BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws, Marine en ieger, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand, Aigemeen Overzicht. schoolopzieners. Eervol ontslag verleend aan P. J. Heyning, op zijn verzoek, als schoolopziener in het 7e schooldistrict van Noord-Holland. korps mariniers. Op pensioen gesteld de kapi tein 2e klasse van het korps mariniers J. A. Zaal, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 900 en van eene ver hooging van dat pensioen, ter somma van f 75 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst tusschen de keerkringen. Bevorderd bij het korps mariniers, tot kapitein 2e kl. de le luit. W. F. Clifford Koeo van Breugel, en tot len luit. de 2e luit. J. A. H. Jockin. belastingen. Belast met de waarneming van de controle dier middelen te Dockum, G. H. J. Souman, commies ter inspectie van de directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Zwolle. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Oost-Indië tot offic. van gezondh. 2e kl. de student voor genoemden dienst (arts) P. J. Hijmans van Anrooy. leger. Op nonactiviteit gesteld de 2e luitenant J. M. Rappard, van het le reg. vesting artillerie, op zijn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. koloniën. Eervol ontslag verleend op zijn verzoek aan den Oost-Indischen ambtenaar mr. J. D. ran Kuyk, thans met verlof hier te lande. De gemeentebesturen in Limburg zijn door gedep. staten namens den minister van binnenl. zaken aangemaand om geen snbsidiën meer aan kerken, pastorieën of geestelijken toe te staan. De officier van gez. 3e kl. Leemans is geplaatst bij het garnizoen te Vlissingen. DM Volgens aanschrijving van de bevelhebbers in de militaire afdeelingen zullen op last van den minister van oorlog aan de verschillende garni zoenen handbrandspuiten met toebehooren ver strekt worden. Eenige officieren, onderofficieren en manschappen zullen daarna in de behandeling dier spuiten geoefend en vervolgens als vaste brandpiketten bestemd worden. De heer Tegelberg, directeur van de stoom vaartmaatschappij Nederland, een der voorstanders van de Kweekschool voor machinisten, melkemen in ons land wenscht op te richten, ontving eer gisteren 5000 voor deze kweekschool van een gever, die ongenoemd wenscht te blijven. In tegenwoordigheid van den inspecteur dei- artillerie der marine zijn te Nieuwediep eenige zeer belangrijke proefschoten gedaan met het getrokken achterlaad-kanon van 28 cm., zijnde de bewapening van onze kanonneerbooten. Deze stukken worden bij Krupp te Essen ver vaardigd, zijn lang 6,1 meter en hebben een ge wicht van 27,500 kilogram. Men bezigde ladingen van 45, 50 eü 55 kilo prismatisch buskruit en projectielen van 203,5 en 257,5 kilo, waarmede men een druk waarnam van 25003850 atmosfeeren en een aanvankelijke snelheid van 450490 meters. Een der directeuren van de fabriek van Krupp woonde deze proeven bij. Als eene bijdrage tot de kennis van de zachte verbaasde oogen, dit alles te zamen vormde een schooner schilderij dan ooit door gratiën of modellen kon verkregen worden. St. Julian zag lord Ulleskelf met een glimlach aan. Hexham antwoordde een weinig verstrooid dat hij lord Uileskelf gaarne de proef zou laten zien, welke hij eens genomen had. „De natuur is een zeer onzekere assistent," voegde hij er bij; „en ik zou ook kunnen uitroepen, o waarom ben ik slechts een man met een stuk geel papier voor mijn raam, een rij flesschen op een plank, die tracht het leven op te wekken uit het vlies dat mijn glas bedekt!" „Ik vind dat gij allebei zeer profaan spreekt," zei lord Ulleskelf „ten aanhoore