N«. 109. 121e Jaargang. 1878. Donderdag 9 Mei. Op een eiland. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz.: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 8 Mei. FEUILLET03ST. van Miss THACKERAY. Cl 0 I i i fi :;r i .i Het verslag der plaatselijke schoolcommissie alhier over het jaar 1877, waarvan ons eerst gis teren op ons verzoek een exemplaar gewerd, is in 't algemeen in een toon gesteld, welke van overeenstem ming in vele opzichten tussehen de commissie en het gemeentebestuur getuigt, en vermeldt eenige verbeteringen in het lager onderwijs, welke.wij, ofschoon meerendeels reeds vroeger door ons aangeteekend, hier kortelijk aanstippen. In Februari van het vorige jaar stond de ge meenteraad op voorstel der commissie denoodige gelden toe voor de oprichting eener school-biblio- theek op school F; later werd een stel werktui gen voor het onderwijs in de natuurkunde op school A ontvangen, waartoe de gelden reeds op vroegere aanvraag waren toegestaan. Het nadeel der voortdurende afwisseling van personeel deed zich weder gevoelen. De verbete ringen, door den gemeenteraad in April en Mei 1877 in de jaarwedden gebracht, waarbij het be lang der onderwijzers met een langduriger verblijf in de gemeente meer in verband gebracht werd, hebben daarin eenige verbetering gebracht. Door deze maatregelen is in hoofdzaak voldaan aan hetgeen door de vorige schoolcommissie verlangd was. Op de scholen F en Gr werden schoolspaarban- ken opgericht, welke aanvankelijk zeer goed wer ken en voor welker oprichting bij allen, die e enigszins in de zaak betrokken waren, de meest mogelijke medewerking en belangstelling onder vonden werd. Ter wegneming van de stoornis, in de goede orde van het onderwijs dikwijls gebracht door het godsdienstig onderwijs, heeft de commissie zich tot verschillende predikanten in betrekking gesteld en het is haar gelukt de zaak zóo te regelen dat op school A, waar deze stoornis het meest gevoeld werd, de voormiddagschool twee maal 's weeks een uur vroeger eindigt ten behoeve der catechisatie, terwijl op andere dagen geen verlof meer aan de leerlingen voor dat doel ge geven wordt. Ter verdere bestrijding van het schoolverzuim zijn op scholen F en G (voor on- en minvermo genden) diploma's ingevoerd voor het met goed gevolg bijwonen van den geheelen leercursus. De medewerking der werkbazen en andere ingezete nen werd hierbij ingeroepen. De commissie stelt zich voor weldra een voor dracht te doen tot eene belangrijke verandering van school A, die, hoeveel goeds daar ook aan- 9 Naar het Engelsch TWEEDE DEEL. Tot de groote verbazing van Jeanne begon St. Julian daarop, over de tafel heen, met Hexham te spreken, en gaf zijn vrouw een teeken om onmiddellijk op te staan, toen het diner afgeloo- pen was. Wij gingen allen door den tuin naar het salon, want het was een heerlijke avond en de overdekte gang was alleen voor slecht weer. Eenigen namen plaats in de veranda. Het was een heldere sterrenhemel en achter de duin ver rees een groote, schitterende ster. De lichten uit de eetkamer flikkerden ook. Jeanne scheen er spoedig genoeg van te hebben om te luisteren naar de verhalen van de goede mevr. Margaretha over de kinderkamer over Antjes en Saartjes en thee en suiker, en wat mevr. Michelman gezegd had toen ze haar kindermeid wegzond; en wat zij zelve tegen haar meid dacht te zeggen dat zij Maandag thuis kwamenz. enz.De wezig moge zijn, echter volstrekt nog niet vol doet. aan de in ónze gemeente bestaande eisehen. De bijzonderheden, omtrent de verschillende scholen vermeld, komen in hoofdzaak op hetzelfde neder ab in vroeger jaren. Sommige herhaalde» lijk aangewezen nadeelen werden verbeterd. Het