BUITENLAND. Telegraphische berichten. Burgerlijke stand. Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Even over de grenzen. De officier van justitie te Rotterdam bericht, naar aanleiding van klachten, in den laatsten tijd ingekomen tegen G. Muurmans en L. C. Stolwerk, directeuren van hetgeen zij noemen Maatschap pijen tot uitkeering bij overlijden, dat eene ver volging tegen deze personen niet anders zal kunnen geschieden, dan na voorafgaande failliet verklaring, waartoe in de gegeven omstandighe den de wet hem geene aanleiding geeft. Een paar jaar geleden werd melding gemaakt van proeven, die te Haarlem genomen waren om parfumerie uit hyacinthen te verkrijgen. Thans verneemt men, dat 25 kilogram vet, te Haarlem met hyacinthen geparfumeerd, onder de inzending van den heer Piver op de Parijsche tentoonstelling geëxposeerd is. De opening van den spoorweg Zaandam Amsterdam heeft Zaterdag jl. te Zaandam zeer feestelijk plaats gehad, in tegenwoordigheid der ministers van binnenlandsche zaken, van water staat, van financiën, van koloniën en van marine, benevens van een aantal andere autoriteiten. Een onoverzienbare rij van feestdronken is op het diner ingesteld, waarin, naar oud-Hollandsch ge bruik, gedronken is op al wat te pas gebracht of er met de haren bijgesleept kon worden. Zelfs de politiek schijnt er, als wij een verslag in de N. Rott. courant mogen gelooven, niet geheel vreemd aan te zijn gebleven. Voor de tentoonstelling van vrouwen-arbeid te Leeuwarden zijn ongeveer 600 inzendingen, waaronder ruim 100 schilderijen in olieverf, ont vangen. Eene zonderlinge strafprocedure zal te Char leroi plaats hebben. Er is tegen een pater jezuïet proces-ver baal opgemaakt wegens het stelen van liberale couranten, o. a. de Gazette de Charleroi en de Etoile Beige bij lieden die in een dorp bij Charleroi wonen. De pater had het liberale vergif maar eenvoudig in zijn rokzak gestoken en wilde het den rechtmatigen eigenaar niet te ruggeven. Een merkwaardig voorbeeld, dat de ij delheid der vrouw tot in de meest kritieke omstandigheden zich blijft vertoonen, werd dezer dagen in een gast huis te Berlijn opgemerkt. Een jong meisje van even twintig jaar had door booze zweren haren neus verloren en met behulp van een stuk huid uit het voorhoofd zou haar een nieuwe neus worden aangezet. Ze lag reed! op de operatie tafel en de chloroform-narcose begon reeds haar te bedwelmen, toen ze eensklaps tot den operateur zei: „och, lieve dokter, als't kan een Romeinsche bdwekland. Tweede kamer. De heer van de Werk beëedigd en toegelaten zijnde, werd de beraad slaging over het wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting voorfgezet. Tusschen de heeren Wintgens en Godefroi en den minister van koloniën werd een strijd gevoerd over de publiekrechtelijke quaestie betrekkelijk de rechtskracht der aanhangige contracten met de Indische spoorwegmaatschappij. Vervolgens bestreed de minister een door den heer Stieltjes voorgesteld amendement tot verandering der richting van de verlengde lijn naar de Preanger, dewijl die duurder van aanleg zou blijken en door eene minder productieve streek zou loopen. Het amendement van den heer Stieltjes werd daarna met 60 tegen 11 stemmen aangenomen. Nadat ook het artikel betreffende den aanleg der spoorwegen aangenomen was, werd eene discussie gevoerd over het artikel, waarbij f 53,000 werd toegestaan tot voorbereiding der invoering van belastingen in Indië. De heer Lenting en de min. van koloniën bestreden de argumentenin de Indische adressen tegen die belastingen aange voerd, doch de minister verklaarde zich intus- schen bereid om de nadere regeling der verhou ding tusschen Indië en Nederland in overweging te nemen, in den zin eener vaste bijdrage. Morgen voortzetting. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren van de Putte, Cremers, van Houten, van Wassenaer en Blussê. 