N°. 05. 121« ïaargaiii Maandag 22 ApriL Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodbérichten enz.: van 1—7 regsls 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 20 April. Spoorweg-dieverijen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtzaken, v Bij de voorbereiding tot de aanstaande ver kiezing van een lid der provinciale staten doet zich het in ons kiesdistrict gelukkig zeldzaam voorkomend verschijnsel voor van een ovei vloed van candidaten, die zich om éen openstaanden zetel verdringen. Dit verschijnsel is te betreuren, eerstens omdat daardoor de keuze onzuiver gemaakt •wordt. Bij het niet bestaan van kenmerkende verschillen in richting en denkwijze tnsschen onderscheiden candidaten, wordt de stem dei- kiezers beheerscht door, persoonlijke voorliefde of tegenzinniet het algemeen belang treedt op den voorgrond, maar de vraag of men dezen of genen eene plaats in de vertegenwoordiging al dan niet gunt, de vraag of men een ander, met zijne vrienden, al dan niet bij deze'gele genheid eens een langen neus zal laten halen. In de tweede plaats dewijl het versnipperen van stemmen over meer dan een candidaat van ongeveer dezelfde richting, het lang niet denkbeeldig gevaar doet ontstaan, dat de meer derheid zich vereenigen zal op een candidaat, met wiens richting1 men het positief niet eens is. Om deze redenen doet het ons leed, niet alleen dat er hij deze gelegenheid zooveel namen vooruitgeschoven worden; maar ook dat niet een der candidaten tot dusverre, ter bevordering van het algemeen belang en van de richting welke zij voorstaan, van de candi-' datuur afstand gedaan heeft ten behoeve van een ander, wiens verkiezing daardoor beter verzekerd zou worden. Zulk eene handeling zou zeker eene van de beste aanspraken wezen om in aanmerking te komen bij eene volgende vacature. Nu er echter eenmaal tusschen een vijftal aanbevolenen te kiezen valt, kan onze keuze geen oogenblik twijfelachtig zijn. Wij zullen die keuze niet verdedigen, hetzij door opvijze ling van verdiensten, die aan ieder bekend zijn, hetzij door bestrijding van andere candidaten, waaronder er zich bevinden, die wij bij eene andere gelegenheid misschien zelf zouden aan bevelen. Maar wanneer toewijding aan de publieke zaak, bekwaamheid,- bekendheid met de belangen en toestanden der provincie, een karakter aan welks oprechtheid en beginsel vastheid door ieder zonder onderscheid hulde wordt gebracht, en eene warme en door daden gebleken gehechtheid aan de liberale richting zich vereenigen in éen candidaat, dan kost bet ons waarlijk geen moeite om te bepalen of onze stem moet uitgebracht worden op hem, dan wel op anderen, wier verleden en wier per soon al deze waarborgen niet in die mate vereeni- gen. Over een candidaat als den heer van Hoek behoeft men als liberaal niet te twijfelen; zijn naam is eene daad. Met overtuiging hevelen wij daarom den heer mi'. W. A. VAN HOEK als candidaat voor de verkiezing op aanstaanden Woensdag aan. Wij hopen tevens dat zij, die voor de beginselen welke wij voörstaanen voor het belang van ons gewest iets over hebbenzich niet door onverschilligheid of vergeetachtigheid van de stembus zullen laten afhoudenmaar eendrach tig de verkiezing van den heer van Hoek, zoo mogelijk bij eerste stemming, zullen ver zekeren Wij zijn dat verplicht aan de eer en het belang onzer partij, welke door niets erger benadeeld zouden worden dan door stemmen- versnippering, als gevolg van persoonlijke of plaatselijke consideratiën. In de heden alhier gehouden gewone algem eene vergadering van het polderbestuur van Walcheren is onder anderen behandeld de begrooting voor het dienstjaar 1878-, welke in haar geheel is vastgesteld tot een bedrag van f318,608.29§ in ontvang en uitgaaf. De nieuw benoemde commissarissen M. C. van Westen, J. van den Broeke en mr W. C. Borsius, zijn toegelaten en hebben zitting genomen. De jaarwedde van den sluiswachter E. Geijll, te Yeere, is met f 25 verhoogd. In ons