Tètrtifyttt. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Rechtzaken. evenals men ook sommige variëteiten, hoewel vroeger meer dan thans, te Berlijn met eenig ge volg heeft aangekweektmaar er zullen bij een natuurlijke ontwikkeling der dingen verscheiden menschenlevens voor noodig zijn, om elders een toestand in 't leven te roepen in het bloembollen vak, die de Haarlemsche kweekerijen ook maar eenigszins op zijde streeft. De bij de tweede kamer der staten-generaal ingekomen aanbevelingslijst voor de benoeming van een raadsheer in den hoogen raad, ter ver vulling van de in dat college bestaande vacature, is samengesteld uit de heeren mrs.P. R. Feith, rechter in de rechtbank te Amsterdam; S. M. de Ranitz, president van de rechtbank te Zwolle; W. B. S. Boeles, vice-president bij het hof te Leeuwarden; W. J. Triebeis, president van de rechtbank te ArnhemH. C. A. Thieme, officier van justitie te Groningen, en H. M. van Andel, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. [Reeds onder Tel. ber. gemeld.] De minister van justitie blijft voortgaan op verzoeken om ontslag door verpleegden in de bedelaarskolonie Ommerschans ingediendvoor een groot deel gunstig te beschikken. Het cijfer der bevolking is dan ook zoo laag als men het in vele jaren niet heeft gekend. De Haagsche correspondent derZutf. ct schrijft o. a. het volgende: „Tot mijn verbazing las ik gisteren in de Haag - sche couranten, dat de tweede kamer reeds over enkele weken met reces uiteen zal gaan. Het feit is echter verklaarbaar, indien het waar ls wat ik gisteren hoorde, dat het antwoord op het schoolwetverslag nog niet schielijk zal inkomen, omdat de minister van plan is belangrijke wijzi gingen in zijn ontwerp te brengen. „In elk geval zal het de volksvertegenwoordi ging in den eersten tijd aan werk nog niet ont breken. De vorige ministers hadden den naam van zeer actief te zijn, maar de tegenwoordige titularissen geven ook reeds het bewijs, dat zij meer willen en kunnen dan bloot administreeren. Zoo moeten er op dit oogenblik bij den raad van state weder zeer belangrijke ontwerpen aanhangig zijn, o. a. een ontwerp om de geneeskundige wet in verband te brengen met de nieuwe wet op 't hooger onderwijs. Zeer zeker zou de minister aan veler wenschen te gemoet komen, indien hij, hetzij dan met of zonder behoud van een practisch staatsexamen, ook op dit terrein de zóo wen- schelijke eenheid herstelde. Zou het wel noodig zijn de gelegenheid open te laten, om geheel buiten de academies om arts te worden? Het antwoord op die vraag staat in nauw verband met de quaestie van de toelating voor de hoogescholen. Brengt men daarin geen veranderingdan zal het ook zeer moeilijk zijn de hoofdzaak tot een goede oplossing te brengen." De Nieuwe Rotterdamsehe courant ontvangt eene kastijding, van welke wij gedeeltelijk schuld zijn. Wij hebben (M. Ct. van 17 Mei) aan de hoogbegaafde zangeres, die in 't Nieuws van den Dag hoogbejaard gemaakt was, een afzonderlijk paragraafje gewijdde N. Rott. Ct. drukte dat over zonder haar bron te noe men, en krijgt nu van 't Nieuws „den wind van voren"omdat zij de spreuk „wij struikelen allen in velen" niet beter in 't geheugen heeft gehouden. Wij willen nu ook nog even op 't paragraafje terugkomen om te zeggen dat, wat drukfouten en andere vergissingen betreftniemand meer verdriet over zijne „struikelingen" hebben kan dan wij, die met een veel kleiner personeel, on- onder mijne oogen voorviel; maar later over de zaken nadenkende, meende ik een phantasmagoric van de gebeurtenissen van dien dag voor mijn bogen te zien voorbijtrekken. Ik meende dien blik van moederlijke genegenheid en zegening te zien waarmede mevr. St. Julian, bij al haar bezorgdheid over Emilie, haar Hester aanzag. Ik weet niet of die