N°. 138. 121« 1878. Vrijdag 14 Juni. Gemeente-Belastingen. De gelukssiinger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent'. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 13 Juni, FEXTZHiXjElTOlXr. i i _f .....r|i. Kohier vooi* de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het primitief kohier van de plaatselijke directe belas ting op de inkomsten over het jaar 1878 door gedeputeerde staten van Zeeland is goedgekeurd, en ter invordering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 13 Juni 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEB, De secretaris, J. W. DE RAAD, L. S. De Staats-courant bevat de wet van den 6'° Juni 1878 (Staatsblad n° 93), tot verhooging der begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienst jaar 1878 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland en Hoofdstuk II. Uitgaven in Nederlandsch Indië). Den 19en Juni a. zal ter gelegenheid van het zendingsfeest te 'sHeer Arendskerke een extra- trein loopen van Rotterdam en Vlissingen naar 's Heer Arendskerke en terug. Voor het vervoer worden afgegeven speciale retonrkaarten. De prijzen dezer kaarten bedragen van de stations: 1* kl. 2* kl. 3" kl. Roosendaal Bergen op Zoom I Woensdrecht Rilland Krabbendijke1.85 „1.35 „0.90 Kruiningen. 1.30 0.95 0.65 f 2.— f 1.50 f 1.- 1.10 0.85 0.55 0.80 „0.50 „0.80 „1.10 ,0.60 ,0.35 ,0.60 ,0.85 „0.40 „0.25 „0.40 0.55 Vlake Biezelinge Goes Arnemuiden Middelburg. Vlissingen 1.55 1.15 0.80 De trein vertrektdes morg. van Vlissingen 7.55 Middelburg 8.14 Arnemuiden 8.24 Aankomst te 's Heer Arendskerke 8.41 Des avonds van 's Heer Arenskerke 6.15 Arnemuiden6.35 Middelburg6.48 Aankomst te Vlissingen7. Den 17en Juni des namiddags te 2 uren wordt de verkoop der kaarten gesloten. Nouvelle van Rudolph Lindatt. In het begin van December schreef Warren dat Fabricius zijn reis toch zoo veel mogelijk moest bespoedigen. „Ik voel mij niet wel" schreef hij „en dikwijls zoo moede en mat dat ik mijn kamer niet gaarne verlaat. Ik ken hier nog niemand en ben ook niet van plan nieuwe ken nissen te maken. Uw gezelschap zou mij zeer aangenaam zijn. Ik heb mij weder aan je ge hecht en mis je overal. Ik heb een kamer voor je ingericht, waar gij naar hartelust kunt werken, evengoed als te L.en zeker ongestoorder dan daar. Wacht dus niet tot den 23en, maar kom hoe eerder hoe liever. Wij kunri'en even goed op 15 Dec. Kerstmis vieren als op den 25en." Fabricius was in de gelegenheid den wensch van zijn vriend te bevredigen en kwam nog in de eerste dagen van December bij hem. Hij vond h em vervallen en mager geworden. Hij had echter nog geen dokter geraadpleegd en weigerde ook nu dit te doen, „Wat kan een dokter aan mij doen Ik weet heel goed waar mij de schoen Wringt en waarom ik mank ga. Hij zou mij af De Staats-courant van heden bevat de voor waarden, waarop kan wórden ingeschreven tot het bekomen van schuldbekentenissen in eene geldleening ten laste van den staatgroot f 43,000,000, vastgesteld bij de wet van den 5en Juni 1878 (Staatsblad n» 87). Daar deze voorwaarden door ons in hoofdzaak gisteren reeds onder de telegraph'ische berichten zijn medegedeeld, achten wij het voldoende thans naar de Staats-courant te verwijzen, onder mede- deeling dat exemplaren der voorwaarden koste loos te verkrijgen zijn bij de verschillende rijks betaalmeesters. Het Vaderland bevat een bericht, dat aanleiding geeft tot de onderstelling dat óf de zeeofficieren, aan onze grootste marine-werf, geen