N°. 84. 1878. Dinsdag 9 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs, per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke.nommers zijn verkrijgbaar a 5 Oènt. Advertentienj 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte» Hoofdagent voor België eu Frankrijk; de firma Havas, Laffite O», te Brussel en Parijs. Middelburg, 8 April. Benoerrvngen en besluiten» Kerknieuws. Kunst nieuws. 121* Jaargang. SCHIPDEUïi DROOGDOK. De burgemeester en weth uders van Middelburg, aken bekend dat de passage "ver bet drooge dok langs de schipdeur van Dinsdag den 9 April a. tot nader aankondiging is gestremd. Middelburg, den 8e April 1878. De burgemeester eu wethouders voornoemd, SCHORER. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg over het jaar 1877, waar aan wij nader eenige opgaven hopen te ontleenen, vangt aan met de volgende „Algemeene be schouwingen." Over 't algemeen bestaan er redenen van te vredenheid over den toestand van handel, nijver heid en scheepvaart te dezer stede gedurende het afgeloopen jaar. "Wel is nog steeds onvervuld de wensch van velen dat snelle en krachtige ontwikkeling in alle takken van handel, nijverheid en scheepvaart een rustelooze bedrijvigheid alhier mocht scheppen, doch in menig opzicht is in de laatste jaren voor uitgang te constateeren Zoo heeft men thans hier alle inrichtingen om schepen (ijzeren en houten) boven en onder de waterlijn te repareeren bijeen, zoo voorziet Mid delburg tegenwoordig 't grootste deel der provin cie van timmerhout, kalk en tras, dat vroeger voornamelijk Dordrecht wwd zoo verkeoren de stoomhoutzagerijen in bloeienden toestand. De fabrieken van stoom- en andere werktuigen (de commercie-compagnie) breidden zich aanzienlijk uit; de beide werven hadden ieder een schip in a anbouw en vele schepen in reparatie. Het Prins Hendrik-dok, ongeveer midden in 'tjaar voorgoed in exploitatie gebracht, voldeed uitstekend, en was bijna voortdurend bezet. Faillissementen van eenig belang hadden niet plaats; geen der bestaande kantoren of vennoot schappen behoefde tot liquidatie over te gaan, of tot beëindiging der zaken te besluiten. Werden al geen nieuwe zaken of kantoren ge vestigd, van de bestaande breidden zich sommi ge uit. De jagerij op het kanaal is gebrekkig gebleven tot groot nadeel vooral van de binnenvaart. Immers doordien dikwerf een schip, nadat het binnengeschut is, op paarden moet wachten, is bet onmogelijk tenzij bij gunstigen wind binnen de 6 uren te Middelburg te zijn, waardoor bet volle kanaalgeld verschuldigd wordt. Blijft het rijkskanaal door Walcheren in tegenstelling met dat door Zuid Beveland met een kanaaltarief bezwaard, zoo is het zeer wen- schelijk dat de termijn van 6 uren verlengd worde, o f dat althans de jagerij zoo worde ingericht, dat de gunstige bepaling niet in de meeste gevallen een doode letter blijve. Bij de gehouden herstemming voor de verkiezing van een commissaris in het polderbestuur van Walcheren zijn 256 biljetten ingeleverd, waarvan 222 in de bus te Middelburg, 2i in de bus te Westkapelle en 18 in de bus te Oostkapelle. Bij de opening der biljetten op heden is gebleken dat 3 biljetten van onwaarde waren en dat de heer mr. W. C. Borsius 131 stemmen op zich vereenigde, terwijl 122 stemmen op den heer J. H. Snijders waren uitgebracht. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Heden voormiddag heeft alhier de opening plaats gehad der inschrijvingsbiljetten voor de 1* serie ad f 55,000 der door het polderbestuur van Walcheren uitgeschreven geldleening groot 165,000, tegen eene rente van 4 pet. 