BUI TE IT LA ND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Kerknieu ws. Marine en leger, Kunstnieuws. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Een ander spreker schetste het nuttige en noo- dige, dat duizenden hunne adhaesie aan het adres van het Verbond betuigen, want nu zijn er bijzon dere redenen om zich krachtiger te doen hooren dan ooit te voren, want in onderscheidene te verwachten wetsontwerpen (o. a. de militiewet) zullen bekwaamheid en ontwikkeling als van ver plichtingen ontlastende voorwaarden worden op genomen. Bedaardheid en gematigdheid werd door spreker aangeraden, want die wind zaait zal storm oogsten, en wat met te veel kracht wordt gevraagd zal door de macht worden belet. Een aanwezige vroeg, wie zal het onderwijs betalen als het kosteloos is, de staat of de gemeente De voorzitter antwoordde, dat adressanten zich daarmede niet hebben in te laten. Onder instemming werd door een ander hartelijk dank gebracht aan het centraal-bestuur voor het stellen en indienen van het adres, terwijl een derde 't betreurde dat de werklieden een ontwerp moeten verfoeien, door den liberaalsten man onder de libe ralen ingediend, tegen wien hij een motie van wantrouwen zou willen zien uitgebracht. Tevens hoopte hij dat de kamer aan de wenschen geen gevolg zal geven, omdat daardoor zal blijken dat zij niet i3 de uiting des volks, hetgeen onbetwist baar is, daar zij niet door het algemeen stemrecht is gekozen. Nadat de voorzitter nog heeft te kennen gegeven dat er uitzonderingsbepalingen moeten worden gemaakt, zoolang de leerplicht, door gebrek aan leerkracht, niet geheel kan worden ingevoerd, bestreed hij het gevoelen van den vorigen spreker, om iets te vragen in de hoop dat het niet zal worden toegestaan. De volgende motie werd door de vergadering aangenomen „De vergadering schenke hare goedkeuring aan het adres en aan de gronden waarop daarin de vier puntenleerplicht, kosteloos onderwijs, voor bereidend onderwijs, herhalings- en voortgezet onderwijs, worden gesteld, teekene de adressen van adhaesie, en wekke alle werklieden en kame raden tot de. teekening daarvan op," Hierna worden de adhaesie-adressen geteekend, die hierna door geheel het land gedurende eenigen tijd ter teekening zullen blijven liggen. {RU.) raad vaïï adel. Benoemd tot lid van den hoogen raad van adel mr. J. C. E. graaf van Lijnden, rechter in de arr.-rechtbank te s' Graven- hage. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats ArnhemJ. G. Troost, thans notaris te Heemse, gemeente ambt- Hardenberg; binnen het arr. Utrecht," ter stand plaats Driebergen: A. Adama van Scheltema, thans notaris te Aalsmeer; binnen het arr. Zutfen, ter standplaats LichtenvoordeD. la Grappe Dominicus, candidaat-notaris te Doesborgh. consuls. Eervol ontslag verleend aan W. H. Senn van Basel als consul der Nederlanden te Bangkok, als zoodanig benoemd J. Salmon, thans consul der Nederlanden te Aden, en in laatstge- melde hoedanigheid benoemd E. C. M. Ooms, thans consul der Nederlanden te Port-Louis op Mauritius. De heer J. L. Fortuijn Droogleever, predikant bij de N. H. gemeente te Tholen, komt voor onder het twaalftal voor de beroeping te Gouda. Met den 26,:I1 April a. s. worden de navolgende officieren geplaats1° aan boord van Zr. Ms. fregat mij weten te zeggen of ik volgens mijn -geweten alles aan het gerecht moet overgeven, of dat ik beter doe mot te zwijgen. Zoo gezegd, zoo ge daan, en daar ben ik." Deze kleine politieke streek bleef niet zonder uitwerking, de baron geloofde dat ik