N°. 139: 121e Jaargang. 1878. Zaterdag 15 Juni. De geluksslinger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°„ te Brussel en Parijs. id dei burg, 14 Juni. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Kunst nieuws. MIDDELBUROSCHE COURANT. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van vijf weken, te weten drie weken halve, en twee weken lichte rouw, ingaande den 14en dezer, wegens het over lijden van Z. M. George V, gewezen koning van Hanover. (St.-Cf.) De minister van justitie, gelet op art. 11 der wet op het notarisambt, zooals dit is vastgesteld hij de wet van 6 Mei 1878 (Staatsblad no 29), in verband met art. 1 van het koninklijk besluit van 4 Juni 1878 (Staatsblad no 81)heeft be paald, dat het examen, bij eerstgenoemd artikel bedoeld, voor het jaar 1878 zal aanvangen op Woensdag den 17en Juli e. k., en dat het zal worden gehouden te 's Gravenhage terwijl be noemd zijn: tot lid en voorzitter der staatscom missie, belast met het afnemen van gemeld examen, mr. J. Pols, raadsheer in den hoogen raad der Nederlandentot ledenmr. P. Hofstede, procu reur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden; mr. M. A. van den Acker, raadsheer in het ge rechtshof te 's Hertogenboschmr. H. M. van Andel, advocaat te 's GravenhageW. J. Berde nis van Berlekom, ontvanger der registratie en bewaarder van de hypotheken te Briellemr. H. van Lier, notaris te AssenW. A. Coolen, nota ris te Helvoirttot plaatsvervangende leden mr. E. H. Karsten, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; mr. L. G. Greeve, kantonrechter te 's Gravenhagemr. A. P. Th. Eyssell, advocaat te 's GravenhageJ. A. Molhuysen, inspecteur der registratie en domeinen te 's Gravenhage A. G. Bodaan, notaris te 's Gravenhagetot secretarismr. A. Teixeira de Mattos, commies hij het departement van justitie. De minister van financiën maakt bekend dat voortaan, gedurende de nagemelde dagen, op de gewone kantooruren, ten kantore van al 1 e be taalmeesters, voor zoover de voorraad strekt, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zullen zijn bronzen stukken van éen cent, en zulks in sommen van niet minder dan twintig cent, tegen over gave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, hetwelk voor minstens een vierde zal moeten bestaan in Nederland- sche koperen centen. De laatstbedoelde centen blijven intusschen wettig betaalmiddel, zoolang zij niet op een bij FEUILLBTOT7. 8 Nouvelle van. E/udolph Lindau. De feestdagen gingen stil en treurig voorbij. Warren was zóo mat dat hij dagelijks slechts eenige uren het bed verlaten kon. Fabriciushad nu op eigen gezag een dokter laten komen. Maar de man van de wetenschap kon hier ook niet helpen. Warren leed niet aan een bepaalde ziekte. Zijn levenskracht was uitgeput. Hij teerde langzaam weg, als een licht dat uitbrandt. Nog dikwijls, bij langer of korter tusschenpoozen, leefde zijn geest weêr op en schoot vonken; maar de schaduwen des doods breidden zich toch over hem uit en het werd al duisterder en duis terder om hem heen. Op oudejaarsavond stond Warren tegen elf uren op. „Ik wil het nieuwe jaar op de oude manier met u begroeten," sprak hij tot Fabricius. „Moge het u geluk brengen. Mij brengt het vrede." Eenige minuten voor middernacht ging hij voor de piano zitten en speelde plechtig, als een koraal een lied van Schumann: „Auf das Trinkglas eines verstorbenen Freun- des," Met klokslag twaalf vulde hij twee glazen. algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. De betaalmeesterskantoren zijn, behalve op Zon- en feestdagen, voor de bedoelde verwisseling open gesteld van den 16en tot en met den 25en van eiken maand, met uitzondering nochtans, voor de kantoren 's Hertogenbosch, Arnhem, 's Graven hage, Botterdam, Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Assen en Maas tricht, van Donderdag en Vrijdag 20 en 21 Juni 1878. Naar wij vernemen, zegt de N. Eott.Ct., is dezer dagen door' den minister van marine in overleg met zijn ambtgenoot van justitie bepaald, dat wanneer officieren, die aangewezen zijn om van een eventueel te houden zeekrijgsraad deel uit te maken, bezwaar mochten hebben om den daarbij voorgeschreven eed af te leggen, zij alsdan met eene belofte zullen kunnen volstaan. Naar ons meegedeeld wordt, zou de stoomvaart maatschappij Zeeland voornemens zijn, na de opening van den spoorweg AmsterdamIJmuiden, een dienst te openen tusschen de hoofdstad en Queensborough. (A. Boft. Cf.) Blijkens het verslag van de Botter damsche handelsvereeniging over 1877, verkeert de maat schappij in goeden toestand en hoopt men reeds tegen het einde van dit