N«. 91. 121® Jaargang.' 18 78. W oensdag érootmoMijgfeid mx Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. (Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent., Advertentienï 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw1-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groot© letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite 0°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 16 April. F3BTJXIL.X-,ET03Sr. Spoorweg-dieverijen. Benoemingen en besluiten. Kerknieu ws. i' /ij- tvj (listereu is aan de werf der Koninklijke maat schappij „de Schelde" de kiel gelegd van een ijzeren oefeningsvaartuig bestemd voor de Ned. marine. Een inzender, die zich d. B. onderteekent, geeft in het Haagsche Dagblad het denkbeeld aan om Z. K. H. prins Hendrik bij zijn aanstaand huwelijk een nationaal geschenk aan te bieden. Wij houden ons overtuigd dat, indien tot de uitvoering van dit plan stappen gedaan mochten worden, men voor geen ander doel met meer vertrouwen bijdragen van rijk en arm zou kunnen vragen dan voor dit blijk van hulde aan een vorst, die meer dan eenig ander levend lid van het huis van Oranje op den eerbied en de ge hechtheid van het Nederlandsche volk aanspraak heeft. De Haagsche bladen melden verder dat de prins heden een bezoek bij Z. M. den koning zal af leggen en morgen in den Haag verwacht wordt. Tegen Paschen zal de prins'zich met zijne ver loofde naar Berlijn begeven. Vele bewoners van den Haag hebben reeds door het uitsteken der vlag van hun ingenomen heid met het huwelijksplan doen blijken. De verontwaardiging over de benoeming van den heer Coninck Liefsting tot onder-voorzitter van den hoogen raad duurt voort. De hoogleeraar Vreede, het Haagsche Dagblad en de Arnhemsehe courant zijn over dit onderwerp volkomen een stemmig. Zonder antecedent is de afwijking van het ancienneteit-stelsel echter niet. De heer Pape, die in 1871 tot onder-voorzitter benoemd werd, sprong daarbij de raadsheeren Gockinga, (thans voorzitter, dus zonder tegenspraak tot het vice- presidium geschikt) Crans en Geradts over het hoofd. Aan den gemeenteraad van Nieuwedorp is een verzoekschrift ingediend door een SOtal ingezete nen, strekkende om vermindering van den hoof- delijken omslag, die sedert verleden jaar met 60 pet. vermeerderd moet zijn. Als vervolg op de in ons nommer van Maandag medegedeelde waarschuwing van dr. Merz, schrijft de arts de Koff, te Utrecht, het volgende aan het Nieuws van den Dag: HEN VEETELLING VAN EEN P00LSCHEN GEESTELIJKE. II. Of zij dit leelijke spel gedurende al de dertien jaren van Casimir's afwezigheid gespeeld had, kan ik niet zeggen, daar ik alleen dingen wil neerschrijven die ik weet; cn in alle geval zou haar werk in dien tijd betrekkelijk licht geweest zijn, want de onderdrukking van den opstand in 1864 was zoo bloedig en afdoende geweest dat er geen leven r.eer in ons was overgebleven. Maar tijdens den terugkeer van Casimir waren er geruchten in omloop van den thans woeden den oorlog in hét Oosten, en ik begon overtuigd te worden door hetgeen de jeugdige balling mij verteld had, dat Paulina weer van plan was met onze vijanden saam te spannen om elke nationale opwelling, welke de verwarde toestand der poli tieke aangelegenheden in het leven mocht roepen, te dwarsboomen. Het was omstreeks acht uren en de Russische soldaten en kindermeiden stroomden in gezel schap van Joden en Jodinnen huiswaarts van feet Artillerieplein, waar de muziek van het „Bij het lezen der regelen van dr. Merz ten opzichte van het geheimmiddel door Moessinger, of doctor Moessinger, voor lijders aan rheumatiek, kan ik niet nalaten den heer J. Prins te Purme- rend openlijk te feliciteeren