Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerkni euws. Kunst nieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Engeland 1 op de 170, in Nederland 1 op de 83. Zelfs zijn er plaatsen in ons land, waar 1 drank huis op de 70, 60, 50, 40 of 35, ja zelfs op 27 inwoners aangetroffen wordt b. v. Loenen a. d. Vecht 1 drankhuis op 77 inwoners, Smallingerland 73, Opsterland 61, Weststellingwerf 60, Schoorl 59, Velzen 58, Bergen op Zoom 55, Oo3tstellingwerf 53, Halteren, Harderwijk en Oldemarkt ieder 51, Oisterwijk 46, Sas van Gent 35, Gorredijk 27. In een uit den Haag aan de Arnh. courant geschreven brief komt o. a. het volgende voor. „In doorgaans goed onderrichte kringen verze kert men, dat het op hun verzoek verleende eervol ontslag aan mr. C. Fock, dr. Leemans en mr. C. Vosmaer, als rijksadviseurs voor de monu menten van geschiedenis en kunst, veroorzaakt is door de volgende handeling. In een der laatste» nommers van „de Nederlandsche Spectator" van het vorige jaar had de heer Vosmaer een artikel geschreven, naar aanleiding van een verhandeling in „de Gids" van den heer de Stuers. In dat artikel werd protest aangeteekend tegen het al te sterke en eenzijdige drijven van zekere partij en gewezen op allerlei verkeerdheden. Toen kort daarop de rijksadviseurs vergadering hielden, werd een motie voorgesteld en aangenomen, waarbij die vergadering haar ongenoegen te kennen gaf over het artikel van Vosmaer. Ten gevolge van het aannemen dezer motie vroegen de heeren Fock, voorzitter, Leemans, vice-voor zitter, en Vosmaer, lid van de commissie van rijksadviseurs, hun ontslag. „Wij betreuren het, dat de regeering juist die leden heeft ontslagen, van wie het bekend is, dat zij zich steeds tegen de eenzijdige richting hebben verzet, die het collegie van rijksadviseurs kenmerkt. „Meermalen, ook in de staten-generaal, is ge wezen op het verkeerde, dat de heer de Stuers, die referendaris is aan het ministerie, te gelijkertijd ook lid is van de commissie van rijksadviseurs. Door die commissie worden adviezen aan de regeering gegeven. De heer de Stuers heeft als lid dier commissie tot die adviezen medegewerkt, maar moet als referendaris de regeering voorlichten omtrent die adviezen. Is hij het eens met het advies van de» commissie, dan is zijn taak een voudig; is hij het niet eens, en behoort hij dus tot de minderheid der commissie, dan zal hij natuurlijk dé regeering adviseeren in den geest der minderheid. De minister, die geen specialiteit is, komt dan in een lastige positie. „De discussiën over het wetsontwerp van het lager onderwijs zullen waarschijnlijk Maandag a. s. in de tweede kamer een aanvang nemen. Reeds nu is door een der leden een stel amende menten ingediend; indien zulks zoo voortgaat en ieder lid al de amendementen indient, die hij wenschelijk acht, dan zal het bijblad zeer dik worden. Dat de wetsontwerpen door de tallooze amendementen niet beter worden, heeft de wet op het hooger onderwijs bewezen. Het is dan ook te verwachten, dat de meerderheid der tweede kamer, door de ondervinding geleerd, die tallooze amendementen zal afstemmen, te eerder, omdat zij zonder overleg met de invloedrijkste leden der partij zijn voorgesteld, en niets anders uitdrukken dan het bijzonder gevoelen van het lid, dat de amendementen voorstelt." registratie. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen: te IJselmonde, J. van der Laan, thans ontvanger der registratie en domei nen te Medemblikte Oirschot, P. II. Yelsen thans commies ter directie der registratie en domeinen te Arnhem. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Numansdorp c. a., W. van Bochove, thans ontvanger te Goedereede c. a.