N°. 103. 121e Jaargang. 1878. Donderdag 2 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nonrmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentieni 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite O. te Brussel en Parij Middelburg, 1 Mei, Een Merkwaardige Gedenkdag,. Spoorweg-dieverijen. Benoemingen en besluiten. n d e r w ij s. Marine en leger, MIDDELBURGSCHE Gisteren omstreeks drie uren in den namiddag is Z. M. de koning aan het paleis te Amsterdam afgestapt. Eene groote menigte verwelkomde den vorst bij 't station en op den Dam, vooral toen hij zich op het balkon vertoonde. Des middags was er diner in de Mozeszaal van 19 couverts. Tot de genoodigden behoorden o. a. de burgemeester, de commissaris des konings in de provincie, generaal Camp en de schout-bij nacht van Gogh. Den 3en April jl. heeft te Lissabon de onder- teekening plaats gehad eener nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en Portugal tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, welke overeenkomst den 25en dier maand door de beide kamers der Portugeesche Cortes is goedgekeurd. Staats-eour In het tijdperk van vier weken, 24 Maart tot 20 April 1878, zijn, blijkens ingekomen ambtsbe richten, door longziekte aangetast: in Noord- Brabant 3 runderen; in Zuid-Holland 82,Zeeland 1, in Friesland 2, totaal 88 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 64 runderen door die ziekte aangetast. De tentoonstelling van voorwerpen van vrouwe- lijke nijverheid en kunst, te Leeuwarden, zal in de eerste dagen van Juni worden geopend. Drie Leeuwarder musiciennesde dames Hageman- Stoetz, Thijssens-Triebart en Poutsma, hebben op verzoek van de algemeene regelingscommissie, op zich genomen een dameskoor te organiseeren, dat bij de opening eene feestcantate zal voordragen. Reeds hebben vele jonge dames zich tot de mede werking bereid verklaard. Talrijke inzendingen komen dagelijks uit alle oorden des lands aan. Op een vergadering der leden van het district A msterdamNieuweramstel der vereeniging Eigen hulp, zijn de voorstellen van het bestuur aange nomen betreffende de uitvoering van art. 4b en c van het reglement (bevordering van onderwijs in kunsten en wetenschappen en verschaffing van deugdelijke en goedkoope levensbehoeften.) Wat het eerste betreft, bestaat het voornemen bij genoegzame deelneming cursussen te openen in vreemde talen en die ook uit te strekken tot andere vakken, waaraan behoefte zal blijken te bestaan. Daartoe wordt een afdeeling voor „kun sten en wetenschappen" opgerichtdie tevens belast wordt met het bijeenbrengen en beheeren van een fonds, waaruit beurzen kunnen verleend worden. De uitvoering is opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren schoolopzieners Metelerkamp en de Bosch Kemper, den heer dr. A. v. Hennekeler, leeraar aan de H. B. school met öjarigen cursus, professor van de Waals en J. H. Hinsehoofdonderwijzer aan de school Zeemanshoop. Tevens besloot de vergadering, op voorstel des bestuurders, het hoofdbestuur te verzoeken bij de op te richten afdeeling levens verzekering ook zoodanige bepalingen te maken, waardoor kapitalen voor onderwijs kunnen worden verzekerd. Wat de levensbehoeften betreft werd het voor stel aangenomen om evenzeer een afzonderlijke afdeeling op te richten, welker bestuur, in af wachting van het stichten eener eigen onderneming, gemachtigd wordt voor den tijd van 3 jaren met de Amsterdamsche verbruiksvereeniging een over eenkomst te sluiten, volgens welke de leden van Eigen hulp, die bij die vereeniging hunne waren nemen, na het einde des jaars de helft terug ontvangen van de daarop behaalde winsten. Onder dit opschrift wijdt het Nieuws van den Dag een opstel aan het 40jarig bestaan van de