's jaars. Er was ingeschreven voor 146 aandeelen a f 10 0, te weten door de heerenL. E. Hendrikse alhier 10 (waarvan bij loting 7 zijn toegewezen Fokker zoon alhier 5, (toegewezen 1); van der Leijé c°. alhier 50, (toegewezen 20)van Heel e0., te Goes, 10 (toegewezen 2)Henri Tak alhier 15 (toegewezen 5); W. M. Engelberts alhier 6 (toegewezen 3)J. A. Zip alhier 10 (toegewezen 5); de Vlissingsche handelsbank, te Vüssingen, 5 (toegewezen ljI, Boasson zonen alhier 15 (toegewezen 4); J B. Westerwoud zoon, te Amsterdam, 20 (toegewezen 7). Wanneer onvoorziene omstandigheden zulks niet verhinderen, zal op Vrijdag den 19''D dezer het driemastschip „Burgemeester Schorer", gebouwd op de werf Middelburgs's Welvaren alhier, te water gelaten worden. Het schip is groot 1205 tonnen volgens de nieuwe, of ongeveer 1477 tonnen volgens de oude meting en is bestemd voor de groote vaart, onder reederij der firma van Leeuwen en O. alhier. Spoedig na het van stapel loopen zal, naar wij verder vernemen, de kiel gelegd worden voor een ander schip van gelijksoortig charter. De gemeenteraad van Middelburg heeft heden onder meer de volgende zaken behandeld De bekende voorstellen van burgemeester en wethouders tot het verbouwen van het Provoost huis op den Dam en tot het sluiten eener geld leening groot 59000 tegen eene rente van 4t pet. zijn beiden aangenomen. Het kohier van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1878 is voorloopig vastge steld tot een bedrag van f 72,129.71, zijnde de per centage alsdan 29l7,00 pet. evenals het vorige jaar. Van de geconverteerde schuld zijn uitgeloot vier obligaties, zijnde de n-» 429,212, 184 en 407; van de leening van ƒ200,000 een obligatie van f 1000 voor gewone aflossing en zeven dito voor buitengewone aflossing, zijnde getrokken de n O ECO. C\ i -* rv. zTirv, f -* - - - - de leening van 1876 eene obligatie van 1000, waarbij uit de bus is gebaald n". 7. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie is benoemd de heer mr. J. A. van Hoek met 6 stemmen, zijnde 4 stemmen op den heer C. J. van Kerkwijk en 4 biljetten oningevuld ingeleverd. Tot commissaris voor de brandweer is benoemd de heer W. van Uije J. J.z. met 11 stemmen. Ue heer J. J. H. Doorenbos verkreeg 3 stemmen. Als opzichter bij de gemeente fabricage is met algemeene stemmen benoemd de heer P. Zeven huizen, te Zevenhuizen. De tweede kamer zal, naar wij vernemen, in het einde dezer week uiteengaan. Eerst zal nog het wetsontwerp op het hooger onderwijs worden behandeld. Vad Tot leden der internationale commissie voor het bepalen van het grensoverschrijdingspunt van de spoorlijn WoensdrechtAntwerpen, zijn benoemd van de zijde van Nederland, de heeren J. de Kruijff, ingenieur van den waterstaat in l imburg, en F. C. Bake, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Noord Brabantvan Belgische zijde, de heeren Stockman, ingenieur en chef-directeur van 't bestuur der bruggen en wegen in de provincie Antwerpen en de Matthijs, hoofd ingenieur 1* klasse bij het beheer der bruggen en wegen te Antwerpen. Op de vergadering der hoofdcommissie voorde herdenking der Unie van Utrecht,Zaterdag teUtrecht gehouden onder voorzitterschap van den commis saris des konings in de provincie, is voornamelijk ter sprake gebracht de overgelegde teekening voor het gedenkteeken, dat de hoofdcommissie op een der openbare pleinen te Utrecht wenscht op te richten. Op de algemeene vergadering van het g noot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen, welke den 9' Mei a. te Amsterdam gehouden zal worden, behoort tot de punten van bespreking een voorstel van de afdeeling Utrecht, die ver meend heeft bespeurd te hebben, dat onder de veroordeelden, die in de cel verblijf houden, niet zelden 't verschijnsel zich voordoet van lichame lijke verweeking en verslapping, zoodat die per sonen een tijd lang ongeschikt zijn tot arbeid; terwijl het hoofdbestuur de vraag wenscht te be handelen