<èw«u$t T8m<( Telegraphische berichten. "BUITENLAND." Land bouw. Rechtszaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. De luit. t. z. Ie kl. J. Loots, dienende als le o'ffic. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld en met den len Juli a. vervangen door den luit. t. z. le kl. G. J. Buyskes. Uit Assen schrijft men: Het over 14 dagen te houden Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres is hier het onder werp van bijna alle gesprekken. Overal, zoowel binnen- als buitenshuis is men bezig toebereidselen te maken. Men kan nu reeds rekenen op een druk bezoek, wanneer men nagaat hoeveel perso nen zich reeds voor 't lidmaatschap hebben aan gegeven. Wat de tentoonstelling van vee en land bouwwerktuigen betreft, deze belooft schitterend te zullen worden, daar reeds talrijke inzendingen toegezegd zijn. Groote prijzen en premiën zijn uitgeloofd, waaronder een voor een turfmachine. De spoorwegmaatschappijen hebben 't bezoek van Assen vergemakkelijkt. De staatsspoorwegen geven 50% reductie op de vrachtprijzen heen en terug, en de Centraal en Hollands'che spoor wegmaatschappijen hebben alle retourkaarten verlengd van 24 Juni tot 30 Juni; dit alles zal worden toegestaan op vertoon van 't diploma van lidmaatschap van het congres. UtrDbl.) De hooge raad heeft bij arrest van gisteren o. a. verworpen het cassatieberoep van J. P. O., te Zierikzee, wien door het gerechtshof te 's Hage wegens feitelijkheid tegen de eerbaarheid een tucht huisstraf van 6 jaren is opgelegd. Heden heeft de 74jarige C. L. Knoet, te Bergen op Zoom, zijn 50jarigen dienst gevierd bij de firma J. A. Verkouteren, uitgever van het Nieuws- en advertentieblad van Bergen op Zoom. Als eene bijzonderheid kan hierbij vermeld worden dat hij in 1830 ook voor zijn patroon bij de schutterij is uitgetrokken. Omtrent de aanvaring van de mailboot „Voorwaarts" door de Engelsche stoomboot „Khe dive" is gemeld dat de officieren van laatstge noemd vaartuig, na een onderzoek dat te Penang is ingesteld, van alle schuld zijn vrijgesproken. Het blijkt echter, ook uit die uitspraak, dat de Voorwaarts, die aan bakboord is ingeloopen, zich bij een tegenkomend schip hield aan de reglementaire zijde van het andere vaartuig, en dat aan de officieren der Voorwaarts bezwaarlijk verzuim of achteloosheid zal kunnen verweten worden. Onmiddellijk na het vernemen der eerste bijzon derheden is dan ook door de directie der Stoom vaartmaatschappij Nederland eene actie ingesteld tegen de Khedive voor de Admiralty court te Londen, en zoodra de manifesten der lading zijn ontvangen, zullen de belanghebbenden worden uitgenoodigd, om zich bij die actie aan te sluiten. De Peninsular en Oriental Company harerzijds heeft nu de Voorwaarts in rechten aangesproken voor het hof te Singapore, doch pogingen zijn aangewend en worden denkelijk met goed gevolg bekroond, om ook dax proces naar het admirali teitshof té Londen te doen overbrengen. Verleden week is begonnen met het doen van opmetingen enz. met het oog op het bevaarbaar maken van het riviertje de Zoom. Te Calmpthout hield men voor die zaak eene vergadering, bijge woond door een ingenieur, door het bestuur der provincie Antwerpen aangewezen, alsmede door twee daartoe in commissie benoemde baar. Hij bewaakte hem met groote zorg, als een geliefden, doodzieken zoon, werd het nimmer moede hem op te vroolijken en zou in staat ge weest zijn een groot offer te brengen om een tevreden lachje op het strakke gelaat van zijn gast te kunnen too veren. Warren merkte dit en toen hij afscheid van hem nam drukte hij hem aangedaan de hand, zeggende: „Gij meent het goed met mij, oude vriend, dat zie iken geloof mij, ik ben er u dankbaar voor. Wij mogen elkaar niet meer uit het oog verliezen. Ik zal u geregeld schrijven." Eenige dagen na het