121e Jaargang. Zaterdag HTS OVER mi MKSGlRIIft N». 99. 1878. Dit blad verschijnt dagelijks? met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Ad verten,tien: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van. 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar Hoofdagent voor België en Frankrijk; de firin Havas, Lafpitb C°. te Brussel en Parijs. IP^S ivTTrnsra:. VERKIEZING. Middelburg, 26 April. (door K. BAART.) =- Jacht en Visseherij. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 27en April 1853, A no. 2861, 1 afd. B (provinciaal blad no. 61), noödigt de ingezetenen die zich voor het dienstjaar 1878/79 van eene jacht of vischakte wenschen te vc-orzien, uit, om gedurende den loop der maand Mei a. zich daartoe ter gemeente-secretarie aan te melden. Middelburg, den 12 April 1878. De burgemeester voornoemd SCHOEEE. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 18en April jl. A no. 1642 le afd. (Prov. blad no. 44); brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat bij de uitgifte van bronzen centen, waartoe betrekkelijk was hunne aankondiging van den 8en Februari 11., voortaan eene bijpassing van niet meer dan een vierde in koperen centen zal worden gevorderd. Middelburg, den 26 April 1878. De burgemeester en wethouders van Middelburg, SCHOEEE. De secretaris, J. W. DE RAAD L.S. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat, bij de op, den 25en dezer maand plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de benoeming van éen lid van de provinciale staten van Zeeland, is gebleken dat niemand de volstrekte meerderheid van stemmen heeft ver kregen, weshalve er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren: mr. W. A. van Hoek en F. D Sprenger, welke de meeste stem men op zich vereenigd hebben; dat de dag voor deze herstemming is bepaald op Woensdag den Sen Mei a. van des voormiddags 9 tot des na middags 5 uren; voorts dat de processen verhaal van steminlevering en stemopneming van den 24 en 25 April jl. in de beneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt -en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn 51P fl P1* D'P 1 Cf fl Middelburg, den 26 April 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, J. W. DE RAAD, L.S. Dinsdag a. zal Z. M. de koning omstreeks half drie uur van het Loo te Amsterdam aankomen FEU1LLETQM. Wie op Maandag van Paschen, in den voor avond, door Middelburgs straten wandelde, zag gansche scharen van volwassen jonge meisjes huppelende en over een touw springendein opgewonden vroolijkheid voorbijsnellen, en op verschillende punten der stad de dartele jeugd een rondedans maken bij op den grond geplaatste brandende vetkaarsjes. Er zullen waarschijnlijk velen gevonden worden, die de heteekenis dezer vreugde-uitingen kennen, maar ongetwijfeld zijn er ook velen, die den oorsprong er van niet weten of beseffen. Trouwens het is de nagalm van een feest, dat eeuwen oud is en zich in den stroom van lang vervlogen tijd verliest. Een feest dat ons terugvoert naar onze heiden- sche voorouders tot lang voor de invoering van het Christendom, zoo diep in het volksleven geworteld, dat 10 a 12 eeuwen onmachtig waren om het uit te wisschen. Het was dan ook voor de geslachten, die ons vóór zijn gegaan, een groot vreugdefeest, gewijd., aan Ostara, die glanzende godinne der oudheid, die haar troon beklom hij de voorjaars dag- en nachtevening, die den herlevenden gloed dei tot het brengen van zijn jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Z. M. zal vergezeld worden door prins Hendrik en blijft tot den volgenden Maandag te Amsterdam, om zich van daar naar het Loo terug te begeven. Prins Alexander zal een paar dagen later in de stad -komen. