N°. 119 121' Jaargang. 1878. Dinsdag 21 Mei. Op een eiland. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie!! 20 Cent per regel Geboorte-V Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middeiburg, 20 Mei, van Miss THACKERAY. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger, n v «=s5s>©-( Op eene Zaterdag door burgemeester en wet houders van Middelburg belegde bijeenkomst van eenige ingezetenen is besloten zich aan te sluiten bij de pogingen, door de hoofdcom missie te Amsterdam en te 's Gravenhage aan gewend, om Z. K. H. prins Hendrik, bij zijn aanstaand huwelijk, een blijk te geven van de achting en vereering, welke hij zich bij het ge il eele Nederlandsche volk, zonder onderscheid van rang, stand of woonplaats, heeft waardig gemaakt en verworven. Wij verheugen ons over dit besluit, dewijl alleen op deze wijze, door algemeene mede werking, iets waarlijk nationaals, dat alleen daardoor reeds groot en indrukwekkend be looft te zijn, tot stand gebracht kan worden. Overtuigd dat de gevoelens van eerbied en erkentelijkheidwelke wij prins Hendrik toe dragen bij onze lezers weerklank vinden, achten wij het overbodig een woord tot opwek king hieraan toe te voegen. Op verzoek van liet Middelburgsche comité laten wij hier de oproeping volgen, door de hoofdcommissie tot de natie gericht. Nederlanders Landgenooten Een der meest geliefde telgen uit Neêrland's vorstenhuis, Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, zal zich met H. K. H. prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Pruisen in den echt verbinden. Zoo luidde, voor eenigen tijd, de heugelijke tijdingdie alom in Nederland met groote vreugde werd hegioet. En duizenden in den lande, die op zoovele verschillende wijzen ondervinden en waardeeren wat hij voor het Nederlandsche volk is, zullen met ons de gedachte hebben gekoesterd, dat thans het oogenblik voor Nederland gekomen is cm te toonen hoe lief het zijnen prins Hen drik heeft. Daartoe roepen wij uwe krachtdadige mede werking in i Wij gelooven te handelen in den geest van onzen doorluchtigen prins, wanneer wij op 15 Naar het Engelsch IX. „Ik ben wel toegeeflijk," stamelde Hester en hukte zich om met bevende handen het kinder manteltje om te passen. Tot groote ergernis van Hexham kwam St. Ju lian op dit oogenblik binnen. „Gij hier, Hexham? Komt gij lord Ulleskelf niet begroeten? Is het kind gereed?" vroeg hij. „Zoo is het goed;" en hij nam het kleine meisje in haar grappig Spaansch costuum mede, dat met moeite zijne groote stappen kon bijhouden. Hexham volgde hem tot aan de deur en keerde toen langzaam terug. Hester was uitgeput op den stoel, waarop zij gezeten had, neergevallen en liet haar hoofd in haar hand rusten, meenende dat het nu uit was en dat Hexham de kamer had verlaten. „Het kon mij niet schelen," zei zij bij zich zelve, zoo als zooveel menechen zeggen, als zij in haar hart overtuigd zijn dat zij slechts éen woord behoeven den voorgrond stellen dat het karakter van ons huldeblijk niet anders mag en kan zijn dan algemeen Nederlandschzonder onder scheid van rang en stand, gezindte of woon plaats. Er moet echter, met het oog op de spoedige voltrekking van het huwelijksnel worden gehandeld. Vandaar dat wij de volgende beginselen hebben vastgesteld: Elke afzonderlijke inschrijving kan van ten minste vijf en twintig cents tot tien gulden bedragen. Hooger som van éen persoon wordt niet aangenomen. De namen en woonplaatsen der gevers zul len allen, zonder vermelding der bijdrage, in een album verzameld, aan het vorstelijk echt paar worden aangeboden, En terwijl de inzameling door het gekeele land geschiedt, zullen wij gaarne de wenken ontvangen van degenen, die ons willen voor lichten in de keuze van eene gepaste en waar dige bestemming der gelden. Landgenooten! Meermalen toonde het Nederlandsche volk veel goeds en schoons tot stand te kunnen brengen, en gaf het van zijne dankbaarheid een duurzaam bewijs. Welaan dan, landgenooten, laat ons ook thans spoedig en eendrachtig handelen. Amsterdam en ?s Hage, Mei 1878. De Hoofd-Commissie voor het Nationaal Huldeblijk, Jhr. Mr. C. J. A. hen Tex, Voorzitter. M. J. Acting Mees, 'sHage. J. Boissevain. Mr. J. L. de Bruijn Kops, 'sHage. Generaal-Majoor W. M. Camp. Schout