Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. K e r k n i e u ws. Kunst nieuws. Rechtszaken, "JUmrfjtrtt. Telegraphische berichten. Thermometerstand. Staten-Generaal. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. maanden geopend zijn. Men hoopt den 15en dezer met de uitvoering een aanvang te maken. (D. Ct.) middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend aan mr. P. Romeyn, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1878, als directeur en leeraar der rijks hoogere burgerschool te Middelburg. (Reeds onder tel. ber. vermeld). belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Kamerik c. a., en zijn de gemeenten Kamerik en Zegveld toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen* te Harmeien c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titu laris jhr. D. C. van Lennep. consuls. Als consulair-agent der Vereenigde staten van Noord-Amerika te Vlissingen, is op den voet van Nederlandsch onderdaan erkend en toegelaten de heer P. Smith aldaar. Tot hoofdonderwijzeres aan de te Goes op te richten Christelijke bewaar-, naai- en breischool, met eene afdeeling voor nuttige en fraaie hand werken, is benoemd mej. M. J. Haccou, reeds sedert eenigejaren werkzaam als hoofdonderwijzeres aan zoodanige inrichting te Middelburg. {N. G. Ct.) Op eene voordracht voor onderwijzeres in het handteekenen aan de meisjesscholen voor m. u. 1. onderwijs te Rotterdam zijn geplaatst de dames M. C. C. Worrell, te Middelburg, S. M. A. Schenk, en J. D. Neurdenburg te Rotterdam. In het „Advertentieblad voor het Onderwijs" leest men de volgende curieuse aankondiging Aan de openbare school te Purmer wordt ten spoedigste gevraagd een hulponderwijzeres of een hulponderwijzer. Salaris f 600, benevens emolu menten. Brieven en stukken franco aan „'t kerkbestuur der Hervormde Gemeente". De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commissiën, belast met het afne men der examens b en c volgens de artt. 6065 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. n° 50) voor het jaar 1878, zullen zitting houden te Delft; en benoemd tot lid en voorzitter der commissie voor examen b (art. 6165) dr. A. C. Oudemans, hoog leeraar aan de polytechnische schooltot leden dr. H. J. Rink, hoogleeraar te~Groningen dr. G- F. W. Baehr, F. J. van den Berg, dr. J. Bos scha, dr. H. Behrens, hoogleeraren aan de poly technische school; dr. B. J. Tideman, hoofd ingenieur, adviseur voor scheepsbouw, te Amster dam; J. Kluit, ingenieur van den waterstaat te 's GravenhageG. J. Morre, P. Tétar van Elven, leeraren aan de polytechnische schoolD. J. Kor- teweg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Bredatot lid en voorzitter der commissie voor examen 5, art. 60, en c, art. 6165: G. van Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland; tot leden: mr. J. L. de Bruyn Kops, lid der tweede kamerdr. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden dr. G. F. W. Baehr, dr. F. B. Behrens, F. J. van den Berg, N. H. Henket, E. Gugel, E. Steuerwald, hoogleeraren aan de polytechnische schooldr. B. J. Tideman, hoofd ingenieur, adviseur voor scheepsbouw, te Amster dam L. A. Reuvens, hoofdingenieur van den waterstaat te Arnhem; W. J. S. J. Blom, inge nieur le klasse van den waterstaat te Utrecht P. J. Waller, sectie-ingenieur bij de staatsspoor wegen te Dordrecht; P. Tétar van Elven, dr. L. C. Levoir, H. A. Ravenek, J. A. Snijders, leeraren aan de polytechnische school; E. van der Eist, ingenieur der mijnen, te Kerkrade; C. A. Schel- tema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam. Bij de N. H. gemeente te St. Laurens c. a. is op 3 Juni beroepen de heer K. Janzen, eandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Drietal te Waarde: G. Oosterhuis, Kouden- burgen Cbehoorn, allen candidaten van de Utrecht- sche school. Hieruit is beroepen de heer G. Oos. terhuis. De heer Jean Pfiaeging, directeur van de Duit- sche opera, is gisteren Ochtend overledeneen groot verlies voor Rotterdam en voor de opera aldaar. