N°. 90. Dinsdag 16 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. [Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Burgerlijke stand. Middelburg, 15 April. FI3XJIIL.X.E TOIST. ran &m Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij' s. Kerknieuws. Marine en leger, Landbouw. sbntiirrmni Donderdag den 18'" April a.van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De bur gom. en wethoud. van Middelburg, SCHOREE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op 19, 22 en 23 April a. de aangiften van plaats gehad hebbende geboorten en overlijden kunnen geschieden tusschen 12 en 1 uur des namiddags. Middelburg den 15 April 1878. De wethouder-ambtenaar voorn., LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. Volgens in den Haag ontvangen officieel bericht, is Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden verloofd met H. K. H. prinses Maria Elizabeth Louise Frederika, prinses van Pruisen. Prinses Maria is geboren 14 September 1855, en de oudste dochter van prins Friedrich Carl van Pruisen en van prinses Marie Anna van Anhalt. NBoit. C't.) De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op achterstaande advertentie, waarbij bekend wordt gemaakt dat de vergadering der hier gevestigde afdeeling van „Volksonderwijs" niet Donderdag, maar Dinsdag a. des avonds te 7 uren zal gehouden worden. De herinnering dat de behandeling van het schoolwetsontwerp-Kappeijne aan de orde gesteld is, zal voldoende zijn om vele leden tot bijwoning der vergadering aan te moedigen. Willen toch de namens de afdeeliDgen uitgesproken wordende gevoelens iets beteekenen, dan is het noodzakelijk dat die uitspraak van een zoo groot mogelijk aantal leden uitga. Onlangs was in de Illustrated London Betas een fraaie plaat te zien, voorstellende eene proef, genomen met een stoomwerktuig om boomen te vellen, in tegenwoordigheid van den oud minis ter Gladstonedie ook de boomhakkerij onder het groot aantal dingen opgenomen schijnt te hebben waarin hij bijzonder belang stelt. EEN VERTELLING VAN EEN POOLSCHEN GEESTELIJKE. II. „Zij zullen eindigen met mij krankzinnig te ma ken, als ik hier blijf," zei Casimir somber. „Wij zullen als boeren verkleed de grenzen overgaan," zei Joulka, met evenveel opgewektheid als een meisje van achttien jaren. „Het verwondert mij niet dat gij verlangt een land te verlaten dat onze onderdrukkers onbe woonbaar makenen toch is het zoo treurig voor mij al Polen 's beste zonen, die niet in balling schap zijn, het land vrijwillig te zien verlaten," zei ik. „Als ik eenig goed kon doen door te blijven, zou ik blijven," zei Casimir, een der handen van Joulka met zijne beide handen vattende. „Maar wat kan ik hier uitvoeren, eerwaarde In Frank rijk kan ik schrijver worden en bekend maken wat onze broeders in Siberië te lijden hebben: er zijn er niet veel van de onzen die terugkeeren om er van te vertellen." „En gij zoudt nog meer verzen kunnen maken," voegde Joulka er zacht bij. Het jongste nommer van de Landbouw-courant bevat een duidelijke afbeelding en beschrijving van dit stoomwerktuig. Gelijk in die beschrijving wordt opgemerkt vindt men in Nederland' weinig zwaar geboomte of uitgestrekte bossclien, zoodat de „Ransome's patent stoom-boomveller" hier waarschijnlijk niet veel in toepassing gebracht zal kunnen worden. Daarentegen zijn in onze Indische koloniën, langs de prachtige rivieren van Borneo en Sumatra, ongerepte woudenwaarin de kostbaarste en zwaarste boomen voorkomen Gemis aan werk krachten, tengevolge der schaarschte van de be volking, speelt een groote rol in het ongebiuikt laten dier schatten. Onder die omstandigheden zou de stoom boo- menveller misschien met vrucht gebruikt kunnen worden. Eén stoomketel, van buitengewoon lichte samenstelling, kan 4 boom-vellers drij venbij ieder van welke 4 man ter bediening noodig zijn. Weinige minuten zijn voldoende voor het doorza gen der zwaarste en hardste stammen. Dekëtel kan op vrij grooten afstand van het zaagwerk- tuig geplaatst worden. De Nieuwe Rotterdamsche courant wijdt, een hoofdartikel aan het tot dusverre ongehoorde leit, dat op de jongste bloemententoonstelling te Gent de Haariemsche bollen-, en meer bepaald de hyacinthen teelt het onderspit heeft moeten delven voor de sinds jaren voortgezette pogingen van eene Gentsche bloemkweekersfirma. die van wijlen Louis van Houtte. De eerste prijs, uitgeloofd door de gravin van Kerckhove van Denterghem, voor 150 bloeiende hyacinthen, behaalde de heer van Houtte (de zoon), de tweede de firma