BUITENLAND. Telegraphische berichten. Tentoonstelling-Kroniek. Zeet ij dingen. Réclames. Handelsberichten. Thermometerstand. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz P r ij z e n v a n E f f e c t e n. het schijfschieten voortaan zoo goed als onmoge lijk zullen zijn. Omtrent de pompboring op het Vreeburg te Utrecht meldt de Utrechtsche gezondheids commissie dat gedurende het geheele jaar 1877 de pogingen om de hoorbuis, die in Februari op eene diepte van 369 meter onbewegelijk was blij ven staan, dieper te doen indringen, ijverig zijn door gezet. Niets heeft echter mogen baten en op het einde van Februari 1878 stond de buis nog even als een jaar te voren. De Bonapartistische afgevaardigde in de Fran- sche kamer, de heer Laroche Jaubert, heeft een voorstel van wet ingediend, dat, naar de voor steller zegt, het doel heeft om het aantal huwe lijken te vermeerderen. De bepalingen luiden als volgt. Artikel éen: Ieder Franschman, van 26 tot 40 jaar oud, verliest zijn kiesrecht, tot dat hij een huwelijk aangaat. Artikel twee Hiervan zijn uitgezonderd de bedienaars van den katho lieken godsdienst en allen, die lichaamsgebreken kunnen bewijzen, die hun voornemen om niet te huwen voldoende motiveeren. Een mensch kan zonderlinge liefhebberijen heb ben. Zoo legt de heer L. te Eomorantin in Frankrijk zich toe op het dresseeren van konijnen. Zijne vrij groote verzameling van deze diersoort is hem zoo trouw als een hond maar zijn kan. Dit wil L. bewijzen door eene weddenschap, die hij on langs aanging en thans bezig is te winnen of te verliezen. Hij zou nl. met 50 konijnen achter zich uitwandelen en in 5 dagen te voet Parijs bereiken zonder een enkelen zijner metgezellen onderweg verloren te hebben. Zondag avond was het te Brussel in de rue de la Madeleine stampvol. Ieder keek naar boven, naar een pompierdie tegen de eerste verdieping van een huis opklom. Men zag toch geen rook en ook niets anders deed brand ver moeden. Het Zondagspubliek, nieuwsgierig en vindingrijk samen, maakte dadelijk menig verhaal, waarvan het een al fraaier klonk dan het andere. Wat was het geval De heer M. was met vrouw en kind wezen wandelen en had zijn huissleutel verlo ren Zondag avond laat was er geen smid te vinden. M. had toen het practische denkbeeld om aan het naaste politie bureau een pompier te gaan aanvragen, om dien in zijn huis te laten inbreken en met een daar te vinden sleutel van binnen de deur te laten openen. Dat was al. M. ging met zijne familie zijn huis binnen en de gapende menigte trok teleurgesteld af. BINNENLAND. Tweede kamer. Het wetsontwerp betref fende het onderzoek van staatswege bij zeerampen is door de regeering ingetrokken. De min. van financiën beantwoordde de sprekers over de successiebelasting in de rechte lijn. Hij stelde voorop dat verhooging van belastingen onvermijdelijk is'; het plichtgevoel der regeering eischt dit de natie voor te houden. Zij moet geschieden in de richting van verhooging der directe belastingen. Eene heffing van de Neder landsche bank zal bij gelegenheid overwogen worden, even als eene belasting op de vreemde vennootschappen. Ook de herziening der patentwet is noodig, even als die van het recht van over gang met afschaffing van het recht bij overbe- deeling. Maar een volledig belastingplan vordert tijd en de behoefte is thans urgent. De minister betoogde dat in de verschillende bezwaren tegen de belasting veel overdrijving gelegen is en dat veel gevallen als regel zijn gesteld, welke uitzon deringen zijn. Bij de sterfbedden gluren geheel andere grijpvogels dan de fiscus. De toepassing zal gematigd plaats hebben, doch tevens versterkt worden door de eedsaflegging, welke de min. handhaaft, daarbij vertrouwende op de eerlijkheid, het gezond verstand en het rechtsgevoel