"28«ridjtea. Telegraphische berichten. BUITEULAID. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws, Marine en leger, Kunstnieuws, Petersburg. Het Journal de St. Petersbourg" doet nadrukkelijk uitkomen, dat Sehouwaloffs komst beteekent, dat de onderhandelingen met Londen een nauwkeuriger begrensden vorm hebben aangenomen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. bestaan om met de noodige omzichtigheid zulk een kist open te breken, bijna alle sporen van het glas daaruit te verwijderen, en daarna de kist weer zorgvuldig te sluiten."' schutterijen. Op verzoek eervol ontslag ver - leend aan W. J. van Dam als 2» luitenant bij de dd. schutterij te Does, en als zoodanig benoemd D. A. de Thouars, thans sergeant-majoor. [Reetls onder tel. ber. gemeld.] ministerieels departementen. Benoemd tot adjunct commies bij het departement van binnen- .andsche zaken mr. L. A. Bybau, advocaat en kantonrechter-piaatsver vanger te Does. [Als boven.] belastingen. Benoemd P. Alteua, thans ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Terschelling c. a., tot ontvanger der invoerrechten en accijnsen te Bath. waterschapsbesturen. Benoemd tot lid in het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, J. F. Hennequin; tot gezworenen in het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke, J. Vereeke. H. van Koeveringe, A. Nijssen èp A. Meijaard. [Reeds onder tel. ber. gemeld.] Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden bij 's Heer Arendskerke, bij de hoeve van den heer Vermet, op Woensdag den 19en Juni. De openingsrede zal gehouden worden door den heer Cohen Stuart. Verder worden als sprekers genoemd, de heeren Coolsma, zendeling van de Utrechtsche zendingsvereenigingTheod. A. Eggeu- stein, van Antwerpen; E. B. Gunning, van Was pik van den Hoorn van TielA. Littooy van Middelburg; B. van Schelven van Alkmaar; Tel- jer van Axel. (N. G. Ct.) In verband met de indeeling van het rijk in acht verdedigingsstellingen zijn door den minister van oorlog benoemd tot genië-kommandant in de le stelling, standplaats Utrecht, de luitenant kolonel A. Baud; 2e stelling, standplaats Naarden, de majoor J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye; 3e stelling, standplaats Gorinchem, de majoor F. Ermerins; 4e stelling, standplaats Zwolle, de luit.-kolonel jhr. L. J. van Teijlingen; 5e stelling, standplaats Dordrecht, de majoor J. H. Bolken 6e stelling, standplaats Helder, de luit.-kolonel J. T. van Hanswijk; 7e stelling, standplaats Amsterdam, de kolonel P. Stolk; 8e stelling, standplaats 's Hertogenbosch, de majoor W F. H. van Riemsdijk, en voorts o. a. tot eerstaanwezend ingenieur van Dordrecht, Breda, Bergen-op-Zoom, Middelburg, Vlissingen en Neuzen, de kapitein R. Sturms. De Vlaamsche opera van Jos. Mertens, „de Zwarte Kapitein" is Zaterdag andermaal, in eene stampvolle zaal en met uitbundig succes te 's Gra- venhage opgevoerd. Donderdag heeft de tweede en laatste opvoering plaats. De vier personen, die Zondag op de reede van Bath een menschenleven redden, waren C. L. Bos, Job Dronkers, J. Akkerman en Jac. de Nooijer. De persoon van C. L. Bos, kommies roeier te Bath, heeft zich reeds meermalen onder scheiden bij bet redden van drenkelingen, zoodat mij op dat oogenblik bevond. Het is een toe stand waar ik geen naam voor weet te vinden, maar dien bijna iedereen wel eens ondervonden heeft in zijn leven. Ik kleedde mij schielijk, de donkere hoeken mijner kamer schenen steeds grooter te worden en ik spoedde mij naar bene den, met een dwaas angstig voorgevoel van op handen zijnde moeilijkheden, en ging naar het salon, waar wij voor het eten bij elkaar kwamen. Op de trap ontmoette ik Emilie, in haar wit