Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstn ieuws, Rechtzaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. bankwezen, levensverzekering, voorzorgmaatschap pijen, ziekenbussen, pensioenkassen, verbruiksver- eenigingen enz. betrekking hebben. Bij de statis tieke overzichten, welke den vooruitgang der instel lingen aanduiden, is eenige in het Fransch gestelde, al ware het zeer beknopte, toelichting wenschelijk. Deze stukken moeten dienen ten gebruike bij de beraadslagingen op het Congres Scientifique des institutions de prévoyancedat in Juli a., tijdens de wereldtentoonstelling, onder voorzitterschap der heeren Hippolyte Passy en Laboulaye te Parijs gehouden zal worden. Rechtstreeksche toezending van bescheiden kan, desverkiezende, geschieden aan het adres van den heer de Malaree, secretaris der genoemde vereeniging, rue de Bennes, 44, te Parijs, bij wien tevens alle andere inlichtingen te bekomen zijn. De. heer Moessinger, te Frankfort a./M., fabri kant van het geneesmiddel tegen rhumatiek, dat onlangs door de geneesheeren Merz en de Kolf in het Nieuws van den Dag aan de kaak gesteld werd, verdedigt in dat blad zijne waar tegen die aantijgingen. Hij zegt dat van de 50,000 personen die zijn middel gebruikt hebben, nog nooit iemand er zich over beklaagd heeft en daarentegen duizenden er hun genezing aan te danken hebben. Verder beroept hij zich op eene brochure vol attesten en verklaringen. Wij voldoen aan het verlangen van den Frank - forter geneesmiddelen-fabrikant doorna de stukken in het N. v. D. overgenomen te hebben, ook van zijn verdediging melding te maken. Ze bewijst echter niet veel, daar de waarschuwing van d*. Merz juist gegrond was op de gebleken waardeloosheid van een der attesten, op welke de heer Moessinger zich beroept. En wat de duizen den betreft, die door' zijn middel genezen zijn, alsmede de 50,000 die over zijn middel nooit geklaagd hebbenwie is er die ze ooit geteld heeft, behalve misschien de fabrikant zelf? De minister van waterstaat enz. brengt in de Staats-courant van heden ter kennis van belang hebbenden, dat in de maand November a. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe 12 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aspiranten behooren zich vóór 1 October a., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Tengevolge van het door den gemeenteraad van Wolfaartsdijk verleend ontslag met 1 Mei a. aan den hoofdonderwijzer en met 1 Juni a. aan den hulponderwijzer der tweede openbare school te Oud-Sabbinge, ontstaan aan die school twee vaca turen. Volgens de N. G. Ct. bestaat er plan om het traktement van den hoofdonderwijzer, mits akte voor het Fransch bezittende, met 1 Januari 1879 van 700 tot f 850 te verhoogen. Als uitzondering op de dagelijks voorko mende berichten van traktements-verhooging; verdient vermelding dat de raad der gemeente Linden met 4 tegen 3 stemmen besloten heeft de jaarwedden der onderwijzers te Groot- en Klein- Linden te verminderen met 50 en met 100. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Goes heeft in zijne vergadering van jl. Dinsdag avond het volgend drietal in de vacature-Vlie- genthart opgemaakt: de heeren Ris-Lambers, Rignalda en Locher, resp. pred. te Barneveld, Greveldnin Capelle en Heilo. De laatste met het lot tegen ds. Behler. (N. ff. Ct.) te kunnen voldoen. Geen gezin dan ook, rijk of arm, in de steden of op het platteland, waar niet, tot groote vreugde der jeugd, gekleurde en ongekleurde eieren en fijn brood met krenten worden opgedischt. De eerste Paaschdag, de Zondag, gaat doorgaans rustig en ernstig voorbij, maar op den Maandag is er, op het platte land, behalve een paar uren aan de godsdienstoefening gewijd, overal vreugde en vroolijkheid; op vele dorpen wordt