N°. 105. 121® Jaargang. 1878. Zaterdag 4 Mei. Op een eiland. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-" Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Gemeente-belastingen. VERKIEZING. Middelburg, 3 Mei, FETJILLETOISr. van Miss THACKERAY. r"! Spoorweg-dieverijen. rr BELASTING- OP DE HONDEN. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat het kohier voor de plaatselijke directe belasting op de honden voor het jaar 1878, waar van de heffing is goedgekeurd bij koninklijk be sluit van den 8 Maart 1873, no 17, ingevolge art. 264 der gemeentewet, voorloopig door hen is vastgesteld en gedurende veertien dagen, aanvan gende Zaterdag den 4 Mei a., voor een ieder op de gemeente-secretarie ter lezing zal zijn neder- gelegd; dat ieder die meent daartoe reden te hebben, gedurende bovenvermelden tijd, volgens art. 265 der gemeentewet, tegen zijn aanslag bezwaren bij den gemeenteraad kan inbrengen. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 3 Mei 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAE. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming bij herstemming van een lid van de provinciale staten van Zeeland zal plaats hebben op Woensdag den 8 Mei a. van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren op eene der boven achterzalen van het raadhuis, terwijl de opening dier stembriefjes zal geschieden op Donderdag den 9 Mei 1878, des voormiddags te negen uren. Middelburg, den 3 Mei 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. Bij Prov. blad no. 48 wordt medegedeeld, dat inge volge het door den koning goedgekeurde besluit van gedep. staten de traktementen zijn vastgesteld der navolgende burgemeesters en notarissen: die van Yeere en van Eilland-Bath op f 350 voor ieder; die van Vrouwepolder op ƒ300 voor ieder, en zulks ingaande voor Veere en Vrouwepolder met 1 Juli 1878 en voor Eilland-Bath met 1 Januari 1878. De jaarwedde van den secretaris wordt met 7. verminderd wanneer deze betrekking gelijktijdig met die van burgemeester bekleed wordt. De tegenwoordige titularissen, die thans eene hoogere bezoldiging genieten, behouden die zoolang hun functie duurt. Naar het Engelsen ill. De oude gouverneur had er bijzonder slag van om den toorn van St. Julian op te wekken. Hij onderwijst de kinderen evenals hij St, Julian in vroegeren tijd onderwezen heeft, maar hij kan niet onthouden dat hij niet meer de gouverneur van St. Julian is en hij plaagt en ergert hem voortdurend met zijn bijtend vernuft. Doch St. Julian verdraagt dit met bewonderenswaardig geduld ter wille van zijne hooge jaren en zijne rampen. Zooals zij van daag den heuvel beklimmen gaan de ouden voorop, gevolgd door een zwerm jonge meisjes en kinderen, waaronder zich het groote zwarte hoofd van Hexham bevindt. Mijn kleine meid loopt langs den rand van de duin met haar lang glanzig haar, dat bijna evenzoo golft als de zee. De twee oudste meisjes hadden roode /jhawls om gehad, maar daar ze het te warm Bij genoemd Prov. blad is tevens gevoegd een volledige staat van het bedrag der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris van alle gemeenten in Zeeland, welke naar het cijfer der bevolking in 9 klassen verdeeld zijn. Naar wij vernemen is de zomerdienstregeling op 15 Mei a. op den spoorweg Eoosendaal—-Vlissin- gen aldus geregeld: 00 O OJ TF CO 00 d CQ iO' O N 00 O r? XO CM TJ1 yo ie cd CM d O i—1 r-J d d o iO CM TJI CM r-H CM CM CO cd CO T? cd GO s. Ci d O r? CM Tji id O o$ co co co co CO CM cd o cm' CO iO CM co O» O ESJ .2 CS eq M m m cs S f» Men schrijft ons uit Vlissingen De westelijke ebdeur der voormalige marine- sluis is gisteren avond met goed gevolg op de hoogte gekomen, om haar met den onderkant op den wal te zetten, waar zij nu nog staat. Als men bedenkt dat deze sluisdeur op een gewicht van 40,000 kilo's geschat wordt, en omstreeks negen meters hoog opgeheschen moest worden, dan kan men begrijpen dat de aannemer met dat aanvankelijk goed gevolg tevreden zal zijn. Twee volle dagen is men daaraan werkzaam geweest en dat dit zware lichaam zóo lang in de takels moest blijven hangen, deed wel eenige vrees voor een of ander ongeluk ontstaan. Gelukkig is dat achter den rug. Het neerstrijken van de deur en het vervoer naar de overzijde van' het dok is echter nog een werk dat niet licht geacht mag worden Bij de tweede kamer is o. a. ingekomen een adres van de afdeeling Sint Annaland der schip- persvereeniging „Schuttevaer," omtrent de door vonden, gaven zij die aan de