N°. 106. 121e Jaargang. 6 Mei. TKJmd}tm. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentieni 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lapfitb C°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Se hipdeur droog dok. Middelburg, 4 Mei, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Ke rkn i euws. Kunstnieuws, fIDDËLB t De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de passage met rij- en voertuigen over het droge dok langs de schipdeur, van Maandag den 6 Mei a. tot nadere aankondiging is gestremd. Middelburg, den 3 Mei 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE, De secretaris, G-. N. DE STOPPELAAR. Aanstaanden Woensdag heeft de herstemming voor de verkiezing van een lid der staten van Zeeland plaats. Evenmin als voor veertien dagen, toen een overvloed van candidaten ons tot soberheid in het bespreken verplichtte, achten wij het thans noodzakelijk veel woorden te besteden om onze lezers aan hun kiezersplicht te herinneren. De keuze is thans eenvoudig. Aan den eenen kant de heer van Hoek, wiens verleden, wiens bekende werkzaamheid in verschillende open bare betrekkingen, waarborg geven dat de Zeeuwsche belangen, in zijne hand, de behar tiging vinden zullen, welke de vereeniging van kennis, ijver en karakter oplevert. Aan den anderen kant de heer Sprenger, omtrent wiens persoonlijke hoedanigheden misschien in den beperkten kring van zijne vrienden en van hen, die in zijne betrekking als burgemeester van een paar gemeenten met hem in aanraking komen, een gunstig getuigenis te vernemen is, doch die zich overigens in het publieke leven tot dusverre weinig heeft doen kennen. Wij gelooven daarom dat de enkele herin nering aan den verkiezingsdag voldoende zal zijn. Wie echter nader de wenschelijkheid, om aan den heer van Hoek de voorkeur te geven boven zijn medecandidaat, uiteengezet verlangt te zien, leze het onder onze rubriek „Ingezonden stukken" opgenomen betoog van een schrijver, die door zijne positie en zijne ervaring vol komen op de hoogte geacht kan worden van hetgeen het algemeen belang in deze eischt. Wat ons betreft, dringen wij alleen nog op eene trouwe opkomst ter stembus aan, opdat de verkiezing van Mr. W. A. VAN HOEK ditmaal verzekerd zij. Bij de verkiezing van twee leden voor den ge meenteraad te Heinkenszand op den 2en dezer hebben voor de eene vacature Jac. Boonman Mz. 32 en Jac. Boonman Dz. 20 stemmen, voor de andere vacature J. v. d. Ende 31 en J. Braamse 19 stemmen verkregen. Voor beide plaatsen is eene herstemming noodig. Den 22en dezer zal te Krabbendijke eene ver kiezing plaats hebben, ter aanvulling der vaca ture ontstaan door het vertrek van het raadslid J. de Jager. Reeds hebben we in het jongste raadsverslag met een enkel woord. gewag gemaakt van de attentie van den heer A. des Tombe ten opzichte der gemeente Zierikzee. We komen hierop nog even terug. De gedenkpenning is van zilver, hij is fraai en uitvoerig gesneden en ziet op een zeegevecht op de Schelde, geleverd in 1631 door den admiraal Hollare in verband met de bewegingen van het leger te velde. (Zie van Loon II). Het schoorsteenstuk is van 1673; het bevat de wapens der gemeenten van Schouwen en Duive- land en dat van Willem III van Oranje. De omlijsting en verder bijbehoorend werk is fraai jn hout gesneden. Een en ander is nu gerestau reerd en verguld als antiek. Het schilderwerk is verdoekf en het geheel maakt een rijke gehoor; steenbekleeding uit. Aan de heeren Stortenbeker te 's Gravenhage komt veel lof toe voor het kunstige werk en aan den heer des Tombe even zeer, voor de wijze waarop hij toont prijs te stellen op zijn verwantschap