vertrek van Warren ontving Fabricius een brief voor hem uit Amerika. Op het couvert stonden de letters: „E. H." Ellen Howard, de naam der vrouw die zoozeer door Warren bemind werd. Hij zond den brief terstond op en schreef er bij „Ik hoop dat gij in den ingesloten brief goede tijding uit Amerika krijgt." In zijn antwoord roerde Warren deze zinsnede niet aan en sprak in 't geheel niet van Ellen. Hij beschreef zijn nieuwe woning, waarin hij alles naar zijn zin ingericht had en noodigde zijn vriend uit een geruimen tijd bij hem te komen logeeren. In den verderen loop hunner briefwisseling kwamen de vrienden overeen den Kerst- en Nieuwjaarstijd met elkaar door te brengen. Wordt vervolgd.) leden van den gemeenteraad te Bergen op Zoom, en den baron de Caters, wiens landerijen bij de zaak betrokken zijn. Door collectanten der Nieuwe zijds-kapel te Amsterdam, is op den len Pinksterdag, des voor middags, in die kerk ontvangen f 1, met een bankbiljet groot ƒ25, AD 6085, 1 Nov. 1869. De volgende opmerking, waarvan mede vermelding in de courant werd verzocht, was er aan toege voegd „deze gift zal tot f 5000 gebracht wor den, indien voor ds. Pantekoek een liberaal predi kant beroepen wordt." De heer W. J. van Gorkurn, oud superin tendant van het onderwijs in de Transvaalsche republiek, is in het vaderland teruggekeerd. Paul de Cassagnac, de bekende voorvechter van het Bonapartisme, gaat in het huwelijk treden met eene nicht van wijlen kardinaal Antonelli, eene dochter van gravin Azard. Misschien dat als hij eens huisvader wezen zal, het eeuwige duelleeren hem minder zal toelachen. De shah van Perzië bevindt zich sedert Maandag weder te Parijs en heeft de gewone beleefdheidsbezoeken met maarschalk Mac-Mahon gewisseld. BINNENLAND. Arnhem. Bij de herstemming voor de ver kiezing van een lid der tweede kamer werden op den heer O. van Eees (liberaal) 1201, op den heer Cremers (katholiek) 634 stemmen uitgebracht, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Tweede kamer. De kamer heeft bepaald dat aanstaanden Vrijdag de nominatie van den hoogen raad opgemaakt zal worden en Maandag d. a. v. de schoolwet in behandeling komt. 's CJravenliage. De Voorwaarden derstaats- leening van 43 millioen zijn vastgesteld als volgt. De schuldbrieven zijn van f 1000, f 500 of f 100, de rente 4 percent; de amortisatie begint ia 1881 en loopt tot 1936; de rente vangt aan 1 Juni 1879. De prijs van uitgifte is 98f pet., met rentegenot voor de inschrijvers van af 1 Juli 1878. De inschrijving geschiedt 20 en 21 Juni van 9 tot 4 uren bij den agent van 's rijks finan ciën te Amsterdam of bij de betaalmeesters te 's Bosch, Arnhem, deu Haag, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwol, Groningen, Assen en Maastricht. De stortingstermijnen zijnvan 8 tot 11 Juli 1878 30 percent; van 2 tot 5 September 30, van 1 tot 5 November 20, van 2 tot 5 December 183/» pet. De inschrijvers zijn bevoegd tot volstorting onder korting tegen ongeveer 3 pet. De makelaars en commissionairs ontvangen 1/4 pet. courtage. BUITENLAND, Berlijn De verkiezingen voor den rijksdag zijn op den 30en Juli a. bepaald. De toestand des keizers is gunstig. Lord Beaconsfield heeft een onderhoud van anderhalf uur met prins Bismarck gehad. Weenen. Volgens de Presse ligt eene mobi lisatie van het leger geenszins in de plannen der regeering. Zoo versterking der troepen in Zevenbergen of Dalmatië noodig geacht wordt, is eene oproeping der verlofgangers voldoende. 11 Jun. 