van al die kinderen, en bij zulk een schouwspel. Maar ik wil zeer gaarne morgen ochtend uwe photographieën komen zien, mijnheer Hexham," voegde hij er bij, vreezende den jongen man door zijne woorden beleedigd te hebben. De vuurgloed op de golvende zee ging tot zilver over, toen het licht veranderde en afnam. Het licht op de zee scheen flauwer, maar toen vatte het land weer vuur en boomen, duinen en veraf gelegen daken schitterden bij deze groote illumi natie en er vielen donkere schaduwen over het grasveld. Op dit oogenblik begon mevrouw Margaretha op jammerenden toon te klagen dat zij moede was, zoodat ik voorstelde met haar naar huis te gaan. Iedereen keerde wel terug, maar wij sloe gen een korteren weg in, terwijl de anderen met geschiedenis der vleeschverkoopingen vanwege het rijk voor onteigend vee, kan dienen, dat dezer dagen vijf kleine slachters te Aarlanderveen in éene week ieder f 35 hadden verdiend door het meedoen in naburige gemeenten aan de „geilik", d. w. z. bedriegelijke coöperatie bij zoodanige publieke verkoopingen. Men schrijft uit Amsterdam Het heeft in onze handelskringen een treurigen indruk gemaakt, dat het handelshuis James Barge, hetwelk meer dan een eeuw heeft bestaan, zijne betalingen heeft gestaakt. Gisteren verscheen de firma niet ter beurze. Men wil dat de déconfiture te wijten is aan moeielijkheden, waarin het huis Mohrman en Co. te Batavia zou gewikkeld wezen. Thans beweert men, dat pogingen in het werk worden gesteld, om ten behoeve der firma Barge surseance van betaling te krijgen. Het is zeer te wensclien, dat dit huis behouden blijve. (17. DM.) Het nadeel, tengevolge van het vertrek der 4e batterij rijdende artillerie en de opheffing van het garnizoen te Roermond door de nering doenden geleden, begroot men op f 130,000 ont vangst 'sjaars. Door de heeren van Rechteren van Ahnera, van Tuyll, de Casembroot, Hovy, van Schuylen- burch en d'Ablaing van Giessenburg is eene op roeping tot de ingezetenen van den Haag gericht, om door algemeene bijdragen Z. K. H. prins Hendrik bij zijn aanstaand huwelijk een waardig geschenk als „blijde inkomst" aan te bieden. De planeet Mercurius zal aanstaanden Maan dag tusschen de aarde en de zon voorbijgaan. Men herinnert zich dat de laatste overgang van de planeet Venus de geheele geleerde wereld in beweging brachtdie van Mercurius is wel is waar minder belangrijk, doch niettemin de opmerk zaamheid waard. De planeet komt even over half vier aan de linker- of oostzijde voor de zon neschijf en besteedt een tijd van 7 uren 35 min. om zich voorbij de zon te bewegen. Volgens berichten uit de Kaap van 19 Maart keert de heer van Gorkum uit de Transvaal naar Europa terug. Aanstaanden Zondag nemen de middag-uit- voeringen der muziek-kapel van het regiment grenadiers en jagers in het Haagsche Bosch weder een aanvang. Er is dezer dagen een man gestorven, die in Amerika eene groote beruchtheid verkregen had. William Tweed, als stoelenmatter begonnen, wist het in 1852 te brengen tot alderman van New-York eri werd het volgende jaar in het con gres gekozen. Tot 1870 bekleedde hij met eere verschillende betrekkingen van vertrouwen, waarin hij blijken gaf van groote bekwaamheid. Toen begon echter eene tijd van verzoeking. Tot com missaris van openbare werken benoemd, beroofde hij de schatkist op de schandelijkste wijze. Men behoeft den Tammany-Ring slechts te noemen om aan die diefstallen van millioenen te herinneren. Tweed stond aan het hoofd van eene gansche bende van medeplichtigen, die allen meê teerden van 's lands geld. De Ring had grooten politie- ken invloed, waardoor