er niets van af wist en ademde vrijer, alhoewel nieuwe ver moedens, gedachten, herinneringen en angst hem bleven agiteeren. „Beppo," vroeg hij met een bevende stem, „hebt gij die papieren bij u?" „Ja, mijnheer. Ik haalde ze uit mijn portefeuille en gaf ze hem. Het wa» de laatste brief van zijn zoon met het portret en het huwe lijkscontract. Wat zag ik toen! De oude man scheen zich zelf niet meer; eerst nam hij het contract en wendde het naar alle kanten, daarop viel zijn oog op bet couvert van den brief en hij stond geheel ontdaan op, hij maakte het open en het portret viel er uit, hetgeen hij echter niet terstond merkte; hij las door en langs zijne ver magerde wangen rolden dikke tranen. Ik zou ook hebben kunnen schreien, maar ik hield mij goed, deed alsof ik niets merkte en toen ik zag dat hij den brief uit had, raapte ik het portret op en hield het hem voor. De baron slaakte een kreet en bedekte dat dierbare gelaat met kussen, daarop bleef hij be sluiteloos staan, zag mij aan en mompelde tus- schen de tanden een vloek, dat alles behalve aristocratisch was. „Beppo, die jongeling was was Evertsende luita ter zee le kl. D. M. G. de Zwart, W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, A. F. J. Frackers, W. F. Wesselink, D. L. M. E. Keus, C. L. de Jong, eerstgenoemde als oudste off de luits. ter zee 2e kl. W. E. Hazenberg, W. C. P. E. de Klopper, J. A. Kloek, J. Wentholt en K. W. H. Goetzde kap. der mariniers D. C. W. Sutherland, om tevens belast te worden met het bevel over het op dien bodem in te schepen detachem. mariniersde le luit. bij dat korps H. B. Stenfert, J. W. van Riel, H. B. van Rhijn, J. R. J. p. Cambier en de 2« luit. A. P. Timmersde off. van gez. le kl. J. B. Coomans de Ruiter en de off. van adm. der le en 3e kl. L. M. van Onselen en F. H. M. Rant2». aan boord van Zr. Ms! wachtschip te Willemsoordde luit. t /z 1\ kl. C. J. de Jong en 2" kl. P. Heyning, benevens de off. van adm. 35 kl. W. A. le Rutteen 3°. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis de luit. ter zee 1' kl. O. C. A. J. Morean, ter vervanging van den luit. ter zee le kl. J. R. Eek, die met den 25"n te voren wordt op non-act. gesteld. De opvoering hier ter stede van het bljjsjjel „De kiesvereeniging te Stellendijk", door het Rotterdamsche tooneelgezelschap onder leiding der heeren van Zuijlen, Haspels en le Gras, zal, naar wij vernemen, den 3BU Mei a. plaats hebben. Over het" spel Van mej. E. Baart, als valen tine in het drama „Onschuldig veroordeeld", wordt door het Handelsblad het volgende gezegd „Wanneer wij mej. Baart moeten beoordeelen in de hoedanigheid van dilettante, dan dienen wij met eenige verschooning té werk te gaan, en kunnen wij volstaan met de mededeeling, dat er wel eenige aanleg merkbaar is, maar zeer veel studie en vooral geleidelijke opklimming van zeer kleine rollen tot meer omvangrijke, noodig wezen zal, om van mej. Baart een goede tooneelspeel- ster te maken. Aan beschaafden toon en gekuischte manieren ontbreekt het haar niet; zij poogt te „spelen" en dit pogen vordert waardeering, al gaat het eigenlijke „spel" nog boven haar krach ten zij dient zich nog te gewennen aan het spre ken in eene groote ruimte, want over het alge meen sprak zij gisteren avond veel te zacht. Heb ben wij echter te maken met mej. Baart, zich voordoende als nieuw licht aan den kunsthemel, als actrice, die zich in staat acht een niet gemak kelijke rol te vervullen, dan aarzelen wij niet te verklaren, dat zij gisteren avond aan de laagst gestelde eischen niet