twee jonge lieden tot haar gesproken hadden; maar zij stonden naast elkaar als menschen die recht op elkanders bijstand hebben; en later toen ik alleen was, verrees het gelaat van Hester voor mij, bedroefd en bekommerd, maar toch verhelderd door den glans van een pas ontdekt licht. Ik geloof dat opgewondenheid een stemming is waarin de gebeurtenissen zich duidelijk en afge rond in het geheugen prenten en ik geloof dat een groot deel van ons leven wonderbaarlijker, droeviger, gelukkiger, schooner en schilderachtiger is dan wij oogen hebben om te zien of ooren om te hooren, behalve wanneer er op een gegeven oogenblik een crisis komt, die de trage harten wakker schudt, de doffe oogen helderder doet zien, en de doove ooren opent voor de tonen die alom weerklinken. Zoo is bet met gelukkige menschen en toeschouwers bij de geschiedenis van anderen: voor hen die bedroefd zijn valt er ter stond een goedertieren schaduw, die de wreede schokken van angst en hartstochtelijk verdriet Verbergt, bedekt en tempert. eindig meer en veelsoortiger werk te doen hebben dan onze groote Hollandsche confrères. Wij zagen er echter geen kwaad in om ons over de grappige zetfout in 't Nieuws een grap te veroorloven. Daarover behoeft men zich, zouden wij denken, nu juist zoo „dik" niet te maken als 't Nieuws doet, vooral niet wanneer men zich op 't bezit van eenig esprit de corps meent te mogen be roemen. onderscheidingen. Vergunning verleend aan J. van Rijckevorssel, consul van België te 's Her togenbosch, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van kommandeur der orde van den H. Sylvester, hem door Z. H. den paus geschonken. lager onderwijs. Vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, mits vol doende aan de bij de wet gevorderde vereischten, aan de juffrouwen A. C. B. Peeters, geboren te Esschen; B. C. Camino, geb. teOsnabrück; E. A. Kanzier, geb. te Danzig; E. S. A. Wright, geb. te Pontypool, en den heer A. Sunier, geb. te Neu- veville. telegbaphie. Op verzoek eervol uit 's rijks dienst ontslagen de telegrafist 3e kl. A. Hamma- cher, met ingang van 1 Juni a. marine. Benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht, H. A. Beekhuis, arts. leger. Overgeplaatst bij het wapen der infan terie van het leger in Oost-Indië de 2e luitenant der infanterie van het leger hier te lande J. D. ten Bosch, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indie. Op verzoek eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen de officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned. Indie H. J. W. Klein. De gemeenteraad van St. Philipsland heeft be sloten de jaarwedden der hoofdonderwijzers aan de openbare scholen in de kom der gemeente en in den Anna Jacoba-polder, met ingang van 1 Januari 1879, behoudens goedkeuring van gedep. staten, te verhoogen respectievelijk met 100 en f 75. De afdeeling Leeuwarden van de vereeniging „Volksonderwijs" hield Zondagavond eene verga dering, om, naar aanleiding van het ongunstig advies van de commissie van rapporteurs uit den gemeenteraad over de oprichting eener theoretische en practische ambachtschool,deze zaak te bespreken. Het ontwerp werd ingeleid door den heer dr. J. Zaaijcr Az. Na eenige discussie werden de volgende conclusiën aangenomen lo. De oprich ting eener theoretische en practische ambachtschool te Léeuwarden is wenschelijk. 2o. Het is wen- schelijk, dat de oprichting dier school, onder aanneming van de aangeboden geldelijke onder steuning, van de gemeente uitga. 3o. Aan den gemeenteraad zal vanwege de afdeeling een adres worden gericht, waarin krachtig op de oprichting eener ambachtschool zal worden aangedrongen. De luit. ter zee le kl. D. G. Brand, le officier aan boord van Zr. Ms. histructiebrik Zeehond, wordt met den 25en dezer op aonactiviteit gesteld en met den 26en daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee le kl. H. J. de Wal. Voorts wordt met 1 Juni a. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee le klasse P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur. XI. Emilie las het papier heel kalm, als in een droom: dat in elkaar gefrommelde papier dat onder de tafel lag en waarop zij den naam van haar man gedrukt zag. Haar eerste gedachte was, waarom men het voor haar verborgen had gehouden? Hier was tijding en men had het haar niet gezegd. Bevis Beverley! Zij bleef zelfs een oogenblik nadenken welk een mooie, vreemde naam het toch was; zij wachtte met opzet, met dat soort van voorgevoel dat wij allen hebben als wij onszei ven niet willen bekennen dat dengenen die wij liefhebben, leed boven het hoofd hangt. Daarop begon zij te lezen en in 'teerst begreep ze het niet recht. Een jachtgezelschap was de Parana-rivier op gegaan men onderstelde dat de boot omgeslagen was. Voor zoover men kon gissen waren "de namen als volgt: Don Manuel da Costa, de heer P. Dubois, de heer Bevis Beverley van het Engelsch gezantschap, de heer Stanmore en Senor Antonio de Caïta, waarvan niemand gered is. Emilie las het eerst bedaard, doch haar hart begon zoo hevig te kloppen en de kamer draaide met haar in de rondte; maar zelfs onder die duizeling klemde zij het papier vast en dwong zich die akelige woorden nog eens te lezen. In 't eerst voelde zij er niet heel veel van en zelfs een oogenblik dwaalden hare gedachten paar iets anders af - naar haar moeder, die beneden met Bij arrest van hei gerechtshof te 's Gravenhage van gisteren zijn F. de V. c. s. te Koewacht, ter zake van beleediging met gebaren tegen een be dienend beambte in functie, veroordeeld ieder tot boete van 10 of 3 dagen gevangenisstraf. - In een aantal gemeenten vormen zich sub-com- missiën voor het nationaal geschenk aan prins Hendrik. Heden lezen wij dit o. a. van St. Phi lipsland en St. Maartensdijk. Naar wij vernemen zal het gedurende de a. Pinksterdagen in het Schuttershof alhier, door de zorg van den pachter den heer Oosthout, niet aan muziekuitvoeringen ontbreken, 's Zondags matinée en 'savond3 concert door het muziekkorps van het 3e reg. infanterie, uit Bergen op Zoom, ge volgd door een bal's Maandags matinée en soiree door het gezelschap onder directie van den heer Th. Heimans uit Antwerpen, en Dinsdag nogmaals eene soiree door hetzelfde gezelschap. Tot het oprichten eener groote sigarenfabriek is te Kampen een huis met tuin op den Burgwal aangekocht, dat altijd door de aanzienlijkste familiën bewoond is geweest. Bij het ontblooten der balken heeft men ze beschilderd bevonden met de geslachtwapens der voormalige bewoners. In een der kamers is een behangsel gevonden van zilver leder, waarvoor reeds een aanzienlijke som geboden is. Wat echter zeer zeldzaam is voor een particulier huis, in een vertrek is van onder de kalk te voorschijn gekomen een prachtige en vrij goed geconser veerde muurschildering, voorstellende de H. M iagd met het kind, en bijschrift Sancta Maria ora pro nobis, een kluizenaar, een kasteel, een ridder te paard den draak bestrijdende, enz. Deze muur schildering dateert waarschijnlijk uit het laatst der veertiende eeuw. Een der acht dame3 van het Amsterdamsche ballet, in den Hollandsehen schouwburg te 's Hage optredende, werd Zondag avond gedurende den grand pas déécharpes in het eerste tafereel door een bloedspuwing getroffen. Dr. Schoevers ver leende haar terstond de noodige hulp, terwijl zij dadelijk naar haar hotel werd vervoerd. De feestelijke opening der tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid, door den Amsterdamschen werkman in vrijen tijd ver vaardigd, is vastgesteld op Zaterdag 8 Juni. Tegen