Rechtszaken Koloniën. Verkooplngen en aanbestedingen, Thermometerstand. Gemeenteraad van Vlissingen. onder het lommer der boomen, dwaalden langs duin en veld, kwamen te zamen om naar den zang der verschillende vereenigingen te luisteren, schaarden zich straks aan lange, uit planken saamgetimmerde tafels, om, onder het gebruik van het mild stroo- mende bruine vocht der koffiekannen van de Oranjezon, den van huis medegebrachten voorraad te verorberen, of door eene teug wijn of bier de van het zingen, kijken en luisteren vermoeide zintuigen te verfrisschen. Uit den blauwen hemel speelde de zon, tusschen de wiegelende bladeren' door, op de veelkleurige kleederdrachten, spiegelde zich hier in een helder blauw of glanzend bruin oog, drong ginds onder den breeden rand van een donkeren manshoed door tot in een donkeren of lichten, kroezigen of sluiken haartooi, hechtte zich aan de blinkend witte vrouwenhoeden en de schitterende gouden hoofdsieraden, en zette de ver genoegde, sprekende, of karakteristieke gelaats trekken in eene lijst van schitterend licht. Het ware een genot geweest voor een bespieder der geheimen van licht en schaduw, als onze kerken schilder Bosboom bijvoorbeeld, om hier studiën te maken en schetsen te nemen. Het ware een belangwekkend tafereel geweest voor een karakter kenner en doorvorscher, als onze mevrouw Bosboom- Toussaint bij voorbeeld, om hier karaktervolle pbysionomieën, levendige en wisselende groepen op de natuur te betrappen. Het toeval wilde dat beide de kunstenaars, die wij noemden, onze eerste romanschrijfster en haar talentvolle echtgenoot, op het zangersfeest tegen woordig waren. Gasten op het nabijgelegen „Overduin", welks onbekrompen gastvrijheid den Walcherschen naam reeds in zoovele monden, verre of nabij, dankbaar heeft doen klinken, waren zij met hun gezelschap herwaarts gekomen en vormden zij, met nog enkele „uit stad" afkomstige bezoekers, de eenige figuren, wie het aan te zien was dat de zon op het veld en de arbeid op den akker de kaken niet gebruind en de handen niet gehard hadden. De voordrachten der zes tot den bond behoo- rende zangvereenigingen, Nut en Uitspanning van Nieuw- en St. Joosland, Nut en Vermaak van Sint Laurens, Eensgezindheid van Grijpskerke, Vooruitgang zij ons Doel van Gapinge, Harmonie van Serooskerke en Oefening en Uitspanning van Kleverskerke, hadden plaats op eene kleine, planken verhevenheid, waar omheen de luisteraars zich groepeerden. In twee afdeelingen, door eene ruime pauze afgebroken, deed iedere vereeni- ging twee nommers hooren, terwijl aan 't begin van iedere afdeeling en aan 't einde van het feest telkens een gemeenschappelijk lied door alle zangers en zangeressen voorgedragen werd. On- noodig te zeggen dat het alleen vaderlandsche klanken waren, die men hier te hooren kreeg. Melodieën van Worp, Bastiaans, Esser, Loman, paarden zich trouwens aan die van Abt, Kreutzer, Beethoven en andere meesters van den Duitscheu zang, doch de woorden waren alle oorspronkelijk of vertaald Nederlandsch. Deze voordrachten aan eene critische beschou wing te onderwerpen, ligt in de verte niet in onze bedoeling. Toch zouden zij den toets eener b i 11 ij k e critiek hebben kunnen doorstaan. Wanneer men bedenkt hoeveel moeite het gekost moet hebben aan de leiders dezer koren, meest hoofdonderwijzers zonder eigenlijke muzikale vorming, om hun gezelschappen eerst bij elkaar te krijgen en te houden, vervolgens haren leden, waarvan velen de allereerste begrippen van muziek misten, zóóveel zin voor maat, klank en toon- schakeering in te prenten, als noodig is om een meerstemmig zangstuk op eenigszins dragelijke wijze voor te dragen, dan waarlijk zou de critiek met de gisteren te voorschijn gebrachte vruchten van studie en