kleedje met een zacht gebreid wit doekje om haar schouder geslagen. Zij stak haar kil handje door mijn arm en vroeg hoe het kwam dat ik zoo bleek zag. Dat lieve goede vrouwtje. Zij scheen de gevoeligste en teederste van ons allen. Zelfs leed en verwoesting, dacht ik, zouden door haar zachtheid overwonnen worden. Misschien had ik gelijk. Wij waren niet de laatsten. Hester kwam na ons, in een golvend gazen kleedje met een groote witte lelie in haar donker haar. „Die js veel te groot, Hester," riep mevr. Margaretha nit; maar ik had haar nog nooit zoo bekoorlijk gevonden. „Wat ziet mama er veel beter uit," zei Hester aan tafel, terwijl zij haar moeder aanzag, die in een grooten gebeeldhouwden stoel aan het hoofd der lange tafel zat. Als het gezelschap groot was en al de kinderen thuis waren, dineerden wij in een gewezen atelier van St. Julian: een groot houten vertrek, zonder behangsel, met balken aan de zoldering, een buf- /et dat de schilder zelf ontworpen had en half hij in 1867 een zilveren medaille en een getuig schrift ontving van den koning van België, als ook van de „Maatschappij tot redding van dren kelingen Het schoone weder, dat Zondag duizenden op de been bracht, lokte ook velen uit om eens een kijkje en proefje te nemen in de Utrechtsche melkinrichting. Het was daar meer dan vol en honderde glazen werden meermalen volgeschonken met onvervalschte melk. De bediening was pro per en net. De melk werd uit nette kannetjes door zindelijke vrouwelijke bedienden rondgebracht, en scheen, vooral aan de jeugd, bijzonder te bevallen. -— Er is op grond van art. 113 van het wet boek van strafrecht een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar aanleiding van de omkooping van kiezers, die onlangs bij de verkiezing van een raadslid te Tiel moet hebben plaats gehad. Aan mevrouw Elise van Calcar, te 's Gra- venhage, is, bij gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest, dat gisteren gevierd werd, door een aantal harer vrienden en vereerders in alle deelen des lands een kostbaar bewijs van hulde geschonken. Het bestond, behalve een album met de namen der schenkers, aan het hoofd waarvan die van prinses Marianne en de prinsen Alexander en Hendrik prijkten, uit een kristallen bloemdra- ger op zilveren voet, rustend op een porseleinen schotel, waarop een lauwerkrans van groen en zilver, welke een geschenk in geld bedekte. Dit laatste maken wij ten minste op uit het bericht in 'tHaagschs Dagblad, waar gesproken wordt van „de bewijzen van veler sympathie in gulden vorm," die onder den lauwerkrans verbor gen lagen. Daar wij niets vernederends eer bet tegendeel, zien in het ontvangen of aan bieden eener sympathie-betuiging in den vorm van klinkende munt, vinden wjj ook hier geen aanleiding om er doekjes om te winden, dat de achtenswaardige schrijfster van „De dubbele roe ping der vrouw" en van nog zoovele andere hooggeschatte werken, in dien vorm zulk een bewijs van hulde ontvangen en aangenomen heeft. De Shah van Perzië heeft eene uitnoodiging gekregen om op zijne reis naar Europa Peters- burg aan te doen. Deze invitatie heeft veel van een bevel, daar de Shah er volstrekt niet op gesteld was om de Russische hoofdstad te bezoe ken, daar hij bij zijn vorig bezoek een mauvais quart d' heure bij Gortschakoff heeft doorgebracht, toen deze h§m over zijn wanbestuur onderhanden nam. Er is nu echter een keizerlijke trein tot zijn dienst gesteld, dien hij niet wel kan weigeren. De Meimaand heeft de Londensche dames een lang gewenscht geschenk gebracht, nl. eene met alles, wat luxe en gemak maar vorderen kunnen, voorziene club waarin de dames de hoofd rol zullen spelen, al wordt de mannelijke helft der menschen ook