jaar tot een begin van exploitatie der groote Werken op Feijenoord te kunnen overgaan. De verkoop der gronden gaat geregeld voort. In de Afrikaansche handelsver eeniging nam de vereeniging deel tot een bedrag van 2,500,000. De commandite te Amsterdam is seder 1 Janu ari 1878 in liquidatie. Het dividend over 1877 is bepaald op 3 pet. In verschillende steden des lands werd gisteren, bij gelegenheid van den geboortedag van Z. K. H. prins Hendrik, de algemeene sympathie voor den beminden vorst door het algemeen uitsteken der vlaggen van de huizen der ingezetenen aan den dag gelegd. Men leest in het Nieuws van den Dag: De steeds gunstiger luidende berichten om trent den gezondheidstoestand van den eerwaar- digen keizer van Duitschland doen vermoeden, dat de kans, den ouden monarch dezen zomer gedurende een paar dagen als gast van onzen koning in Amsterdam te zien, nog niet geheel verkeken is. Hij hield het zijne omhoog en reciteerde uit het lied, dat hij te voren gespeeld had, langzaam en peinzend de volgende regels: //Was ich erschau in deinem Grund «1st nicht Gewöhnliches zu nennen." Daarna dronk hij het volle glas in een teug leeg. Onder het spreken en drinken had hij volstrekt niet op Fabricius gelet, die hem ontsteld en sprakeloos gadesloeg. Nu eerst werd hij hem gewaar en er blonk een jeugdig vuur in zijn oog. „Nog een glas!" riep hij. „De vriendschap! Broeder Hij dronk ook dit tweede glas in een teug leeg en zonk toen op een stoel neder, zijn oog werd weer strak en zonder uitdrukking en ge hoorzaam liet hij zich als een kind, dat slaap heeft, door Fabricius naar bed brengen. De eerstvolgende dagen kon hij in 't geheel niet opstaan. De dokter schudde bedenkelijk het hoofd en deelde Fabricius, dien hij voor een bloedverwant hield, mede dat hij zich op het ergste moest voorbereiden. Den 8 Januari bracht een knecht uit het loge ment in de stad, in welker nabijheid het buiten verblijf van Warren gelegen was, een brief die aan hem gericht was, en waarop, zooals de bode zeide, terstond antwoord moest gevraagd worden- Fabricius maakte hem open daar zijn vriend sedert eenige uren in een droomerigen, koortsigen toestand verkeerde, die aan volkomen bewuste- Het voornemen bestond namelijk hij den'keizer Liet slot Soestdijk van prins Hendrik, als het vorstelijk echtpaar zich daar had gevestigd, een bezoek te brengen. Bij deze gelegenheid zou, omstreeks het laatst van Augustus, keizer Wilhelm met gevolg een paar dagen verblijf houden in het paleis op den Dam te Amsterdam. huizen van arrest. Bij kon. besluit zijn de collegiën van regenten over de opgeheven huizen van arrest te Eindhoven, Nijmegen, Brielle en Amersfoort ontbonden en is mitsdien eervol ont slag verleend aan de ondervoorzitters en leden dier collegiën. consuls. Door den consul-generaal der Neder landen te Oporto is tot vice-consul te San Miguel, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, aangesteld de heer F. Peixoto da Silveira aldaar. Nadat het onderwijs op de school te Oud- Sabbinge, na het vertrek van den hoofd-onder wijzer, den heer H. Scholten, van Vlaardingen, gedurende de maand Mei door den hulponderwijzer den heer A. Vree, loffelijk was voortgezet, moest dit met den len dezer gestaakt worden, door zijn in functie treden te Botterdam. Bij de benoeming van den heer Dormaar te Axel, tot hoofd-onder - wijzer, aan die school, vleide men zich, dat die staking slechts tot 1 Juli zou geduurd hebben doch nu deze goedgevonden heeft voor zijne benoeming te bedanken, en er alzoo eene nieuwe oproeping moet plaats grijpen, ziet men zich in eene gewenschte spoedige hervatting van het onderwijs bitter teleur gesteld. (A. G. Cf.) In de maanden September en October e. k. zal te 's Gravenhage een examen ter verkrijging van den rang van 2en luitenant bij het leger hier te lande op den thans nog bestaanden voet worden afgenomen. Hiertoe worden de volgende plaatsen opengesteld Voor de infanterie 40, waarvan 5 voor het lichter examenvoor de cavalerie 5voor de artillerie 15: voor de administratie 2. Tegelijk met dat examen zal een examen ge houden worden ter verkrijging van den 2en luite nantsrang bij het Nederlandseh-Indische leger. Het aantal plaatsen bedraagtgewoon examen loosheid grensde. De brief was van Ellen Howard en luidde „Een reis naar Europa, waarop mijn vader reeds lang plan had, is op eens tot uitvoering gekomen. Ik heb u dit niet vroeger willen mede- deelen, ten einde het genoegen te smaken u te verrassen. Hier verneem ik echter van den loge menthouder dat de ongesteldheid, waarvan gij in uw laatsten brief spreekt, nog niet geweken is. Daarom