Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. tenstand, iets achteruit; het bedroeg op het eind van het boekjaar 4,273,233.75. De credietope- ratiën verschilden weinig van die van het vorig jaar, toen ƒ491,630,296, thans f 492,697,180. Het laagste bedrag van het opereerend kapitaal was op 15 Augustus ƒ73,477,725, het hoogste ƒ114,429,996 op 15 Januari. In de laatste jaren waren de operatiën der hoofd en bijbank afnemend, die der agentschappen daar entegen toenemend. In het gemiddeld bedrag van het opereerend kapitaal over 187778, zijnde I 91,819,401, werd bijgedragen door de hoofdbank voor 32J pet., door de bijbank voor 19 pet. en door de agentschappen voor 48| pet. Als maat staf van den gang van het credietwezen hier te lande heeft het laatste meer waarde dan het eerste. Het is toch bekend, dat te Amsterdam en te Rotterdam aan zeer veel credietvraag door aanbod buiten de bank voldaan is, zoodat de mindere credietoperatiën der bank aldaar geen bewijs zijn van een verminderd gebruik van het crediet; ter wijl de klimmende credietoperatiën der bank op andere plaatsen wel aantoonen dat aldaar het gebruik van het crediet steeds blijft toenemen. De rentestand bleef het geheele boekjaar de zelfde en standvastig iets hooger dan van de meeste omringende landen. Disconteeren van wissels en ander handelspapier beliep ƒ293,751,491, (waar onder Middelburg met 3,294,252) of 23,975,085 minder dan het vorige jaar. De effectenbeleenin- gen hebben het hooge cijfer van het vorige jaar met ƒ27,344,060 overtroffen en bedroegen ƒ162,971,110, (waaronder Middelburg f 6,816,000). Goederenbeleening bedroeg 35,323.775, (w. o. Middelburg 247,900) of 2,149,860 minder. Be leening op muntmateriaal ƒ641,100. De handel in muntmateriaal heeft zich tot goud bepaald. Ge kocht werd 802 en verkocht 13676 kilo's fijn en daardoor de metaalwaarde aan goud van f 33,259,326 op 12,062,607 teruggebracht, waardoor 153,627.27 winst werd gemaakt. Het gemiddeld bedrag der specieltas was 116,048,053, 8,244,791 lager dan in het vorige jaar. Het aanvangcijfer was 119,792,980, het hoogste ƒ119,829,931 op 3 April; het laag3te en tevens slotcijfer ƒ111,976,745. Dat slotcijfer be^ stond voor 38,307,460 uit gouden en voor ƒ76,669,285 uit zilveren munt. De Nederland- sche specie en het aanwezige muntmateriaal bijeen geteld, gaf een metaalkas voor de bank bij de sluiting, bedragende 124,039,341, samen gesteld uit 50,370,066 (ruim 40 pet,) goud en 73,669,285 (omstreeks 60 pet.) zilver. Yoor de bank zijn die verhoudingen tamelijk onverschillig, want de zilveren is voor het grootste deel evenzeer voor alle sommen wettig betaal middel, als de gouden munt. Maar met het oog op ons muntwezen ware het gewenscht, dat de metaalvoorraad der bank voor-een grooter deel uit goud mocht bestaan. De zaak verdient te ernstiger overweging, omdat de goudvoorraad der bank in den laatsten tijd zeer sterk afnemend is. Bij den aanvang van het boekjaar was het bedrag ƒ73,413,346, bij de sluiting 50,370,066, dus 23,000,000 minder. Van deze 23,000,000 is slechts 1.000,000 als Nederlandsche munt hier te lande in omloop ge komen, terwijl f 800,000 Nederlandsche gouden munt en ƒ21,200,000 vreemde specie en baren naar het buitenland zijn uitgevoerd. En die uitvoer duurt nog voort; in de eerste maand van het loopende boekjaar is reeds weder f 5,000,000 in vreemde speciën en baren naar het buitenland verzonden. Het cijfer van omloop der bankbiljetten was in het afgeloopen jaar gemiddeld 12,240,437 hooger dan dat van het vorige jaar: toen ƒ187,271,117, thans ƒ199,511,554. Het