BUITENLAND. Telegraphische berichten. Rechtszaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Yoor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gis teren o. a. behandeld de zaak tegen L. S., weduwe van J. K., oud 36 jaar, wonende te Waarde. Deze vrouw, die na den dood haar3 mans reeds eenmaal een onecht kind ter wereld had gebracht, werd be schuldigd van op 3 Maart jl. het kind, waarvan ze den vorigen avond was bevallen, moedwillig te hebben gedood, door het met het aangezicht onder de dekens in de bedstede te leggen en het zoo te doen stikken. Zij legde een volledige bekentenis af. Daaruit bleek nog, dat zij den moord niet onmiddellijk na de geboorte van het kind had gepleegd, doch dat zij dit eerst had gekleed en gezoogd, en naast zich te slapen gelegd. Toen was ze er over gaan peinzen, hoe ze dat kind zou kunnen opvoeden; de angst bekroop haar, dat met het oog op haar wange drag het armbestuur de bedeeling zou intrekken, en rijpte allengs het onzalige plan, waaraan zij den volgenden ochtend uitvoering gaf. Tegen haar werd 5 jaar tuchthuisstraf gerequireerd. Haar verdediger mr. Gevers Deynoot meende, dat haar bekentenis niet voldoende bevestigd werd, en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. A. s. Woensdag te 31 uur zal het hof in deze zaak uitspraak doen. Eergisteren nacht heeft een brutale diefstal plaats gehad in de uitspanning De Zwaan, nabij Oost-Souburg. De dief schijnt zich te hebben laten insluiten en heeft des nachts, terwijl de herbergier en diens vrouw in diepen slaap waren, in het slaapvertrek een bureau weten te openen daaruit al het door hen ontvangen geld, ruim f 800 bedragende, medegenomen. Door eene ach terdeur is hij vertrokken. Bij hun ontwaken vonden zij alles geopend. De justitie doet streng onderzoek, doch is tot dusver den dader nog niet op het spoor. Het litterarisch mathematisch examen te Amsterdam is o. a. met goed gevolgd afgelegd door den heer A. Vlieger, van Zierikzee. Verleden Maandag werden te Les Ambrais (bij Orléans) 's morgens te 4 uren de duiven op gelaten van de duivensociëteit „Telegraaf" te Bergen op Zoom. Met een sterken Westenwind uitgevlogen, was het vroegste tijdstip van aankomst 10.31 u. en het laatste 11.13 u. De verzendingen van groenten en fruiten van en over Rotterdam naar Groot-Britannië krijgen, naarmate de verschillende gewassen tot rijpheid komen, weder ruimere uitbreiding. Met de verzending van nieuwe aardappelen uit het Westland heeft men dezer dagen mede een begin gemaakt, nadat eerst bij wijze van proefneming enkele kinnenmanden waren verzonden. LI. Vrijdag en Zaterdag zijn reeds een paar vol beladen schuiten, te zamen pm. 500 manden, overgeladen in stoombooten naar de verschillende Engelsche en Schotsehe havens bestemd, en indien deze consignatiën bevredigende uitkomsten opleveren, kan men zeker zijn, dat weldra de gewone scheepsruimten onvoldoende zullen wezen, trots dat men bijna op alle zeestoombooten van groen ten en fruitlading een grooten deklast maakt. Te Markelo arriveerden gisteren de rechter commissaris, officier van justitie en griffier der rechtbank te Almelo, vergezeld van de geneeshee ren Aalbert'sberg en Salomonson, teneinde een lijkschouwing te houden over het lijk van de vrouw van J. H. S., die voor eenige dagen beval len en bijgestaan is door een vrouw die daartoe onbevoegd was. De kamer van koophandel heeft bij adres van den minister van waterstaat enz. hare inge nomenheid betuigd, met de door het gemeente bestuur en de kamer van koophandel te Tilburg aan de regeering gerichte verzoekschriften, strek kende, dat van rijkswege worde aangelegd een