N°; 142, 121* Jaargang. 1878. Woensdag 19 Juni. DE BRUIDSSCHOTEL. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/'m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien! 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. JAARHARKT. Middelburg, 18 Juni, ifetxilxjB Torsr. door OTJIDA, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. 'TÉ HIDDELBIRGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de jaarmarkt in die gemeente, zoo geen buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangen den 22 Juli en eindigen den 3 Augustus daaraanvolgende, terwijl de loting van standplaatsen zal geschieden Maandag den 15 Juli te voren, des voormiddags te 10 uren, waartoe de belanghebbenden zich vóór dien tijd bij den marktmeester zullen moéten aanmelden. Aan straatmuzikanten zal eerst Maandag den 29 Juli vergunning gegeven worden tot uitoefening van hun bedrijf. Middelburg, den lOden Mei 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 4en dezer, Stbl. no. 85, tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen betreffende den ijk en het gebruik van weegwerktuigen; van den 5en dezer, Stbl. no. 88, tot onteigening van een perceel ten behoeve van de verbreeding van de Lange Pooten te 's Gravenhagevan den 5en dezer, Stbl. no. 90, tot vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrijvingen; en van den5en dezer Stbl. no. 91, tot verhooging èn wijziging van het Vie hoofdstuk der staats-begrooting voor het dienstjaar 1878. Gisteren werd door de ingezetenen van Oost en West-Souburg het feest gevierd van de 25jarige ambtsbekleeding van hunnen burgemeester, jhr. J. H. Paspoort van Grijpskerke. Reeds vroeg wapperde uit alle huizen de nationale driekleur, en tot laat in den avond gaven de ingezetenen big ken van groote ingenomenheid met het feest. De gemeenteraad bood den jubilaris een geschenk aan, dat hem met eene toespraak van den wet houder de Witte werd overhandigd in het gemeente huis, waarna de jubilaris den gemeenteraad ten zijnen huize ontving. De burgemeester heeft bij zijn feest de armen niet vergeten. Den heer D. Windhorst, burgemeester der gemeente Rilland-Bath, is door de ingezetenen dier gemeente een prachtig schrijfbureau ten ge schenke gegeven, als blijk van waardeering bij gelegenheid van zijne 25jarige ambtsvervulling. 's Morgens stond hij op en spande de ezels in. De armen hebben geen tijd om zich de weelde te gunnen van bedroefd te zijn. Faello voelde zich verlaten zonder die goede, oude, vrome ziel. Het weinige wat er was, erfde hij met zijn zusters. De hut hadden zij in huur; maar wat er in was, de kar, en de muilezels was hun eigendom. Can dida en Yina, de twee oudste meisjes, waren oud genoeg om de huishouding gaande te houden, maar voor Faello scheen niets meer hetzelfde. Dat open, bruine, welbekende gelaat, gerimpeld als een winterappel, had hij van zijn geboorte af voor zich gezien. Hij miste het zoozeer dat hij dikwijls tegen het avondeten in den stal ging om uit te weenen, en zijn arm om den nek van Pastore sloeg. Pastore begreep hem beter dan zijne zusters. Het waren goede kinderen en zij waren oprecht bedroefd, maar eigenlijk toch ook half blij alleen de baas te zijn en zelve het huishpuden te bestieren; niemand te hebben die haar beknorde als zij lang bij de bron bleven staan of haar .vlechtwerk slecht deden, en Candida deed de ko- In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen heeft de heer A. C. Ruighart, na de gevorderde eeden afgelegd te hebben, als nieuw lid zitting genomen. Tot lid der commissie voor de strafverordeningen is benoemd de heer Wibaut, tot lid der commissie voor het belastingstelsel de heer Ruighart. De heer G. B. Einwachter Bilheimer is opnieuw benoemd tot lid der commissie van toezicht over de scholen voor middelbaar onderwijs. In ons volgend nommer geven wij het gewone verslag. Te 's Heer Arendskerke is door belanghebben den in het gemeentehuis ter onderteekening ne- dergelegd een adres aan den minister van waterstaat enz., inhoudende het verzoek, op daarbij aange voerde gronden, om den spoortrein loopendenaar Vlissingen, die sedert 15 Mei 11. des morgens omstreeks elf uren de gemeente passeert, weder aan het station te doen stoppen, zooals vóór dien tijd. Ct.) Drie en dertig waterschaps- en polderbesturen en dertig gemeentebesturen uit Noord-Brabant hebben zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend met een adres, waarin gewezen wordt op den ongelukkigen toestand, waarin 26,000 hectaren gronds in het noord oostelijk deel van Noord-Brabant verkeeren met betrekking tot afwatering en dijkwezen. Achter uitgang in welvaart bij de bevolking is daarvan het noodlottig gevolg. Daarom is voorziening in dien toestand dringend noodzakelijk, te meer, daar door verschillende in aangrenzende streken gedane werken, de toestand verergerd is. Adressanten dringen daarbij aan bij de regeering, dat