BUITEITLAITD. Telegraphische berichten. Russische toestanden. Verkoopingen en aanbestedingen, Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. tot opzending naar een bedelaarsgesticht. Door den adv.-generaal werd gerequireerd vernietiging- van het vonnis op grond van een verzuim in den vorm, vrijspraak van de ten laste gelegde landlooperij en veroordeeling ter zake van bede larij tot 45 dagen celstraf, met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. Uitspraak 11 April. Wij lezen in het laatst verschenen nummer van „Ceres", dat door twee landbouwers op Walche ren een koppel varkens is ingevoerd van een hier nog onbekend ras, dat menige voortreffelijkheid schijnt te bezitten. Het ras wordt in Engeland, vanwaar ze afkomstig zijn, Prince consort genoemd. Het Weekblad voor Zeeuwsch Ylaanderen's Westelijk deel meldt de volgende bijzonderheden omtrent den, in den nacht van 30 op 31 Maart jl. geplecgden moord in de herberg het Blauwe Huis. „Vrijdag avond den 29™ Maart jl. kwam bij zekeren V. een zekere Maertens, geboortig van Landsdam onder Bouchoute en bleef daar logeeren. Onder de werking van den jenever was de man nog al spraakzaam; zeide dat het een gek was die werkte, dat hij wel op een andere manier aan geld zou kunnen komen enz. enz., en wel op zoo heftige wijze, dat man en vrouw dien nacht niet durfden gaan slapen, maar de vrouw in 't holst van den nacht begon te bakken. „'t Gerucht loopt, dat hij des morgens bij 't weggaan zich zijne onvoorzichtige taal herin nerde, zijn hospes dreigend verliet, zeggende: „Pas op dat je niets zegt. van 't geen ik gisteren avond gezegd hebwant dan ben je 't ventje." „Des avonds schijnt de booswicht gegaan te zijn naar 't Blauwe huis, dat eveneens eene herberg is. Het drama, dat daar afgespeeld is, laat zich slechts bij gissing bepalen. „Hij schijnt geloerd te hebben, tótdat de man, een schaapherder, die daar met zijn huishoudster leefde, het huis verliet om de beesten te gaan voederen, is toen binnengetreden, op de vrouw aangevallen en heeft haar niet- zonder hevig verzet van hare zijde geworgd. Van dat verzet getuigen zijne gekrabde handen. „Na de vrouw gedood te hebben nam hij eene spade en wachtte daarmede den man af. „Toen deze binnenkwam gaf hij hem een slag met de spa op het hoofd, waardoor hij ineenzakte, herhaalde dat nog driemaal en stak hem daarna met de spa in den hals. „Een hevig bloedverlies was natuurlijk daarvan het gevolg. Toen het slachtoffer zoo goed als dood was nam hij twee zakken lijnzaad, zette een daarvan op het hoofd, een op de beenen van den vermoorde en ging naar 't geld zoeken. „Hoogst waarschijnlijk heeft de booswicht daarna in de woning, die het tooneel van zijne x^TixcoLcLaeldxï xtrft» rtrnr oort stfiik l\rpod- op het vuur stonden en de bewoners hunne gods dienstplichten te getrouw waarnamen om zelf op een vastendag spek te eten. „Maandag kwam de justitie om onderzoek te doen. Dinsdag is zij vertrokken en den volgen den dag zijn de lijken hegraven, doch slechts voorloopig; de kuilen zijn niet gesloten. „Intussehen is de vermoedelijke dader reeds gevangen genomen. Hij heet, zooals wij reeds mededeelden, Eduard Maertens en heeft zijn ver blijf in de Abrikoosstraat te Gent. Reeds lang stond de man in een kwaden naam, zelfs werd door 't publiek ztjn naam genoemd, toen voor ongeveer een jaar een boertje met half afgesneden hals op gehangen gevonden werd in zijn schoorsteen." „Zaterdag middag te 3 uren, zoo schrijft men aan het Utr. Dagblad, liep op de werf der heerenMeursing en Huijgens de „Willem Barendsz" van stapel, het scheepje, waarmede eenige kloeke mannen den tocht naar de Noordpool zullen ondernemen. Het vaartuig kwam op een uitste kende wijze in zijn element terecht. Binnen 40 dagen zal het geheel zijn opgetuigd en geprovi andeerd, zoodat het in de volgende maand zeilklaar zal komen, 'tls een kleine „schuit," bitterklein zelfs, maar ijzersterk gebouwd. Een oud zeevarende, die op de werf stond en die mij mededeelde, dat de minister van marine het had laten „afwimpelen," vond