- en tot ontvanger der directe belastingen en accijn sen te Vreeswijk c. a., W. Schadd, thans ontvan ger te Terborg (gemeente Wisch) c. a. topographische inrichting. Benoemd bij de topographische inrichtingtot commies, de adjunc- commies bij die inrichting D. Heyse; tot eersten klerk, de tweede klerken bij die inrichting T. W. van Huut en W. van Es; tot tweeden klerk, de tijdelijke geëmploieerden bij die inrichting H. den Hertog en H. Guichard. leger. Bij kon. besluit is de le luitenant der infanterie F. J. Raebel, thans op nonactiviteit* tijdelijk op pensioen gesteld, en dat pensioen bepaald op /450 'sjaars. Pensioen verleend aan de op nonactiviteit zijnde officieren: den kapitein magazijnmeester der artil lerie W. H. B. Paravicini di Capelli, ten bedrage van f 769den len luitenant der artillerie F. E. A. baron van Ittersum, ten bedrage van f 1050, en den len luitenant der infanterie J. G. van Sandick, ten bedrage van f 450. koloniën. Bij kon. besluit is aan den met ver lof hier te lande aanwezigen officier van gezond heid 2e kl. van het leger in N. I. G. H. Klosser, wegens ongeschiktheid tengevolge van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. onderscheidingen. Bij kon. besluit is als blijk van goedkeuring wegens de redding der beman ning van het Nederlandsch galjootschip Christina Martha, in Maart 1876 in de Noordzee veronge lukt, aan W. G. Thompson, gezagv. van het smakschip Excelsior n° 258 van Ramsgate, toege kend de zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon, met loffelijk getuigschrift, alsmede eene gratificatie van ƒ60. Voorts is aan de nagelaten betrekkingen van T. Humphries, die bij de poging om het verlaten schip te redden, verdronk, 60 toegekend; aan de weduwe van G. Parnell, dien hetzelfde lot trof, f 120aan J. Pine en aan R. Bines ieder f 30 en aan W. Mortimer, eigenaar van de Excelsior, als vergoeding van schade door de redding veroorzaakt, 144. Vergunning verleend aan den O. I. ambtenaar W. J. M. Michielsen, controleur eerste klasse bij het binnenlandsch bestuur tot het aannemen dei versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Men meldt aan de „Amst. ct." dat de gewone jaarlijksche bijeenkomst der inspecteurs van het lager onderwijs, welke tegen 19 Juni a. op het ministerie van binnenlandsche zaken was bijeen geroepen, wegens de aanstaande discussi n over het aanhangig wetsontwerp voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der N. H. gemeente te Vlissingen, naar aanleiding van het voorstel van het comité voor het volks petitionnement, besloten zich met een zelfstandig adres tot den koning te wenden, tot ondersteuning, van het verzoek van ouders, voogden en verdere belangstellenden, om de voorgedragen wet op het lager onderwijs, bij eventueele aanneming, niet te bekrachtigen. De houding der verschillende kerkeraden van de Ned. herv. gemeente ten opzichte van het zoo genaamde volkspetitionnement in zake het open baar onderwijs is zeer uiteenloopend. Terwijl die te Amsterdam, onder protest van vier predikanten, met groote meerderheid besloten heeft de bewe ging te ondersteunen, is door den kerkeraad te Hoorn het volgende adres aan de tweede kamer ingediend „De kerkeraad der hervormde gemeente te Hoorn voelt zich gedrongen u zijn leedwezen kenbaar te maken over de kunstmatige agitatie, onder den naam van volkspetitionnement, door sommigen in den lande opgewekt tegen het ont werp van wet op het lager onderwijs, inge diend door Z. Exc. den minister van binnenland sche zaken. „Hij vreest niet dat bedoelde agitatie eenigen nadeeligen invloed zal uitoefenen op de kalmte uwer beraadslagingen, maar wenscht door dit schrijven, de ongetwijfeld bij u reeds aanwezige overtuiging te versterken dat boven omschreven streven door zeer velen in den lande wordt af gekeurd. „De kerkeraad achtte het buiten zijn roeping gelegen in bijzonderheden te treden omtrent de meerdere of mindere verdiensten van het inger diende ontwerp. Hij teekent eenvoudig protest aan tegen deze wijze van handelen, om zoo mo gelijk druk uit te oefenen door het