van het volk, dat in de noodzakelijkheid berusten zal- Met vertrouwen en kalmte wacht hij daarom het oordeel der volksvertegenwoordiging af. De heer Bastert beschouwt de belasting als een noodzakelijk kwaad in verband tot den finan- eieelen toestand. De heer van Nispen ontwik kelde eenige bekende bezwaren en herinnerde daarbij dat de heer van Bosse in 1869 juist de zelfde bezwaren heeft aangevoerd. Ook de heer Eoëll wil de belasting, als een noodzakelijk kwaad, mits de min. belove bij de herziening van het belastingstelsel ook indirecte belastingen bijzonder eene heffing op de tabak voor te stellen' alsmede het percentage van het successierecht nooit te verhoogen. buitenland. Londen. De beraadslaging over de motie van lord Harrington is tot Donderdag verdaagd. De Standard verneemt dat het congres hoogst waarschijnlijk in de eerste helft van Juni bijeen zal komen. Wegens den ongeregeld en staat van zaken te Konstantinopel zal het Engelsche eskader waar schijnlijk bij de Prinsen-Eilanden (in den Bosporus) ten anker komen. Petersburg. De Russische bladen waar schuwen tegen de overdreven pessimistische be richten uit Konstantinopel. 21 Mei. 's av. 11 u. 46 gr. 22 's morg. 8 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 's av. 6 u. 55 gr. De bondsraad van het Duitsche rijk heeft zich vereenigd met de ministerieele voordracht tot be teugeling der sociaal-democratie, doch er éene bepaling uitgelicht, nl. 6. Deze paragraaf be paalde gevangenisstraf, tegen ieder die de wette lijke of zedelijke orde van den staat zou trachten te ondermijnen. Dat ging ook den bondsraad wat ver. Inderdaad is onder die bepaling ieder streven te brengen naar vooruitgang op maat schappelijk en politiek gebied. Elke gemaakte aanmerking, elke voorgestelde verbetering zou de pers blootstellen aan het bon plaisir van het openbaar ministerie, en de deur zou zijn openge zet voor de schromelijkste misbruiken. In zijn ruwsten vorm krijgt dus de rijksdag het ontwerp niet vóór zich. Deze ab irato samengestelde voor dracht bevat echter nog genoeg voor een vrijzin nigen beoordeelaar staatsge/ahrliche elementen om morgen, wanneer de rijksdag ze hoogst waar schijnlijk zal behandelen, eene warme en belang rijke discussie te wachten. Onder de vele argu menten die er tegen zullen worden aangevoerd, zal ook niet vergeten worden, dat een dergelijke maatregel, onder den indruk der gepleegde mis daad genomen, eene vrees en zwakte verraadt, die eene werkelijk populaire regeering niet aan den dag moet leggen. De debatten over de quaestie der Indische troepen zijn Maandag avond in de beide huizen van het Engelsche parlement aangevangen. In het hoogerhuis leidde lord Selborne de te verde digen stelling in, dat het laten overkomen dei- troepen zonder kennisgeving aan het parlement eene inconstitutioneele handeling der regeering geweest is. Behalve dat de letter der wet op de rebellie, die de bepaling van het cijfer des legers op .Engelsch grondgebied in Europa aan het par lement opdraagt, zich tegen de regeeringsdaad verzet, is het in strijd met den geest der consti tutie, dat een ministerie vooruit loope op later door het parlement te nemen besluiten. Immers de voor een deel reeds uitgegeven gelden moeten nog worden toegestaan. Spreker zou geene motie voorstellen, doch wilde alleen critiek leveren. Beaconsfield antwoordde den edelen lord uitvoe rig op de constitutioneele vraag en zeide het te betreuren, dat thans zulk eene discussie plaats had, nu hij nog niet spreken mocht over de bui- tenlandsche politiek van de regeering. Zoodra dat het geval was, en de premier verlangde naar dat oogenblik, zou blijken, dat al wat de regee ring gedaan had, ten beste van het land geschied, ja in het landsbelang dringend gevorderd was. De lords juichten