een persoon, die roof pleegde op een lijk, dat uit zee was aangespoeld, i3 door de Haagsche politie proces-verbaal opgemaakt. Meer malen werden op die wijze stukken vermist, die anders wellicht tot herkenning zouden kunnen leiden. Volgens de oflicieele opgave in den Belgischen Moniteur zijn gedurende de eerste vier maanden van 1878 voor het lezen van 1174 jaarlijksche zielmissen aan de verschillende katholieke kerken in België vermaakt 162,474 franken, 11 hectaren 50 centiaren grond en twee huizen. Deze opgave heeft alleen betrekking op de bemakingen boven de 5000 franken; welke bij koninklijk besluit goedgekeurd moeten worden. Al wat daar beneden is heeft alleen de goedkeuring van gedeputeerde staten noodig en wordt niet publiek. De maatschappij VAvenir, tot bevordering van het volksonderwijs te Gent, heeft gedurende het jaar 1878 voor 9400 franken toelagen aaa verschillende inrichtingen van onderwijs onder de volksklassen verleend. IJmuiden begint zich belangrijk te ontwik kelen; men telt er tegenwoordig ruim 80 afge bouwde woningen en ruim 40 in aanbouw, behalve een twintigtal aan zee bezuiden en eenige benoorden den kleinen Bevis op haar schoot wachtte, maar toen begon er een zwarte wolk langzaam neder te dalen en zich over het arme vrouwtje te verspreiden, die het zonlicht, het landschap en alle kleuren voor haar uitwischte. Emilie verloor haar verstandelijk bewustzijn, naarmate de duisternis om haar heen toenam, maar niet haar lichamelijk gevoel. Later vertelde zij mij, dat zij een flauw besef had gehad alsof iemand een gordijn voor het venster geschoven had. Zij zat in de kamer harer moeder, dat wist zij; maar een vreeselijk, vreeselijk leed omringde haar aan alle kanten, overal, het weerklonk in de duisternis en deed haar hart ineenkrimpen. Bevis, zij moest Bevis of haar moeder ziendie konden het verdrijven; en met groote inspanning riep zij: „Mama! Mama!" En op datzelfde oogenblik scheen iemand, die tot haar had zitten praten, zonder dat zij er op gelet had, te zeggen: „Hier is zij" en even daarna sloten de trouwe armen harer moeder zich om haar heen en toen zij tot zichzelve kwam zag ze dat dierbare, wel bekende gelaat. „Lieveling," sprak haar moeder, „gij moet hopen, vertrouwen en moed houden. Er is nog niets bevestigd, en wij moeten bidden en elkaar liefhebben en op de Voorzienigheid bouwen. Als het zeker was geweest, denkt gij dan dat ik het al dien tijd voor u verborgen had gehouden!" Wordt vervolgd.) de Noordzeehaven: de meeste worden gebouwd door de gebroeders Eelman te Zaandam. Vele IJmuiders haken naar het oogenblik, waarop eene school te dezer plaatse aan de behoeften der schoolgaande jeugd tegemoetkomt Naar men verzekert, ontvangen nu vele van het steeds aangroeiend getal kinderen bijna of in het geheel geen onderwijs; onvermogende lieden kunnen niet telkenmale de kosten van vervoer met de stoomboot naar Velzen of Beverwijk voor hunne kinderen dragen. De straatweg van Velzen naar zee, hoewel nog niet opgeleverd, is gereed. Heerlijk weder heeft de aannemers voor de uitdieping der buitenhaven gedurende de maanden Februari, Maart en April begunstigd; de werk zaamheden zijn daar dan ook flink gevorderd. Met de uitdieping van het kanaal (Noordzee sluizen tot de brug bij Velzen) is men sedert het begin van Mei begonnen, eveaals met de afgraving van het talud op dit gedeelte. Strooken gronds of bermen blijven nu hier en daar aan de boorden van het kanaal behouden, men hoopt aldus de afschuivingen te voorkomen. G;ymdeweg maken al grootere schepen van het Noordzeekanaal gebruik; vele stoombooten van de Zwarte zee komende, met diepgang van 60 a 63 dm., bezoeken de haven; de Nederlandsche bark Electra voer voor eenigen tijd met onge broken last naar Amsterdam met een