Woensdag 24 April. O Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nonmiers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 öènt'per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lafstte C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 23 April. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger, Kunst nieuws. Rechtzaken Burgerlijke stand, Thermometerstand. Polderbestuur van Walcheren, Voor zooveel nootlig herinneren wij onzen lezers dat morgen (Woensdag) tusschen 9 en 4 uren de inlevering der stembiljetten plaats moet hebben voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland. Met ernst en overtuiging wekken wij tevens nog maals ieder, die een man van ijver, bekwaamheid en oprechte toewijding aan de liberale beginselen in de staten brengen wil, op om zijne stem uit te brengen op den heer mr. W. A. VAN HOEK, waarnemend rijks-advocaat alhier. Bij besluit van den burgemeester van Vlissingen is tot inspecteur van politie aldaar, benoemd de heer E. A. .0. Bastings, klerk op het centraal- burean van politie te Rotterdam. De ministers van waterstaat en van financiën, daartoe door den koning gemachtigd, beschikkende op een adres van de kiezersvereeniging Burgerplicht te Amsterdam, hebben ter kennis van de adressante gebracht, „dat de regeering erkent dat het in het algemeen belang wenschelijk is, dat de heffing van rechten op het Noordzee-kanaal, zoowel als op andere rijkskanalen worde gestaakt, doch dat zij zich, met het oog op de financieele belangen des rijks, het oordeel moet voorbehouden over het tijdstip waarop deze maatregel in toepassing zal kunnen worden gebracht." De kamer van koophandel te Vlissingen heeft besloten een adres van gelukwensching tot Z. K. H. prins Hendrik te richten, bij gelegenheid van zijne verloving. De Staats-courant van 21 en 22 dezer bevat het koninklijk besluit van 12 dezer, Staatsbl. no. 24, tot toekenning eener vergoeding aan de leden der collegiën van zetters voor 's rijks directe, belastingen wegens de opneming en schatting van gebouwde of ongebouwde eigendommen. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebben den dat de commissie, belast met het afnemen* van het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad no 99), zitting zal houden op Donderdag 4 Juli e. k. en volgende dagen, in de lokalen van 'srijks veeart senijschool te Utrecht. In de Staatscourant van 21 en 22 dezer is opgenomen liet aan den minister van binnenland sche zaken uitgebracht verslag van den rijksar ehivaris aangaande het rijks-archief gedurende 1877. Het Fransche ultramontaansehe blad V Univers bericht, en eenige onzer bladen nemen over, dat p aus Leo XIII van eenige dioceesen in Italië een geschenk gekregen heeft, bestaande nit een hoofdhaar van de maagd Maria, bevat in een kostbaar reliquieënkastje. De echtheid van het haar zou, naar de Univers beweert, door pans Benedictus XIV bevestigd wezen. Dit laatste moet een leugen zijn. Paus Bene dictus XIV, die den pauselijken stoel van 1740 tot 1758 bekleedde, was een zeer wetenschappelijk man. Hij schreef niet alleen werken over het canonieke recht, die klassiek gewórden zijn, maar richtte ook academiën op en liet op zijn kosten verschillende natuurwetenschappelijke werkzaam heden uitvoeren. Men legde hem zelfs ten laste dat hij zich meer met het schrijven van boeken bezig hield dan met het bestuur der kerk; dat hij geheel aan zijn ministers overliet. Hij was een verklaard tegenstander der Jezuïeten. Zulk een geleerd en verlicht man den onzin toe te dichten, dat hij de echtheid bevestigd zou hebben van een hoofdhaar eener vrouw, die 17 eeuwen geleden gestorven was, kan niet anders dan laster wezen. velhebber een minder „gevaarlijk" persoon dan de heer van Houten, zoodat bij zijne beeltenis eene korte levensbeschrijving gevpegd belangstelling zien wij daaruit dat de lieer van j der Heijden een der vele voorbeelden in ons Indisch legeris van mannendié uit den nede- rigsten graad, door moed, beleid én. schranderheid, tot de hoogste waardigheden zijn opgeklommen. Hij vertrok als korporaal naar Indië, verwierf als sergeant-majoor de militaire Willemsorde en •werd korten tijd daarna tot officier benoemd. Het kommandeurskruis der Willemsorde en het ridderkruis van flen Npderlandsehen leeuw sieren thans zijne borst. Onder dé „indirecte voordeelèn",' die Nederland aan zijne 'koloniën dankt,, verdient de gelegen heid, welke deze agn flinke-en bekwame jongelieden opent om door eigen inspanning tot hoogeren stand op te klimmen-, niet in de laatste plaats genoemd te worden. consulaten. Verleend de persoonlijke titel van consul-generaal aan P. S. Hamel,' consul der Neder landen te Elmina. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Zuidzande aan C. Loeff, met ingang van 1 Mei a. (Reeds'onder Tel. bër. gemeld.) universiteiten. Goedgekeurd dat aiari de na te noemen buitengewone hoogleerarén aan de universiteit te Amsterdam bovendien is opgedra gen het onderwijs inhet handelsrecht, aan dr. T. M. C. Asser, buitengewoon hoogleeraar in het internationaal privaatrecht; de Grieksche oud heden, aan dr. N. J. B. Kappeyne van de Cop- pello, buitengewoon hoogléeraar in de paedagogiék. belastingen. Verplaatst de adjunct-controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen: J. H. A. Bouman, van Roosendaal naar Amster dam C. A. M. Bevers, van Dordrecht naar Roo sendaal R. Feith, van Leiden naar Dordrecht. Opgeheven: a de betrekking van adjunct con troleur te Leidenb de controle der directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen te Alphen. Ingesteld eene contröle der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Leiden (tweede af deeling), bevattende de kantoren Leiden, (buiten gemeenten) en Oegstgeest, thans ingedeeld onder de contröle Leiden, en de kantoren Alphen, Bode graven, Hazerswoude, Nieuwkoop en Woubrugge, thans ingedeeld onder de contröle Alphen. De tegenwoordige controle Leiden aangeduid als contröle Leiden (eerste afdeeling); en bepaald dat die contröle zal bevatten de kantoren Leiden (directe belastingen), Leiden (invoerrechten én accijnsen), Noordwijk, Lissé, Warrüofid en Katwijk. Het kantoor Woerden, thans ingedeeld onder de contröle Alphen, toegevoegd.aan de controle Gouda; en S. C. M. Knappert, thans cphtroleür der directe belastingen, invoérrechten en,accijnsen te Alphen, benoemd tot controleur défzelfde mid delen te Leiden (tweede afdeeling). Benoemd P. F. Bogaard, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oudenbosch c. a., tot ontvanger der invoerrechten en aceijnsen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden. leger. Benoemd bij het personeel der militaire administratie tot directeur van het' garnizoens hospitaal te Vlissingen, de le luiténant M de Leeuw, administrateur van kleeding en wapening bij het 2e regiment vesting artillerie, die mitsdien in zijn rang wordt overgeplaatst bi) de directeurs der militaire hospitalen, ((Reeds onder Tel. her. gemeld). Overgeplaatst in rang bij den genei'alen staf de kapitein R. H. Eyssonius de Waal van het 2e reg. 'veldartillerie. posterijen. Benoemd, met 1 Mèi a., tot direc teur van het postkantoor te Hellevoetsiuis P. Pol- vliet, thans commies der posterijen 2e klasse. Benoemd to.t commies der posterijen van de tweede klasse':j F. T. Róq'th, W. F. Viëtor, jhr. J. D. A. Quintus en J.' ten Cate, thans com miezen derde klassetot commies der posterijen van de derde klasse: N. J. van Aken, E. W. Hildebrandt, W. F. L. van OudenhovenS. I. G. Stütterheim, P. W. Papegaay en F. A. de Klerck jr., thans commiezen vierde klasse; tot commies der posterijen van de vierde klasse: J. P. W. Caland, N. Haremaker, J. Schadée, A. W. Boon, J. Mnus jr., J. C. de Vulder van Noorden, H. W. Tijdeman en J. S. Parker, thans surnumerairs der posterijen. „Eigen Haard" bevat een portret van den eersten gouverneur van Atjeh, den kolonel Karei ,'faa der Heijden, Gelukkig is deze wakkere be- Op 13 April wérd de' heer F. L. Abresch (vroe ger leerling aan het gymnasium alhier) aan de hoogeschool te Lpiden, na openbare verdediging van een proefschrift: observationes criticaes ad Plutarchi moralium capita selectabevorderd tot do eter in de letteren. De jaarlijkschc collecte voor het fonds v*an noodlijdende