den minister levendig toe, en uit de houding van het huis bleek onmiskenbaar, dat de groote meerderheid de handelingen van de regeering goedkeurt. Is dan in het hoogerhuis de zaak afgeloopen zonder stemming, in het lagerhuis zal zuiver ge constateerd worden over welke meerderheid het kabinet kan beschikken door de stemming over twee motiën. De eerste van den markies van Harrington, Gladstone's opvolger als leader der liberale partij, luidtVolgens de bepalingen der Engelsche constitutie kan op geen enkel punt van het grondgebied een legerkorps door de kroon worden opgeroepen of onderhouden, zonder de toestemming van het parlementbehalve de troepen in werkelijken dienst in de Indische bezit tingen. De heer Hieks-Beach, de staatssecretaris voor Ierland, heeft daarentegen het goed recht der regeering eveneens in eene motie geformuleerd. Hij wil het huis laten verklaren, dat het, in acht nemende, dat de controle van het parlement op de beschikkingen der kroon ten aanzien van het leger genoegzaam is gewaarborgd door de wet en door het recht om het budget af te stemmen, iedere motie voor onvoegzaam houdt, die de strekking heeft om in den tegenwoordigen staat van zaken de regeering de handen te binden. Beide meeningen vonden warme verdedigers, en de discussie kon Maandag niet ten einde worden gebracht. Of er gisteren eene beslissing gevallen is, is nog niet bekend, daar zooals men weet de parlementsvergaderingen altijd 's avonds, soms tot diep in den nacht gehouden worden. De interpellatie van mgr. Dupanloup over de Voltaire-feesten is zeer kalm afgeloopen. De bis schop heeft den senaat bezig gehouden met de voorlezing van eenige fragmenten uit Voltaire's werken, waaruit bleek, dat eene feestviering ter eere van zulk een onverlaat gericht was tegen het katholicisme. De heer Dufaure was dit met den prelaat eens, maar beweerde zeer terecht, dat het voorlezen van zulke stukken op de tribune er nog maar meer bekendheid aan gaf, en dat men Voltaire nu niet meer voor eene jury kon dagen. Of er eene editie meer of minder van zijne werken uitkwam kon niet veel maken op de tallooze exemplaren, die er van bestaan. Het incident liep hiermede af. Ook in de Belgische kamer had eene interpel latie plaats. De heer Le Hardy de Beaulieu releveerde eenige uitdrukkingen uit het tijdschrift La Belgique militairedie minder vleiend waren voor een hoofdofficier en voor den minister van oorlog. Le Hardy vond het strijdig met de disci pline, dat zulke uitdrukkingen voorkwamen in een tijdschrift, dat geldt als orgaan van het leger. De heer Malou antwoordde, dat de regeering tegenover zulke misbruiken van de vrijheid van drukpers geheel hulpeloos was, welke uitdrukking aan den heer Ernest Allard de schoone woorden ontlokte„Wij moeteü de vrijheid van drukpers liefhebben, zelfs als wij er de slachtoffers van zijn; wij moeten ze dan niet alleen tegen anderen beschermen, maar ook tegen ons zeiven." Omtrent den stand der Oostersche quaestie valt heden niets te melden. Eenige bijzonderheden omtrent het groote feest van kunst en nijverheid, die, verscholen in de uitgebreide eorrespondentiën der groote buiten- landsche bladen, anders wellicht hèt oog onzer lezers zouden ontsnappen, kunnen hun, meenen wij, niet anders dan belangstelling inboezemen. Daarom openen wij eene rubriek onder boven- staanden titel. Beginnen wij met eenige cijfers. De bebouwde oppervlakte op het Champ de Mars bedraagt 220,000 meter. Voegt men daarbij 50,000 meter op het Trocadéro, dan verkrijgt men eene som van 270,000 vierkante meter, alleen voor gebou wen. Om den lezer eenigszins een begrip te geven van deze uitgestrektheid, zij opgemerkt, dat zij ongeveer 33 maal grooter is dan de Markt alhier. De tentoonstelling van 1867 nam slechts 153,000 vierkante meter