BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Land bouw. Marine en leger, Rechtszaken. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Het gewijzigde art. 23 wijst dus nu naar eene andere bepaling dan in 1869 bedoeld wordt. Dit verzuim is niet anders te herstellen dan door eene nieuwe wet, waarbij de woorden „art. 56, no. 5", voorkomende in het laatste lid van 10 der wet van 28 Mei 1869 (Stbl. no. 95) veranderd worden in „art. 56, no. 6." Zonder commentaar namen wij gisteren het bericht uit de N. Rott. courant over, dat de minister van marine de officieren, leden van zee krijgsraden, vrijgesteld zou hebben van het af leggen van den gevorderden eed, voor zoover zij daartegen bezwaar mochten maken. Het zou ons echter niet verwonderen indien het bericht op een misverstand berustte. In art. 264 der „Rechtspleging voor het krijgs volk te water" (vastgesteld bij besluit van den souvereinen vorst van 20 Juli 1814, Stbl. no. 85), wordt het volgende bepaald: „De president en leden van den krijgsraad leggen, respectievelijk, vóór het in functie treden, in handen van den kommandeerenden officier, de volgende eeden af: „Ik belove en zwere dat ik den post als lid (president) van den krijgs raad ter goeder trouw, met alle vlijt en naarstig heid zal waarnemen; dat ik" enz. Eene nadere omschrijving van dezen eed vindt men in de rechtspleging niet, welke in haar geheel, door onduidelijkheid, onvolledigheid en tegenstrij digheden van allerlei aard ontsierd wordt. Slechts bij analogie met andere wetten heeft men aan de officieren, die uithoofde hunner godsdienstige gevoelens zwarigheid maakten tegen het afleggen van den eed op de gewone wijze, reeds sinds jaren vrijheid kunnen geven om zich tot eene „belofte, of plechtige verklaring" te bepalen. Wij gissen nu dat er misschien, bij het stilzwijgen der Rechtspleging, in den jongsten tijd over deze laatste quaestie moeilijkheid kan zijn ontstaan en dat daarop des ministers beslissing betrekking heeft gehad. Het is toch niet aan te nemen dat de minister van marine op eigen gezag verandering brengen zou in de wet, die, zooals wij gezien hebben, duidelijk spreekt van eed en van beloven en zweren. In eene te Ter Neuzen gehoudene vergadering van ingelanden van den Vlooswijk-polder, is, tengevolge van het overlijden van den heer J. J. Fércken, tot vertegenwoordiger van dien polder in den dijkraad der waterkeering van den cala- miteuzen polder Nieuwe Neuzen benoemd de heer H. Wolfert Hz., grondeigenaar te Hoek. Men verneemt, dat bij het bestuur van den Nieuwen Kraaiertpolder bericht is ingekomen van het voornemen om te Borssele eene nieuwe zee sluis te bouwen, o. a. met het doel om gelegen heid te geven tot uitwatering. (G. Ct.) Naar wij vernemen heeft de heer H. Schroder Visser aan den koning ontslag gevraagd uit zijne betrekking van secretaris bij de Nederlandsche handelmaatschappij Ook van de zijde der katholieken wil „de Tijd" dat tegen de herziening der wet op het lager onderwijs adressen zullen worden ingediend. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Sneek is eene motie van afkeuring tegen de heeren Wy benga, Idzerda en Moens aangenomen, wegens hunne houding in de tweede kamer ten opzichte der Friesche spoorwegen. Aan genoemde afgevaar digden is een afschrift dezer motie toegezonden. De ambtenaren aan het ministerie van financiën moeten voortaan in den zomer 's morgens te 9 uren en in den winter 's morgens te half tien op hun bureaux zijn. Deze bepaling heeft, zoo wij ons niet vergissen, sinds lang voor alle ministerieele ambtenaren bestaan, doch de minister Gleichman is weder verplicht geweest de strenge naleving er van voor te schrijven. pensioenen. Pensioen verleend aan D. van de Linde, gewezen hoofdonderwijzer te Wolfaartsdijk, ten bedrage van ƒ467 'sjaars. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den sergeant P. E. J. H. Kerckhoffs van het 2e reg. infanterie tot het dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hem door den paus geschonken. koloniën. Bij kon. besluit is aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel der in fanterie van het leger in N. I., A. A. G. Frappier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Stel u, zoo schrijft men uit Parijs over de vee-tentoonstelling aan de Landbouw courant, stel u de uitnemendste vertegenwoordigers der vele rassen voor, niet bij een enkel exemplaar, maar bij tientallen en meer, en gij zult u eenigs- zins een denkbeeld van de 14 a 1500 stuks rundvee kunnen vormen Nederland maakt een zeer gelukkige figuur op deze tentoonstelling, ofschoon alleen van het buitenlandsch Hollandsch vee, door ons de eerste prijs voor de stieren behaald is, daar een Belg met den eersten prijs voor de buitenlandsehe (d. i. buiten Frankrijk geboren) Hollandsche koeien ging strijken. Er was ook eene afdeeling voor Hollandsch vee in Frankrijk geboren, die ik moet het bekennen niet onder deed voor het vee uit Nederland, niet wat de geheele collectie, maar wat enkele exemplaren betreft. Een zwarte Groninger stier en eene melkkoe daarvan, waren prachtexemplaren. Met uitzondering van die enkele koe met een kolossale uier moesten de vrouwelijke dieren, wat melkteekens betreft, bij het Nederlandsche vee achterstaan. De grootte der 2 (jarige vaarsen was kolossaal, doch verreweg het meerendeel hoog op de beenen. Hij die nooit een Durhamrund gezien heeft, kan zich dit ras op de tentoonstelling het beste voorstellen als langwerpig vierkante vleeschkisten, rondom met kussens behangen, waar de inplanting van den staart geheel wegzinkt in een vetkussen en daar eene gleuf vormt. Een dezer dieren, van boven zoo plat, als eene tafel, mat op het kruis 70 en aan het begin der lendenen 50 centimeter. De inzendingen van Frankrijk van het ^vitte ras van Charolai3 en van het zwart met bruin getijgerde Normandische ras waren bewonderens- waard in hun schoope vormen, doch de uiers van het Hollandsche vee vonden op de geheele ten toonstelling hare wedergade niet. Bij die groote dieren staken de kleine koeien van Bretanje zeer af, met hare leelijke dikke halzen even als biertonnetjes., waarvan ik er een mat bij een betrekkelijk klein dier, die toch 30 centim. breed was. Tot dusverre ging het nog niet voorspoedig met den verkoop der Nederlandsche inzendingen. Zoo ik meen is een stier aan een slachter verkocht, doch bij de overige dieren leest men steedsa vendre. Daar er echter zeer weinig van tentoongestelde vee te koop, en met het landbouw-congres eerst de komst der groote veefokkers te wachten is, geloof ik wel dat nog menig stuk vee tegen goede prijzen verkocht zal worden. De offic. van gezondh. 2e kl. M. Steensma, ge plaatst bij het hospitaal der marine te Willems oord, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar, en vervangen door den offic. van gezondh. 2e kl. A. Pieters. Voorts wordt de offic. van gezondh. 2e kl. H. A. Beekhuis geplaatst in de rol van Zr. Ms. oplei dingschip Admiraal van Wassenaer, teneinde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms, instructiebrik Tern ate. Wij vernemen dat de gevangenisstraf van 15 dagen cellulair, waartoe bij vonnis der rechtbank te Middelburg van 15 Maart jl., schipper L. M. was veroordeeld, bij kon. besluit van den 4en dezer is veranderd in eene geldboete. (T. N. Ct.) De persoon van C. Nijsse, bij besluit van gedep. staten van Zeeland zonder loting voor den dienst der nat. militie aangewezen, wegens te late aangifte, en wiens beroep op den koning ongegrond is verklaard, zal den 19en dezer in werkelijken dienst gesteld worden. Daar zijn verzuim in Januari jl. uit zijn geboorte-extract ontdekt