aantal leerlingen der openbare scholen be droeg op 15 Oct. jl. 1215, dat der bijzondere scholen 609. Belangrijke veranderingen in deze cijfers zijn niet te vermelden. De examens gaven op de meeste scholen een gunstigen indruk, of schoon de nadeelige werking van het gebrek aan, en de afwisseling in hulppersoneel, ook in vroeger jaren ondervonden, vooral op de scholen C en E zich deden bemerken. Yan de nu genomen maat regelen hoopt men verbetering. Omtrent de bijzondere scholen bevat het verslag, bij gebrek aan voldoende inlichtingen, weinig vermeldenswaardigs. Op de school van den heer van Kluijve, die ongeveer 300 leerlingen telt, is een derde hulponderwijzer gekomen. Examens schijnen op de meeste dier scholen niet gehouden te worden. Alleen voor de school voor christe lijk m. u. 1. onderwijs van den heer van Lin- schoten wordt de schoolcommissie jaarlijks tot bijwoning der examens uitgenoodigd. „In aanmer king genomen, zegt het verslag, de vele afdeelingen, die men in de klassen waarneemt, waardoor de onderwijskrachten zeer verdeeld worden, kan het lager onderwijs aan die inrichting bevredigend genoemd worden." De commissie heeft een gunstig advies aan den gemeenteraad uitgebracht omtrent de oprichting eener herhalingschool en ziet met belangstelling de beslissing daaromtrent te gemoet. Wat de bewaarscholen betreft, bepaalt het verslag zich tot de gewone opgaven van het aantal leerlingen, onderwijzeressen en helpsters. Behoudens de vereischte machtiging, is door gedeputeerde staten van Zeeland bepaald, dat de buitengewone vergadering der provinciale staten zal aanvangen den 23 dezer des avonds te half acht uur. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 5en dezer, Stbl. no 28, houdende toestemming tot de huwelijksverbintenis van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden. Aan de beden gehouden verkiezing, bij herstem ming, van een lid voor de provinciale staten van Zeeland is te Middelburg door 386 van de 487 kiezers deelgenomen. Bij de eerste stemming op 24- April jl. hebben 252 kiezers hunne biljetten ingeleverd. meisjes waren in den tuin. Emilie was boven bij haar kind. Freule Jeanne stond met het noodige gerinkel van armbanden en kettingen van haar plaats op, en zei dat ze ook eens rond ging loopen en de meisjes in den tuin wilde opzoeken. Toen Jeanne de veranda verliet zei mevrouw Margaretha dat zij bekennen moest blij te zijn dat zij haar schoonzuster niet was. Zij heeft zulke rare, barsche manieren," zei de goede vrouw. „Vindt ge het niet vreemd, Queenie Ik weet nooit of zij het pleizierig vindt als ik met haar praat of niet weet gij dat?" „Ik hen er geen oogenblik over in twijfel," zei ik lachend. Het was een goddelijke avond, door maan en sterren verlicht en afgekoeld door een zacht windje. Een oogenblik later ging ik ook den tuin in en liep het donker pad langs naar het heuveltje van waar men een mooi gezicht op de zee, over de heg en langs de laan heeft. Ik kon zien dat het tuinhek open was; want de maan scheen met een breede zilveren streep over de laan, die naar de boerderij leidde. Die boerderij was eigenlijk niet van ons, maar daar zij ons van alles voorzag beschouwden wij haar alsof zij ons toe behoorde. Mijn kleine Mary kende al de koeien en paarden en zelfs de schapen, die 's nachts in de kooi werden opgesloten. Toen ik daar zoo kalm stond uit te rusten gebeurde er iets dat mij een weinig vreemd en onverklaarbaar voorkwam en dat ik op dat oogenblik volstrekt niet kon Vrijdag avond te 7 uren zal de eerste uit voering door het muziekkorps- der schutterij op het Molenwater alhier gehouden worden. Het volgende programma zal uitgevoerd worden i no. 1 Marsch (Nihoul)no. 2 Bolero (Baudanck) no. .3 Ouverture Napoleon in Egypte (Kiihner) no. 4 fant. uit de opera l'Ombre (Flotow)no. 5 Mazurka (Lauwereyns)no. 6 fant. uit de opera Kosiki (Lecocq)no. 7 Marsch (Mersch). Wordt de uitvoering door ongunstig weder acht dagen uitgesteld, dan zal dit des namiddags van 5 uren af aan het stadhuis kenbaar gemaakt worden. Naar wij vernemen zullen, als poging om meer belangstelling op te wekken, tijdens de uitvoering gedrukte programma's op het terrein, tegen kleine vergoeding, verkrijgbaar zijn. Gisteren is met goed gevolg van de wert der Koninklijke maatschappij „de Schelde" te Vlissingen te water gelaten de ijzeren zeilaak „Mercurius", groot 150 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Carel Peters Hoynck te Lobith. Tevens is aan die werf aangekomen, gesleept van Slikkerveer, de stoomboot „Telegraaf VII" gebouwd door den heer Arie Smit, om de machine en ketel in te nemen die aan de genoemde fabriek zijn vervaardigd. Deze boot moet dienen voor het goederenvervoer tussehen Antwerpen en Rotterdam onder beheer der reederij J. Smit e'. Van de overeenkomst betreffende het kanaal Ter NeuzenGent hoort men niets meer. Het Journal de, Oand geeft hiervan de volgende verklaring. „Het zittingjaar der (Belgische) kamer is bijna ten einde. Toch had de regeering stellig beloofd de zaak, vóór dat de werkzaamheden der kamer afgeloopen zouden zijn, af te doen. „Men bedenke echter dat er dit jaar niet alleen te Gent verkiezingen plaats moeten hebben, maar dat ook Antwerpen éen afgevaardigde en vier senaatsleden te benoemen heeft. „De regeering zit tussehen den hamer en het aanbeeldweet niet wat te beginnen en hult zich in een doodelijk stilzwijgen. „Ten duidelijkste blijkt hieruit dat onze meest gematigde wenschen weder tot in 't oneindige verschoven zullen worden- en dat, wanneer wij ongelukkig genoeg zijn een clericaal ministerie te behouden, er niet de minste kans bestaat van iets gedaan te krijgen vóór 1882, wanneer er te Gent verkiezingen plaats moeten hebben zonder dat dit te Antwerpen het geval zal zijn." In het proces-verbaal der jongste stem-opne- begrijpen. Ik zag iemand in de laan achter de heg loopen en herkende freule Jeanne, die zich in de schaduw, aan den rand van dien zilverach- tigen streep verwijderde; maar hetgeen mij het zonderlingst voorkwam was dat zij niet alleen scheen te zijn, en dat er een donkere, mannelijke gedaante naast haar scheen te loopen. Het was geen van onze heeren, dat wist ik zeker al kon ik zijn gezicht niet zien. Zij gingen een klein eindje samen en daarop keerden zij om; ik zou hebben kunnen verklaren dat ik den glans van vergenoegen op zijn gelaat kon onderscheiden- Freule Jeanne liet haar hand in de maneschijn neerhangen en hare ornamenten schitterden. Aan haar identiteit twijfel ik volstrekt niet. Er staat een groote boom, die over den weg neerhangt, en toen zij dien bereikten stonden zij even stil, als zagen zij om zich heen, daarna kwam de freule alleen uit de schaduw te voorschijn. De andere persoon was verdwenen. Ik begreep er niets van. Ik heb reeds bekend dat ik een dwaas mensch ben en somtijds bijgeloovig. Ik had den armen Bevis nooit gezien. Zou er iets gebeurd zijn? Zou het een geestverschijning geweest zijn, die ik gezien had? Ik werd een weinig bang en mijn hart begon hevig te kloppenmaar die dwaasheid duurde slechts kort. Ik liep schielijk naar het tuinhek ontmoette freule Jeanne, die heel bedaard kwam aanwandelen. „Hoe heerlijk is die maneschijn, mevr. Camp bell!" riep zij veel vriendelijker dan gewoonlijk. „Wie was daar bij u? Zag ik daar niet iemand ming te 's Gravenhage bij gelegenheid, der verkie zing van een lid der