het scheepje zelfs wat al te klein, en inderdaad, als men het van binnen beziet, dan is de beschikbare ruimte bestemd voor miniatuur-menscben. Van luxe is geen sprake, hoe ook genaamd. In de afdeelingen, die men kajuiten nSemt, kan men te nauwernood rechtop staan. De hutten zijn zóo bekrompen, dat zij slechts als ligplaats kunnen dienen voor heel rustig slapenden. De ruimte voor den dokter en den photograaf is zóo klein, dat de een in zijn kooi moet blijven liggen, totdat de ander zich zal hebben aangekleed. Trouwens, de maat van het schip verklaart alleshet sierlijk gebouwde vaar tuig heeft slechts eene lengte van 24 m., eene breedte van 6 en eene hoogte van 3 m. „Van harte hopen wij, dat de tocht, die met den Willem Barendsz wordt ondernomen, een schitterend succes hebbe. Zooveel is echter zeker dat wij den moed bewonderen van hen, die aan boord van dezen „notendop", naar het barre noorden durven te stevenen, in het belang der wetenschap, tot eer onzer natie." Een Rotterdamsehe muziekonderwijzers heeft aan den keizer van Rusland opgedragen en toegezonden een compositie voor piano, getiteld „Triomflied der Menschheid bij den vrede van San Stefano". De „menschheid" was in dit geval vermoedelijk alleen de Rotterdamsehe muziek- juffrouw. {Dbl.) In de plaats van wijlen mr. W. van Heu- kelom is in eene vergadering van commissa rissen, tot secretaris der Nationale Hypotheekbank benoemd mr. F. II. van Notten, hoofdcommies ter gemeente-secretarie te Amsterdam. Naar aanleiding van den grooten brand in de kazerne te Utrecht, heeft de minister van oorlog voorschriften gegeven voor elk garnizoen, hoe ingeval van brand in het kwartier of in de ge meente gehandeld moet worden, terwijl tevens eenige veiligheidsmaatregelen zijn voorgeschreven. BINNEKLAXD. Tweede kamer. Bij de voortgezette be handeling van het wetsontwerp tot wijziging der strafbepalingen op de bedelarij vervolgde de mi nister van justitie zijne rede. Hij betoogde, dat het ontwerp geen beginsel van staatsarmenzorg en geen recht op onderstand bevat, maar de volle verantwoordelijkheid der armbesturen voor hunne (laden regelt. De minister betwistte het bezwaar der verwarring van de rechterlijke en deadininiv strative machten, hoewel die onderscheiding slechts een doctrinair begrip is. De bewijslast voor de strafbaarheid blijft aan het openhaar ministerie. Na replieken werden de algemeene beraadsla gingen gesloten en de verschillende amendementen -toegelicht. Dat der 'heeren 'Maekay en Harinxma strekt om den tegenwoordigen toestand voorloopig te be houden, doch op wettelijken grondslag. Dat van de heeren Borgesius en Patijn strekt om eenvoudige bedelarij niet strafbaar te stellen en vóórts géén controle op de rechterlijke ifit- spraak door het administratief gezag te doen uit oefenen. Dat van den heer Rutgers strekt om de beoor deeling ook van de mate van onderstand aan den rechter over te laten en den bewijslast bij het openbaar ministerie over te brengen. 'Dat van den heer Gódefroi om de opzending naar de gestichten slechts op vordering van het openbaarministerie te doen plaats hebben. 1 1 I BUITEïfLAKD. Parijs. Al de republikeinsche candidaten zijn gekozen. St. Petersburg. De Agence Russe zegt: De jongste berichten laten het wederopvatten van het plan van een congres als mogelijk aan nemen. Dat Rusland op het congres geen dis cussie over Bessarabiö zou toelaten, is ongegrond Rusland kent elke mogendheid op het congres volkomen vrijheid tot beoordeeling zijner hande linimn toe. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: a De levering van 30,000 stuks Waalstraatklin kers. Hiervoor zijn drie biljetten ingekomen, te weten van de heeren: R. Loers, te Rotterdam, voor f 20.75 per 1000; J. Holm alhier, voor 19.63- per 1000, en D. Stokman, te Lobith. voor f 18.57 per 1000. i De levering en het leggen van 138 strekkende meter trottoirband, waarvoor 2 biljetten zijn in gekomen, van de heeren J. Holm alhier, voor ƒ629 en F. J. Kooien, te Utrecht, voor f 526. Aan de laagste inschrijvers is de levering, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad ge gund. Overleden: W. Verseput, wed. van J. Vermunt, 74 j. J. van den Ende, jd. 68 j. M. Q. de Koker, wede. van L. Vijverberg, 77 j. A. M. van Rethi, vrouw van L. Mallander, 64 j. A. M. C. de Vroome, vrouw van C. Tuytel, 29 j. J. Letzer, vrouw van D. Harenga, 73 j. A. de Vos, z. bijna 6 j. B. Klink, z. 5 j. F. Verschuur, z. 11 m. (Van 31 Maart tot 7 April.) Middelburg. Ondertrouwd: F. A. Rosendaal, jm. 27 j., met E. P. Dormaar, jd. 27 j. D. Davidse, jm. 24 j., met M. C. Gideonse, jd. 22 j. A. van Maleiegem, jm 20 j., met A. de Lange, jd. 20 j. ff. Jongepier, jm. 21 j., met C. Flipse, jd. 22 j. J. C. de Maagd, jm. 23 j., met J. J. Kuijpers, jd. 26 j. Bevallen: M. A. van der Weel, geb. Matthijsse, z. H. H. Carmejoole, geb. Jansen, z. S. Lenselink, geb. de Man, d. E. Barto, geb. van Iren, z. J. M. M Verheij, geb. van der Feen, z. J. Caste- leijn, geb. Franehimont, d. J. Pelle, geb. Pervoost, z. J. L. Langendam, geb. Crafford, z. D. J. de Jong, geb. Steketee, z. C. J. Klaassen, geb. Crueq, d. S. P. Sanderse, geb. Scheffer, d. J. C. Hen- drikse, geb. Riemens, d. M. J. de Klerk, geb. de Mussert, z. (Ievenl.) E. M. Gi'idcle, geb. van Boven, z. (Ievenl.) OverledenL. J. Emans, man van W. J. ten Hoorn, 57 j. A. Blaas, man van C. Franse, 65 j. J. Pasveer, z. 1 j. E. van Weizen, wedt van J. Hoogendorp, 80 j. W. J. J. Franehimont, d. 20 m. J. H. E. Witte, z. 8 m. K. Flink, d. 16 d. G. H. Israël, z. 3 m. A. Marijs, jm. 65 j. P. Baart, man van E. Akkerman, 44 j. (Van 30 Maart tot 6 April.) Ylissivgev. Gehuwd: J. Groen, wedt van M. Busquet, 42 j., met A. Meuldijk, achtergelatene vrouw van G. W. Bleijenberg, 32 j. Bevallen: M. E. Tromp, geb. Rieken, z. J. Eggel, gob. Scheijbeler, z. C. J. Jans, geb. Bour- goignie, z. C. J. dé Groot, geb. de Brume, rl. P. J. van den Bosch, geb. de Held, d. Overleden: W. Dekkers, jd. 49 j. F. P. Badart, vrouw van J. T. Maas, 47 j. S. Abé, jd. 77 j. W. Schmidt, jd. 19 j. Goes. BevallenK.L. van Lindonk, geb. Krabbe, d. J. van Sprang, geb. van Lieren, d. C. F. Remijn, geb. Fraanje, z. Overleden: K. de Jonge, z. 3 ui. H. Werri, gehuwd met A. M. Heermans, 66 j. J. P. M. de Wijs, z. 13 j. J. Dronkers, z. 2 m. Zibrikzee. Bevallen: J. I. Wierkx, geb. Ango, z. H. M. Bethe, geb. van der Have, z. 6Apr. 's av. 11 u. 40 gr. 7 's morg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 51 gr. 's av. 11 u. 41 gr. 8 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 51 gr. Zoolang wij het met ongeduld verwachte ant woord der Russische regeering op de circulaire- Salisbury niet kennen, ja zelfs niet weten of de Russische kanselier wel rechtstreeks daarop ant woorden zal, zijn de beste bronnen, om den geest der regeeringen te volgen, de ofiicieuse bladen. Niet zoozeer omdat wij gelooven, dat ze voor hunne mededeelingen steeds onderricht zijn van den waren stand van zaken, maar veeleer omdat men er uit te weten komt, hoe deze of gene regeering wil, dat de toestand van het oogenblik beschouwd worden zal. Ook strekken de artikelen dier bladen dikwerf om de maatregelen hunner regeering voor te bereiden en de publieke opinie gemeenzaam te maken met het denkbeeld eener handeling, die haar anders wat ruw op het lijf zou vallen. Onmisbaar zijn ze ook voor de regeeringen der groote mogendheden als voelho rens in den diplomatieken omgang, die, omtrent een of ander puut uitgestokenals ze tegen eene weigering stuiten, kunnen teruggetrokken worden zonder dat het lichaam zelf gecompromitteerd wordt. Uit deze verschillende oogpunten be schouwd wordt het van groot belang deu zin te doorgronden van een artikel in de Norddeutsche Allgemeine Zeitung van eergisteren. Deze courant is, zooals algemeen bekend is, het orgaan der Duitsche rijkskanselarij. Zij wijst op de door de Russische regeering begane fout, dat zij na den val van Plewna niet de belanghebbende mogend heden gepolst heeft, hoever zij kon gaan in het bedingen van voordeelen uit de behaalde zege, zonder de belangen van anderen te kwetsen. Van den anderen kant hadden Engeland en Oostenrijk nog voor den val van Plewna hunne eischen moeten doen kennen; dan hadden ze de moeilijk heid vermeden, dat de veranderingen, die ze willen, moeten gebracht worden in een reeds geratificeerd vredestraetaat. Overigens zijn Pruisen's particu liere belangen geenszins betrokken in de regeling van den toestand in het Oosten; doch, voegt het blijven, als Rusland door zijne hooge eisehen in botsing komt met de belangen van andere, aan Duitschland grenzende bevriende staten. Duitschland wenscht den vrede, niet alleen voo zich, maar voor alle staten van Europa.