oefening zeer tevreden hebben kunnen zijn. waar de vrouwen kwamen wasschen, en daarover schaamde hij zich het meest, omdat hij voelde hoe belachelijk het was. De buren waren wel niet onvriendelijk, maar Giudetta was altijd trotsch genoemd en Faello had dien naam van haar geërfd, en trotsch is iets wat niemand u vergeven kan, als gij arm zijt natuurlijk. Nu en dan zag Faello verwijtend op naar den bruidsschotel, die hen altijd geluk moest aan brengen en het nooit deed. Maar het kwam toch geen oogenblik in hem op hem af te nemen en te verkoopen, evenmin als hij er aan zou denken om de kist zijner grootmoeder open te breken en den trouwring van haar vinger of het lijkkleed dat haar bedekte weg te nemen. Somtijds als hij aan het spitten of aan het wasschen was, zag hij Gian Battista op zijn moedigen schimmel voorbij rijden en hoorde de menschen lachen en roepen. „Ja, ja, die gaat zijn hof maken bij Ser Baldassare; die weet wel hoe hij Dea krijgen moet." Dan voelde Faello zijn moed zinken en kwam het hem een oogenblik voor alsof hij al zijne levenslasten niet kon torschen. Maar die oogenblikken gingen voorbij en 's morgens ging hij weer dapper aan het werk; hij was moedig en geduldig van aard. Op zekeren dag, midden in Augustus, stond hij als gewoonlijk op en haalde zijn kar voor den dag toen het eerste morgenrood zich in het oosten tegenover den berg vertoonde. Pastore »piovg tegen hem op en zij togen beiden aan het Van 't verder noemen van namen der vereeni gingen onthouden wij ons, overtuigd dat de wil en de bedoeling bij alle even goed waren, 't Spreekt overigens van zelf dat de aanwezigheid van enkele fraaie of beter geoefende stemmen, of andere toevallige omstandigheden, licht aan de eene of andere voordracht eene hoogere voor treffelijkheid kunnen bijzetten. Van vele nommers kon in waarheid gezegd worden dat ze zich met genoegen lieten hooren. Hoofdzaak was echter niet zoozeer het genoegen der toehoorders, als wel de arbeid en de zelfvoldoening der zangers en hunner onderwijzers. Wanneer het hier geldt, zooals de schrijver van den bond, de heer van de Garde, in zijne slot-toespraak zeide, eene poging tot veredeling van den volkszang, door aan ons volk smaak voor en geoefendheid in de zangkunst te geven, dan kan van deze eerste vergadering van den Walcherschen bond niet anders dan met lof gesproken worden. Het is niets dan een vooroordeel, gelijk dezelfde spreker mede opmerkte, dat onze natie niet muzikaal zou zijn. Wij kunnen even goed zingen als anderen en vooral wanneer ook onze vrouwen en meisjes haar schroom willen overwinnen en, gelijk reeds in enkele Walchersche zangvereenigingen het geval is met het mannenkoor instemmen, dan zal voor het bezetten der ver schillende partijen zelden eenige zwarigheid on dervonden worden. Het komt er slechts op aan, wil men de ruwe en zinlooze straatdeunen op zijde duwen, de kennis van betere liederen uit te breiden en den smaak daarvoor aan te kweeken. Beter dan eenige andere, kunnen plattelands- en andere volks-zangvereenigingen daartoe werkzaam zijn. Wij hopen daarom dat de wensch van den spreker zich vervullen en velen zich geroepen zullen voelen, zoowel om het werk van den Walcherschen bond door hun betirsen deelneming te ondersteunenals om het voorbeeld der zes gemeenten ook elders navolging te doen vinden. Na afloop der zanguitvoeringen bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeenwerd nog menig hartelijk woord over de goede zaak van den volkszang gesproken en werden de bezoekers door geestige en vroolijke letterkundige voordrachten genoegelijk bezig gehouden. Naarmate de schuin- scher vallende zonnestralen echter de schaduwen der voorwerpen op het veld langer en uitgerekter maakten, dunde het gezelschap en