heeft voldaan. Waarschijn lijk is echter onze eerste opvatting de juiste, en is dit inderdaad het geval, dan betreuren wij het, dat eene dilettante de rol van Valentine heeft vervuld. Mej. Baart kan eene goede actrice worden, als zij niet dadelijk te hoog wil." Bij het vernemen van dit oordeel van het Handelsblad over onze stadgenoote, mogen wij niet verzwijgen, dat het ons wel wat bevreemdt, mej. Baart hier zoo geheel als „dilettante" beschouwd te zien, die, voor het eerst de planken betredende, nog met „zeer kleine rollen" zou moeten beginnen. Wij hadden gedacht dat de actrice, die als.Hatma in de „Vorstenschool" en later in de stukjes van mej. Kruseman ontegen zeggelijk getoond heeft meer dan „eenigen aanleg" te bezitten en meer te kunnen dan „pogen te spelen," recht verworven had om als tooneelspeel- ster en niet als liefhebster beoordeeld te worden» Den len Mei a. zal de eerste steen gelegd worden voor den bovenbouw van het rijksmuseum te Amsterdam, welke, naar men hoopt, in drie jaren tijds zoover gevorderd zal zijn dat de af- deeling Oudheden dan in orde zal kunnen worden gebracht. een verre bloedverwant van mijdaarom ben ik zoo aangedaan." „O! dus kent gij gelukkig den familienaam en wat is die grootvader voor een man?" „De grootvader!" „Jade grootvader van den jongeling wien deze papieren toebehooren." „Ik geloof dat die oude man dood is." „0! des te beter; dan zal mijn vriend moed hebben om liet proces te beginnen." „Het proces?" „Als zij hem niet goedschiks willen erken nen, zal het er wel toe moeten komen; gij die zoo goed zijt, zult den armen verlaten wees wel willen bijstaan." „Ik hem bijstaan, maar Beppo „Nu mijnheer, nu gij ze gelezen en gezien hebt moest gij mij die papieren maar teruggeven zeg mij den naam dien gij gelukkig kendet en wees zoo goed mij den raad te geven dien gij mij beloofd hebt," (Wordt vervolgd.) -T t De justitie alhier heeft zich naar IJzendijke begeven tot het instellen van een onderzoek naar een aldaar gepleegden moord. Naar wij verne men zou aan een man en zijne huishoudster op afschuwelijke wijze het leven benomen zijn. De dader, waarschijnlijk een Belg, is voortvluchtig. De scheur in de viaduct over het open Havenfront aan het Westerdok te Amsterdam is in den laatsten tijd zooveel wijder geworden en een gedeelte van den muur is tevens zooveel naar buiten geweken, dat thans werkelijk vree3 begint te ontstaan, dat een stuk uit den muur vallen zal. De benoeming van mr. W. R. Boer tot burgemeester van Utrecht, wordt door het Utr. Dagblad met ingenomenheid begroet. De be noemde was sedert 1851 lid van den raad, sedert 1856 wethouder en heeft reeds tal van jaren, eerst bij de telkens voorkomende afwezigheid, later bij de langdurige ongesteldheid van den heer Kien, het burgemeesterschap telkens waar genomen. In Bucharest heeft een maaltijd plaats gehad, waarvan het menu was als volgt: Oesters uit de Witte zee,. Caviaar van Yilcow, Wut kt. IJsbeerenvleesch, Russische baars, Mayonnaise van visch uit del Brandewijn Pruth, van 99 graden Zuur vleésch van witte vossen, i (1812). Chaud froid a la Balkan, 1 Knut en branche sauce cosaque Carottes a la Dobrudscha, i Sultan-gebraad, - Poolsche wijn Rumenische salade; van IJs a la Sibérie, Turksehe bollen a'la Plewna, c amPa£ne Bessarabisch brood, van iew' Requisitie-kaas, Petroleum. Diplomatieke Vruchten, J De tafelmuziek bestond uit de volgende stukken 1° Plewna (trëurmarsch). 2° Roebel-wals. 3° Duo voor Bombardon en Piccolo door de heeren Nimsky en Saufski. 4" Die Stanislause, quadrille. 