BUITENLAND. éme Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Land bouw. Marine en leger, Kunst nieuws. Staten-(ieneraai. Gemeenteraad van Middelburg, lijk te stemmen en zijn parlementairen levensdraad zoo snel doenlijk af te snijden." Maar dat is u immers, o conservatieve heeren, zoo duidelijk mogelijk, in adverteutiën en strooi biljetten, te voren verkondigd! Men had immers den heer van Stolk in Rotterdam nooit gekozen gekregen, indien niet op alle tonen en wijzen was uitgebazuind dat hij „de liberale beginselen in alle opzichten was toegedaan?" Dat gij desniettemin uzelven wijs hebt gemaakt dat zijne verkiezing en de val van den heer Ker- dijk een overwinning wezen zou voor u, bewijst slechts voor uwe kortzichtigheid en eigenwaan. Geen wonder dan ook dat al uw invloed in het land verloren is gegaan De tentoonstelling van vrouwen-arbeid te Leeuwarden is gisteren feestelijk geopend met eene toespraak van de presidente, mevrouw Menalda-Harmens, en gelukwenschen van den com missaris des konings en den burgemeester. De verzameling moet zeer belangwekkend zijn. Uit het verslag, uitgebracht op de algemeene vergadering der Maatschappij van weldadigheid, blijkt dat landbouw en veeteelt in 1S77 veel gunstiger uitkomsten dan in 1876 hebben gegeven. Tegenover een verlies in het vorige jaar van ƒ8378,58 staat nu een winst van 14446,22§. De fabriekmatige arbeid echter, welke grootendeels als werkverschaffing moest worden beschouwd en als opleiding voor sommige ambachten, leverde een verlies op, dat vooral op de mandenmakerij drukt, tot een bedrag van ƒ2192,52 De bevolking bedroeg 1 Jan. 1877 1832, tegen over 1887 op 1 Jan. 1876. 44 personen keerden behoorlijk opgeleid in de gewone maatschappij terug. Aan giften en legaten is ontvangen een som van 13527,50. Met algemeene stemmen werd, overeenkomstig het rapport der commissie van onderzoek, en onder dankbetuiging en hulde voor het gevoerde beheer, de balans over 1877 goedgekeurd, met een winstsaldo van 5035,18, tegenover een ver lies in 1876 van 6486,05. De heer L. A. F. H. baron Yan Heeckeren werd als commissaris herkozen. Voorts bleek nog dat door de afdelingsbe sturen in dit jaar 532 nieuwe leden waren aan geworven en dat de maatschappij meer en meer belangstelling ondervindt. De aandacht der vergadering werd nog ge vestigd op het feit dat 26 Aug. a. s. het fiff-jarig bestaan zal worden gevierd der Maatschappij, en dat dit eenigszins feestelijk te Frederiksoord zal worden herdacht, waartoe alle belangstellenden worden uitgenoodigd. consuls. Benoemd tot consul der Nederlanden te Nagasaki, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, de heer A. Reddelien, aldaar. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Metsla- wier, gemeente Oostdongeradeel, J. Feenstra, can- didaat-notaris aldaar. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend aan mr. G. A. van Hamel, op zijn daartoe gedaan verzoek, als substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Benoemd tot tweeden hulponderwijzer aan de openbare school te Heinkenszand C. van Weele Mz., op eene jaarwedde yan 600, ter vervanging van den kweekeling. een kleinen korten boog, op de lijn „Verstandige onverschilligheid." Ik zou wel eens willen weten hoe het menschen te moede is die hun doel be reikt, die het ver in de wereld gebracht hebben, die waarlijk roemrijke generaals, eerste ministers en dergelijken geworden zijn. Of zij met trotsehe voldoening aan den avond van hun leven rust vinden, of dat zij ook slechts strijdensmoede en niet met overwinnaarsvreugde uit het gewoel terugtreden? Is het een ieder, op straffe des ge- luks, verboden, tot zich zelf in te keeren en zich rekenschap te vragen van de wijze waarop hij zijn leven besteed heeft?" Warren zweeg langen tijd, in droef gepeins verzonken. Daarna ging hij op zachten toon voort: „Ik had natuurlijk geen gevolg gegeven aan de uitnoodiging van Ellen, maar zij had op de een of andere wijze mijn woonplaats ontdekt en ook vernomen dat