- De Zeitung eindigt met de hoop uit te spreken dat de algemeene behoefte aan vrede de bovenhand zal honden, en dat eene oplossing moge gevonden worden om de strijdige belangen met elkander te verzoenen. Dit zeer lezenswaardige artikel komt ons voor meer dan eenig bericht Hit de laatste dagen op vrede te wijzen. Wanneer het machtige Duitsch land zich voegt bij den aandrang om Rusland te bewegen, zich met een kleiner deel van den buit te vergenoegen, dan het nu genomen heeft, kan daardoor aan de weifeling, waarin de Russische regeering niettegenstaande de felle taal der Peters burger bladen ontegenzeggelijk verkeert, wel eens de doorslag ten goede gegeven worden. Brengt Rusland den wijzen levensregel in praetijk quand on n'a pas ce qiCon crime, il faut aimer ce qu'on a, dan zal een vorm voor de toenadering, die al het kwetsende er aan ontneemt, wel door de diplomatie gevonden worden. Geruchten die wij echter onder de strengste reserve vermel den, wijzen op eene mogelijke vervanging van prins Gortschakoff door graaf Schuwaloff, den Russischen gezant te Londen. Zoo dit verhaal zich bevestigt kunnen wij er gerust uit opmaken, dat de onder handelingen tusschen Engeland en Rusland in vredelievenden geest hervat zijn. Immers de benoeming door den czaar tot leider zijner buiten- landsebe politiek van een man, die om gezant te worden en te blijven eene persona grata bij het Engelsche hof moest zijn, zou een sprekend blijk van toenadering zijn en van goeden wil om een vergelijk mogelijk te maken. In de Politische Correspondent, een Oostenrijksch ministerieel blad, komt eene correspondentie uit St, Petersburg voor, die het denkbeeld aangeeft, dat eene mogendheid, die buiten het conflict staat, het initiatief nemen zou tot verzoening der belangen. Die derde dc bedoelde kan wel geen ander zijn dan keizer Wilhelm zou dan een programma opstellen, waarin vervat was, welke voordeelen de veiligheid der belangen van ieder der drie twistenden naar zijne meening vorderde. Die basis van beraadslaging zou dan voor allen eenigszins smakelijk en aannemelijk moeten ge maakt worden. In breede trekken wordt daar aan Oostenrijk het westelijk deel en aan Rusland het oosten van het voormalig Turkije toegedacht, terwijl Engeland eene positie zou krijgen, die het steeds in staat zou stellen om zijne vaart op Indië te beschermen. Wat wordt met die positie bedoeld Het blad laat zich niet duidelijker uit. Is het eene vestiging aan de monden van den Nijl, is het Creta? De tijd zal het moeten onthullen, evenals zooveel in de onderhandelingen van den laatsten tijd, waarvan de ware toedracht voor ons nog in een dichten sluier verborgen ligt. Rumenië blijft zijn standpunt volhouden. Ter wijl aan Ghika in Rusland de niet zeer aange name rol is ten deel gevallen om, als agent van zijn land, de alles behalve zachte taal van prins Gortschakoff aan te hooren, worden de Rumeen- sche belangen in Weenenen Berlijn door Bratiano, in Parijs en Londen door Kallimaki bepleit. Men meent te weten, dat prins Karei, toen Gortscha- koflfs ruwe boodschap hem ter oore kwam zou gezegd hebben„Zeg aan prins Gortschakoff, dat men het Rumeensche leger wèl kan vernietigen, doch dat men het, zoolang ik leef, niet ontwape nen zal." De positie van Rusland is thans meer schitterend dan sterk te noemen. Wel is waar ligt Turkije aan de voeten des czaren, staan zijne troepen voor Constautinopel, geeft de te SanStephano gesloten vrede Rusland het