Amsterdamsche diergaarde, het genootschap Natura Artis Magistra. „Het behoort in ons vaderland tot de algemeen erkende waarheden, dat de meeste instellingen aan wetenschap en kunst gewijd, uit kleine mid delen haar oorsprong nemen. „Zij waren geboren uit eenvoudige, doch welbe raamde plannen, meestal door eenvoudige burgers gevormd, wien het gemis aan tonnen schats, rang, afkomst en macht van te bevelen, vergoed wordt door een helder hoofd, een werkzamen geest, een ijzeren wil en die gave van overleg, welke het schijnbaar onmogelijke soms mogelijk en uitvoer baar maakt. „De zwarigheid, waarmee zulke mannen te kampen hebben, de moeilijkheden, die zij over winnen moeten, zijn zoovele wetsteenen voor hun vernuft, zoovele spoorslagen voor hun ijver. In weinig tijds wordt eene stoute gedachte aanschou welijk gesteld in eene voortreffelijke inrichting, van welke vreemdelingen zelfs met ingenomenheid gewagen." In deze bewoordingen schetstè de Gids van Natura Artis Magistra hare stichters en de stichting. En zeker terecht. Immers, de eerste pogingen, door den heer Westerman in 1836 gedaan, om de hoofdstad met een zoölogischen tuin te verrijken, leden al dadelijk schipbreuk op de kort zichtigheid van het gemeentebestuur. Naar aanleiding van zijn adres aan koning Willem I, waarin hij zijn denkbeeld aanbeval, werd het advies van dat lichaam gevraagd, waarin men, hulde, brengende aan de goede gezindheid des heeren Westerman, te kennen gaf, dat men er verre van af was het plan, „voor deze stad ten minste," goed te keuren, daar er veel belangrijker, noodzakelijker en min gevaarlijke bemoeiingen waren dan die met eene diergaarde, waarvan de oprichting „in deze stad ot hieromtrent geenszins geraden" voorkwam. Ingevolge dit ongunstig advies werd den „adres sant" te kennen gegeven, „dat er geen termen gevonden waren, om aan het door hem voorgestelde ontwerp van regeeringswege gevolg te geven." In het volgende jaar besloten echter de heeren Westerman, Werleman en Wijsmuller, bezield met den moed hunner overtuiging nopens de eindelijke zegepraal hunner onderneming, het sierlijke bui tenverblijf „Middenhof" in de plantage aan te koopen, waar eene belangrijke verzameling, afkom stig van den heer Draak, suppoost aan 't Burger weeshuis, verrijkt met hetgeen reeds op andere wijze was bijeengebracht, eene waardige huisves ting zou vinden. Alzoo was het den heeren G. F. Westerman, J. W. H. Werleman en J. J. Wijsmuller gegeven voor Amsterdam zijne diergaarde te stichten. Overbodig na te gaan hoe Artis zich langzamer hand tot haar tegenwoordige hoogte ontwikkeld heeft. Men weet dit uit eigen aanschouwing. De fraaie aanleg, waarbij haar grijze, maar nog altijd met den lust en de geestkracht der jeugd be zielde bestuurder steeds bedacht is op een gelukkige vereeniging van natuur en kunst, wordt om strijd door landgenoot en vreemdeling geprezen. Voor een geheel geslacht was Artis reeds jaar in jaar uit een plek, waar men zeker was zich niet te vervelen en goede vrienden te ontmoeten. De Maandagen en Woensdagen, als liefelijke mu ziek onder het lommerrijk geboomte opstijgt, scheppen zoovele aangenaam gestemde gemoederen als er bezoekers aanwezig zijn. En de aantrek kingskracht van den Zondag daar doorgebracht wordt niet beter geschetst dan door de opmerking- van een vreemdeling dat men, een Amsterdammer niet thuis treffende, zeker kan zijn hem in Artis ie vinden. De politie te Zevenbergen is op het spoor ge komen van verschillende spoorwegdieverijen. Drie personen, in dienst bij de Grand Central beige, zijn onder verdenking gevangen genomen en naar Breda vervoerd. (U. D.) eereteekenen. Vergunning verleend aan den gepensioneerden kapitein ter zee W. F. L. de Vriese, tot het aannemen en dragen der versierse len van kommandeur der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië ge schonken. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan J. F. G. B. d'Harvant, uit zijne betrek king van ontvanger dér directe belastingen en accijnsen te Kamerik c. behoudens aanspraak op pensioen. Wij ontvangen eene vervolg-opgave van den uitslag der akte-examens voor lager onderwijs alhierdoch te laat om haar nog in dit nommer geheel op te nemen; wij bepalen ons daarom voor heden tot de vermelding der namen van de in deze gemeente wonende geslaagde candidaten, te weten: Huisonderwijzeressen in het schrijven: mej. H. A. van Batenburg en mej. C. M. de Wolf. Onderwijzeressen in de Fransche taal: mejuffrouw M. T. A. van Berckel, C. D. de Marrée, J. M. Vermeulen, M. L. Verninas en C. J. de Vries. HulponderwijzersK. van Dijke, C. van de Giaaff, M. H. Huijsmans, A. J. Remijn, C. P. Rivière, C. Timmermans en L. C. van de Woestijne. Onderwijzeressen in de vrouwelijke handwerken mej. H. A. van Batenburg en C. M. de Wolf, beiden voor de nuttige; J. C. Adriaanse, M. J. Engel terts, M. Gidionse, J. Valk en J. S. Pervoost) jtllen voor de nuttige en fraaie. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van heden ter algemeene kennis dat de eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe voor 15 Mei e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. Bij de aanmelding voor de examens B moet worden overlegd het getuigschrift wegens voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, vermeld in art. 57, en bij aanmelding voor de examens C het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen B, vermeld in artt. 6165 van genoemde wet. Aan het verzoek om het volgend adres aan Z. M. den koning in onze kolommen op te nemen, voldoen wij bij deze. Van commentaar, voor welke stof in overvloed zou zijn, onthouden wij ons, in de overtuiging dat onze lezers volkomen in staat zijn die voor zichzelven te maken. „SIRE! „Met verschuldigden eerbied en betuiging hun ner onveranderlijke trouw en aanhankelijkheid aan uw doorluchtig stamhuis, wenden de onder- geteekenden, bestuurderen van 't Nederlandsch werkliedenverbond „Patrimonium" (vaderlijk erf deel) goedgekeurd bij Ur. Ms. besluit van 19 Maart 1877 -, allen mannen die met hunne handen het brood voor vrouw en kinderen verdienen, zich tot den troon van uwe majesteit. „Wij komen, Sire! voor onze kinderen pleiten. „Evenals M. en Ur. Ms. kinderen zijn onze kinderen gedoopt in den naam van den drieëenigen God, en bij dien doop hebben wij plechtig beloofd aan onze kinderen eene Christelijke opvoeding te zullen geven. Dat nu kunnen wij niet, Sire! indien wij geene Christelijke scholen voor ons volk krijgen. „Uwe majesteit bedenke toch dat wij den gan- schen dag aan onzen arbeid zijn en de opvoeding van onze kinderen dus grootendeels op de school plaats heeft. „Naardien er nu weder een wetsontwerp is in gediend om dit verkrijgen van eene Christelijke school voor onze kinderen nog moeielijker te maken, komen wij eerbiedig, maar metootmoedi- gen aandrang, uwe majesteit smeeken om uwer majesteits regeering ons eene wet te doen geven die onze kinderen niet langer van den Heere Jezus scheidt en van de traditiën onzes volks vervreemdt. „Uwe majesteit gelieve toch te bedenken dat wij ons deel niet uitsluitend in deze wereld hebben, en dus de ellendigsten van alle menschen worden, indien wij onze kinderen ook nog het deel van den hemel zouden bemoeielijken. „Hetwelk doende enz. „Namens het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium (Vaderlijk Erfdeel), „(Was get.) K. Kater, Voorzitter. „(Was get.) J. Sijbrant, 2e Secretaris. „Amsterdam, 29 April 1878." De luitenant ter zee le klasse A. P. Tadema, behoorende tot de rol van Zr. M. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd bij dentorpedodienst, wordt met den lOen Mei a. op nonactiviteit ge steld en met den Hen daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse H. van dei- Meer, terwijl met laatstgemelden datum aan boord van genoemden bodem wordt geplaatst de luite nant ter zee le klasse H. J. de Wal. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. Cal- meijer en de officier van administratie le klasse W. H. F. Vogel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, van daar den 21en en 22en April jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met die datums op nonactiviteit gesteld. Men deelt ons mede dat het vertrek dei- miliciens van 1877 met groot verlof, niet den 3en maar den Hen dezer zal plaats hebben. Gistéren avond is een houten bak, geladen met bladen oud koper, afkomstig van het aan de Loskade alhier liggende driemastschip Nicolette, in het kanaal omgeslagen. Het koper, naar wij vernemen eene waarde van p. m. f 700 verte genwoordigende, verdween natuurlijk in de diepte. De koopman, die het gekocht had en alzoo eigenaar is, heeft een duiker ontboden, die heden namiddag met zijn werk begonnen is. De heer D. Windhorst herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaar tot burgemeester der gemeenten Bath en Rilland was benoemd. Hij ontving de gelukwenschen van een groot aantal ingezetenen, aan vele huizen wapperde de nationale vlag, maar op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris, die onlangs een treffend verlies had geleden, vond geene openbare feestelijkheid plaats. Een gerucht was gisteren te Amsterdam ter beurze verspreid betreffende de staking van betaling van de groote firma Moorman, te Batavia, wier agent te Amsterdam is de heer James N. Barge en waarmede vele aanzienlijke handels huizen in betrekking staan. Het deficit wordt op 4J millioen geraamd. De genomen proef met het gebruik van een stoomtoestel voor het vervoer over den tramway in den Haag, die naar de meening van B. en W. aldaar in het algemeen niet is tegengevallen, heeft evenwel tevens doen zien dat men die proef op grooter schaal moet doen plaats hebben. B. en W. hebben daarom den raad voorgesteld om aan de directie der Haagsche tramwaymaatschappij op haar verzoek toe te staan om, behoudens de na leving der wettelijke voorschriften, gedurende éen maand bij wijze van proef voor den gewonen tramwegdienst van het stoomtoestel gebruik te maken van den Vijverberg naar het Badhuis langs den ouden Seheveningschen weg, onder voorbe houd evenwel dat deze vergunning zoo noodig door den burgemeester onmiddellijk kan worden ingetrokken. Nadat in het begin dezer maand de dam tusschen den vasten wal en het eiland Ameland door twee jonge dochters was gepasseerd, is dit voorbeeld verleden week door vier anderen ge volgd. Waarschijnlijk zullen dit wel de vier eerste jonge dames zijn geweest, die, sedert de afscheiding van het eiland van den vasten wal, of omstreeks het jaar 1410, toen men, volgens Occo van Scharl, nog met een rafter (polsstok) van Harlingen op Terschelling en van Hohrerd naar Ameland kon gaan, de reis van Holwerd naar Ameland te voet hebben volbracht. Op de conferentie betreffende het internatio naal spoorwegrecht welke den 13en dezer te Bem gehouden zal worden, zullen behalve Zwitserland ookBelgië, het Duitsche rijk, Frankrijk, Italië, Luxemburg, OostenrijkHongarije, Rusland en Nederland vertegenwoordigd worden. Toen te Aix in Provence een standbeeld van Mirabeau werd onthuld, heeft mejuffrouw Louise Collet een boekje uitgegeven, getiteld La jeunesse de Mirabeau. Uit den aard der zaak kwam bij het nasporen van de geschiedenis der

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1