kerken en personen, die in de vorige week aan de huizen van de leden der N H. en Engelsche, gemeenten alhier g.ehouden werd, heeft opgebracht, de som van ƒ204, zijnde ruim ƒ17 minder dan in het vorige jaar. De luitenant ter zee 1ste klasse L. Backer Overbeek, behoorende tot de rol Van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsiuis, wordt met den kuit sten dezer op nonactiviteit gesteld en, met den lsten Mei daaraanvolgende, vervangen door den luitenant ter zee 1ste klasse J. van Herwaarden. Gisteren avond werd de eerste der twee, door het gezelschap van den schouwburg van Antwer pen, onder directie van den heer Driessens, alhier te geven voorstellingen dool' een niet zeer talrijk publiek bijgewoond. Het bekende tooneelspel „Margaretha Gauthier" {la Dame aux Camélias) werd, de krachten van. het gezelschap in aanmer king genomen, over het algemeen bevredigend opgevoerd. De twee' zeer moeilijke hoofdrollen waren toeyertrouwd aan mevr. Aleidis (Marga retha) en den heer van Kuijk (Armand Duval). Op vatting en uitvoering van eerstgenoemde waren, vooral in de meer aangrijpende tooneelen, zeer gelukkig. Ook de heer van Kuyk speelde niet onverdienstelijk. Wat meer losheid en nu en dan wat meer warmte, vooral in het laatste be drijf, zouden echter zijn succes hebben verhoogd. Een deel van het publiek der laagste rangen gedroeg,zich, onder gewoonte, weder alleronbeta- melijkst. Niet alleen dat het gedurende de pauzen aanhoudend schreeuwde en tierde, maar bijwijlen ook onder het spel, waardoor spelers en hoorders op ergerlijke wijze gehinderd werden. Jammer dat dergelijke schouwburgbezoekers niet, hetzij door de directie, hetzij door de politie, kunnen geweerd of tot de orde gebracht worden. Te Luik is de heer D. veroordeeld tot het betalen van 2500 fr. en een jaarlij ksche rente van 450 fr. aan een kind, dat door de onvoor zichtigheid van het zoontje van den heer D. gekwetst werd. De kleine D. speelde nl. met een kindergeweer, waarop hij percussions deed ont ploffen; een stukje van liet omkleedsel trof het 'oog van een kind dat er bij stond, en wel zoo ongelukkig dat het geheel verloren ging., Ds rechtbank nam de vaderlijke verantwoorde lijkheid in deze aan. Eene commissie is te Amsterdam gevormd om IJmuiden tot eene badplaats te maken. De onlangs medegedeelde stichting van wijlen den oud-kapitein ter zee Ileutz, te v enlö,, zal den naam dragen van „Weldadige stichting van Heutz." Zij zal ten doel hebben maandelij ksche uit- keeringen te verstrekken aan behoettigen, zonder onderscheid van godsdienstige belijdenis, die door kwalen of lichaamsgebreken daaraan het meest behoefte hebben. De heer Heutz heeft zijne stichting tot zijn universeelen erfgenaam gemaakt en eene commissie van vijf aanzienlijke ingezetenen van Venlo tot haar bestuurders benoemd In Londen is in het jaar 1877 niet minder dan. 71 maal door de uitspraak van den Coroner geconstateerd, dat een sterfgeval was „veroorzaakt door den honger' of „verhaast door ontberingen." (Van 1421 April,) Middelburg. OndertrouwdG. Essenberg, jm 27 j., met J. C. Vis, jd. 25 j. J. Petiet, jm. 23 j. met M. Petit, jd. 21 j. A J. Frangoijs, jm. 23 j. met J. de Nooijer, jd'. 26 j. A. Sinke, wed'. 25 j. met J. J. Louwerse, jd. 23 j P. Maas, wed''. 23 j.' met M. C. Rozemond, jd. 24 j. L. van den Heuvel' jm. 23 j., met, J. P. Kaarssteker, jd. 19 j., P' Nagtegaal, jm. 24 j., met A. Lievense, jd. 26 j' A. Jansen, jm. 27 j., met M. J. Hirdes, jd. 23 j' G. J. Engelse, wedr. 26 j., met J. Plejjte, jd. 29 j.' Bevallen: St; 0. .Sehrier, geh. Ilegherg, d. E. Butz, geb. Böngers, z. D. C. Adam,-geb Slabbers, z. G. Leonards, geb. de Zeeuw, d, J. S. Gillessen, geh. Brand, z. M. F. S. Peters', geb. van Sorge, z. .-M-.-van de Vijver, geb. Louwerse, z. D, W. Harpe,. geb. de Jong, z. M. H. Sehrier, geb. Hegberg, d. (levenl.) A. A. Riemehs, geb. Bosdijk, z. (levenl.) C. Leonard, geb de Zeeuw, d. (lèvenl.) J. M. Siuke, geb. Wondergem, z. (levenl.) Overleden: A. J. 