's Gravenhage. Bij het hoofdcomité voor de Noordpool-expeditie werd heden een telegram ontvangen van den luit. ter zee de Bruyne, dat de „Willem Barents" heden te Bergen in Noor wegen was aangekomen. Alles was wel aan boord. Het schip voldeed goed. buitenland. Londen. De Porte heeft op Ruslands drin gende eischen besloten om Schumla, Warna en Batoem te ontruimen. Todleben beloofde op de linie Adrianopel Dedeagatsch terug te trekken, zoodra de vestingen zouden zijn overgegeven. Petersburg. Het officieele blad bevat eene oproeping om vrijwillige gaven te schenken voor het organiseeren eener vloot in geval van oorlog. (Van 5—12 Mei.) Middelburg. OndertrouwdP. J. H. Wijnands, jm. 32 j., met M. C. Dielen, jd. 35 j. B. Pavias, jm. 49 j., met J. J. Lecailler, wed". 46 j. P. W. de Hooge, jm. 25 j.; met G. G. van Weerd, jd. 30 j. J. Vader, wed*. 41 j., met C. Bimmel, jd. 33 j. P. van Loo, wed'. 38 j., met N. Janse, jd. 31 j. C. Schout, wed'. 58 j., met M. Sijbrants, jd. 22 j. S. A. Cornelisse, jm. 26 j., met A. Ste vens, ja. 24 j. F. de Wolf, wed'. 63 j., met M. Jacobse, wed8. 52 j. P. J. Haaijman, jm. 26 j., met W. J. J. de Smit, jd. 24 j. J. de Voogd, wed'. 39 j., met A. Samuëlse, jd. 36 j. BevallenJ. A. Blaakmans, geb. Uitzoon, z. C. J. Joosse, geb. Eenennaam, d. G. P. Radder, geb. Grims, d. J. E. van der Harst, geb. Hafkamp, d. M. Louwersen, geb. Franse, z. J. M., A. van Woerkens, geb. van Miert, z. D. Broeke, geb. Stoutjesdijk, d. M. A. Visch, geb. Engel vaart, z. OverledenW. Loeff, wed. van A. M. Fagg, 65 j. J. J. Domenie, wed. van J. A. Pasveer, 62 j. M. P. G. Pennock, vrouw van P. Limbach, 33 j. J. Tenhoorn, jd. 84 j. T. C. Castenmiller, vröuw van F. A. Nidschelm, 47 j. W. F. Lam bert, jm. 28 j. A. Minderhout, wede. van A. J. Huijgens, 64 j. J. Bliek, jm. 20 j. (Van 4—11 Mei.) Vlissingen. GehuwdJ. Naerebout, jm. 27 j., met G. Muller, jd. 25 j. P. Tanker, jm. 24 j., met W. Gabriëlse, jd. ,24 j. M. de Roo, jm. 21 j., met C. E. van der Sluis, jd. 20 j. P. Deijbel, jm. 27 j., met M. C. Wilkens, jd. 20 j. J. A. Voor man, jm. 28 j., met J. J. Geervliet, jd. 29 j. W. A. Segeler, jm. 27 j., met P. A. van der Kuijl, jd. 24 j. J. J. Aspeslagh, jm. 23 j., met M. P. J. Callier, jd. 22 j. BevallenH. M. van den Bergen, geb. van Gelder, z. A. J. van der Voorde, geb. Hogerland, d. L. de Boo van Uijen, geb. Koppejan, z. J. C. Quite, geb. Revier, z. Overleden: T. van Hekken, d. 5 m. J. G. Sweesten, wed", van J. A. de la Houssaije, 87 j. N. P. Hengst, d. 7 m. A. Klijberg, man van M. du Pont, 79 j. Goes. Gehuwd: D. Pieterse, wed", van M. van Klink, 39 j., met J. de Schipper, wede. van J. Sinke, 40 j. A. J. Brusket, jm. 25 j., met S. M. Plompe, jd. 24 j. C. Boer, jm. 26 j., met N. Boom, jd. 23 j. OverledenM. P. Schrijver, z. 7 d. Zieeikzee. GehuwdP. Sies, jm. 20 j., met K. Tuijnman, jd. 23 j. P. Sies, jm. 23 j., met E. Beije, jd. 19 j. H. Slegt, jm. 21 j., met C. S. van Burgh, jd. 21 j. Bevallen: J. H. van Aken, geb. Wessels, z. Overleden: P. Schippers, vrouw van C. Wijt, 37 j. M. Hennebreuker, vrouw van J. Ango, 63 j. W. J. van den Berge, z. 10 m. 11 Mei. 's av. 11 u. 55 gr. 12 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 61 gr. 's av. 11 u. 57 gr. 13 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 63 gr. 's av. 6 u. 61 gr. De poging tot moord, op den Duitschen keizer Zaterdagmiddag gepleegd, is het groote nieuws van den dag en neemt de aandacht bijna geheel in beslag. Lager vermelden wij de voornaamste bijzonderheden omtrent den aanslag. Hoewel de instructie der zaak eerst volkomen licht daarover kan verspreiden, kan men wel aannemen, dat de misdaad een op zich zelf staand feit is en niet het uitvloeisel van eene samenzwering. De grijze 81jarige keizer, onder wiens bestuur de lang ge- wenschte Duitsche eenheid is tot stand gekomen, is overal, waar Duitsch gesproken wordt, eene sympathieke figuur, en geen enkele politieke tegen stander kan in 's mans dood eenig heil voor zijne beginselen zien. Het staatsleven in de Duitsche landen is wel zoo ontwikkeld, dat de heerschende richting niet staat of valt met éen persoon. In absolute monarchieën, waar de vorst zelf de ziel der politiek is, kan men in den koningsmoorder nog den verdediger eener