BUITENLAND. Zeetijding e n. Handelsberichten, Thermometerstand, Staten-Generaal, Ai gem een Overzicht. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. zaak van de directeuren der Nederlandsche suiker raffinaderij, de heeren Munzebroek en Cruijs. Het 0. M. had tegen den eersten beklaagde eene celstraf van 9, tegen den tweede een van 4 maanden geeischt. Het hof heeft de beide beschuldigden vrijge sproken, op grond dat het de beleening der suiker niet bedriegelijk oordeelde. 's Clsravenliage. Dr. W. Kapteijn is op ver zoek eervol ontslagen als tweede luitenant bij de dienstdoende schutterij te Middelburg. In zijne plaats is benoemd de heer II. P. den Bouwmeester, thans schutter. Tweede kamer. De beraadslaging werd voortgezet over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 29 Juni 1854 (Stbl. n°. 102) betref fende de bedelarij. De heeren Lenting, Heijdenrijck, Bastert en Mackay bestreden het beginsel van het ontwerp. De beoogde gevolgen zullen h. i. niet bereikt worden. Men zal slechts een twijfelachtig voordeel behalen, met ernstige bezwaren in de toepassing, en, door invoering der charité légalemet inbreuk op de armenwet. Bovendien bestaat er volgens den heer Mackay geen urgentie. De heer Godefroi verdedigde het ontwerp als een. noodzakelijk kwaad, omdat het z. i., over eenkomstig de armenwet, in beginsel de bestraffing der bedelarij aanneemt. In verband tot de publieke armenzorg bevat het ontwerp dus het eenige wat hier bereikbaar is, met de afschaffing der fiction, welke de wet van 1854 schept. De heer Harinxma wil onbeperkte bestraffing der werkelijke bedelarij, maar dan moet ook de opvatting van het armbestuur geen vrijbrief voor bedelarij kunnen worden. De heeren Sickesz, van der Hoeven, Oorver Hooft en van den Bereh bestreden het ontwerp, omdat het inbreuk maakt op de verantwoordelijk heid der burgerlijke armbesturenvoor hunne beoordeeling der noodzakelijkheid van den onder stand, en omdat die onderstand eene fictie en het strafbaar stellen van de bedelarij daarom eene onrechtvaardigheid is. De heer van den Berch wil preventieve middelen, door beteugeling der dronkenschap en door immigratie uit de bede laarskoloniën naar West-Indië. De minister verdedigde uitvoerig de noodzake lijkheid van de wettelijke regeling en het daarin voorgedragen stelsel. De minister zal Maandag a. zijne rede voortzetten. büiteklakd. loonden. Uit gepubliceerde diplomatieke stukken blijkt, dat Bismarck verklaard heeft, zonder Engeland niet zal deel- dat Duitschland nemen aan het congres. Gortschakoff verklaarde, dat, zoo Bumenie zich tegen den afstand van Bessarabie verzet, de Bussen Bumenië bezetten en het Eumeensche léger ontwapenen zullen. De Rumeensche regeering verklaarde, dat zij weigert voor bedreigingen te wijken. Londen. Twee transportschepen hebben last ontvangen om binnen 48 uren gereed te zijn voor den actieven dienst. 4 Apr. 's av. 11 u. 38 gr. 5 's morg. 8 u. 38 gr. 's av. 6 u. 4-7 gr. 's midd. 1 u. 4G gr. Hooger onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op liet hooger onderwijs beantwoord. De vrijgevige bepaling van art. 65 der wet werkt, zegt de min., in zoover gunstig, dat zij vele beweegt enkel die lessen te volgen, welke over examenvakken loopen. Als de tegenwoordige voordracht zal zijn aangenomenzal met de senaten der universiteiten in overleg worden ge treden over de herzieningwelke het academisch statuut behoort te ondergaan. Eerst als dat over leg zal zijn afgeloopenkan de vraag, in hoever tot wegneming van reeds gebleken gebreken, sommige bepalingen der wet, die het onderwijs aan de universiteiten betreffen, wijziging behoeven, behoorlijk worden onderzocht. Bij het thans be handeld ontwerp kunnen dergelijke punten nog niet aan de orde komen. De tegenwoordige voordracht toch laat de be ginselen der wet onaangetast, maar brengt slechts volstrekt noodige wijzigingen, voor de herziening van het leerplan van de gymnasia en progymnasia en voor verbetering van het academisch statuut. Het beginsel van den duur van cursus kan dim