5° Treuraria uit de opera: „De conventie van 4 April." 6° De vrede van San Stephano, Russi sche triomfmarseh. De kapelmeester Knoetoff dirigeert eigenhandig. Emérieh (ook Emérique genoemd), de oud president van de Union du Créditis eergisteren met aanneming van verzachtende omstandigheden door het hof van assises van de Seine veroordeeld tot tien jaren tuchthuis, 100 franken boete en de kosten van het proces. Zwarte rok en witte das zijn niet meer ver- eisclit voor de étiquette, althans in Italië. Aan de Milaansche courant Secoio wordt onder dagteekening van 15 dezer uit Rome gemeld, dat koning Humbert verordend heeft, dat het niet meer noodig is bij voorstellingen in het konink lijk paleis in zwarte rok en witte das te ver schijnen ook ridderorden zouden niet meer noo dig zijn. Het gerucht loopt te Rome, dat dit goedvinden des konings eene beleefdheid is jegens zijn nieuwen minister-president Cairoli, die als republikein niets van rok en ridderorden wil weten. t- -L L;- binnenland. Zlerlkzee. Op de heden alhier gehouden vergadering der Zeeuwsche spöorbootmaatschappij is het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op f 45 per heel en 324 per half aan deel. Tweede kamer. Bij de verdere behande ling der wet op het notaris-ambt werd met 53 tegen 8 stemmen verworpen het amendement van den heer van Eek om den graad van doctor in de rechten- te stellen als vereischte voor de be noeming tot notaris. Aangenomen werd met 33 tegen 28 stemmen het amendement van den heer Patijn, om eene tweejarige, in plaats van eenja rige stage voor het notariaat te eischen. Met 48 tegen 12 stemmen werd verworpen een amende ment van den heer van Naamen om de kennis der levende talen als examen-vak te eischen. Woensdag a. voortzetting van het debat. De interpellatie van den heer van Kerkwijk aan den minister van waterstaat (betreffende de brug over de Koningshaven te Rotterdam) zal plaats hebben na de afdoening der aanhangige onderwerpen. buitenland. Kongtantinopel. De Russen versterken de linie van Sehataldja en maken op alle strategische punten verschansingen. In de militaire kringen alhier gelooft men aan verstandhouding met Rusland. (Van 24—31 Maart.) Middelburg, BevallenM. Heijnis, geb. Beuke laar, z. J. F. Pieters, geb. Back, d. S. J. Jonge- pier, geb. Wessels, d. C. J. Janszen, geb. Buijs, z. H. van Meerendonk, geb. de Vos, z. C. M. S. Vreke, geb. du Mee, d. A. Heijboer, geb. Kriek, z. M. E. Gooijen, geb. de Visserj d. G. Isendoorn, geb. Overweel, d. K. van Wezel, geb. van den Berge, z. M. P. J. Hubrechse, geb. Diermanse, z. M. J. den Hartog, geb. Maijs, d. J. Sanderse, geb. Langejan, d. (levenl.) Overleden: D. Hartgerink, man van G. V. Ringma, 25 j. E. B. Kos, d. 23 m. II. P. de Wagter, jd. 23 j. B. J. Remeijn, z. 14 j. M. C. Genevay, jd. 44 j. C. Vrage, d. 15 m. C. van de Putte, vrouw van A. Makuran, 38 j. G. H. Foree, d. 10 d. M. J. Eiff, d. 8 m. J. Touburg, man van M. G. Buskes, 70 j. A. Flink, z. 11 d. J. W. Dommisse, wedB. van J. Vogt, 84 j. (Van 2330 Maart.) Vlissingen. Bevallen: J. W. Kaufmann, geb. van der Plaat, d. J. Jasperse, geb. Stroo, z. D. Vos, geb. Vos, z. C. H. Meijer, geb. Kaljee, d. L. M. Tournoij, geb. van Obergen, d. C. H. Kes- teloo, geb. Roelse, z. J. H. Loekemeijer, geb. van Offenbeck, z. K. Mommaas, geb. Meijers, z. M. L. Blondé, geb. Verhaeghe, z. W. C. Embregts, geb. Elderviel, d. E. J. Meuldijk, geb. van der Steen, z. E. Harinck, geb. Valk, d. OverledenJ. Scheepers, man van W. M. Polij 58 j. J. van der Burg, wed0, van A. J. Swennen, 82 j. J. de Weeze, wede. van J. P. Wolff, 81 j. C. P. Baljé, d. 10 w. J. C. Labent, z. 15 m. Goes. Bevalllen: M. Salberg, geb. Kakebeeke, d. en z. (tweel.) M. K. van den Boogaart, geb. Siepmau, d. Overleden: C. Bosman, wed', van J. de Bruin, 74 j. J. de Wachter, wedr. van M. de Jong, 82 j. H. E. Reijnhout, gehuwd met E. Does, 38 j. Zierikzee. Gehuwd: W. van der Vliet, ge scheiden man 46.j., met J. Rotte, wed6. 