jongens om te dra gen. Die shawls wapperen nu als vaandels in de lucht terwijl de jongens een grafterp bestormen, waaronder de gebeenten der vroegere Deensche veroveraars begraven liggen. De welluidende jonge stemmen weerklinken over de heide als zij elkaar toeroepen. Hester komt achteraan met Margaretha, de vrouw van Willem. Hester met die geheim zinnige, lieve oogen en dat zachte haar. Het is niet zeer zwaar, maar het omhult haar lief hoofdje als een glanzige donkere wolk. Zij ziet zeer bleek, maar hare lippen zijn frisch rood en als zij glimlacht bloost zij. Hester is lang, even als al hare zusters. Helena wandelt een weinig vooruit met de kinderen van Willem en drijft hen terug van den rand van 'tduin, waar die kleine bengels altijd heendringen. De zon begint met een zonderlingen glans onder te gaan en alle toppen worden verlicht; al die menschen zien elkaar met verrukking aan. Ulleskelf en St. Julian breken eindelijk ook hun gesprek af en wenden hunne blikken naar de zee „Zie die vurige streep op het water," zeidelord Ulleskelf. „Wat een heerlijke avond," zei St. Julian. „Hester zijt gij daar?" Hester was er, met een paar lieve, bewonde rende oogen. Haar vader legde zijn hand lief kozend op haar schouder. Er was een aandoen lijke sympathie tusschen hen beiden; zij waren er op gesteld samen te bewonderen, samen te provinciale staten van Zeeland voorgenomen plaat sing van een steiger aan het eiland Tholen, alsmede een adres der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland betreffende het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Z. M. de koning zal morgen ochtend te 11 uren een bezoek brengen aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en te half twee tegenwoordig zijn bij het leggen van den eersten steen voor het nieuwe gebouw der kweek school voor de zeevaart. Op de gisteren te Utrecht gehouden vergadering der vereeniging voor Christelijk nationaal school onderwijs is besloten, lo een adres tot de tweede kamer te richten betreffende het school wetsontwerp, en 2o.op voorstel der heeren Kuyper, de Geer en de Savornin Lohman, na eventueele aanneming van het ontwerp, een volks-petitionnement aan den koning op touw te zetten. Uit den Alblasserwaard schrijft men het vol gende aan de Haarlemsche courant over de werken aan den Eotterdamschen waterweg, waaruit blijkt dat men aan den strijd a force van millioenen vooreerst nog geen einde wenscht te zien: „Men betreurt het, dat de uitgegeven millioenen nog tot geen volledig resultaat geleid hebben. Zoolang echter de hoofden niet, als die te IJmui- den, tot 3 a 4 meter boven gewoon hoog water opgewerkt zijn, zullen de bestede gelden weinig baten, want tegen de Noordzee is geen baggeren mogelijk. De tegenwoordige dammen vervullen meer de rol van slijk- of, wil men liever, zand vangers, zooals er hier langs de rivieren en in den Biesbosch meer gebruikt worden en ook voor de aanhechting van Ameland aan den Friesehen wal dienst moeten doen. De havendammen in de Zuiderzee hebben voldoende geleerd, dat er tusschen lage havendammen geene diepte te hou den is. Wel heeft men daar het bezwaar, dat er voor den mond van door voldoend hooge dammen beschermde havens zich eene bank vormt, maar de ondervinding heeft reeds geleerd, dat deze moeielijkheid in de Noordzee minder te vreezen is. De kosten tot deze verhooging kunnen toch zoo bijzonder groot niet zijn, daar het moeielijkste werk, van den zeebodem tot aan hoog water, reeds verricht is en er dus een voldoende grond slag is om de meerdere hoogte met betonblokken op te werken. Van groot belang zou een diepe Maasmond voor deze streek zijn; de uitgebreide zuivel-, vee- en hennepbandel, de belangrijke fabrieken en scheepswerven verlangen er alle even sterk naar; ook in het belang der visscherij roemen. In zorg of leed zocht St. Julian zijn vrouw opin geluk scheen hij zich instinctmatig tot zijn lievelingsdochter te wenden. De bekoorlijkheid van Hester viel niet iedereen terstond in het oog. Zij had iets van die liefe lijke, eenvoudige melodieën, die u bijblijven als gij ze eens gehoord hebt, of van enkele bloemen, wier zachte, fijne geur slechts tot u komt als gij er een poos op gewacht hebt. Hexham, bijvoorbeeld had tot nog toe mevr. Beverley oneindig meer bewonderd dan haar zuster. Hij vond Hester wel mooi; maar niet bevallig; terwijl dat zachte lieve jonge moedertje, wier verstandige oogen verder schenen te zien dan de ondergaande zon, en te vergeefs trachtten het