BUITENLAND. T&mtfyt*. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kunst nieuws. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. De Staats-courant van heden bevat het konink lijk besluit van 17 Maart jl. (Stbl. nJ 19), hou dende vrijstelling van meting voor schepen van Italië; alsmede het koninklijk besluit van 18 Maart jl. (Staatsblad n° 20) tot aanvulling van art. 1 van het koninklijk besluit van 28 Mei 1871 (Staatsblad n° 42), houdende verbod van inlading van vee in een schip, naar buitenslands bestemd, zonder voorafgaande visitatie van een veearts van regeeringswege daartoe aangesteld. Gisteren werd te Zwolle de vierde algemeene vergadering van het Multapatiorsbond gehouden onder voorzitterschap van den stichter, den heer Philippona. Het aantal afdeelingen en leden is klimmend en bedraagt thans 21 en 1715. De geldmiddelen zijn in bloeienden staat. Uit het verslag in de Zwolsche Ct. stippen wij verder het volgende aan. Eerst werden behandeld de voorstellen van het bestuur betrekkelijk de oprichting van „bonds- huizen," zijnde inrichtingen, in coöperatieven vorm, door het hoofdbestuur te steunen, waarvan het hoofddoel is de bevordering van gezelllig samen zijn, met wering van misbruik van sterken drank. Deze laatste mag er alleen worden geschonken tot hooger prijs dan in de koffiehuizen, tapperijen enz., zonder dat de kastelein er eenig voordeel van mag genieten en met bevoegdheid van het bestuur om ieder oogenblik den verkoop te ver bieden. Vervolgens werd de beraadslaging geopend over het voorstel tot het uitlokken van een algemeen petitionnement aan de regeering, tot beperking van het misbruik van sterken drank. De hoofd strekking is het verzoek tot het beperken der drankhuizen tot 1 op 1000 inwoners. Door den heer van Dedem, burgemeester van Hoorn, werd er op gewezen, dat soortgelijk adres niet veel gevolg zal hebben, zoolang de overtuiging niet meer doordringt, dat er werkelijk te veel jenever gebruikt wordt. Een parlementaire enquête zou ons verder brengen dan een adres. De heer Goeman Borgesius verdedigde het adres. Er bestond, naar hij deed opmerken, algemeene bekendheid omtrent de kwaal; ieder gaf dit toe, maar men vroeg naar practische middelen en nu is de beperking der drankhuizen een van die wenschelijke practische middelen. Hetgeen in Engeland geschied was, bewijst, dat werkelijk het beperken van tapperijen een der meest afdoende middelen is. Spr. verwachtte weinig van het denkbeeld om een parlementaire enquête in te stellen, zooals o. a. in 1855 was gebleken. Rochussen heeft toen aan de kamer wel een voorstel ingediend voor ee'n enquête, maar dit is verworpen. Toen is er een commissie benoemd om er over te rapporteeren. De feiten w^ren, zoo sterk, dat de commissie, die trouwens ook tegen bet nemen van maatregelen vanwege den staat was, toch door den drang dei- feiten werd geleid te verklaren dat de beperking- der tapperijen werkelijk wat zou geven. Daar is het echter bij gebleven. Dit middel worde zeer krachtig tèr hand genomen en ieder werke, met 't oog op het ontzettend drankverbruik in ons land, daartoe vol ernst en krachtdadig meê. Hij kon niet toegevendat men wachten moest tot de publieke overtuiging wakker is. Als men daarop moet wachten, dan kwam ér nooit ietseen minderheid moet een dergelijke overtuiging doen kennen. Dit is in Amerika in den staat Maine geschied, waar éen man, door krachtige overtuiging gedreven, verkregen heeft dat de verkoop van sterken drank werd verboden en hij alleen in apotheken te verkrijgen is als geneesmiddel. Dit schitterende voorbeeld eerst een utopie geacht is nu door 14 staten gevolgd. De spreker gaf echter toe, dat er andere en betere maatregelen te nemen waren, dan beperking van - VIERDE HOOFDSTUK. IK 6A OP MIJN EIGEN GELEGENHEID DEN DRAAD ZOEKEN. En ili dacht er eens over en op zekeren mor gen meende ik dat ik er achter was. Van mijn werk komende liep ik aan bij den kleermaker op den hoek van San Lorenzo, een oud schoolkameraad van mij, een van dezulken die u onverslij telijke waar verkoopen en zich niet met de modes inlaten; en ik bestelde een nieuw vest en een lakensch buis. Ik koos de mooiste stof uit het stalenboek en terwijl hij mij de maat nam, vroeg hij lachend „Zeg eens hebben ze u ook afgevaardigde ge maakt, dat ge u zoo in 't zwart steekt „Ja juist, afgevaardigde, - antwoordde ik eveneens lachend gij hebt den spijker beter