met een der eerste Zeeuwsche geslachten. ZCt Bij beschikking van den min. van waterstaat enz. is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de adm. der posterijen hunne functiën zullen uit oefenen als volgt, te weten De commiezen der 2e klasse: F. T. Rooth ten postkantore te GorinchemW. F. Viëtor ten postkantore te Rotterdam; jhr. J. D. A. Quintus ten spoorweg-postkantore no. 1; J. ten Cate ten spoorweg-postkantore no. 1; de commiezen dei- Se klasse: N. J. van Aken ten postkantore te Gorinchem; E. W. Hildebrandt ten postkantore te Maastricht; W. F. L. van Oudenhoven ten postkantore te Zw.olle; I. I. G. Stütterheim ten postkantore te UtrechtP. W. Papegaay ten spoorweg-pestkantore no. 2F. A. de Klerck jr. ten postkantore te Middelburg; W. J. Borgerkoff Mulder ten postkantore te Nijmegen; de commie zen der 4e klasse: J. P. W. Caland voorloopig ten postkantore te Groningen; N. Haremaker ten postkantore te Amsterdam; J. Schadee ten post kantore te 's GravenhageA. W. Boon ten post kantore te ArnhemJ. Muus jr. ten postkantore te Amsterdam; J. C. de Yulder van Noorden ten postkantore te 's HertogenboschH. W. Tydeman ten postkantore te 's Hertogenbosch; J. S. Parker ten postkantofë te" Amsterdamde surnumerairs N. S. W. Eichholtz ten postkantore te Willemstad B. J. Lantinck ten postkantore te Onderdendam; J. A. Hijner ten postkantore te ZwartsluisT. H. van Meurs ten postkantore te Zwolle; P. J. T. Coolhaas ten postkantore te AmersfoortG. W. W. C. Diest Lorgion ten postkantore te Kampen; L. J. A. van Spengler ten postkantore te Bergen op ZoomJ. Gorter ten postkantore te Heerenveen; J. van Waas ten postkantore te SchiedamD. J. Braakenburg ten postkantore te LeidenM. J. de Jongh ten postkantore te Goes D. Mentz ten postkantore te den Helder; D. Snijder ten postkantore te Harlingen. Dinsdag zal de minister van buitenlandsche zaken te Parijs een diner geven ter eere van Z. K.H prins Hendrik der Nederlanden. Deze zal Parijs den 9 dezer verlaten. VEKBETHEIHÖ. In den vierden regel van het eerste bericht in ons nommer van gisteren is, door een drukfout, gesproken van burgemeesters en notarissen, terwijl, zooals uit het vervolg duidelijk bleek, van burgemeesters en secretarissen sprake was. belastingen. Benoemd W. G. Pastoors, thans ontvanger der dir. bel., en invoerrechten en acc. te Zevenaar c. a., tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Oudenbosch c. a. Yan 2 tot 4 dezer zijn de akte-examens voor lager onderwijs alhier voortgezet met den vol genden uitslag: Hulponderwijzers: Aangegeven 8,geëxa mineerd 7, toegelaten 3: de heeren C. Allaart, te Ter Neuzen, J. I. van Dijke, te Kruiningen, en N. Nieuwdorp, te Heinkenszand. Hulponderwijzer essen: Aangegeven 4, geëxamineerd 4, toegelaten 4mejuffrouwen H. J. D. Botzen, te Middelburg, C. F. Ie Clercq, te Middelburg, H. Coumore, te Zierikzee, E. L. Mu- lock-Houwer, te Zierikzee. Onderwijzers in het teekenen: Aan gegeven 3, geëxamineerd 2, toegelaten 1de heer C. Timmermans,te Middelburg. Hiermede zijn de examens afgeloopen. Benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool te Veendam L. Beins, van Brielle. De officier van adm. J. W. Groeneyk, bij Zr. Ms. besluit van den 25en April jl., met ingang van den laatsten dezer, eervol ontheven van de waar neming der betrekking van administrateur bij het marine-hospitaal te Willemsoord, wordt tevens met dien datum op nonactiviteit gesteld. Te Arnhem is bij de N. H. gemeente tot pre dikant beroepen de heer Roozemeijer, predikant te Middelburg. Tot predikant bij de N. H. gemeente te O. W. Souburg is beroepen de heer J. W. Knot tenbelt, candidaat te Utrecht. De