verafgelegen werelddeel te bereiken, waar haar man de zon nu weldra zou zien opgaan, iedere snaar in zijn mannelijk gemoed deed tril len. Doch toen vader en dochter elkaar aanzagen scheen iets in het gelaat van het jonge meisje een flauwe weerkaatsing van de reine ziel daar binnen hem te treffen en iets te onthullen, zonder dat hij zelf wist wat het was. Het kwam Hexham voor dat hem eensklaps de schellen van de oogen gevallen waren, en het was hem alsof Hester op dat oogenblik voor hem geopenbaard werd. Zij ging een eindje voort met twee van de kinderen, die zich bij haar gevoegd hadden. De jonge man volgde haar met de oogen en ont stelde bijna toen iemand hem aansprak. Terwijl St. Julian opwandelde begon hij allerlei effecten en combinaties te overwegen. De groote Wordt ze gewenscht, daar men oordeelt, dat steur, zalm, elft enz. evenzeer naar ruim en diep water verlangen als ijzeren sleepkeenen, Keulenaars en Waalponten." Door den gemeenteraad van Botterdam is gis teren het voorstel van Burg. en Weth. behandeld betreffende de oprichting van een droog dok. Na discussie werd met 32 tegen 3 stemmen een amendement aangenomen van den heer van Gennep, dat wat de oprichting betreft overeenkomt met het voorstel van Burg. en Weth., doch ten aanzien der exploitatie daarvan afwijkt. Het luidt aldus a Voor rekening der gemeente een droog dok te stichten, op zoodanige plaats en wijze als nader door den raad zal worden bepaaldb. De exploi tatie te doen plaats hebben in eigen beheer der gemeente, op de wijze bij verordening nader te regelen. O.-I. MAILDIENSTEN. Via Brindisi 10 Mei, 24 Mei, via Marseille 17 Mei. De booten van Marseille vertrekkende doen Eiouw, Banka en Palembang niet aan. Stoombootmaatschappij „Nederland". Eerst volgende expedities van Nieuwediep naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaija11 Mei „Cele bes", gezagv. C. A. Bakker1 Juni „Koning der Nederlanden", gezagv. A. G. M. Bruyns. Ned. mail via Napels per stoomvaartmaatschappij „Nederland". De verzending heeft plaats des Maandags om de drie weken. Eerstvolgende verzending 20 Mei. Eotterdamsche Lloyd. Eerstvolgende expeditie van Botterdam naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaija 8 Mei stoomschip „Overijssel", gezagv. W. S. Kramers Omtrent de arrestatie te Zevenbergen van drie spoorwegdieven, beambten van de Grand Central Beigemeldt de Bredasche courant het volgende: De zaak lekte uit op de volgende wijze. Met den middagtrein van Botterdam was o. a. aan gekomen een mand schol, bestemd voor Ouden bosch. Onderricht, dat daaruit ontvreemd was, reisde de veldwachter G. Bek mede en liet bij aankomst aldaar de mand wegentoen bleek dat het gewicht niet meer overeenkwam met dat wat vermeld was op den vrachtbrief. Teruggekeerd, vond hij spoedig den dader uit, 't geen tevens aanleiding gaf tot de ontdekking van vroegere diefstallen en tot de aanhouding van een drietal personen, die gevankelijk naar Breda zijn gebracht nadat zij hunne schuld hadden bekend aan den burgemeester. kleurënmenger verstond beter dan iemand anders zijn kleuren natuurlijk en harmonisch te schikken; en hij wendde zich eensklaps tot Hexham, die een photograaf was en nu werkelijk als een Zigeuner rondreisde om onderwerpen voor zijne camera te zoeken, zeggende: „In vele gevallen komt mijn kunst de uwe nabij, maar hoe hulpeloos staan wij beiden tegenover een schouwspel gelijk dit. Het maakt mij somtijds waanzinnig als ik bedenk dat ik, de man met de verfpotjes, tracht zulke wonderen weer te geven." „Gelukkig zullen zij zichzelven weergeven of het u gelukt of niet," sprak de gouverneur. St. Julian zag hem met zijne sprekende oogen aan. De oude man had in zijn eenvoud gespro ken, het was niet zijn bedoeling geweest lomp te zijn, en de schilder zweeg. „Mijn kunst, is half bedrevenheid, half hazard spel," zei Hexham. „Wanneer deze beiden mij begunstigen zal ik mij beloond rekenen voor al den tijd, al het geld en al de chemicalieën die ik verspild heb." „Hebt gij ooit beproefd figuren in het volle zonlicht te photographeeren vroeg lord Ulles kelf naar Helena ziende, die met een paar kinde ren bij Hester stond. Zij beschutte hare oogen voor den lichtstroom, die een stralenkrans om hare hoofden vormde en en er was iets ongekunsteld liefelijks in dien groep met die witte kleedjes en die neerhangende lokken. Er hing een tros bessen en groen in het haar der kleine Suzannahet licht der jeugd, de

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1