ik ziek was. Denk nu niet aan een romantische liefdesgeschiedenis. Er ver scheen geen lichte gedaante aan mijn ziekbedik voelde niet in mijne ijlende koortsen dat er een blanke, koele hand op mijn brandend voorhoofd werd gelegd. Ik werd in het hospitaal verpleegd, zeer goed verpleegd en heette daar no. 388, en de geheele, langdradige geschiedenis was zoo prozaïsch mogelijk. Maar toen ik het ziekenhuis wilde verlaten en den vriendelijken directeur vaarwel zei, overhandigde deze mij een brief met een wissel van 500 dollars. In het couvert lag een anonym schrijven van den volgenden inhoud: „Een oud vriend verzoekt u; inliggende som Men verneemt, dat de gevraagde vergunning tot oprichting van een gebouw tot het houden van Zondagschool en godsdienstoefeningen te 'sHeer .Arendskerke binnen den afstand van 200 M. van het bestaande kerkgebouw, niet is verleend geworden. (ff. Cf.) Door den kerkeraad der Nederduitsch her vormde gemeente te Vlissingen is gisteren avond beroepen de heer N. A de Gaay-Fortman, predi kant bij die gemeente te Elden. De kroonprins is met de waarneming der regee- ringszaken belast. In verschillende steden ge schieden arrestatiën in verband met den moord aanslag of wegens majesteitsbeleediging. 5Jun.'s av. 11 u. 49 gr. 6 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 60 gr. Tengevolge dezer beschikkingen wordt het kohier gewijzigd en vastgesteld op 72,106.19. Achtereenvolgens worden goedgekeurd de voor stellen van burgemeester en wethouders tot vast stelling van een staat van oninbare posten hoofdei, omslag 1874, ten bedrage van 74.44en een dito over 1876V77 tot een bedrag van ƒ62.90, alsmede een staat van oninbare posten honden belasting, ten bedrage van 130.50. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten uit hoofdstuk IX, onvoorziene uitgaven, der ge- meentebegrooting over 1877 te voldoen 48.75 als aandeel der gemeente over het laatste half jaar 1875 en over 1876 in het pensioen van den heer J. Tuijter, eervol ontslagen leeraar aan de burger-avondschool alhier, welke som tot dusver onverantwoord was tengevolge van eene met den minister van financiën gevoerde en eerst on langs afgeloopen briefwisseling over het bedrag dier bijdrage. Een tweetal voorstellen van burg. en weth. tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1877, worden aangenomen. Wordt overgelegd en goedgekeurd het primi tief kohier der belasting op de honden, bedra gende 1171. Naar aanleiding van een schrijven der plaatse lijke gezondheidscommissie alhier, die het wen schelijk acht dat een tweede scheikundig lid in die commissie benoemd worde, wordt op voorstel van burg. en weth. besloten tot wijziging der verordening voor de gezondheidscommissie en tot benoeming van een tweede scheikundig lid. (De benoeming heeft bjj het einde der zitting plaats.) De voorzitter deelt mede, dat vólgens het ge voelen van burgemeester en wethouders in de eerste dagen van Juli aan de heeren J. F. van Leeuwen en co. de bijdrage van 50,000 voor het droge dok zal moeten uitbetaald worden, doch burg. en weth. achten het wenschelijk, dat vooraf door eene commissie uit den raad advies worde uitgebracht betreffende de mogelijkheid van latere moeilijkheden voor de gemeente. Daartoe besloten zijnde, wijst de voorzitter tot leden dier commissie aan de heeren mrs. van Hoek, Snouck Hurgronje en Tak. Van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is een schrijven ingekomen, houdende bericht, dat het voornemens is tusschen 22 en 25 Juli a, in de nabijheid van Middelburg een wedstrijd te doen plaats hebben van graan-maaiwerktuigen, waaraan de afdeeling „Walcheren" wenseht te verbinden eene tentoonstelling van paarden, rund vee, schapen, varkens, pluimgedierte, akkerbouw- voortbrengselen en zuivelproducten. Het hoofd bestuur verzoekt voor bedoelde tentoonstelling op 23, 24 en 25 Juli a., telkens voor eenige uren, een gedeelte van het Molenwater te willen afstaan en af te sluiten voor het publiek verkeer. Wordt besloten het eerste gedeelte van het verzoek te renvoieeren naar burgemeester en wethouders en het tweede, afsluiting van het be doelde terrein, goed te keuren. Als leden der commissie belast met het teeke nen der stukken betreffende de onlangs gedane geldleening, worden door den voorzitter benoemd de heeren Luteijn, Liebert en Tak. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt benoemd de heer F. Hoijer met 9 stemmen, zijnde 4 stemmen uitgebracht op den mede aanbevolen heer B. A. Verheij en 1 biljet oningevuld. Als achtste lid der plaatselijke gezondheids commissie wordt benoemd dr. J. J. Couvóe met 13 stemmen, zijnde 1 stem uitgebracht op den mede aanbevolen heer L. K. van der Harst. Het verder behandelde hebben wij gisteren reeds gemeld. Op het congres zullen de verschillende mogend heden allen hetzij door hunne premiershetzij door de ministers van buitenlandsche zaken ver tegenwoordigd zijn, nu het bekend ts, dat de heer Corti Italië zal vertegenwoordigen, terwijl het ook waarschijnlijk wordt, dat zijn gezond heidstoestand het den hoogbejaarden prins Gort- schakoff mogelijk zal maken naar Berlijn te gaan. De Times meent uit het debat in de beide huizen van het Engelsche parlement over het afvaardigen van Beaconsfield en Salisbury te mogen afleiden, dat deze heeren met carte blanche naar Berlijn gaaD. Behalve dat wij in de verschillende zittings verslagen in de bladen geen woord vinden kunnen, waardoor eene dergelijke onderstelling gerecht vaardigd wordt, komt het toch vreemd voor, dat ernstige beslissingen, als op dit congres, naar men hoopt, zullen vallen, aan de persoonlijke opinies van twee leden van het kabinet zouden worden overgelaten. Wel kan men aannemen, dat, vooral nu de leider der Engelsche politiek en de met hem instemmende minister van buiten landsche zaken zelf naar het congres gaaner in hunne volmacht eenige ruimte in onderdeelen zal gelaten zijndoch dat de vertegenwoordiger eener mogendheid op een congres geheel zonder instructie zou gelaten zijn, klinkt minstens genomen on waarschijnlijk. De Standard zegt dan ook, dat de beginselen der Engelsche constitutie eene der gelijke onbeperkte volmacht niet kennen. Zeker, zegt het blad, zijn er voor het oogenblik geen twee mannen in Engeland, aan wie men in de gegeven omstandigheden eer eene onbeperkte volmacht zou toevertrouwen; doch wie ook de afgevaardigden zijn, zij moeten voor plotseling opkomende vragen, zooals er zeker niet zullen ontbreken, in betrekking blijven met het kabinet in Londen. Ook de Russische officieuse bladen hopen en verwachten van het congres de bevestiging van den vrede. Het Journal de St. Pétersbourg schijnt zelfs te denken, dat de diplomaten nog wel wat tijd over zullen hebbenwant het blad wil hun nog eene andere taak opdragen. Het wil, nu de heeren toch bij elkander zijn, aan de agenda Op de tentoonstelling te Middelharnis heeft de heer E. van den Bosch, te Goes, den bestuursprijs verworven voor zijne verzameling van gewaar borgde klaverzaden en afval van producten der zuiveringsmachines. De firma wed. J. C. Massee Zn. verkreeg eerste prijzen voor een grasmaaier, voor een zaaimachine, voor een moesmaker en voor een meelmolen. De kapitein-luitenant ter zee E. F. Hanel von Cronenthall, laatst behoord hebbende tot de oefeningsdivisie te Curasao en in Nederland te ruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. De staatscourant bevat het verslag aangaande den staat der koninklijke muziekschool in 1877. Naar wij vernemen zal a. Zondag een pleizier- vaart uit Antwerpen, met de stoomboot Telegraaf IV, naar Vlissingen en Middelburg v. v. plaats hebben. De politie te Oosterhout doet onderzoek naar de daders van een zeer vreemden diefstal. In 1873 werd daar op het protestantsche kerkhof de heer M. W. begraven, op wiens uitdrukkelijken last op de lijkkist een rol perkement onder de graftombe werd gelegd. Aan de tombe is nu geweld gepleegd, blijkbaar alleen met het doel om die rol machtig te worden. Voor zoo ver men door