verstand meer hebben van het optuigen van schepen, óf dat de tuigendie te Nieuwediep voor onze oor logschepen in voorraad liggen, inwendig verrot en verteerd, of ongeschikt voor 't gebruik zijn. Het kiezen tusschen deze onderstellingen mag wel eens aan de aandacht van den minister van marine aanbevolen worden. Het bericht luidt aldus: „Gisteren ochtend vroeg arriveerde te Nieuwe diep Zr. Ms. schroefstoomscliip le klasse „Atjeli", kommandant kapitein ter zee K. G. Bunnik. „Door het lichte tuig braken buiten het kanaal de stengen, toen het schip, bij een gewone koelte, onder zeil was en niet meer dan 6| mijl liep. „Teneinde zich van zwaarder tuig en stengen te voorzien, keerde de „Atjeh" naar Nieuwediep terug. Ongelukkeu hebben niet plaats gegrepen. Voor zoover men kon nagaan, voldeed bet schip overigens in alle opzichten goed." Een ander staaltje van publiek leven in België. Van het nommer der Etoile Beigewaarin de uitslag der verkiezingen van Dinsdag werd mede gedeeld, werden, gelijk onze Brusselsclie mede werker ons schrijft, S8,803 exemplaren verkocht De omwenteling, welke in de werkplaatsen onzer Nederlandsche dagbladen noodig zou zijn om aan zulk een ongelioorden eisch van het oogenblik te kunnen voldoen, staat in rechte reden tot de om- keering, welke er in den Nederlandschen volks geest zou moeten plaats hebben alvorens de mogelijkheid te voorzien ware dat zulk een eisch gesteld zou worden. De heer L. C. van Kerkwijk, gepensioneerd luitenant-kolonel der genie, heeft bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs, een werk geschreven, getiteldLes travaux publics dans le Boyaume des Pays-Bas. Etude hisioriquetechni que et statistique. Deze uitvoerige arbeid is zeer leiding voorschrijven, evenals hij een armen man, die door gebrekkige voeding verzwakt is, krach tig voedsel en ouden wijn zou voorschrijven. De arme man zou er het noodige geld toch niet voor over hebben. Men bezit niet altijd de mid delen om zich juist datgene te verschaffen wat men noodig heeft. Hoe zou ik afleiding zoe ken Reizen? Ik houd van niets zooveel als van stil zitten. Vreemde gezichten zien? Gij zijt de eenige persoon wiens gezelschap ik boven de eenzaamheid verkies. Boeken? Ik heb geen lust meer om te leeren, en hetgeen ik weet interesseert mij niet meer." Fabricius maakte wederom de opmerking dat Warren bijna niets at, maar daarentegen tamelijk veel dronk en zijn vriendschappelijke bezorgdheid over zijn gezondheid gaf hem den moed hem daarover aan te spreken. „Gij hebt gelijk," antwoordde Warren. „Ik drink te veelmaar ik kan niet eten en ik voel behoefte het een of ander te gebruiken dat mijne krachten staande houdt. Ik ben in den bekla- genswaardigen toestand van een dier ongelukkige Invalides du sentiment van Gavarni: Toates ces bétises m'ont dérangé la constitution. Op zekeren avond toen de vriendeD in een gezellige warme kamer bij elkaar zatenterwijl het buiten stormde en regende, begon Warren uit eigen beweging over Ellen te spreken. „Wij voeren thans geregelde briefwisseling," zei hij. Zij schrijft mij dat zij hoopt mij spoedig weer in Amerika te zien. Weet gij wel, Her geschikt om aan den vreemdeling een juist denk beeld te geven van al wat in ons land voor openbare werken wordt verricht. Het is verdeeld in negen hoofdstukken: Wegen (waaronder hoofd zakelijk de spoorwegen worden behandeld), kana len, rivierverbetering, havens en scheepvaartin polderingen zuiveringen sluizentelegraphie, waterleidingen. Het uitvoerigst