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Zaterdag, den 27sten dezer, te 2ï uur, eene openbare zitting houden. Men meldt ons uit Amsterdam dd. 25 April „In de heden gehouden vergadering van aan deelhouders in de Kon. Ned. Beiersch-bierbrouwerij waren 18 aandeelhouders tegenwoordig, vertegen woordigende 304 aandeelen, ruim een derde van het maatschappelijk kapitaal. De balans werd een parig goedgekeurd. Hieruit bleek dat in 1877 een verlies is geleden van f 21,700, hetgeen met het verlies over 1876 bedraagt f 33.432.87L De oorzaken van dit verlies zijn o. a. daarin te zoeken dat in 1877 de hop driemaal duurder was dan in gewone jaren, zoodat in 1877 voor deze grond stof meer dan f 40,000 meer betaald werd dan in 1876; voorts moest voor 8000 meer nit worden gegeven aan ijs dan in 1876. Zonder deze beide posten zou de onderneming winst hebben opgeleverd." Aan het gisteren te Utrecht gehouden examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen hebben 13 aspiranten deelgenomen, waarvan er 10 geslaagd zijn onder deze laatsten behoort F. Lijbaert uit Biervliet Hoe uiterst onvoldoende het lager onderwijs voor Europeanen niet slechts over 't algemeen in Nederlandsch-Indië, maar zelfs op de hoofdplaats Batavia is, blijkt opnieuw uit den uitslag van het jongste daar afgenomen zoogenaamd „ldein- ambtenaars examen." Van de 49 candidaten werden er slechts 2 goed en 16 vbldoende gekeurdde 31 overige werden afgewezen. Neemt men in aanmerking dat dit examen slechts benoembaarheid verleent voor de meest onder geschikte ambtenaarsbetrekkingen, zoodat de eischen niets meer omvatten dan lezen, schrijven, rekenen, een weinig stijl en een minimum van verdere algemeene kennis, dan is dit resultaat veelbeteekenend. Vooral omdat gewoonlijk velen, die aan het examen deelnemen, reeds in nog lagere postjes, als klerken, dagschrijvers enz. eenigen tijd werkzaam geweest zijn. Het zijn dus geen volstrekt ongeoefeuden en ook geen school jongens die er zich voor aanmelden. vruchtbaarheid aanblies in den boezem der aarde en den vonk der liefde in de borst der menschen. Met hare troonsbeklimming was het halfjarig tijdvak aangebroken, dat het Goede werd geheeten omdat het groei en bloei opwekt en genoegzaam vruchtbaar is om het verslindende tegen-halfjaar het Kwade genoemd te kunnen weerstand bieden. De godsdienstige uiting van dit feest was het onder tal van ceremoniën offeren van een os, die, met loovers omstrengeld en met bloemen gekroond in de gewijde plaats werd geleid en na een nauw gezet onderzoek van de keurmannen onder de priesters het dier moest den goden waardig zijn aan de offerpriesters werd overgegeven. Met plechtigen ernst wordt hij nu driemaal rondom het heiligdom en door de rijen der offeraars ge leid, om eindelijk vóór het altaar te worden geveld. Zorgvol wordt het bloed opgevangen en door een der priesters met den kwispel of wijkwast over de menigte gesprenkeld, ter reiniging hunner zonden. Nadat een gedeelte op het outer is geofferd, wordt het overige deel in stukken ge sneden en in de offerketels geworpen, waaronder het vuur krachtig wordt opgestookt. Het voor naamste deel der plechtigheid is afgeloopen, het zoenoffer is gebracht, en met vreugd en vroolijk-_ heid wordt de disch verbeid aan de thans nog ziedende stukken vleesch in de ketels. De opperpriester, die de dischplechtigheid leidt, brengt den eersten dronk aan den hoogsten Hod Wodan de eerste en de machtigste in hemel Bestond er meer gelegenheid, om, voor wei nig geld of kosteloos, want deze lieden kunnen gewoonlijk niet veel betalen, goed ond rwijs te genieten-, dan zouden zij het waarschijnlijk verder in de wereld kunnen brengen. De regee ring zou daardoor een ruimer voorraad krijgen van bruikbare administratieve ondergeschikte