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft P. M. te Ovezande, veroordeeld tot 4 jaren gevangenis straf en f 50 boete wegens het verzinnen van een valsche schuldbekentenis en het gebruikmaken daarvan. -—De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden onder meer de volgende vonnissen uitgesproken: S. R.arbeidster te Axel, ter zake van diefstal veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevan genisstraf en in de kosten. Twee ambtenaren van den burgerlijken stand in de gemeenten Hengstdijk en Oudelande zijn veroordeeld de een tot eene, de tweede tot twee geldboeten van 3 en in de kosten, ter zake dat zij zich bij het sluiten van huwelijken niet hebben vergewist Tan de toestemming van den toezitnden voogd. Woensdag is te Brouwershaven het tweejarig dochtertje van den heer L., terwijl de moeder zich eenige oogenblikken had moeten verwijderen, in eene waschtobbe met heet water gevallen. Terugkeerende vond de moeder, tot hare ontzet ting, haar kind reeds een lijk. Maandag werd door een vreemden jager in de nabijheid van Retranchement een vogel gescho ten, welke op den zoogenaamden slijkberm viel. De jager, onbekend met den moerassigen bodem en hunkerend om het geschoten wildbraad in zijn bezit te hebben, waagde zich op het moeras en zonk er al spoedig in tot onder de armen, in welken toestand hij om hulp riep. Zijn knecht en onderscheidene anderen die tegenwoordig waren, durfden het niet wagen er heen te gaan en onge twijfeld zou de ongelukkige hebben moeten omko men, indien Jakobus van Grol, van Retranchement, niet het moedig besluit had genomen om den zin kende met een stuk plank te naderen en hem alzoo uit zijn netelige positie te redden. Het is te hopen, dat van Grol voor zijne moedige daad zal beloond worden. {SI. Wbl.) Gisterenmorgen, omstreeks half 5 uren, werd een in bewusteloozen toestand verkeerende oude man door de politie, die hem met veel moeite van verdrinken had gered, in het binnengasthuis te Amsterdam gebracht. Toen men de levensgees ten van den man weder in zooverre had opgewekt, dat hij zich verstaanbaar kon maken, was zijn eerste bede om een stuk brood. Eergisteren middag is een defect ontstaan aan het uurwerk van het paleis op den Dam te Amsterdam, doordien het gewicht van het speel- en slagwerk, ter zwaarte van ongeveer 1500 kilo, naar beneden is gestort. Uit Meppel wordt gemeld: In spijt van het scherpe toezicht en de vele bekeuringen en vonnissen, schijnen de invoerders van bedorven vleesch hun bedrijf nog maar niet te willen opgeven. Zondag voormiddag dreef zekere E- de brutali teit zoo ver, dat hij zich niet ontzag, om met een kar, beladen met walgelijk en stinkend rund- vleesch denkelijk bestemd voor de fabricage van worst voor Amsterdam! onze plaats te komeD binnenrijden. Gelukkig viel de lading in handen van den kommandant der nachtwacht, die haar naar de mestplaats verwees. Er zijn zeventien antwoorden ingekomen op de door het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgeschreven prijsvraag over de beste wijze van armenverzorging. Geen van allen kan volgens de commissie voor eene bekroning in aanmerking komen. Door eenige notabele ingezetenen te Putten werd het vorige jaar eene spaarbank opgericht. Dat ook op kleine plaatsen dergelijke instellingen nuttig kunnen werken, kan blijken uit de mede- deeling, dat gedurende de eerste 8 maanden van haar bestaan is ingebrachteene som van f 18,339.63. De toestand van de bank is reeds zeer gunstig en het bestuur heeft thans ook goedkeuring verkregen om, evenals elders, voor schotten op pensioenen te kunnen verleenen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijn vergadering van gisteren den aanleg der tramwegen geguud aan de firma Dervieu, Guil- laumeron en comp. te Parijs en Ednard Orlet, te Brussel, zijnde de hoogste inschrijvers. In eene algemeene vergadering, dezer dagen door de Friescke maatschappij van landbouw" gehouden, is besloten, zich tot de hooge regeering te wenden, om instemming te betuigen met het denkbeeld, om de rechten van overgang en hypo theek op de ongebouwde eigendommen te doen vervangen door eene geëvenredigde verhooging der grondbelasting op dezelfde eigendommen. In het adres wordt de regeering verzocht, het spoe dig tot stand komen eener daartoe strekkende wet zooveel mogelijk te willen bevorderen. In de Zuidelijke staten van Noord-Amerika wordt dit jaar een rijker graan-oogst verwacht dan sedert het jaar 1865 het geval is geweest. Vele planters in Virginia en andere staten hebben, in de meening dat er een groote