buiten beschouwing blijven. Trouwens, mag de universitaire opleiding niet te vroeg beginnen, de medicus en de filosoof zullen altijd langduriger opleiding aan de universiteit moeten hebben: de voor hen noodige speciale propaedeuse kan der halve niet naar de gymnasiën worden overge bracht, waar de opleiding voor allen een algemeene moet blijven. Men kan van de gymnasia noch miniatuur uni versiteiten, noch hoogere burgerscholen, waar een weinig Latijn en Grieksch geleerd wordt, maken. Ook in de bepalingen omtrent het gymnasiaal eindexamen brengt het tegenwoordig wetsontwerp geenerlei verandering. Het heft alleen de wette lijke verplichting op, om bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur, die voor alle gymnasia, zonder onderscheid van plaatselijke of andere omstandigheden, verbindend zijn, en dus den voet van inrichting voor al die instellingen gelijkelijk beheerschen zal, een leerplan vast te stellen, ge grond op splitsing enkel in het laatste jaar. Het behoud van den. zesjarigen cursus met verschillend eindexamen waarborgt genoegzaam, dat zij, die het getuigschrift begeeren voor de geneeskundige of wis- en natuurkundige faculteit, zich voor de verkrijging daarvan aan het gymnasium behoorlijk zullen kunnen bekwamen. De minister kondigt verder het voornemen aan, om, ter uitvoering van de wet, en met het doel, om het verschil op te heffen van staatsexamen, voor de wis- en natuurkundigen, voor zoover zij een gymnasiaal getuigschrift of het diploma van het eindexamen aan de hoogere burgerschool bezitten, de herziening van de geneeskundige wet van '59 voor te dragende voorbereidende arbeid voor dat werk is nagenoeg voltooid; doch eerst als het leerplan zal zijn vastgesteld zal het tijd stip daar zijn, om al wat betreft de artsen en hun toelating tot het eerste natuurkundig examen grondig te besprekenthans acht de regeering het niet raadzaam hierop vooruit te loopen. De minister tracht aan te toonen dat een leer plan, hetwelk tot de détails afdaalt, de vrijheid der gemeente- en schoolbesturen, om naar gelang der plaatselijke omstandigheden te handelen, te veel aan banden zal leggen. Hersenschimmig noemt de minister het bezwaar, om het toelatings examen voor de gymnasia wat uit te breiden; integendeel moet gewaakt worden tegen herhaling van hetgeen op de lagere school geleerd is. Alleen moet het gymnasium aan de lagere school aansluiten. Het leerplan voor de progymnasia, op sommige plaatsen de gymnasia vervangende, zal natuurlijk met dat der laatste moeten over eenkomen, maar een werktuigelijk in elkander passen is niet bereikbaar en zal uit den aard der zaak ook niet noodig zijn. De groote meerderheid der curatoren en recto ren van de voornaamste gymnasia hebben de splitsing van het vijfde jaar als onhoudbaar ver oordeeld. Een leerplan, op splitsing in het laatste jaar gebouwd, en dat niet gedoogt met plaatse lijke omstandigheden rekening te houden, zou inderdaad de meest schadelijke gevolgen na zich sleepen. Spoonveg Zaandasn-Amsterdam. Algemeen verklaarde men zich in de afdeelingen der tweede kamer bij het onderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging van de desbetref fende overeenkomst met de Holl. ijzeren spoor wegmaatschappij, ingenomen met het vooruitzicht, dat thans, bij den aanvang van den zomerdienst, het baanvak Zaandam-Amsterdam van den Noord- Holl. staatsspoorweg voor het verkeer zou worden opengesteld. Sommigen achtten echter de voor waarden voor de maatschappij wel wat voordee- lig, men verlangde deswege nog eenige inlichtin gen, evenals over den voortgang der werken te Amsterdam, in verband met de onheilspellende geruchten over de oorzaken der vertraging (de scheuren in het viaduct). In verschillende afdeelingen werd het vertrouwen te kennen gegeven, dat door deze overeenkomst niet wordt gepraejudicieerd op een beslissing omtrent de verlenging der concessie van de H. IJ. S. M., welke in 1880 ten einde loopt. Bij de beantwoording van hot verslag over de onteigeningswet voor den spoorweg Stavoren- Leeuwarden, zegt