dit zelfs des Dinsdags voortgezet. Het is nu 40 jaren geleden, dat ik te West- kappel getuige was van wedrennen om eieren en met eieren. Ook te Nieuw- en St. Joosland zag ik die op een Paasch Maandag morgen vóór het aangaan der kerk door de jongelingschap houden De een moest een zeker getal eieren, die van afstand tot afstand waren nedergelegd, êen voor éen oploopen en bijeenzamelen, terwijl de ander, hetzij geblinddoekt of met de beenen in een graanzak gebonden, een zekeren afstand moest afleggen. Gelukte het den blindeman of den gezakte eerder zijn baan te hebben afgelegd dan de eierraper, dan waren de eieren voor hem en omgekeerd. Dat dit alles plaats vond onder groot gejuich der straatjeugd is te begrijpen, vooral als de blindeman tegen een paal of muur aanliep of we geheel buiten koers geraakte, of als de man in den zak over zijn eigen voeten viel en niet meer wist op te komen. Tegen den avond verzamelen zich de dorpelingen Men schrijft uif 's Gravenhage: De nieuwe regeling van de opleiding van onderofficieren en mindere militairen tot officier, die met 1 October van dit jaar zal worden ingevoerd, zal eene be langrijke verandering in de bestaande brengen. De cursus op de onderwijsinrichtingen te Haarlem (Kampen), 's Bosch en Delft duurt vier jaren. De twee eerste daarvan zullen gewijd zijn aan de opleiding in de burgerlijke, de overige in de militaire vakken. De onderofficieren die de twee laatste studiejaren doorloopen krijgen den titel van vaandrig en worden tot een compagnie bjj een der regimenten van hun wapen gevormd. Zij zijn van hun ranggenooten onderscheiden door fijnere uniform en door het dragen der kwasten, zooals die voor de cadetten der militaire academie naar gelang hunner studiejaren zijn bepaald. De militaire scholen staan onder toezicht van den inspecteur van bet militair onderwijs, dia tevens vaste voorzitter is van de commissie tot het afnemen der examens voor den officiers-rang. Aan het hoofd der scholen staat een kapitein, aan wien het noodige aantal burgerlijke en militaire leeraren en verder personeel wordt toegevoegd. Na het volgend jaar wordt het lichter examen voor onderofficieren afgeschaft. Evenwel kunnen oppassende, getrouwe, doch ongehuwde adjudant onderofficieren en sergeant-majoors zonder examen tot 2en luitenant worden benoemd.' {Ii. Nbl.) Tot aanvulling van het gisteren reeds per telegraaf medegedeelde, strekke het volgende be richt uit het Handelsblad: Den 26 en 27 dezer zullen op last van den minister van oorlog te Bergen op Zoom manoeu vres met de drie wapens plaats hebben, onder bevel van den luitenant-kolonel R. T. Jehu, van het 3e regiment infanterie. De generaal-majoor van Willes, inspecteur der infanterie, zal deze manoeuvres, waartoe een batterij veldartillerie per spoor van Breda naar Bergen op Zoom ver trekt, bijwonen. Later zullen dergelijke manoeuvres te 'sHerto genbosch door den luitenant-kolonel K. J. N. Weyland worden gekommandeerd. Een en ander staat in verband met de even- tueele bevordering van genoemde hoofdofficieren, en moet tevens dienen tot oefening der artillerie in het vervoer van paarden en materieel op spoortreinen. De battery zal dan ook dagelijks na het eindigen der manoeuvres naar Breda terugkeeren. Gaarne vestigen wij de aandacht op de tegen den 15en Mei a. in het Schuttershof aangekon digde uitvoering der kinder-zangsehool van den heer J. H. van Linschoten alhier. Het program ma omvat een 24tal nommers, waaronder bekende van Kreutzer, Abt, Schneider, Weber, Worp, Klein enz., sommige met piano-accompa'gnement. Een talrijk publiek moge door zijne tegenwoor digheid bewijzen, dat de belangstelling in al wat de beoefening der schoone zangkunst bevorderen kan, nog niet verflauwd is. De kunst heeft een gevoelig verlies