zij straffeloos haar schur- kenspel dreef. Eindelijk echter liepen de feiten te veel in 't oog en werd eene instructie tegen hem geopend, die, naar men zich herinneren zal, tot menig belangwekkend incident aanleiding gaf. De New-York Times bevat een bericht omtrent den dood eener kunstemakeres, dat als het waar is een staaltje bevat van echt Amerikaansche brutaliteit. Eene jonge Francaise plaatste zich bij eene voorstelling in het Providence-Theatre op eene trapeze en legde zich een appel op het hoofd, terwijl eene collega van haar zich op eene andere trapeze plaatste en met een revolver haar den appel van het hoofd moest schieten. In plaats lord Ulleskelf medegingen en den kant van de duin bij de laan die naar Ulleskelf voert, af daalden. Na dus met eenige inspanning die schoone hoogte bereikt te hebben begonnen wij allen weer tot het dagelijksche leven af te dalen en wendden onze gedaehten van schitterende wateren en drij vende wolken, weder op coteletten en kuikens. De meisjes hadden hare shawls weer omgedaan en holden de duin af. Ilelene droeg een van de kinderen van Margaretha, Emilie had den kleinen Bevis op den arm, Hester liep met haar vader gearmd en zij keerden allen nogal stilzwijgend, doch tevreden en gelukkig terug. De geluiden uit het dorp bereikten ons oor en wij zagen de lichten in de hutten en huizen schitteren; de duinen werden al hooger en hooger, terwijl wij onze verschillende paden vervolgden. De oude baak stak zwart af tegen de roode lucht de maan kwam aan den hoogen hemel te voor schijn en een helder sterretje drong door het daglicht heen. Ulles Hof ligt aan den weg van Tarmouth naar de „Lodges": het is een lief oud huis, tusschen het geboomte, in een kuil gelegen, waar de zee wind het door de pijnboomstammen en groene boschweiden bereikt, die in het voorjaar met bloempjes bezaaid zijn en in het najaar bestrooid met bruine bladeren. De „Lodges", waar St. Julian woont, ligt een mijl dichter bij de zee en bestaat uit een rij huisjes, lang3 den weg gebouwd, maar ingesloten van nu bij het mikken de Frangaise in het aan gezicht te zien, plaatste de andere zich met den rug naar haar toe en mikte, om een bluf te slaan, met behulp van een spiegel op den appel. Het schot ging af en trof het meisje midden in het voorhoofd, zoodat zij spoedig den geest gaf. Indien dit verhaal waarheid bevat en niet eene brutale reclame is, wordt het hoog tijd, dat de New-Yorksche politie eenig toezicht houde op den aard der publieke vertooningen. Niet alleen te Parijs maar in gansch Frank rijk heerschte den len Mei groote feestvreugde. In bijna alle steden van eenig belang werd het groote nationale feest gevierd door vlaggen, illuminatie, volksfeesten, concerten enz. Overal werd de groote beteekenis gevoeld van deze ten toonstelling, die de kroon zet op de wedergeboorte van Frankrijk. Den len Juni a. zal een prachtig stoomschip New-York verlaten, om eene reis om de wereld te maken. Een honderdtal deelnemers zullen in twee jaren de voornaamste punten der gansche aarde bezoeken, onder leiding van eenige weten schappelijke mannen. Het eerste plan was om eerst Zuid-Amerika en Australië te bezoeken en Europa eerst in het terugkeeren aan te doen. Ter wille van de Parijsche tentoonstelling echter is dit plan gewijzigd, zoodat de reis nu eerst regel recht naar Frankrijk gaat, waar de reizigers twee weken zullen vertoeven. De pas afgetreden Pruisische minister, graaf Eulenburg, was gewoon iederen middag na tafel eene wandeling te maken en Unter den Linden eene courant te koopen. Het liefst las hij dan de in Leipzig uitkomende