oorlog in Europa losbarsten en dus aanzienlijke vraag naar voe dingsmiddelen ontstaan zou, hunne velden met graan, in plaats van met katoen of tabak, be zaaid. Ondanks eenige schade, welke in Virginia door hagelbuien en in de Zuidelijker staten door vorst teweeggebracht is, laten de bezaaide akkers zich echter zeer goed aanzien en hoopt men dus op een ruimen oogst. Een Londensche straatjongen is Dinsdag door den rechter in de politie rechtbank van Hammersmith veroordeeld tot vier dagen gevan genis en twaalf slagen met eene berkenroede, wegens het uitblazen van een signaal-lamp bij het station van den Uxbridge-spoorweg. De rechter verklaarde als verzachtende omstandig heid in aanmerking te nemen, dat „de moeder van den schuldige goed van hem gesproken had." Op niet-Engelsche lezers maken deze staaltjes van half huiselijke, half barbaarsche rechtspleging toch altijd een zonderlingen indruk. Sedert een drietal jaren zijn door verschil lende staten in Noord-Amerika maatregelen ge nomen tot bescherming der visch in de rivieren, en nu in de stroomen van Delaware en Connec ticut zalm-eieren gebracht zijn, begint men daal de vruchten van te plukken. Terwijl ook vroeger de zalm uit Schotland in ijs naar New-York ver zonden en daar tegen twee dollars het pond verkocht werd, wordt de New-Yorksche markt tegenwoordig geheel van zalm voorzien uit de meren in Canada. In de Delaware-rivier werden in de vorige maand voor het eerst sedert ver scheidene jaren acht groote zalmen gevangen. Gedurende het jaar 1877 verloren in de verschillende kolenmijnen van Engeland 1208 menschen het leven, tengevolge van ongevallen in de mijn, hetgeen op iedere 123,217 ton kolen éen menschenleven is. Deze verhouding is gunsti ger dan in vroeger jaren; zij was o. a. in 1869 éen op de 96,777 ton. Te Parijs maakt men de opmerking dat de maand Mei dit jaar weder zeer vochtig geweest is. flet weder was voortdurend buiig, afgewis seld door geweldige stortregens, zoodat men hiel en daar voor overstroomingen vreest. Sinds 10 jaren, beweert men, is de Meimaand altijd nattig geweest, behalve in Mei 1871, toen er geen drop pel regen viel, juist in den tijd toen het kanon vuur uit Versailles op de door de Communards beheerschte stad het hevigst was. Men zoekt tusschen deze verschijnselen verband. binnenland. Amsterdam. Het dividend der Ned. handel maatschappij is in de vergadering van aandeel houders heden vastgesteld op f 61 per aandeel. buitenland. Berlijn. De toestand des keizers is gunstig. Zijne krachten zijn aanmerkelijk versterkt. Door het ministerie worden maatregelen voorbereid in het belang der openbare orde en veiligheid. Bij den bondsraad zullen voorts maatregelen op wetgevend gebied voorgesteld worden. 6 Jun. 's av. 11 u. 53 gr. 7 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 63 gr. SCHOOLWET. {Vervolg.) Omtrent het godsdienstonderwijs zegt de minister„De wetgever, het neutraal karakter van het. schoolonderwijs streng handhavende, moet te gelijk de gelegenheid tot het erlangen door de kinderen van godsdienstonderwijs, door de leera ren der kerk te geven, zooveel mogelijk bevor deren. Dit geschiedt het best door het vrijgeven voor dat onderwijs van uren tusschen de school tijden. Het gemeentebestuur wijst die uren aan. Verplicht overleg met kerkbesturen wordt niet voorgeschreven, De vraag, wie door godsdienst leeraren worden bedoeld, geeft de reden van twijfel niet aan. Bedoeld worden de geestelijken, bedienaars van den godsdienst en godsdienston derwijzers, welke door de kerkelijke gemeente of godsdienstige vereeniging, waartoe de ouders be hooren, met het geven van godsdienstonderwijs zijn belast en mitsdien een aanstelling hebben. De bepaling, dat de hoofden der school over hare inrichting en verdeeling zullen gehoord wor den, neemt de min. ten overvloede in het ont werp op. De regeling kan echter voor alle scholen in eene gemeente dezelfde zijn. Bij het ontwerp is in acht genomen, dat men een minimum van éen onderwijzer op elke 40 kinderen stellende, bij hetgeen in elk geval en dus strikt noodzakelijk is, moet blijven staan. Scholen, voor meer dan 400 kinderen bestemd, verdienen niet dan bij uitzondering goedkeuring. Het wetsontwerp, gelijk het ligt, belemmert in geenen deele dat,- waar zulks mogelijk is, de