edelmoedig toegelaten. Ajet het oog op de hartstochten van rooken, kaart-, en biljartspel is aan de heeren een minder fraai gedeelte van het gebouw toegewezen. De neutrale bodem van de Russel-cf«& bestaat uit een salon, eetzaal, lees schrijf- en muziekzaalbuitendien is er nog een afzonderlijke damessalon, waar geen man den voet mag zetten. Dit is de eerste poging om eene voor dames toegankelijke club op grooten voet in te richten. Kleinere clubs bestaan er sedert langen tijd verscheidene. In de statuten van een dezer laatsten staat het volgende, niet zeer gelukkig gestelde artikel„Het bestuur bestaat uit een gelijk aantal dames en heeren. Men hoopt, dat het aan hunne vereenigde pogin gen spoedig zal gelukken het ledental te ver meerderen." afgewerkte fresco's en schetsen aan den wand. Er was een hooge houten schoorsteen en een oude spiegel, die de tafel, de menschen en het vierkante roode karpet dat de planken bedekte, weerkaatste. Op alles wat St. Julian gebruikte drukte hij zijn eigenaardigen stempel en die kamer was door hem bewoond en veranderd. Twee lampen die aan de balken hiDgen verlichtten de lange witte tafel, en de schalen met roode bessen en groene bladeren, waarmede ik getracht had haar op te sieren. Er was iets bijna aartsvaderlijks in deze ver gadering: de vader aan het hoofd van de tafel met al zijn zoons en dochters om zich heen. Willem en zijn vrouw zaten naast mevr. St. Julian en de schoone Hester naast haar vader, terwijl freule Jeanne aan zijne andere .hand was gezeten. St. Julian had haar een paar vragen gedaan be treffende den brief van Bevis, maar voorzichtig, zoodat Emilie het niet kon hooren. „Hij scheen zich nogal te amuseeren," zei freule Jeanne. „Hij sprak van een jachtpartij een eindje de rivier op, waaraan bij deel zou nemen, als hij bij tijds met zijn werk gereed was." Zij merkte niet hoe ernstig St. Julian keek terwijl zij dit zeide en praatte op haar gewone manier door. Ik herinner mij dat zij hem de opinie van een harer vrienden over kunst mede deelde en ook haar eigen opinie en dat zij de pastille-teekening beschreef die zij had laten maken. St. Julian keek hoe langer hoe ernstiger en ongeduldiger naarmate zij voortging'. Geduld was juist niet zijn fort. buitenland m 6 Mei. 's av. 11 u. 62 gr. 7 's morg. 8 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 60 gr. Wederom hebben Zondag in Frankrijk eenige verkiezingen plaats gehad, die de republikeinsche meerderheid in de kamer zullen versterken, terwijl zij weer een doorslaand blijk geven; dat de ver kiezingen van 14 October niet vrij zijn geweest, doch plaats gehad hebben onder den druk van de ambtenaren in dienst van de regeering van 16 Méi, die door ongeoorloofde middelen de ver kiezingen van de officieele candidaten hebben be vorderd. Acht verkiezingen hadden plaats. Twee daarvan waren noodzakelijk gemaakt door over lijden van leden; deze beiden brachten geene verandering, daar een Bonapartist en een republi kein geroepen werden tot de zetels van overledenen van dezelfde richting. De zes andere plaatsen waren opengevallen door vernietiging van de ver kiezing van zes leden der rechterijde, ci-devant officieele candidaten. Van deze heeren mocht slechts éen herkozen worden; de vijf anderen maakten plaats voor republikeinen. Ook bij den herkozen Bonapartist, de heer Maréchal, was in den uitslag der stemming een aanmerkelijk ver schil op te merken met de vorige verkiezing. De Bonapartist had bijna 300 stemmen minder en de republikeinsche tegencandidaat een groot aan tal meer dan den 14en October. Op deze resul taten wordt door de Fransche liberale bladen met groote zelfvoldoening gewezen. Zij maken er uit op, dat de stroom