N°. 107. 12ie Jaargang, 1878. Dinsdag Telegraphische berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 6 Mei. Mr. W. A. VAN HOEK. Benoemingen en besluiten. Rechtzaken» Vaar wèl! Burgerlijke stand. Thermometerstand. IDDELBURGSCHE In het ingezonden stuk in ons vorig nommer over de verkiezing op aanstaanden Woensdag is, in den laatsten volzin, ten onrechte gesproken van „de politieke zaak", door welke drukfout de beteekenis van den zin geheel gewijzigd is. Men gelieve dus te lezen: „Wanneer gij, waarde medekiezersu reken schap gelieft te geven van hetgeen waarom het bij deze uitoefening van ons staatsburgerrecht te doen is, dan zult gij, naar ik vertrouw, alle overwegingen van persoonlijke tóegenegenheid ter zijde stellen In 't belang der publieke zaak en uwe stem geven aan Z. K. H. prins Frederik Karei van Pruisen heeft, naar men verneemt, het voornemen met zijne dochter, H. K. H. prinses Maria op het einde dezer maand de residentie te bezoeken en de aanstaande gemalin van prins Hendrik aan het Nederlandsche hof voor te stellen. Het buiten paleis Buitenrust aan den Scheveningschen weg, zal ter beschikking der vorstelijke personen en van hun gevolg worden gesteld. Volgens de N. Eott. Ct. zal de aansluiting dei- spoorwegen naar het Noorden en Zuiden bij den aanstaanden zomerdienst beter geregeld worden dan tot dusverre het geval was. In verband tot de in ons vorig nommer opge nomen correspondentie uit de Kölnische Zeitung over den toestand op Sumatra, verdient het vol gende, uit het Bataviaasch Handelsblad, de aan dacht: Berichten uit de Bataklanden maken melding van een gevecht, dat den 3en Maart te Toba heeft plaats gehad, met den moedigen stam Naga Sariba. De aanvoerder van den stam bleef ge kwetst in onze handen, en zijne medestanders werden op de vlucht gejaagd. Ook bij dat ge vecht stonden verscheiden Batak-hoofden aan onze zijde en streden dapper. Te Siliendong ziet het er minder goed uit. De oproeping aan de hoofden van de vier hoofdstam men van Sipoholon om voor den bestuurscommis- saris te verschijnen, teneinde te doen blijken van hunne gezindheid, is voor een groot desl onbeant woord gebleven. Dat maakte vijandelijkheden waarschijnlijk. Werkelijk kwam het daartoe in den nacht van 17 Febr. De troepen hielden zich uitstekend, en dit heeft den vijand niet alleen ontzag ingeboe zemd, maar hem tevens, bij het allengs aankomen van versterkingen aan onze zijde, in ontzag ge houden, zoodat hij den 27en Febr. jl. nog geen gevolg had gegeven aan zijn voornemen om onze troepen en de zendelingstations te Siliendong met cene groote overmacht aan te vallen. Ook hier hebben onze troepen hun roem van niet tegen vermoeienis en ontberingen op te zien krachtig gehandhaafd. Heel wat móest er toch van de manschap gevergd worden. hfe: Uit Amsterdam schSpft men ons: Hier ter stede heeft zich reeds eene commissie gevormd met het doel om aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden bij zijn aanstaand huwelijk met Prinses Marie van Pruisen eene nationale hulde te betoonen in den vorm van een cadeau. De in schrijving is voor ieder opengesteld en mag niet hooger zijn dan f 10 en niet lager dan 0.10. Aan het hoofd dezer commissie staan baron Teng- nagel uit 's Hage en de heer J. Boissevain, direc teur der stoomvaart-maatschappij Nederland alhier. De IJkant van Amsterdam bood gisteren een verrassend schouwspel. Uitgelokt door het prach tig schoone weder, hadden duizenden zich der waarts begeven, om den uittocht van de Willem Barents te zien. Van de Oosterdoksluis tot aan de groote steigers aan den Westerdoksdijk en zelfs nog verder op den Spaarndammerdijk tot aan Tivoli krielde het van voetgangers en rijtui gen. Het