Puck. Toen hij een zekeren dag hij was nog minister dat blad weer koopen wilde, zocht hij, maar vergeefs, in zijne zakken naar klein geld. De courantenjongen bemerkte dat en gaf vlug de courant met de woorden Best, excellentie, ik borg u. Deze grap beviel aan graaf Eulenburg zoo dat hij voortaan zijne courant steed3 van den zelfden jongen nam. Eenige dagen geleden kwam Eulenburg weer in Berlijn, zonder vernomen te heb ben, dat de Puck met 1 April had opgehouden te bestaan. Op zijne gewone wandeling vroeg hij den jongen om de courant. Met een onnavolgbaren ernst bekeek de jongen den ex-minister een oogen blik en sprak toen met een diepen zucht: Ach Excellente, der is ooch alle! binnenland -s Cfravenhage. Blijkens het afdeelings- verslag der eerste kamer over de bedelarij wet hebben de meeste leden zich tegen dat ontwerp verklaard. Het hoofdbezwaar gold de alinea betrekkelijk de niet-strafbaarheid bij afwijzende beschikking door het armbestuur. Het bezwaar daartegen wordt breedvoerig ontwikkeld. Een geringer aantal leden verdedigde echter het ont werp. Eerste kamer. Alle aan de orde zijnde wetsontwerpen werden heden aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging der wet op het notaris ambt verklaarde de minister van justitie, dat de invoering der wet zooveel mogelijk bespoedigd zal worden, opdat in geen geval het examen van Mei a. plaats hebbe. Bij het wetsontwerp be treffende de beëedigde vertalers verklaarden de heeren van Akerlaken en Huydeeoper bezwaar te hebben 'tegen het weglaten der bepaling van de aflegging van den eed of de belofte naar de wijze der godsdienstige gezindte. Zij vonden dit nieuwe beginsel gevaarlijk. De minister bestreed dit bezwaar. Het is geen nieuw beginsel, maar komt reeds in vele andere wetten voor. Overi gens is er geen misbruik te vreezen. door hooge muren en heggen en met uitgestrekte tuinen, die tot aan de duinen loopen. Zij zijn blijkbaar een voor een gebouwd en het zou zeer moeilijk zijn ze te beschrijven: hier een geveltop, ginds een houten met riet overdekte galerij, een venster dat tusschen een bed van klimop, hangende, kruip- en slingerplanten blinkt, die zich te goed doen aan het licht der ondergaande zon en het onverflauwd weerkaatsen in hare schoone roode aderen rood dat overgaat in groeneen van de kamers is vol licht, een licht gelijk aan dat 't welk door geschilderde ramen in een kerk valt. Op zekeren dag kwam een klein meisje langs dezen weg en de «Lodges" ziende, riep zij«O wat zijn dat lieve groene huisjesO moeder laat ons daar gaan wonen, ik geloof dat de roodborstjes die gebouwd liebben." Ik geloof dat wij daarjuist moeten wezen, kleine meid," sprak de moeder. «Zij was een arme weduwe, een nichtje yan de St. Juliau's en zij kwam er een poosje logeerenmaar men nam haar liefderijk op en wilde niet dat zij de groene huisjes ooit zou verlaten. Zij bleef hij hen en werd de vriendin, de gezellin, de gouvernante en de huishoudster van deze dierbare vrienden en bloedverwanten. Als zij wilde be proeven hier neêr te schrijven alles wat zij aan hunne goede, warme harten en hunne lieve, edele karakters verschuldigd is, zou dit een geheel afzonderlijke geschie denis vormen, naast die welke zij voornemens is thans te verhalen. 