N°. 101. 121c Jaargang. 1878 Dinsdag 30 April. Op een eiland. Dit blad verscMjnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk; de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 29 April. van Miss THACKERAY. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Donderdag den 2en Mei 1878, van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wetboud. van Mddelburg, S C H O R E K, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De bijzondere sneltrein van Rotterdam tot Vlis- singen, die de postpakketten op den gewonen tijd op de mailbooten moet brengen, waarvan wij in ons nummer van eergisteren melding maakten, zal uit Rotterdam om 6.30 vertrekken. Van Roosendaal vertrekt hij om 7.52 en zal om 9.10 te Vlissingen zijn. Hij doorloopt dus den afstand van Roosendaal.Vlissingen in 77 minuten (1 minuut oponthoud te Middelburg). De afstand RoosendaalVlissingen bedraagt 75 kilometer. De trein moet dus met bijna 75 kilometer snelheid per uur loopen, een snelheid waaraan wij Nederlanders niet gewoon zijn. Met dezen posttrein worden ook reizigers le en 2e klasse vervoerd. Heden avond hebben de gewone oefeningen der d.d. schutterij alhier weder een aanvang genomen. Bij deze gelegenheid had op de gebruikelijke wijze de installatie plaats van de onlangs bevor derde en nieuw benoemde officieren, zijnde de heeren W. J. Sprenger, bevorderd tot kapitein, alsmede A. A. Haman en H. P. den Bouw meester, beiden benoemd tot 2en luitenant. De luitenant-kolonel mr. D. A. Berdenis van Berlekom hield een korte, doch hartelijke toe spraak. In de eerste plaats richtte hij het woord tot den heer Sprenger, waarbij hij het vertrouwen uitsprak dat deze zich zal blijven betoonen wat hij tot dusver was, nl. een ijverig en flink officier. Den nienw benoemden wenschte hij mede lust en krachten toe tot richtige vervulling hunner nieuwe betrekking. De muziek der schutterij luisterde deze plech tigheid op. Nog werd door den kommandant aan de man schappen medegedeeld, dat den 22en Juli a. te Zierikzèe een schietwedstrijd zal worden gehou den, waaraan, naar hij vertrouwt, velen zullen deelnemen, De daaraan verbonden kosten zullen vermoedelijk slechts plus minus f 2.50 per hoofd FEUILLETON 1 Naar het Engelsch De groote lange zaal was vol menschen, die kalm zaten te schemeren. Er brandde slechts éen lamp geheel aan het. einde. De veranda, die er voor lag, was geheel in duister gehuld en tusschen elke begroeide boog door zag men een streep van de zee en van de duinep glinsteren. Het was een stille, sombere, donkere avond, die storm scheen te voorspellen. St. Julian, de heer des huizes, zat met Willem, zijn oudsten zoon, onder de veranda te rooken. De oude mevrouw zat met Margaretha, de vrouw van Willem, op de canapé op zachten toon over allerlei dingen te praten. Hester, wier wit kleed in de duisternis afstak, zat met de handen in den schoot voor de piano. Baron Ulleskelf, die ons was komen bezoeken, praatte met Emilie, de getrouwde dochter, en met Helene, de jongste van de drie; terwijl ik met mijn eigen dochtertje en de andere kinderen in een hoekje van het bedragen. Tot gelijk doel is ook eene uitnoodi- ging van de scherpschuttersvereeniging „Oranje- Nassau" uit 's Gravenhage ontvangen. Den 26en dezer is benoemd tot secretaris-ont vanger van het calamiteuze waterschap Ellewouts- dijk en den calamiteuzen polder Borsselen, de heer J. Beenhakker, secretaris van de gemeente Nisse. Men schrijft ons het volgende uit Eede (bij Aardenburg) „Zaterdag 27 11. werd alhier het stoffelijk over schot van den heer H. Nunni nk, gepensioneerd hoofdonderwijzer, ter aarde besteld. „Nadat de kerkelijke plechtigheden geëindigd waren, trad de heer E. van Vooren, oud-leerling van den overledene, naar de geopende groeve om een hartelijk woord te spreken tot de familie betrekkingen en vrienden. „Maar nauwelijks had hij een woord of tien gesproken of de pastoor Leijten kwam uit de kerk toeschieten, legde den spreker de hand op den schouder en zeide met eene stem, die van toom trilde: „Als hier gepreekt moet worden zal ik het wel doen." „Te vergeefs beriep de heer van Voren zich op het tot hem gerichte verzoek om het woord te voeren; de driftige pastoor hield vol en de spreker gaf toe. „Wij zouden wel eens willen weten in hoeverre zoo'n heer recht heeft om te verbieden wat op andere plaatsen algemeen geschiedt." Er is eene concessie aangevraagd om een tram weg te leggen van Breskens, door Schoondijke, Oostburg en Aardenburg, naar het station te Maldeghem. In genoemde