Schertzer en Zonen te Haarlem, de derde de heereu A. E. Barnaart C". te Vo gelenzang. Ook bij het volgende concours moest Holland de vlag strijken. Voor 100 hyacinthen was het weder de beer van Houtte, die overwinnaar was, terwijl aan de firma Barnaart C°. de tweede prijs ter. deel viel. Nog verloor Haarlem den kamp met een plan tengeslacht, voor welker cultuur het bij uitne mendheid beroemd is, namelijk de vorstelijke Amaryllis Hippeastrumwaarin almede de heer van Houtte overwinnaar was. Alleen met 100 tulpen bleef Schertzer over winnaar. Een voor Haarlem ongehoord o ngunstigeuitslag. Onbegrijpelijk is het dan ook, dat men daar den uitslag van een tweetal inzenders afhankelijk maakte, en dit, terwijl niet alleen de eer onzer kweekers, maar ook het belang van duizenden op het spel stond „Ja, Casimir Barinski is dichter geworden," merkte mevrouw Zezioff, met een glans van moe derlijken trots in hare oogen aan. „Hij heeft u van zijn boek verteld, niet waar, eerwaarde Het ergste is dat wij nooit van de „Sneeuwvlokken" gehoord hadden en er geen exemplaar van kunnen krijgen. Joulka en ik zijn van morgen te vergeefs bij alle boekverkoopers in de stad geweest." „Dat bewijst dat mijn genie de wereld nog niet in rep en roer gebracht heeft," zei Casimir goedig. Ik zei niet dat ik wist waar een exemplaar van de verzen te krijgen was, maar in het vol gende oogeublik noemde Casimir toevallig den naam van de gravin Marienha, op een wijze die mij verontrustte. „Ik moet zien te weten te komen waar mijn zuster Eveline zich bevindt," zei hij, „maar ik durf niet naar Frankrijk schrijven, want mijne brieven zouden in het Zwarte bureau aan het postkantoor opengemaakt worden. Ik heb ge hoord dat de gravin nog altijd relaties heeft met het Poolsche comité te Parijs, en ik heb heel veel lust haar te vragen of zij zoo goed wil zijn in formaties voor mij in te winnen." „Neen vraag niets aan de gravin Marienha," viel ik haastig in. „Waarom niet vroeg hij verwonderd, en voegde er bij, terwijl hij lachend Joulka's vin gers aan zijne lippen bracht, „0, het is omdat ik eens mijne vleugels gezengd heb aan de vlam harer schitterende oogen! Ik kan u zeggen, «erwaarde, dat dat een zeer oude geschiedenis is." Het is tegenwoordig wel is waar zoo goed a's onmogelijk aan alle tentoonstellingen deel te nemen, maar hier gold het de Europeesche tuinbouwten toonstelling bij uitnemendheid. Daar te verliezen, li? jammer voor Haarlem's eer. Deze nederlaag is nog geen bewijs, dat men in België onze kweekers reeds voorbij snelde, zelfs niet dat men ze inhaalde, maarvoor som migen heeft het dien schijn, en dit is zeker reeds erg genoeg. hoogek onderwijs. Benoemd dr. P. C. Plugge, dijecteur der pnarraa'ceutische school in Japan, tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en na tïRirkunde aan de rijks universiteit te Gioningen, tot het geven van onderwijs in de artsenijbereid- knnde en de vergiftleer. consulaten. Erkend en toegelaten Ridder Stefano Castel'li, tot dusver consul van Italië te Amsterdam, als consul-generaal van dat rijk in genoemde stad, op den voet van vreemd onder daan. belastingen. Opgeheven de controle der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Bols- ward; aan de controle Leeuwarden toegevoegd het kantoor Wommels, thans ingedeeld onder de controle Bolsward, en het kantoor Baard, thans ingedeeld onder de contröle Sneek; aan de con- tröle Sneek toegevoegd de kantoren Bolsward, Makkum, Workum. Koudum, Balk en Stavoren, thans ingedeeld onder de controle Bolsward; aan de contröle Ileerehveen toegevoegd het kantoor Grouw, thans ingedeeld onder de contröle Sneek; benoemd tot controleur der directe be'astingen, invoerrechten en accijnsen: te Breukelen, F. A. J. A. van Galen, thans in diezelfde betrekking te Sneekte Sneek, F. II. P. Ligtenberg, thans in diezelfde betrekking te Bolsward. Benoemd M. H. F. Pichot du Plessis, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vreeswijk c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Steenwijk c. a., en J. E. Römer, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wiusum c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Sixbie- rum c. a. Benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen J. A. van der Feen, te BolswardP. Top, te Hellevoetsluis; E. J W. Römer, te Roosendaal; L. Franken, te 's GravenkageF. Raedt, te Pur merend; H. W. G. Ras, te 'sGravenhage; A. Beyerinck, te Almelo; A. R. Schuyling, te Roo sendaal; A. Volkmaars, te Amsterdam; C. H. Pan, te