de regeering, zich èn wat den aanleg èn wat de richting dezer lijn betreft, aan de wet te willen bonden, onder verzekering, dat zijnaar den geest der wet, er naar zal streven om een goede doorloopende gemeenschap langs de Noord-HollaqdscheFriesche spoorweglijn in het leven te roepen. De regeering zal zich, wan neer zij met de uitkomsten van het ingestelde onderzoek bekendis, door geen locale belangen laten weerhouden, om de meest wenschelijke richting voor te dragen. Binnen kort kan de indiening van de wetsvoordracht tot onteigening voor den spoorweg van Zaandam naar Hoorn, worden tegemoet gezien. Die voor het baanvak voorhij Hoorn zal volgen, zoodra het bovenbe doelde onderzoek is afgeloopen. Omtrent de exploitatie der lijn in Noord-Holland is nog geen beslissing genomen. De regeling dei- belangen van den Holl. spoorweg, die voor 1 Juni 1880 moet geschieden, zal tijdig de gelegenheid openen, om ten aanzien der exploitatie van het Noord-Holl. gedeelte de meest wenschelijke be slissing te nemen. Keizer Wilhelm heeft, evenals de meeste men- schen in de laatste gure dagen, kou gevat en is licht ongesteld. De bulletins, die omtrent zijn toestand worden uitgegeven, luiden echter zeer geruststellend, zoodat men voor niets ernstigs bevreesd is. Pruisen, thans midden tusschen de staten gelegen, die met elkander in gespannen verhouding staan, houdt zich al bijzonder kalm. Terwijl gedurende den Bussisch-Turkschen oorlog vrij wel de meening verspreid was, dat Busland in de Berlijnsche regeering een passieven steun had, is in de laatste dagen omtrent Pruisen's opinie niets bekend geworden, dan een alleenstaand en niet bevestigd gerucht, dat iedere schending van Bussisch grondgebied geacht zou worden in te grijpen in de belangen van Pruisen. En al is dit waar, dan doet zich nog de vraag- op: wat is thans Bussisch grondgebied'? Is het. bij den vrede van San Stephano verkregene nu al buiten kijf Bussisch te noemen? Wij gelooven het uit een volkenrechtelijk oogpunt niet. De toestand in het Oosten wordt jure nog beheerscht door het tractaat van 1856, tot dat door de gezamen lijke onderteekenaars van dat tractaat eene andere regeling bekrachtigd is. De sympathie van Pruisen blijkt nog niet openbaar, niettegenstaande dat gerucht; terwijl het ook zeer mogelijk is, dat die sympathie, al bestaat ze, eene passieve blijven zal. De paus schijnt op zijn brief aan keizer Wilbelm nog andere blijken van toenadering te willen doen volgen. Hij heeft aan alle Pruisische bisschoppen doen schrijven om een uitvoerig rapport omtrent de werking der kerkelijke wetten (de zoogenaamde Meiwetten), en daarin ook be paaldelijk gevraagd, hoe het komt, dat er ver scheidene bisschoppen zijn, die nimmer eenigen last ondervonden hebben. Dit onderzoek kan een eerste stap zijn tot een vergelijk; terwijl het in ieder geval eene gunstige opinie van den paus geeft, dat hij de werking der wetten liever langs dezen open weg wil onderzoeken, dan ze zonder vorm van proces te verketteren. In Frankrijk zijn de kamers tot den 29en April uiteengegaan en gaan de leden in de aanstaande stille week en feestdagen zich verpoozen om weer met nieuwen moed den wetgevenden arbeid voort te zetten, die echter wel wat zal lijden onder de tentoonstellingsdrukte. Mocht onze en wij gelooven wel ieders hoop op vrede bevestigd worden, dan zal Parijs dit jaar weer gansch Europa binnen zijne wallen zien samenstroomen, om weer te constateeren, dat het oude Parijs, mid denpunt van geest en beschaving, herlevende na den druk, zijn vorigen roem weet te handhaven. Prosit. In de Oostersche crisis is nog geen beslissend nieuws te melden. En Busland èn Engeland ne men voorbereidende maatregelen op militair ge bied, die echter niet onvermijdelijk op een oorlog behoeven te wijzen, maar voldoende gewettigd worden door- den critieken toestand. Bij gebrek aan nieuwe punten blijft ook heden nog de circulaire van lord Salisbury het algemeen punt van bespreking voor de dagbladen. De Engelsche en Oostenrijksche bladen zijn er sterk meê ingenomen