N». 113. 121' Jaargang. 1878. Dinsdag 14 Mei. Op een eiland. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel, Geboorte-" Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 13 Mei, FEUILLETON. van Miss THACKERAY. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en ieger, Reehtzaken. GEMEENTERAAD De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 15en Mei 1878, des namid dags te twee uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den llen Mei 1878. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a. een openbare zitting houden ter behan deling der volgende zakenbrief van het burgerlijk ambestuur wijziging zijner begrooting over 1877; voorstellen van burg. en weth: a adres van M. Kompenhans huur van gemeentegrond; b ver vulling der vacature onderwijzeres gymnastiek- schoolc wijziging gemeente begrooting 1878d beschikking uit onvoorziene uitgaven 1877. Naar wij vernemen is de heer mr. P. Romeijn, directeur der rijks hoogere burgerschool alhier, voornemens met het einde van den thans loo penden cursus zijne betrekking neder te leggen en zich metterwoon te Rotterdam te vestigen. Door den gemeenteraad van Aardenburg is een adres gezonden aan den minister van waterstaat, om de aangevraagde concessie voor het aanleggen Van een tramweg te verleenen. WUv. Z. VI.) Te Amsterdam is een hoofd-comité gevormd, bestaande uit dertig leden, voor de aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aanZ. K. H. prins Hendrik. Als commissie van bestuur zijn gekozen de heeren: jhr. mr. C. J. A. den Tex, W. C. Mees, N. Trakranen, generaal Camp, schout bij nacht v. Gogh, J. Eoissevain, M. H. Insinger, A. C. Wertheim, dr. G. F. Westerman, T. J. Wes- terwoudt, J. A. Willink W. Az. en J. H. Brandes, Secretaris. Door dit bestuur is een brief aan de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland verzonden, waarin hun medewerking gevraagd wordt, om hetzij door tusschenkomst van sub-comités, hetzij doorrecht- streeksche rondzending der circulaires de bijdragen voor het genoemde doel te doen inzamelen. De hoogste bijdrage, welke door éen persoon mag geschonken worden, is bepaald op f 25. Nu door dezen stap het denkbeeld van een nationaal huldeblijk vorm en leven gekregen li Naar het Engelsch VII. St. Julian zou daarna poseeren. Wat had hij een fraai edel hoofd. Er was voor mij iets rein menschelijks en tevens iets geheimzinnigs in het geflikker van die lichte ronde oogen, met die zwarte wenkbrauwen en dat woeste grijze haar. Maar Hexham was nu niet zoo gelukkig, mis schien door zijne te groote opgewondenheid en omdat hij te weinig aan succes gewend was. Drie of vier pogingen mislukten en het was nog niet klaar toen de hel voor het tweede ontbijt ging. Hexham zou er den heelen dag mede hebben willen voortgaan; maar St. Julian zei lachend dat ze het op een anderen keer zouden hervatten. Dit werd vooral goedgekeurd door freule Jeanne, die kinderachtig veel hield van partijtjes en pic nics en er haar hart op gezet had dien middag pit rijden te gaan. heeft, kunnen wij ons niet onthouden van het Uit spreken der hoop, dat het plan op waardige en' indrukwekkende wijze moge uitgevoerd worden. De persoonlijke verdiensten van prins Hendrik hij deze gelegenheid aan te toonen zou misschien onkiesch wezen en is in elk geval overbodig, daar ieder onzer lezers ze, zonder opzettelijke herinne ring, kent. Niet over den ontvanger, maar over den gever van het geschenk valt misschien iets te zeggen. Ook dit kan echter kort zijn. Wil de band, die het Nederlandsehe volk met het Oranjehuis verbindt, levend blijven, dan moet die zijne kracht niet slechts putten uit historische herinneringen, hoe eerbiedwaardig ook, maar door nieuwe verdiensten aan den eenen, door vernieuwde erkentelijkheid aan den anderen kant steeds weder geboren en vaster gehecht worden. Het is dus een waarlijk nationaal werk, prins Hendrik te toonen dat zijne werkzaamheid, zijne verdiensten, zijn persoon, door het Nederlandsehe volk gewaardeerd en geëerbiedigd worden. Moge de uitkomst der inschrijvingen bewijzen dat daartoe niet te ver geefs een beroep op de samenwerking van armen en rijken gedaan wordt! In de 9 Mei jl. gehouden vergadering van aan deelhouders der bad-en zweminrichting teMiddelburg is door den secretaris het jaarverslag uitgebracht en door den penningmeester rekening en verant woording gedaan, zoo omtrent de oprichtings- al omtrent de exploitatiekosten. Tewijl van de inrichting