N°. 129. 121® Jaargang. 1878. Maandag 3 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Rijks-Belastingen, Middelburg, 1 Juni. Spoor weg-dieverijen- Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s, Kerkni euws. Marine en leger, Kunst nieuws. Rechtszaken. Patenten. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de patenten der tappers en slijters van het dienstjaar 1878/79 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den len Juni 1878 tot den 29en Juni 1878 des Woensdags en Zaterdags van iedere week des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, hun patent of een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort, den 29en Mei 1871. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O E E E. De secretaris, J. W. DE EAAD, L. S. De burgemeester van Middelburg maakt be kend dat bij hem ontvangen en aan den ontvan ger der directe belastingen ter invordering zijn verzonden de door den provincialen inspecteur, der directe belastingen enz. te Middelburg, den 28. Mei 1878, invorderbaar verklaarde kohieren der paten ten no. 4 voor het dienstjaar 1877/78 en no. 1 voor het dienstjaar 1878/79, met uitnóodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennis geving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te 'worden ingediend. Hiervan is afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 29 Mei 1878. De burgemeester voornoemd, SCHÖEEE. Het voorloopig verslag der eerste kamer is verschenen over het wetsontwerp betrekkelijk de successiebelasting in de rechte lijn. Er blijkt niet uit van eene bepaalde meerder heid of minderheid. Er wordt gesproken van „de tegenstanders" die de bekende bezwaren ontwik kelden, los van elke staatkundige consideratie; en van „onderscheidene leden," die zich min of meer ingenomen toonden met deze belasting. Een groot aantal leden uit alle afdeelingen ver zette zich voorts nu reeds met een ernstig protest tegen het voornemen van den minister om de verhooging van de grondbelasting als aequivalent te bezigen voor de voorgenomen afschaffing van de hypotheek- en mutatierechten. Omtrent de quaestie van den inbreng wenschte men de stellige verklaring van de regeering, dat zij bedoelt eiken inbreng vrij te stellenaan deze verklaring werd door vele leden een bijzonder groot gewicht gehecht. Blijkens het afdeelingsverslag over de supple- toire Indische begrootiug voor 1878 verklaarde men zich algemeen overtuigd van de wenschelijk- heid der uitbreiding van de middelen van ver keer en vervoer in Indië. Maar „onderscheidene leden" achtten, uit een financieel oogpunt, het tijdstip niet geschikt om thans de toekomst ver der te verbinden. Voor het meerendeel was rnen het eens, dat de spoorwegaanleg van staatswege moet geschieden, en met het beginsel van de aan Europeanen op te leggen belasting verklaarde men zich algemeen ingenomen. In de gisteren gehouden vergadering van inge landen van den Goeschen polder is met algemeene stemmen herbenoemd tot gezworen de heer A. Timmerman, terwijl mede met algemeene stemmen tot ontvanger-griffier is benoemd de heer J. M. Kakebeeke, in plaats van den heer J. C. Kakebeeke, wien als zoodanig op verzoek eervol ontslag is verleend. (ff. Ct.) De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op het in dit nommer opgenomen antwoord van den heer H. Pierson, directeur der Heldring-ge stichten te Zeiten, óp de beschouwingen in ons nommer van den 29en Mei jl. Daar wij van onzen kant niet gewenscht hadden deze polemiek voort te zetten, meenden wij ditmaal de repliek van den heer Pierson in hare aangewezen rubriek, die der „Ingezonden Stukken," eene plaats te moeten aanwijzen. De commissaris des konings in Friesland, mr. J. E. baron van Panhuijs, heeft in de buiten gewone vergadering van de staten dier provincie van de leden afscheid genomen, dewijl hij eerst daags voornemens is zijne betrekking neder te leggen. Men schrijft aan het Utr. Dbl. uit Arnhem: De uitslag der verkiezing van een lid der tweede kamer heeft ons eensdeels niet, anderdeels zeer verrast. Dat de heer Otto van Eees het bij de eerste stemming niet halen zou, hebben wij verwacht, maar niet, dat de heer Cremers het nog winnen zou in aantal stemmen van den heer de Savornin Lohman. De heer Cremers is eerst een paar dagen vóór de stemming genoemd; hij is in ëen enkele annonce van katholieke zijde aanbevolen, onderteekend „vele kiezers" en hij heeft ruim 30 stemmen meer verkregen dan de met zooveel kracht altijd echter binnen de perken der betamelijkheid aanbevolen candidaat der anti-revolutionairen, de heer Lohman. Wel een bewijs hoe goed aaneengesloten