N». 94. 121* Jaargang. 1878. Zaterdag 20 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pfijs per 3/m. franco 3,50. [Afzonderlijke nomxaers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien; 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Uithoofde van het Paasch- leest zal deze courant a. Maandag niet verschijnen. Middelburg, 19 April. FEUILLETON. Spoorweg-dieverijen. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Blijkens het verslag omtrent den toestand van het kroondomein over 1877 zijn in dat jaar in de provinciën Gelderland, Zuid Holland, Zeeland en Utrecht weder in 87 tiendblokken de tienden af gekocht. Daarvan waren in het rentambt Middelburg 9 blokken, tot een bedrag van 42,904.85; in het rentambt Tholen 5 blokken, voor f 3978.32; in het rentambt Goes 20 blokken, voor 28,967.30 en in het rentambt Zierikzee 20 blokken, voor 38,012.17$. Voorts leest men in dat verslag nog het vol gende: „Tengevolge van het allengs afnemen van den vooroever, verkeerde de zeedijk van den Thoorn- polder, gemeente Wissekerke, rentambt Goes, sedert eenigen tijd in een zeer gevaarlijken toestand. De met vele kosten door het polderbestuur aan gelegde verdedigingswerken werden in den nacht van 25 op 26 November 1877 door een kolossalen dijkval, zich uitstrekkende over eene lengte van 395 meter, vernietigd. De polder werd daardoor in groot gevaar gebracht van overstroomd te worden. Dank zij de maatregelen door Het pol derbestuur genomen, met raad en daad door den ingenieur van den waterstaat H. E. de Bruyn ondersteundis de dijk niet geheel bezweken en thans in een toestand gebracht, die bij voortdu rend toezicht, voor bet oogenblik in de behoefte voorziet. De groote kosten, die deze werken reeds veroorzaakt hebben, en de nog grootere kosten der werken, die voor de verdediging van den polder moeten gemaakt worden, hebben het pol derbestuur doen besluiten, na ingelanden gehoord, te hebben, calamiteusverklaring aan te vragen." Het totaal der bijdragen, voor de Nederland- sche Noordpool-expeditie ingekomen tot den 25en Maart, bedraagt 41,714.44$ongerekend een groot aantal geschenken in natura. (N. v. d. D.) In het jaarverslag der stoomvaartmaatschappij Nederland, bevattende de mededeeling dat het dividend op 7 pet. is vastgesteld, wordt ook 9 êrootodigMd nn d^aar. EEN VEETELLING VAN EEN P00LSCHEN GEESTELIJKE. III. Ik wist maar al te goed dat Paulina Marienha mij alleen alles gebiecht had, teneinde mij den mond te sluiten over feiten die ik kon vermoeden en waarnaar ik had kunnen handelen, als zij ze mij niet had verteld. Om mijn absolutie gal zij geen cent, daar zij die bij andere, inschikkelijker priesters kon gaan halen, die niet de vrijheid namen haar zoo de les te lezen als ikinderdaad nit enkele woorden, die zij zich had laten ont vallen, had ik opgemaakt dat zij dikwijls een priester ging raadplegen, die geen ware Pool kon zijn, want hij scheen haar verzekerd te hebben, dat hare bedriegerijen niet strafbaar waren maar veeleer verdienstelijk,, als bewijzen van onderwer ping aan „hen die over ons gesteld z ij n." Het spijt mij dat ik liet zeggen moet, maar er is geen zonde, die voor een kwalijkge- zinden priester niet tot een deugd kan verwron gen worden. Maar zonde of niet, ik had stellig geen recht Casimir te waarsehuwen tegen de gravin Paulin»; met het oog op de dingen die ik bericht dat van het voorschot van f 400,000, door Z. K. H. pritfs 'Hendrik verschaft, dit jaar het laatste deel is afgelost. Men leest dienaangaande in het verslag:' „Rij de terugbetaling van den laatsten termijn drukten wij het gevoelen uit,- dat met het