idee zien, die dweepziek genoeg is om voor de verwezenlijking van zijn denkbeeld alle middelen, zelfs de meest misdadige en onteerende, voor goed te houden. Niet alzoo hier. De werkman, die de slecht gerichte schoten op den Nestor der Europeesche vorsten heeft ge lost, zal waarschijnlijk blijken een krankzinnige te zijn. De theorieën, tegenwoordig in Duitschland door de sociaal-democraten onder den arbeidenden stand verspreid, zijn in staat ook sterkere hoof den in verwarring te brengen: wat wonder, dat een enkel zwak hoofd onder dien stortvloed van sophistisch voorgedragen utopieën bezwijkt, krank zinnig wordt en, door zijn beneveld verstand op een dwaalspoor gebracht, in den persoon van den vorst de gansche maatschappelijke orde tracht te vernietigen. Wje kunnen levendig beseffen, hoe gansch Berlijn Zaterdagavond lucht gaf aan zijne vreugde en voldoening. Hoewel er afschuwelijker misdrijven zijn, is er wellicht geen, waartegen het rechtsgevoel zich zoozeer verzet, als tegen poli- tieken moord. Het nuchtere gezond verstand kan zich den man niet voorstellen, die met een denk beeld dwepende, dat tracht te verwezenlijken door, zooals hier, achter eene kar een man op te wachten en verraderlijk op zijn weerloozen te schieten. De moordenaar schijnt ook een lafaard te zijn, indien althans waar is. wat een telegram meldt, dat hij bij de instructie heeft voorgegeven slechts op zich zeiven geschoten te hebben. Deze bewering is onzin, want als men op zich zeiven schiet is de afstand kort en de schijf groot genoeg om niet te missen. In de afdeelingen der Fransche kamer is Zater dag de budget-commissie gekozen. De commissie van 33 leden (drie uit iedere afdeeling) bestaat thans geheel uit leden der linkerzijde. Vóór die verkiezing is in de afdeelingen van gedachten gewisseld over de algemeene beginselen van financieel beheer. Gambetta, de president der vorige begrootings-commissie, deed uitkomen, dat de minister van financiën voor het aanstaande jaar geene vermindering van belasting had voor gesteld en dat hij uit overmaat van voor zichtigheid de uitgaven te hoog en de inkom sten veel te laag had geraamd. Er zou dus een aanmerkelijk overschot zijn, dat diénen kon tot vermindering van belasting. Heeft de heer Léon Say hierin gezondigd, dan is het eene zonde, uit overgroote voorzichtigheid begaan, die wel nimmer groote nadeelen na zich kan slepen. Het reeds vroeger besproken denkbeeld van eene con versie der Fransche rente werd door den heer Germain weder ter sprake gebracht. Aan iederen houder van vijf franc 5 pet. rente zou volgens dat plan vier en een halve franc 3 pet. rente gegeven worden. Bij eene besparing in rentebe taling, zou dus de staat het nominaal cijfer van de geconverteerde schuld met de helft vermeer deren. Bij de opening der Duitsche kunstafdeeling (de eenige Duitsche inzending) op de Parijsche ten toonstelling heeft eene officieele wisseling van plichtplegingen plaats gehad tusschen den minister Teisserenc de Bort en den Duitschen gezant, prins Hohenlohe. De laatste zeide onder anderen, dat het niet deelnemen van Duitschland aan de ten toonstelling „niet te wijten was aan een gevoel van vijandschap of ijverzucht, maar alleen aan redenen van eeonomischen aard". De eerste helft van deze woorden is zeer hoffelijk en vermeer dert de blijken van toenadering weer met éen in het tweede deel echter ligt een officieel getuige nis van Duitschlands zwakte in eeonomischen zin, dat wellicht uit zulk een mond beter niet uitge sproken ware. In den Duitschen rijksdag is Vrijdag de eerste lezing of, zooals wij zouden zeggen, de algemeene beschouwingen ten einde gebracht van het veel besproken ontwerp tot het verzamelen eener statistiek van de tabaksfabricatie en den tabaks- handel. Het monopolie van den staat, met het oog waarop men vreest dat deze enquête zou worden aangelegd, vond warme bestrijders uit de rijen der nationaal-liberalen. Graaf Schouwaloff is gisteren te St. Petersburg aangekomen. Omtrent het doel zijner reisden omvang zijner volmacht en den waarschijnlijken