's av. 11 u. 57 gr. 12 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 64 gr. Het belangrijkste nieuws van den dag is onge twijfeld de uitslag der Belgische verkiezingen, waarover onze Brusselsche medewerker ons reeds eenige bijzonderheden mededeelt en welke te Brussel gisteren avond door eene algemeene illu minatie gevierd werd. Eene donderende toejui ching ging uit de op het plein vóór het stadb.ui3 opeengepakte menigte op, toen het eerste bericht uit Gent bekend werd gemaakt, dat aan de neder laag van het ministerie den doorslag gaf. Op dat oogenblik was de stemming te Antwerpen nog niet bekend. Men kan dus nagaan hoe groot de opgewondenheid was, toen ook van daar de victoriekreet overkwam. Ofschoon overal eene groote beroering heerschte en in alle groote steden de troepen in de kazernes gehouden waren, om bij voorkomende noodzakelijk heid beschikbaar te zijn, is echter'de orde nergens verstoord. Te Antwerpen heeft eene kleine be weging plaats gehad, tengevolge van de lang zaamheid waarmede de heer Smekens, voorzitter van het centraal stembureau en een ijverig cleri- caal, het proces-verbaal opmaakte waarin de nederlaag zijner partij uitgesproken werd. In goedé orde, doch in grooten getale, begaven daarop de liberalen zich naar het stadhuis, waar de burgemeester hen ontving en tot kalmte ver maande. Men antwoordde dat men niet voorne mens was iets onwettigs te doen, doch dat men ernstig en nauwlettend wilde toezien dat de wet telijke vormen niet geschonden werden. Nadat men vervolgens met den heer Smekens nog een weinig gekibbeld en de burgemeester, een erkend liberaal, herhaaldelijk het gezag van zijne beslis sing in de schaal had geworpen, werd het proces verbaal der 40 stembureaus eindelijk vastgesteld en afgekondigd. Een daverend gejuich der menigte, die voor het stadhuis het Geuzenlied stond te zingen, gaf het antwoord. De Indépendance is in staat te verzekeren dat het ministerie reeds zijn ontslag verzocht heeft. Door deze vrijwillige en ondubbelzinnige onder werping aan de uitspraak des volks maken de heeren Malou, Delcour, de Lantsheere en d'As- premont-Lijnden een einde aan de loopbaan, welke zij sedert 1873 als ministers van financiën, van binnenlandsche zaken, van justitie en van buiten- landsche zaken niet zonder waardigheid betreden hebben. Hun ambtgenooten voor oorlog en voor openbare werken, de generaal Thiebault en de heer Beernaert, zijn eerst later in functie getre den. Maar de individueele verdiensten der leden van het ministerie traden in de schaduw voor die van den heer Malou, die in zijn zeer moeilijke positie van hoofd van een kabinet, gesteund door eene zeer kleine, doch veeleischende parlementaire meerderheid, er in geslaagd is om vijf jaren lang het gezag te voeren, zonder zijne vrienden van zich te vervreemden en zonder, door al te groote inschikkelijkheid voor hunne wenschen, de oppo sitie gelegenheid te geven om een beslissenden slag te slaan. Ook in Engeland kan een parlementaire crisis misschien spoediger op handen zijn dan men verwachtte. De ministcrieele bladen verheffen lord Beaconsfield reeds thans tot in de wolken. Mocht het hem gelukken op het congres eenige voldoe ning voor de wenschen van Engeland te verwerven, dan verwacht men dat niet alleen de hertogelijke kroon hem bij zijne terugkomst zal beloonen, maar dat ook spoedig eene ontbinding van het parlement volgen zal, teneinde uit den diploma- tieken triomf politieke munt te slaan. Ter voor bereiding daarvan dienen nu de lofzangen der ministerieelen, waartegen de oppositie-bladen reeds waarschuwen om zich, ten opzichte der uitkomsten, van het congres, toch geen knollen voor citroenen in de vuist te laten stoppen. Tusschen prins Bismarck en den Engelschen premier kunnen gisteren avond interessante ont- bindings ontboezemingen gewisseld zijn, want juist des middags was door den bondsraad het voorstel tot ontbinding van den rijksdag eenparig aange nomen. Dit besluit, dat voorzien werd, kan voor de toekomst niet alleen van Duitschland, maar van geheel Europa, van beslissend gewicht wezen. Moge de uitslag der verkiezingen beletten dat