recht zijne troepen nog jaren ten zuiden van den Donau en van den Balkan te houden en waarborgt hem in de toekomst een overwegenden invloed in gansch het voormalig Europeesch Turkije. De oogst staat echter nog maar gesneden en gebonden op het veld, en de groote zwarigheid voor Rusland is maar om dien binnen te halen. Niemand weet beter dan de Russische regeering zelve in hoe moeilijken toestand zij zich in weerwil harer overwinningen bevindt, zoo op het tooneel des oorlogs, als in het binneuland. De sterfte onder de troepen in Rumelië is onlangs bedenkelijk toegenomen hunne strijdvaardigheid wordt echter niet alleen verminderd door verlies van menschen, maar ook in groote mate door de moeilijkheid om de paarden in het leven te houden, tengevolge waarvan een deel der artillerie zonder aanspan is en verscheidene regimenten kavallerie naar het binnenland verplaatst zijn. Reeds het onmiddellijk verlies der Russische legers gedurende den oorlog wordt geschat op 120150,000 menschen, het dubbele en driedubbele van hetgeen naar verhou ding de Duitsche troepen in den oorlog mét Frankrijk verloren. Gebrekkige verpleging en ziekte deden het meeste. Nu zijn de besmette lijke ziekten door Turksche krijgsgevangenen en door de gewonden van het eigen leger binnen Rusland zelf overgebracht en heeft de sterfte in Moskou en Petersburg een huiten woon hoog cijfer bereikt. Men kan zich in het buitenland moeilijk een juist denkbeeld vormen van wat er omgaat ia net binnenland van l»ot groote rijk. Handel en industrie zijn gestremdzoo zijn van de 400 beetsuiker-fabrieken er in den afgeloopen winter 142 te niet gegaan. Bedelaars, die men anders in Rusland weinig ziet, verschijnen nu bij hoopen, als een levend bewijs der ellende het land door trekkende. Eene sombere stemming heeft zich van de bevolking meester gemaakt. De inkom sten lijden natuurlijk sterk onder deze toestanden en de regeering, toch al uitgeput door de oorlogs kosten, weet, bij de onmogelijkheid om anders dan met groot verlies eene buitenlandsche leening te sluiten, geen ander redmiddel,, dan om de banknotenpers voortdurend in beweging te houden. Onder deze omstandigheden is het voor Rus land zaak zich tweemaal te bedenken, vóór het een oorlog begint met een staat, die frisch en in het volle bezit zijner krachten kan optreden. Ervaren deskundigen zijn van oordeel, dat het de Oostenrijksche armee niet zoo heel lastig zou vallen om de Russische legers nog spoediger uit Turkije te verdringen, dan ze er in gekomen zijn. En nog erger staat het met Rusland, als het in oorlog komt met Engeland. Men heeft zulk een oorlog vergeleken met een strijd tusschen walvisch en wolf; doch die vergelijking gaat niet geheel op. Mocht Engeland ook al moeite heb ben om Rusland ergens flink aan te pakken; Rusland kan het rijk der eilanden in het geheel met aan het lijf komen. Zeker zou de Engelsche handel lijden onder den oorlogdoch de Russische nog veel meer, want hij zou in Engeland zijn grootsten afnemer ontberen. En als de Russische pers bluft, dat Rusland 'n Noovd-Amerika kaperschepen zou uitrusten, heeft ze vergeten, dat de Russische regeering zelve zich bij tractaat van Parijs terbonden heeft, de kaapvaart na te laten, en dat de Vereenigde Staten, bij art. 6 van het tractaat van Washing ton van 8 Mei 1871, tegenpver Engeland de .ver plichting op zich hebben genomen om de uitrus ting en het uitloopen van kaperschepen in hun rechtsgebied te verhinderen. De Russische vloot moet al in zeer gebrekkigen staat zijn, daar Rusland geene poging gewaagd heeft om er iets meê te ondernemen in den laatsten oorlog. De Engelsche vloot is de sterkste van de aarde; Engelands landmacht echter is gering, hoewel lang niet zoo zwak meer als tijdens den Krim- oorlog. En wat alles afdoet: de Engelsche finan cien zijn, met de Russische vergeleken, rijk, ja onuitputtelijk. Disraëli had recht om te zeggen, zooals hij deed, op het diner van den lord-mayor van 9 November 1876, dat Rusland door éen jaar

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2