Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieu ws. Marine en leger. Landbouw. Kunst nieuws, Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. oordeelen, hoogst volledig schijnt te zijn, is die van likeuren en van de inzendingen uit Oost- Indië. De minister van binnenlandsche zaken woonde gisteren de prijsuitdeeling aan de leerlingen van de ambachtsschool te Rotterdam bij. In antwoord op eene toespraak van den voorzitter van het bestuur, den heer Pincoffs, verklaarde de minister dat belangstelling in alle vakken van het onder wijs in het bijzonder de plicht des ministers is, doch dat de pogingen der regeering weinig vruch ten kuhnen dragen, indien zij niet kan rekenen op de hartelijke medewerking van alle burgers, zooals die o. a. te Rotterdam verleend wordt. De heer Pincoffs herinnerde in zijn antwoord, dat de heer Kappeyne een der krachtigste bevorde raars der oprichting van ambachtsscholen geweest is en sprak den wensch uit dat het den minister gegeven moge worden in die betrekking veel goeds en nuttigs voor het vaderland tot stand te brengen, Een levendige toejuiching van alle aanwezigen drukte het zegel op die woorden. middelbaar onderwijs. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, C. J. Prakken, te Leiden. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den kapitein-luitenant ter zee jhr. J. A. Röell, adjudant van Z. K. II. prins Hendrik der Neder landen, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder 2S klasse der Koninklijke Prui sische Kroonorde, en ridder der le afdeeling van de Groot-Hertogelijke Saksische orde van den Witten Valk of der Waakzaamheid, hem respec tievelijk door Z. M. den ke zer van Duitschland, koning van Pruisen, en door Z. D. H. den groot hertog van Saksen-Weimar geschonken. belastingen. Benoemd tot controleur dei- directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Eindhoven, M. A. Bringenberg, thans in die zelfde betrekking te 's Hertogenbosch, 2° afdee ling; te 's Hertogenbosch, 2e afdeeling, J.Sijtsma, thans in diezelfde betrekking te Drachtente Drachten, J. Hattink, thans adjunct-controleur derzelfde middelen te Amsterdam. Voor het Erasmiaanseh gymnasium te Rotter dam was het gisteren een gedenkwaardige dag. Hoewel waarschijnlijk nog ouder, vierde het zijn öóOjarig bestaan, daar het eerste zekere bericht in zijne geschiedenis van den 8 n April 1328 is. De naam van „Erasmiaansche school" komt het eerst voor in eene resolutie dei- vroedschappen van Rotterdam van 5 Juli 1680. Hoewel geen officieel© feestviering plaats heeft, hebben de leerlingen Yan het gymnasium den dag niet geheel onopgemerkt laten voorbijgaan. Zondag' is te Arnhem de nieuw opgerichte Remonstrantsche gemeente ingewijd. De plechtig heid had plaats in de Nutszaal (die voortaan verenigingslokaal blijft) en werd bijgewoond door een duizendtal of meer leden, begunstigers, ge- noodigden en belangstellenden. Prof. Tiele ver richtte het werk der inwijding en bevestiging van dr. L. H. Slotemaker, als leeraar der nieuwe gemeente. Dr. Slotemaker hield daarna zijn intree rede. Door beide sprekers werd.voornamelijk de uittreding uit de Herv. kerk en het wezen der Remonstrantsche broederschap besproken. Te Arnhem heeft de beweging in den zin der moderne Remonstrantsche kerk een groote vlucht genomen. Er hebben zich tusschen de 700 en 800 leden aangemeld, die minstens f 5 betalen tot vestiging en instandhouding der gemeente, terwijl nog een aantal begunstigers zijn toegetre den, die de gemeente financieel en zedelijk steunen, maar niet als leden wenschen ingeschreven te worden. U. DU.) De heer B. C. J. Mosselmans, *pred. bij de N. H. gemeente te Groningen, heeft bekend ge maakt dat hij over eenigen tijd wonscht af te treden en eene Remonstrantsche gemeente hoopt te kunnen stichten. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegraphische berichten, is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 7»n dezer te Barbados aangekomen, na den 3en te voren van Suriname te zijn vertrokken, terwijl Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, op dien datum te Aden is gearriveerd, Aan boord der schepen is alles wel. Men leest in de Landbouw-courant Wij meenden, dat Thorley's veevoeder, althans ten onzent, voor goed begraven was. Nu vinden wij in de Midd. C. van 1 April 1878 weer eene advertentie, waaruit blijkt, dat het in ons land nog verkrijgbaar is. Pit geeft ons aanleiding te herinneren aan het geen vroeger, over dit veevoer alles in ongun- stigen zin is geschreven en meegedeeld. De beroemde Lawes verklaarde er zich tegen, als mede de hoogleeraren Anderson, Voelcker, en ook de Hr. Barral. De laatste herinnerde terecht dat er geen zelfstandigheid bekend is, die de wonderbare eigenschap bezit of in staat is om het voedend vermogen van zekere hoeveel heid voedsel twee- of driemaal te verhoogen, gelijk vroeger in bluffende aankondigingen gezegd werd dat het doen kon. En in de adv. in de Midd. C. leest men van 'tThorley's veevoer: „Het zal het dier in staat stellen een zekere hoeveelheid voedsel in minder tijd te verteren, dan het zonder dit preparaat kan doen." Voorzeker ook Voelcker erkent dit oefent de smaak van het voedsel een krachtigen invloed uit op het effect als voedsel. Maar 't is de vraag of de prijs van 't Thorley's veevoer opweegt tegen dien invloed. Vóór eenige jaren was hij 2 a 3 maal hooger dan de prijs van goede koe ken en dan verdienen de laatsten natuurlijk de voorkeur. Het bovenstaande achten wij voldoende om onze belanghebbende lezers te waarschuwen. Men zegt voor de waarheid er van durven wij niet instaan dat men in Engeland afgekeurde of na de terugkomst van schepen onbruikbaar ge bleken victualie opkoopt en er, met behulp van eenige aromatische bijmengselen, veevoeder (ook 'tEugelsche Bondenbrood) van bereidt. Is dat zoo, dan zal er zeker voedend vermogen in zijn, maar hoeveel, dus welken prijs men er voor be talen mag, moet een scheikundig onderzoek leeren, waardoor alle verdere praatjes over het erlangen van prijzen door met zulk veevoer gespijsd vee het best weerlegd worden. Wij raden nu onze lezers, die 't aangaat, vol strekt geen gebruik van Thorley's of ander ge heim veevoer te maken, vóórdat uit scheikundig onderzoek in het proefstation te Wageningen de doelmatigheid en de prijswaardigheid er van in cijfers gebleken zij. Het rundvee op den stal van J. Luijendijk te Nieuwerkerk (D ui veland),waaronder in de vorige week de longziekte uitbrak, is onteigend, gisteren afgemaakt en wordt heden publiek verkocht. De heer E. C. Willekes Mac Donald, te Apeldoorn, is benoemd tot onderdirecteur der model-boerderij, te Winkel in Noord-Holland. Deze inrichting is, naast de vereeniging' tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier, zeer bevorderlijk aan den bloei en vooruitgang van den landbouw en de veredeling van de veeteelt. Volgens een gerucht zou mej. Catharina Beers mans voor haar benefice-voorstelling aan den Rotterdamschen schouwburg gekozen hebben „Maria Stuart" van Schiller, vertaald door ten Kate. Onder de voorstanders van het sehoone en goede wordt deze keuze van harte toegejuicht. Niet alleen omdat men de overtuiging heeft de be gaafde tooneelspeelster, waarop Rotterdam roem draagt, als Maria Stuart in hare volle kracht te zullen zien, maar tevens om de prachtige verzen van den koning onzer dichters ook eens te hoo- ren vertolken van het tooneel. RottNbl.) In den schouwburg te Rotterdam (directie van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels) zullen Donderdag twee oorspronkelijke tooneel- spelen worden opgevoerd: „Onze stand," in drie bedrijven, van een onbekende, en „Manus de Snorder", in éen bedrijf, van R. Faassen. Aan de N. Rott. Ct. wordt gemeld dat het voornemen bestaat om in den aanstaanden