wil ik niet onaangediend bij u verschijnen en vraag eerst of uw gezondheid u veroorlooft, ons te ontvangen. Ik hen hier met Francis, die er met mij op aangedrongen heeft u, waarde vriend, op onze doorreis een kort bezoek te bren gen. Mijn vader is regelrecht van Hamburg naar Parijs gegaan, waar wij hem over eenige dagen hopen aan te treffen." Fabricius dacht een oogenhlik na, nam zijn hoed en zei tot den bode, dat hij zelf het ant woord aan het hotel zou brengen. In het kleine logement gekomen werd hij zonder verdere plichtplegingen bij de „vreemde dame" toegelaten. Hij had haar door den kellner zijn kaartje gezon den met de woorden„In naam van dr. Warren". Ellen was alleen. Fabricius nam haar in een oogopslag op. Zij was opvallend schoon. Hare groote, kloeke, blauwe oogen waren angstig vra gend op den binnenkomende gericht. Fabricius had in zijn leven slechts weinig met vrouwen verkeerd en was gewoonlijk verlegen in haar bijzijn. Maar op dit oogenhlik waren zijne gedachten geheel bij zijn zieken vriend en hij kon voor infanterie 12, voor artillerie 6, lichter examen voor infanterie 5, voor artillerie 3. Voorts zal dit jaar bij gunstige uitzondering aan de onderofficieren, leerlingen van den 2en klasse cursus bij de infanterie en kavalerie in September e. k. de gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van een examen ter toelating tot de klasse b der militaire school. Ten slotte zullen de onderofficieren, leerlingen van den 2en klasse-cursus, tevens in de gelegen heid worden gesteld deel te nemen aan het examen tot toelating in de le klasse van den cursus tot opleiding voor het vak der militaire administratie. Ook deze onderofficieren zullen, na voldoend afge legd examen, met 1 October a. geplaatst worden in klasse b der militaire school te Haarlem en Kampen. Bij kon. besluit zijn de 2e luitenants G. J. Fcitli en C. A. de Visser, van het le, en P. J. Brandenburg, van het 4e regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de infanterie van het leger in N.-I. Heden wordt te Bergen op Zoom inspectie gehouden door den generaal-majoor Queijsen, die daartoe gisteren middag arriveerde. Door den 2en luitenant F. H. Donner, van het le bataljon 6e regiment infanterie te Bergen op Zoom is aangevraagd, om voor 5 jaren gede tacheerd te worden bij het leger in Ned. Indië. - Naar men verneemt, zal de commissie, belast met de samenstelling van een nieuw voorschrift op den velddienst voor het leger, spoedig daar mede gereed zijn. De infanterie is dan, behoudens eenige uit de oude reglementen overgenomen gedeelten, van een geheel stel nieuwe exercitie reglementen en voorschriften daarop betrekkelijk voorzien. De eerste uitvoering van het Nederlandsch orchest onder directie van den heer Joh. M. Coenen, te Parijs in de feestzaal van het Trocadero gegeven, is uitstekend afgeloopen. Het programma was aldus samengesteld1 Symphonie in mi mineur (Joh. Verhulst). 2. Entr'acte de l'opéra Bosamunde (Franz Schubert). 3. Ouverture in mi majeur (Joh. M. Coenen). 4. A. Andante. B. Menuet ("Beethoven). 5. Nocturne (Chopin, voor orchest bewerkt door Joh. M. Coenen). 6. Ouver ture van „le Songe d'une Nuit d'été" (Mendelssohn). 7. Balletmuziek van Juanita (Joh. M, Coenen). Tengevolge van ongenoegzame publiciteit was de opkomst gering; het aanwezige publiek was echter opgetogen. zonder inspanning geheel bedaard zijn. Hij ver telde met weinig woorden dat Warren ziek zeer ziek ja stervende was, en dat hij den brief geopend en gelezen had. Ellen zag hem zwijgend en eenigszins verwon derd aan. Zij scheen niet te begrijpen wat zij hoorde; maar van lieverlede vulden zich hare oogen met tranen. „Is het mij geoorloofd den heer Warren te zien?" vroeg zij eindelijk. Fabricius stemde er in toe. „Mag mijn broeder mij vergezellen of is het beter dat ik alleen ga? „Ik houd het voor heter dat gij eerst alleen komt. Uw broeder kan onzen armen vriend wel licht later bezoeken." „Zou de verrassing den zieke niet te veel ver moeien „Zeker niet. Elke blijdschap kan hem slechts weldadig zijn; en ik weet dat het hem genoegen zal doen u te zien. Ellen was in een oogwenk gereed om Fabricius te volgen en weldra bevonden zij zich in het huis van Warren. Fabricius verzocht haar in de huis kamer te wachten en ging eerst alleen de zieken kamer binnen. Warren lag met wijd geopende oogen, waarin een koortsachtige gloed glinsterde, te bed. Hij ijlde; doch herkende terstond den binnentredende en vroeghem om iets te drinken. Nadat hij zijn dorst gelescht had sloot hij de oogen, als wilde bij gaan slapen.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1