kerkeraad der N. H. gemeente te Am sterdam heeft besloten het 3e eeuwfeest van de stichting der gemeente op 26 en 29 Mei a. op eene gepaste wijze te doen herdenken en, zoo mogelijk, een blijvend gedenkteeken daarvan in een nieuw kerkgebouw op te richten. Hij be noemde eene feestcommissie, met het mandaat, deze feestviering voor te bereiden en te regelen. Eenige hervormde predikanten in Drenthe en Groningen zijn voornemens een adres aan de regeering te richten tot het bekomen van wette lijke regeling van de pensioenen der predikanten. De opvoering van het blijspel „de Kies vereeni ging van Stellendijk", door het Rotterdamsche tooneelgezelschap der heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels, heeft zoo wij meenen de stout ste verwachtingen overtroffen. Laat ons er voor uitkomen dat het weerklinken van goed Hollandsch, het weergeven van echt Nederlandsche toestanden, het te pas brengen van geestige en toch onschul dige Nederlandsche aardigheden, binnen de wanden van ons schouwburg-lokaal eene zeldzaamheid, haast schreven we eene nieuwigheid, - was. Geen zitplaats was dan ook onbezet gebleven en de vroolijke stemming welke van het begin tot het einde heerschte, de gulle lach die telkens weerklonk, bewezen dat men zich niet teleurge steld vond. Tegenover deze uitspraak van het publiek blijft aan de critiek niet veel te zeggen over. Een blijspel dat lachen doet, dat niemand kwetst en ieder vermaakt, wat wil men meer? Het succes van Lodewijk Mulder's thans over-bekend blppel bewijst zich zelf; het te ontleden is ons werk niet. Slechts voor deze opmerking is misschien nog plaats. Een deel van dit succes ligt buiten twijfel in de juistheid, waarmede toestanden uit het dagelijksche leven hier weergegeven worden. Shakespeare's eisch King Henry V, 4e bedrijf) Minding true things, by what their mockeries be, wordt hier meer dan voldaan. Wij zien eene pa rodie van ons publiek leven en worden ge dwongen tot de erkentenis dat zij eene photographie is. Toch doet die erkentenis ons geen verdriet, maar wekt zij onze vroolijkheid op. 't Gaat ons daarbij als velen „zondaren" in de kerk, die zich met volkomen instemming iederen Zondag hun diepe verdorvenheid onder 't oog hooren bren gen en toch, al de overige dagen der week, met vrij wat zelftevredenheid hun petit bonhomme de chemin door het leven afleggen, 't Is alsof er, bij ieder onzer, eene diepe overtuiging op den bodem van ons gemoed ligt dat, van een zeker standpunt gezien, alles zonder uitzondering belache lijk of slecht lijktmaar dat toch, ondanks het belachelijke en verkeerde dat ieder onzer hande lingen aankleeft, het nastreven van wezenlijk ernstige en goede doeleinden daaraan ten grond slag liggen kan. Misschien kan deze opmerking er iets toé bijdra gen om een naar ons inzien verkeerden indruk, dien Mulder's stuk anders zou kunnen achterla ten, te temperen. Zeker is het te wenschen dat het blppel het zijne toebrenge om de dwaasheden en verkeerdheden, die ons politiek leven aankle ven, te bestrijden en te verbeteren. Doch men mocht zich, door de vreeselijke belachelijkheid der Stellendijksche kiezers en gekozenen, eens laten bewegen om nog minder dan thans het geval is, zich aan de publieke zaak gelegen te laten liggen. Zulk eene opwekking is waarlijk in ons Nederland niet noodig Het spel der heeren van den Rotterdamschen troep was in sommige opzichten een onovertref- felijk meesterstuk. Met opzet gebruiken wij hier een paar groote woorden. Eene studie van opmer ken, waarnemen en weergeven als noodig is om rollen zóo te scheppen (het Fransche woord créer is hier juist op zijne plaats) als die van den pre