51 j. M. Beijen, jm. 20 j., met A. de Jonge, jd. 23 j, Bevallen: C. M. Houdkamp, geb. Muste, d. D. J. Hogerheijde, geb. Stoutjesdijk, z. T. A. van den Berge, geb. Landheer, d. J. Lemson, geb. van Popering, d. C. Vermunt, geb. Axer, d. C. Heijboër, geb. Tromper, z. E. van den Houten, geb. Blom, d. (levenl.) Overleden: F. Put, z. 3 w. A. J. Renters, z. 9 m. L. Schouten, z. 15 m. W. Regoort, d. 12 j. 1 Apr.'s av. 11 u. 35 gr. 31 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 n. 41 gr. 's av. 11 u. 40 gr. 1 Apr. 's morg. 8 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 37 gr 's av. 6 u. 40 gr. De officiëele stukken, tusschen de Engelsche en Russische regeeringen omtrent de congresvraag gewisseld, en aan het Engelsche parlement medege deeld, leveren niets nieuws. Ze bevestigen in allen deele het overzicht van den stand van zaken, ,in ons vorig nommer gegeven. De opvolger van lord Derby is nog niet benoemd. Engeland schijnt voor het oogenblik niet rijk te zijn aan diploma ten, aan wien men in deze troebele tijden de leiding der zaken kan opdragen. Lord Salisbury die genoemd wordt, heeft juist uit den laatsten tijd niet zulke schitterende antecedenten. Zijne met zooveel ophef aangekondigde reis naar de conferentie te Konstantinopel heeft, 't zij dan door zijn schuld of niet, Engeland's positie in de Oostersche vraag eer verslimmerd dan verbeter d. Hij moge zoo bekwaam zijn, als men wil, hij is in ieder geval ongelukkig geweest en dat is een groot gebrek in staats- en andere lieden. Buiten hem noemt men Dog lord Lyons, een overtuigd anti-Rus. Wellicht neemt ook graaf Beaconsfield de portefeuille van oorlog ad interim, op zich. De sleufel der politieke beroeringen is thans in Weenen. Daarheen is de belangstellende blik van ieder gewend. Eene door Andrassy benoemde speciale commissie van hoofdofficieren van den staf heeft ter voldoening aan haar mandaat een rapport uitgebracht, waarvan de conclusie luidt, dat het verdrag van San Stephano moet gehouden worden voor krenkend voor de Oostersche belan gen. „Oostenrijk moet", zegt het rapport, „dien nadeeligen invloed opheffen door uitbreiding van den kring zijner militaire macht over Servië, Montenegro, Bosnië en Albanië." Of zulk een militair-staatkundig rapport ook kan uitvallen naar en geïnspireerd zijn door de politieke behoef te van het oogenblik, durven wij niet beslissen. In ieder geval wórdt een eventueele oorlog er meer populair door, vooral bij het leger. Populair zou de strijd ook in hooge mate zijn bij de Hongaren Zaterdag is in de Hongaarsche kamer openlijk op oorlog aangedrongen. „Men moest zich verstaan met Engeland", werd gezegd onder de levendigste toejuichingen. „Nooit", sprak de heer Szilaghi, „zou het land eene politiek goedkeuren, die de monarchie van een machtigen en zekeren bondge noot zou berooven." Oostenrijk heeft dus voor het oogenblik eene machtige stelling tegenover Rusland en kan zijn eischen stellen. Bij weigering heeft het een krachtigen bondgenoot als het ware voor het grijpen, en Andrassy weet zeer goed

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2