121e Jaargang. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte- Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite G°. te Brussel en Parys. Middelburg, 3 April. FiBTJXi-dZLiie qroifrr- Wat het huis verliest, brengt het huis terecht. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieu ws. Kunstnieuws. Landbouw. Marine en leger. - I Door het hoofdbestuur vau „Volksonderwijs" ia aan de afdeelingsbesturen medegedeeld, dat het heeft vastgesteld zijn praeadvies in zake het regeeringsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs. Het stuk is thans ter perse en zal, te zamen met den beschrijvingsbrief voor de buitengewone algemeene vergadering, in het einde dezer week in het bezit van al de leden zijn. Bedoelde algemeene vergadering zal worden gehou den op 23 April a. s. Daarvan wordt nu reeds mededeeling gedaan, opdat het houden der noodige afdeelingsvergaderingen tot bespreking der zaak, bijtijds door de afdeelingsbesturen kunnen worden voorbereid. (Zie rubriek onderwijs.) De afdeelingen der tweede ka mer hebben gisteren eenige wetten onderzocht, waaronder die ter wij ziging van het hypotheekrecht. Volgens de Berlijnsche Volks-Zeitung is het bericht van een voorgenomen huwelijk tusschen Z. K. H. prins Hendrik en eene dochter van prins Frederik Karei van Pruisen gewiss nicht tcahr. Daar het blad echter als eenige reden voor deze Gewissheit opgeeft den leeftijd van den prins, kunnen wij de gegrondheid der ontkenning niet beoordeelen. Den 2e° dezer is tot lid van den raad van Aagtekerke gekozen, de heer J. Peper, (burge meester) met 21 stemmen. De heer P. de Visser bekwam de overige 7 stemmen. De heer H. E. Beunke, van Middelburg, civiel- ingenieur, is benoemd tot technisch ambtenaar bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, standplaats Zutfen. De geneeskundige raad voor Gelderland en Utrecht heeft aan de tweede kamer schriftelijk in overweging gegeven de gymnastiek ook als leer vak op de gymnasia in te voeren. Twee Israëlietische hulponderwijzers aan de openbare lagere school te Zwolle hebben den minister van binnenlandsche zaken en de tweede kamer verzocht, bij de herziening der wet op het lager onderwijs ook op de gemoedsbezwaren der adressanten te letten. Deze bestaan daarin dat de Israelietische onderwijzers op vele gemeenten genoodzaakt zijn des Zaterdags werkzaam te wezen. JU a ar het Italiaansch van Grazia IPierantoni Mancini. VIJFDE HOOFDSTUK. MIJNHEER RAFAEL BETOOVERT ZIJN GROOTVADER. Onder het schrijven moet ik bij mij zei ven lachen, als ik bedenk dat de geachte lezer het zeer zeker onbezonnen van mij zal gevonden heb ben dat ik die kostbare stukken in handen van dien trotschen mijnheer had gelaten, maar wel licht heeft hij reeds begrepen wat ik gedaan had alvorens mij naar den baron te begeven, en wel op dienzeltden dag waarop ik mij het nieuwe pak had laten aanmeten. Toen liet ik mij het kantoor van een notaris wijzen en begaf mij daar heen met twee van mijne werklieden; in tegen woordigheid dier beide getuigen liet ik het huwe lijkscontract voorlezen en er vervolgens een afschrift van maken. Ten overvloede ging ik ook naar Bij besluit van gedeputeerde staten van Zuid- Holland zijn benoemd ter provinciale griffie tot adjunct-commies 1' kl. jh'. mr. B. W. Th. Falck en J. L. G. ie Ktitte, laatstgen. thans adj.-comm. 2 kl.tot adj. comm. 2 kl. E. J. van Brederode en G. C. Mingelen, beiden thans 1 klerk. De heer dr. H. van Cappelle, referendaris aan het ministerie van binnenlandsche zaken, geeft in de N. Rott. Ct. eene toelichting van zijne weigering om voor de commissie van onderzoek betreffende de longziekte onder het vee getuigenis af te leggen. De scherpe afkeuring zijner handel wijze door sommige leden der tweede kamer, heeft hem er voornamelijk toe gebracht eene poging te doen om allenop wier achting hij prijs stelt, te overtuigen dat, zoo hij al in de uitlegging der enquête-wet gedwaald mocht hebben, daardoor op zijn karakter als mensch en als ambtenaar geen smet geworpen wordt. Zijne weigering heeft berust op de overtuiging dat de vragen, welke de commissie tot hem richten zou, slechts konden loopen over den meerderen of- minderen ijver en de bekwaamheid, door de onderscheidene ambtenaren aan den dag gelegd in de uitvoering der wet regelende het veeartse- nijknndig staatstoezicht en de veeartsenij kundige politie. Op grond van het schriftelijk eedsformulier, door hem bij de aanvaarding zijner betrekking onderteekend, meende dr. van Cappelle tot geheim houding omtrent deze punten verplicht en tot inroeping van art. 19 der enquête-wet bevoegd te zijn. Hij berust, als leek, in de uitlegging, door bekwame