sident Schor, den boer Haspelstok en den kastelein Steenkamp, kan nauwelijks beseft, onmogelijk beschreven worden. De grondeigenaar Marksteen had het juiste cachet van voornaamheid, dat aan de conservatieve onbeduidendheid een zeker air van gewicht bijzet. De ingenieur Valburg ver vulde zijne rol, die niet zoo dankbaar is als de anderen, mede zeer goed. Van de beide dames komt aan mevr. de Vries even groote waardeering toe als aan de heeren, voor haar natuurlijk, leven dig en fijn spel. Wat mej. Beersmans betreft, haar talent, dat voor ernstige rollen geschapen is, komt in het lichte genre waarin zij zich als Louise Lansing te bewegen had, niet tot zijn recht. De met zorg gekozen tooneelschikking is mede eene der nieuwigheden, door welke de herleving van ons tooneel iu de laatste jaren zich geken merkt heeft. De vergaderzaal eener dorpsherberg, die ons gisteren op de planken vertoond werd, was werkelijk zulk een lokaal, waarin noch de ledenlijst, noch de pijpen-standerd, noch de presi dentshamer, noch het borstbeeld van Nieuwen- huijzen ontbraken. Zulk eene lpt paste bij figu ren als de kastelein Steenkamp en zijne gasten uitnemend. Donderdag heeft de koopdag van een boe- reninspan op de hofstede van den landbouwer Wolfert Dz., te Sluiskil, plaats gehad; het aan komen van verschillende vaartuigen uit Zuid- Beveland in den vroegen morgen en het groot getal passagiers per provinciale boot aangekomen, bewees reeds, dat er vele belanghebbende en belangstellen den waren opgekomen naar dien koopdag, waar het zeldzame feit plaats greep, dat 32 paarden en 50 stuks rundvee zouden geveild worden. Nog nooit heeft in dit district een koopdag plaats gehad, waar zooveel volk aanwezig was; men schat het getal personen op 4 a 5 duizend, welke per spoor, vaartuig of rijtuig herwaarts waren gekomen. De spoortreinen vervoerdente Ter Neuzen 565, te Axel 408,- te Sas van Gent 276, te Philip pine 116 personen, terwijl te Sluiskil 1841 cou pons zijn afgeleverd33 tenten waren geplaatst, om de hongerigen en dorstigen te lavenin een waarzeggersspel kon men de toekomst vernemen, terwijl een zestal muziekanten tot opluistering der verkooping aanwezig waren. (T. N. ct.) De gebouwen en daartoe behoorende gron den, ter grootte van 68.40 aren, van de in 1871 nieuw gestichte meestoof de Eendracht te Wolfaarts- dijk, zijn bij. publieke veiling verkocht voor f 6900 aan Janus Thorenaar, timmerman en metselaar aldaar. Onlangs werd medegedeeld, dat de gierpont over de Waal te Zalt-Bommel met de bootjes en ketting plaats had gemaakt voor een gierpont die langs een zwaren kabel liep, welke dwars door de rivier was gelegd. Thans wordt gemeld dat de proef totaal mislukt is. Telkens brak de kabel, zoodat vele dagen het overgieren niet mogelijk was. Men zal daarom tot de vorige giermethode terugkeeren. Z. M. de koning heeft, vóór zijne komst te Amsterdam, verschillende zalen in het koninklijk paleis aldaar met eenige uitstekende voorwerpen van kunst en nijverheid doen versieren. Zoo trek ken in de troonzaal, de galerij-eetzaal, de Mozes- zaal en de van Speyk-zaal prachtige nieuwe licht kronen en girandoles de aandachtin den Gelen salon prijken uitstekend schoone marmeren beel den, kunstgewrochten van Barsaghi, uit Milaan; een fraaie Florentijnsche kast, een Sèvres-porse- leinen schoorsteen-ornement en een spiegel met kunstig gebeeldhouwde lijst. "V oorts is het schil derwerk in de groote vestibules, op de trappen en deuren met smaak gerestaureerd, en getuigt een en ander van aanhoudende zorgen voor en hooge waardeering van „'s werelds achtste wonder'

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1