N°. 128. 121* J aa r gang. 1878. Zaterdag 1 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 31 Mei, Spoorweg-dieverijen- Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Met betrekking tot het nationaal huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden wordt ons gemeld, dat nu ook Vlissingen en Gelderland tot het Amsterdamsch-Haagsch-Rotterdamsch co- mité zijn toegetreden, nog slechts de provincie Drenthe geisoleerd is. Morgen of overmorgen wordt echter ook de toetreding van Assen ver wacht, en zal alsdan een geheel nieuw comité optreden. Dit comité zal den naam aannemen van „Nationaal comité voor het huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik." Uit al de hoofdsteden der provinciën zullen de burgemeesters en enkele andere leden uitgenoodigd worden lid van dit comité te worden. In verband met de vestiging van het kanton gerecht te Ter Neuzen en door het gemis van de noodige lokaliteit ten raadhuize aldaar, is thans bij het bestuur dier gemeente een plan in over weging, om een daarvoor geschikt lokaal te doen houwen en alsdan, na verkregen goedkeuring, voor 12 jaren, a f 250 per jaar, aan het rijk te verhuren; zoomede ook tot het doelmatig inrich ten van een kantonnaal huis van bewaring. Voor het eerste plan bedraagt de begrooting f 3000 en voor het laatste f 1250. Op de algemeene vergadering der vereeniging Eigen Hulp, welke den 8 Juni a. te 's Gravenhage gehouden zal worden, zullen, behalve de vast stelling van de rekening en begrooting en eenige huishoudelijke werkzaamheden, de volgende pun ten behandeld worden. Verslag omtrent de oprichting eener algemeene afdeeling spaar- en voorschotkas. Verslag omtrent de storting voor horgtocht- plichtige ambtenaren. Verslag van het district Amsterdam c. om trent de oprichting van een centraal-magazijn. Voorstel van het district Zwolle c. a., om alge meene maatregelen tegen het vervalschen van levensmiddelen uit te lokken. Voorstel van het district Purmerend, tot het vestigen eener algemeene afdeeling „Onderlinge verzekering tegen brandschade". Een onzer zeeofficieren, de luitenant le klasse C. J. Harinkelle, wegens zijn wakker gedrag hij de twee eerste Atjeh-cxpeditiën met het ridder kruis der militaire Willemsorde en met den eere sabel begiftigd, bovendien bekend als uitvinder eener verbeterde ambulance-sloep, heeft eene daad verricht, aan welke wij hulde meenen te moeten brengen. Bij het vergaan van het schip „Dieuwerke" op de „Razende Bol" zijn acht mensehenlevens ver loren gegaan door het vertraagd vertrek der reddingboot van Nieuwediep. Verschillende oorzaken zijn voor die vertraging opgegeven. Volgens een bericht in de Heldersehe en Nieuwe- dieper courant moet de bemanning zich onwillig getoond hebben om in zee te steken, uit ontevre denheid over de verdeeling der onlangs bijeenge? hrachte gelden tot ondersteuning der slachtoffers hij de stranding van het stoomschip „Nordlyset." Toen dit geldgierig gekibbel uit en het gelnkt was de noodige roeiers bijeen te krijgen, was het te laat geworden en vond men de bemanning van het gestrande schip verdronken. De luitenant Marinkelle schrijft nu het volgende in de straks genoemde courant: „Nimmer zal ik gelooven, dat de ontevreden mannen van den laatsten Woensdag handelden uit eigen gevoelik blijf gelooven, dat ze geluis terd hebben naar onverstandige raadsliedennooit voor dezen toonden zij, dat geld alléén de prikkel was hunner talrijke schoone daden! Mocht ik mij, helaas! vergissen, welnu dan is het zaak, dat dergelijke mannen niet meer op een reddingboot komendan moeten er anderen gevonden worden, die het niet alleen om het geld, maar die het zelfs zonder belooning willen doen. „Ik zal de eerste dier mannen zijn, en wat mij aan geoefendheid en kracht ontbreekt, zal ik door goeden wil en door volharding trachten te Jjereiken. Mochten soms allen, die zich aanboden, even ongeoefend zijn als ik om met reddingbooten