en wijzen er op, dat Engeland thans zijn standpunt van isolement verlaat en zijn gedrag meer begint te regelen naar de belangen van Europa. De Neue Freie Presse gaat zoover om te be weren, dat Busland nu aansprakelijk zal zijn voor al het wellicht te vergieten bloed, daar Engeland zich opwerpt tot kampioen van Europa. Dergelijke grove liefkozingen bederven echter bij een kalm en redeneerend publiek eene zaak meer, dan ze goed doen. Een ernstig blad moest zich hiermede niet inlaten. De eenvoudige waarheid maakt meer indruk dan zulke gasconnades, en is buitendien genoeg afdoende om Engelands houding, in de circulaire aangenomen, volkomen te recht vaardigen. Engeland is geen kampioen voor wien ook; het is tot inzicht gekomen van zijne eigene belangen en vast besloten die te handhaven. Daarmede zal het tevens een werk verrichten, dat gansch Europa ten goede zal komen; dat is echter gevolg, geen doel.' Terwijl de Oostenrijksche regeering in de Hon- gaarsche kamer nog bijna dagelijks wordt aan gemoedigd tot den oorlog en in het aangrenzende Bumenië een belangrijken bondgenoot kan zien, die bij het uitbarsten van den krijg de kosten der slagvelden wel zal moeten dragen, wordt in Engeland eene oppositie tegen het ministerie op touw gezet, voornamelijk door de groote handels steden. Eergisteren heeft daartoe eene belang rijke bijeenkomst plaats gehad. In het West mins ter hotel waren de afgevaardigden der steden ver- eenigd om zich in optocht te hegeven naar de hoofden der parlementaire oppositie, Granville en Harrington. Eene hevige regenbui maakte het echter voor dezen liberalen berg minder raadzaam om de profeten op ste zoeken, waar om dezedoor den heer Bright afgehaald, zich tot den berg begaven. De berg had eene treffende overeenkomst met dien anderen, waar van Horatius spreekt, die na hevig vertoon van barensnood tot aller spot slechts een muis te voorschijn bracht. Wél waren de vertoogen der gedeputeerden ten gunste van den vrede zeer warm en van enkelen zelfs welsprekend, doch de leaders der Engelsche liberalen beten niet volop in de toegestoken vrucht. Terwijl lord Granville de circulaire van Salisbury afkeurde en zijn plan aankondigde om tegen de politiek der regeering oppositie te voeren, was Harrington vrij wat minder vrijgevig met beloften. Hij scheen eenig- zins te voelen, dat hij niet de gansch e partij meer op zijne hand had, daar een groot deel der En gelsche liberalen van oordeel is, dat men zich in den gegeven staat van zaken, na de boodschap der koningin, hij de politiek der regeering dient neer te leggen.) Wel beloofde hij in zijne qualiteit als leader oppositie, maar op zulk een toon, dat de vergadering vrij wat kalmer uiteen ging, dan ze haar werk begonnen had. Harrington's speech had als een stortbad gewerkt. De te verwachten oppositie zal waarschijnlijk wel plaats hebben bij het debat over het voorstel van sir Stafford Northcote om het tekort van ongeveer zes milli oen pond te dekken door verhooging van de in komstenbelasting, verhoogd recht op den tabak en de hondenbelasting. De ministers van financiën brengen niet altijd de prettigste boodschappen aau de parlementen. Na geëindigde reparatie is van bier naar Vlis- singen vertrokken het driemastschip „Zuid-Hol land", gezagvoerder Immerzeel. Binnengekomen te Vlissingen de brik „Para gon", gezagv. Watsan, met steenkolen van Shields. Het barkschip „Prof. v. d. Boon Mesch", gezagv. Schneijder, is ter reede van Ylissingen geankerd. De mailstoomer „Stad Breda" is te Ylissin gen naar binnen geschut en voorloopig buiten dienst gesteld, verder zal de dienst worden gedaan door de nieuwe stoomboot „Prinses Elisabeth. Gekt, 5 April. Boode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 32.50 rogge ad 100 kilo fr. 22.50; gerst fr. 27.haver fr. 22.boekweit fr. 17. paardenboonen fr. 18.koolzaad fr. 45.lijn zaad fr. 35.lijnkoeken fr. 27.50; koolzaaakoe- ken fr. 21.50 boter fr. 3.05 per kilogrameieren fr. 1.80 per 26 stuks. Vlissikgek, 5 April. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.22. Eieren f 3 40 per 104 stuks. Amsterdam, 5 April. Baapolie op zes weken f 42 L Lijnolie ƒ33 j. Amsterdam, 4 Apr. 5 Apr. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 63^ 63* dito dito dito. 3 74$ 75 dito dito dito. 4 98f 98$$ België. Certificaten2* Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 51* 52* Italië. Gert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 48^ 49f dito Febr.-Aug. 5 48* 50$ dito Jan.-Juli.5 52 53 dito April-Oct. 5 52$ 53* dit.o dito Goud. 4 58* Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 73$ 72* Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50 50f- dito dito 1876. 6 96 96* Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 88* 90* Cert. Inschr. 5- Serie 1854 5 55$ 57* dito dito 6" 1855 5 70$ 72$ Obligatiën 1862 5 73 j 74* dito 1864 f 1000 5 83$ 84* dito 1864 1005 77* 79* dito 1877 dito5 75$ 77* dito 1872 gecons. dito5 74* 76* dito 1873 gecons. dito 5 74f* 77 dito 1850 T Leening dito. 4* 74 75* dito 1880 2' Leening dito. 45- 74 75* dito 1875 gecons. dito. 4* 68 f 71 Cert. Hope C" 1840. 4 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842/44. 4 55* Obligatie-Leening 1867/69. 4 66$ 68$ dito dito 1859 3 56 58* Cert, van Bank-Assign 6 36* 39 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 13 13$ dito dito 1876 2 29* 29$ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12* 12* dito dito 1876 2 26 25$ Turkije. Obl. Alg.Scii. 1865 5 6* 6$ dito dito 1869 6 7* 7$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 26 Spoorw. dito 1876 5 Nereen. Staten. Obl. 1876 44 100 100$ dito dito 1871 5 101$ 101* dito dito 1861 6 102* 102* Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 - INDUSTRIEELE EN FINANCIEEL! ONDERNEMINGEN, üederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. - Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 105* 106* Ned. Ind. Handelsb. Aand. 125 126 Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4* Buitschland. Cert. Eijks- bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 109* SPOORWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aandpet. 109 Ned. Ind. Spoorw. Aand. 97 97 Ned. Bijn-spw.volgef. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 73$ 73* dito dito 2" Hypoth. 24 24 Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 65* 66* Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 42* 42* Polen. Wa'rs.-Bromb. Aand. 4 47 49 Warschau-Weenen dito. 44- Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 „104 105 dito Hypoth. Obligatiën. 45- 83$ 83$ dito dito dito 4 77 Baltisehe Spoorweg. Aand. 3 43 44 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 74 75* Jeles-Griasi dito5 79* 79* Jelez-Orel dito f 1000. 5 Kiew-Brest Aand5 52 Losowo-Sewastopol f 1000. 5 71 Morschansk-Sysran. Aand. 5 58* Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 85* 86$ Mosk.-Kursk dito dito 6 95 - Mosk.-Sinol. dito dito 5 Orel-Vitebsk Obl. dito .5 75* Poti-Tiflis dito f 1000. 5 77$ 78$ Eiasehk-Wiasma Aand. 5 55* 58 Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 101* dito California Oregon dito. 6 82,-^ Chic. N.-W. Cert. Aand. 70^ 70jf dito Mad. Ext. Obl7 dito N.-W. Union, dito 7 85$ 85$ dito Winona St. Peter dito. 7 87$ 88 Illinois Cert. v. Aand. 74$ 74$ dito Bedempt. Oblig. 6 - Union Pac. Hoofdl. dito. 6 101$ 101$ PREMIE-LEENINGEN. Nederland Stad Amst.. 3 pet. 100* 100$ Stad Rotterdam3 99 99* Gemeen te-Crediet3 87 86* België. Stad Antwerp. 1874 3 88 88 Hongarije. Staatsl. 1870 64 63* ©ostenrijk. Staatsl. 1860 5 91 dito 1864HO HO Rusland. Staatsl. 1864. 5 125* 134 dito 18665 125 133* Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 April. Metall. 20.45; dito zilver f 21.95; Div. Engelsche per f 11.87*; Engelsche Portugal per f Spaansche buitenlandsch f 47.80idem Binnenland f 2.32 Amerikaansche dollars in goud f 2.44*. Amsterdam, 4 April. Metall. f 20.45; dito zilver f 21.97* Div. Eng. per f 11.87*Eng. met affidavit per f 12.02*Eng. Portugal per Frans, f 47.85; Belg. f 47.85; Pruis.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3