volgend nommer geven wij het gewone verslag. Te Ellewoutsdijk zal den 29en dezer de verkie zing van éen en te Heinkenszand den 2en Mei a. de verkiezing van twee leden van den gemeente raad plaats hebben. Het adres der aangeslagenen in den hoofdelijken omslag te Nieuwedorp is door den gemeenteraad afgewezen op grond dat de begrooting vastgesteld is en de hoofdelijke omslag dus tot het geraamde bedrag geheven mopt worden. De voordracht ter benoeming van een secretaris ontvanger bij het dijkbestuur van het ealamitcuze waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteuzen polder Borssele bestaat uit de heeren J. Beenhak ker te Heinkenszand, Ph. M. de Ronde Bresser en Gr. H. van der Meer Mohr, beiden te Goes. (G. Ct.) De Staats-courant. bevat het kon. besluit van den Hen dezer (Stbl. no 23) tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders der gemeente Krabbendijke, van 6 Februari 1878, betrekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tijdelijken ontvanger van eerstgemelde gemeente. In dat besluit wordt o. a. overwogen „dat, volgens de artt. 98 en 107 jctis, artt. 62 en 23h der gemeentewet, de betrekkingen van secretaris en van ontvanger onvereenigbaar zijn met die van geestelijke of bedienaar van den godsdienst; „dat hij, aan wien de betrekking van secretaris of ontvanger tijdelijk wordt opgedragen, zoolang de waarneming duurt, als gemeenteambtenaar is te beschouwen, en dat derhalve ook op tijdelijke opdracht dier betrekkingen de bovenbedoelde uitsluiting van kracht blijft; „dat wel is waar, bij de artt. 105, 119 dei- gemeentewet, de regeling der wijze van tijdelijke vervanging van den secretaris en van den ontvanger aan den gemeenteraad is overgelaten, maar dat hieruit niet volgt, dat bij tijdelijke benoeming de voor eene definitieve benoeming gestelde vereisch- ten moeten geacht worden niet geschreven te zijn, omdat de wetgever zoodanige onderscheiding tusschen tijdelijke en doorloopende benoeming niet heeft gemaakt; „dat derhalve het besluit van burgemeester en wethouders van Krabbendijke, van 6 Februari jl., in strijd is met de wet." Volgens zeer vertrouwbare berichten in de Indische bladen heerscht in het district Gorontalo op Celebes, onder eene bevolking van 60,000 in woners, een felle hongersnood. Weder heeft zich een Engelsch onderdaan zekere baron Overbeck, in een gedeelte van Bor neo, dat niet aan het Nederlandsch gezag onder worpen is, op de Noordkust gevestigd, en van de inlandsche vorsten aldaar een groote streek lands ontvangen. Hij werkt ten voordeele eener te Londen gevestigde Engelsche maatschappij. Voor ons koloniaal gezag zal het wel ondoenlijk zijn, het ontzaglijk groote Borneo altijd voor vreemde ondernemers gesloten te houden. De onderneming van sir Brooke op de Westkust, in Serawak, heeft tot dusverre tot geen moeilijkheden aanleiding gegeven. De verhouding van dezen Engelschen radja tot onze regeering is integendeel zeer vriendschappelijk, en het komt ons dus vol strekt niet wenschelijk voor om, zooals door sommige Indische bladen verlangd wordt, „door onderhandeling met de Inlandsche vorsten de onder neming van den heer Overbeck binnen den kring van ons staatsverband te brengen". De kring van ons staatsverband is in Indië reeds groot genoeg en zelfs vee), te groot. De volgende brief is door ons ontvangen „Mag ik de lezers van dit blad dd. 19 April, rubriek Spoorweg-dieverijen, gerust stellen dat, volgens ontvangen bericht dé eerste der bewuste expedities du Louvre te Parijs, twee dagen na de afzending behoorlijk adres is verleend „Ik vlei mij met de verwachting dat ook de tweede vermissing aan eene mindere accuratesse van het huis du Louvre, dat de collis reclameerde, te wijten is. „De geachte afzender heeft het bewijs in handen dat spoorwegdieven niets met deze quaestie te maken hebben. „De directeur van van Gend en Loos, „E. H. wlndehuller." rechterlijke macht. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Leeuwarden, voor de kan tons Leeuwarden, Berlikum, Dokkum en Bergum, ter standplaats Leeuwarden, jhr. mr. D. O. Engelen, vroeger substituut-officier van justitie bij de voor malige arrondissements-rechtbank te Sneek. Te Leiden is tot praeceptor in de oude talen aan het gymnasium benoemd de heer B. Kruyt- bosch, cand. in de letteren. Door den kantonrechter te Gouda is Woensda'g een der voornaamste pijpenfabrieken van Gouda, C. J. C. P., veroordeeld tot twee boeten ieder van tien gulden of gevangenisstraf van twee dagen voor elke boete ter zake dat hij in de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar in zijne pijpenfabriek als rolders heeft werkzaam gehad twee jongens beneden de 12 jaren. De ambtenaar van het openbaar ministerie had gerequireerd twee boeten ieder van vijf en twintig gulden of gevangenisstraf van vijf dagen voor iedere boete. Aan de stoomhoutzagerij van den heer Alberts is heden morgen een aldaar werkzaam jongeling, met zijne hand tusschen een der zagen geraakt, tengevolge waarvan de duim afgesneden en een der vingers bezeerd werd. Gisteren namiddag viel een jongen van 12 of 13jarigen leeftijd in het diepe water nabij het droogdok te Vlissingen en begon reeds te zinken, toen de agent N. C. l'ietersen, gewezen matroos van de Nederlandsche marine en als zoodanig versierd met het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, zich zonder aarzelen te water begaf en den jongeiing redde. Na den drenkeling aan een nabijwouend man ter verzorging te heb ben overgegeven, vervolgde de agent even kalm als te voren zijn weg. Toen onze berichtgever hem vroeg hoe het welgekleede jongentje heette, antwoordde hij „ik weet het niet." Te Rotterdam en te Kralingen is thans eene gemeenschappelijke afdeeling van „Eigen Hulp" opgericht. Twee „heeren" hebben te Oegstgeest twist gekregen en zouden dien, op de manier van van Alphen's Pietje en Keesje, beslechten „Door eens moedig saam te vechten", alias duelleeren. Op 't oogenblik echter dat de een de daarvoor benoodigde wapenen ging halen, Dracht de ander hem met een dolk een verrader lijken steek in den rng toe, die gelukkig op een been afstuitte. Het standje hield hierdoor op eene Ehrensache te wezen. Ongeveer hetzelfde is in den nacht van 27 op 28 Februari te Muntok (eiland Banka) gebeurd. Hier was het een ontvanger, die eeu hulponder wijzer met een mes een wond in de zijde toebracht, omdat deze laatste niet terstond gereed stond eene hem door den ander aangedane beleediging met het zwaard te wieken. Deze messenman is dooi de politie gearresteerd. Zulke „heeren" zijn waarschijnlijk voorbeelden van atavisme of „terugslagnaar een voor- historischen staat van barbaarschheid. In eene Oostenrijksche landbouw-courant wordt melding gemaakt van eene genezing van jicht door bijensteken. De vrouw van den inzen der van dat bericht leed jarenlang aan jicht, in zoo hevige mate-, dat de eene arm verlamd was. Zij hoordé van een bóer uit hare buurt, wiens jichtpijnen geweken waren nadat hij toevallig door eene bij gestoken was. Zij besloot de proef te nemen en liet zich drie bijen op den arm plaatsen, die zoo lang daarop gedrukt werden, tot men kon aannemen, dat zij hare giltblaasjes geheel geleegd hadden. De arm zwol natuurlijk gewel dig op, maar reeds den eersten nacht daarna kon de vrouw rustig slapen, hetgeen haar in lang niet gebeurd was, en weldra kreeg zij het ge bruik van haren arm terug. De inzender ver langde het oordeel van geneeskundigen over dat feit te vernemen. Naar men verneemt zal het paleis van prins Hendrik te 's Gravenhage, met het oog op zijn aanstaand huwelijk, worden uitgebouwd. De aan weerszijden belendende panden zijn eigen dom van den prins en zullen bij bet paleis wor den getrokken. Ter gelegenheid van de aanstaande tentoon stelling te Amsterdam van voorwerpen, door den werkman in zijn vrijen tijd vervaardigd, zal een zangwedstrijd worden gehouden, uitsluitend van volkszangscholen, waartoe een zangstuk zal wor den