zomer het Zuider-zendingfeest weder onder 's Heer Arends- kerke te houden. De later ingekomen geldelijke bijdragen bij het Amsterdamsche hoofdcomité voor de Noord- pool-expeditie, bedragen thans f 1264.50. In nommer 18 van de Sumatra-courant komt een correspondentie voor uit Siliendong in de Battaklanden, dd. 10 dezer, waarin de schrijver mededeelt, dat de colonne, onder kapt. Schelteus, na een vermoeienden marsch van zes dagen, ge noemde plaats bereikte. De Battakkers, zegt hij, die dezen weg in een of twee dagen afleggen, glimlachten bij het zien van zoovele hinkende soldaten en zeiden dat die niet gevaarlijk waren, omdat ze niet konden loopen. „Dat zullen zij ook niet", was het antwoord, „het loopen is aan u, wanneer zij hun krijgskunst in practijk brengen," Zondag ochtend omstreeks negen uur ontstond in de stoomboot Bérénice, liggende in het Ooster dok te Amsterdam, brand, veroorzaakt door het vuur vatten der bekleeding van het ijzeren water schot in het groot ruim. De stoomspuit Jan van der Heijde was spoedig aanwezig, waardoor omstreeks twaalf uren de brand reeds was ge- bluscht. Van de manschappen, die met de respi- rateur aan een takel in het ruim werden nederge- laten, om den zetel van het vuur op te sporen, werd een door den verschrikkelijken rook bewus teloos, doch kon spoedig zijne werkzaamheden hervatten. Tengevolge van bet drukke gebruik dat te Gouda van de kinder-bewaarplaatsen crèches gemaakt wordt, denkt men reeds over eene ver grooting van bet gebouw. Te Yzendijke is door den brigadier der maréchaussée een 14jarige knaap aangehouden, die van Middelburg afkomstig was en het ouder lijke huis verlaten had om, van het noodige geld voorzien, een reisje naar België te maken. Op een telegram uit Yzendijke is hij door zijn vader weder afgehaald en thuis gebracht. Volgens het verslag uitgebracht in de alge- meeue vergadering van deelhebbers in de vennoot schap „De kleine courant" bedraagt het dagelijksch oplagental van het Nieuws van den Dag thans 18.500 exemplaren. Het dividend bedraagt f 20.02 voor coupon n° 8 van de eerste reeks, en f 130 voor coupon n° 5 van de tweede reeks aandeelen. Voorwaardelijke machtiging werd verleend, om f 50,000 in 5 pet. obligatiën uit te geven ter aan schaffing van eventueel benoodigd materieel. Te IJmuiden is eene flesch aangespoeld, bevattende een papier waarop in het Fransch geschreven stond dat de bemanning van het schip „Constantinople", gezagv. Valoise, eerste stuurt man Gardieux, door een storm nabij de Engelsche kust gedreven, op het punt stond van gebrek om re komen. Er waren acht man aan boord. De gezagvoerder en zijne vrouw waren reeds gestorven^ De opening van het baanvak van den staatsspoorweg van Zaandam naar Amsterdam zal feestelijk gevierd worden. In de laatste 30 jaren hebben de mijnen in de provincie Limburg een zuivere winst van 1,075,817.53 opgeleverd, terwijl die mijnen in gemelden tijd als het ware geheel nieuw werden opgebouwd, waarvoor een uitgave van f 550,000 werd gedaan. De verdiensten van een goed mijn werker bedragen ongeveer f 18 a f 19 per 10 dag. n, zoodat de toestand der arbeidersklasse aldaar alleszins bevredigend is. Om de zieke arbeiders of nagelaten betrekkingen voor gebrek te beveiligen, is er een fonds opgericht, waartoe ieder werkman contribueert. Het kapitaal van dat fonds bedraagt thans meer dan f 75,000. Een niet alledaagseh gevolg der concurrentie doet zich te Gouda voor. Vroeger kwam daar éen briefje der predikbeurten uit, dat Vrijdag middag gedrukt werd en alles bevatten wat een getrouw kerkganger noodig had te weten. Ach| tereenvolgens kwamen er echter twee concurrent ten, zoodat er nu drie briefjes verschijnen. Uit vrees evenwel dat de eene uitgever van den ander zal nadrukken, wordt het afdrukken zoo lang mogelijk uitgesteld, zoodat de kerklustigen nu de opgaaf niet voor des Zaterdags avonds krijgen Heden zijn te