geleden door het plotseling overlijden te Parijs van den schilder Jaroslav Czermak. Op de tentoonstellingen te Amsterdam, Rotterdam en den Haag prijkten vele zijner meesterwerken, die de bezoekers zich nog levendig zullen herinneren. Nog onlangs, op de jongste driejaarlijksche tentoonstelling te Amsterdam, was van de vreemde meesters het succes van de tentoonstelling Czermak's tafereel uit den jongsten oorlog in het Oosten: Montene- grijnsche vrouwen en grijsaards, die op een kerk hof de gruwelen komen aanschouwen, door den vijand op hun verwanten gepleegd. in de herbergen en houden zich of zij een vrijbrief hebben om eens lustig te drinken en te zingen. Ook in de steden worden de herbergen en koffie huizen druk bezocht terwijl op de straat het touwtje springen en kaarsjes dansen lustig voort gaat. Nergens een zweem van godsdienstigen ernst bij het Christelijk feest der opstanding. Het karakter, dat dit feest onder de Christenheid aan nam, heeft na duizend en twaalf honderd jaren zijn heidenschen oorsprong nog niet geheel kunnen verloochenen. Dinsdag avond heeft mejuffrouw Emilie Ambre in de Italiaansche opera te Parijs gede buteerd in de rol van Violetta Traviaia Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren een meisje uit Retranchement, J. M. A. genaamd, wegens valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van een beklaagde, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Tevens werd het vonnis, waarbij A. B. door de rechtbank te Middelburg was vrijgesproken van geweldpleging tegen een bedienend ambtenaar, bevestigd, en werden in de zaak van J. R. c. s., die door dezelfde rechtbank veroordeeld waren wegens mishandeling, de twee eerste appellanten door het hof vrijgesproken. Gisteren avond is een rijtuig met paard, waarin zich drie ingezetenen van Ter Neuzen bevonden, terugkeerende van een koopdag, in de nabijheid dier plaats in het kanaal gereden, ten gevolge waarvan H. d. M. en J. B. en het paard zijn verdronken, doch de derde zich in het rijtuig bevindende persoon, door er tijdig uit te springen, zich heeft kunnen redden. Uit het verslag omtrent den staat der ,,'s Gra- venhaagsche vereeniging voor koepokinenting" blijkt, dat er in 1877 2680 inentingen verricht zijn, waarvan 2166 gratis. Hiervan waren 2454 eerste en 226 revaccinatiën, terwijl er bovendien 487 miliciens gevaccineerd of gerevaccineerd werden. Op twee uitzonderingen na, werden de eerste inentingen alle met stof direct van het kalf op den arm verricht, terwijl de herinentingen nu eens met oorspronkelijke en dan weder met gehumani seerde stof werden bewerkstelligd. Wat de uitkomsten betreft, de resultaten waren niet zoo bevredigend als vorige jaren, gedeelte lijk een gevolg van bezwaren met de kalveren in het drukst van het seizoen, waardoor de stof minder werkzaam bleek te zijn. Wat den leeftijd der ingeënten aangaat, deelt het verslag mede dat de vaccinatiën van kinderen onder het jaar nog lang niet het cijfer hebben bereikt, waarop de vereeniging gehoopt had. Aan de verschillende aanvragen om koepokstof uit alle deelen van ons land werd voldaan, ook hadden verzendingen plaats naar Oost- en West- Indië. Te Zutfen vindt men zes melkverkoopers, die hun waar niet vervalschen. Al de anderen lengen ze, blijkens het ingestelde onderzoek, met 6 tot 30 pet. helder of smerig water aan. Het verzenden van remontepaarden uit het Noorden des lands langs Maastricht naar Frankrijk, geschiedt thans onafgebroken reeds vier jaren lang, en schijnt in den laatsten tijd nog meer toe te nemen. Omgekeerd worden er vele paarden uit de Ardennen ingevoerd; zij dienen meestal voor tramlijnen der groote Hollandsche steden. De president der algemeene rekenkamer in Ned. Indië, de heer J. F. Mossel, is, naar uit Bata