Telegraphische berichten. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken, KoloniSn. Thermometerstand. Staten-Generaal. Naar men verneemt zal Zr. Ms. schroefstoom - schip „Atjeh" eerst over ruim drie weken den proeftocht kunnen hervatten. De luit. ter zee 2e kl. J. E. Kloek, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. IPieter Spa. op die Parijsclie Tentoonstelling'. Het orkest van het Amsterdamsche paleis voor Volksvlijt is te Parijs de Nederlandsche toonkunst gaan vertegenwoordigen, en komt van daar terug met het bewustzijn van inderdaad „zijn beste beentje vóór gezet", maar op het groote feest der beschaving geen dames gevonden te hebben om den internationalen dans te kunnen openen. Men zal zich herinneren dat vóór eenigen tijd zware verwijten tot de Nederlandsche regeering gericht werden, dewijl zij uit verregaande schriel heid en gebrek aan kunstzin, geen geld uit de schatkist beschikbaar stelde om aan Nederlandsche muziekkorpsen het bezoeken der tentoonstelling mogelijk te maken. Als gevolg dier klachten deed het particulier initiatief zich gelden; er werden gelden bijeengebracht, waarbij, naar loffe lijke gewoonte, de leden van ons koninklijk huis vooraan gingen. Door deze bijdrage gewaarborgd voor de noodzakelijke onkosten, toog de heer Joh. M. Coenen met zijn Amsterdamsch orkest naar Parijs, om daar op een drietal concerten in het Trocadero-gebouw te doen zien dat wij, Noordsche barbaren, inderdaad er ook muzikanten op nahouden, waardig om voor het eerste publiek der wereld op te treden. De waarheidsliefde gebiedt hierbij te vermelden dat het zoogenaamde Paleis-orkest voor deze gelegenheid met een deel der beste muzikale krachten uiï Utrecht versterkt was. Volkomen in overeenstemming met de wereldberoemde Hollandsche eerlijkheid en goede trouw komtons dit niet voor. Dit in 't voorbijgaan. Men trad op in de groote Trocadero-zaal, doch vond die bijna ledig. Behalve den Nederlandschen gezant, baron van Zuylen, en enkele verslagge vers van Nederlandsche dagbladen, misschien een paar honderd toehoorders in de voor vierduizend mensehen bestemde ruimteDe tweede uitvoe ring was niet veel beter. Bij de derde was ein delijk het publiek door de Fransche dagbladen wakker gemaakt en begon de zaal zich eenig3zins te vullen. Juist bij dit beginnend succes was echter de tijd, voor het bezoek te Parijs bestemd, verstreken en het orkest genoodzaakt de terug reis naar Nederland aan te nemen. Aan wien de schuld voor dezen ongelukkigen afloop? „Onbekend met de gebruiken," zoo schreef een welwillend berichtgever vóór het derde concert, in het groote blad La France, „was de administrateur van het orkest niet in staat aan de pers mededeelingen en uitnoodigingen te zen den." Onbekend met de gebruiken! 't Is waarlijk een fraai excuus voor de leiders van het eerste orkest onzer hoofdstad Of heeft men er zelfs te Amsterdam nooit van vernomen, dat het, ook om het Amsterdamsche publiek te trek ken, noodig is zijne aandacht te vestigen op de uitvoeringen of voorstellingen, die plaats zullen hebben? En heeft dan onze Parijsche gezant, die zich in het centrum bevindt der hooge kunst lievende wereld, hebben de te Parijs wonende Neder landers zich zooveel jaren in de Fransche hoofdstad bewogen, zonder op te merken dat het, om daar bekend te worden, noodig is, wij beweren niet eens de groote trom te roeren of reclame te maken, maar althans de eerste dagbladen, die de oogen en ooren zijn door welke Parijs ziet en hoort, voor zich te interesseeren? blauwe oogen eens op hem gerust hadden en hij ze daarna altijd terug zag in het blauw des hemels boven hem en in de blauwe vergeet- mijnietjes aan de beek trof hem een groot ongeluk. Een zijner muilezels stierf, en een poos daarna brak de andere zijn poot en