de gemaakte opening kon waarnemen, is zij verdwenen. In eene te Amsterdam gehouden verkooping van oude porseleinen, afkomstig van eene adellijke familie in Gelderland, werden de volgende prijzen besteed. Een oude punchkom 285, een fonteintje met Chiueesche beelden 300, eeD Keulsche aarden waterkruik 125; 3 Saksische gekleurde beeldjes 415; een stel oud-blauw van 3 potten en 2 bekers 780, een dergelijk stel 830een oud-blauw stel vierkante potten 485twee achtkante bloempot ten 210; een ebbenhouten tafel met mozaiek blad 800. Heden wordt op het plein der Invaliden te Parijs de groote internationale veetentoonstel ling geopend. Er zijn aangevoerd 1500 stuks runderen, 500 schapen, 600 varkens en 3000 stuks verschillend gevogelte. Er zijn prachtige beesten bij. De entreeprijs is, zoolang de jury aan het werk is, vijf irancsdaarna een franc. Het woord opérettedat thans eene bepaalde soort tooneelmuziek aanduidt, die door de min naars der klassieke muziek met zekere voorname minachting beschouwd wordt, is zonderling genoeg naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van Haydn. In 1774 adverteerde Haydn's copiïst, Simon Haschka in het Wiener Diarium5 kleine Operetta von Herren Haydn. De groote compo nist zou geen rust hebben in zijn graf, als hij wist, dat Offenbach en consorten den naam ont heiligen, dien hij aan zijne kleinere werken gaf. binnenland. 's llage. Dr. P. Romeijn is op verzoek eer vol ontslagen al3 directeur aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. buitenland. Berlijn. De toestand des keizers is gunstig. in leen te willen aannemen en haar, als gij uw werk weder opgevat hebt, in maandelijksche af lossingen aan het hospitaal uit te betalen." De zaak was blijkbaar goed gemeend, maar zij krenkte mij zeer. Ik moest dat geld natuurlijk weigeren. Dat ontbrak er nog aan dat ik mij door de vrouw, die ik lief had en die met een ander getrouwd was, liet onderhouden. Ik vroeg den directeur, die mij terwijl ik las met een vrien delijken lach had gadegeslagen, of hij wist wie de afzender van dien brief was. Hij antwoordde dat hij het niet wist; maar ik was overtuigd dat hij mij de waarheid verzweeg. Ik dacht een oogen blik na en vroeg toen opnieuw of hij een brief van mij aan den schrijver van den aan mij ge- richten brief kon doen toekomen. Hierin stemde hij toe en daarop zei ik dat ik hem den volgen den dag een brief zou brengen. {Wordt vtrtolgd). SCHOOLWET. Na het reeds medegedeelde, wordt door ons nog het volgende aan de memorie van beantwoording ontleend. Voor zooveel van den minister mocht afhangen, is hij zeer geneigd te bevorderen, dat het bestuur der kweekscholen worde toevertrouwd aan man nen, die een universitaire opleiding genoten heb ben, evenwel niet met een stelselmatig voorbij gaan van deugdelijke aanspraken van anderen. Aan een bepaald cijfer van kweekscholen wil de minister den wetgever niet binden. De goede zaak, zegt hij, wordt niet gebaat door kweek scholen op het papier, en beleidvolle uitvoering der wet door het opnemen van onpractische bepa lingen niet verzekerd. Een verbintenis tot het subsidieeren van ge meente-kweekscholen mag de wetgever niet op zich nemen. De maatregelen tot instandhouding, uitbreiding en verbetering van de normaallessen zullen een onderwerp van nauwgezette overweging uitmaken en van regeeringswege zal tegen het aanvragen en beschikbaar stellen der vereischte gelden niet opgezien worden. De opleidingsklassen zullen in den geest van behoud verbeterd moeten worden. Een gewenschte stelselmatigheid in de inrichting en regelmaat in de toepassing zullen het best beoordeeld en van lieverlede verkregen worden door den heilzamen invloed van het schooltoezicht. De algemeene voorschriften waarover dit handelt, kunnen van den minister uitgaan. De wetgever bepale zich, wat de kweekkelin- gen betreft, tot het uitspreken van het beginsel, dat de kweekeling, slechts tot eigen oefening en niet als zelfstandige leerkracht aanwezig, voor de klasse niet dan