's Cfravenhage. De heer Klerek, commies derde klasse hij de posterijen, is geplaatst bij het postkantoor te Middelburg; de surnumerair de Jongh bij het postkantoor te Goes. buitenland. Petersburg. De Agence Russe zegt: om trent de gedachtewisseling door Duitschlands tus- schenkomst luiden de rapporten gunstig. De kabinetten van Londen en Petersburg hebben beiderzijds toegestemd om rechtstreeks te onder handelen over de quaesties, waarbij Engeland speciaal belang heeft. New-York. Hier zijn berichten ontvangen, dat in Mexico eene revolutie is uitgebroken in den staat Durango en te Nuevoleon. Xtrussel. Particuliere berichten uit Parijs zeggen, dat Ignatieff benoemd is tot minister zon der portefeuille. Walonieff, oud-minister van binnenlandsche zaken, is de waarschijnlijke opvol ger van Gortschakoff. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed: het maken van een steiger en een toegangsweg aan den Margarethapolder bij Stavenisse. Voor dit werk werd het minst ingeschreven door den heer C. Bolier Cz., te Bruinisse, voor f 24,987. 2 Mei. 's av. 11 u. 54 gr. 3 's morg. 8 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 60 gr. De pers van alle landen begroet met onmisken bare sympathie de opening der Fransche tentoon stelling. Dit blijk van levenskracht eener natie, die door hare beminnelijke eigenschappen zich steeds en overal vrienden heeft moeten verwerven, komt aangenaam en vroolijk uit tegen den don keren achtergrond der Oostersche verwikkelingen. Het eenige land, welks industrie te Parijs niet vertegenwoordigd is, is Duitschland. Evenals andere regeeringen had de Berlijnsche eene uit- noodiging gekregen om eene hoofdcommissie samen te stellen en hare medewerking aan de inzenders te verleenen; doch de uitnoodiging is afgeslagen. Men begint dat nu in Duitschland diep te betreuren. Behalve de materieele schade, die de Duitsche industrieelen door hun thuis blijven zullen lijden, is de moreele zijde der quaestie ook niet te verdedigen. Wanneer men Frankrijk, als organisateur van de groote onderneming en Duitschland, dat mokkend in een hoek staat te kijken zonder meê te willen doen, met elkander vergelijkt, kan die vergelijking niet ten gunste van Duitschland uitvallen. Oorlogen zijn werkelijk reeds betreurenswaardig genoeg, ook zonder dat men pogingen doet om de na- deelige gevolgen tot nog zoo lang na den vrede te doen voortduren. Zoowel de Duitsche pers als de regeeringskringen toonen dan nu ook den misslag te beseffen. De Duitsche liberale bladen doen sedert eenige dagen uitkomen, hoe jammer het is, dat het Duitsche volk niet door zijne producten op het internationale feest verte genwoordigd is en schrijven dat toe aan het feit, dat de uitnoodiging in der tijd gedaan is door het kabinet de Broglie, dat men rekenen kon tot VI. Toen ik met mevrouw Margaretha het huis bereikte zag ik eenige drukte voor de deur, een huurrijtuig, koffers, een knecht, een kamenier, een lange dame van omstreeks acht en twintig jaren, naar de laatste mode gekleed, met een zeer hoogen hoed met een veer, en ik begreep terstond dat dit freule Jeanne was. Mevrouw Margaretha, die niet zoo welopgevoed was als de overige leden van de familie, deinsde terug en zeide, - ik kan zoo niet voor den dag komen, het is freule Jeanne; maar op dat oogenblik zweeg freule Jeanne, die op luiden, knorrigen toon stond te spreken, eensklaps stil en keerde zich om. „Hier is mevrouw Sb Julian," sprak de koet sier; „die geeft den voerman altijd een fooitje;" onderwijl kwam mijn lieve mevrouw naar buiten om haar gast te ontvangen. „Wat ben ik blijde u te zien," hoorde ik haar bedaard zéggen„wij hadden u reeds uitgeschrapt. Zijt ge erg vermoeid Kom binnen. Laat de knecht voor uw goed zorgen." Zij stak haar blanke handje uit en ik zag met genoegen hoe onverholen verrast freule Jeanne keek. Zij had verwacht een bedrijvig,goedig huismoedertje te zullen vinden. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2