een zeer voldoend gebruik is gemaakt (gemiddeld 57 personen per dag) waren de financieele uitkomsten zeer gunstig te noemen; immers na aflossing van fll5 der ren- telooze schuld en nadat alle onkosten, ook voor het weder opstellen, uit den dienst van het afgeloopen jaar zijn betaald, is er een batig saldo van f 303, welke som het bestuur gemachtigd is als reser vefonds rentegevend te beleggen. Yerscheiden abonnementen zijn voor 1878 niet gecontinueerd, meerendeels echter wegens vertrek. Zal hét loopende jaar dezelfde gunstige uitkomst opleveren, dan zal het aantal abonnementen nog aanzienlijk moeten vermeerderen, daar de exploi tatiekosten grooter zullen zijn. Een zwemmeester-directeur, een badjuffrouw en een badknecht zijn aangesteld, die alleszins voor hun taak berekend schijnen te zijn. (Met 15 Mei wordt dit jaar het seizoen geopend). De inrichting is toegankelijk kosteloos op Zaterdag na 2\ uur; voor geabonneerden en voor vreemdelingen tegeu betaling op werkdagen van 's ochtends 6 uren, op Zon- en feestdagen van 6 tot 9 en van 2 tot 5 uur. De Staats-courant van 12 en 13 dezer bevat VIII. Hexham had tot nogtoe bijna geen huiselijk leven leeren kennen. Hij was zeer op zijn vrij heid gesteld en had bij zichzelven de gelofte gedaan die vrijheid altijd te behouden. Maar nu hij Hester gezien had, zoo zedig, zoo schoon eu zoo bedaard, wist hij niet door welke geheimzin nige kracht hij zich tot haar aangetrokken voelde. Het deed hem zonderling aan als hij van^haar sprak of hare zachte, bedeesde stem hoorde. George Hexham bekommerde zich niet omdaï hij aan die gevoelens toegaf, hij voelde dat zijn uurtje geslagen had en hij het gewone lot van alle menschen moest deelen. Het was misschien wel jammer zijn onafhankelijkheid, vrijheid en gemoedsrust op te geven, maar geen offer was te groot voor dien kostbaren prijs. Zoo sprak de photograaf hij zichzelven terwijl hij staarde op het glas waarop haar beeld gefixeerd was, dat beeld met die heerlijke oogen. Hij moest nog een portret maken, dacht hij terwijl hij peinzend doch met goeden eetlust zijn ontbijt nut tigde, - nog een van Hester alleen. Hij besloot zijn best te doen haar dien middag thuis te houden en volgde haar toen zij de kamer verliet. „Gij gaat toch niet mede? Ach blijf thuis," zei Hexham smeekend. „Ik heb u noodig; ik moet een portret van u hebben yoor mij alleen. Ik heb mijn knecht gezegd dat wij na het ontbijt terug zouden komen." de wet van 6 Mei jl, Staatsbl. no 30,-houdende bepalingen omtrent de beeëdigde vertalers, alsmede de wet van dezelfde dagteekening, Staatsbl. no 31, houdende wijziging van den staat, vastgesteld bij art. 2 der wet van 9 April 1877 (Staatsblad no. 77), tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der arrondissements-rechtbanken en kantongerechten binnen het ressort van het ge rechtshof te Amsterdam. Z. K. H. prins Hendrik heeft zich van de Parijsche tentoonstelling naar Berlijn begeven. Z. M. de koning is voor eenige weken uit den Haag naar het Loo vertrokken. De minister van oorlog, de heer de Roo van Alderwerelt, moet zich op raad der geneesheeren voor eenige maanden naar Nizza begeven, zoodat hij zijne ambtsbezigheden, welke hij tot dusverre, ondanks zijne kwaal, waarnam, zal moeten laten rusten. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 705 's jaars, aan J. Luijk, gewezen adjunct-commies 2e klasse ter provinciale griffie van Zeeland. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Neder- landsch Indië tot officier van gezondheid 2e klasse, L. P. C. Sórensen, C. W. N. Nókkentved, P. A. Klein, Deensche geneeskundigen, en dr. A. J. Wernberger, Oostenrijksch geneeskundige. Noordgouwe 12 Mei. In de voormiddags gods dienstoefening van heden werd onze nieuwe leeraar de heer Knuttel, komende van Oosterdijk, in zijn ambt bevestigd door zijnen zwager den heer dr. W. C. van Manen, predikant te Zierikzee, aan wien de consulent dezer gemeente dit werk wel willend had afgestaan, met eene rede naar aanleiding van Hand 15: 26. Des namiddags verbond de bevestigde zich aan zijne nieuwe gemeente, predikende over Matth. 