diepgang van 64 dm. Ook schepen met meer diepgang kunnen de haven wel binnenkomen, doch moeten dan nog lichten; in een niet ver meer verwijderd tijdstip zal ook deze lichting niet meer noodig zijn. Op een talrijk bezochte vergadering is gis teren eenstemmig te Rotterdam besloten, zich aan te sluiten aan het nationaal huldeblijk voor prins Hendrik. De circulaire der hoofdcom missie is geheel goedgekeurd. In de Trier-Zeitung leest men de volgende bijzonderheid. Prins Hendrik der Nederlanden is opgenomen onder de kiezers alhier en wel in de eerste klasse; dit geschiedt op grond van zijn benoeming, indertijd, tot eereburger der stad Trier. Te Maastricht werd Zondag de gewone jaarlijksche processie in de St. Servatius parochie gehouden. Zij werd opgeluisterd door de muziek van de stedelijke schutterij en van de stedelijke harmonie. Er werd aan deelgenomen door het lid van de tweede kamer, den heer Kerens, den commissaris des konings in Limburg, de leden van gedeputeerde staten en den gemeenteraad met den heer Pijls aan het hoofd. Alleen deze laatste was in ambtsgewaad. De brand te Zaandijk, waarvan gisteren reeds melding werd gemaakt, ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 uren, op een scheepstimmerwerf, misschien tengevolge van onvoorzichtigheid bij het breeuwen op den vorigen dag. Een twaalftal spuiten, waaronder twee van de plaats zelve, rukten snel aan" en werden met prij- zenswaardigen ijver in werking gebracht. Gelijk tijdig met de kerk, die ongeveer 10 meter van de werf stond, vlogen eenige houtloodsen in brand, gelegen aan den overkant van een sloot die langs de werf loopt, op een terrein waarop tevens onderscheidene woningen, een fabriek van gereedschappen voor oliemolens enz. stonden, die allen een prooi werden van net vernielend element, waardoor te zamen met het reeds genoemde, 21 kadastrale perceelen zijn vernield, waarvan slechts enkele bewoonde huizen. Toen de' brand een ernstig karakter had aangenomen seinde de burge meester om hulp naar Amsterdamwelke nagenoeg tegen half vijf in den morgen ter kennis werd gebracht van de brandweer, met last uit te rukken. Anderhalf uur later kwam de Jan van der Heijden, bemand met een twintigtal officieren en manschappen en onder bevel van den kommandant der brandweer, ter plaatse aan. Hoewel de Zaansche brandweer zich, vooral in den beginne, dapper had gehouden, scheen zij later, in gemeenschap met een luidruchtig deel van de burgerij, den brand als een feestje te beschouwen. Er werd gedronken en niet weinig gesprongen en gedanst, waardoor het met de blussching niet altijd even vlot vooruitging, en het publiek het werk der Amsterdamsche brand weer niet bepaald vergemakkelijkte. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De hooge achtergevel van de kerk is, hoewel wankelend, blijven staan en zal moeten worden omvergehaald. Het bedrag der schade, vooral door het ver branden van de kerk en toren, eene groote hoe veelheid beukenhout en machinerieën, is nog niet met eenige zekerheid te bepalen; men spreekt van 2 ton. (Hbl.) Volgens een recept in Triller's apothekers boek kan het eau de mille fleurs of aqua fiorum omniumop de volgende wijze worden bereid „Neem in de maand Mei een pond versche koe mest, waarin alle bloemen geconcentreerd zijn doe die in een lederen zakgiet er een pond bronwater bij, doe het te zamen in een retort en distilleer het op het vuur, tot gij een pond of een half pond water bekomt. Zondag werd in de namiddaggodsdienst- oefeniDg in de Jacobikerk te Utrecht een Alfoersch meisje van den stam der Papoeas gedoopt, dat door den heer J. L. van Hasselt, zendeling van Nieuw-Guinea, naar hier was medegebracht. Dit kind was vroeger uit de handen van roover#

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2