der publieke opinie zich in beslist republikeinsche richting beweegt, en dat, al is er nog menig reactionair district, er geen twijfel kan bestaan aan de politieke gevoe lens van verreweg de groote meerderheid der natie, in éen woord aan den nationalen wil. Deze streeft het is niet te miskennen naar éenheid in de politiek, terwijl de sporen der oude verdeeldheid allengs meer verdwijnen. In de schaarsche berichten omtrent de Ooster- sche quaestie vinden wij slechts éen feit vermeld, nl. dat een gedeelte der Engelsche vloot gezonden is naar Port Saïd. Dit zou in verband staan met eene ontscheping van de uit Indië verwachte troepen in Egypte. Wij kunnen echter niet ge- looven, dat het reeds nu de bezetting van Egypte zou gelden. In den zeer teederen stand, waarin wij mogen vermoeden, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland zich bevinden, is zulk eene ingrijpende handeling van het Engelsche kabinet niet te verwachten. Integendeel moet de Engelsche regeering om consequent te blijven öf blijven afwachten, wat Rusland zal toegeven, öf, als dit te lang duurt, een ultimatum aan dat rijk stellen. Eene bezetting echter van Egyptisch grondgebied op dit oogenblik zou van zeer wei. nig vredelievende gezindheid blijk geven. Veeleer gelooven wij met de Temps dan ook, dat het doel „Hoe lang hebt gij noodig om een schilderij te maken, mijnheer St. Julian vroeg zij. Ik wilde dat ik kon schilderen, en ik wilde dat Beverley het kon, want hij kan toch niet met zijn toelage rondkomen. Wat moet het heerlijk zijn om een penseel op te nemen en banknoten te schilderen, zooals gij toch eigenlijk doet. Clemence kon onbegrijpelijk vlug schetsen maken, zij teekende lord Scudamore voortreffelijk. Zij zou natuurlijk niet voor geld willen teekenen, maar artisten hebben haar gezegd dat zij haar gaarne hooge prijzen voor hare schildergen zouden betalen. „Helpen uwe dochters u?" vroeg de arme ziel, met de welwillende bedoeling van haar conver satie in te richten naar het gezelschap waarin zij zich bevond. „Teekent gij wel eens karikaturen „Als gij hier eenige dagen geweest zijt, freule Jeanne, zullen wij eens over de schilderkunst praten," zei St. Julian. „Gij moest u liever tot de meisjes wenden als gij iets verlangt te weten, en door haar, als het mogelijk is, eenig denkbeeld zien te krijgen van de wereld waar wij in leven," Wordt vervolgd.} van het zenden der Engelsche schepen een ander is. De troepen uit Indië, voor Malta bestemd, komen te Suez aan en moeten verder geëxpedieerd kworden naar Malta. Indien het nn voor een snel «msport wenschelijk is, dat dit tot Port Saïd gfcpoor geschiede, terwijl de transportschepen p\ naar Indië terugkeeren om nieuwe troepen, zéér begrijpelijk, dat Engeland dat trans port beschermt door het vertoonen van eenige pantserschepen. In dien zin behoeft het bericht dan ook niet verontrustend te klinken, daar het slechts een noodzakelijk gevolg is van het sedert lang vastgestelde aanvoeren van Indische troepen. Omtrent die troepen richt de Engelsche Spec tator tot de regeering het verwijt, dat het niet aangaat om in een Europeeschen oorlog half wilde Aziaten als soldaten te gebruiken. Het blad verliest echter uit het oog, dat de regimenten inboorlingen onder bevel staan van Engelsche officieren en in het minst niet zullen behoeven te wijken in beschaving voor de Russische troepen, tegenover welke zij bij het uitbreken van een oorlog zullen staan. Ook de heer Gladstone heeft zich weer geweerd ter wille van den vrede tot eiken prijs. Men dacht eerst, dat hij in de Paaschvacantie rust gehouden had en zich aan geen erger heldenfeiten gewaagd had, dan aan het openen van een cursus over de kookkunst te