in. Het gebouw is geheel van ijzer; 20 millioen kilogram van dat metaal is er aan gebruikt. Ook in 1867 was de con structie van ijzer, waarop toen veel geld verloren is, daar de bouw cirkelvormig was en het gebogen ijzer, dat niet overal weer zonder verdere bewer king kon gebruikt worden, tot vrij lage prijzen verkocht is. Geleerd door deze ondervinding heeft men thans rechthoekig gebouwd. Alle deelen der constructie zijn recht, alle verbindingen vormen rechte hoeken, zoodat na afloop der tentoonstelling al het ijzer overal kan gebruikt worden en courant goed is. De eenige afdeelingen, die den len Mei in tijds gereed waren en waar alles op zijn plaats stondwaren China en Japan. Alles was reeds netjes geschikt in zwarte vitrines ieder voorwerp droeg een étiquet, een nommer en een prijsbriefje. De exposanten zijn er den ganschen dag aanwezig en verkoopen de grootste prullen voor bespotte lijke prijzen. Geen voorwerp mag echter mee genomen wordendoch nu reeds ziet men een menigte rose briefjes op de inzendingen prijken met het woord acheté. Als het zoo doorgaat hebben de heeren niets naar hun vaderland meê terug te nemen. Er is tusschen de Chineezen en Japanners een merkbaar onderscheid waar te nemen. Bij de zonen van het Hemeische rijk is alles pijn lijk voor het. oog en smakeloos. Gevleugelde draken en fantastische krijgslieden ontsieren in sprekende kleuren de kasten, terwijl bij hunne huurlieden alles sober en eenvoudig is. Het is de tegenstelling van den deftigen inboedel van een man van smaak met dien van den parvenu of rijken boer. Het laatst zal Griekenland wel klaar zijn. De voor dit land bewaarde ruimte ziet er nog geheel naakt uit. Noch inzenders, noch commissie hebben daar veel hart voor de zaak. Men kan wei niet verwachten op de tentoon stelling in de restaurants de gewone prijzen te vin den. De houders dier inrichtingen hebben kolossale kosten gemaakt De beide restaurants Catelain op het terrein kosten aan de maatschappij, die ze op gericht heeft bijna fr 100,000. Buitendien moeten zij voor hunne plaats zelve eene aanzienlijke som als huur betalen. Het moet daar dus duurder zijn dan in de stad. Tegen afzetterij is echter gezorgd. Iedere inrichting waar consumabel te verkrijgen is, heeft een door de administratie goedgekeurd tarief, waarvan niet mag afgeweken worden. De beide bovengenoemde restaurants Catelain zijn alleen aan te raden aan reizigers met welgevulde beursalles is er haut style en doet er denken aan het Café AnglaisVoisin en dergelijke inrichtingen, die door het Parijsche high life bezocht worden. Het groote zoetwater-aquarium op het Tro cadéro, dat niet minder dan 120,000 francs gekost heeft, valt nog niet meê. Het plan was iets grootsch te maken, en dat is ook gelukt. De bouw en inrichting zijn uitnemend, maar in een aquarium wil men ook visch zien. En men behoeft geen ervaren hengelaar te zijn, om dade lijk op te merken, dat de bevollring van deze wateren erg dun is. Een Leidsche peueraar zou er nog wel een enkelen bliek ot aal uithalen, doch de ichthyologen willen meer zien dan een bak- visch of wat. Zij verlangen het leven en de gewoonten van de waterbewoners te bespieden door de glasruiten, en dat is niet alleen wegens de weinige bevolking, maar nog om eene andere reden onmogelijk. Hetzij omdat het water niet helder is of omdat de glazen niet goed schoon zijn, men ziet bijna niets: slechts schaduwen en verwarde omtrekken ziet men dwalen door het water. Het is te hopen, dat men deze gebreken verhelpen zal, daar anders net doel van deze kostbare inrichting geheel gemist is. Nog een kapitaal gebrek wordt opgemerkt: er zijn geen planten in het water, waaraan wellicht toe te schrijven is, dat er reeds zoovele visschen zijn gestorven. Een Fransch journalist heeft voorgesteld