scheepvaartkanaal van de Zuidwillemsvaart naar het Hollandsch diep. Naar men verneemt zullen de festiviteiten ter herinnering aan het feit, dat de Haarlemmer meerpolder 25 jaren droog is, in de volgende week plaats hebben. Op Zondag 23 dezer zullen feest, redevoeringen gehouden worden in de kerken; op Dinsdag en Woensdag of Woensdag en Dons derdag daaropvolgende volksspelen, harddraverij enz. te Hoofddorp en Nieuw-Vennep en den vol genden dag op de verschillende scholen de feest vieringen. Door ruime bijdragen is de feestcom missie in staat gesteld, het feit op waardige wijze te doen herdenken. Eene jeugdige naaister op de Joure had een puistje op het aangezicht, dat zij daarvan verwijderde. Onmiddellijk daarna zwol het geheelq hoofd op in zoo erge mate, dat zij zelfs voor hare nabestaanden onkenbaar was, en kort daarop volgde reeds de dood. Men wil, dat een giftige verfstof van gekleurd doek, met de hand in het open wondje gebracht, de aanleiding is tot dezen treurigen afloop. Te Amsterdam is een oneerlijke kruier, een zeldzaam voorkomend exemplaar van dit eerlijke, nijvere gilde, wegens diefstal van aan zijne hoede toevertrouwde koopwaar gevat en in voorloopige bewaring gebracht. Op een stembriefje dat bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Harlingen werd ingeleverd, las men het volgende rijmpje: Geen liberaal geen clericaal, is koorn op mijn molen. Want onverholen tracht d'een mij te worgen en d'andere ook, maar in 't verborgen. Want clericaal en liberaal suppleeren steeds elkander. Staatskerk heeft d'een staatsschool de ander tot parool. Ik wil van beiden geen Want vrije kerk en vrije school Voor iedereen Is mijn parool! Van de geneeskundige raden der provinciën Friesland en Groningen, Drente en Overijsel, is het, denkbeeld uitgegaan, om een gezondheidsoord te vestigen. Reeds vroeger had men daartoe in de commissie, belast met de uitwerking van dit plan, het oog laten vallen op Assen, dat alle voor waarden er voor in zich vereenigt. Verleden Zaterdag hield bedoelde commissie te Assen eene vergadering, waarin de zaak nader besproken werd, en men vaststelde dat de inrichting ge schikt zou gemaakt worden, ook, en wel in de eerste plaats, voor de minder door de fortuin bedeelden. De bedoeling is niet een instelling te maken tot het genezen van zieken, maar een geschikte verblijfplaats voor hen, die eenigen tijd in een gezond oord moeten doorbrengen tot ge heel herstel van krachten. Den 15 dezer wordt te Nijmegen de ge meente badinrichting geopend, die op de Waal, juist tegenover het Valkhof, gelegen is. „Ik heb u een goeden vriend gehaald" zei Fabricius, „wilt gij hem zien „Fabricius? Die zal mij welkom zijn!" „Neen. Een vriend uit Amerika." „Uit Amerika Daar heb ik lang, heel lang gewoond.Hoe treurig, hoe troosteloos zijn die oevers „Wilt gij dien vriend zien „Ik glijd den donkeren stroom af omlaag omlaag. In een nevelachtig verschiet: hooge, donkere omtrekken, boschrijke hoogten.... Ik kan ze niet bereiken." Fabricius verwijderde zich op de toonen en kwam een oogenblik later met Ellen terug. Warren scheen niets te merken. Hij sprak aldaar met zachte toomlooze stem: „De stroom nadert de zee. Ik hoor haar dof geruisch. De oevers worden groen. De bergen komen naderbij. Daar zijn de boomen, waaron der ik zoo vaak gerust hebHet donkere boschtusschen de boomen zweeft een lichte gestalteEllenzij trad aan zijn bed. De stervende zag haar zonder eenige verwonde ring, vriendelijk lachend aan. „God lof! Zie ik u nog!" zei hij „ik wist dat gij komen zoudt" hij stamelde nog eenige onverstaanbare woorden en bleef toen een poos stil liggen. Op eens riep