gecomponeerd en binnen ze3 weken door de aan den wedstrijd deelnemenden zal moeten zijn ingestudeerd. Donderdag morgen is door den muntmeester de eerste storting van nieuwe stukken van een halve cent gedaan bij den arrondissements-betaal- meester te Utrecht, tot een bedrag van 5000. Op dit oogenblik staan, in de omstreken van den Bosch en langs de beide oevers van de Maas in Noord-Brabant en Gelderland, circa 30,000 hectaren wei- en bouwland op sommige plaatsen zelfs 2 a 3 meters onder water. Ter aanvulling der mededeelingen over vroe gere en latëre data van Paaschfeestviering herin nert iemand in de „A. Ct." aan de op het Paaseh- feest betrekkelijke spreuk„Non sequitur Mar rum, nee praevedit Benedictum (het komt niet na Marcus en niet vöor Benedictus)". De St. Benedictusdag nl. is 22 Maart en de St. Marcusdag 25 April. En dit zijn de twee termijnen, binnen welke altijd, tengevolge der bepaling, van het congres van Nicea, het Paaschfeest moet vallen. Op 17 Mei a. s. zal op het raadhuis te Rot terdam, worden uitbesteed door B. en W. de concessie voor den tijd van 40 jaren voor het aanleggen en exploiteeren van tramwegen, ter ge zamenlijke lengte van ongeveer 10 Km. Door burg. en weth. van Amsterdam is tot commiesredacteur ter gemeente-secretarie afd. belastingen, benoemd: mr. Ch. M. Dozy, te Haar lem, adj. commies le klasse ter prov. griffie van Noord-Holland. Den len Mei worden te Utrecht door den heer Beijers, verkocht de boeken en handschriften, verzameld door de heeren O. M. van Gogh uit Amsterdam en N. J. Kamperdijk uit Utrécht. De lijvige catalogus bewijst dat de heer Beijers niet te veel beweert als hij in zijn voorbericht zegt, dat deze bibliotheken, vooral die van den heer van Gogh, een bijzondere waarde hebben. Men vindt er verscheidene werken, die op de voor naamste verkoopingen in de laatste dertig jaar de aandacht trokken. Om een denkbeeld te geven van den rijkdom dezer verzameling, vermelden wij enkele nommers der eerste bladzijden: 241 gravures van Hogarth; C. Troost, prentwerk; gravures van Woeiriot en Salom. Bernard, 1556; Weissenburg's Ein schóne Lehr von den sieben Graden der volkommenen Liele, enz, 1622 met vele gravuren van J. v. d. Heijden; Passeus, Boutique menuserie, 1651, en Hortus Floridus, 1614, gravures van J. Strada en Mart. Heemskerk, Jan Luyken, Ostade, J. C. Weigel, J. en D. Marot; 4 exemplaren van het groot tafereel dei- dwaasheid; eene verzameling historische prenten betrekking hebbende op de geschiedenis van ons vaderland' van 1815—30; eene dergelijke uit den tijd der Belgische revolutie; plateu van Gheijn en van Breen, Pluvinel en Hondius; zeldzame uitgaven van Cats, Anna Roemer Visscher, Geor gette de Montenay, enz. Men verneemt dat er binnen kort een nieuwe nachttrein zal loopen op het traject Amsterdam- BrusselParijs. In dezen trein zullen altijd slaap- coupé's sleeping carsverkrijgbaar zijn. In Gent heeft een hevige brand gewoed. De fabriek van katoenen dekens van uen heer Smets is afgebrand. Het magazijn is behouden, doch van de fabriek zelve is niets gered dan enkele weefgetouwen. De fabriek verschafte werk aan honderd personen. DekhediveinEgyptelijdt zooals bekend is nog al eens aan geldgebrek. Eenige dagen geleden heeft de prins, naar men uit Cairo schrijft, aan de weduwe van zijn broeder, wier vaste goederen hij reeds lang geleden geconfisqueerd hadnu ook hare kostbare kleederen en hare verzameling papegaaien laten ontnemen om publiek te verkoopen. Deze dame moet namelijk bij haren zwager voor eene aanmerkelijke som in hét krijt staan. Een arme beambte, die geen traktement uitbetaald kreeg, wendde zich dezer dagen tot den minister van oorlog om een voorschot, daar hij zijne familie niet in het leven kon houden; voor die vermetelheid werd hij in hechtenis genomen. Het moet thans in Cairo niets zeldzaams meer zijn, dat de soldaten, als zij niet betaald worden, hunne uniform verkoo-, pen.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1