een vreemdelingenboek op de tentoonstelling aan te leggen. Een sierlijke lessenaar zou in het hart der tentoonstelling bij het Pavilion de Paris het boek dragen en de vreemdelingen zouden uitge- noodigd worden hunne namen en kon het ook een regeltje schrift als souvenir achter te laten. Een ander Parijsch blad vreest, dat zulk een boek aanleiding zou geven tot ontelbare flauwiteiten en bétises en herinnert aan een vreem delingenboek te Chamounix waarin te lezen stond Wat lijken de menschen klein van den top van de mi-re de glacé! Eer. der meest gezochte punten van de ten toonstelling is de Czarda, de Hongaarsche her berg. Een groote toevloed van bezoekers blijft er zich verdringen om te luisteren naar een natio naal Hongaarsch orkest van 13 executanten, die met eene verve endiabléehunne nationale liede ren en dansen ten gehoore brengen. De wilde muziek en de schilderachtige costumes maken vooral voor de noordelijke bezoekers der tentoon stelling een fantastisch geheel uit, tot het genie ten waarvan men uitnemend gestemd wordt door een glas vurigen Hongaarschen wijn. Heden morgen is het schip „Florence", verha lende naar de binnenhaven te Vlissingen, door het breken van een verhaaltros, tegen de stoom boot „Stad Middelburg" gedreven, welke daardoor eenige schade aan 't bovenschip bekwam, terwijl de Florence zijn kluiverboom verloor. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) De Guarana van GRIMAULT Cie. is een bijzonder werkzaam middel tegen schele hoofd pijn, hoofdpijn, zenuwpijnen en diarrhee. Een enkel pakje is meestal voldoende om de hevigste migraine te doen verdwijnen. De stempel van de hh. GRIMAULT Cie., apothekers en in voerders van dit middel, is een waarborg voor de echtheidhet is bij hen 50 pet. goedkooper. Elk doos e bevat twaalf pakjes en kost 3 franken. Amsterdam, 22 Mei. Raapolie op zes weken 414. Lijnolie f 33. Amsterdam, 21 Mei. 22 Mei. STAATSLEENINGEN. Wcrferl. Cert. N. W. Sch. 24 pet. 63$ 63? dito dito dito. 3 75$ 75j dito dito dito. .«4 99 99? België. Certificaten24 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 534 544 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 68 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 50$ 51# dito Febr.-Aug. 5 50$ dito Jan.-Juli.5 52$ 53? dito April-Oct. 5 53 534 dito dito Goud. 4 59 594 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 72 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 504 51 dito dito 1876. 6 954 95$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 91 Cert. Inschr. 5" Serie 1854 5 56 57 i dito dito 6e 1855 5 71? 71$ Obligatiën 1862 5 75# 75# dito 1864 f 1000 5 834 844 dito 1864 1005 80f 80| dito 1877 dito5 77$ 77} dito 1872 gecons. dito. 5 76$ 7b# dito 1873 gecons. dito5 76y£ 774 dito' 1850 1 Leening dito. 44 77f dito 1860 2' Leening dito. 44 76# dito 1875 gecons. dito. 44 69J 70$ Cert. Hope C' 1840. 4 60 dito 2f, 3', 4r Leen. 1842/44. 4 59 Obligatie-Leening 1867/69. 4 68§ 684 dito dito 1859 3 - 58 Cert. van Bank-Assign 6 38? Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 12$ 13? dito dito 1876 2 30$ 30# dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 11$ 11$ dito dito 1876 2 26 4 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 7 74 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 35f Spoorw. dito 1876 5 59| Vereen. Staten. Obl. 1876 44 101 i dito dito 1871 5 - 1031 dito dito 1861 6 1034 1034 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 914 91? dito Leening 1875 5 904 90 INDUSTRIEEL E EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Siederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatscb. aand. rescontre5 106 4 10 4 Ned. Ind. Handelsb. Aand. 194 Stoomvaartm. Java Obl. 5 99# dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3