moest on derweg afgemaakt worden. Dit was voor Faello bijna een even groot verlies alsof zijne eigen voeten afgehouwen waren; zonder zijn ezels stond zijn bedrijf stil. En hij had geen geld om een ander te koopen. De pastoor trachtte een som metje bij elkaar te krijgen om hem te helpen, maar de menschen wilden niets geven. Hij was jong, zeiden zij er waren er zoovelen die het nog meer noodig hadden dan hij, en zij hadden zeiven zooveel noodig. Zelfs de pottebakkers die hij gediend had, wilden hem niet helpen. Hij moest een muilezel huren, maar die daghuur verslond bijna zijn geheele loon. De soepketel bleef bijna altijd leeg of bevatte niets dan water met eenige kruiden en wat peterselie, Faello zelf at niets dan brood en zoo weinig als hij kon, om Pastore niet zonder eten naar bed te zenden. Op zekeren dag, een heiligen dag, toen hij thuis was, kwam er een man voorbij, die een dronk water vroeg en zei, „ik geloof dat gij daar een merkwaardigen ouden schotel hebt, mag ik hem eens zien?" „Zekerzet Faello en wees naar den muur. De man was op bet punt den schotel af te Bessen, snaar Faello hield hem tegen. De waarheid schijnt te zijn dat men, zonder eenige voorzorg te nemen, zonder zich eenig denkbeeld te maken van hetgeen men ondernemen ging, naar Parijs getogen is, denkende dat als men daar in de groote Trocadero-zaal ging zitten spelen, tout-Paris van zelf, even als in der tijd de dieren, boomen en rotsen op het lier-getokkel van Orpheus, wel zou komen luisteren. Dat op de ontzaglijke ruimte eener wereldtentoonstelling niet éen, maar wel tien orkesten kunnen spelen zonder dat iemand er notitie van neemt, wanneer de aandacht er niet op bijzondere wijze op geves tigd wordt, schijnt men niet begrepen te hebben. Wij vonden in een onzer bladen de schuld ge weten aan de onverschilligheid van het Parijsche, speciaal van het tentoonstellings-publiek voor ernstige muziek. Deze beschuldiging is onver diend. Wie ooit de concertspopulaires van Pas- deloup in de wintermaanden bijgewoond heeft, weet dat er te Parijs zeer goed eene reusachtige zaal stampvol bezet te krijgen is voor de zwaarste compositiën van Beethoven, Schumann en zelfs van den zoo heftig verfoeiden Wagner. Men voege bij de onhandigheid, aan welke men zich schuldig heeft gemaakt, nu ten minste niet de domme ver waandheid van te beweren dat de Parij zenaars niet in staat waren de verdiensten der Amster- damsch-Utrechtsche kunstenaars te waardeeren. Yoor de Nederlandsche regeering doet het ons oprecht genoegen dat zij noch met haar geld, noch op andere wijze, aan dit fiasco part of deel heeft. Wat den heer Coenen en zijne kunstbroe ders betreft, het is te bejammeren dat zij zoo weinig voldoening van hun internationale expedi tie hebben. Maar het merk der belachelijkheid kunnen zij, ondanks al hun onmiskenbare ver dienste, niet van zich weren. Een gezelschap dat met zekeren ophef naar het buitenland gaat om op het groote rendezvous der beschaving Neder lands kunst te gaan vertegenwoordigen, maar dat terugkomt met de boodschap dat het zich slechts heeft kunnen laten bewonderen door stoelen en banken, kan de vergelijking niet ontgaan met- dien ongelukkig-klassieken Nederlander, niet aan van Zeggelen's brein ontsproten doch door hem van de werkelijkheid afgekeken, die naar Londen toog om Engelands koningin te aanschouwen, doch niets te zien kreeg dan het leder van zijn eigen hoed, die hem op het beslissend oogenblik over de oogen geslagen werd. volgens het ontwerp, de inlandsche hoofden f 60 'sjaars voor eiken pantjèn. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de „muur-quaestie." Zij ver klaarde de huur van den (niet meer bestaanden) muur ontbonden en veroordeelde de omnibus maatschappij tot uitbetaling eener schadeloosstel ling van ƒ300. Zooals men zich herinneren zal, was deze door de maatschappij aangeboden, ter wijl de eigenaar, de heer Oostmeijer, f 6300 ge eischt had. Door de Indische regeering is een besluit afge kondigd omtrent afschaffing van sommige heeren diensten, en daaronder in de eerste plaats de pa»Erediensten aan inlandsche hoofden en inland sche ambtenaren. Behalve deze diensten worden neg afgeschaft, die tot vervoer van gevangenen, tot het bewaken der district gevangenissen, tot het leveren van gras aan de binnenlandsche paar denposterij, tot het verleenen van hulp bij het vervoer der rijtuigen van gouvernements-reizigers langs steilten, tot den aanleg, het herstel en onderhoud' van gouvernements inlandsche school lokalen. In plaats van al die diensten zullen de heerendienstplichtigen 1 gulden 'sjaars hoofdgeld te betalon hebben. Daar tegenover eehter krijgen, „Dat moet gij niet doen. Wij raken er nooit aan." „Raakt gij er nooit aan vroeg de man zonder er iets van te begrijpen en kreeg verlof een lam penpit aan te steken om hem te bekijken. „Hij is merkwaardig en oud; ik zal er u vijf franken voor geven, zei hij en blies het licht uit. Faello antwoordde: „Hij is niet te koop." „Onzin" zei de man; „hij doet volstrekt geen nut met daar te hangen, zeggen wij tien franken." Faello schudde het hoofd. De man bood langzamerhand twintig, vijf en twintig, dertig, veertig," en zoovoort totdat hij na verloop van een uur op honderd franken ge komen was. „Honderd franken!" Faello sidderde van verlangen. Hij zou er een muilezel voor kunnen koopen. Maar hij schudde toch het hoofd en antwoordde: „Hij is niet te koop." Waarop de man woedend de deur uitliep. Het was een koopman in antiquiteiten uit de stad, die den schotel herkend had alsoudürbino fabrikaat van de fijnste soort en teekening. „Die domme stijfkop!" zei de koopman, met den gelief koosden Toskaanschen vloek. „Wat doet hij nu met een Bruidsschotel aan zijn muur? Laat hij een beroerte krijgen!" (Wordt vervolgd). Nu het weer zomerweer wordt, zal menigeen zich weer getrokken gevoelen om gebruik te maken van onze jeugdige zwemschool en badin richting (die op zekere uren in de week ook voor onvermogenden toegankelijk is). Dat de zwem kunst geen overbodige eigenschap is blijkt uit menig offer, dat het water eischt. Heden middag vielen alhier o. a. een man aan de Turfkade en een kind van zes jaren aan de loskade in het water. Beiden werden door bijstanders gered. De jongeling J. E., uit Vlissingen, die sedert Pinkster-Dinsdag het ouderlijk huis had verlaten, zonder dat men wist waarheen hij zich begeven had, is gisteren in de ouderlijke woning terugge keerd. Hij had een uitstapje, zonder verlof, gemaakt naar Antwerpen. Daar schijnt hij opge merkt te zijn en heeft men zijn terugkeer naar huis bezorgd. Op 27 Mei 11. is door de politie te Middel burg in beslag genomen een gulden met de beel tenis van koning Willem II en het jaartal 1846, welk geldstuk bij uitspraak van het muntcollege van 4 Juni 11. is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmunt speciën. Te Hoedekenskerke is proces-verbaal opge maakt tegen een baker, die hare bevoegdheid overschreed bij het verleenen van hulp aan kraamvrouwen. De handboogschutterij „St. Sebastiaan" van 's Heerenhoek viert morgen haar 100 jarig bestaan. Bij die gelegenheid zal een concours naar den vasten vogel worden gehouden, waarbij door die sociëteit een prijs van f 25 wordt uitgeloofd, benevens een medaille voor het verst afkomend gezelschap en een dito voor het gezelschap door het grootst getal schutters vertegenwoordigd. Bij een landbouwer te Oud-Sabbinge is een konijn geboren, waarvan de beide voorpooten geheel den vorm hebben van paardepooten. Commissarissen van de Nederlandsck-West- faalsche spoorwegmaatschappij hebben