zij het verbeteringswerk onderneme, waarvoor bij de verschillende besturen de middelen en krachten ontbreken. Met te meer vertrouwen doen zij dit, daar zij overtuigd zijn, dat het geld, in deze door den staat te besteden, met alleen indirect, maar ook direct rentegevend zal zijn en dat het zal blijken, dat langs dien weg destreek zelve, die door het werk bevoordeeld wordt, het kapitaal met de renten en meerdere baten bovendien, aan de schatkist zal terugbetalen. Men schrijft ons uit Amsterdam, 17 Juni. Met den handel en de nijverheid is het hier droevig gesteld. Duizende handen zijn zonder werk, en 't zal kort duren of honderden worden zonder brood. Als een bewijs hiervan kan dienen, dat toen Zaterdag middag te 2 uren de inschrijving geopend werd om bij de stadsreinigings-dienst geplaatst te worden, reeds te 12 uren meer dan 200 flinke stevige mannen zich om het lokaal peren ketting met glazen kralen om, die de mars kramer haar op de najaarskermis gegeven had, en die grootmoeder haar verboden had te dra gen. Een paar weken en langer merkte Faello er niets van; maar toen hij het eindelijk zag, ging hij bedaard naar haar toe, maakte de ketting los en wierp die in den put. „Moeten wij ophouden la Noma te gehoorza men omdat zij dood is?" zei hij. „ZiePastore", voegde hij er zachter bij „die komt nooit dichter bij het vuur dan zij hem toestonden als hij nat is droogt hij zich op het stroo af voordat hij binnen komt, zooals zij hem geleerd heeft. Moe ten wij minder aan haar denken dan dat dier?" Het meisje weende. Pastore kwam uit zijn hoekje en wreef zijn zachte witte wang tegen de hare om haar tranen af te drogen. Pastore had hen allen lief met die eindelooze verschoonende liefde waartoe honden en enkele vrouwen in staat zijn. Zij behandelden hem goed; het gebeurde wel eens dat hij niet genoeg te eten kreeg, maar dan hadden zij het zelve ook niet. Zij waren heel lief voor hem en hij was als een kind in huisals hij zag hoe zijn broeders gesla gen, geschopt, doodgehongerd en gekneveld wer den en 's winters nachts in de sneeuw buiten moesten blijven, vond Pastore met zijn honden verstand dat zijn thuis een paradijs was. En zijn jonge meester had hem zeer lief. Wanneer hij ooit een vrijen dag had gehad in de negen jaar sedert Pastore bij hem was gekomen, toen was verdrongen. Dit getal groeide allengs aan en te 2 uren verdrongen zich letterlijk ongeveer 500 personen om zich het eerst op de lijst te doen inschrijven, aangezien slechts een 100tal benoodigd was, en men in de meening verkeerde, dat de eersten de beste kansen hadden. Het ging hierbij zoo druk en onhebbelijk toe, dat de hulp der politie moest ingeroepen worden om de orde onder deze werklievende mannen te bewaren. Ook voor de betrekking van dienaar van politie, waarbij, volgens het Woensdag 71. gevallen raads besluit tot goedkeuring van de voorgestelde reorganisatie, een 300 mannen kunnen geplaatst worden, geven zich honderden aanen voor eenige vacante betrekkingen van inspecteur is het getal sollicitanten legio, onder welke zelfs officieren van Z. M. leger. O Tempora o mores De bezoldiging is voor inspecteur 2e kl. f 1200, le kl. f 1500. Uit Hamont in België wordt het overlijden gemeld van een Nederlander, wiens groote be scheidenheid oorzaak geweest is dat zijne ver diensten minder op prijs gesteld werden, dan zij waard waren geweest. Wij bedoelen dr. Mathijsen, gepensioneerd eerste officier van gezondheid eerste klasse van het Nederlandsche leger, die behalve door zijne eervolle loopbaan en door verschillende belangrijke geneeskundige geschriften, zich vooral bekend gemaakt heeft door de uitvinding van het gips-verband, dat bij de behandeling van been breuken, gewrichtsbescha dingen en verkrommingen voor den chirurg van onschatbare waarde is. Ofschoon in Nederland met de orde van den Nederlandschen leeuw en met de Eikenkroon be giftigd, was Mathijsen's naam in het buitenland minder bekend dan die van menig minder ver dienstelijk, maar meer in 'toog vallende geleerde of uitvinder. Hij bereikte den ouderdom van 73 jaren. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den kap. ter zee jhr. H. O. Wichers, minister van marine, tot het aannemen der versierselen van ridder le kl. der orde van St. Stanislaus en van kommandeur le kl. der orde van St. Olof, hem respectievelijk door Z. M. den keizer aller Russen en door Z. M. den koning van Zweden en Noor wegen geschonken; en aan den luit. ter zee le kl. W. baron van Hogendorp, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van het officierskruis der Leopolds-orde, en het ridderkruis le kl. met eikenloof van den Zahringer Leeuwi hem respectievelijk door Z. M. den koning der hij een ronde witte wollen bal van drie maanden oud was Pastore de speelmakker en kameraad geweest dien hij boven alle anderen verkoos, en dan had hij met hem over de bergen gedoold, begroeid met