water toonde een tafereel, het penseel van een Willem van de Velde overwaardig. Eene menigte vaartuigen van allerlei afmeting roeide en zeilde heen en weder, om bet schip uitgeleide te doen. Aan een der ,Westerdoksteigers lag de Antilope overdekt met vlaggen en met een mu ziekkorps aan boord. Met deze boot zouden de studenten de Barents naar IJmuiden vergezellen. Tegen halt twee waren allen aan boord en klonken de tonen van het Io vivat, waarop de boot den steven wendde naar de Oosterdoksluis. Weinig tijds daarna, te twee uur ongeveer, kondigde het geschut aan, dat de Barents het dok had verlaten, en spoedig verscheen het ranke scheepje op sleeptouw van eene kleine stoomboot en omstuwd door de Antilope en andere stoom- booten, met eene onafzienbare reeks roei- en zeilschepen. Onder luide hoezees en de fanfaren der muziek gleed het statig langs de talrijke menigte, salu- eerende met de vlag, en spoedig daarop was het bij de Zaandammer spoorwegbrug uit het gezicht. Tot den avond bleef de schooner nog te IJmui den en morgen zal hij uitzeilen. Hbl burgemeesters. Goedgekeurd dat, met ingang van 1 dezer, aan J. Luylt, burgemeester van St. Maartensdijk, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeentè. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de 25jarige te Middelburg geboren en te Vlissin- gen wonende dienstbode, M. E. geheeten, thans alhier gedetineerd, overeenkomstig het de vorige week door Ons gemelde requisitoir van het open baar ministerie, schuldig verklaard aan vijf wan bedrijven van oplichting, te Ylissingen ten nadeele van verschillende personen gepleegd, en haar ver oordeeld tot 183 dagen cellulaire gevangenisstraf en vijf geldboeten van f 25 ieder, benevens in de kosten. Ch. L. v. D., oud 28 jaren, arbeider te Kapellebrug (Clinge) is door de rechtbank schuldig verklaard aan 1° het in het openbaar tegen iemand uiten van smaad- en scheldwoorden, en 2° het moedwillig toebrengen van slagen en stoo- ten, en te dier zake veroordeeld tot 15 dagen eellulaire gevangenisstraf, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Bij het vertrek uit Bath van een Belgisch pleizierjacht, toebehoorende aan den heer Wap pers uit Antwerpen, geraakten gisteren twee heeren door het omslaan der boot te water. Een der drenkelingen redde zich op het jacht, terwijl de ander met de boot der kommiesroeiers, die spoedig op de plaats des onheils was, van den dood werd gered. De heer Hendrik Muller Sz. te Rotterdam heeft voor eenige dagen in de N. R. ct, geklaagd over herhaalden bloemen- en plantenroof in den tuin voor zijn huis. Thans schrijft hij het vol gende „Deze ongepaste vrijigheid moet mij, naar 't schijnt, afgeleerd, of wel, ik moet voor dien overmoed gestraft worden. „Hedenochtend bleek 't althans, dat sedert gis terenavond vier groote fraaie rozenstruiken en een dertigtal bloeiende tulpenbollen verdwenen waren. Men heeft er, 'twas duidelijk te zien, rustig den tijd voor genomen en de planten netjes en voorzichtig met de hand uitgegraven, zeker opdat ze toch vooral niet beschadigd zouden worden en men ze elders zou kunnen kweeken en genieten. Een deskundige had het werk niet netter en beter kunnen doen. „Dit was het antwoord van het desbetreffend deel der goede bevolking van Rotterdam op mijne mededeeling." Den heer dr. Ph. R. Hugenholtz, gewezen predikant bij de N. H. gemeente te Amsterdam, is bij zijn vertrek naar 's Gravenhage, door een 300tal personen, waaronder onderscheiden tegen standers van zijne gevoelens, een blijk van hoog achting en waardeering van zijn karakter aange boden. Het bestaat uit een album met de namen der medewerkers en uit een exemplaar der belang rijkste werken van George