Hawarden, een stadje dicht bij zijn buiten. Doch nu is plotseling een brief van hem in de bladen verschenen, gericht aan de arbeiders te Liverpool, waaruit blijkt, dat hij nog verwoed is, op de regeering. In dien brief raadt hij de volksklasse aan om de agitatie tegen de regeering weer met kracht op te vatten. De liberalen en radicalen moeten veel spreken en luid spreken om den goeden naam van hun land te redden. Als prac- tisch agitator bepaalt hij zich niet tot algemeen heden. „Bereidt er u op voor, zegt hij tot de werklieden, dat de premie der zeeassurantie aan merkelijk zal verhoogd worden door het gevaar^ dat de schepen zullen loopen van door Russische kapers genomen te worden. Spoedig zult gij het ingevoerde koorn en daardoor het brood veel duurder betalen, evenals ook het vleesch. Wacht maar, bij de laatste belastingwetten heeft men u nog maar in den tabak geraakt, de volgende keer zal men u wel anders vinden." De best bezol digde Russische agent kon niet beter trachten het vertrouwen des volks in de Engelsche regeering te ondermijnen, dan deze praatzieke staatsman doet, door op zoo feilen toon te pleiten voor zijn idéé fixe. De invloed, dien de directe medewerking van don czaar zon uitoefenen op de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland, wordt door de National Zeitung besproken. Zoolang prins Gort schakoff de leiding had der diplomatieke bespre kingen, betroffen deze veel meer den vorm van discussie, dan de zaak zelve. Toen nu echter tijdens de ziekte van den kanselier de czaar zelf den kabinetsraad presideerde, besloot men de gedacbtenwisseling meer rechtstreeks over de zaak zelve te doen plaats hebben en werden de con cessies vastgesteld, waartoe men geneigd zou zijn. Deze werden aan de Engelsche regeering mee gedeeld, doch zijn nog zorgvuldig geheim ge. houden. De Czaar is dus wel geneigd tot toena dering, doch aan zijne persoonlijke tusschenkomst is ook eene schaduwzijde verbonden. Het woord van den vorst draagt een meer onherroepelijk karakter dan dat van een minister, zoodat in dien Engeland niet met de gedane voorstellen tevreden is, deze wel eens konden gelden als Ruslands laatste woord. Het vertrek van graaf Schouwaloff naar St. Petersburg is in dezen stand van zaken eene zeer gewichtige gebeurtenis Daar hij er echter eerst in het laatst der week verwacht wordt, kunnen wij in de eerste dagen nog niet veel nieuws verwachten. I. (Particuliere correspondentie.) Parijs, 3 Mei 1878. Nog slechts korte jaren is het geleden dat de loöden hand des overwinnaars met verpletterend gewicht op liet steeds zoo fiere Frankrijk drukte, dat zijn grondgebied bezet was door den vreem deling, tot waarborg voor de duizenden millioenen oorlogsschatting, waardoor het den vrede had moeten koopenen wat nog meer zegt dan dit alles, het is nog maar weinige jaren geleden dat het grootsche, het schoone, het éenige Parijs met geheele vernietiging bedreigd werd door de hand zijner eigen burgers, dat de commune er gezeteld was, haar veto over zijn bestaan bad uitgesproken en reeds aan den treurigen arbeid was getogen om Parijs in de vlammen te doen opgaan. Slechts een 7tal 'jaren scheiden ons van dien hangen tijd, welke steeds een der treurigste bladzijden zal opleveren in het buitendien toch al niet onbevlekte geschiedboek van Frankrijk. Het contrast tusschen het toen en het thans is sterk. Toen al het leed dat de versch geslagen wonden van den oorlog, nog verder opengereten door een heilloozen burgerkrijg, kunnen veroor zaken, algemeene verslagenheid over de onder vonden vernederingën, bezwaard met een duize ling wekkenden schuldenlast, niet wetende wat

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2