worden behandeld de spoor wegen, waarbij een historisch overzicht wordt gegeven en verder een tal van technische bijzon derheden. Vooral is belangrijk het uitvoerig tabellarisch overzicht, dat gegeven wordt van de voornaamste spetorwegbruggen, waarbij men in korte trekken naast elkander vindt gesteld alle bijzonderheden van constructie, de zwaarte, de draagkracht, de uitgaven enz. Ook worden sta tistische opgaven verstrekt omtrent personen- en goederenvervoer. Op pag. 157 vinden wij, behalve de diepte der Nederlandsche havens, de diepte van verschillende andere van het vasteland, opge geven. Daaruit blijkt dat de haven van Vlissin gen een der diepste is, dieper bij voorbeeld dan die van Havre, Dieppe, Hamburg, Bremen, en alleen achterstaande bij die vanCuxhaven. (Vad.) Te Bruinisse is door eenige belangstellenden in het Christelijk onderwijs een comité voor het volkspetitionnement samengesteld. Op de verga dering van 10 Juni 11., heeft het comité de vol gende besluiten genomen: 1° De gemeente wordt verdeeld in zooveel deelen, als er leden in het comité zitting hebben, en elk lid een dier gedeelten als zijn werkkring aangewezen. ^2° Het comité zal, door alle wettige middelen, den ingezetenen der gemeente in kennis trachten te stellen met het doel van het volkspetitionne ment. 3» Het comité tracht Dog deze week in de hervormde kerk iemand te doen optreden, teneinde eene rede te houden over het Christelijk onderwijs. 4° Twee dagen daarna zullen aan de huizen der ingezetenen worden bezorgd de afdrukken van liet aan den koning aan te bieden adres. 5° Het comité zal de week daaraanvolgende nogmaals trachten iemand voor het publiek te doen optreden, opdat niemand in de gemeente niet genoeg op de hoogte der zaken zij, wanneer het tijd stip van petitioneeren aanbreekt. Het algemeen bestuur van „Multapatior's bond" tot. bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken, heeft aan Z. M. den koning een adres gezonden, met het eerbiedig verzoek dat het Z. M. moge behagen, weldra bij de volksvertegenwoor diging eene wet tot beteugeling van het misbruik man, dat die 'vrouw mij ten eenenmale een raadsel wordt? Dat zij mij niet behandelt zooals zij ieder ander zou doen, is zeker. Maar wat bewoog haar den omgang met mij aan te houden Liefde Dat denkbeeld is belachelijk. Medelijden misschien? Dat is dus het einde mijner stoute droomenik ben een voorwerp van medelijden geworden. Ik heb baar geschreven dat ik mij hier gevestigd heb en dat ik voorne mens ben mijn nutteloos leven in werkeloosheid en afzondering te eindigen. Ik zal haar nooit wederzien. „Herinnert gij u een tafereeltje uit de „Reise- bilder" waar de student het schoone meisje aan het venster kust en zij het zich laat welgevallen, omdat hij er bij zegt: „Morgen ga ik verder en zie u misschien nooit weder." Het denkbeeld dat men iemand niet wederziet geeft ons den moed veel te zeggen wat men anders nauwelijks zou durven aanroeren. Ik voel dat mijn einde nadert. Spréék niet tegen, beste vriend. Ik weet dat het zoo is Ik heb het Ellen geschreven. Ik heb haar nog veel meer geschreven.Onzin... Alles wat ik mijn levenlang gedaan heb is nut teloos en doelloos geweest. Het is dus een har monisch en lo; besluit van mijn bestaan, dat ik op mijn sterfbed een liefdesverklaring gedaan heb. Bestaat er iets meer doelloos Ik heb het gedaan." Fabricius zou gaarne iets meer van dien brief vernomen hebben, maar Warren wilde geen be paalde antwoorden geven. „Als ik een