Ebers. Het Utr. Dagblad bevat het volgend AAN DB WILLEM BARENTS, OP ZIJN TOCHT NAAR NOVA-ZEMBLA. MEI, 1878. Met gloeiende harten naar 't ijskoude Noord, zoo wacht U de schittreude Driekleur aan boord: laat kronklen haar hanen, de pool tegemoet, waar de achtbare schim U van Barents begroet I plant daar ODzen Standaard in 't hart van dat strand, en breng er den groet van het Volk en van 't Land, dat eens uit zijn midden een kroost rijzen zag, om wondren te scheppen voor de Eer van zijn vlag. Doch, als gij uw voet op dien ijsbodem zet, verzuim niet, om 't eerst in een Zeemansgebed, rond-Hollandsch den Hemel te brengen den lof, den dank en den prijs voor het lot, dat U trof, om weêr, na drie eeuwen, op glansrijke haan, in 't spoor der onsterflijke Vadren te gaan; en heeft uw gemoed daar dien dank uitgebracht, zoo voeg er den Eed bij: van 't jeugdig geslacht, waaraan onze toekomst eens toe is vertrouwd, dat nooit te vergeefs op zijn trouw wordt gebouwd, maar, waar 't onafhanklijke Vrijheid ooit geldt, 's Lands Vaan hier zal wappren ter zee en in 't veld, en de lauweroogst, hier, voor drie eeuwen, vei'gaerd, door 't Nakroost vermeerderd, in Eer blijf bewaard. Te Delft15 April, 78. n Dr. WAP. Er is in Amerika een nieuwe vuurspuwende berg ontdekt, een Vesuvius in miniatuur in den staat Nebraska. De vulkaan is thans in volle werking. Slechts weinige reizigers kennen hem, daar hij in het noordwesten van Nebraska in eene verwijderde streek ligt, ver van iederen handels weg, op den westelijken oever van de Missouri. Geen enkel hoek over geographie of geologie noemt dezen vulkaan, aan welken men echter thans de aardbevingen begint toe te schrijven, die in Canada en de Vereeriigde Staten den 4en No vember 1877 waargenomen zijn. Onder de groote merkwaardigheden der Parijsche tentoonstelling zal ook behooren de Frigorifiquehet ijsschip, gebouwd om vleesch uit Amerika in bruikbaren toestand naar Frankrijk over te brengen. De buitengewone hoogte van het Seinewater zal de reis naar Parijs mogelijk maken. Aan de Jenabrug liggende zal het schip voor ieder te zien zijn, die zich rekenschap wil geven van het conserveeren van vleesch door koude. Door spiegelruiten zal men het vleesch in de verkoelde bakken kunnen, zien liggen. Ook zal men er stukken vleesch kunnen brengen om ze te laten bewaren en een paar maanden latei- terug te halen. Worden ze dan in bruikbaren staat weer afgeleverd, dan is het bewijs daar, dat het probleem van het vervoeren van geslacht vleesch op grooten afstand als opgelost is te beschouwen. Twee velocipedisten uit Parijs hebben een Sterk stuk gedaanwel het sterkste, dat tot nu toe van „wielenaars" gehoord is. Ze zijn den 16 Maart Parijs uitgereden en den 21 April te ruggekeerd en hadden toch ongeveer negenhon derd uren gaans afgelegd. Ze reisden door Frank rijk, Noordelijk-Italië en Zwitserland,slechts 27 dagen „wielden" zijde overige dagen werden gebruikt om te rusten of om merkwaardigheden te bezich tigen, Op de reisdagen „wielden" de heeren dus dagelijks een afstand van 33 uren. Zou er niet eens een enkel traject per spoor afgelegd zijn? De opium-handel heeft in Engeland eene eigen literatuur. Om het groote verbruik zoo in het moederland als in de koloniën tegen te gaan is eenige jaren geleden eene „Anglo-Orientalische Maatschappij tot onderdrukking des opiumhandels" opgericht. Deze maatschappij heeft een eigen tijdschrift, terwijl haar secretaris, de heer Turner, een uitnemend werk geschreven heeft over de Britsche opium politiek. Thans is in Duitsehland weer een werkje uitgekomen over de geschiedenis en de nadeelige werking van den opiumhandel van den Bonner professor Christlieb. Wie zich de voor ettelijke