dat hij er zoo goed is afgekomen. Kostte het gebruik van dat mid del hem enkel zijn geld, den heer Wieringa te Utrecht, die eveneens op de attesten afging, kostte het bijna het behoud van zijn heen bo vendien. Onmiddellijk toch na het gebruik van Moessinger's geheimmiddel zwol het been onder hevige pijnen dermate op en viel eene groote uit gebreidheid zoodanig in kond vuur, dat er aan vankelijk weinig hoop op behoud van het been bestond." De Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft voorgesteld volkstreinbiljetten naar Parijs uit te geven tegen zoo lagen prijs, dat het geldelijk be zwaar voor werklieden om derwaarts te gaan grootendeels zal vervallen. Voor ongeveer zeven gulden zal men, indien het voorstel door de andere maatschappijen wordt aangenomen, naar Parijs en terug kunnen reizen. De kaarten zullen zoo lang gangbaar zijn, dat de werklieden gedurende eenige dagen in Parijs kunnen vertoeven. Het is overbodig te verklaren dat wij gaarne dit voorstel aangenomen zullen zien, maar de maatschappij, die het initiatief genomen heeft, heeft reeds daardoor recht op erkentelijkheid. (N. v. d. D.) Het ons gisteren geseinde spoorwegongeluk op de Hollandsche lijn is minder ernstig geweest dan de geruchten deden vermoeden. Het Handelsblad maakt er als volgt melding van: Trein no. 10 van het Hollandsche spoor, met bestemming van den Helder naar Haarlem, is hedenochtend bij Driehuizen, tusschen V elzen en Sandpoort, in botsing gekomen met een zandtrein. Enkele reizigers bekwamen lichte verwondingen. De zandtrein stond op het wisselspoor van de zanderij bij Driehuizen. De locomotief was blijk baar te ver naar voren op het gewone spoor ge komen, maar tot dusver is nog niet bekend, of de zandtrein stil stond, dan wel, in strijd met de instructiën, in beweging was. De locomotief van den personentrein stootte dus in tegenovergestelde richting, geheel of gedeeltelijk op de locomotief van den zandtrein. Beide raakten uit het spoor, zóodat daardoor de weg tijdelijk was versperd. De schok was niet zoo hevig, dat verdere wagens uit het spoor geraakten en men weet dan ook slechts van een 7tal reizigers, die lichte kneuzin gen kregen aan het hoofd, en éen met kneuzing aan de beenen. Cherson-regiment der huzaren gespeeld had, toen ik mij met mijn Zondagschen lijfrok en verzilverde schoengespen, aan de woning der gravin aan meldde. De hofmeester in zijn zwarte livrei maakte een buiging voor mij en bracht mij naar het salon, waar reeds verscheiden gasten bijeen waren, onder wie mijn verschijning geen opzien baarde,' want ik had reeds lang vrijen toegang daar aan huis. Ik meende te merken dat Pau lina even bloosde en zich op de lippen beet, al hoewel zij mij schijnbaar met groote hartelijkheid en onderscheiding ontving Zij was zeer fraai gekleed in witte zijde, gegarneerd met bouquetten van anjelieren; de samenvoeging van die beide kleuren vormde de Poolsche vlag rood en wit. Ik behoefde aan niemand van het gezelschap voorgesteld te worden, daar iedereen mij kende. Er waren twee of drie bejaarde edellieden, die tijdens den opstand te oud waren om er aan deel te nemen en eenige jongelieden die in dien tijd nog kinderen waren, maar er was geen en kele man van middelbaren leeftijd. Eenige schoone jonge meisjes in wit neteldoek, en eenige oudere dames, met een eenigszins verwelkten op schik gekleed, vulden den kring aan, waarin, dat behoef ik niet te zeggen, geen enkele Russische uniform, te zien was. Terwijl de thêe met koekjes gepresenteerd werd schikte Paulina, die eene bedrijvige gastvrouw was, de speeltafeltjes, waaraan de oude hoortm plaats namen om whist te spelen tegen twee ko- peiten de punt. Casimir was