hij Nacht j. van Gogiï. Mr, W. C. Mees, Jhr. Mr. W. van Rapfard, 's Hage. Jhr. Mr. J. K. N. Quarles van Ueford 's Hageè N. Teakranen. Prof. P. J. Veth, Leiden. A. C. Wertheim. D. O. F. Westerman. Mr. F. Th. Westerwoudt. J. A. Willink W. Szn. J. H. Br andes JHzn., Secretaris. Volgens een bericht aan de Arnhemsche courant te zeggen om een vriendelijk antwoord te krijgen, dat zij hun hand slechts behoeven uit te steken om door een andere hand gegrepen te worden. Zij zeggen dit niet als alles werkelijk uit is en zij nergens meer antwoord vinden. Nu en dan werd Hester verteederd, maar zij was boos bij de gedachte aan de mogelijkheid dat zij uitge lachen en voor den gek gehouden was, terwijl zij zelve met een waar, liefhebbend en vertrouwend hart was toegetreden. Hij kon zich niets aan freule Jeanne gelegen laten liggen, maar hij had tegen Hester zelve meer durven zeggen dan hij waarlijk gevoelde en nu kwam het haar voor dat het haar doel en haar streven moest zijn, Hexham te beletten iets te gissen van hetgeen zij zich zoo dwaas ver beeld had, Hexham, die teruggekeerd was en die haar nu met innige, vorschende blikken stond aan te staren. Zij richtte hare heldere ondoor grondelijke oogen andermaal tot hem op en trachtte zijn blik kalm te doorstaan maar zij moest de oogen neerslaan voor dien blik. „Hester," sprak hij nog eens, en bleef steken daar hij voetstappen bij de deur hoorde. De arme Hester werd vuurrood en bloosde weder over dien blos. Had zij zich verraden? O, neen, neen! Zij sprong op. „Ik moet gaan," zei zij. Ach! zij zou naar haar vader gaan. Daar was liefde, teedere, edelmoedige liefde, om haar te beschutten, te beschermen en te helpen; geen liefde gelijk deze, die slechts een valsch, wreed spel was, gereed haar te verwonden. uit den Haag zal de tweede kamer, na afdoening der thans aanhangige wetsontwerpen, uiteengaan en zal het antwoord van den min. van binnenl. zaken op het vóórloopig verslag betreffende het 'schoolwetsontwerp niet vóór Juni worden inge diend. De som van 12,000, welke door het gemeen tebestuur van Amsterdam beschikbaar is gesteld, is bestemd voor het aanbieden van een afzonder lijk geschenk aan Z. K. H. prins Hendrik. Deze aanbieding namens het gemeentebestuur der hoofd stad is eene beleefdheid, welke sedert jaren tegen over alle vorsten uit het huis van Oranje wordt in acht genomen. Teyler's tweede genootschap heeft de volgende vragen opnieuw uitgeschreven ter beantwoording vóór of op 1 April 1880. I, [Tit het vak der letterkunde: „Men verlangt een critische behandeling van P. 0. Hooft's Nederlandsche Historiën, waarin niet' slechts de bronnen, die hij gebruikt heeft, en de wijze waarop hij die heeft gebruikt, be schreven en beoordeeld worden, maar ook inzon derheid de berichten, die hij aan onuitgegeven bescheiden en aan mondelinge overleveringen heeft ontleend, worden getoetst aan hetgeen van elders bekend is." II. ïïit het vak der kunst: „Men verlangt een historisch en critisch onder zoek tan de beoefening der boutsneèkunst in Noord-1 en Zuid-Nederland, van den oorsprong af tot het midden der 16de eeuw. Hierbij begeert men tevens eene zooveel mogelijk volledige be schrijving der werken van hen, die in dat tijdvak Kier te lande in deze kunst hebben uitgemunt." De prijs bestaat in een gouden eerepenning, ter innerlijke waarde van f 400. Men meldt uit Breda: De voorbereidende werkzaamheden voor de feestviering ter gelegenheid van het 50jarig be staan der Koninklijke militaire academie op 22 tot en met 26 September a. zijn in vollen gang. Behalve de reünie van oud-cadetten en de feesten hun vanwege de academie aan te bieden, zal ook de burgerij zich allerwege beijveren het feest luis terrijk te doen zijn, waarvoor zij reeds ruimschoots heeft bijgedragen. Een prachtige gedenkzuil, van het atelier van den heer F. Hermus, zal in optocht aan de aca demie worden aangeboden en een gedenkpenning voor dit feest worden geslagen. Naar wij vernemen zullen, behalve de volks spelen, algemeene illuminatie en versiering der „Dierbare Hester, ga niet heen! Blijf hier!" smeekte Hexham toen zij zich naar de deur van het atelier begaf. Hij had het oogenblik niet gelukkig gekozen, de arme man, want freule Jeanne die nog in het buiten-atelier