via gemeld wordt, voornemens voor twee jaren met verlof naar Nederland te vertrekken. Volgens uit Parijs ontvangen berichten staan de tulpen van de Hollandsche inzending aldaar in vollen bloei. De roode Bex rubrorum en de witte La Candeur zullen nog geruimen tijd bloeien en dus bij de opening op 1 Mei in volle pracht kunnen aanschouwd worden. De rand van Prin- cesse Alexandra zal vroeger uitgebloeid- zijn. Het effect, dat deze tulpen-inzending maakt, wordt zeer geroemd en men is er te Parijs buitenge woon mede ingenomen. De heer Galesloot, lid van het Nederlandsche comité van uitvoering, thans te Parijs, heeft van den heer Hardy, eersten vice-president van de Société Centrale d' Horti culture aldaar, bericht ontvangen, dat vanwege die vereeniging eene speciale commissie zal wor den benoemd, teneinde het tulpenperk in het park van het Trocadero te bezichtigen en daarover rapport uit te brengen. Door den heer Coggia is den lOden April jl. eene nieuwe planeet ontdekt. Dit is de 187ste. De 186ste was eene week te voren door de ge broeders Henri op het Parijsche observatorium ontdekt. De Russische jeugd schijnt strijdlustig te zijn. Te Sumy heeft kort geleden een oorlog plaats gehad tusschen leerlingen van de burger school en het gymnasium, waarbij ook gebruik van vuurwapenen is gemaakt. Eenige strijders zijn gewond, een leerling van het gymnasium zelfs gevaarlijk. Hg kreeg een revolverschot in de zijde en ligt thans in het ziekenhuis. Naar men zegt zou de oorsprong van dezen muis- en kik- vorschstrijd te zoeken zijn in de verliefdheid van twee schoolknapen van de beide inrichtingen, die beiden hun hart gezet hadden op hetzelfde, even eens nog schoolgaand meisje. Ijverzucht gaf den eenen jongen Rus aanleiding om te trachten den anderen in het water te duwentoen dit niet lukte ontbrandde de strijd, die wij hopen, dat door een nieuwen Homerus aan de vergetelheid zal ontrukt worden. Maandag is te Mugron in Frankrijk een monument onthuld ter eere van de nagedachtenis van Frédéric Bastiat. De heer Lóón Say hield eene lofrede op den beroemden staathuishoud kundige. BINNENLAND 's Gravenhage. De generaal majoor C. L. Loder, is op zijn verzoek gepensioneerd. BUITENLAND. honden. De Times verneemt, dat uit Peters burg voor het congres eene nieuwe formule is voorgesteld, volgens welke de mogendheden de bestaande tractaten in verband met het tractaat van San Stefano in overweging zouden nemen. Oostenrijk wil, dat iedere mogendheid zich voor Ruslands vermeerderden invloed schadeloos stelle. Berlijn. Bismarcks ziekte heeft een normaal verlooper is geen sprake van gevaar. Heden werd alhier aanbesteed aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland, het uit voeren van wérken aan rijzenhoofden op den oevei voor Ter Neuzen, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer D. Tholens te Hoek, voor f 5900. 25 Apr.'s av. 11 u. 48 gr. 26 's morg. 8 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 51 gr. Het volgende is ontleend aan de toelichting tot het door den minister van marine ingediende wetsontwerp, strekkende om de pensioenen voor het personeel der zeemacht te verhoogen en ge lijk te stellen met die voor de landmacht. Daarbij is de beperking gemaakt, dat deze ver hoogde pensioenen een vermindering zullen onder gaan, aanvangende met het pensioen voor het zesde jaar van verblijf in de keerkringen en wel van 20 voor de officieren4 voor de onder officieren en 2 voor de minderen per jaar. Deze cijfers in verhouding tot de verhooging voor den dienst in de keerkringen, zijn zoodanig gesteld, dat de thans hier voorgestelde verhoo ging voor een langer dan vijfjarig verblijf in de keerkringen zal verminderen, naarmate dat ver blijf langduriger is geweest, zoodanig dat ex- althans voor de