er nog niet, maar In eene Zaterdag avond gehouden vergadering vaj^Yolksonderwijs (afdi Amsterdam), zijn 'de volgende voorstellen aangenomen: a Voorstel van Otterloo. Eene behoorlijke opleiding der onderwijzers kan alleen verkregen worden aan goed ingerichte kweekscholen. Der halve moeten de normaalinrichtingen, voorloopig nog door de omstandigheden vereischt, binnen een bepaald aantal jaren bij de wet vast te stellen, in zoodanige kweekscholen worden veranderd. b Voorstel van Otterloo. Aan de gemeenten worden 50 pet. der onderwijskosten gerestitueerd. c Voorstel Heldt. Er worden geene andere dan kostelooze lagere scholen van overheidswege op gericht. Al naar gelang van de behoefte zijn vele scholen ingericht voor het gewoon lager onderwijs of het gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. Van overheidswege wordt evenzeer kosteloos voortgezet onderwijs gegeven. d Voorstel Heldt. Terstond met de invoering der nieuwe wet moet de leerplicht worden inge voerd met deze bepaling dat de ouders, wier kinderen zich aan de openbare scholen aanmel den en wegens gemis aan plaats worden afge wezeu, vrijgesteld worden van de straffen op het schoolverzuim gesteld. De leerplicht wordt uit gestrekt tot den leeftijd van 14 jaren. e Voorstel Hartogh. Tot de vakken waarin examen moet worden afgelegd voor den rang van hoofdonderwijzer, beboeren de beginselen der staathuishoudkunde en staatsinstellingen. De nadere redactie van deze voorstellen is aan de vier afgevaardigden ter algemeene vergadering, de heeren Bouman, Hartogh, Heldt en van Otter loo, opgedragen. —"«-*»■ - Het dagelijksch bestuur van Amsterdam stelt aan den gemeenteraad voor, het toezicht over de keuring en het wetenschappelijk onderzoek van voedingsmiddelen op te dragen aan drie ambte naren, onder den titel van inspecteur, en aan lien toe te voegen tien keurmeesters, en verder een nieuw hoofdstuk aan de algemeene politieverorde ning toe te voegen, waarbij deze keuring van voedingsmiddelen wordt geregeld. De Delftsche Ct. wijst er in een opstel over „Eigen Hulp" op, dat het groote middel om goed- koopere prijzen te verkrijgen, niet zoozeer in eené nationale vereeniging met vertakkingen over het geheele land ligt, dan wel in de contante beta ling. Wordt dit beginsel meer en meer in toe passing gebracht door de instelling van Eigen Hulp, dan zal dit aan het Nederlandsche volk meer voordeel hebben bezorgd, dan door con tracten met leveranciers kan verkregen worden. Hij, die niet koopt dan hetgeen hij betalen kan, toen de klok op den schoorsteenmantel negen sloeg, opende de hofmeester de deur en annon ceerde „Graaf Barinski." Aller oogen wendden zich naar de deur, en door een gemeenschappelijk gevoel gedreven, stonden alle gasten, heeren en dames, tegelijk op. Zij waren evenals mijn oude dienstmaagd Elisa beth, geneigd den jeugdigen balling te beschou wen als uit den doode opgestaan. Onberispelijk gekleed en er geheel uitziende als een welopge voed edelman, trad Casimir nader om de gastvrouw te begroeten, doch met een beweging die bij ieder andere persoon allerliefst zou geweest zijn, legde zij hare handen op zijne schouders en kuste hem op beide wangen. Verscheiden der overige da mes deden het ook en de heeren insgelijks. Toen de jonge meisjes hoorden dat Casimir eerst drie en dertig jaren was, niettegenstaande zijn grijs haar en grijzen baard, begonnen zij te schreien cn leeken tersluiks naar hem, terwijl zij hare tranen afdroogden. Ik hen vergeten of' Paulina schreide of niet'; als ik mij goed bezin had zij een ergo kleur en geleidde Casimir naar 'de sofa, waar zij naast hom plaats nam, terwijl het verdere gezelschap zich om hem verdrong teneinde