snelden de tallooze grootere en kleinere voertuigen, met hun levenden zangers- en lioorderslast beladen, een- drachtiger de huiswaarts voerende straatwegen op. De gasten hadden een aangenamen dag, de gastheer, de zangersbond Walcheren, een goed gelukte eerste algemeene uitvoering achter den rug. De voormalige onderwijzer, die wegens onze delijke handelingen heeft terecht gestaan en van den eenen rechter naar den anderen is verwezen, zal nu volgens arrest van den hoogen raad voor de rechtbank te Zwolle moeten verschijnen. Het hoogste rechtscollege heeft beslist, dat het hof te Arnhem, dat de zaak als correctioneel beschouwde, den beklaagde had behooren te verwijzen naar de rechtbank binnen het ressort van dat hof en niet naar de rechtbank te Groningen binnen het gebied van het hof te Leeuwarden, dat reeds vroeger de zaak had behandeld. Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn C. C. de Jongh en W. Kuiper gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van N. I., om te worden benoemd tot derden stuur man bij de gouvernements-marine daar te lande. werk; beide hongerig, maar zij aten nooit voor 's middags en dan nog niet half genoeg. Faello ging naar het pottebakkers erf en vond daar een buitengewoon groote lading die op hem wachtte. Er was een groote bestelling van groote en kleine bloempotten gekomen voor een kwee- kerij in de stad. Er was ook nog een andere boodschap. De meesterknecht gaf hem een klein verzegeld pakje. „Het zijn altemaal banknoten", zei hij „die moet gij aan de bank betalende patroon weet dat gij eerlijk zijt en daarom is hij niet bevreesd om ze u toe te vertrouwen; betaal ze zoodra gij in de stad komt en de bloempotten afgeleverd hebt. Faello kreeg een kleur van blijdschap: het was het eerste vriendelijke woord ter erkenning zijner eerlijkheid, dat hij ooit van Ser Baldassare ver nomen had, en de pottebakker was de vader van Dea. Met een luchtiger hart dan hij sedert dagen of maanden gekend hadklapte hij met zijn zweep in de lucht en ging op weg naast zijn muilezel; Pastore liep voorop zooals hij gewoon was, en leek een groot wit kroezig pak, dat in het zachte morgenlicht op- en nedersprong. (Wordt vervolgd). Aan het station Middelburg zijn, tot bijwo ning van het zesde Zuiderzendingfeest, 350 plaats- kaarten afgegeven, terwijl een aantal aanvragen afgewezen moesten worden. De sinds korten tijd gemaakte nieuwe be schoeiing aan de Houtkaai alhier is heden middag, waarschijnlijk deels tengevolge van den aandrang van het afstroomende regenwater, voorover in het water gevallen. Een weinig bekend Engelsch blad, de East Anglian Daily News heeft in het telegram, waarin de dood van den ex-koning van Hannover ge meld werd, gelezen, dat koning Willem III over leden was. In het nommer van den 13 dezer kon men een uitvoerig stuk lezen onder het op schrift: „Dood van den koning van Holland". Dezer dagen zijn in betrekkelijk korten tijd zeven verschillende diefstallen gepleegd van geld, kleeren enz. waaronder met braak op de hofstede van de weduwe F. Mahu te Grauw. De dader F. de K. is door den wachtmeester de le Lijs en den maréchaussée de Wolf der brigade Hulst opgespoord en overgebracht naar het huis van ar rest te Middelburg. Zekere C. T. R.die aldaar zonder middel van bestaan rondzwervende was en eerst als dader daarvan verdacht stond, is tevens als landlooper door genoemde beambten aangehou den en mede in handen der justitie geleverd. (T. N. Ct Burg. en weth. van den Haag hebben aan den raad voorgesteld het bekende adre 3 van ingezetenen tegen het instituut van „noodlijdende dieren", ter afdoening in hun handen te stellen. Zij zien niet in op welken grond die inrichting verwijderd zou kunnen worden, daar zij toch niet behoort tot die welke, „gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken." 