openbare school eene laagste klasse, als middel van voorbereiding en opleiding, in zich opneemt. Maar het vrouwelijk personeel, met het onderwijs in zoodanige afdeeling belast, zij altoos samen gesteld uit tot het geven van onderwijs bevoegde personen. Bepalingen evenwel omtrent de klein- kinder- of bewaarscholen, behooren in deze wet niet te huis. Eerst wanneer de herziening der wet van 1857 zal volbracht zijn, kan de regeering het voorbereidend onderwijs, gelegen buiten en voorafgaande aan de school voorlager onderwijs, bestudeeren en aan de orde stellen. Inmiddels zou zij willen beproeven, of niet langs administratieven weg de opleiding van geschikt personeel voor de bewaarscholen aangemoe digd en bevorderd kan worden. Hare meening komt dus hierop neder, dat de wettelijke regeling der bewaarscholen, wanneer zij tot stand komt, in rechtstreeksch verband tot die van het lager onderwijs zal behooren te staan, doch formeel van deze streng afgescheiden moet worden ge houden. Over de inrichting van de schoollokalen zal een commissie, samengesteld uit de beste deskundigen van verschillende soort, worden geraadpleegd en bij algemeenen maatregel van bestuur zullen ver bindende voorschriften worden vastgesteld. Aan die voorschriften zal de schoolopziener de bestek ken toetsen en daarenboven alle bedenkingen maken, die hij geraden acht. Bij verschil tus schen het gemeentebestuur Wordt de beslissing van den minister ingeroepen. Met betrekking tot het toezicht schijnt het der regeering stelselmatig toe, het beginsel, dat het plaatselijk toezicht bij burg. en wetk. behoort, op den voorgrond te stellen en aan den gemeen teraad, daar het hier een zaak van zuiver huis- houdelijken aard betreft, de beslissing oVer te laten of instelling van een commissie noodig en nuttig is. Tevens moet worden uitgedrukt, dat de taak dier commissie zich bepaalt tot mede werking bij het plaatselijk toezicht en de kring harer bevoegdheden worden omschreven. Moet de keus worden gedaan tusschen enkel bezoldigde of enkel onbezoldigde schoolopzieners, de minister zon het eerste stelsel kiezen: doch hij gevoelt geen vrijmoedigheid een schoolmagi- stratuur, die zooveie diensten aan ons volkson derwijs bewezen heeft, prijs te geven, waar hij voor zich de overtuiging heeft, dat dit offer kan worden bespaard, en dat integendeel het algemeen belang er door zou worden benadeeld. Gedeputeerde staten. In deze wet kan niet worden ingelascht, wat het onderwerp zijn moet van een aanvulling der provinciale en gemeente wet. De zaak zelve wordt in den boezem der regeering aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. Zij levert echter verschillende gezichts punten op en de minister kan dus omtrent de indiening van het wetsvoorstel, dat in bearbeiding is, geen stellige belofte afleggen. Aan het verlangen, dat de schoolopziener in vloed uitoefene op de benoeming van den onder wijzer, zal worden voldaan. Het pleit omtrent verplichte of niet verplichte schoolgeldheffing schijnt voldongen en geen nieuwe gronden worden dan ook vóór of tegen te berde gebracht. De hoofdreden, waarom de regeering geen verplichte schoolgeldheffing voorgesteld heeft, is gelegen in hare overtuiging, dat men daardoor aan die heffing een karakter zou geven, dat haar vreemd moet blijven. De gemeenteraad moet weten of hij eene belasting, die hij uitschrijven kan, ten bate der gemeentekas heffen wil. Art. 142 is een uitvloeisel van art. 140 der grondwet: aan den raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. Schoolgeldheffing is heffing eener plaatselijke belasting. Een verplichting om een plaatselijke belasting in te voeren kan niet door den wetgever, ter bereiking van een bijoogmerk, aan het gemeentebestuur worden opgelegd. Het ware oneigenaardig, met het oog op het congres dat in aantocht is, het afgezaagde beeld van „de stilte die den storm voorafgaat" te ge bruiken, wanneer er op een dag, zooals heden, eens weinig nieuws te melden valt. Toch denkt men onwillekeurig daaraan. De moord-aanslag, die den Duitschen keizer gedwongen heeft de zaken tijdelijk aan zijn zoon toe te vertrouwen, en die hoogst waarschijnlijk niet buiten verband staat tot de socialistische bewegingen in andere landen, doet inderdaad iederen dag wat bijzonders verwachten. De toestand