Deventer bij wijze van proef de creches (bewaarplaatsen voor zuigelingen), door het departement Deventer tot Nut van 't Alge meen opgericht, opengesteld. Ze zijn bestemd voor kinderen van éen maand tot éen jaar oud wier moeders des daags haren arbeid buitenshuis verrichten. Er is te Dokkum ernstig sprake om Oost- mahorn tot een Noordzeehaven voor groote zee schepen te maken. Uit zee naar de gemeente zon alsdan een kanaal van voldoende capaciteit moeten worden aangelegd. De afstand van Oost- mahora tot Dokkum langs de Ee is slechts 14 kilometer. In het Fvansche arrondissement Béziers heb ben bij de groote droogte, die daar dezen winter geheerscht heeft, en die de voortplanting van de phylloxera bevordert, de wijngaarden veel geleden. Daarbij is nu nog eene sterke vorst gekomen, die een gedeelte van den aanstaanden oogst geheel vernietigd heeft. De bekende dierentemmer Bidel heeft een zeldzaam bewijs van moed gegeven. Een zijner bedienden had de deur tusschen de hokkenvan den panter en van den witten beer niet goed ge sloten, zoodat de panter bij den beer in bet hok kwam. De bewoner der poolzeeën, niet ingeno men met den vreemden bezoeker, stiet een dof gebrul uit en wierp zich op hem. In den ver schrikkelijken strijd, die hierop volgde, bleek de panter de zwakste. De beer drukte hem zijn zware klauwen in 't lijf en zou hem gedood heb ben, als Bidel niet tusschenbeide gekomen was. Zonder aan het gevaar te denken sprong hij in de kooi met een zweep ia de hand. Hij wierp zich midden tusschen de strijdenden, vatte den witten beer bij de keel en sloeg hem met de zweep om den kop, totdat hij den panter losliet. Dezen joeg Bidel in de andere kooi, sloot de verbindingsdeur en verliet ongedeerd het hok van den beer. De menigte toeschouwers, die ademloos den strijd gevolgd hadden, begroette den onver schrokken man met levendige .toejuichingen. In het Canadascheparlement is aangenomen, dat aan den in aanbouw zijnden Canada-Pacific- spoorweg geene werklieden zullen aangenomen worden, die hun haar langer dragen dan 51 duim. De voordracht is niet gedaan uit het oogpunt van volksgezondheid maar om de Chineesche werklieden te weren. Generaal Sutter, de bekende Zwitser, die de goudmijnen van Californie ontdekte, leeft thans arm, oud en hulpeloos in Pennsylvania. Schatten wierp de fortnin hem in den schoot, doch hij verkwistte alles. Hij heeft zich nu om onder stand tot de regeering gewend, die nog aarzelt om hem den aalmoes te reiken. binnenland. Tweede kamer. In de zitting van heden werd nog langdurig beraadslaagd over het eenig artikel van het wetsontwerp betreffende de bede larij en de verschillende amendementen. De minister verklaarde ook na de discussie het wetsontwerp te handhaven. Omtrent de amendementen advi seerde hij tot verwerping van alle, behalve dat van den heer Godefroi, waarover hij de beslissing aan de kamer wilde overlaten. De amendementen der heeren Mackay, Borgesius, Rutgers en Godefroi werden vervolgens allen verworpen, respectievelijk met 52 tegen 14, 52 tegen 14, 46 tegen 20 en 36 tegen-80 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 41 tegen 25 stemmen. Verschillende wetsontwerpen tot naturalisatie werden aangenomen. Blijkens een schriftelijk antwoord van den minister van justitie wordt het wetsontwerp tot aanvulling der coöperatiewet onveranderd gehand haafd. Eenige kleine wetsontwerpen werden vervolgens nog aangenomen, waaronder dat tot goedkeurirg eener overeenkomst met de Holl. spoorwegmaat schappij voor de afzonderlijke exploitatie van het baanvak Zaandam—Amsterdam. Amsterdam. De Nederlandsche bank heeft den koers voor de beleening van buitenlandsche effecten met percent verhoogd en daardoor op 4 percent gebracht. buitenland. Brussel. Te Parijs loopen geruchten, dat Rusland de bemiddeling van Duitschland heeft gevraagd, onder bereidverklaring tot het doen van groote concession. Loadca. Het hoogerhuis heeft het adres van antwoord aangenomen. Lord Beaconsfield en lord Salisbury gispten op scherpe wijze Rusland's politiek. Volgens lord Derby is een bondgenoot schap met Oostenrijk aeer twijfelachtig. In het lagerhuis is het debat verdaagd Petersburg. Naar het oordeel van het Journal de Peteisbourg kan Rusland geen tijde lijke beslissing van een congres aannemen, omdat deze geen waarborgen voor een duurzamen vrede oplevert. 