jaren uitgekomen Confessions of an opwmeater herinnert, zal levendig beseifen, welke kanker het opiumgebruik is voor een volk. Jean Baptiste Séhastien Krantz, directeur- generaal 'van de Parijsche tentoonstelling, is, hoe wel zijn naam Duitsch klinkt, een echte Fransch- man. Hij heeft zijne opleiding gehad aan de polytechnische school te Parijs en was hoofd ingenieur, toen hij in 1867 belast werd met de leiding van het bouwen en inrichten desr tentoon stellingslokalen. Gedurende het beleg van Parijs ontwikkelde Krantz eene rustelooze werkzaamheid; overal waar wat te doen viel zag men hem. Toen er gebrek aan brood kwam, bouwde hij stoommoleus en voorzag de hongerlijdende stad vau meel. Na den oorlog koos Parijs hem in de kamer van afgevaardigden, waar hij in het linker centrum plaats nam, zich hoofdzakelijk met open bare werken bezig hield en als rapporteur over riviervaart en spoorwegen zeer uitgewerkte stuk keu leverde en o. a. gunstig rapporteerde over het maken eener onderzeesehe spoorwegverbinding met Engeland. Krantz is een republikein in merg en been, en alleen omdat hij onmisbaar was, heeft het reactionaire kabinet hem gelaten in de betrek king van directeur-generaal der tentoonstelling, die hem nog door Thiers was opgedragen. (Van 28 April tot 5 Mei.) Middelburg. Ondertrouwd: A. Leinse, jm. 26 j., met J. J. Boone, jd. 31 j. A. Schouten, jm. 21 j., met M. J. Kostense, jd. 24 j. D. van Loo, jm. 28 j., met A. U. Corné, jd. 28 j. A. Petiet, jm. 24 j., met S. J. Seijmour, jd. 24 j. J. de Pagter, jm. 29 j., met R. J. Jongepier, jd. 24 j. A. A. Mes, jm. 28 j., met J. A. van Miert, jd. 26 j. Bevallen: M. Geljon, geb. van Uxem, z. M. E. van der Harst, geb. Groenewegen, d. en levenl. z. J. R, de Ruijter, geb. Vreke, d. J. van den Hoek, geb. Paasse, z. W. Montanari, geb. Koenen, z. A. A. van Wickeren, geb. Claase, z. (levenl.) OverledenP. J. Spapê, man van P. Pieterse, 26 j. P. Joziasse, jd. 19 j. N. P. A. Schorer, d. 14 j. P. H. Corljé, jm. 21 j. A. de Jager, vrouw van D. de Nood, 68 j. J. P. Bowkamp, z. 2J m. J. Davidse, d. 1 j. (Van 27 April tot 4 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: H. F. Stijgers, jm. 39 j., met M. A. van Hecke, jd. 28 j. J. C. Michel, jm. 31 j., met M. J. van Aalst, jd. 25 j. W. J. Born, jm. 28 j., met S. J. C. Bowbijes, jd. 28 j. BevallenM. N. Winkelman, geb. van de Plas- scbe, z. T. C. Meijboom, geb. Dommisse, z. E. Ventevogel, geb. Grootjans, z. S. C. Maldegem, geb. Van Outrijve, d. M. van den Berge, geb. Leijs, d. C. Jansen, geb. But, d. S. J. Lagaaij, geb. Harder, z. OverledenA. Brobbel, vrouw van W. Schenk, 53 j. C. van Wijk, z. 8 w. J. S. Krullaars, vrouw van J. A. W. Scheepers, 22 j. J. Eggel, z. 4 w. H. Schouten, jm. 23 j. Goes. Gehuwd: A. Jacobs, jm. 26 j., met M. Kosten, jd. 23 j. BevallenK. de Groot, geb. Mussche, d. M. F. Rombouts, geb. Schik, d. E. de Busscber, geb. Dirkse, d. W. P. Schrijver, geb. Bal, z. K. J. Fischer, geb. Giinster, z. N. van Liere, geb. de Jonge, zs. (tweel.) Overleden: M. Grootemaat, jm. 28 j. J. Wol- faert, gehuwd met M. A. Veekman, 60 j. Zierikzee. Bevallen: L. Suurland, geb. van Don, z. Overleden: L. de Waardt, man van J. van Burgh, 63 j. L. G. van den Bliek, wede. van A. K. Backx, 57 j. P. J. Jongmans, d. circa 10 m. P. Arnold, z. bijna 5 m. J. van der Welle, d. 14 m. 4 Mei. 's av. 11 u. 51 gr. 5 's morg. 8 u. - gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 6 u. 60 gr. 's av. 11 u. 54 gr. 6 's morg. 8 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 66 gr, 's av. 6 u. 69 gr. binnenland. Eerste kamer. Nadat de onteigeningswet betreffende den spoorweg- AmersfoortNijmegen

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1