van den keizer is steeds gunstig en niet méér verontrustend dan bij een man van zóo hoogen leeftijd een dergelijke schok voor ziel en lichaam noodwendig moet zijn. Het bulletin van gisteren middag 4| uur meldde dat de keizer, na een rustigen nacht, weinig pijn of koortsachtige aandoening voelde, en een tamelijken eetlust toonde. Desniettemin is nog een beroemd heelkundige, prof. Esmarch, uit Kiel aangekomen om zijne Berlijnsche collega's ter zijde te staan. De Beichs Anzeiger bevat een kabinets-order van den kroonprins, waarin hij verklaart dat het „zijn vaste wil is, de taak, welke zijn keizerlijke vader hem heeft opgedragen, te volvoeren in overeen stemming met de beginselen van den keizer-koning) en met nauwkeurige inachtneming van de consti tutie en de andere wetten." Het verblijf der afgevaardigden op het congres te Berlijn zal, naar men vermoedt, niet langer dan tien dagen duren. De heeren zijn het dus naar het schijnt in hoofdzaak reeds eens. Sadyk- pacha en Caratheodori-effendide bekwaamste ambtenaar der Turksche diplomatiezullen Turkije, de heeren Bratiano en Cogalniceano -Rumenië vertegenwoordigen. Zelden zal men zulk een verzameling van leidende Europeesche staatslieden bijeen gezien hebben. Aan den strijd over het al of niet constitutio- neele en gepaste om den minister-president zeiven met lord Salisbury als afgevaardigden van Enge land naar het congres te zenden, heeft de heer Stafford Northcote gisteren een einde gemaakt, door de verklaring dat de gehëele regeering zich verantwoordelijk stelt voor alle handelingen harer vertegenwoordigers. Deze verklaring is uit een constitutioneel oogpunt volkomen correct en kon in dit geval te gemakkelijker gegeven worden, daar niemand zeker beter bevoegd is om een geheel ministerie te verbinden dan het hoofd van het kabinet. De heer Stafford voegde er dan ook bij dat de politiek der regeering uit de circulaire van lord Salisbury volkomen bekend is. Heden zal ook de Fransche afgevaardigde, de minister Waddington, in de kamer de congres- politiek zijner regeering uiteenzetten. Iets nieuws kan de minister moeilijk mededeelen. Frankrijk's houding kan geen andere zijn dan die, na de gebeurtenissen van 1870-71, aan de republiek zoo wel door haar belang als door hare waardigheid voorgeschreven wordt: eene onzijdigheid, welke op alles nauwkeurig acht geeft, doch zich met niets inlaat en alleen bereid is om den vrede te bevorderen. Ondanks den gedrukten toestand, waarin ook in Noord-Amerika handel en nijverheid zich be vinden, heeft de kamer van afgevaardigden der republiek toch met 134 tegen 120 stemmen het voorstel van den heer Wood verworpen, om eenige verlichting te brengen in de zware inkomende rechten, welke sedert den burgeroorlog geheven worden. De staten in het Noorden en Oosten, waar de nijverheid de overhand heeft, houden den terugkeer tot een vrijgeviger stelsel met hand en tand tegen, tot groot nadeel der landbouw-staten. Deze strijd van belangen maakt het echter niet waarschijnlijk dat de nu genomen beslissing van blij venden aard zijn zal. Zooals te verwachten was roept de euveldaad van Nobiling verschillende verschijnselen van reactie in het leven. Niet slechts dat de Duitsche regeeringsbladen op den plicht der regeering wijzen om dwingend en breidelend tegen de socialisten op te treden, maar ook de National-Zeitunghet orgaan der nationaal-liberalen, verklaart zich reeds bekeerd. Verschillende afgevaardigden, zoo beweert het Berlijnsche blad, zijn thans, nu zij gezien heb ben dat Hödel's daad niet op zich zelve stond, maar het uitvloeisel is geweest van een net van plannen, waarvan de mazen zich tot in het bui tenland uitstrekken, overtuigd geraakt dat er een algemeen en diep bederf bestaat, hetgeen niet met genoegzame kracht bestreden kan worden indien de gelijkheid van rechten gehandhaafd wordt. Daarom zijn thans buitengewone maat - regelen noodig en wanneer de regeering daartoe buitengewone volmacht vraagt, zal het parlement haar die niet weigeren. De Kölnische Zeituug van haren kant, geeft het eerste gedeelte van een hoofdartikeldat dezelfde strekking schijnt te hebben en den beteekenis- vollen titel draagt: Der Kritg ist erklart. Wanneer de nationaal-liberalen zóo spreken,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2