ODder de leiding en onder het reehtstreeksch toezicht van den onderwijzer werk zaam en voorts tot het verrichten der eigenaardig van hem gevergde diensten in de school behulp zaam wezen mag. Aan het bezwaar tegen het toelaten van onder wijzeressen tot het examen vóór haar 18C jaar, kan worden tegemoet gekomen en in verband daarmede ook voor den kweekeling de leeftijd worden verhoogd. Insgelijks bestaat er geen bezwaar tegen, bij zijn toelating het schooltoe zicht te betrekken. Indien het wenschelijk blijken mocht den onder wijzer met hoofdonderwijzersrang, althans daar, waar hij volgens art. 24 aanwezig zijn moet, een verhoogd minimum boven dat van het gewijzigd art. 26 toe te kennen, of een classificatie der scho len in te voeren, zal dit bij de koninklijke beslui ten, krachtens het tweede lid van art. 26 te nemen, geschieden. In de woorden „waar en tot welk bedrag het minimum van jaarwedde voor de verschillende onderwijzers hooger zijn zal", ver sterkt door de bijvoeging omtrent de onderschei den klassen der scholen, ligt dit opgesloten. In afwachting der herziening van de wet op het middelbaar onderwijs valt het niet licht, omtrent het verkrijgen der speciale akte voor levende talen goede regels te stellen. De gedachte waarop het tegenwoordig voorstel berust, is deze bij huisonderwijs kan men, wat de vreemde talen betreft, geen practisch onderscheid tusschen mid delbaar en lager aanwijzen dan dit: het onderwijs is middelbaar, als het gegeven wordt door den bezitter eener akte voor middelbaar,- lager, als het gegeven wordt door den bezitter eener akte voor uitgebreid lager onderwijs, en dus juist het omgekeerde van hetgeen het criterium behoorde te zijn. Zonder vooruit te loopen op de herziening der wet op het middelbaar onderwijs, kan echter het terrein geëffend worden door alle examens in de vreemde talen op te dragen aan de com- missiën van middelbaar onderwijs. Er zouden dan bij deze drieërlei akten b. v. in het Fransch verkrijgbaar moeten zijn. Vooreerst die, bedoeld in art. 65 van het ontwerp, welke de bevoegdheid ■zou verleenen tot huisonderwijs, alsmede tot het geven van onderwijs in het Fransch aan de lagere school. Ten tweede een akte A voor middelbaar onderwijs, die bovendien de bevoegdheid zou ver leenen tot het geven van onderwijs in het Fransch aan eene inrichting voor middelbaar onderwijs, met uitzondering der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, bijgevolg ook van de gymna sia. Eindelijk een akte B, die de bevoegdheid verleenen zou tot het geven van onderwijs in het Fransch ook aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus en bijgevolg ook aan het gym nasium. Dergelijk onderscheid ligt geheel iu den geest der wet op het middelbaar onderwijs en be staat reeds bij de wiskunde, art. 70. De wijziging- der wet op het middelbaar onderwijs kan zoo gemakkelijk en zonder de allerminste verstoring van de oeconomie dier wet geschieden, dat de min. voornemens is, na goedkeuring van het tegenwoordig ontwerp, onmiddellijk een daartoe strekkend voorstel in te dienen. Wordt vervolgd.) Zitting va» Woensdag 5 Juni. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Lambrechtsen vau Ritthem en Dronkers, beiden uit de stad, en de heer Snijders, wegens ongesteldheid. Na de lezing der notulen werden voor kennis geving aangenomen drie missives van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende bericht van goed keuring van raadsbesluiten. Voorts was ingekomen de beslissing van gede puteerde staten omtrent de reclamatiën tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten. Afgewezen zijn de adressen van Ph. A. Buiterijs, J. Schrier, H. L. Baale, A. B. de Roos, J. van Nederveen, P. L. Casten- miller en J. A. J. L. vanMeerendonk. Terug gebracht zijn M. J. de Groot van de 7e naar de 4e, L. M. Volkers wed. J. Maas, en A. J- Volkers wed. W. de Jonge, beide van de 4e naar de 3e; en Pb- Rank van de 11e naar de 10e klasse.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2