de katholieke kiezers óp éen kommando vooruit treden. De kracht der conservatieven is gebleken vrij luttel te zijnalleen door den steun der katholieken e» anti-revolutionairen vermogen zij iets. Dat de heer van Eees bij de herstemming zal gekozen worden, lijdt geen twijfel. De anti-revo lutionairen zullen natuurlijk den heer Cremers niet stemmen. Aan het Utrechtseh Dagblad meldt men dat de toestand van het jachtveld veelbelovend is, voor de jagers namelijk. Er zijn hazen en konij nen in overvloed. De vreugde der jagers over dit bericht zal waarschijnlijk in omgekeerde reden staan tot die der landbouwers, die hun te veld staande gewas sen door den „overvloed" van knaagdieren mer kelijk zullen zien benadeelen. Wat de hazen en konijnen zeiven betreft, zoolang hun leven blijft gespaard zullen zij zich verheugen dat er in Nederland een jachtwet bestaat, die hen de voorbereiding tot het moordend lood des jagers zoo pleizierig mogelijk maakt. Naar wij vernemen, heeft generaal Grant, voor malig president van de Yereenigde staten, het voornemen de residentie te bezoeken. Op den 15en Juni zal hij, vergezeld van zijn echtgenoote, aankomen. Zij zullen de gasten zijn van den Amerikaanschen gezant, den heer James Birney, en eenige dagen vertoeven. Eeeds heeft de heer Grant, op zijn tocht door Europa, Engeland, Frankrijk, Italië, Griekenland, Turkije en Egypte bezocht. In al die landen werd hij door de regeeringen met de grootste onderscheiding ontvangen en hem de eer van een voormalig souverein bewezen. (Dbl.) Men schrijft ons uit St. Laurens van den 31en dezer. Heden vierde deze gemeente, door schoon weder begunstigd, het 25jarig jubilé van haar burge meester, den heer P. Melis. Eeeds vroeg in den morgen was het dorp met vlaggen en groen versierd. Omstreeks 1 uur werd de jubilaris per rijtuig door eene deputatie uit den raad en met eene eerewacht van ongeveer 40 ruiters van zijn woning afgehaald en naar het dorp begeleid, waar hij aan de sierlijk met groen en bloemen versierde eerepoort opgewacht werd door de schoolkinderen, Na eene toespraak van den hoofdonderwijzer en het zingen van eenige liederen door de kinderen, begaf men zich naar de smaakvol versierde school, waar door de kinderen, die intusschen feestelijk onthaald werden, een geschenk werd aangeboden. In de gemeentekamer gekomen zijnde, nam de wethouder D. Eooze het woord en bood namens den raad een zilveren geschenk aan, waarna de burgemeester het woord nam en het lief en leed in zijne 25jarige loopbaan als hoofd der gemeente he'rdacht. Hij bedankte allen die hem hadden ter zijde gestaan en sprak den wensch uit nog lang in zijne betrekking op den steun van allen te mogen rekenen. Tegen 4 uren kwam de zangvereeniging der gemeente in het schoollokaal een stoffelijk blijk van aandenken aanbieden, waarbij de directeur J. Marinussen het woord voerde en de zangver eeniging eenige liederen voordroeg. Omstreeks 7 uren had in het schoollokaal een samenkomst plaats van een lOOtal genoodigden. Alstoen werd met eene gepaste toespraak bij monde van den heer J. Hogerland namens de ingezetenen een prachtig geschenk aangeboden. De avond werd verder aldaar doorgebracht hartelijke dronken en toespraken getuigden van den aangènamen geest die onder al de aanwezigen heerschte, terwijl de zangvereenigingen van de gemeente en van Serooskerke de feestvreugde verhoogden door het uitvoeren van toepasselijke stukken. Het dorp was des avonds eenvoudig d giorno verlicht, hetgeen bij het stille weder een goed effect maakte. De jubilaris ontving ook onderscheidene blijken van belangstelling van particulieren en van elders, alsmede een geluk wensch èener deputatie uit den raad van Serooskerke, bij monde van den wet houder B. Brouwer. Een woord van dank aan de feestcommissie mag niet achterwege blijven, daar alles hoogst ordelijk en tot genoegen van ieder afliep. Ook de armen der gemeente zijn door den jubilaris niet vergeten. Gisteren had te Utrecht eene vergade ring plaats van het district Utrecht der ver- eeniging Eigen Hulp. Dat district telt thans 354 leden. Het aantal leden neemt voortdurend toe. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergade ring op 8 Juni a. te 's Hage te houden, zijn be noemd de heeren L. Arisz en mr. G. A. v. Doorn. De voorloopige „combinatie voor het aanschaffen van levensbehoeften" die thans opgelost is in eene coöperatieve verbruiksvereeniging, had van November tot Mei omgezet voor f 7620.95J. Het batig saldo dier combinatie bedraagt f 36.51. Het Nieuws van den Dag schrijft het volgende Het aantal dieverijen op spoorwegen, stoom- booten enz. vermindert nog altijd niet. Gedurig ontvangen wij klachten. Nu weder meldt ons de heer M. Lotz, dat hij met de'expeditie van Gend en Loos een goed dichtgemaakt pak verzond uit Gorinchem naar Delft. In dat pak was een doosje, waarin f 3.50 aan geld. Ter plaatse van be stemming gekomen, ontbrak het geld. Het doosje kon slechts gevonden worden, nadat het pak ge heel en al was losgemaakt en ontrold. Wij gelooven dat de besturen der betrokken maatschappijen en expeditie-kantoren de meeste dier diefstallen konden voorkomen, indien men het personeel niet aan zooveel verzoeking bloot stelde. Indien men de conducteurs op de spoor wegen b. v. weder als vroeger een plaats in een derde klasse aanwees, in plaats van in den baga gewagen, zou het hun aan tijd ontbreken op hun gemak de koffers enz. door middel van valsche sleutels of loopers te openen en na te zien. Zoo dit niet doenbaar is, dan kon in den bagagewa gen een afscheiding worden gemaakt en iedere stationschef een sleutel van den bagagewagen in zijn bezit hebben. Wij hebben reden om aan te nemen, dat dit vele diefstallen zou voorkomen. burgemeesters. Benoemd J. J. g. Hennequin, gepensioneerd majoor der infanterie van het Nederlandsch leger in Indië, tot burgemeester der gemeente Hoogezand. hoooer onderwijs. Bekrachtigd de aanstelling van dr. J. E. g. Boot, tot buitengewoon hoog leeraar in de Latljnsche taal- en letterkunde aan deuniversiteit te Amsterdam. De commissie tot afneming van het eind examen der 'hoogere burgerscholen in Zeeland voor 1878, onder voorzitterschap van den heer mr. G. N. de Stoppelaar, heeft Woensdag jl. hare eerste bijeenkomst gehouden. Zij heeft den heer dr. G. van Hennekeler tot haren secretaris be noemd. Voor het examen, dat den 17 Juli a. zal aanvangen, hebben zich 9 candidaten aan gemeld, allen leerlingen der in Zeeland gevestigde hoogere burgerscholen. Maandag jl. werd door de leerlingen- der hoog ste klasse aan de openbare school te Sluis, onder leiding van den hoofdonderwijzer den heer J. Bre- vee en van eenige heeren en dames, een uitstapje gemaakt naar Gent. Het museum, de dierentuin en'andere merkwaardigheden werden bezocht en de dag is verder ingepaste vroolijkheid doorgebracht. De gemeenteraad van Sluis heeft een hui3 op de Hoogstraat met bijbehoorend terrein aan gekocht tot vergrooting der school. De gemeenteraad van Wolfaartsdijk heeft tot hoofdonderwijzer aan de openb. school te Oud-Sabbinge benoemd den heer Dormaar, hulp onderwijzer te Axel. Aan den heer H. J. Telders, predikant te Ee- nesse en Noordwelleis toezegging van beroep naar Steenbergen gedaan. Bij beschikking van den minister van marine van den 31 Mei jl., is aan den provoost G. N. van der Waard, toegekend de gouden medaille voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen militairen dienst. Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. D. Guyot, is den 30 Mei jl. van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, tot het doen van een kruistocht in de Noordzee. Gisteren ochtend hield de vice admiraal P. P. van Eees te Nieuwediep een inspectie over Zr. Ms. schroefstoomsehip le kl. „Atjeh", welke bodem bij gunstige gelegenheid den len Juni zee zal kiezen. Bij een Dinsdag te 's Hage gegeven afseheids- voorstelling van het „Nederlandsch Tooneel" werden alle artisten, maar vooral mevr. Kleine, met kransen, ruikers enz. vereerd; 24 ruikers, 26 kransen en 7 lauwertakken werden van het tooneel gedragen. Aan een der ruikers was een geschenk voor mevr. Kleine gehecht. Het gerechtshof te 'sHage deed gisteren uit spraak in de zaak van P. M., te Ovezande, ver klaarde hem schuldig aan het verzinnen van een valsche schuldbekentenis en het des bewust ge bruik maken daarvan, en veroordeelde hem deswege tot 4 jaren gevangenisstraf en een boete van f 50. Heden middag ongeveer te vijf uren is de Oostelijke ebdeur der marinesluis te Vlissingen met het beste gevolg op den wal gekomen. Donderdag avond heeft zekere A. J. v. E., te Sluis, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Naar men verneemt, zal door de studenten- roei vereeniging Njord te Leiden, den 3en Juli een roeiwedstrijd op den Eijn, bij Leiden, gehouden worden. Verschillende roeivereenigingen zijn daar. toe uitgenoodigd, o. a. ook de stndenten-roeiver- eeniging te Delft. Een nommer van het programma zal ook een onderlingen wedstrijd tusschen beide studenten-roeivereenigingen bevatten. Te Groningen is zekere heer Hamming, na het drinken van een glas bier, ernstig ongesteld geworden. De geneeskundige, wiens hulp onmid-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1