op den weg der reactie, dien men nu eenmaal betreden wil, te ver gegaan worde! De kans is misschien gering, doch zij is naar onze overtuiging de eenige, die nog veel grooter rampen voorko-» men kan. Met den toestand van keizer Wilhelm gaat het steeds naar wensch. Daarentegen is de keizerin van Rusland ernstig lijdende aan eene pleuritis, en zijn haar gemaal de baden van Kissingen voor geschreven. La sainte alliance is in haar geheel zeer ziek! Weder is een Russisch legerkorps verder door gedrongen in Rumenië. Het Rumenische gouver nement heeft, teneinde alle botsingen te vermijden, zijn eigen troepen bevel gezonden om terug te trekken. De regeering stelt zich voor bij het congres een plechtig protest tegen de handelingen van zijn „vriend en bondgenoot" in te leveren, daar nu het Rumenische leger geheel van de hoofd stad is afgesneden en dus feitelijk alle macht in het land in handen der Russen is. Het protest zal echter den armen Rumeniërs niet veel baten. Zij zijn daartoe te zwak. Nooit misschien is het gevaarlijke van met groote heeren kersen te eten, op politiek gebied zoo dui delijk gebleken als bij dit bondgenootschap tus schen het kleine, dappere vorjtendom en den Russischen beer. lil. {Particuliere correspondentie.) Parijs, 5 Juni 1878. De aanleg van het Cliamp de Mars doet voor het Trocadero niet onder. Een fraai park met een paar vijvers, fonteinen, prachtige heesters van bloemen, waaronder vooral eene schoone en rijke collectie Rhododendrons uitmunt, wandelen we door naar het hoofdgebouw. We loopeu evenwel niet recht toe, recht aan, maar volgen eerst de slingerpaden, welke ous rechts afvoeren, waar we een reeks Engelsche serres in aanbouw vinden. Aan het einde daarvan is het koninkrijk Anam vertegenwoordigd en daarachter Spanje, die er o. a. eene sierlijke restauratie heeft gebouwd, waar men voor veel geld tamelijk goed terecht kan. Eene Belgische restauratie, waar in de eerste dagen een glas bier 1 franc kostte, doch waar men zich nu sedert eenigen tijd met 40 centimes tevreden stelt, is er van gescheiden door het prinsdom Monaco, hetwelk er een keurig paviljoen heeft gebouwd. Links van de Jenabrug trekt het Observatoire van Mont Souris aller aandacht en de restauratie van de gebr. Catelain, de bekende eigenaren van het café du Helder op den Boulevard des Italiëns, vele magen, wier bezitters dan duchtig aan hun beurs moeten trekken. Ook hier is het terrein als bezaaid met verschillende gebouwen en gebouw tjes; onder de eerste noem ik slechts het grootsche établissement van de [onderies da Creusot, de grootste in Frankrijk, waar voor den ingang een reusachtige stoomhamer is geplaatst, die van tijd tot tijd in werking wordt gebracht. Onder de laatste mogen we de serre van een Parijschen bloemist, geheel met stamrozen gevuld, niet onop gemerkt voorbij gaan. Zoodoende zijn wij aan den noord-oostelijken hoek van het Champ de Mars gekomen, waarbij de por te de la Seine een flinke brug, ons over den openbaren weg naar de quai d' Or say leidt, waar in een viertal houten loodsen de landbouw-werktuigen een plaatsje gevonden hebben. In het centrum daarvan staat de restaurant Fanta: keurig netjes, niet duur en heel goed, is zij wel een bezoek waard, vooral 's middags als een Oostenrijksch regiment er zeer goede muziek levert. We keeren nu op onze schreden terug en be geven ons naar het hoofdgebouw, een, zooal3 bekend is, kolossaal groot, van ijzer en glas ge bouwd langwerpig vierkant, waartoe toegang wordt verleend langs eenige weinige breede trap pen. Eene breede verandah waar evenals overal in het park gemakkelijke stoelen en banken tot rusten noodigen, is over de geheele breedte aan gelegd. Alvorens aan het gebouw zelf onze aandacht te wijden, keeren we ons even om, om ons eenige o ogenblikken te verlustigen