afdoen harer geldelijke verplichting, de schuld van erken telijkheid der maatschappij jegens haren eere voorzitter geenszins is verminderd. Integendeel, levendiger dan ooit' gevoelen wjj hoezeer die belangrijke financieele steun, op het juiste oogen blik gegeven, zoowel direct als door den invloed op het crediet der maatschappij, haar in staat heeft gesteld om hare taak naar behooren te vervullen en daardoor ook voor hare aandeelhou ders betere resultaten te verkrijgen. Wij zijn overtuigd, dat wij met die woorden de tolk zijn geweest van de aandeelhouders." Een gulle toon en prettige stemming heerschten gisteren avond onder de werklieden dér werf „Middelburg's welvaren," die met vrouwen en meisjes feestelijk werden onthaald, terwijl het muziekgezelschap Accelerando verschillende stuk ken uitvoerde. Een gedeelte der feestviering werd bijgewoond door de patroons en eenige geïnviteerden, waar onder de commissaris des konings, de burgemees ter, een der wethouders en de secretaris dér gemeente. De heer S. Stapert, lid der firma F. H. van Leeuwen Co., bood namens de firma aan den scheepsbouwmeester C. Mak, een paar fraaie met zilver gemonteerde karaffen ten geschenke, als blijk van waardeering zijner zorg bij den bouw van den „Burgemeester Schorer." De heer van de Keest uit Oost Souburg, schoonvader van den, heer Mak, nam voor dezen het woord, om de firma dank te betuigen. Na hem sprak de heer J. F. van Leeuwen den heer Mak en zijne werk lieden toe, hen allen dankende voor hun betoonden ijver en hen aansporende tot volharding, opdat er steeds eene ge wenschte goede verstandhouding tusschen patroons en onderhoorigen blijve bestaan. Eindelijk bracht de burgemeester hulde aan den werkenden stand van Middelburg, dien krachtigen hefboom voor algemeene welvaart, mits er eerbied zij voor orde en wet. En deze heeft spreker, naar hij met genoegen verklaren mocht, hier altijd ondervonden. Maar boven de wet staat de per soon des konings, hier door zijn commissaris ver tegenwoordigd, die altijd met raad en daad het welzijn der ingezetenen tracht te bevorderen. Op grond hiervan noodigde hij de werklieden nit tot den roep „leve de koning!" waaraan door hén met geestdrift werd voldaan, gepaard met een „leve de burgemeesterFanfares en bijvalsbetui- van haar vernomen had; doch niets kon mij be letten Casimir te helpen om het land te verlaten, zooals hij zelf wenschte, en ik besloot dit zonder verwijl te doen, want ik voelde dat wij in een zeer gevaarlijke positie waren. Zonderling genoeg of laat ik liever zeggen, dank zij de Voorzienigheid werd de potte- bakkersvrouw, die ik zooeven noemde, een zeer geschikt werktuig voor het werk dat ik wenschte te volvoeren. Indien in dit verhaal niet alle namen veranderd waren, zoowel van plaatsen als van personen, zou ik aarzelen op te teekenen dat Macha Plani- witz, de vrouw van den eersten pottehakker van Dolw, dé gewoonte had de klanten van haar man meer potten in rekening te brengen dan zij wer kelijk ontvingen en dat zij bovendien hij leveran- cies in het groot potten leverde van minder qua- liteit dan de monsters. Deze tekortkomingen biechtte zij zoo wat eens in de maand, met be lofte van beterschapmaar zij en haar man dre ven een nog erger zaak, door goederen in en uit Galficië binnen te smokkelen, door middel van een schuit met dubbelen bodem, die hunne potten langs den Weichsel van Dolw naar Krakau bracht en terug. Nu was die dubbel-gebodèmde schuit het onder werp van vele geestelijke worstelingen tusschen Macha Planiwitz en mij geweest. Macha was een flinke, goedhartige vrouw, die gingen volgden op elke der