copie van bedwelmende dranken te doen indienen. In eene „bede om medewerking," tegelijk met een atselirift van het adres door het algemeen bestuur aan de afdeelingen van den bond verzonden, komen de volgende opgaven omtrent liet drank- verbruik en de opbrengst der accijnsen voor. Terwijl iu de 405 branderijen vau Nederland, ongerekend de 196 distilleerderijen, in 1873 576,219 hectoliter sterken drank werd vervaardigd, zijn sedert èn het aantal branderijen èn het aantal hectoliters, buiten alle evenredigheid met de toe neming der bevolking gestegen. In 1875 bedroeg de opbrengst van den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedistilleerd f 18,707,338; in 1876 f 20,049,980; terwijl voor 1877 dat bedrag op de staatsbegrooting werd geraamd op f 22,116,000. In de eerste twee maanden van dit jaar bracht die accijns op f 3,023,132 tegen f 2,856,699 in de eerste twee maanden van verleden jaar. Het gehruilt van het gedistilleerd per hoofd der be volking is thans gestegen tot 8.38 liter; maar aangezien hoogstens 30 pet. van de bevolking als sterken drank gebruikend is aan te merken, wordt dit cijfer per hoofd van de eigenlijke gebruikers minstens 27.93 liter. Er zijn gemeenten in ons land, waar het gebruik buitensporig blijkt en per hoofd der bevolking (dus vrouwen, kinderen, zuigelingen en zieken medegerekend) 16, 18, 20, ja 26 liter bedraagt. Zoo b. v. te Eindhoven 16.25 liter, Spaarndam 16.90, Sneek 16.99 Leijerdorp 17.19, Enschedé 17.62, Leeuwarden 17.85, Rotterdam 18.48, Heus- den 19.42, Appingadam 19.42, Groningen 19,58, Veur 20.97, Diemen 26.87. Verleden jaar zijn 388,000 hectoliter veraccijnsd. Rekent men nu, dat de verbruiksprijs van den jenever, na de versnijding, dooreen gerekend 80 ct. per liter bedraagt, dan blijkt, dat Nederland aan de ge woonte van het jeneverdrinken nu reeds jaarlijks f 31,240,000 ten offer brengt, behalve den koop prijs van ruim 16,000 hectoliter buitenlandsch gedistilleerd. Te bedroevender wordt dit cijfer, als men uit de officieele statistiek ontwaart, dat, terwijl het volk per hoofd der bevolking f 7( aan jenever verkwist, aan rundvleesch nog geen f 6J per hoofd wordt besteed. In het adres wordt vooral beperking van het aantal drankhuizen verzocht, omdat de ervaring in andere staten, o. a. in Engeland, geleerd heeft, dat overal waar men van overheidswege het aantal drankhuizen beperkt, het misbruik van sterken drank evenredig afneemt. Het aantal drankhuizen toch is in Nederland buiten alle evenredigheid der bevolking; immers men treft in Pruisen 1 drankhuis op 471 inwoners aan; in Ierland 1 op de 415 inwoners, in Schotland 1 op de 223, in had," zei hij „zou ik je die gaarne laten lezen. Gij kent mijn heele geschiedenis en ik schaam me tegenover u over geen dwaasheid die ik begaan heb, hoe groot en volkomen onnoodig die ook zijn mag. Ik schreef dien brief veertien dagen geleden toen ik den dood met volkomen zeker heid voelde naderen. Ik had koorts en voelde geen vrees voor den dood, die waarlijk al heel weinig ontvangt, als hij mij het leven neemt. Maar ik was opgewonden, vol geestdrift. Het is mogelijk dat ik een hoogst poëtisch stuk ver vaardigd heb een zwanenzang. Ik wensch het niet ongedaan te maken. Neen ik ben blij dat Ellen eindelijk zal weten hoe lief ik haar gehad, heb: zonder haar mijn lietde te bekennen, zonder wederliefde af te smeeken, of te verwachten. Dat noem ik eerst belangloosheid Wordt vervolgd). V

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1