gezamelijk bedrag der verwisselingen was 230,922,07-5, w. o. Middelburg met 3,933,445. hooge muren ingesloten, naar die gladde glooiing van blinkende, glinsterende steenen, waartegen de golfjes kabbelden, ziende, een eiland waarop wij als schipbreukelingen nedergeworpen zijn." „Een eiland," dacht ik bij mijzelve, „dat nog door geen Hexham ontdekt is. En ik was be nieuwd hoe lang het verborgen zou blijven." Mary, het zitten moede, wandelde weldra een eindje op en verdween achter den baak van de klip. Ik weet niet hoe lang we daar gebleven zouden zijn indien niet de kleine Bevis, die nog nooit van een onbewoond eiland had gehoord, en zich verbeeldde dat de menschen altijd bij elkaar woonden, en dat het niet goed was om verlegen te zijn, en daar hij honger begon te krijgen dacht niet beter te kunnen doen dan een beetje te gaan schreien, in eens een ver schrikkelijke keel had opgezet en uitgegild dat hij eten moest hebben en naar „uis" wou, zooals hij het noemde, en naar Sarah de kindermeid en naar zijn hobbelpaard. Emilie sprong op en Hester ook. „Het zal wel tijd worden dat wij heengaan." zei mevr. Beverley. Gewoonlijk klimt men gemakkelijker naar boven dan naar beneden en dat zou nu ook voor Hester het geval zijn geweest als ze alleen was geweest. Ik weet niet hoe het kwam dat het zonnige pad zoo hard scheen en de klompen steen zoo los en brokkelig. Hester ging voorop met Bevis op haar arm en kwam in 't eerst vrij wel vooruit; maar misschien doordat wij bij het Yan bankassignatiën werden slechts 58 en van de, op de staten onder de rekening-courant opge nomen kas-quitantiën 471 afgegeven. Van laatst) gemelde stukken zal echter het gebruik eerlang waarschijnlijk zeer vermeerderen, tengevolge der onlangs aan discontanten en beleeners bij elk bank-kantoor verleende bevoegdheid, om over de hun toekomende som geheel of gedeeltelijk bij een ander bank-kantoor te beschikken door afgifte eener kas-quitantie, voor welke in dat geval door de bank geen provisie berekend wordt. Door dezen maatregel kan veel noodelooze verzending van specie of bankbiljetten vermeden worden. Met hetzelfde doel is eenige wijziging gebracht in de voorwaarden bij het houden van rekening courant. De regel is gehandhaafd dat alleen bij de hoofdbank en bijbank eene rekening-courant kan geopend worden; maar aan de rekeninghou ders bij hoofd- of bijbank, die woonachtig zijn jn het ressort van een ander bank-kantoor, is de bevoegdheid verleend om ook bij dat kantoor te storten en te beschikken. Het totale winstcijfer bedroeg 3,446,992,lijnde na aftrek van 555,997 aan onkosten en 100,000 vergoeding aan den staat, 2,790,995, waaruit aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd 167 per aandeel van 1000. onderscheidingen. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw C. J. R. Torres, laatstelijk minister-resident van Z. M. den keizer van Brazilië. lager onderwijs. Vergunning verleend aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, om hier te lande lager onderwijs te geven, als aan de juffrouwenJ. L. Viguier Viès, geboren te Avignon (Frankrijk)en E. Dormann, geboren te Hanover (Duitschland). veeartsen. Benoemd, met ingang van 1 Juni e. k., de veearts J. H. van Oijen, te Dordrecht, voor den tijd van drie jaren, tot assistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, en aan ge. noemden veearts eervol ontslag verleend uit de door hem tot dusver in dienst van den lande bekleede betrekkingen. Aan den heer dr. B. Sijmons, leeraar aan de H. B. school te Sneek, is door den minister van binnenlandsche zaken vergunning