gehouden toespraken. Nadat de autoriteiten en patroons zich verwijderd hadden duurde de feestvreugde onder de werk lieden nog geruimen tijd voort. Het in het Schuttershof aangeboden concert van het muziekkorps der schutterij werd door een zeer groot aantal genoodigden bijgewoond en gaf veel genoegen, waartoe de gunstige weërsge- steldheid niet weinig bijdroeg. Dit concert zette het zegel op de onbekrompen, recht feestelijke wijze, waarop de firma van Leeuwen het afloopen van den „Burgemeester Schorer" heeft doen vieren en waarvoor haar rechtmatig dank toekomt. 3» In de op 16 dezer te Sluis gehouden algemeene vergadering van den polder Bewester Eede be noorden St. Pietersdijk, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Henhequin als ontvanger griffier, onder dankbetuiging voor de gedurende 34 jaren aan den polder bewezen vele diensten, en in zijne plaats uit eene aanbe veling van 3 personen, met 22 van de 23 stemmen, tot ontvanger-griffier gekozen de heer mr. P. C. J. Henneqnin, advocaat te Sluis en burgemeester van St. Kruis. Ook is in die vergadering met meerderheid van stemmen herkozen tot gezworen en afgevaardigde bij het waterschap der sluis aan de Wielingen de heer A. Beun, grondeigenaar te Heille. (SI. Wbl.) In plaats van wijlen den heer M. C. de Die, is tot lid van den gemeenteraad van St. Kruis ge kozen de heer P. Bonte, met 16 van de 27 uit gebrachte stemmen. Op den heer P. de Muijnck waren 9 stemmen uitgebracht. Eenige dagen geleden werd door het gerechts hof te 's Gravenhage een jongeling, J. F. B., vrij gesproken, met last dat hij aan zijn nabestaanden zou worden teruggegeven. Dat jongmensch behoorde dus niet meer als misdadiger te worden behandeld, en toch is hij van gevangenis tot ge vangenis naar zijn woonplaats l'linge in Zeeland overgebracht en wel in 6 dagen tijds, behoorlijk door maréchaussées geleid. Ware het niet loyaler en meer in 't belang van het rijk en het jongmensch geweest, wanneer hem reisgeld was verstrekt om thuis te kunnen komen in éen, hoogstens twee dagen, in plaats van hem als misdadiger te behandelen, in drie of vier ver schillende gevangenissen op te sluiten en hem nog 6 dagen van zijn nabestaanden verwijderd te honden? Vad De Staats-courant van heden bevat het konink lijk besluit van 9 dezer (Staatsbl. no 22), tot wijziging van het reglement omtrent het bagge- eene groote vereering voor de heiligen had, maar met dat al te zeer op geld verzot was, zoodat zij, toen zij mij het eerst van de schuit vertelde, be reid was te beweren dat het haar en haar man, die katholieken waren, niet als zonde kon aange rekend worden, dat zij de Russen, die scheurma kers waren, bedrogen des te minder omdat de scheurmakers, tolbeambten, gewoon waren het bedrog door de vingers te zien, mits zij omge kocht' werden. Ik moest deze opvattingen be strijden en Macha beloofde met een zucht dat de schuit afgeschaft zou worden. Maar achttien maanden later, toen haar oudste zoon Peter in levensgevaar verkeerde door de mazelen, kwam zij in grooten angst tot mij, en schreef deze be zoeking toe aan de dubbel-gebodemde schuit, die eigenlijk niet afgeschaft was, niettegenstaande de verschillende leugentjes, waarmede zij mij op hare knieën verzekerd had dat zij er brandhout van gemaakt hadden. Ik zond mijne gebeden voor den jeugdigen Peter op, en verzocht zijn moeder in 't vervolg oprechter geloften te doen, en toen de knaap beter was, zwoer zij bij zijn dierbaar hoofd dat de schuit niet meer gebruikt zou worden. Maar helaas, wat zijn de vrouwen slim Toen na verloop van meer dan twee jaren het jongste meisje van Macha de kinkhoest