opstellen en indienen van adressen, voor geen gering gedeelte door onontwikkelden en dus onbevoegden om te oordeelen onderteekend, en spreekt ten slotte zijn vast vertrouwen uit, dat door uwe vergadering bij de behandeling van het ontwerp de rechten en belangen van het godsdienstonderwijs der schoolgaande jeugd niet uit het oog zullen worden verloren." De Staats-courant bevat het jaarlijksch verslag aangaande den toestand van het rijks-museum te Amsterdam. Belangrijke bijzonderheden worden daarin niet vermeld. Het aantal bezoekers was in het afgeloopen jaar grooter dan ooit te voren. Het beliep 42,414, bijna 40C0 meer dan in het vorige jaar. Des Zondags was het bezoek het gelijkmatigst en beliep zelden minder dan 100. De drukste dag was 23 September met 811, de stilste dag 30 Januari met 19 bezoekers. Van de gelegenheid tot kopieeren hebben 23 personen gebruik gemaakt; meest allen schilder den, een graveerde. Van hen die in schetsboeken studiën maakten, is geen aanteekening gehouden kunnen worden. De ondervinding leert meer en meer dat het openhouden van het museum na 4 uren in den zomer en na 3 uren in den winter doelloos en hinderlijk voor den dienst is. Van de weinige uren daags die aan het reinhouden der zalen be steed kunnen worden, is door den openingstijd te verlengen, een zeer noodig deel afgenomen, terwijl zeer zelden na 4 uren des zomers nog bezoekers komen en slechts enkele nog blijven rondloopen. Des winters is het dikwijls te 3 uren reeds te donker om behoorlijk te kunnen zien,*en is het ongeraden, om tot 4 uren het publiek in de duistere lokalen toe te laten. Om deze redenen acht de directeur het wenschelijk evenals bij het museum te 's Gravenhage, de sluiting te bepalen des zomers te 4, des winters te 3 uren. Te Vlissingen is tegenwoordig het brengen van serenades aan de orde van den dag. Maan dag bracht de zangvereeniging „Eensgezindheid" den heer P. Smith eene serenade, tergelegenheid zijner benoeming tot consulair agent van Noord- Amerika. Denzelfden dag brachten de leden der koninklijke handboogschutterij Willem III, die haar jaarlijksch feest gehouden en naar het koning- schot gedongen hadden, den heer Smith, als een hunner oudste medeleden, een ovatie. Dinsdag werd door het muziekgezelschap „Ons Genoegen' eene serenade gebracht aan eeu echtpaar dat zijne gouden bruiloft vierde. Daarna werd eene muzi kale wandeling door de stad gemaakt, die echter door den regen spoedig gestoord werd. De ansjovisvangst te Bergen op Zoom is geëindigd en heeft uitstekende resultaten opgele verd. Thans reeds zijn 300 ton a ƒ60 de ton, als z.g. half bereide visch verkocht geworden, en men verwacht algemeen, niettegenstaande de ruime vangst, geen lagere prijzen dan gedurende de laatste jaren het geval was. Op het internationaal letterkundig congres te Parijs, dat Dinsdag geopend werd, waren uit Nederland alleen de heeren Cd. Busken Huet, van Duyl en Franquimont tegenwoordig. De heer C. Kneppelhout, die nog verwacht werd, is door hen tot medelid der hoofdcommissie benoemd. Het congres werd met een rede van den onder voorzitter, Edmond About, geopend. De tentoonstelling van voorwerpen van vrouwelijke nijverheid en kunst te Leeuwarden wekt meer en meer de algemeene belangstelling. Het oordeel valt zeer gunstig uit, niet alleen over de voorwerpen van kun3t of smaak, maar ook over hetgeen de tentoonstelling op het gebied van vrouwelijke nijverheid te aanschouwen geeft. Met den verkoop gaat het boven verwachting, ook wat de schilderijen betreft, waarvan reeds ver scheidene tot hooge prijzen zijn verkocht. De commissie tracht het bezoek zoo aangenaam mogelijk te maken. Het dameskoor, dat de fees telijke opening zoozeer had opgeluisterd, doet zich Maandag weder liooren onder directie van mejuffrouw Geesje Porretsma. Men verwacht van tijd tot tijd meer soortgelijke muzikale uitvoe ringen. Maandag