in de branding te manoeuvreeren, geen nood, wij zullen het leeren door aanhoudende inspanning, en als wij een man als Koningstem, den ouden stuurman der reddingboot, tot onzen leermeester kiezen, welnu, dan is er geen twijfel of die min der geoefende, doch willige mannen zullen later met zwakke krachten nog veel goeds kunnen doen." Wie het karakter van den heer Marinkelle kent, en zijne vroegere daden zijn voldoende om dat zelfs buiten den kring zijner persoonlijke vrienden mogelijk te makenweet dat dit flinke woord met eene flinke daad gelijk staat. Wij wenschen ons korps zeeofficieren geluk met zulk een mede lid. Vóór eenige dagen werd van den Haag per spoor herwaarts verzonden een kartonnen doos, inhoudende eenige dames-artikelen. De doos was in een grauw papier gewikkeld, dat met een kruistouw, van lakzegels voorzien, toegebonden was. Het spoorwegpersoneel heeft de zegels verbro ken, het voorwerp-- dat de meeste waarde had uit de doos genomen, daarna het overige er vrij slordig ingestopt en de doos met het papier met een stuk wit band weder toegebonden. Uit de zeer merkbare vischlucht, die aan de overblijvende artikelen bespeurd werd, was op te maken dat de dief zich waarschijnlijk te voren met de meer gebruikelijke vischvangst in den goederenwagen had bezig gehouden. De minister van koophandel in Pruisen heeft, met het oog op de toenemende diefstallen van spoorweg-vrachtgoed en andere zaken, de direc- tiën van staatsspoorwegen gemachtigd, premiën uit te loven voor het ontdekken en straffen der dieven. Naar gelang van de beteekenis der ge vallen kan de premie 300 180) mark bedragen. Ook kunnen aan de ambtenaren der politie ten zelfden einde zulke premiën worden toegekend. belastingen. Benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Dinxperlo, J. A. Bevort, thans commies verificateur der eerste categorie voor den actieven dienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen te Zutfen. militaire academie. Benoemd tot leeraar in de geniewetenschappen bij de koninklijke militaire academie, met name in de burgerlijke en schoone bouwkunde en het bouwkundig teekenen, W. C. Koomans, civiel en bouwkundig ingenieur. Door den gemeenteraad van Amsterdam is de volgende regeling vastgesteld der jaarwedden en lesuren van de leeraren en onderwijzeressen aan de openbare middelbare scholen. De jaarwedde van f 2000,is gebaeht op 2500 voor 24 lesuren in de weekde onderwijzeressen met 't zelfde getal f 1800,voor de directeuren, die 12 uur les geven, van de burger dag- en avond scholen 18 uur, zal de verhooging f 1000 zijn, terwijl de leeraren aldaar bij f 2500 hoogstens 32§ uur zullen les geven, waarvan 24 op de dag school voor 't teekenen, ook 24 uur, wordt f 1500 en f 1200 bepaald. De verhooging wordt nood zakelijk geacht, om de schaarschte van goed personeel en de duurte. De latijnsche school te Brielle en die te Grave zullen met het begin van den nieuwen cursus opgeheven worden. Door de vrije gemeente te Amsterdam zal eene school voor godsdienstonderwijs worden geopend. De school zal een vierjarigen cursus hebben en in de maand Oct. e. k. aanvangen. Het onder wijs zal gegeven worden in de 1. kl. door den heer H. Mohrmann, godsdienstonderwijzer, in de 2. kl. door dr. J, W. Bok, pred. hij de rem. gemeente, in de 3. kl. door dr. G. van Gorkom, pred. bij de rem. gemeente, in de 4. kl. door den heer P. H. Hugenholtz Jr., voorganger in de vrije gemeente. Bovendien stelt de heer P. H. Hugenholtz Jr. zich voor, bij genoegzame deel neming, een cursus voor dames te openen over de'beginselen der zedeleer. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 28en Mei 1878 zijn de volgende vonnissen in strafzaken gewezen. P. J. F., het binnen de gemeente Middelburg gedeeltelijk vernieuwen van een pothuis zonder daartoe vergunning van burgemeester en wethou ders te hebben verkregen, veroordeeld deswege in eene geldboete van drie gulden of een dag gevangenisstraf. A. B., het tegen iemand uiten van scheldwoor den zonder daartoe uitgetergd te zijn, en wel de woorden: „gemeene smeerlap", te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van een gulden of een dag gevangenisstraf. P. J. O. en A. A., het maken van nachtelijk burengerucht ter verstoring van de rust der in woners te Middelburg, veroordeeld ieder in eene geldboete van vijf gulden vijftig cent of een ge vangenisstraf van een dag. J. V., het binnen de gemeente Middelburg van elders invoeren van versch vleesch zonder dit door den keurmeester te hebben laten keuren, veroordeeld in eene geldboete van drie gulden of twee dagen gevangenisstraf. A. J., het als behoorende tot het personeel der brandweer te Arnemuiden, zonder wettige re den of voorkennis van den brandmeester, afwezig blijven bij het beproeven der brandspuit, na be hoorlijk door den bode te zijn opgeroepen, veroor deeld in eene geldboete van een gulden of een dag gevangenisstraf. W. A., het doen verblijven van twee wagens op den straatweg van Middelburg naar Serooskerke, zijnde een buurtweg van de tweede klasse, ver oordeeld in eene geldboete van drie gulden of een dag gevangenisstraf. P. S., liet uitslaan van matten op een anderen tiju ais tusschen zes en negen uren des morgens, te Yeere, veroordeeld in eene geldboete van drie gulden of een dag gevangenisstraf. L. M., het als voerman van een met een paard bespannen wagen niet steeds, bij hetzelve blijven, in staat om het te geleiden en te besturen, te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van drie gulden of een dag gevangenisstraf. P. S., J. de V. en M. K. het rapen van mosse len en schelpdieren, op een vooruitspringend werk van het strand onder- Oostkapelle, veroor deeld ieder in eene geldboete van tien gulden of een gevangenisstraf van een dag. J. S. en O. Y. d. R., het te zamen en in ver eeniging spelen met muntspeciën, na binnen de twaalf maanden voor gelijke overtreding tot straf te zijn veroordeeld, ieder in eene geldboete van twee gulden of een dag gevangenisstraf, en allen in de kosten. De advocaat-generaal mr. Gregory heeft gisteren ter civiele terechtzitting van het gerechts hof te 's Gravenhage conclusie genomen in de zaak van P. A. Overwater en cons., appellanten, ca. den staat der Nederlanden (het bestuur der domeinen), geïntimeerde. Volgens dien ambtenaar, was het voor een eiland of plaat, in den zin der wet, voldoende, dat het in een bevaarbaren en vlotbaren stroom of rivier was opgenomen en door het water daarvan was omgeven, en geens zins noodig, dat dit water daar ter plaatse op alle punten bevaarbaar en vlotbaar was. Dit gevoelen werd gestaafd met een beroep op het oud-Hollandsche en het oud-Fransche recht. Yoorts was hij van oordeel, dat, ter bepaling van den oever, ook bij dicht aan zee gelegen rivieren, niet de lage, maar de hooge waterstand als maatstaf moest worden genomen, onverschillig of die hooge waterstand aan de werking der zee is toe te schrijven, daar die werking zich niet alleen bij vloed, maar ook bij de eb voordoet. De conclusie strekt alzoo tot bevestiging van het vonnis der rechtbank te Dordrecht. Het hof zal den 24en Juni a. in deze uitspraak doen. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden is Dinsdag de spoorwegbrug over den Rijn bij Rosande beproefd. De officieele cijfers kunnen nog niet medege deeld worden, daar de vele waarnemingen nog moesten gecontroleerd worden. Toch kan reeds worden geconstateerd, dat de uitslag der beproe ving in alle opzichten gunstig was. De doorbui ging der kleine spanningen was bij vollen last 10 locomotieven gemiddeld 25 milüm.terwijl de blijvende ongeveer 2 millim. en de doorbuiging der 2 groote spanningen ongeveer 35 millim. be droeg, met inbegrip der onvermijdelijke geringe zettingen van de steunpunten der brug en van de verschillende deelen van den metalen boven bouw. In Juni zal de spoorwegbrug