's Graeuwen, jm. 64 j. D. Harcke, wedr. van A. Harpfe, 72 j. D. C. Machielse, z. 2 j. L. P. A. Poelman, z. 10 m. (Van 1320 April.) Vlissingen; Gehqwd A. J. Rokers, jm. 34 j., met G. M. Rems,-jd; 30. j. C. O. Nobels, jm. 22 j., met L. A. Haaijinans, jd: 21 j. A. C. Smits, jm. il j., met J A. Vrooiffan, jd. 26 j. BevallenA. J. ,C.< Louwerse, geb. van der Broek, z. A. Schroevers, geb. Groenenberg, z. R. Lambrecht, geb. Ghijs, d. E. J. de Veij, geb. 'van Exel, z. M. J. Valentijn, geb. Terwoert, d. J. W. Mos, geb. de Koning, d. J. E. C. Dott, geb. de Clerck, d. I. J. Hermans, geb. Staade, d. J. C. Stofkoper, geb. van Hoeke, z. Overleden: J. Kleineeder, man van J. J Kloeg, 80 j. J. B. A. De Meire, z. 5 j. A. C. Kuipers, wed*, van A. Wijndt, 68 j. 0. L. Hagethorn, jm. 58 j. C. M. Messink,. wed*, van J. Brielsman, 77 j. L. Feij, d. 5 m. P. Kervink, z. 3 m. Goes. Bevallen: J, Buitendijk, geb. de Jonge, z. L. Knieriem, géb. Dekker, z. M. Rijn, geb. van der Maale, d. P. Hoogesteger, géb. Bonze, z. J. Rijn, geb. Pikaar, d. OverledenM. Korstanje, z. 5 j. J. F. Simons, z. 18 j P., Felix, gehuwd met A. A. v. d. Wiju- gaert, 69.j. Zierikzee. Gehuwd C. de Vlieger, jm. 23 j., met A. van de Kasteele, jd. 23 j. Bevallen: A. Hogerheijde, geb. Beuzenberg, d. S. A. Schouls, geb. van Beveren, z. N. van As, geb. van den Houten, z. A. G. Simmers, geb. Stoutjesdijk, z. Ph. Blanker, geb. Vogel, z. D. Roedoe, geb. Gerritsz, d. Overleden: A. E. van Bezooijen, d. 21 j. .22 23 midd. 1 u. 60 gr. 's av. 11. u. 52 gr. 1 rl ,1 i /?1 20 Apr.'s av. 11 n. 52 gr. 21 's ïnorg. 8 u. 52 gr. 's av. 6 u. 56 gr. 's av. n u. öu gr 's morg. 8 u. 52 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 6 u. 53 gr. 's av. 11 u. 51 gr. 's morg. 8 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 6 u. 59 gr. Algemeeue vergadering van Zaterdag 20 April. V oorzitter de heer D. A. Dronkers, Afwezig met kennisgeving de commissarissen Vis, ongesteld, en van Lijnden, uithoofde van familieomstandigheden; en zonder kennisgeving de commissaris Loeff. In de eerste plaats stelt de voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de drie nieuw gekozen commissarissen M. C. van Wes ten, J. van den Bro'eke en mr. W. C. Borsius. Tot leden der commissie van onderzoek wijst hij aan de heeren Scliorer, Rooze en Pa uwer, welke commissie na afloop van het nazien der stukken, bij monde van eerst genoemden, rapporteert dat de commissie alles in orde heeft bevonden en mitsdien tot toe lating der gekozenen adviseert. Nadat deze door den griffier waren binnengeleid en den gevorderden eed hadden afgelegd herdacht de voorzitter [even als rèeds in de vorige vergadering wijlen den heer P. Boone] de overleden commissarissen J. de Visser en J. Mesu, die beiden zeer geacht én bemind waren, en ofschoon zij van verschillenden leeftijd waren, de heer de Visser was de oudste, terwijl de heer Mcsu tot de jongeren behoorde, - wordt beider gemis zeer betreurd. Van ganscher harte heette de voorzitter voorts de drie uieuwe commissarissen 'welkom, wensohte hen geluk met de in hunne verkiezing gelegen onderscheiding en beval hen de belangen van den polder Walcheren ten zeerste aan. De notulen der zitting van 22 September en der buitengewone vergadering van 15 November jl. worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter doet vervolgens voorlezing van het door het dagelijksch bestuur opgemaakte jaarverslag omtrent den toestand des polders over 'het jaar 1877, waaruit onder anderen het Volgende bleek. Hoewel niet in die mate 'als het vorig jaar, had het bestuur echter gedurende dén afgeloopen winter weder met veel stormweder te kampen, waardoor van tijd tot tijd nog al eeni'.e schade aan de werken der verschillende wateringen, vooral aan die der Noordwatering aan den West- kappelsehen zeedijk werd toegebracht. De schade aldaar bestond hoofdzakelijk in grondverlies in en bevende kramwerken, terwijl die inde ri)«beslagen en in de staketten niet onbeduidend kan genoemd worden. Aan de Oostwatering ontstond (le schade uitsluitend aan het fort den Haak tusschen de strandpalen 38 en 42aan de Zuidwatering' in do steenglooiing tusschen de djjkpaleu 51 en 53 en in het versleten rijsbesiag tusschen de d jlcpalcu

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1