in het overzien van het heerlijke park, de Jenabrug en het Trocadero, dat ook van dit punt gezien een majestueus aan zien heeft. Men geniet hier een van de schoonste uitzichten op de tentoonstelling, terwijl de dui- zende bezoekers, die overal rondwandelen, er een leven en een bewegelijkheid aan geven, waardoor het effect nog schooner wordt. Drie groote rijk geornementeerde marquises, een in het midden en de beide anderen op de hoeken, breken de rechte lijnen van den voorgevel. Daar tusschen in zijn 22 kolossale vrouwenbeelden van plastiek aangebracht, welke op zeer geluk kige en karakteristieke wijze de 22 verschillende natiën voorstellen, die aan de tentoonstelling hebben deelgenomen. Aan de kroonlijst prijkt ieders wapenschild, terwijl daarboven haar natio nale vlag vroolijk wappert. Links van het gebouw zijn twee houten loodsen opgeslagen voor de Fransche machines, welke daar binnen geen plaats konden erlangen. De ruimte tusschen die loodsen en het hoofdgebouw i3 aangelegd als boomgaard. Elke loods loopt ongeveer tot het een derde gedeelte van het hoofdgebouw. In het midden van het vrij hip vende gedeelte is een der hoofdingangen dePorteRapp, tegenover de avenue van dien naam, ter weers zijde bevinden zich de gebouwen voor de admi nistratie enz. Aan de Trocadero-zijAe heeft eerst de pers hare lokalen. In een zeer comfortabele leeszaal vindt men alle mogelijke couranten der wereld, tal van tijd schriften en een niet onbelangrijke verzameling van andere wetenschappelijke werken. Daar rondom heen zijn een lOtal nette bureaux inge richt, waar de verslaggevers hunne corresponden ties kunnen schrijven, terwijl naast dit vertrek een speciaal post- en telegraafbureau uitsluitend te hunner beschikking is. Een derde vertrek dient tot bureau voor het syndicaat der Parijsche pers. Daar naast bevindt zich de ambulance, waar steeds 2 doctoren en een apotheker gereed staan de noodige geneeskundige hulp te verleenen. Deze lokalen grenzen aan het post- en telegraaf kantoor ten gerieve van het publiek, waardoor blijkbaar wordt voorzien in eene werkelijke be hoefte, want steeds is er een talrijk publiek, dat met de meeste voorkomendheid door de beambten wordt geholpen. Ik wijs daar met te meer nadruk op, daar de ondervinding zoowel hier als elders, ons goede Holland niet uitgezonderd, mij reeds bij herhaling geleerd heeft dat de som der beleefd heid van die heeren dikwerf maar een heel klein sommetje is. Het personeel voor den dienst der tentoonstelling aangewezen is blijkbaar een keurkorpsmet zorg uit de meest geschikte beambten bij elkaar gezocht. Hunne vreemde collega's, die Parijs komen bezoeken, zou ik vooral aanraden eens een kijkje te komen nemen bij dit model-bureau met zijn model-amb tenaren; zij zouden dan met eigen oogen kunnen zien hoe veilig zij zich vlug en minzaam tegen over het publiek kunnen gedragen, zonder dat de dienst er maar eenigermate onder lijdt. Een politie-bureau, met een commissaris aan het hoofd, neemt de laatste reeks van lokalen van dit gebouw in. Aan de andere zijde van de Porte Rapp heeft de Fransche hoofdcommissie haar zetel gevestigd. Twee ingangen verleenen den toegang daartoe; een aan de buitenzijde, een aan de binnenzijde van de tentoonstelling. De uitgang evenwel is aan de buitenzijde, d. w. z. dat men, zoodra men van den binnenkant de deur is ingegaan, feitelijk op straat, ten minste buiten de tentoonstelling staat en langs denzelfden weg niet meer terug mag gaan. Men moet dan de voordeur uit en het daarnaast gelegen hek weer binnen, met andere woorden opnieuw entrée betalen. Men zij du3 voorzichtig en ga, als men bij de hoofdcommissie iets te doen heeft, eerst derwaarts als men naar huis wil. We zetten onze wandeling voort tot aan het

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2