4: 23b. De officier van gezondheid le klase P. J. Feit kamp, laatst behoort hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 3en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Hester kreeg een kleur. De waarschuwing harer moeder klonk haar nog in de ooren. „Ik ik vrees, dat ik toch zal moeten gaan," sprak zij verlegen. „Welk een onzin!" riep Hexham uit, volstrekt niet aan tegenspraak gewoon en nu opgewonden door het succes. „Ik zal uw moeder gaan ver tellen dat het een afschuwelijke dwingelandij is u uit te zenden met dien zwerm vrouwen en kinderen, en dat gij veel liever thuis blijft. Freule Jeanne zou het wel doen als ik het haar vroeg." Hester was niet zeer ingenomen met die gemeen zame manier van spreken. Zij werd hoe langer hoe schuwer en koeler. „Neen, dank u," zei zij. „Mama laat mij doen wat ik wil en ik zou liever mede uitgaan." „Als dat het geval is," zei Hexham gekrenkt, „zal ik mij niet vermeten u daarin te verhin deren." Daarbij keerde hij zich om en ging heen. Wat maakt een twist uit? Een woord dat niets beteekent, een blik, een weinig te veel rechts of links als men ons smeekend aanziet. Ik geloof dat menschen die kibbelen evenveel van elkaar houden als menschen die elkaar omhelzen, Zij verstaan elkander niet, dat is het alleen.' Liefde en overeenstemming zijn geheel verschil lende dingen. Met de menschen wie gij lief hebt overeen te stemmen is een onuitsprekelijk geluk; doch menschen die verschil hebben kunnen ook •langs denzelfden weg voortgaan, maar aan tegen De arrondissements-reehtbank alhier heeft heden onder anderen de volgende vonnissen in strafzaken uitgesproken. M. M., oud 40 jaar, is hij verstek schuldig verklaard aan eerivoudigen diefstal, te Vlissingen gepleegd, bestaande in het van een bleek arglistig wegnemen van een beddelaken ten nadeele van mevrouw v. W. aldaar, en veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf, alsmede in de kosten. C. B., oud 29 jaren, schoenmaker en winkelier te Oostburg, die arglistig twee eiken gordingen heeft ontvreemd, is mede schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot drie weken cellulaire gevangenisstraf, benevens in de kosten. J. W., oud 43 jaren, arbeider te Driewegen, is schuldig verklaard aan diefstal van 1 liter tarwe, in dienstbaarheid gepleegd, en veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf, als mede in de kosten. Te Amemuiden had Zaterdag een visschers- jongen het ongeluk, bij het koek-hakken op een blok, met zijne rechterhand onder den bijl te komen, waardoor hem de twee voorste vingers geheel werden afgekapt. Zaterdag namiddag ontlastte zich te Ter Neuzen en omstreken een zwaar onweder, verge zeld van hevigen regen en hagel. Op de hofstede..^. van den landbouwer A. Dekker, tegen de vesting, aan den straatweg gelegen, werd daarbij eene schuur door den bliksem getroffen en in de asch gelegd, waarbij twee paarden omkwamen, zijnde het overige beestiaal nog tijdig gered. In de stad werd, mede door het onweder, qan den zoogenaamden pelmolen eene der roeden getroffen en daardoor onbruikbaar gemaakt. Ook op het een half uur afstauds gelegen gehucht Othene is in eene schuur door den bliksem.brand ontstaan en die gedeeltelijk vernield. In Zuid-Beveland, naar gissing in de richting van Hoedekenskerke, werd mede brand ontdekt. Een aantal polder- en gemeentebesturen, belang hebbende bij een verbeterde waterloozing van het Noord-Oostelijk gedeelte van Noord-Brabant en van 's Hertogenbosch, hebben een adres aan den minister van waterstaat vastgesteld waarin op den treurigen toestand der landstreek van Grave tot 's Hertogenbosch, waarnunogduizende hectaren hooi- en weilanden onder water staan, wordt gewezen en de middelen worden aangegeven waardoor verbetering zou kunnen worden ver kregen. overgestelde zijden. Er zijn twee zijden aan iederen weg die denzelfden kant uitloopen. Hexham was zoo weinig gewoon tegengesproken te worden dat zijn verontwaardiging geen grenzen kende. Hij meende eerst thuis te blijven en zijn ongenoegen te kennen te geven door een trotsche afzondering. Maar daar kwam freule Jeanne met Helena aanrijden in den hittewagen, dien zij ge huurd had, met wapperende pluimen en rijhand- schoenen, geheel uitgedost om te zegevieren. „Gaat gij niet met ons mede, mijnheer Hex ham?" vroeg zij op haar bevalligsten toon. Na eenige aarzeling sprong Hexham in het rijtuig, want hij zag Hester op eenigen afstand staan en hij begon zich onmiddellijk zoo aange naam bij het gezelschap te maken als hij kon. Er viel dien middag niets van beteekenis voor, maar aan kleinigheden merkt men waar de wind van daan komt. Freule Jearine reed voorop met Hexham en Helena; wij anderen volgden in het rijtuig van mevrouw St. Julian. {Wor'dt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1