't Hangt er maar van af wat men onder die woorden gelieft te verstaan. Wij zouden deuken dat eene voortdurende vergadering van jankende honden en schreeuwende katten zeer goed zoo wel „hinder", als „geyaar" of „schade" zou kun nen te weeg brengen. Een correspondent van het Nieuw3 van den Dag deelt het volgende menu mede van een feest maal, dat bij een der eerste letterkundigen te Antwerpen gegeven werd tot viering van de over winning der liberalen bij de verkiezingen. „In Vlaanderen Vlaamsch!" (soep van vader landsche groenten). „Wat Jezuïeten voor liberalen zijn moesten" (liouchées d la reine). „Land- en watergeuzen" (zalm en aardappelen). „Uit de wei en de hei" (ossenhaas met asperges). „Zoo jong geslacht en geplukt" (kuikens). „Goedheid bij zoetheid" (duiven en compote). „Granvelles in 't groen" (garnalen met salade). „Noord en Zuid" (ijs en vruchten). De veldmaarschalk graaf von Moltke maakt ieder jaar met eenige officieren van den staf eenë krijgskundig-wetenschappelijke reis, waarin de eene of andere belangrijke militaire stelling bestudeerd wordt. Dit jaar zal ElzasLotharingen het doel van den tocht zijn. De Belgische postduiven-vereenigingen hebben onlangs ongeveer 900 duiven naar Rome gezonden, om daar opgelaten te worden. Deze wedstrijd op groote schaal heeft tot baan een afstand van 1800 kilometers. Tegen dezen afstand echter zien de kweekers voor hunne duiven niet op; het groote bezwaar is de overtocht der Alpen. De publieke manifestatie, Zondag te Ant werpen ter eere van den gunstigen afloop der verkiezingen gehouden, is zeer indrukwekkend geweest. Enthousiasme, gedrang, redevoeringen, vooruit, warme toejuiching, vlaggen, muziek, gejuich, gezang, vreugdekreten, bezieling, vuur, Gentenaars, kanonschoten, bouquetten, zwart van de menschen, grootseh schouwspel; dit zijn enkele uitdrukkingen", die wij aan de berichten omtrent het feest ontleenen, en die onzen lezers, naar wij hopen, een denkbeeld zullen geven van het poli tieke feest onzer levenslustige Vlaamsche broeders. De tegenstanders der Chineesche werklieden in Amerika voeren ook tegen hen aan, dat zij geene Amerikaansche levenswijze en gewoonten willen aannemen en dus in die maatschappij niet thuis hooren. Dit verwijt is echter niet geheel gegrond. Men leest althans in een Amerikaan sch blad: „Ah Iaek, een Chinees, is er met'6000 dollars spaarpenningen van zijne landgenooten van door gegaan". Die man heeft dan toch zeker den goeden wil getoond, om, zij het op kleine schaal, zich de zeden en gewoonten van den Amerikaanschen handel eigen te maken. BINNENLAND. Amsterdam. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders der N. I. Handelsbank is het dividend vastgesteld op 6.84 pet. Het verslag luidt gunstig, in weerwil van verschillende na- deelige omstandigheden, als de droogte en de voorgekomen faillissementen. s' Gravenhage. Het gerechtshof heeft L. S. weduwe van J. K. schuldig verklaard aan kinder moord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd en haar, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Tweede kamer. De heer Teding van Berk hout, zijne rede voortzettende, betoogde dat deze wet onder den schijn van regeling van het volks onderwijs geen-ander doel beoogt dan de bijzon dere burgerscholen te vernietigen. Noch het paedagogisch, noch het Christelijk beginsel, noch de scheiding van kerk en staat worden in waar heid hier gehuldigd. De heer Reekers zeide dat de bedoeling en de geest der grondwet geheel miskend worden door de onderdrukking van het bijzonder onderwijs, tengevolge van verschillende bepalingen die hij ontleedde. De heer Brouwers hield een gelijk soortig betoog. De heer Barge karakteriseerde het