het geluid zijner stem te hooien. In ieder geval was iedereen zoo vervuld met den held van den avond, dat er niet gelet werd op hetgeen ik deed,- en dit kwam mij uitstekend te pas, want ik begon de kamers to doorsnuffelen out het exemplaar van de „Sneeuwvlokken" te zoeken. Eindelijk vond ik het achter een boeken- zal zich wel wachten zich het onnoodige aan te schaffen orde en spaarzaamheid zullen den grond leggen tot grooter welvaart en door de inkrim ping van het crediet binnen de engst mogelijke grenzen, zal het leveranciers en consumenten beiden heter gaan. Wordt de contante betaling als de hoofdzaak van Eigen Hulp beschouwd, dan zal men ook geen spitsvoudige debatten behoeven te houden over de vraag, of A of B wel eene betrekking bekleedt, die hem veroorlooft lid te zijn van de vereeniging. Van een verbond, dat ook zonder dit luide te verkondigen con tante betaling tot grondslag en doel heeft, mag iedereen lid wezen, van den koning tot den ge ringsten opperman. Een ingezetene van Zevenbergen verwachtte vóór een paar dagen per spoor een kistje met proeffleschjes cognac. Er werd dan ook een kistje bezorgd, doch er was geen sprake van flesehjes cognac; de inhoud bestond alleen maar nit wat hooi. Teneinde aan de dieverijen zooveel mogelijk paal en perk te stellen is het zeer wenschelijk, dat de belanghebbenden telkens bij eenige ver missing, hoe gering ook, daarvan onmiddellijk aangifte doen bij de justitie of politie, opdat deze in de gelegenheid zij tot het instellen van een onderzoek, welke haar ontbreekt wanneer het gepleegde feit eerst ter harer kennis wordt ge bracht eenige dagen nadat het heeft plaats gehad. onderscheidingen. Agreatie verleend der onder linge opklimming van heeren kommandeuren der Duitsche orde, Balye van Utrecht, en der opklim ming van F. J. W. baron van Pallandt en J. F. W. A. baron van Spaen, respectievelijk tot kommandeur van Schoonhoven en tot tweeden kapittel-ridder. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraa.r aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen M. Woudstra, te Veendam, met ingang van den dag waarop hij die betrekking zal aanvaarden. Aan den collectebrief van 't fonds voor nood lijdende kerken en personen der N. H. kerk ont- leenen wij het volgende: Van het bedrag, waarop voor dit jaar naar gewonen maatstaf kan worden gerekend, was ten vorigen jare bij de dringende behoefte aan her plankje in haar boudoir, waar het blijkbaar weg gestopt was. Dit boudoir was een merkwaardig vertrek, met geel satijnen meubels, en een Fran- schen haard waarin groote stukken hout brand den ik ging hij den haard zitten, zette mijn bril op en begon het boek in te zien. Het eerste gedicht was een kleine ode, die ik in proza heb weergegeven Aan Paulina De sneeuwvlokken vallen neder en bedekken den grond witter dan de vederen der Heilige duif witter dan een bruidssluier of lijkkleed Maar niet witter dan uw blanke hals, Paulina Zacht vallen zij neder op land en water. Haar aanraking zou geen slapend kind wekken, zachter dan de balsem van een Mei-koeltje. Maar niet zachter dan uw kus Pauliua Koud is de aarde waar de sneeuwvlokken val len koud als de hand die rust in den dood kouder dan het marmer dat het graf bedekt. Maar niet kouder dan uw hart, Paulina Het is niet mogelijk in een andere taal zelfs niet in ons Poolsch de droomerige schoon heid van die verzen, in den Litkauer tongval geschreven, weer te geven. Er waren er nog verscheiden eveneens aan de gravin opgedragen, en. voor zoover ik kon nagaan moesten die ge schreven zijn vóór de ballingschap van Casimir, terwijl hij geheel onder de slavernij van zijn ge-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1