was het bezoek bijzonder druk; het tentoonstellingsgebouw wemelde van ingeze tenen en vreemdelingen. Het levert niet alleen een eigenaardig, maar ook een aardig gezicht op, al die bestuurderessen en dames van orde hare taak te zien vervullen, op eene wijze, die den heeren der schepping in menig opzicht tot voor beeld zou kunnen strekken. Het bedienend personeel bestaat natuurlijk ook geheel uit vrouwen. (Hbl.) Het honden-asyl in den Haag is reeds, een onderwerp van bespreking in den gemeenteraad geworden. De beesten moeten in dit toevluchts oord zulk een leven maken, hun gekef moet de nachtrust der bewoners van de Bagijnestraat in die mate verstoren, dat een aantal personen uit die buurt zich daarover bij den raad hebben beklaagd, met verzoek om dit monument van dierlijke philantropie zoo spoedig mogelijk uit de gemeente te verbannen. Derhalve zien zij in die honden-kazernen inrichtingen, die hinder enz. kunnen teweegbrengen en waarop dus defabriek- wet toepasselijk is Die vraag zal waarschijnlijk het praeadvies van B. en W. moeten beheerschen. De heer Geertsema, commissaris des konings in Overijsel, heeft Dinsdag in eene algemeene ver gadering van het Haagsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarvan hij vele jaren voorzitter was geweest, afscheid genomen. De dankbetuiging, door den heer Hermande Ridder tot den aftredenden voorzitter gericht voor zijn aan den dag gelegden ijver en vele bewezen diensten, werd door daverende toe juichingen der vergadering bekrachtigd. Na afloop der vergadering werd den heer Geertsema door het bestuur een souper aangeboden. De Tilburgsche Ct. zegt dat door een doel matige uitwatering in de omstreken van 's Bosch ongeveer vijftienduizend hectaren wei-en hooiland gebaat zouden worden, welke minstens f 70 per hectare, alzoo uitmakende de kapitale som van f 1,050,000, meer opgebracht zouden hebben, indien de landerijen op tijd droog geweest waren. Een raming te maken van de indirecte schade is onmogelijk, wijl bjj gemis van wei en hooi de veeteelt kwijnt, 't geen noodzakelijk tot verarming van verschillende dorpen voert, daar "/10 der bevolking van en door het vee leeft. Gisteren voormiddag te 11 uren is Jacobus Jut, de moordenaar van mevrouw van der Kou wen en haar dienstbode, in het tuchthuis te Leeuwarden overleden; sedert 10 Mei werd hij in de ziekenzaal verpleegd. Een 'zoon uit een deftige familie te Rotter dam is voor 5 jaren het bezoek van de diergaarde ontzegd, en zijn vader moet f 25 betalen, omdat de jongeling een aap een oog uitgestoken heeft. Door den heer Lecerf, vroeger onderwijzer te Brussel en thans professor te Atrecht, is eene nieuwe rekenwijze uitgedacht, door welke de ver menigvuldiging, machtsverheffing en wortel trek king zeer vergemakkelijkt moeten worden. Hij noemt die Calcul rapide. Nadat deze nieuwe methode reeds op verschillende inrichtingen van onderwijs met goed gevolg is ingevoerd, heeft men den heer Lecerf uitgenoodigd daarover eene voordracht te houden voor de studenten der hoogeschool en der polytechnische school te Brussel. De Engelsche Observer meldt dat prin3 Bis marck den 8en dezer eene circulaire tot de Euro- peesche mogendheden gericht heeft, met verzoek om alle tot haar dienst staande middelen aan te wenden ter onderdrukking der socialisten en inter nationalisten. De bedoeling dezer circulaire was de behandeling van dit onderwerp op het aan staande congres voor te bereiden, doch hiervan zal waarschijnlijk niets komen. In een der hoog aristocratische clubs van Londen werd dezer dagen een bekend parlements lid, sir Robert Peel, door lord Huntly uitgeschol den voor defaulteromdat hij in gebreke bleef hem eene aanzienlijke speelschuld, bij het whisten verloren, te betalen. Sir Robert liet dit scheld woord niet onbeantwoord, van woorden kwamen de twee heeren tot daden en de aanwezige leden van den club hadden