wetsontwerp als een tendenzieus ontwerp dat eene nationale school beoogt, waarvan de helft der natie afkeerig is en eene Christelijke school zonder Christelijk beginsel. Die tendenzieuse school wordt verkregen ten koste van het bij zonder onderwijs, met den leerplicht in het ver schiet. Alzoo zal strijd en vreedzame wettige agitatie plicht blijven, zoolang het geweten van den laatsten geloovigen Nederlander klopt. De heer de Jonge wees op de teleurstelling in de schooue verwachtingen der wet van 1857 ondervonden. De verdeeldheid is toegenomen, de maatschappelijke en kinderlijke deugden zijn verminderd. Het tegenwoordig ontwerp had erger kunnen wezen, maar is toch erg genoeg. Het gevolg zal wezen eene aanmerkelijke opdrijving der staatsuitgaven, terwijl nieuwe teleurstelling ons wacht. De heer Bastert betuigde zijne voorwaardelijke instemming met het wetsontwerp, consequent aan zijn vroeger oordeel over het ontwerp-Heemskerk, hetwelk derhalve van het standpunt der liberale partij het votum van 25 September niet recht vaardigde. De schaduwzijden van het tegenwoordig ontwerp zijn de financieele quaestie, de opheffing der gesubsidieerde bijzondere scholen en de cen tralisatie in het ontwerp. Zijne stem zal van d e mogelijke wijzigingen afhangen en van het ant woord der regeering op bepaalde vragen. BUITENLAND. Weencn. Het Fremdcnblatt verneemt dat tusschen Engeland en Oostenrijk volkomen over eenkomst bestaat omtrent eene eventueele last geving aan Oostenrijk, om in Westelijk Turkij e voor de handhaving der orde te zorgen. Graaf Andrassy houdt onwrikbaar vast aan dea eisch dat de bezetting van Bulgarije door de Russen eindige met de sluiting van den definitieven vrede. Bij de door den heer B. A. Fokker op heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met magazijn aan de Loskade alhier, is ingeschreven' als volgt L. J. van Pagó, te Middelburg, voor f 30,000 W. E. van Pagé, 28,385 P. J. van Puffelen, 26,348 Ws. van Uije zonen, 26,144 M. K. Jeras zonen, 25,650 H P. van de Ree, 24,833 J. F. M. van der Heil, 24,799 18Jun. 's av. 11 u. 56 gr. 19 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Zitting van Dinsdag 18 Juni. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren Ockers en de Kruijff. In de eerste plaats is aan de orde de installatie van het nieuw gekozen raadslid den heer A. C. Ruijghart. Door den secretaris binnengeleid zijnde, legt. die heer in handen des voorzitters de ver- eischte eeden af. De voorzitter wenscht hem met zijne benoeming geluk en spreekt de hoop uit, dat de heer Ruijghart vele jaren zijne betrekking als raadslid zal mogen bekleeden en met de overige leden van den raad bevorderlijk zijn aan de be langen der gemeente. Ter vervulling der door het vertrek van den heer J. J. P. Hector ontstane vacatures in vaste commissiën uit den raad worden benoemd in de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heer Wibaut met 5 stemmen, in herstemming met den heer Schraver die 4 stemmen verkreeg, terwijl 2 bil jetten in blanco waren; in de commissie voor het belastingstelsel, de heer Ruijghart met 8 stemmen, in herstemming met den heer Schraver, die 2 stommen verkreeg, zijnde 1 biljet oningevuld. Van ged. staten is ingekomen de volgende be slissing op door aangeslagenen in den hoofdelijken omslag voor 1878 ingediende reclamation: Gehandhaafd de aanslagen van S. Brouwer, F. G. Bollen en P. L. Horneman. Vernietigd de aanslagen van M. D. Prijes en D. Meijboom. Teruggebracht de aanslagen van J. F. E. Callier van de 9c naar de 8e klasse; C. J. van der Hijdon van do 9e naar de 8c; L. Naerebout van dè Go naar de 4o; A. M. P. Rocholl van de 5u naar de 4c; C. Bijloveld van de Ge naar de i V

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2