rechtsgeleerden aan dat wetsartikel gegeven, al is zijne dwaling hem ook nu nog niet duidelijk; doch geen geringschatting van het grondwettig recht van enquête, geen zucht tot bureaucratie of bureau-tirannie, hebben deel aan zijne weigering. De gemeenteraad van den Haag heeft besloten aan de directie der Haagsche tramway-maatschappij te vergunnen1° het leggen van een spoor in de Badhuiss.raat en het maken van dubbel spoor van daar naar het hotel des Galeries bij het badhuis, en 2° het leggen van dubbel spoor in de Javastraat, in de Alexanderstraat en in een deel der Parkstraat. Tevens heeft de raad verworpen het afwijzend praeadvies van burgemeester en wethouders op het voorstel van de heeren Kips c. s., om een onderzoek in te stellen naar het gehalte der eet- en drinkwaren, die in de gemeente worden ver kocht met dat onderzoek zal derhalve binnen eenigen tijd een aanvang moeten worden gemaakt. Vadert.) den pastoor en vroeg er nog een extract van. Wat de andere papieren, den brief en het portret aanging, was het zeker vermetel om daarover te beschikken zonder toestemming van den eigenaar; maar wie niet waagt, die niet wint, zegt het spreekwoord en daar mijn hart en mijn vrouw, die twee zijn een, beiden zeiden dat de zaak goed en wel zou afloopen, vertrouwde ik daarop en sloot voor het overige de oogen Dit belette echter niet dat ik mij niet zeer op mijn gemak voelde toen ik 's avonds den open, helderen blik van Rafaël ontmoette. Had ik goed of verkeerd gedaan? Alles hing van den uit slag af! Ik wachtte vol ongeduld den volgenden dag af en ging vóór het bepaalde uur naar het paleis. Andreas wachte mij aan de deur op; hij bracht mij naar zijn kamer en voordat ik een vraag tot hem kon richten begon hij te vertellen: „Ik schoot toe op het geroep van mijn mees ter en vond hem rechtop, midden in de kamer staande, met een geheel veranderd gelaat en flin ker dan ik hem in langen tijd gezien had, zoodat ik hem verwonderd aanzag. Hij hield een portret in de hand, wenkte mij naderbij te komen en zei herkent gij hem Ik gaf een gil en op dat oogen- blik kwam mij een schoonen blonden knaap, die mij zoo dierbaar geweest was, voor den geest, daarna een stoutmoedige jongeling, die zoo goed was voor den ouden Andreas, eindelijk een knap jong mensch, met bruine knevels, die bij het heengaan tot mij zeide: Wij zien elkander nooit KOTARisSEsr. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de ge meente Purmerend, M. E. Booy. thans notaris te Grootebroek. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren de telegrafist 2e klasse J. Spaanstra. onderscheidingen. Vergunning verleend aan mr. C. P. K. Winckel, advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, tijdelijk in Europa verblijf houdende, tot het aannemen der versierselen van ridder le klasse van de Al- brechtsorde, hem door Z. M. den koning van Saksen geschonken. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1300, de kapitein F. C. H. L. van Erckelens, plaatselijk adjudant ie klasse te Amsterdam en ten bedrage van f 925 de le luitenant 0. W. F. Pippengliegen, plaatselijk adjudant 2e klasse te Doesborgh. militie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kolonel L. S. R. Sesseler, als militie commissaris in het 2e district van Limburg, en tot militie-commissaris in het 2e district van Lim burg benoemd de gepensioneerde kolonel J. W. C. van Gorkum. In het prae-advies van het hoofdbestuur der vereeniging „Volksonderwijs" over het aanhan gige schoolwetsontwerp, worden verschillende be zwaren tegen die voordracht, behoudens instem ming met de leidende beginselen, ingebracht. Het gemis van het voorbereidend onderwijs, het niet- vaststellen van het aantal kweekscholen, de te lage minimum-cijfers der bezoldigingen, het gemis van den leerplicht, ziedaar de hoofdpunten, waarover het hoofdbestuur zijne afkeuring te kennen geeft. De slotsom van het prae-advies luidt aldus „Voor het welzijn van het volgend geslacht en tot handhaving van den rang, dien Nederland toekomt, moet voor de school krachtiger gearbeid worden dan het geval kan zijn, indien het regee ringsontwerp ongewijzigd wet wordt. Het heeft niet wat het vrijzinnige deel van het Nederland- sche volk, het optreden van den minister Kap- peyne met vertrouwen begroetendhet recht had van dezen te verwachtenen daarom moeten wij aandringen met al den ernst, die in ons is, op aanvulling en verbetering. Regeering en volks vertegenwoordiging staan voor een zeldzaam ge- wichtigen arbeid, die teekenen zal in het leven weer! Ik bekeek het portret nog eens. Dat wa3 zijn gelaat, dat was zijn lach en zijn blik, en de uniform deed dit alles nog beter uitkomen. Ik