hij„Herman!" De geroepene stond naast Ellen. „De geluksslingerbegrijpt gij mij Een kin derlijk onschuldige lach vloog over zijn gelaat. Hij stak zijn vermagerde rechterhand omhoog, teekende met den wijsvinger een wijde slinger beweging in de lucht, en zei: „Vroeger!" Daarop maakte hij op die zelfde manier een korte be weging van rechts naar links, welke hij langzaam herhaalde, en sprak: „Thans!" Eindelijk hield hij den wijsvinger bijna dreigend, stijf en onbe weeglijk in de hoogte: „Weldra! Daarop sloot hij de oogen en lag eenigen tijd, zwaar adem halend, zonder te spreken. Ellen boog zich over hem heen en zei zacht: „Hendrik! Hendrik! Hij opende de vermoeide oogen nog eens. Zij bracht haar mond dicht aan zijn oor en fluisterde wee- nend„Ik heb u altijd lief gehad." „Dat wist ik van den beginne af aan" ant woordde Warren kalm en overtuigd. De strakke trekken werden nog eens zacht en levendig. Zijn oog werd vriendelijkvertrouwelijk als voor jaren. Hij greep Ellen's hand en bracht haar aan zijne droge lippen. Een lach verhelderde zijn gelaat. „Hoe voelt gij u vroeg Fabricius. Er kwam het oude antwoord„Heel goed.de mach- telooze vingers plukten aan de deken, als wilden zij die in de hoogte trekken. Daarop strekte hij de armen uit en de vingers lagen stil. „Heel goed.herhaalde hij nog eens zacht. Daarop scheen hij in diep gepeins verzonken. Er volgde een lange pauze. Eindelijk richtte hij het be kende oog liefdevol en treurig op ziji.» geliefde en sprak aarzelend, zacht, met een flauwen na druk op het eerste woord„Volmaakt goed EINDE. Uit Maastricht schrijft men het volgende aan de N. Rott. Ct., dd. 12 Juni. Heden namiddag keerden de bedevaartgangers van Scherpenheuvel alhier per spoortrein terug, wat sedert 10 a 12 jaren plaats heeft (vöor dien tijd werd de geheele tocht heen en weder te voet afgelegd). Het plan schijnt bestaan te hebben, om bij deze gelegenheid per spoor tot aan de Hol- landsche grenzen te gaan en alsdan het verdere van den tocht te voet af te leggen, doch naar ons medegedeeld werd, is dit door de hoogere geestelijkheid per telegraaf verboden, omdat de bedevaartgangers alsdan tegen 7 uren de stad zouden intrekken en de toeloop van het alsdan vrije fabriekvolk licht tot ongeregeldheden zou kunnen aanleiding geven. Bij aankomst van den spoortrein van 5.35 uren van Hasselt bevond zich een groote menigte nieuwsgierigen voor het sta tionsgebouw, en was een kapitein der maréchaussee met eenige zijner onderhoorigen op het perron aanwezig. Thans lieten zich noch kruis, noch vaan dels, noch geestelijken in misgewaad zien, en de bedevaartgangers trokken vermengd met de toe schouwers de stad door naar de Sint Servaaskerk, zonder dat de minste ongeregeldheid plaats vond. De eenige demonstratie die plaats had, bestond hierin dat een 10 a 12tal bedevaartgangsters een vroolijk liedje ter eere van Maria zongen, hetgeen men natuurlijk rustig liet begaan. Een profeet heeft berekend dat de stemming over het wetsontwerp nopens het lager onderwijs op Vrijdag 19 Juli 's middags te 4 uren in de tweede kamer zal plaats hebben. Ziehier hoe de man want onze profeet is een gewoon mensch, die dus falen kan, tot zijn profetie is gekomen. Hij nam aan dat de discussie reeds gisteren (Donderdag) zou aanvan gen, en dan zegt hij Bij de algemeene beraadslaging zullen zeker 50 leden van de 84 het onderwerp bespreken, de een langer, de ander korter, bv. in deze verhou ding: 10 sprekers van een uur10 uur. 10 van drie kwartier 7i 15 van een half uur 7i n 15 die kort zijn, samen 3 n 50 die repliceeren 12 n De minister, eerste speech 2 n eerste repliek 1 tweede i y> 43 uur. Daarbij komen bij de artikelen der wet: 40 toelichters van amendementen 10 uur. 60 verdedigers of bestrijders idem 15 200 opmerkers-niet-voorstellers. 