verleend zich aan de universiteit te Groningen te vestigen als privaat-docent in de Duitsche en Engelsche talen en letterkunde. Hij ontvangt van de gemeente Groningen een j aarlijksch honorarium van 3000. Dr. H. Ranke zal Woensdag den 15en Mei het hoogleeraarsambt aan de rijks-universiteit te Groningen met een inwijdingsrede in het groot auditorium aanvaarden. De Gron. cour. verneemt, dat dr. Ranke, ter vervanging van den hoogleeraar dr. J. Hissink Jansen, die wegens redenen van gezondheid zijn eervol ontslag moest vragen, de chirurgie zal onderwijzen. Hij was tot nog toe aan de univer siteit te Halle aan de Saaie privaat-docent en eerste assistent van den beroemden chirurg prof. dr. Volkmann. Door mej. R. Leuenberger, directrice der hoogere burgerschool voor meisjes te Goes, is, volgens de Goesche Ct., ontslag uit hare betrek king gevraagd. Voor de vacante hoofdonderwijzersbetrek king aan de openbare school te Oud-Sabbinge (Wolfaartsdijk) hebben zich als sollicitanten aan gemeld: de heeren L. H. Dormaar, P. A. Hu-* bregtse en J. Jobse, hulponderwijzers te Axel, nederdalen de steenen losgemaakt hadden, toen zij verder kwam werd haar stap minder vlug en minder zeker dan gewoonlijk. Zij struikelde, richtte zich weer op en beproefde het nog eens, terwijl Bevis zich om haar hals vastklemde en Emilie een gil gaf. Hester werd wat zenuwaehtig, zette Bevis op een grooten steen neder en stond een oogenblik buiten adem. „Komaan, Emmy," zei zij„hier dezen kant naar dien eersten grooten steen." Emmy deed haar best, maar voordat zij de uitgestoken hand van Hester kon vatten gleed haar voet opnieuw uit en zij gilde weer „Hester, help mij Wordt vervolgd,) Scherpenisse en Zoutelande, allen met admissie voor de Fransche taal. De Zwolsche courant deelt het volgende mede als een bewijs, dat de resultaten van goed ingerichte normaalscholen niet minder behoeven te zijn dan die van de kweekscholen voor onder wijzers. Bij de voorjaarsexamens slaagden alle kweekelingen der Zwolsche normaalschool voor de akte van hulponderwijzer en verdere aantee- keningen. Twee der jongelieden behaalden ieder de hulpakte met drie aanteekeningen, wiskunde, gymnastiek en teekenen; een de hulpakte plus gymnastiek of teekenen, drie de hulpakte plus gymnastiek of teekenen en twee alleen de hulpakte. De heer K. Jansen, candidaat bij het prov kerkbestuur van Zeeland, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de N. H. gemeente te St. Laurens c. a. De heer C. Rogge, van Waterlandkerkje, beroepen bij de N. H. gemeente te Haamstede, hield den 12en dezer aldaar zijne intreê-rede naar Lucas 1720 en 21na bevestigd te zijn door den heer L. R. van den Broek, predikant te Ouwerkerk, met eene rede naar Genesis 1225. Naar men verneemt zal de officier van admin. Ie kl. W. H. F. Vogel benoemd worden tot magazijnmeester van levensmiddelen en kleeding der marine te Amsterdam. Men deelt het volgende mede omtrent eene arrestatie, die Vrijdag morgen omstreeks 10 uren te Tholen heeft plaats gehad: Een persoon, onlangs uit Amerika teruggekeerd en die voor eenigen tijd uit de hand van den notaris W., te Tholen, eene som geld had ont vangen, afkomstig van eene erfenis, vervoegde zich op gemeld uur ten kantore van dien notaris en sloot de deur achter zich dicht. Op dringen den toon eischte hij andermaal geld van den heer W., en daar deze weigerde hieraan gevolg te ge ven, loste de indringer een pistool op den notaris. Het schot miste zijn doel, waarna de aanvaller tot tweemaal toe het wapen op het hoofd van den heer W. sloeg, ten gevolge waarvan het