of 't bedoelde verschijnsel zich alleen bij gewezen celbewoners, en dus niet bij ontslagenen uit gemeenschappelijke gevangenis vertoont. Op de 21" algemeene vergadering van liet Aard rijkskundig genootschap, te houden 13 dezer te Amsterdam, zullen o. a. de volgende punten be handeld worden: verkiezing van 7 leden van het be^tur; voordracht van den heer F. Schüssler; over: „een reis van Port Elizabeth door de Oos telijke provinci n van het Kaapland naar de Oranje rivier, met algemeene beschouwingen over Zuid-Afrikaansc.he toestanden in verband met den Nedevlandschen handel"voordracht van dr. A. Sasse, over: „de waarde van schedelonderzoekin gen en de beteekenis daarvan voor de ethnologie van Nederland. Ofschoon reeds door ons met een enkel woord melding is gemaakt van het uitvoerig prae-advies, door het hoofdbestuur der vereeniging „Volkson derwijs" over het aanhangig schoolwetsontwerp uitgebracht, en dat advies thans in handen van alle leden dier vereeniging is, kan het echter zijn nut he1 ben van dat stuk nog eens in hoofdtrekken een overzicht te geven. Vooral bij de zoo wen- schelijke bespreking in de afdeelingen. welke de algemeene vergadering van „Volks onderwijs," op den 23en dezer te Utrecht te houden, dient vooraf te gaan, is eene meer dan oppervlakkige bekend heid van het prae-advies noodzakelijk. Hoewel de twee leidende beginselen van het ontwerp onverdeelde sympathie vinden b\j het hoofdl estbuur, is men in menig opzicht onvoldaan. O. a. is zoo goed als niets gédaan voor het voor bereidend onderwijs, hoewel zeer goed van rijks wege de opleiding van het onderwijzend personeel gesteund, de bevoegdheid tot het geven van dat onderwijs geregeld had kunnen worden; ook hadden de scholen of klassen aan een paedagogisch vb nf11,:11 De regeling ten opzichte der kweekelingen wordt toegejuicht, hoewel men wenschte, dat met betrek king tot den definitieven toestand nog een stap verder wierd gegaan. Minder ingenomen is het hoofdbestuur met de bepalingen ten opzichte der opleiding van onder wijzers, daar geen minimum van verplichte kweek scholen in de wet is opgenomen. Voor de normaallessen wordt eene organisatie bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur gewenseht. De zaak der onderwijsbevoegdheid is niet goed geregeld. Goed is het, dat de akten voor vreemde talen door de examen-commissie, volgens de wet op het middelbaar onderwijs benoemd, zullen worden verstrekt, en dat den hoofdonderwijzers examens door rijkscommissiën zullen worden afgenomen; maar verkeerd is het, dat zij, die uitsluitend onderwijs geven in zingen, handwerken, teekenen, landbouwkunde en gymnastiek, in het geheel van hun bevoegdheid niet behoeven te laten blijken, en bovenal dat meisjes reeds op 16jarigen leeftijd examen kunnen doen als onder wijzeres; die bepaling is de meest bedroevende in het geheele ontwerp. Wat de aanstelling der onderwijzers betreft, keurt het hoofdbestuur de voorgestelde bepalingen goed; het is echter wenschelijk, dat ook de school opziener medewerke tot het opmaken der voor drachten voor de onderwijzers. Schorsing der onderwijzers (een zeer ondoelmatige straf) of een niet-eervol ontslag moeten niet verleend worden zonder dat de schoolopziener er in gekend is. Afgezien van het verderfelijke denkbeeld, om den minimum leeftijd voor de onderwijzeressen te verlagen, behoeft het ontwerp herziening ten op zichte der verkrijging van een goed onderwijzend personeel; maar daardoor kan het dau ook leiden tot hetgeen de regeering met het hoofdbestuur wenscht. De getalsterkte van het onderwijzend personeel wordt goedgekeurd; de minimuuibezol- digingen zijn echter te laag, en moeten op 800 voor de hoofdonderwijzers en 500 voor de on derwijzers worden gesteld. Het denkbeeld van den