Breda; J. D. R. Penris, teTegelen; J. J. „De geschiedenis van een jongensroman," zei mevrouw Zezioff op een toon als voelde zij zich zeer overtuigd dat er voor het vervolg geen ge vaar bestond. „En Joulka is niet jaloersch," vervolgde Ca simir. Het lieve meisje wierp hem een blik vol ver trouwen toe, terwijl zij schertsend zei: „De gravin is evenwel nog zeer mooi maar zij is goed o, zoo goed „Ja, zij is goed,mompelde ik, „maar juist daarom zou ik niet graag willen dat Casimir haar een gunst vroeg waardoor zij zich zon kunnen compromitti eren." „De hemel beware mij dat ik haar in moeilijk heden zou willen brengen," zei i asimir ernstig. „Als gij denkt dat ik haar zou kunnen benadee- len, zal ik het niet doen. Ik ben van plan van avond een visite bij baar te gaan maken, men zegt dat zij Dinsdags nog altijd receptie geeft. Ik heb van morgen opzettelijk daarvoor een ge kleed pak gekocht." „Ja, het is uw plicht uw hulde aan de gravin Marienha te gaan brengen," stemde mevrouw Zezioff toe. „Zij is de voorzienigheid van al onze lijdende landgenooten." „Er is geen man of vrouw in nood die zij niet bijstaat," zei Joulka vol geestdrift. „Als zij uit ons midden verdween, zou het zijn alsof de zon verduisterd werd." Het hinderde mij die brave menschen zoo een parig den lof te hooren verkondigen van een G. van Wicheren, te LeeuwardenJ. H. Voerman, te Rotterdam-, P. R. Leopold, te Groningen; en jbr. N. J. Calkoen, te Hellevoetsluis. Op gezag van het Nieuws van den Dag melden wij het volgende schier ongelooflijke feit omtrent de toepassing van den leerplicht in Pruisen. Er zouden namelijk in Nixdorf, dicht bij Berlijn, 600 kinderen ontdekt zijn, die den 16 jarigen leeftijd naderden en nog nooit onderwijs hadden gehad. Een groot deel der ouders had de kinderen als naar andere plaatsen vertrokken opgegeven. Nu doet zich echter een ander bezwaar voor de schoollokalen zijn niet ingericht voor zulk een toevloed van nieuwe leerlingendie door den sterken arm derwaarts werden geleid. De heer E. V. J. Japchen, predikant te Eem- nes-binnen, heeft voor het beroep naar Arnemuiden bedankt. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht dat op den 29en dezer in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De kommandant van het 2e regiment veld artillerie, kolonel van Gheel Roell, heeft zijn pensioen aangevraagd. (Fad.) Er is eene vereeniging tot stand gekomen onde r den naam van Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen's westelijk deel. Haar doel is aanmoediging, ontwikkeling en verbetering van alles, wat betrekking heeft op het aankweeken van ooftboomen, groenten en bloemen. Dit doel tracht zij te bereikena door 't hon den van tentoonstellingen; b door 't bevorderen van het aankweeken van vruchtboomen en tuingewassen volgens wetenschappelijke gronden c door voordrachten over ooft- en tuinbouw d door zoodra de kas zulks toelaat het uit geven van een driemaandelij ksch blad, In de eerste vergadering, gehouden te Oostburg, is het voorloopig bestuur samengesteld uit de vrouw die, de Hemel zij haar genadig, niet waard was hun de schoenzolen te binden en ik nam dus slecht geluimd afscheidmaar vóór dat ik beneden was had ik reeds hel be sluit genomen dat ik ook de receptie der gravin zou bijwonen, teneinde getuige te zijn van haar ontmoeting met den niets vermoedenden Casimir. Paulina Marienha opende hare schitterende sa lons eiken Dinsdag avond, en baar buis was het eenige waar iets, wat naar gezellige feesten geleek, onder de Christen Polen uit den aanzienlijken stand gegeven werd. Ik zeg de Christenen, om dat de Joden een afzonderlijken stand in ons midden vormen. De opstand van 1863 werd ge leid zonder dat er naar hunne belangen gevraagd werdmisschien dachten de katholieke edelen, die er de leiders van waren, er zelfs te weinig aan, dat de Joden noch hun bloed noch geld ontzagen en bij gevolg meer onderscheiding ver dienden dan hun betoond werd; hoe het zij, daar zij altijd als paria's door onzen adel behan deld worden, hebben de Joden zich in hun hart van onze zaak afgescheiden, en kunnen het vrij wel met onze onderdrukkers vinden. De gehcele handel van Polen is in hunne handen, als ook een groot gedeelte der kleinere gouvernements postjes zij houden open winkels, besturen hotels, leenen geld aan Russische officiereu, en houden door hun aantal, nijverheid, rvjkdom en algemeen voorkomen van opgeruimdheid, een schijn van leven in onze sleden gaande, die zonder hen ga- heel dood zouden zijn.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1