besloten den spoorweg tusschen Winterswijk en Zutfen op 15 Juli a. voor het openbaar verkeer open te stellen. De Arnhemsche gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan eener geldleening groot f 335,000, rentende 4 pet., ter voorziening in de betaling der buitengewone werken, op de begrooting van 1878 voorkomende. Het bedrag der leening wordt gesplitst in twee of meer seriën, de eerste groot f 150,000. De obligation zijn groot f 1000, f 500 en f 100. Voor een geldleening ten behoeve van den Grooten IJpolder onder Sloten, groot f 380,000, 4 pet., is ingeschreven voor 732,000 zoodat de inschrijvingen pondspondsgewijze zijn gegund. Generaal Grant en mevr. Grant hebben eer gisteren, in gezelschap van den Amerikaanschen gezant, Scheveningen en Delft bezocht. Gisteren gaf laatstgenoemde ter hunner eere een groot diner. Heden zijn zij 's voormiddags de gasten van prins Frederik op het huis de Pauw en di- neeren zij bij den minister van buitenlandsche zaken. Woensdag heeft een groote militaire pa rade ter eere van den voormaligen president der Unie plaats. Generaal Grant heeft, in gezelschap van den Amerikaanschen gezant, gisteren een gedeelte der zitting van de tweede kamer bijgewoond. De volgende toepassing is, naar men beweert, in Amerika aan den telephoon gegeven om schreeuwende kinderen rustig te houden. Een telephoon wordt dicht bij de wieg geplaatst. Telkens wanneer het kind schreeuwt of huilt, gaat het plaatje trillen, de stroom gaat dooreen batterij en een electromagneet en wordt hierdoor genoegzaam versterkt om den hefboom op te lichten van een toestel, waardoor de wieg zacht jes wordt geschommeld. Zoodra het kind ophoudt met schreeuwen, komt de hefboom tot rust en houdt het wiegen op. Een Engelsckman heeft de statistiek verza meld van de vreemdelingen, die in tien dagen in het begin dezer maand te Parijs zijn aangekomen. Het totaal is 7,808. De Engelsehen onvermoeide reizigers met welgevulde beursbekleeden naar het aantal de eerste plaats. Er kwamen er 2,210. Verder 954 Belgen, 720 Duitschers, een ongenoemd aantal Italianen 531 Amerikanen, 407 Oostenrij kers, 392 Hollanders, 245 Spanjaarden. Wij vul len deze statistiek aan met eene vergelijking van deze cijfers met het aantal inwoners der ver schillende staten. De volgorde is dan deze: Bel gië zond 1 op 5,768 inwoners; Nederland 1 op 9,859; Engeland 1 op 15,294; Duitschland 1 op 59,343; Spanje 1 op 66,375; Amerika 1 op 73,305, en Oostenrijk 1 op 91,769. Volgens eene bekendmaking van den minister van landbouw in Amerika liggen in Texas in verschillende rotsholten nog kolossale massa's guano. Men schat ze op ongeveer 20,000 ton. Deze guano is afkomstig van vleermuizen, die daar in grooten getale zijn, en wordt voor beter gehouden dan de vischguano. Ook in de Indische zee zijn drie nieuwe guano-eilanden ontdekt, zoo dat men vooreerst niet voor uitputting van den voorraad behoeft te vreezen. BINNENLAND. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting werden de debatten over de schoolwet voortgezet. De heeren Bichon en van Nispen beweerden, dat door deze wet slechts schijnbaar de onderwijsquaestie werd opgelost, dat ze feite lijk de bezwaren vermeerderde, den druk op het bijzonder onderwijs verzwaarde, de grondwettige vrijheid verkortte, godsdienstloos onderwijs be vorderde, de volksopvoeding bedierf en het on geloof versterkte. Zooals openlijk moderne pre dikanten erkenden, bevat de wet eene hardnek kige weigering om iets voor het bijzonder onder wijs te doen. Ze is in strijd met het stelsel der meeste rijken in en buiten Europa. Slechts vrij heid wordt verlangd voor het bijzonder onderwijs, en subsidie voor de confessioneele scholen overal waar de neutrale school niet in de volksbehoefte voorziet. Dit laatste werd meer