gemeenten zal de weg midden dooi de straten gaanbuiten de gemeenten zooveel mogelijk langs den zomerweg. Die tram zal door stoom in beweging worden gebracht. Dagelijks zullen minstens twee treinen zich be wegen in de richting van Breskens naar Maldeghem en twee van Maldeghem naar Breskens. In den regel zal met twee wagens gereden worden, een voor personenvervoer in twee klas sen, en een voor goederenvervoer. Mocht het blijken, dat zoodanig middel van vervoer aan de billijke verwachtingen voldoet, dan bestaat er plan om een tweeden weg van Schoondijke over IJzendijke naar Watervliet in exploitatie te brengen. Terwijl wij bovenstaand bericht aan het Week blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen's westelijk deel ontleenen, voegen wij tevens onze stem bij die' vertrek, handjeklap speelde en kinderliedjes zong. „Zijn ,er ook brieven?" vroeg St. Julian, uit de veranda naar binnen ziende. „Heeft Emilie er een gekregen - „Ik heb Rogers naar Tarmouth'gezonden om de post te halen," antwoordde de moeder; en terwijl zij sprak ging de deur open en werden de brieven binnen gebracht. Het gelaat der arme Emilie helderde op, doch betrok terstond weder toen^üij zag dat er geen buitenlandsche brief bij was. Een klein pakket, niet de moeite waard om er iemand voor te zenden, scheen mevrouw St. Julian te denken, terwijl zij haar dochter liefdevol en bezorgd aanzag. „Hier is wat voor u, Emmy," zeide zij, „en iets voor u Queenie (tot mij). „De andere brief is van mijnheer Hexham; hij komt morgen." Mijn brief was van den kruidenier en niet zeer interessant, behalve voor de huishoudster. (Me vrouw St. Julian had mij opgedragen het huis houden hier buiten voor haar te besturen). De kinderen, die er gewoonlijk op gesteld waren al mijne brieven te lezen, raakten in groote opge wondenheid omdat er iets over ingemaakte kersen en gedroogde abrikozen in voorkwam. „Waarom vergat mijnheer Tiggs die testuren?" vroeg Suzanna, de kleindochter, plechtig. „O, ik wilde dat ze er al waren," riep mijn kleine meisje uit. „O jou snoepster!" plaagde George, de jongste knaap. Onderwijl bespraken van genoemd blad om alle weidenkenden aan te sporen om deze onderneming van algemeen nut te ondersteunen, ook teneinde haar de geldelij ke medewerking der regeering te doen bekomen. De ©al.- -ndbare toestand der openbare middelen van .verkeer in dat gedeelte van Nederland is te her haaldelijk aangetoond om verdere uiteenzetting noodig te maken hoe noodzakelijk en plichtmatig het is, te bevorderen dat daaraan een einde gemaakt worde. Het wetsontwerp waarbij de bewilliging der staten-generaal wordt gevraagd voor het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik met H. K. H. prinses Maria van Pruisen, is den raad van state gepas seerd en zfil hoogstwaarschijnlijk heden bij de tweede kamer inkomen. Volgens telegraphisch bericht uit Berlijn aan de Kölnische Zeitung zal het huwelijk waarschijnlijk tegen het einde der maand Juni te Potsdam voltrokken worden. Uit den Haag wordt aan de Kölnische Zeitung getelegrapheerd, dat de senaat van Venezuela be sloten heeft de havens Maracaïbo en Coro weder voor den buitenlandschen Jmndel open te stellen. Ook de toestemming der kamer wordt als zeker beschouwd. Volgens het verslag der Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij over 1877 is met de stoomschepen een winst behaald van f 194,000. Daaruit kunnen f 80,000 aan afschrij vingen, f 59,000 voor renten der ohligatiën en f 55,000 onkosten worden bestreden. Het over schot is te klein om een dividend uit te keeren. De ongunstige 4 jaren, waarin de maatschappij bestaat, waren ook voor de Engelsche en Duitsche ondernemingen ongunstig. De maatschappij heeft zich intusschen kunnen staande houden en de handelsrelatiën met de Vereenig de Staten zijn belangrijk verlevendigd. Vooral daarom acht de directie het wenschelijk vol te houden en den moed niet op te geven. De vooruitzichten van het loopende jaar zijn iets gunstiger. Onder leiding van prof. Vissering is Zaterdag te Utrecht de vergadering gehouden van de Ver- eeniging voor de statistiek. Bij de discussie over de oprichting van een statistisch instituut, deelde de referendaris, mr. G. de Bosch Kemper, mede, dat de min. van hinnenl. zaken besloten had de afdeeling voor de sta tistiek aan zijn departement op te heffen. De vergadering sprak haar leedwezen hierover uit en besloot de regeering om oprichting van een cen traal bureau voor statistiek te verzoeken. de ouderen hunne brieven en las de oude mevrouw