heer Moens, om de scholen in drie klassen te verdeelen, verdient wel ondersteuningevenals de verhooging der traktementen voor hen, die de hoofdonderwijsakte bezitten of een zeker aantal jaren aan een zelfde school werkzaam zijn. De bijdrage van 30 pet. der kosten door het rijk is stellig onvoldoende; het gevoelen, dat de pro vinciën niet in de kosten mogen bijdragen, wordt niet gedeeld. Tegen facultatieve scboolgeidhefflng bestaat geen bezwaar. Het is echter wenschelijk, dat het bedrag der schoolgelden in mindering kome van de rijksuitkeering, en dat ieder, die het begeert, kosteloos onderwijs kan bekomen. De regeling van het schooltoezicht laat te wen- schen over; de vaststelling van het leerplan en van de te gebruiken boeken mag niet geschieden buiten den onderwijzer om, zooals het ontwerp wil. De twee soorten van schoolopzieners worden afgekeurd. Zeer wordt het betreurd, dat zelfs het beginsel van leerplicht niet in de wet is opgenomen. Hoewel de bezwaren tegen oogenblikkelijke invoering groot zijn, kunnen het beginsel en de geleidelijke invoering zeer goed in de wet worden opgenomen De voorgestelde middelen ter bestrijding van het schoolverzuim vinden weinig sympathie. hooge raad. Benoemd tot president v?n den hoogen raad der Nederlanden mr. C. H. Gockinga, thans vice-president van dien raad, en tot vice- president mr. F. B. Coninck Liefsting, thans raadsheer in dien raad. [Reeds onder Tel. ber. gemeld.] leger Op verzoek op pensioen gesteld, de kapitein-luitenant ter zee K. O. van der Veen, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 1500 met eene verhooging van f 67^ 's jaars voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's rijks overzeesehe bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1 kl. E. B. Bonn, en tot luite- H. Bernelot Moens. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan F. A. von Schmid, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Brummen; het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Brummen. zooals het thans bestaat, opgeheven; en de gemeente Brummen toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Dieren, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis H. Borchelt. koloniën. Benoemd tot vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië H. M. Andrée Wil- tens, thans lid in dien raad, en tot lid in het voormelde college mr. S. C. H. Nederburgh, laatstelijk resident van Cheribon, met bepaling dat deze benoemingen zullen ingaan, nadat de heer O. van Rees 's lands dienst zal hebben ver laten. De heer J. C. Montijn, vroeger predikant bij de N. H. gemeente te Alblasserdam en te Zierik- zee beroepen, werd gisteren als zoodanig bevestigd door den heer Rademaker, predikant te 's Gra- venhage met eene rede naar aanleiding van 2 Cor. 8: 23 laatste gedeelte. De bevestigde aanvaardde des namiddags zijn dienstwerk en had tot tekst zijner intreerede gekozen 1 Cor. 3 11, 12 en 13a. Te Weenen is dezer dagen Gounod's Faust opgevoerd met Nilsson als Marguërite, Faure als Mephisto, Trebelli als Siebel, Padilla als Valentin en Masini als Faust. Rechtzaken. Het gerechtshof te 's Gravenhage wees Zaterdag de volgende vonnissen in zaken van welke in ons nommer van 6 dezer melding werd gemaakt. J. de S. werd veroordeeld tot 2 jaren, F. W. J. H. tot 3 jaren, P. B. tot éen jaar gevange nisstraf De zoon van dezen laatste, J. F. B., werd vrijgesproken op grond van gemis van oor deel des onderscheids, met last dat hij aan zijn naastbestaanden zou worden teruggegeven. Verder werd behandeld de zaak van J V., door de rechtbank te Middelburg wegens land. looperij en bedelarij bij vonnis van 8 Maart tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld, met Iaefc

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1