ambtenaren, waaraan in Indië zóo groot gebrek be staat, dat het niet goed werken der comptabili teitswet voor een niet gering deel daaraan is toe te schrijven. Uit een politiek oogpunt eindelijk zou eene vermindering van het aantal thans in Indië rondloopende „aspirant-heeren", die het maar niet tot den rang van „heeren" kunnen brengen, zeer-raadzaam kunnen wezen. De heer F. Domela Nieuwenhuijs, Evangelisch- Lntherscb predikant te 's Gravenhage, heeft op de algemeene vergadering van „Volksonderwijs," als afgevaardigde der Haagsche afdeeling, doch uit zijn eigen naam, de invoering van kosteloos en verplicht onderwijs voorgesteld, met eene sub sidie aan de bijzondere scholen, in evenredigheid tot het aantal schoolgaande kinderen. Door den heer Kerdijk er op gewezen dat dit voorstel in strijd was met de grondwet en met de statuten van „Volksonderwijs", komt de heer D. N. in de N. Rott. Ct. vau heden hiertegen op. Hij beweert, niet gezegd of niet gewenscht te heb ben dat er niet van overheidswege, dat er njpt voldoend, dat er geen openbaar lager onderwijs gegeven zal worden. Meer schrijft de grondwet niet voor en meer verlangen, volgens hem, de sta tuten van „Volksonderwijs" niet. Men kan over deze meeningen van den heer D. N. strijden of het er mede eens zijn. Iets anders is het echter met hetgeen hij in zijn inge zonden stuk beweert, „dat hij zich niet verant woorden kon in eene vergadering, die wel liberaal wil h eet en, maar niet liberaal genoeg was om aan eene afwijkende meening het recht van ant woord op gedane beschuldigingen te gunnen." Dit laatste is geen persoonlijke meening, maar eene aanklacht, die opheldering of wederlegging noodig heeft. Op de aanstaande algemeene vergadering der Nederlandsche juristen-vereeniging zijn de volgende onderwerpen aan de orde: „Behoort onze wet andere dan de bestaande voorschriften te behelzen nopens papier aan toonder, en van welk beginsel zou hare regeling moeten uitgaan?" Praeadviezen van: I. mr. J. A. Levy en II. mr. P. R. Feith„ „Moeten ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor misdrijven, door middel van de drukpers gepleegd, bijzondere voorschriften gelden? Zoo en op aar de. Hem ter eere wordt de drinkhoren gewijd en door allen staande geledigd. Nu volgt tusschen het verorberen van het feestmaal, nog menige dronk, waarvan de uitwerking niet ach terwege blijft en de vroolijkheid tot luidruchtig heid brengt. Intusschen is het ook buiten de gewijde plaats feest. Oud en jong zijn op het plein der markten vereenigden dansen en springen rondom de ontstoken vuren tot deze zijn uitgedoofd. Het hemelsche vuur is ontstoken, nu kan het vuur der menschen worden uitgebluscht, koeken worden gebakken en onder elkander weggeschon ken. Zij hadden den krakelingvorm, als symbool van de liefdeknoop. Maar vooral werden er eieren roodgekleurd en met gulle hand uitgedeeld als symbool der vruchtbaarheid. Het hooggetij van Ostara was een der meest- gevierde van het gansche jaar. Nu kwamen de verkondigers van den Christe- lijken godsdienst en het allereerst moesten althans de offerdiensten worden afgeschaft. Dit is hun, degls door overreding deels door dwang gelukt, doch de daarmede gepaard gaande feesten uit te roeien ging boven hun vermogen. Dat het hun gelukte het offerfeest af te schaften, is begrijpelijk, immers het ligt in den aard der zaak dit deel van het feest was alleen voor de notabelen, en te recht of te onrecht het groote gros der menschen heeft een tegenzin in alles wat alleen voor de bevoorrechten bestemd is; maar als men dit gros in zijn eigen hebbelijk- ja, welke?" Praeadviezeh van: I. /mr. A. Polak en II. mr. J. de Sitter. „Moet het verhoor op vooraf medegedeelde vraagpunten behouden blijven? Zoo neen, door