8 Apr. 's av. 11 u. 41 gr. 9 's morg. 8 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 47 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Zitting van Maandag S April. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Luteijn en Tak wegens ambtsbezigheden, en Lambrechtsen van Ritthem. Later komen de heeren Dannne, Dronkers en van Berlekom. De notulen der vorige zitting worden goed gekeurd. Van de plaatselijke schoolcommissie is eene aanbeveling ingekomen voor de vacature van een lid in haar midden. Daarop zijn geplaatst de heeren mr. J. A. van Hoek en C. J. van Kerkwijk. De benoeming tot een ater deel der zitting aan gehouden, hebben wij reeds gemeld. Het aangehouden voorstel van burgemeester en wethouders tot verbouwing van bet Provoosthuis wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen na mededeeling van den voorzitter, dat de minister van financiën zich bereid heeft verklaard tot eene jaarlijksche bijdrage van f 250 als huur voor het kantoor van den waarborg. Met de bijdrage van i 700, door den minister van waterstaat toe gezegd voor de ijkkantoren, bedraagt de van rijkswege te ontvangen jaarlijksche som alzoo f 950. Bij de behandeling van het bekende voorstel van burgemeester en wethouders tot het aangaan eener geldleening van f 59,000 a 4j pet., waarvan f 9000 voor bovengenoemde verbouwing en 50,000 voor de bijdrage der gemeente in den ouw van het droge dok, werd door den heer Snijders gevraagd of het niet wenschelnk zou zijn met de geldleening te wachten tot na aen afloop der nog nader aan het dok, blijkens de Middelb. courant, te verrichten werkzaamheden, daar het onzeker is of door die werkzaamheden geen calamiteiten zullen ontstaan. De voorzitter ant woordde, dat die werkzaamheden zeer gering zijn morgen wordt er reeds mede aangevangen en daar zij vermoedelijk slechts acht dagen duren zullen, zal het dok weder lang gereed zijn vóór dat de gelden moeten uitbetaald worden. Volgens des kundigen is er bovendien niet het minste gevaar te duchten, dat in den toestand van het dok eene ongunstige verandering, als gevolg der nader te doeue werkzaamheden, komen zal. Op eene vraag van den heer van der Harst antwoordde de voorzitter, dat de uitbetaling der f 50,000 niet zal plaats hebbenzonder nader voorstel aan den raad. De heer Damme vraagt en verkrijgt van den voorzitter eenige inlichtiugen omtrent de naleving van het vroeger met den heer de Decker gesloten contract. Ten slotte wordt het voor stel van burgemeester en wethouders met alge- meene stemmen aangenomen. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de heropening blijken de heeren Dronkers en van Berlekom inmiddels ter vergadering ge komen te zijn. Aan de orde is de voorloopige vaststelling van liet kohier voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1878. Vooraf werden behandeld de voorst ellen van burg. en weth. betreffende de tegen het kohier inge brachte reclamaties. Die voorstellen strekken om a Te royeeren de aanslagen van wed. J. T. Schuiten, 7?:klasse; J- S. Janszen, le klasse; J. Jobse, 2- klasse; L. Molenbroek, 1" klasse. b Terug te brengen J. K.Clarijs van de 3" naai de 2° klasse; T. de Bruin van de 3° naar de 2"; J. den Haan van de 9" naar de 6e; J. Leijdekkers van de 2e naar de l8 (tegen stemden de heeren jeras, Fokker, Snijders en Nagtglas); G. Jonge- pier van de 10= naar de 8e; J. F. de Pauw vag

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2