pistool stuk geraakte. De heer W. wist nu te ontsnappen en ook de onverlaat koos het hazepad, doch sneed zich, waarschijnlijk uit vrees voor de gevolgen zijner euveldaad, een paar malen met een scheermes in den hals, en werd toen gevat. De wonden, die hij zich had toegebracht, werden dicht genaaid en er moet kans bestaan op zijn behoud. De politie te Ylissingen heeft gisteren een man in hechtenis genomen, leurder van beroep, die des morgens in de kamer van een ingezetene een doosje, waarin een gouden ketting geborgen was, ontvreemd had. Te Breda is overleden mr. J. J. Loke, raadsheer in het Hof te 's Gravenhage. De over ledene heeft deel uitgemaakt van de commissie voor de samenstelling van een strafwetboek, en was een onzer meest geachte rechtsgeleerden. De directeur der „Kiosk onderneming", te Amsterdam, heeft in een circulaire het doel van zijne onderneming uiteengezet. Om het nieuwe van de zaak ontleenen wij er aan, dat in de kioskenwelke op verschillende punten der stad geplaatst zullen worden, bestellingen zoowel voor de handelaars alsvoordeingezetenen aangenomen worden en dat men zorgt voor de plaatsing van advertentiën in de dagbladen. In de kiosken zullen voorhanden zijnde voornaamste binnen- en buitenlandsche dag- en weekbladen, omnibus- kaartjes, briefkaarten, postzegels enz. Met den verkoop in de kiosken zullen fatsoenlijke weduwen worden belast. De jaarlijksche roei- en zeil-wedstrijd van de kon. Ned. jachtclub te Rotterdam zal ditmaal geen plaats hebben, dewijl Z. K. H. prins Hendrik dien niet kan bijwonen en men het niet wensche- lijk acht den strijd buiten tegenwoordigheid van den beschermheer te houden. Het hoofdbestuur van het Liefdewerk „Oud papier" heeft in de drie jaren van zijn bestaan 10,000 aan den paus gezonden uit de opbrengst der toegezonden papiermassa's. Voor 1876 en 1877 ontving het 412,000 KG., waarvan alleen 240,000 uit het bisdom Haarlem. Als elk der 1,200,000 katholieken in Nederland slechts 1 KG. 'sjaars had verzameld, zegt het hoofdbe stuur, dan zou men voor 30,000 hebben bijeen gebracht. - In 1877 was de oogst geringer dan in de vorige jaren, wat wordt toegeschreven aan de opruiming van den voorraad oude boeken. De Haagsche correspondent van de Gron. Ct. meldt, dat het geheele personeel, aan het pa leis van Z. K. H. den prins van Oranje in de residentie verbonden, ontslag heeft bekomen, met uitzondering alleen van den portier. Een briefschrijver uit Amsterdam geeft in het Vaderland de volgende beschrijving van eene uitspanning, welke door het beschaafd pu bliek in het Paleis voor Volksvlijt genoten wordt. „Blondin is overtroffen en voor hen, die lief hebbers zijn van halsbrekende toeren, is de wandeling op het „koperdraad" (dikte p. m. 6 milimeter) door den heer Colleen zonder balan- ceerstok^ volbracht, een verheffend schouwspel. Verheven is het zeker, want de draad is boven in den nok van het Paleis voor Volkvlijt gespan nen, en 't is ijzingwekkend om te zien, hoe de waaghals voor- en achterwaarts er overheen wan delt, terwijl door de dunheid van den draad het effect ontstaat, alsof hij in de ijle lucht zich voortbeweegt, op het midden zich verkleedt, knielt, groet enz., enz. Men herademt, als hij weer heelhuids op den grond is aangeland, en menig afgewend gelaat keert zich weer naar hettooneel en knikt tevreden, niet omdat het zoo mooi was, maar omdat men den angst kwijt is, er een heelen of hal ven gulden toe te hebben bijgedragen, iemand in de gelegenheid te stellen zijn nekbeen te breken." Over den oorsprong van den naam Trocadero, het plein waarop het