welk beter middel zou het kunnen worden ver vangen? Is het in elk geval wenschelijk, dat de rechter de heyoegdheid hebbe, partijen voor zich te doen verschijnen, teneinde over en weder te worden gehoord?" Praeadviezen vanI. mr. D. J. Mom Visch en II. mr. J. Pinner. Uithoofde van de algemeene strekking der daaraan vastgeknoopte opmerkingen, nemen wij uit het „Weekblad van het Regt" de volgende boek-aankondiüing over „Toen men goedvond ons reeds te groot getal van drie hoogescholen, wij meenen universiteiten, met eene vierde te vermeerderen, was het te voorzien, dat ons land spoedig de noodige geleerden niet zou kunnen leveren, om al onze leerstoelen te bezetten, en dat men dus zijn toevlucht zou moeten nemen tot vreemdelingen. De ondervinding heeft dan ook reeds deze verwachting bevestigd. Dat het middel zijne bezwaren heeft, valt niet te ontkennen. Maar gelukkig heeft de wetenschap geen vaderland, en beter zijn in ieder geval heele vreemde dan halve Nederlandsche geleerden. Te vergeefs schijnt men te Amsterdam onder ons gezocht te hebben naar een hoogleeraar voor het strafrecht, Vandaar het beroep van den Italiaanschen hoogleeraar Brussa, in wien men inderdaad eene niet ongelukkige keuze schijnt gedaan te hebben.Hij open de zijne lessen met eene redevoeringde la science en général et de V ccole pénale Italienne en particulier, die zeker de blijken draagt van grondige geleerdheid. Hadden wij éene aanmerking, het zou deze zijn, dat wij er niet zeker van zijn, of de geleerde spreker wel door al zijne hoorders, vooral door hen voor wie zijne rede in de eerste plaats bestemd was, even goed zal begrepen zijn. Het ligt voor het overige niet op onzen weg om over den inhoud in vele bijzonderheden te treden. Laten wij alleen zeggen, dat de leer, waarvan hij zich voorstander verklaart, deze is, dat het doel van het strafrecht is de bescherming van het recht (de Vordre juridique), de noodzakelijkheid niet om de maat schappij maar om het recht zelf te verdedigen. De redevoering is in druk verschenen te Amster dam, bij Louis D. Petit. Wij kunnen hare lezing zeer aanbevelen." In het jongste nommer van den „Economist" beveelt de heer J. L. de Bruijn Kops, als buiten- landsch eerelid der Fransche Societé des Institutions de prévoyance, zich aan voor de toezending van documenten, overzichten enz., welke op het Spaar- heden aanvalt, dan heeft men met eene macht te doen, die onwrikbaar is. Na de invoering van het Christendom werd het Paaschfeest in de plaats van het Ostarafeest ge steld en niet meer altijd op 25 Maart gevierd, maar geregeld naar de wisseling der maan. De vroegere volksfeesten evenwel omzweefden ten allen tijde, ook thans nog, deze godsdienstige instelling. Tot op onzen tijd is de weerklank van het oude heidensche feest nog overal zichtbaar. Reeds 4 weken voor Paschen ziet men, tot zelfs op de meest afgelegen dorpjes in Zeeland, de touwen te voorschijn komen en de jeugd over de strat®ft huppelen. Wie het eerste touw voor den dag haalt weet niemand, maar als op bevel zijn ze er eensklaps overal, en kondigen zij het naderend Paaschfeest aan. In de gezinnen worden de verwarmingstoestel len opgeruimd, al werpen de Maartsche buien nog hagel en sneeuw neder. In de week voor Paschen wandelt de slachter met een daarvoor expres aangekochten os, met bloemen getooid, door de straten en de burgerij beijvert zich eene bestelling! te doeu, om van het schoone dier bij het Paasch feest een lekker stuk vleesch te hebben. De boerinnen deelen aan de gezinnen der vaste arbeiders eieren uit en bakken paaschbrooden met krenten en kruiden. Ook in de steden hebben de bakkers het over druk om aan alle bestellingen van bót feestbïwd

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1