25 De minister bij amendementen. 4j losse opmerkingen lf Totaal generaal 99 uur. Als men nu berekent dat de kamerzittingen van Dinsdag tot Vrijdag 4 uren en 's Maandags ruim 3 uren duren, dan zal de stemming juist op 19 Juli te 4 uren moeten vallen! ZaanlCt.) Een overtuigd voorstander der afschaffings zaak, die niet van halve maatregelen houdt, heeft een radicaal middel gevonden om de dronkenschap tegen te gaan. Hij wil alle wijnstokken op de gansche aarde uitroeien. De afschaffer vergeet echter, dat menig hartig slokje uit graan gestookt wordt, en dat hij dus ook alle granen zou moe ten uitroeien. De consequentie zou er hem toe moeten leiden om de gansche menschheid broode loos te maken. De correspondent van Daily News te Kon- stantinopel telegrafeert aan zijn blad, dat in den omtrek dier stad thans 25,000 man van de Rus sische troepen ziek liegen aan typhoïde, typhus en andere ziekte. Men verwacht nog verderen achteruitgang van den gezondheidstoestand. Bij de verkiezing te Brugge van een lid van den senaat waren voorgesteld de heer J. Boyaval, candidaat der liberalen, en de heer L. van Ockerhout, oud-senator voor het arrondisse ment Dixmude, candidaat der clericalen. De strijd was heftig en de uitkomst verrassendmet slechts éene stem meerderheid is de heer Boyaval als senator gekozen. Ter nauwernood was de uitslag der stemming bekend, of een uitbundig gejuich liet zich van alle zijden hooren. De liberale Associatie veree- nigde zich op voorstel van den heer van Nieu- wenhuyze, om zich en corps te begeven naar den heer Boyaval. Ieder lid droeg in het knoopsgat een blauw lint, de kleur der trouw. De talrijke schare werd begroet met de kreten vanLeve de liberalenAan het hoofd bemerkte men de heerenPecsteen, Emile Jooris, Termote, de Busschere, Alfred Devaux en al de leden der vereeniging Brugge Vooruit. Ook verscheidene vreemdelingen bevonden zich in den stoet, onder anderen de heeren J. M. Hennequin, lid der pro vinciale staten van Zeeland, en J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis. De heer Mac-Gahan, de verslaggever van de Daily News in Turkije, die vooral door zijne mededeelingen omtrent de Turksche gruwelen in Bulgarije bekend is geworden, is te Konstanti- nopel aan typhus overleden. Hij was in 1845 in den staat Ohio geboren, was correspondent van de New-York Herald tijdens den Fransch-Duit- schen oorlog en bij de Russische expeditie naar Khiva. Vervolgens ging hij op den eersten tocht van kapitein Allan Young met de Pandora naar de Noordpoolstreken, vertrok na zijne terugkomst naar Turkije en werd later door den Amerikaan- schen gezant Schuyler als secretaris gebruikt, bij het onderzoek dat deze naar den toestand in Bulgarije had in te stellen. Te Londen is deze week eene bijeenkomst gehouden van aldaar wonende Duitsche socialisten. De voorzitter protesteerde tegen het denkbeeld, dat algemeen ingang schijnt te vinden, van eene medeplichtigheid der socialisten aan de poging tot moord op den Duitschen keizer. Hoe wen- schelijk ook thans in Duitschland eene afzetting van den keizer en verandering van den regeerings- vorm mogen zijn, hadden de socialisten de mo gelijkheid eener verwezenlijking van dat doel nooit gezien in den kogel of het mes van den moordenaar. Er werd op de vergadering eene motie aangenomen, waarin men verklaarde niet de minste sympathie te hebben voor de beide personen, die het op keizer Wilhelm's leven hadden toegelegd. De Univers geeft eene vertaling van eene toespraak door den