was, hoorde zijn stem, kwam aan de deur, keek even naar binnen, keerde zich met een koddige uitdrukking op haar gelaat om en haalde de schouders op. Zij hadden haar beiden gezien. Hester zag nog eens op met weifelenden, vragenden blik en daarop volgde een oogenblik van stilte. Ilexham begreep haar: een oogenblik te voren was hij zacht gestemd geweest, nu wekte haar twijfel zijn toorn op. „Waarom zijt gij zoo hardvochtig tegen mij barstte hij eindelijk in vollen ernst, eenigszins gebelgd uit. Hoe kunt gij veronderstellen dat ik ooit aan die onuitstaanbare vrouw gedacht heb? Wilt gij mij gelooven of niet, als ik u zeg hoe waarachtig en innig ik u liefheb en bewonder Gij zijt de eenige vrouw die ik ken, die ik ooit tot echtgenoote zou begeeren. Als gij mij ver stoot, vernietigt gij al wat waar en goed is in mijn karakter en verwoest gij mijn eenige kans op zaligheid." „Dat is geen manier van spreken," zei Hester plechtig, met een kloppend hart. Zijn ruwheid verschrikte haar en haar koelheid en zelfbeheer- sching ergerden hemen toch kon hij haar plot selinge ontroering van een oogenblik te voren niet geheel vergeten. Het was een zonderlinge, aarzelende aantrekking, welke deze beide men- stad, de feestelijkheden bestaan in vauxhals in het park Valkenberg, muziekuitvoeringen op de Groote Markt, optochten en festival, en zal ook eene feestcantate door de vereenigde zangers met fanfare in het openbaar op een der feest avonden en tooneelvoorstellingen plaats hebben, terwijl door verschillende vereenigingen concour sen worden uitgeschreven en eene tentoonstelling zal gehouden worden van voorwerpen vervaardigd door den werkman. Breda zal haar naam als „Stad der Feesten" getrouw blijven en de aangename plichten van gastvrouw naar behooren toepassen. politie. Benoemd, met ingang van 1 Juni a., tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam mr. H. G. van Doesburgh, thans commissaris van politie aldaar, en P. W. Steenkamp, thans kom- mandant der brandweer aldaar. wapencontroleurs. Eervol ontslag uit den dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen, met ingang van 1 Juli a., aan den wapencontro leur 2e klasse G. C. Dujaarden en aan den wapen controleur 3e klasse J. C. Tonus, beiden van de inspectie der draagbare wapenen. Naar wij vernemen heeft de heer mr. J. W. Lasonder eervol ontslag verzocht uit zijne be trekking als leeraar in de staats- en handelsweten schap aan de gemeentelijke hoogere burgerschool voor jongens te Goes. De heer J. H. L. Roozemeijer, pred. bij de Ned. herv. gem. alhier, heeft gisteren in de voormiddag godsdienstoefening kennis gegeven, dat bij voor het beroep naar Arnhem heeft bedankt. Door den bisschop van Haarlem is de heer J. H. Eeuwens benoemd tot kapelaan te Vlis- singen en de heer P. D. A. Zondag, assistent te Vlissingen, tot kapelaan te Heinkenszand. Het stoomschip le kl. Atjehkommandant Bunnik, doet heden dea laatsten proeftocht op dp reede van Nieuwediep en zal den 25en e. k. een reis ondernemen naar Lissabon en Madera, om van daar naar den Helder terug te keeren. schen tot elkaar scheen te brengen, die elkaar liefhadden en toch koeL waren en die met hunne schoonste kansen speelden en hun geluk baldadig van zich stieten. Zij stonden tegenover elkaar en waren nog altijd in twijfel, ontroerd, boos en toch zacht. „Hoe kan ik u vertrouwen," sprak de fiere Hester, „na gisteren naNeen gij houdt niet wezenlijk van mij, of Het was geloof ik juist op dit oogenblik dat zij buiten een soort van onderdrukten kreet en daarna haastige voetstappen hoorden. Hester ontstelde. „Was dat freule Jeanne?" vroeg zij. „O, wat is er? O, is bet gekomen Uitgeput, ontdaan wrong zij zenuwachtig hare handen en keerde zich instinctmatig tot Hexham om bijstand te zoeken. „Liefste," sprak deze ontroerd en hare koelheid geheel vergetende, terwijl hij alleen aan haar dacht. - „Wat is er waarvoor zijt gij be vreesd?" Onder bet spreken hield hij haar een oogenblik tegen, door hare beide bevende banden vast in de zijne te klemmen Er werd verder geen woord meer gesproken, maar van dat oogenblik af voelden zij dat zij elkander toebehoorden. „Ik weet niet waar ik bevreesd voor ben," zei zij. „Kom mede, kom!"

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1