werd, kan hij niet klagen dat zijne zaak al te vlug afgedaan is. Het schip Broedertrouw, schipper Verschure, met gerst van België komende, is Donderdag morgen bij het inloopen der haven van Hansweert op den Oostdam geraakt, doch des middags met behulp eener sleepboot weder vlot gekomen. Te Kruiningen heeft eene vrouw, die aan verstandsverbijstering leed, zich door ophanging van het leven beroofd. Aan den ontwerper van het plan voor het bewaren van „oud papier," ten behoeve der weezen verpleging op Zuid en Noord Beveland, is een bewaarplaats verzekerd in de stadswaag te Goes en heeft hij van verschillende zijden de toezegging ontvangen, dat men hem door het bewaren van papier zal steunen in zijn doel. Ct.) Dr. Haverstein, uit Bonn, die indertijd naam heeft gemaakt door het uitroeien van den Colo- rado-kever in Mühlheim, hem vanwege de Pruisi sche regeering opgedragen en waarover hij zeer belangrijke rapporten heeft uitgebracht, komt heden met acht studenten van de landbouwacademie te Bonn een bezoek brengen aan den Wilhelmina- polder. - In de Zuiderhaven te Harlingen ligt het schip Frisia, van de firma Hubert Jans en co., dat op zijn terugtocht van Amerika getuige is geweest van de ramp, den Grosser Kurfürst over komen. De Grosser Kurfürst had voor de Frisia moeten wijken, en de equipage zag, hoe slechts enkele minuten daarna, de Grosser Kurfürst door de aanvaring in hunne onmiddellijke nabijheid zonk. De verwarring en ontsteltenis waren zóo groot, dat men in de eerste oogenblikken niet wist wat te doen, toen men die menigte menschen met den dood in zee zag worstelen. De equipage zegt, dat niemand zich een denkbeeld kan vormen van het hartverscheurende tooneel, waarvan zij getuige is geweest. Een 16jarige scheepsjongen op het Duitsche schip Laura Gertrude heeft zich Donderdag op de reede van Brouwershaven door ophanging van 't leven beroofd. De eerste haringvanger is gisteren met 45 ton maatjesharing te Maassluis binnengevallen. Een werver voor het Nederlandsch-Indisch leger, adverteert op de volgende bedriegelijke wijze in de Etoile beige„Le tour du monde en 40 jours de Hollanda Batavia. Voyage gratis. 's Adresser a M. V ignis ainé, boul. ext. dé Ander- lecht, 86, prés gare Midi, Bruxelles. Het schijnt dat men op het gebied der akoustieke uitvindingen vooreerst niet tot rust zal komen. Pas zijn de gemoederen aan de wonderen van den telephoon en de phonograaf eenigszins gewend geraakt, of de Amerikaansche natuurkundige Hughes wekt eene nieuwe opschud ding. Dezen scherpzinnigen natuuronderzoeker, wien de telegrafie reeds zooveel te danken heeft, is het gelukt een toestel te maken, waardoor voor het 'oor hetz,elfde bereikt wordt, wat de microscoop voor het oog doet. Die toestel zal ons in staat stellen geluiden waar te nemen, die tot nu toe op onze gehoororganen geen invloed uitoefenden, daar de luchtgolven niet sterk genoeg waren om onze gehoorzenuwen genoegzaam op te wekken. De microphoon zal nu de geluids golven zoozeer vergrooten, dat ons oor ze kan waarnemen. De beroemde Engelsche geneesheer Richardson, die onlangs eene voordracht over deze nieuwe uitvinding bijwoonde, gaf te kennen, dat hij den microphoon van het hoogste gewicht achtte voor de geneeskundige practijk, daar door dit werktuig wellicht de mogelijkheid zou ont staan om long- en hartaandoeningen in haar begin te onderkennen, tot welker diagnose de hulpmiddelen, die den geneesheer tot heden ten dienste stonden, hem in den steek lieten. Zouden wij met dat instrument ook het gras kunnen hooren groeien binnenland. Tweede kamer. Het afdeelingsverslag is verschenen over het wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering (afschaffing van' het procuraat.) Ofschoon de meerderheid den dubbelen rechtsbijstand afgeschaft wenscht te zien, vond zij bij dat stelsel geen voldoende regeling in het wetsontwerp. Het stelsel van den minister oordeelde men onpractisch en onbillijk; het ontwerp vond slechts bij eene minderheid verdedigers. buitenland. Brussel. Het programma van den heer Frére Orban is door den koning goedgekeurd. Behalve de heer Frère zal de generaal Renard in het ka binet zitting nemen als minister van oorlog, be nevens waarschijnlijk de heer Bara, een der Brusselsche en een der Gentsche afgevaardigden. De samenstelling ondervindt groote moeilijkheden. Van eene ontbinding is geen sprake meer. 14 Jun. 