paus tot de officieren van het vroegere pauselijke leger gehouden. De toespraak eindigde met de woorden: „Geve de hemel, dat de vorsten, gewaarschuwd door de laatste gebeur tenissen en de aanslagen van den laatsten tijd, eindelijk eens overtuigd worden van den welda- digen invloed van de kerk en het pausdom op het heil en het welzijn der natiën, en dat ze hun volk een beter lot mogen bereiden door aan het hoofd van het katholicisme zijne volle vrijheid en onafhankelijkheid weer te geven." Het maakt een koddig effect, wanneer men deze reclame voor het pausdom als algemeen maatschappelijke en staatkundige panacee vergelijkt met eene advertentie van Hollo way. BINNENLAND. Tweede kamer. Aangenomen werd de con clusie der commissie van rapporteurs over de in lichtingen der regeering betreffende het adres van J. van der Schuyt c. s. te 's Hertogenbosch, tot verhooging der Dieze-dijken beneden de draaibrug over de Dieze in den spoorweg nabij den Bosch. De min. van waterstaat beloofde dat de dijk op den linkeroever van de Dieze verhoogd zal wor den, zoo mogelijk nog voor den winter. De nominatie voor de benoeming van een lid van den hoogen raad is aldus door de kamer opgemaaktmr'. P. R. Feith, rechter in de recht bank te Amsterdam, S. M. S. de Ranitz, voor zitter der rechtbank te Zwolle, H. A. Neeb, advo caat te Leiden, W. J. Triebeis, voorzitter der rechtbank te Arnhem, D. J. Mom Visch, raads heer in het gerechtshof te Arnhem. BUITENLAND. Brussel. De heer Anspach, burgemeester van Brussel is ten paleize geroepen en door den koning geraadpleegd over de samenstelling van een ministerie. Het is nog twijfelachtig of de heer Frère Orban eene plaats in de regeering zal be- kleeden. Londen. Bij de overeenkomst metSchouwa- loff, die aan het congres voorafging, heeft Enge land bedongen, dat het bestuur over de beide Bulgarije's (noordelijk en zuidelijk) onder het toezicht van Europa zou worden gevoerd. 13Jun.'s av. 11 u. 56 gr. 14 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 57 gr. De Belgische liberalen zijn edelmoedig in hunne zegepraal. Hunne dagbladartikelen ademen een geest van eerbied voor de loyale wijze, waarop het kabinet Malou oogenblikkelijk na den afloop der verkiezingen zijn ontslag heeft genomen, en behelzen eene juiste waardeering van de onmis kenbare verdiensten van enkele leden van het clericale ministerie. De heeren Malou, Eeernaert en d'Aspremont-Lynden, worden gekenschetst als flinke, knappe manDen, volkomen voor hunne portefeuille berekend. En toch hebben zij een armzalig figuur gemaakt. Zij lieten zich beheer- schen door den invloed der bisschoppen, die lien aan 'troer hielden, doch maakten zich ook van deze geene warme vrienden, omdat zij hun onmo gelijk in al hunne eischen konden toegeven zonder een gevaarlijken storm 'in het land te wekken. Hunne positie was dus valsch, en de daardoor ontstaande onzekerheid is oorzaak geweest, dat zij met hunne talenten in den landsdienst niet hebben kunnen woekeren. De strijd in België is dan ook met den val van Malou c. s. niet uit. De katholieke geestelijkheid zal, zoolang er hoop is, niet stil zitten, en het zal eene vaste hand vorderen om haar heerschzuchtig en onvaderlandsch streven binnen de behoorlijke perken te houden. De heer Frère-Orban, de parlementaire vete raan, die reeds vóór ruim 30 jaren voor de eerste maal een ministerszetel bekleedde, zal thans de leiding der zaken op zich nemen. Hij is bij den koning geroepen, die hem na een langdurig onder houd de opdracht gaf om een nieuw ministerie samen te stellen. Wanneer men uit de taal door

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2