gebouw der wereldtentoon stelling verrezen is, verneemt men het volgende Het eigenlijke Trocadero is een hoogte aan de baai van Cadix, juist tegenover genoemde stad gelegen, en aan wier voet de Franschen bij hun inval in Spanje een slag wonnen. Ter herinnering hieraan werd de heuvel tegenover het Champ de Mars te Parijs met dien naam gedoopt. De Spaansche regeering heeft onlangs het district bij Cadix aan de groote reederij van A. Lopez C". afgestaan, welke daar nu groote scheepswerven en dokken laat maken, die in den loop der vol gende maand door koning Alfonsus plechtig geo pend zullen worden. Dinsdag ochtend heeft het hof van appèl uitspraak gedaan in de zaak van Wittouck, sui kerfabrikant te Selzaete. Deze was beschuldigd van ontduiking der belastingen en omkooping van ambtenaren van de accijnsen. De correctio- neele rechtbank had de zaak verwezen naar het hof. Voor dit college is Wittouck veroordeeld tot fr. 839,000 boete en tot de betaling van fr. 44,059 achterstallige belasting en vervolgings- kosten. Hij werd vrijgesproken van de aanklacht- tot omkooping. Op den dag van de opening der wereld tentoonstelling bemerkte de Italiaansche commis saris generaal, dat het rouwfloers voor Victor Emanuel ontbrak aan de vlag in de Italiaansche afdeeling. Wat zou de hertog van Aosta daarvan zeggen? Men wist geen raad, daar er geen tijd meer was om een stuk krip te halen. Daar ziet op eens de commissaris eene dame in rouwkleederen, van wier hoed een lange zwarte sluier afhing. Spoedig besloten, drong de commissaris door het gedrang, vertelde de dame zijne verlegenheid en vroeg om haar sluier. De dame gaf dien en sprak Laat dan hetzelfde teeken de uitdrukking zijn van ons beider vaderlandschen rouw. Ik ben Alsacienne. 400 dollars voor een kus, dien men niet ge had üeeft, is veel. En toch heeft dezer dagen zekere Whitbeck te Bethlehem in Noord-Amerika die som betaald. Hij zag mevrouw Mead, moeder van vier kinderen en echtgenoote van een dokter, voor. hare deur zitten wachten tot haar man thuis kwam. Whitbeck ging op haar af en vertelde haar, dat hij gedroomd had, dat zij hem een kus beloofd had, dien hij meteen maar met geweld wilde in ontvang nemen. Daar kwam hij echter slecht af. Den kus kreeg hij niet en op de aanklacht van mevrouw Mead veroordeelde de rechtbank hem tot bovenvermelde boete. binnenland. Tweede kenter. Het debat over het voor stel tot verhooging der Indische begrooting voor de voorbereiding van belastingen werd voortgezet In strijd met het herhaald advies van den heei Wintgens, werd door de heeren van der Hoeven van der Loeff en van de Putte betoogd, dat df regeering terecht het oordeel der kamer over di invoering der belastingen inriep. De heer Wint gens bestreed het voorstel zelf omdat hij he hoogst onraadzaam acht thans groote uitgave: te doen, voor welke in belastingen een aeqnivs lent gezocht moet worden. Dit laatste is a zoodanig bovendien onvoldoende en gevaarlij voor den geest der Europeesche bevolking. De heer van der Hoeven vond echter juist i dien ongunstigen geest van verzet en in de b staande neiging om de Inlandsche bevolking do de Europeesche maatschappij te doen overhee schen, eene reden om de belastingen door zetten. Hij gaf echter toe dat eene billi een vastere regeling der financieele verhoudi tegenover Indië noodig was. Ook de heer Fransen van de Putte betoog de noodzakelijkheid dier regeling, in afwachti van welke hij de invoering van belastingen on dig achtte. Hiermede vereenigde zich ook heer van Zinnicq Bergmann-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2