's av. 11 u. 52 gr. 15 's morg. 8 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 6 u. 56 gr. Zitting van Vrijdag 14 Juni. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren v. d. Hoek en den Boer, wegens verblijf buiten de gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd, waarna de navolgende stuk ken als ingekomen worden ter tafel gebracht en zooveel noodig voor kennisgeving aangenomen: Van gedeputeerde staten hunne goedkeuring tot dekking van het tekort op de administratie der bank van leeningvan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen haar verslag over 1877 de verslagen der gemeenten 's Gravenhage, Delft 's Hertogenboschvan het burgerlijk armbestuur verzoek om machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting 1877, gesteld in handen der financieele commissie; van dr. Z. Th. Diehl, kennisgave dat hij zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie aanneemt; van de financieele commissie advies tot goedkeuring der rekening 1877 en begrooting 1879 der gezond heidscommissiesluitende de rekening met een goed slot van f 53.25, wordt zonder hoofdelijke stemming alzoo besloten. Daarna is aan de orde de vervulling der vaca ture, ontstaan door het vertrek van mej. R. Leuenberger als directrice en leerares in het Fransch aan de middelbare school voor meisjes. Door burgemeester en wethouders waren op de voordracht geplaatst voor leerares mej. B. L. Haring, van Dordrecht en mej. C. T. J. van Hoe- vell, van 's Gravenhage, en zulks in overleg met den inspecteur en de commissie van toezicht; terwijl mej. Haring hare benoeming afhankelijk had gesteld van hare benoeming tot directrice. Tot stemming overgaande werden op mej. van Hoevell 8 stemmen en op mej. Haring 3 stemmen uitgebracht, zoodat mej. C. F. J. van Hoevell benoemd is. De voordracht tot directrice bestond uit 1° mej. B. L. Haring, 2 mej. C. G. Slothouwer en 3" mej. H. R. D. v. d. Meij, beide laatsten van Goes; met 7 stemmen werd mej. C. G. Slothouwer tot directrice benoemd. Op voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 5 stemmen in beginsel besloten om aan de ver- eeniging „Help u zeiven" grond in erfpacht af te staan nabij de voormalige Koepoort, en zal de raad een nader voorstel van B. en W. inwachten, omtrent den aard en de wijze van uitgiftebij welk voorstel tevens op de bezwaren van Wille- boer zal worden gelet. Daarna wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het houden eener 2e paardenmarkt den voorlaatsten Dinsdag van Augustus. Verder wordt op verlangen van gedeputeerde staten de verordening op de openbare gezondheid gewijzigd en opnieuw vastgesteld, terwijl ein delijk eenige verordeningen onveranderd wor den vastgesteld en wegens het vergevorderde uur de andere verordeningen, op de agenda voorkomende, tot eene volgende vergadering wor den verdaagd. De vergadering is daarna gesloten. Het bericht,gisteren onder onze rubriek Tele graphische berichten gemeld, dat de heer Anspach door den koning van België zou geraadpleegd zijn over de samenstelling van een kabinet, ter wijl het onzeker zou zijn of de heer Frère Orban een ministerszetel zou bekleeden, wordt, althans wat de eerste helft betreft, heden bevestigd door de Étoile Beige. Indien de eerste helft