officieren na een twintigjarig verblijf feitelijk geene verhooging zal plaats hebben. Daardoor zal ook, voor zooveel de officieren be treft, de meerdere uitgaaf niet van belang zijn, en wordt rekening gehouden met de gelegenheid, waarin de officieren der zeemacht verkeeren om door langdurig verblijf in de keerkringen een hooger pensioen te bekomen dan de officieren der landmacht, die in den regel niet langer dan vyf jaren bij het Indisch leger worden gedeta cheerd. Voorts is, in overeenstemming met de regeling voor de landmacht, het pensioen voor den rang van vice-admiraal van die verhooging uitgesloten, zoodat dit pensioen geene verandering ondergaat. De minister berekent dat de jaarlijksche ver meerdering van het bedrag der uit te keeren pensioenen f 9000 zal bedragen, en het totaal bedrag der pensioenen met 180,000 zai stijgen. Bij het nagaan dier geldelijke gevolgen, moet niet uit het oog worden verloren, dat zij groo- tendeels voortspruiten uit de voorgestelde ver meerdering der pensioenen vau de onderofficieren en minderen, en wel in zoodanige mate, dat onder het geraamde bedrag ad 180,000 eene som van 158,000 begrepen is, ten behoeve van hen, die niet minder dan de onderofficieren en minderen van het leger, ten volle aanspraak hebben op een, na langdurigen en afmattenden diensttijd, verzorgden ouden dag. Voor de weduwen-pensioenen is de vermeerde ring van weinig beteekenis. Er zijn thans slechts twee weduwen van officieren en drie weduwen of minderjarige kinderen van mindere schepelingen, die militair-pensioen genieten, een getal evenwel, clat meer dan waarschijnlijk binnen korteren of langeren tijd vermeerderd zal worden door het toekennen van zoodanig pensioen aan de nagela ten betrekkingen van twee officieren en een acht tal onderofficieren en mindere schepelingen, be hoord hebbende tot de ingescheepten aan boord van het verloren gegaan stoomschip Friesland, en die, wegens langduiig verblijf bij het eskader in Oost-Indië, daarmede naar Nederland werden teruggezonden. De onmogelijkheid, waarin die betrekkingen verkeeren, om volgens de wet van 9 Juli 1855 (Staatsbl. no. 67) het overlijden van hun echtge- nooten of vaders te bewijzen, is oorzaak, dat zij nog geruimen tijd verstoken zullen moeten blijven van het hun aankomend rijkspensioen. Om hierin te gemoet te komen, strekt tevens dit ontwerpzullende daardoor bij zijn verheffing tot wet, de bevoegdheid worden verkregen om, evenals voor de nagelaten betrekkingen van lood sen in art. 8 der wet van 20 Aug. 1859 (Staatsbl. no. 94) is vastgesteld, aan vrouwen of kinderen van officieren, schepelingen of mariniers, in de uitvoering van bevolen dienstverrichtingen vermist, in afwachting dat het rechtsvermoeden van over lijden kan worden uitgesproken, tijdelijk een onderstand toe te kennen. Behoudens de bovenvermelde beperking zullen de pensioenen bij 5 jaren en minder werkelijk verblijf in de overzeesche bezittingen en tusschen de keerkringen, voortaan bedragen: voor de zee officieren enz.: 4 hoogste rangen 3000, 2700, 2100 en ƒ1800; (weduwen en weezen f 1150, 950, f 850, 750)voor luits. ter zee le kh 1400, 1300 en 1200; 2e kl. 1000 en 900; (weduwen en weezen 750, 60Ö, ƒ450); adel borst le kl. 800. Voor de dek- en onderofficieren en minderen 440, 400, 360, 250, f 200 (wed. en weezen 250, 225, 200, 150, f 110.) Officieren van den geneeskundigen dienst: in specteur (kapitein ter zee) 2100, (wed. en wee zen ƒ850); dirig. off. v. gezondh. 1800 750); off. v. gezondh. le kl. 1400, 1300, f 1200, ((600); 2e kl. 1000, 900 (ƒ450); le apotheker 1400, 1300, 1200 600)apotheker 2e kl. 1000, 900 450). Officieren van administratie: inspecteur 1800 750); off. v. sdm. le kl. f 1400,/1300, 1200

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2