bijzonder uitge werkt door den heer van Nispen, die tevens de bedoelingen wraakte, welke de minister in ant woord op zijne nota hem en zijne geestverwanten had toegeschreven. De katholieken willen strikte handhaving der grondwet, maar dan ook de uit die grondwet voortvloeiende vrijheid. Tegen verkorting dier vrijheid werd ook krachtig ge protesteerd door den heer van Baar, die zijne volle adhaesie te kennen gaf aan de nota-van Nispen. De heer Vader zette de voordeelen uiteen van eene Christelijke opvoeding, zooals die door de bijzondere school beoogd wordt, die de hoogste liefde aankweekt, wel verre van tweedracht te zaaien. Spreker vindiceerde krachtig het grond wettig recht, dat aan het bijzonder onderwijs onthouden wordt. Dat onderwijs beoogt het godsdienstig karakter te ontwikkelen, niet onder richt te geven in leerstellige begrippen. De heer Teding van Berkhout wederlegde de dwaalbe grippen omtrent dit punt en verdedigde de stel ling, dat de bijzondere scholen geene kerkelijke kleur dragen. 's Crravenfeage. Benoemd tot adspirant- landmeter de heer de Vos te Zierikzee. BUITENLAND. Brussel. Hoewel het nog niet definitief ge constitueerd is, is het zeker, dat er een ministerie gevormd is, waarvan Frère-Orban, Bara, van Humbeeck en Renard deel uitmaken. Het i3 beslist, dat noodzakelijk eene buitenge wone zitting der kamers moet worden bijeen geroepen. Berlin. De Engelsche en Oostenrijksche ge volmachtigden hadden heden eene conferentie met Schouwaloff, waarschijnlijk over de Bulgaarsche quaestie. Aan deze conferentie wordt groot ge wicht gehecht. Londen. Daily News zegt, dat Turkije hier eene leening wil sluiten. BUI i ■iMMMini ■ii-fi——iiim iii—m—1mnwwpsmmmiwe—w 17 Jun. 's av. 11 u. 54 gr. 18 's rnorg. 8 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 63 gr. TWEEDE KAMER. Regeling van. het procuraat. Het voorloopig verslag is verschenen over het wetsontwerp tot wijziging der regeling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegd heid der procureurs tot het bepleiten dier zaken. Het eerste bezwaar gold de grondwettige be voegdheid. Het ontmoette ernstige bedenking, dat de regeling van een hoofdbeginsel van bur gerlijke rechtsvordering, de vertegenwoordiging van partijen, zou worden overgelaten aan het uitvoerend gezag door wijziging der kon. beslui ten van 14 Sept. 1838 en 8 April 1839. Het ging niet aan, de vrije en onafhankelijke advoca tuur aan banden te leggen en het procuraat, tot heden een ambt, beperkt wat aangaat getal en bevoegdheid, tot een vrij beroep te maken niet bij de wet, maar bij novelle op een koninklijk besluit. Omtrent de vraag nopens den verplichten dub belen rechtsbijstand was de meerderheid voor de afschaffing. Het gevolg toch van het beginsel onzer rechtsvordering, dat de verliezende partij de kosten draagt, moet zijn, dat die partij geene andere en meerdere kosten moet dragen dan tot eene deugdelijke procesvoering voor de weder partij moesten gemaakt worden. Daarvoor nu wordt dubbele rechtsbijstand niet vereischt. Het moet dus wel aan partijen vrijstaan zich van zoovele practizijns te bedienen als zij willen, maar de kosten van den rechtsbijstand der weder partij, die de verliezende partij moet dragen, kunnen alleen die zijn, die door den bijstand van éen enkelen practizijn veroorzaakt worden. Daarentegen werd van de andere zijde beweerd, dat men voor eene goede rechtsbedeeling alleen waarborgen kan vinden in een beperkt aantal procureurs en in hun karakter als officier minis teriel, gesteund door een vrije balie. Bevat nu, in het stelsel van verplichten enkelen rechtsbijstandhet aangeboden wetsontwerp eene voldoende regeling? Die vraag meende men vrij algemeen ontkennend te moeten beantwoorden, -A

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2