laag eiken- en kastanjehout en met hooge pijnboomen, die hunne grijze pluimen ten hemel verheffen. Nu had Faello geen hart meer voor een vrijen dag; hij voelde den last des levens op zijne jeugdige schouders. Zoolang zijn grootmoeder leefde had hij geen zorgen ge kend; maar nu peinsde hij nacht en dag: „alsik niet genoeg verdien om de kinderen te onderhou den zooals zij Want de kleine meisjes waren met haar vijven en hadden meer en meer noodig naarmate zij ouder werden en niemand verdient veel geld met het vervoeren van vazen en potten en brandhout voor andere menschen. Het geld gaat in den zak der pottebakkers en der hout- koopers. Daarenboven had Guidetta de kunst verstaan om den haan en de kippen gezond te houdenzij wist hoe een varken vetgemest werd; en zij kon soep koken van paddestoelen en krui den uit het bosch; zij wist op allerlei manieren geld uit te sparen, maar de kleine meisjes dachten daar niet aan, of ze deden het verkeerd. De kippen kwijnden of legden niethet varken bleef mager; de soep kookte over, of kostte te veel en eens was er een paddestoel in geweest, waar van zij allen ziek werden; de spinnewebbenkwa men te '"voorschijn, het stof hoopte zich op, de schoorsteen ging rooken en de kool werd worm stekig. De meisjes meenden bet goed, maar zij Belgen en Z. D. H. den Groot-Hertog van Baden geschonken. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, standplaats Heemse, ge meente Ambt-Hardenberg, G. de Meijier, candidaat- notaris te Rotterdam. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissements recht bank te Rotterdam, mr. D. R. B. baron van Lynden, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Dordrecht. geneeskundige raden. Benoemd tot plaats vervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland, dr. J. J. Couvée, leeraar in de scheikunde aan 's rijks hoogere burgerschool te Middelburg. (Reeds onder tel. ber. gemeld.) ministerieële departementen. Ingetrokken het met 1 Juli e. k. aan de adjunct-commiesen bij het dep. van binnenl. zaken P. L. de Jongh van Arkel en H. Wolff verleend eervol ontslag. De kweekschool voor onderwijzeressen vanwege het departement Groningen der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" telt bij den aanvang van den nieuwen cursus 28 kweekelingen, waarvan 17 interne en 11 externe. Van deze kweekelingen zullen 5 in October het examen als hulponder wijzeres afleggen. Op de herhalingschool voor meisjes, mede opgericht door het departement Groningenis het aantal leerlingen van 69 tot 93 gestegen. De heer W. O. Swaving, te Haarlem, heeft, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol ont slag gevraagd als leeraar in de Nederl. taal aan de hoogere burgerschool met 3j. curcus aldaar. Benoemd tot hulponderwijzer te Hellevoet- sluis C. Moens, thans hulponderwijzer te Colijns- plaat. De uitslag der voorjaars-examens van 1878 in de verschillende provinciën was als volgt Yoor hoofdonderwijzer werden geëxamineerd 274 candidaten, van welke 106 slaagden, dat is ruim 38 pet. Yan de 428 geëxamineerden voor hulp onderwijzer slaagden 260 en van de 231 adspirant- hulponderwijzeressen bekwamen 137 de gevraagde akte. Gerekend bij vorige jaren, is dus het aantal hulponderwijzers nog niet buitengewoon toegeno men. Voor hoofd- en hulponderwijzers en onder wijzeressen was de uitslag weder het gunstigst in Limburg; in 't geheel werden in die provincie ge ëxamineerd 134, van welke slechts 17 zijn afge wezen. waren zeer zorgeloos, en Candida mokte over haar halsketen die in den put lag. Het werd Faello zeer droef om het hart. „Gij moest een vrouw nemen, Faello; die zou uwe zaken wel in orde houden" zeiden de buren. Faello bloosde, want zoo iets was nooit in hem opgekomen; maar hij antwoordde kort af: „Misschien, als al mijne zusters getrouwd zijn." De jongste, Toinetta, was zeven jaar oud; de buren lachten en gaven hem den bijnaam van den Monnik HFrateMaar Faello lachte niet. Er was éen meisje juist in die laatste paar maanden dat naar hem opgezien had als hij voorbijgingniet terloops, zooals de anderen, maar open, en toch lief, met heldere blauwe oogen, die hem deden denken aan de Madonnas in de koninklijke galerijen in de stad. Hij had haar nooit gesproken en zou er ook nooit aan gedacht hebben haar aan te spreken. Zij was de dochter van een der meesters-potten- bakkers, wier groote roode kruiken hij naar beneden naar Florence bracht, en zij was eerst kortelings uit een klooster gekomen, waar zij opgevoed was en fijne handwerkjes had geleerd. Zij was zoover van hem verwijderd als ware zij de dochter van een edelman, en toch dacht hij gaarne aan haar evenals hij aan de heiligen dacht. Dat was al. Eens had zij Pastore gestreeld en toen had Faello de plek gekust waarop haar hand gerust had en daarna erg gebloosd. Nu bij dit zachte lenteweer, toen deze lieve

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1