uitslag zijner zending vinden wij niets dan enkele losse gissingen, die vrij wel overeenkomen met het vroeger reeds gemelde en die wij heden onzen lezers zullen sparen. (Indrukken van een vacantie-dag (Slot.) De courses begonnen in tusschen. De jockeys waren gewogen en opgestegen, en de dolle wed ren, eerst zonder hindernissen, later over heggen en slooten en barrières, nam een aanvang. Wat zal ik daarvan veel vertellen De groote krachts ontwikkeling en zekerheid der paarden, de onver schrokken en rustige houding der berijders, de eenigszins zenuwachtige belangstelling der dui- zende toeschouwers maakten een geheel uit, dat althans op hem, voor wien dat schouwspel nieuw was, een overweldigenden indruk maakte. De enkele minuten, die iedere rit duurdewaren oogenblik- ken van spanning. Men sprak niet of zacht en trachtte slechts een plaatsje te veroveren om een belangrijken sprong te zien of om in de verte'den veerkrachtigen ren der rossen te aanschouwen, die haast den grond niet schenen te raken. Om bij denzelfden rit beiden te genieten zag men vrouwen en mannen, tot de diksten toe, in galop, alsof ook zij volbloed racers waren, over de korte middellijn van de ovale baan loopen, zoo dra de mededingers voorbij warenwaarbij de snelheid der paarden hen echter teleurstelde, daar deze den langen boog reeds hadden afgelegd, eer de driftige toeschouwers, die alles wilden zien, halfweg op hunnen overhaasten tocht waren ge komen. Ahtrog tard, les volli klonk het dan uit veler mond, en zonder zich een oogeublik rust te gunnen ging het weer terug naar de vorige standplaatsen, die men nu echter door geduldiger feestvierders bezet vond. Daar kwam de wilde troep weêr voorbij. Thans hadden wij echter geleerd. Nog eens moesten zij de breede sloot over om te winnenhet best was dus om bij die hindernis te blijven staan, waar wij tevens den wedstrijd beslist zouden zien. Nu was de gelegenheid schoon om aan de kans rekening zijne krachten te wagen. „De bruin is voorhij wint," zei de éen. „Eene fleseli op den vos Tenu die ben je kwijt." Zoo trachtten wij het aangename aan het nut tige te paren door de aantrekkelijke spanning van het wedspel dienstbaar te maken aan den aanstaanden maaltijd, die door een genrigen dronk moest gekruid worden. Elders echter was hot met wedden meer ernst. Een ruw houten tentje droeg tot opschriftBureau des paris mutuels. De coöperatie, dat schoone verschijnsel van onzen tijd, vond ook hier zijne toepassing, hoewel mis schien niet de beste. Wilde men weinig wedden men behoefde geen parieur te zoeken voor eene luttele sommen kocht zich slechts een bewijs schrift aan het bureel en betaalde of Ontving daar den enkelen vijf-franc, die wellicht slechts het honderdste of duizendste uitmaakte van wat de tegenhouder gezet had.' Ook zag men onder families, gezellige clubjes blijkbaar goed met elkaar bekende Antwerpsche heeren en dames, het geld van hand tot hand gaan. Na afloop van den derden rit (er waren er vijf) zag ik een deftig-gejast jongmensch met zegevierend gelaat op eenige jonge dames toeloo- pen, zoodat ik dacht dat de man, op wiens borst als teeken van den dag een reusachtig hoefijzer als doek speld prijkte, van het winnende paard wellicht zijn levensgeluk wachtte. Doch neen: „Eh bien mes- datnes! gu'est ce que je vous ai ditMaiwiette a gagné!" En in plaats van zich met dien zede- lijken triomf tevreden te stellen, stak de swell zijne hand uit, waarin uit de slechts aarzelend geopende beursjes der meisjes een zachte regen van goud- en zilverstukjes viel. Het was blijk baar een secuur man, wellicht een steunpilaar van de beurs; want wat menig ander onmogelijk was geweest tegenover die lieve gezichtjes hij telde met de keurig in glacé gestoken linkerhand bedaard na, wat hij ontvangen hadVingt, gua rantee guarante-cinq, quarante-neufII me faxtt encore trois francs! De man had in zijne drift niet gezien, dat het mooiste van de meisjes, eene rijzige blondine van 19 of -20 jaren met groote lichtblauwe oogen, met een althans voor geld zeer onverschillig gelaat, in