te Nijmegen be proefd worden, maar de opening der lijn Arnhem Nijmegen zal eerst in Mei van het volgende jaar geschieden. Te Hansweert is eenige jaren geleden voor rekening van het rijk gemaakt een zelf regis tree- rende peilschaal. Dit werktuig was sedert gerui- men tijd geheel onbruikbaar geworden. Dinsdag zijn van Brouwershaven duikers gearriveerd om te trachten de oorzaken van het defect op te sporen. Het is zeer te wenschen, dat men-spoedig moge slagen in het voorgestelde doel, vooral daar aan bedoeld werktuig verbonden is een nauwkeurig loopend uurwerk, waarvan het wijzer- bord' op eene voor het publiek zichtbare plaats is aangebracht, en men overigens van een officieel uurwerk aldaar verstoken is. (G Ct.) Het onlangs medegedeelde besluit van den raad der gemeente Schayk om den burgemeester „zijn vertrouwen niet meer te schenken" en hem te ontslaan als ambtenaar van den burgerlij ken stand, is officieel hierop gegrond dat de burgemeester zich „in de raadsvergadering her haaldelijk heeft schuldig gemaakt aan bedriegelijke leugentaal, zelfs aan het voorbedachtelijk terug houden van stukken aan den raad gericht en zich in zijne qualiteit ongepaste handelingen heeft ver oorloofd." Algemeen gelooft men te Leeuwarden, dat de levenslange tuchthuisstraf van Jut niet van langen duur zal zijn. De moordenaar toch is zeer ernstig ongesteld, zoodat ieder oogenblik zijn einde wordt verwacht. De eerste groote reünie van vierspannen in Hyde Park te Londen, heeft verleden Vrijdag plaats gedad. Op deze vereeniging ziet men het beste wat in Engeland van koetspaarden te vin den is, evenals binnen enkele dagen de edelste rijpaarden te Epsom samenkomen voor de Derby races. De koets van graaf Miinster had ditmaal de eer den optocht van de four-in-hand-club te openen, omdat de Duitsche kroonprins den gezant vergezelde. Te Porto Caballo (Venezuela) heeft eene aardbeving plaats gehad. De inwoners zijn op de in de haven gelegen schepen gevlucht. Een groot aantal gehouwen stortte in, en de bewonersj die, toen alles weer stil was, naar huis wilden keeren, vonden hunne woningen tot op den grond toe geslecht. Dezelfde aardbeving werd, hoewel in geringer mate, in andere plaatsen van Vene zuela waargenomen. Eergisteren (Woensdag) had te Ter Neuzen de aanbesteding plaats van den jaarlijkschen onder houd enz. aan de waterkeering van den calami- teuzen polder Nieuwe Neuzen, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer C. Boot Wz.,v te Ter Neuzen, voor f 15,560. 29 Mei. 's av. 11 u. 54 gr. 30 's morg. 8 u. 55 gr, 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 55 gr. 's av. 11 n. 50 gr. 31 's morg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 59 gr. Auteurs«recht. Aan het voorloopig verslag over het wetsont werp tot regeling van het auteursrecht wordt nader het volgende ontleend: De meening van de regeering, dat herziening van de wet van 1817 noodzakelijk is, vond in de afdeelingen allerwege bijval. Men juichte de poging der regeering, om een hetere regeling van het auteursrecht tot stand te brengen, dan ook algemeen toe. Op de vraag van enkelen, of der gelijke regeling niet in beginsel moest doen terug komen op de octrooi-wetgeving, werd door de groote meerderheid ontkennend geantwoord. Dat het afschaffen van de zoogenaamde octrooien een nadeeligen invloed had gehad op het doen van uitvindingen of verbeteringen, werd ten stelligste ontkend. Daarentegen zou het afschaffen van het auteursrecht ongetwijfeld aan de letterkunde groote schade berokkenen. Het meerendeel der leden was dan ook van oordeel, dat het auteursrecht een recht is, dat, zoowel op grond van billijkheid als van algemeen nut, door de wet moet erkend en beschermd worden en dat dus niet uit zich zelf, maar door de wet bestaat. Dat dezelfde gronden toepasselijk waren op andere rechten, min of meer aan het auteursrecht

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1