de grootste .moeite om de twee vechtende edellieden van elkander te scheiden. Op den 5en Mei dezes jaars overleed te Havanna don Julian de Zulueta, markies van Ala va, de rijkste man van Cuba en de grootste slavenhandelaar van de wereld. Vijftig jaren ge leden kwam hij uit Spanje, zijnde aanbevolen aan een rijken oom, die in huiden en gezouten vleesek handel dreef en die zijn neef, bij zijn dood, tot zijn eenigen erfgenaam maakte. Don Julian kocht toen twee suikerplantages, die in verval waren omdat de eigenaar gewetensbezwaren tegen den slavenhandel had. De nieuwe kooper dacht er anders over en besloot dadelijk zich de levende koopwaar uit de eerste hand aan te schaffen. Vijf en twintig jaren lang hield hij er eene ge- heele vloot van slavenschepen op na. Hij hield een Engelsch eskader van oorlogschepen op de kust van Afrika, een ander in de Cubasche wa teren aan 't werk om zijn vaartuigen steeds te vervolgen, veroorzaakte aanhoudend onaange naamheden tusschen het Spaansche en het Brit- sche ministerie van buitenlandsche zaken en was de schrik van alle Engelsche consuls op Cuba, die steeds beknepen zaten tusschen hun plicht om de slavenhalers te vervolgen en hun vrees om met den rijksten man van het eiland in moeilijkheid te komen. Het aantal slaven, dat hij in die jaren invoerde, wordt op 72,000 tot 100,000 geschat. Zijn schepen waren de snelste zeilers die gebouwd werden en zijn stoomschip de Nordaqui, van 2500 ton, liep 14 mijlen in het uur. De Spaansche regeering, door de Britsche opgestookt, liet hem eindelijk gevangen nemen en naar Spanje verbannen, doch korten tijd daarna keerde hij terug, hervatte zijn handel en werd markies gemaakt. De gouverneurs van Cuba hielpen hem waar zij konden. Hij stierf algemeen betreurd, werd met bijna koninklijke eer begra ven en liet aan zijne weduwe en zijne kinderen een fortuin van ongeveer 50 millioen gulden na. Op eervolle wijze is dat geld zeker niet ver kregen In Engeland zijn in den laatsten tijd eenige loodvergiftigingen door violet poeder voorgeko men. Naar aanleiding hiervan worden verschil lende gevallen van loodvergiftiging uit andere landen gemeld. Een Pruisisch officier te Kiel kocht voor eenige dagen een paar handschoenen, voelde spoedig eene soort van verstij ving aan handen en armen en liet, nadat een pijnlijke huid. uitslag zich op zijne handen begon te vertoonen, de handschoenen onderzoeken. Het bleek dat zij eene groote hoeveelheid rattekruid inhielden. Uit Zweden bericht prof. Waldenstrom dat hij, aan duizelingen lijdende, een zijner dekens liet onderzoeken en bevond dat er arsenik in was. Hij liet vervolgens een deken onderzoeken, welke gebruikt was door een zijner kinderen, dat voor eenigen tijd aan eene geheimzinnige sleepende ziekte gestorven was. Ook deze deken bleek veel arsenik te bevatten. Door de Zweedsche bladen wordt nu aangedrongen op het maken van strafbepalingen tegen den verkoop van goe deren, die arsenik-houdend zijn. binnenland. 's CtraTénhagc. Voor het gerechtshof stond heden terecht de weduwe S. K. uit Waarde, be schuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De eisch van het O. M. was 5 jaren tuchthuisstraf. De beschuldigde bekende. De uitspraak is bepaald op Woensdag a. buitenland. Berlijn. Tot bestrijding van het socialisme is de regeering voornemens het paspoortstelsel strenger te handhaven. Aan de autoriteiten is last gegeven om de wetten ten aanzien der druk pers en van het recht van vereeniging met meer gestrengheid toe te passen. Londen. De minister Hicksbeach heeft aan een feestmaal gezegd dat Engeland zal zorg dragen dat de Porte hare onafhankelijkheid behoude, als zijnde noodzakelijk om souvereiniteit uit te oefenen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid op 21 Juni a. zal worden aanbesteed het driejarig onderhoud van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2