haar coquet beursje naar kleingeld stond te zoeken. Eh bien, Hyppolyte ne vous inquiétez pasklonk het, en met opge trokken bovenlip en half afgewend gelaat, liet de schoone, terwijl uit hare oogen een blik van gekwetsten hoogmoed straalde, het zilvergeld in de handen van den verschrikten winner glijden. De man zag er met zijne hand vol geld en zijne verlegen houding zoo onbeholpen uit tegenover het meisje, dat men innig medelijden met hem had. Zij had dit echter niet, doch begon met een anderen buurman dadelijk een opgewonden ge sprek, en wie niet toevallig de scène had bijge woond zou weder er op gezworen hebben, dat in het hemelsblauw dier oogen geen plaats was voor toorn of minachting. Yoor opmerkingen van dezen en anderen aard was er Zondag, den 5den Mei, veel stof op de heide van Calmpthout voor wie met open oor en met de eigenaardige onbescheidenheid van den vreemdeling zich tusschen de groepen bewoog. Behalve zulke bisbilles, die nog in menigen kleinen kring zullen zijn voorgevallen, was de hoofdtoon van het feest gulle vreugde en levendige belang stelling in de courses zelve. Het ging ons dan ook aan het hart, toen het gevorderde uur ons dwong het feestterrein te verlaten, wilden wij niet met ledige magen in den trein stappen, die ons weer ieder naar zijne woonplaats zou voeren. Uit den omnibus, die ons door een gelukkig toe val nog eenige plaatsen bood, zagen wij den afloop van den laatsten rit, waarin Delverbere den door den geel-blauw gekleeden heer de Gheest, den prijs won in de course de haies pour gentle men, om ons toen te spoeden naar het gastvrije huis, dat ons 's morgens tot al die vermoeienissen reeds had in staat gesteld. Als voorzichtige Hollanders hadden wij oogenblikkelijk na het ontbijt tegen 6 uren een diner besteld. En laat mij nu den lof bezingen van het echt paar A. van den Bogaert, dat daar, slechts enkele schreden ten oosten der kortstondige rustplaats van den ijzeren weg te Calmpthout, zijne gastvrije deur opent voor wie hongert en dorst.... Bezingen, jazou ik ze gaarne, die goede lieden, zoo slechts mijne pen zich leende tot zulk eene buitensporige vlucht. Want ze zijn het waard, en ieder die wel eens publieke feesten op kleine plaatsen heeft bijgewoond, en niet met philosophische kalmte de eischen zijner maag als weinig beteekenende bij zaak beschouwt, zal 'gaarne met mij instemmen in hunnen lof, als ik vertel, dat wij in al die drukte eene ruime plaatseen uitstekenden maaltijd en besten wijn vonden, gepaard aan vlugge, beleefde bediening. Logementen en eethuizen zijn bij de snelle verplaatsing van den tegenwoordigen tijd allengs van meer belang geworden in het maat schappelijk leven, en zijn er ongelukkig genoeg bij de vermeerdering in aantal, niet altijd, in ge halte op vooruit gegaan. Reden te meer om de goeden te prijzen, en zoo mijne indrukken van de Calmpthoutsche courses wellicht den een of ander opgewekt hebben om een volgend jaar dat feest ook eens te gaan genieten, moeten zij niet vergeten eens bij van den Bogaert te gaan zien, hoe het gezellige der dorpsherberg met de hoogere materieele eischen van dezen tijd te wreeuigen is. De maaltijd werd gebruikt ander vroolijken kouter was stof te overWij beloofden elkaar het volgend jaar weer op hot revóccous te Ver schijnen, bezegelden die belofte met een glas en moesten vertrekken. In Roosendaal scheidden wij. Mijne tochtge- nooten spoorden oostwaarts en eenzaam ging ik naar Middelburg terug. Volop tijd had ik om het gonotenc te overdenken. Langzamerhand werden de voorstellingen minder duidelijk. Starende in den met sterren bezaaiden hemel zag ik onze vriendelijke, dikke kasteleines walsen met een kleinen mageren jockey, terwijl de blauwoogige Antwerpsche schoone met een glas beiersch bier in de band over heggen en slooten sprong. De blauwe huisjas van den Belgischen officier danste een woedenden cancan met het heldere voorschoot van de buffet-juffrouw, terwijl zijn paard den nut- teloozen wedloop aanging met een schildpad die

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2