van het telegram waar is, behoeft de tweede geene nadere bevestiging; immers de heer Frère Orban zal geene ritting nemen in een ministerie, waarvan hij niet het hoofd is. Op gezag echter van de Indépendance, die zich gewoonlijk niet te beklagen heelt over gebrek aan inlichtingen, meenen wij het geheele bericht omtrent den heer Anspach in twijfel te moeten trekken. In dit blad toch wordt op stelligen toon medegedeeld, dat de heer Frère van den Koning de opdracht tot het samen stellen van een ministerie heeft gekregen en dat hij met verschillende leden der wetgevende macht, die hij zich tot collega 's wenscht, in onderhande ling is. De lijst der aanstaande ministers is ech ter nog niet aan 's konings goedkeuring onder worpen. De zegepraal der Belgische liberalen vindt in de niet-clericale pers van verschillende landen levendige sympathie. De val van het laatste zuiver elericale ministerie in Europa wordt met juichkreten begroet en als teeken des tijds geprezen. Zoo worde allengs overal de priester, die grootste vijand van den modernen staat en remschoen der ontwikkeling, binnen zijne laatste versterkingen gedreven en opgesloten, en worde zijn invloed beperkt tot de kerk, waar zijn eenige werkkring moet zijn en waar buiten hij den voet niet moet zetten. Bij het verhandelde in de openingszitting van het congres, gisteren door ons medegedeeld, kun nen wij nog voegen, dat het eerste woord, dat gesproken is, een wensch was van graaf Andrassy voor de spoedige genezing des keizers van Duitsch- land, waarop prins Bismarck met een enkel woord bedankte. De volgende zitting zal Maandag plaats hebben, omdat men het raadzaam achtte de verschillende gevolmachtigden een paar dagen tijd te geven tot particuliere gesprekken. Over het algemeen denkt men, dat de zittingen van het congres slechts zullen dienen tot het formu leeren en officieel vaststellen van reeds officieus gesloten compromis. Indien dit zoo is, zal er in de volle zitting geene aanleiding zijn tot warme discussie. De belofte tot geheimhouding doet, volgens den speciaal voor het congres naar Ber lijn gezonden correspondent van den Temps, de dagbladcorrespondenten nog niet wanhopen, dat ze niet nu en dan eens berichten uit de zittingen zullen kunnen mededeelen. Het komt hem onmo gelijk voor, dat alle plenipotentiarissen tot het einde van het congres zouden blijven zwijgen. Vooral grondt hij die verwachting op de Engel sche en de Turksche diplomaten. Engelsche staatslieden, die er hunnen hoogsten roem in stellen zich de dienaars der publieke opinie te noemen, kunnen niet best nalaten hunne meeste res van inlichtingen te dienenterwijl de Turken wel eens boos van eene zitting zullen komen en dan wellicht in de geschikte stemming zullen zijn, om door een handig ondervrager zich de redenen van hun dép it te laten ontlokken. Men ziet hetook de pers heeft hare diplomaten, die azende op de menschelijke zwakheden der werke lijke diplomaten, nu reeds loeren, waar iets zal los te krijgen zijn om aan hunne ongeduldige lezers mede te deelen. Een der eerste vragen, die het congres zal te beslissen hebben is de wijze, waarop de kleine staten, wier belangen het geldt, tot het bepleiten hunner zaak zullen worden toegelaten. Van die staten zijn Rumenië, Servië en Montenegro slechts feitelijk onafhankelijk; rechtens zijn zij nog vazalstaten van de Porte, en juist bij dit congres zal die toestand eerst veranderen. Op deelneming aan het congres kunnen zij dus niet wel aan spraak maken. Zeker zal hun echter de gelegen heid worden gegeven om hetzij schriftelijk, hetzij mondeling hunne belangen voor te dragen. Ieder hunner heeft dan ook met dat doel reeds een speciaal gevolmachtigde naar Berlijn gezonden. Griekenland daarentegen is op grond van ver- JLi

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2