dien van mijnheer Hexham voor: Lyndhurst, 21 April. „Hebt gij een plaatsje voor mij, lieve mevrouw St. Julian en mag ik morgen voor een paar dagen komen met mijn wagen Ik vind dat een aller aardigste manier van reizen en ik hen zoo ge lukkig geweest van eenige zeer lieve photógra- phieën van New Forest te kunnen maken. Ik hoop thans uw eiland te exploiteeren, met de „Lodges" te beginnen, wanneer gij ten minste nog even gastvrij gestemd zijt als toen ik het laatst bij u ben geweest. „Met vele groeten aan uw echtgenoot en de jonge dames „Uw toegenegen „G. IIexham." „Ik mag mijnheer Hexham graag lijden. Ik ben blij dat hij komt," zei mevrouw St. Julian bij wijze van post scriptum. „Dit ziet er uit als eene officieele missive," zei lord Ulleskelf terwijl hij een groot vierkant envelop met een groot rood lak, dat voor Emilie gekomen was, omhoog hield. „Welk een schrift!" riep Helena uit. Zij'was eerst vijftien jaren, maar veel langer dan haar getrouwde zuster en las over haar schouder heen. „Wat een brief! O, Emmy, wat een Maar mevrouw St. Julian zag dat Emilie bloosde en kwam haar te hulp, zeggende De werkliedenvereeniging Patrimonium, van Christelijk-historische richting, heeft de vorige week in de Schotsche zendingskerk te Amsterdam eene openbare vergadering gehouden met bijbel lezing en gebed, om te protesteeren tegen het ontwerp-Kappeyne op het lager onderwijs en tegen de socialistische gevoelens, uitgedrukt in het adres van het Alg. Ned. werkliedenverbond betreffende dit wetsontwerp tot de staten-generaal gericht. Ook zal eene deputatie uit deze vereeniging beproeven Z. M, den koning persoonlijk een adres betreffende deze zaak te mogen aanbieden. In dat adres aan den koning herinneren adressanten o. a. dat evengoed als Z. M. en Zr. Ms. kinderen, Ook hunne kinderen gedoopt zijn. De vrees, dat Z. M. bij toezending van het adres er geen kennis van mocht nemen, heeft doen hesluiten tot de persoonlijke aanbieding. (N. v. d. D.) Yrij dag is te Utrecht overleden de generaal-maj oor I. P. Holtzschue, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, oud-inspecteur der genie. Als vice-consul der Yereenigde staten van Noord-Amerika te Padang is erkend en toegelaten W. J. Ankersmit. consulaten. Verleend de persoonlijke titel van consul aan J. van Raalte, vice-consul der Neder; landen te Glasgow. pensioenen. Verleend een pensioen van 1715 aan H. of H. P. Bogaar, verificateur hij 's rijks belastingen, wegens ouderdom en diensttijd; van f 1946 aan H. G. Everts, wed. van A. J. Teng- hergen, in leven gepensioneerd ontvanger der directe belastingen, wegens verkregen rechtenen van f 875 aan H. Zandwijk, verificateur bij 's rijks belastingen, wegens ouderdom en diensttijd. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den Oost-Indischen ambte naar jhr. H. A. de Geer, laatstelijk controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, thans met verlof hier te lande, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, vol gens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak heeft. Te Kleverskerke is met eenparige stemmen tot predikant bij de N. H. gemeente benoemd de heer A. C. Kamerman, te Sir Jansland. Bath 28 April. De heer Jac. Schuurmans Stekhoven werd heden morgen in zijn kerkelijke „Helena breng die couranten een^ aan papa. Wat is er mijn kind?" tot Emilie. „Het is van mijn schoonzuster," zei Emilie verlegen. „Mama wat bezorg ik u een last Zij zegt dat zij mag ze hier komen logeeren En en ziet u ze is toch de zuster van mijn hesten man, en „Natuurlijk mijn kind," zei de moeder bijna verwijtend. „Hoe kunt ge dat nog vragen Emilie keek eenigszins verlicht, maar toch nog nadenkend. „Hebt gij plaats voor haar? Morgen?" sta melde zij. Haar moeder gaf haar een zoen en zei lachend „Plaats in overvloed, malle meid." Daarna las zij den brief overluid. „Aan de hoogwelgeboren Vrouwe Mevrouw Bevis Beverley, op het eiland, Tarmouth, Broadshire. Kasteel Scudamore. 21 September. „Lieve Emilie, Bevis heeft mij gezegd dat ik u toch vooral eens moest gaan opzoeken ge durende zijn afwezigheid, als ik er toe in de ge legenheid was, en dus zal ik, als het u gelegen komt, Zaterdag mét mijn knecht en kamenier over land van het kasteel Scudamore komen. Ik hoor dat ik te Helmington moet oversteken. Ik begrijp niet hoe iemand op een eiland gaat wonen zoo lang er nog vastland voor hem open is. Uw eiland ligt niet eens op de kaart. „'t Is hier heel pleizierig geweest tot voor een

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1