provinciale staten, leest men deftig dat éen stem is uitgebracht op „baron K. E., E, S. Dikkenburg tot Magerstein". Het schijnt niemand der heeren van het stem bureau in de gedachten gekomen te zijn, dit biljet van onwaarde te verklaren. Of wel, men was nog zóo onder den indruk der treurige ervaringen, bij eene vroegere gelegenheid omtrent de optel kunst der Haagsche heeren stemopnemers opge daan, dat men zich liever liet mystificeeren, dan de kans te loopen van nieuwe telfouten. Het archief van het consulair agentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Vlissin gen, is uithoofde van het vertrek van den heer J. J. P. Hectoiytot dusver consulair agent, naar Rotterdam, voorloopig in bewaring gegeven aan den heer P. Smith, vice consul van Italië te Vlissingen. In de dorpen Soest, Soestdijk, Baarn, waar Z. K. H. prins Hendrik in de zomermaanden ver blijf houdt eu door zijn populariteit algemeen hoog geacht wordt, zijn door de verschillende gemeentebesturen bijeenkomsten van ingezetenen belegd, ter beraadslaging om den beminden vorst bij zijn aanstaand huwelijk met prinses Marie van Pruisen een gemeenschappelijk geschenk aan te bieden. Wie zich op het oogenblik naar 's Hertogen bosch begeeft, waant zich bijkans op een eiland in den Atlantischen Oceaan verplaatst. Begeef u even buiten de voormalige stadspoorten en te vergeefs zal uw oog naar dat malsche groen, naar die heerlijke landouwen van die duizenden hectaren wei- en hooiland zoekenwaar ge uw blikken ook wendt, het is meestal water, bijna niets dan water en dat op heden, reeds den 4en Mei, van het jaar onzes Heeren 1878 Oppervlakkig geeft een bedriegelijk vlotgras wel den schijn alsof men bereids van den ouden erfvijand bevrijd ware; doch hij, die het wagen zou een voet te zetten op dat oogverblindend tapijt, zal juist het tegenovergestelde ontwaren, en tot zijn knieën door het rampzalige nat heen moeten dokkelen. Het teelland is, wel is waar, omtrent droog doch de weilanden staan voor het grootste ge deelte nog onder, en 't hooiland is gemiddeld ge nomen nog met 50 centimeter water bezet. (Tilb. Ct.) De Fransche regeering doet moeite om de prachtige vischkundige verzameling, nagelaten door wijlen dr. Bleeker, aan te koopen. Voor de eer van ons land ware het te wenschen met u staan praten, freule?" vroeg ik gejaagd. Zij zag mij vlak in 't gelaat. „Wat meent gij zei zij. Ik heb een beetje ï'ondgeloopen en ben geheel alleen, zooals gij ziet." Er was iets in haar stem dat mij geruststelde en ik was overtuigd dat zij niet de waarheid sprak. Het was geen geestverschijning die ik gezien had, maar een menschelijk wezen. Het was iets dat mij niet aanging, ofschoon ik het een vreemde handelwijze vond. Wij keerden samen naar het huis terug. Hier en daar ver schenen de witte japonnen van de meisjes tussehen de hoornen en Hexham liep ons haastig voorbij om zich bij haar te voegen. Willem rookte een sigaar onder het wandelen en toen wij de eet kamer langs kwamen keek ik toevallig naar binnen. St. Julian zat aan de tafel en liet het hoofd op zijn handen rusten en naast hem zat zijne vrouw, die na het diner weer naar binnen scheen te zijn gegaan. Er lag een papier voor hem, waarover zij beiden gebogen zaten. Wij vonden niemand in het salon behalve mevrouw Margaretha die op de canapé zat te dommelen. „Laten wij niet in huis blijven, maar weer naar de anderen toe gaan," zei freule Jeanne. Toen wij naderbij kwamen hoorden wij Hexham zeggen „Zie die groote dwaal-ster, die boven de duin uitkomt. Zoudt gij wenschen dat dat uw ge- starnte was, juffrouw St. Julian?'' „Ik zou gaarne een vaste ster hebben," *nt-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1