kreeg, moest zij mij onder veel tranen bekennen, dat, ofschoon de oorspronkelijke schuit niet meer ge bruikt werd, er twee andere en grootere gekocht waren, tengevolge der uitbreiding welke de zaken van Stanislas hadden gekregen. De kleine Maria ren, graven of visscken van eenige voorwerpen in de rivieren en stroomen tot in zee en langs de zeekusten, vastgesteld bij koninklijk besluit van 21 April 1862 (.Staatsblad no 41). In de Staats-courant van heden is opgenomen het tarief van 'het kanaal- en havengeld op het Noordzeekanaal en de zij kanalen. Door biirg. en wetb. van Rotterdam is thans, naar aanleiding van de daarover gewisselde stuk ken, voorgesteld vanwege de gemeente een droog dok op te richten en de exploitatie daarvan op te dragen aan eene naamlooze vennootschap of maatschappij, welke daartoe een kapitaal van minstens f 100,000 moet bijeenbrengen. Van de winst wordt, na aftrek van alle kosten van her stelling, onderhoud en bedrijf, jaarlijks betaald 150 per hectare aan de gemeente, voor het gebruik der benoodigde oppervlakte grond en water, alsmede 1/2 pet. van den kostprijs, voor de reserve rekening. Het overschietende is de winst der vennootschap. Te Rotterdam zijn een paar spoorwegdieren gesnapt. Aan het station der Hollandsche spoor wegmaatschappij werd ontdekt, dat de wissel wachters J. C. Dnhois en W. F. Spittuler, na aankomst van een trein, met een doek met visch onder den arm uit een bagagewagen kwamen. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. -De wisselwachters ontkenden aanvankelijk, maar wel dra werd een groote schol, in stukken gesneden, in den grond begraven gevonden. Toen bekende Spittuler, maar Dubois bleef ontkennen, totdat een boezeroen met eenige schollen uit een in reserve staand rijtuig 3e klasse werd gehaald. De dieven zijn in hunne betrekking gesehorst, en de politie heeft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan J. R. Zorn uit zijne betrekking van ontvanger der invoerrechten en accijnsen te Bath, behoudens aanspraak op pensioen. (Reeds onder Tel. ber. gemeld). De heer S. J. van Wijck, thans hulponderwijzer aan de bijzondere school te Ter-Neuzen, is be- herstelde van haar kinkhoest en haar moeder deed alsof zij voor altijd alle schuiten afzwoer maar ik was volstrekt niet zeker dat zij niet weer ieen middel zou vinden om den geest der gelofte te ontduiken, welke zij wellicht naar de letter vervuld had. Zoodra Macha nederknielde en mij vertelde van eenige voordeelige vergissingen, welke zij begaan had bij hare optellingen, dacht ik aan de dubbel- gebodemde schuit en overwoog welk een gemak kelijk vervoermiddel die zou zijn om Casimir Gallicië binnen te smokkelen. De moeielijkheid bestond echter hierin, om Macha de bekentenis te ontlokken dat zij nog smokkelde, want op het oogenblik waren man en kinderen allen gezond. „Macha," zei ik op eens, „gij moet mij ver tellen van de zending thee, leder en pelterijen, die gij verleden week naar Krakau gezonden hebt." 1 „Zoo waar ik leef, eerwaarde, er was geen pond thee bij," antwoordde zij overijld. „Gij kunt het toch niet ontkennen van het leder en de pelterijeu," vervolgde ik streng, ofschoon ik alleen op de gis te werk ging. „Denkt gij dat gij de heiligen kunt misleiden? Begrijpt gij niet dat zij mij de vragen, die ik u doen moet, in den mond leggen, en dat zij bovendien uw spel in het oog houden „Al de Joden die in den transporthandel zijn, smokkelen en dat beletten de heiligen niet," zei Macha neerslachtig, „'t Is al heel hard dat het ons Christenen niet geoorloofd zon zijn een wei-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1