kon mijne tranen en snikken niet bedwin gen. De baron zag mij eerst toornig aan en fronste de wenkbrauwen, zooals zijn gewoonte is, maar ten slotte overweldigde hem de herinnering aan het verledene, hij zonk zuchtende in zijn stoel en ik viel aan zijne voeten neder en zoo hebben wij samen geweend. Terwijl Andreas sprak kwam er bijna glans in zijne fletsche oogen; langs zijne magere, verdorde wangen liepen tranen van toewijding en onderda nige liefde; het gemoed van den trouwen dienaar was op dat oogenblik edeler dan dat van een koning. „En toen?" vroeg ik heel zacht, toen Andreas een weinig tot bedaren kwam. „Wij spraken over mijnheer Julius; over den tijd toen hij een kind was en school ging, daarna over zijn arme moeder die al zoovele jaren dood was. Wij spraken over de verwachtingen die hij als jongeling gegeven had, van de slechte vrien den, de ongelukkige tijden en de gevaren der liefde. Eindelijk begon hij mij te spreken van een verwaarloosd kind en ik voelde mijn hart ineenkrimpen. Hij besloot met te zeggen dat de groote heeren van vroeger geen medelijden hadden met die arme wezens, die weliswaar volstrekt geen rechten hebben, maar men moet mensclilievend zijn jegens zijn eigen bloed! Om kort te gaan, van daag tegen 4 uren gaan wij incognito naar van ons vólk.; Die arbeid mag geen half werk blijven,~~waafóver niemand jufcfién zou dan haar vijanden. De nieuwe wet op het lager onderwijs moet ten zegen worden van het land; daartoe mede te werken ligt op den weg onzer vereeni ging zij vervulle haar plicht met waardigheid en ernst". D'. G. J. van der Flier, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Delft, heeft het beroep naar den Haag aangenomen. Op de prijsvragen, door de Nederlandsche toon- kunstenaars-vereeniging ten vorigen jare uitge schreven, zijn tien antwoorden ingezpnden. Een daarvan werd door de commisssie van beoordeeling met algemeene stemmen der bekroo ning waardig gekeurd, t. w. een trio voor piano, viool en violoncel. Bij opening van het naambriefje bleek de componist daarvan te zijnde heer Carl Krill, muziek-directeur te Zeist. Zondag 11. is de internationale tuinbouwtentoon stelling te Gent in tegenwoordigheid van koning Leopold en zijne gemalin geopend. Volgens de Belgische bladen komt de bloemisterij van wijlen den heer van Houtte, te Gent, de eer toe van het eerst den Hollander op het gebied van de hya cintenteelt den prijs te hebben afgewonnen. Dit was, zegt o. a. de Précurseur, het ideaal van den overledene, en zijne weduwe, het blijde nieuws vernemende, moet van aandoening hebben ge schreid. De plechtige viering van het öOjarig bestaan der kon. milit. academie te Breda zal op 23 Sept. e. k. en volgende dagen plaats hebben. Behalve de feestelijkheden, die volgens het programma der hoofdcommissie en volgens dat der academie zelve zullen geschieden, zal er ook vanwege de vereeni ging „voor het Volk door het Volk", een inter nationaal festival van harmonie-gezelschappen, en door het dep. Breda der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid eene tentoonstelling worden gehouden. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. ramtorensehip „Koning der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee V\Enslie, den 30 n Maart jl. onzen kleinzoon om te zien en te oordeelen of deze ons medelijden verdient." „Medelijden ik vrees dat gij u de vingers zult branden; maar laat hij Rafaël maar eerst zien, dan sta ik voor alles in. Hij zal hem betooveren evenals hij mij, mijn vrouw en ieder een betooverd heeft." Ik nam spoedig afscheid van den goeden An dreas en ging heendaar het mij voorkwam dat alles voor den wind ging. Rafaël kende zijn grootvader van aanzien, daarom was ik in tweestrijd of ik hem van het bezoek zou verwittigen of alles aan de Voorzie nigheid overlaten; maar mijn vrouw ried mij hem niets te zeggen en ik vergenoegde mij met naar hem toe te gaan en hem aan de praat te houden om te beletten dat hij uitging. En terwijl hij met grooten ijver aan het ge wone lievelingsportret werkte, hield ik mij bezig met het verschikken der stoelen, het afstoffen der schilderijen en der snuisterijen die op tafel lagen, en gaf aan alles dien aanblik van netheid, die zoo aangenaam is voor het oog als iemand voor het eerst een huis betreedt. Eindelijk riep ik een bloemenmeisje aan, dat voorbijging en kocht voor een halve lire een mand vol rozen, maakte er handig een bouquet van, en zette het in een vaas op den schoorsteen. „Het is alsof ik van avond bruidegom word, dat gij mijn kamer zoo versiert, goede Beppo," zei Rafaël, van zjjn werk opziende, met een glimlach.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1