op den kop geslagen dan gij denkt." Mijn vriend hield woord en den volgenden Zondag had ik het nieuwe pak. Ik scheerde mij met de meeste zorg; trok een schoon gestreken overhemd aan, zoo stijf als bordpapier, deed een zwarte das om, waardoor ik er uitzag 'als een notaris, kuste mijn vrouw, die mij aankeek alsof ik mij uit een grap verkleed had, en begaf mij op weg, met eenige van de papieren uit het ge heimzinnige kistje in een portefeuille bij mij. Toen ik het paleis van den baron bereikte sloeg het tien uren. Ik begreep dat het »og te vroeg het getal tapperijen, maar dit is althans éen middel. De vergadering verklaarde daarop in te stemmen met den geest van het adres. Tot plaats der eerstvolgende vergadering werd gekozen Breda. De heer Heldt stelde voor, dat Multapa tiorsbond een adres richte tot de regeering tot de invoering van leerplicht in 't nieuw ontwerp, waarbij de heer Hartogh Heijs van Zouteveen er op wees, dat in 't nieuw schoolwetsontwerp ook 't voorbereidend onderwijs niet geregeld werd. De heer Goeman Borgesius merkte op, dat leer plicht een zaak was van politieken aard, die de leden verdeelde. Multapatiorsbond moet die quaestie niet aanroeren. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester dei- gemeente Utrecht mr. W. R. Boer, met ingang van 1 April a. marine. Op verzoek met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse 0. J. E. baron van Wassenaer Catwijck. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2" klasse A. Jager, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen1° van het ijzeren kruis 2« klasse, liem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken; 2° van het ridderkruis le klasse der Wurtembergsche Frederiksorde, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg toegekend, en 3° van de Duitsclie medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indiscken ambtenaar A. H. Kuipers, laatstelijk marine-magazijnmeester te Batavia, thans met verlof hier te lande. Benoemd II. W. van Malsen te Amsterdam, tot hulpprediker bij de inlandsohe Christengemeenten in Nederlandsch-Indië. Te Batavia wordt geld ingezameld voor de op richting van bewaarscholener was daarvoor een anonieme gift ingekomen van f 1000. In het tooneelstuk, dat eerlang door het gezel schap van den heer Driessens alhier vertoond zal worden, treedt lieden avond mej. E. Baart in den stadsschouwburg te Amsterdam op. Hare rol is die van Valentine. Van het stuk, dat hier ter stede als „Een beroemd proces" en in het Fransch als Une cause célêbre opgevoerd wordt, heet de Am- sterdamsche vertaling„Onschuldig veroordeeld." Een kleine halve eeuw geleden zou eene op voering van Victor Hugo's Eernani in den stads schouwburg te Amsterdam nog voor een letter kundig événement .gegolden hebben. Sedert den 26fn Februari 1830, toen deze groote veldslag tusschen klassiek en romantiek in het Théatre Frangais te Parijs het eerst geleverd werd, zijn de hartstochten vrij wat bekoeld en het tegen woordig geslacht is te verstandig om zich over een drama zoo in het harnas te jagen. Toch verdient het nog vermelding, dat het Fransche tooneelgezelschap van Amsterdam eergisteren de bekende figuren van don CarlosRug Gomes en dona ySol weder met vrij grooten bijval voor het voetlicht hebben gebracht. Niet éen Amsterdam mer heeft echter roeping gevoeld om zijn buur man wegens te heftig toejuichen of te aanhoudend uitfluiten in het haar te vliegen, zooals indertijd was en begon op en neer te loopen, waarbij ik mij van lieverlede den moed en de vastbera denheid der laatste dagen voelde ontzinken. Daarover werd ili boos op mij zei ven en haastte mij aan te kloppen. De portier deed open. „Zoo, wien zoekt gij?" vroeg hij op den barscben toon aan bedienden van groote lui eigen. „Den baron." „Alsof de baron u zou kennen." „Zeker! Ik ben Beppo de meesterknecht. Uw heerschap en ik kennen elkander al zoo lang." „Goed, ga dan maar door; maar bedenk dat de oude man erg verminderd is en dat er in een eeuwigen tijd niemand is geweest die hem kwam opzoeken. Zij gaan allemaal regelrecht naar mijnheer Julius, die binnen kort zelf baron zal wezen." Ik gaf geen antwoord en beklom heel langzaam' de trappen, veegde het zweet af dat mij van het voorhoofd gutste, minder door de warmte, dan door een zekere innerlijke onrust die veel van angst had, ofschoon het mij nu voor mijn eerge voel spijt dat. ik het bekennen moet. vA'i :'i i W«r<m vtraolgd.) te Parijs bij iedere voorstelling gebeurde, en zelfs tegenwoordig nog niet volkomen uit de mode is. Kerkvergaderingen en krakeelvergaderingen zijn woorden van meer dan uitwendige verwant schap. Dit blijkt o. a. uit een bericht in de Zutf. Ct., omtrent het voorgevallene in eene ver gadering van afgevaardigden voor de verkiezing- van een lid der centrale commissie voor de zaken van het Israëlietisch kerkgenootschap, den26en dezer te Nijmegen gehouden. Na eene zeer onstuimige gedachten wisseling werd, met 15 stemmen van de 30 en éen twijfelachtig ingevuld stembiljet, als verkozen verklaard de heer P. van Perlstein te Doetinehem. Op de 14 andere biljetten kwam de naam voor van den heer Waterman te Arnhem, maar nu betuigen 15 afgevaardigden dat zij op den heer Waterman gestemd hebben. Niettegen- v staande hun protest, waarbij een lid van het stembureau zich aansloot, verklaarde de voorzitter, de heer van Praag, de vergadering gesloten en den heer van Perlstein tot lid der centrale com missie gekozen. Hiertegen zullen nu de 15 straks bedoelde afgevaardigden bij de permanente com missie in verzet komen. Donderdag avond werd in de Christ, geref. kerk te Zwolleeen biduur gehouden voor de Christelijke school, waarin ds. Gispen voor een talrijke schare als voorganger optrad, die o. a. zeide, dat het openbaar onderwijs, uit den satan is, en er toe zal leiden dat onze nakomelingen, evenals onze voorouders de Batavieren, heidenen zijn, hetwelk alleen door de Christelijke school kan worden voorkomen, waarom hij dan ook zijne gémèenteleden aanspoorde, om aan het alge meen gebed, dat de volgende week tegen het aanhangige schoolwet-ontwerp zal gehouden wor den, deel te nemen en al het betamelijke te doen, dat bet ontwerp niet wordt aangenomen. De kleine industrie zoekt naar eene gped- koope beweegkracht; zal zij de mededinging met de reusachtige fabrieken van den tegenwoordigen tijd vol kunnen houden, dan moet zij zich eene kracht kunnen verschaffen, die haar niet duurder te staan komt dan de stoom den fabrikant in 't groot kost. 't Is van algemeene bekendheid dat een stoomwerktuig van groote afmeting oneindig voordeeliger is dan een van kleine, zoodat voor de kleine industrie de stoomkracht weinig nut heeft. Men zoekt daarom naar een kracht, die met voor deel in 't klein kan worden toegepast én de uitvindingen van warme-luchtmachines, gaskracht- machines, water-motoren, electro-motoren danken hun oorsprong aan dat zoeken. Geen van die uitvindingen evenwel voldoet aan het beoogde doel. De volgende tabel maakt het duidelijk; zij geeft aande kracht die de kleine industrieel kan aanwenden, met de kosten uitgedrukt in centen per paardekraclit per uur. Handenarbeid120 cent. Paardenarbeid27 Kleine stoommachine18.6 Warme-luchtmachine17.1 Gaskrachtmachine15.3 Watermotor (aan waterleiding ver honden) 57.3 Geen dezer krachten dus kan door denkleinen industrieel alleen voor zichzelf worden aangewend. Op grond dezer overwegingen zal ook te Amsterdam eene inrichting verrijzen, waarin stoomkracht kan worden gehuurd. De heer Symons, ingenieur, zal deze ondernemen. Te Rotterdam kwam reeds zulk een zaak tot stand. Men bere kent, dat dan de paardekraclit zou kunnen worden geleverd tegen f 360 per jaar, zijnde omstreeks 11 cent per paardekraeht per uur. {EU.) De prijs van 1000 franken, door het gemeente bestuur van Antwerpen uitgeloofd voor een popu lair geschrift over de Spaansche Furie, is behaald door den heer H. van den Bosch, aldaar. De gemeenteraad van Haarlem heeft de be slissing omtrent het oprichten van abattoirs aan gehouden, daar een 40tal slachters hunne bezwaren daartegen te kennen geven. Van het bestuur van den schouwburg is een verzoek ingekomen om een gemeentelijk subsidie van f 1500 's jaarsindien het vooruitzicht daarop gegeven wordt, is de commissie voornemens een plan te ontwerpen om het gebouw tot 800 zit plaatsen te vergrooten, daar het in de tegenwoor dige behoefte onmogelijk meer voorzien kan. De reserve-vloot van Engeland bestaat uit twaalf pantserschepen en achttien niet-gepant- serde oorlogsschepen. De pantserschepen meten samen 135,800 tonnen, voeren 229 stukken en tellen eene bemanning van 8600 officieren en minderen. De niet-gepantserde schepen meten 30,000 tonnen en voeren 128 stukken en 3200 man. Dan blijven ter kustverdediging nog zeven pantserschepen over, benevens 32 lianonneerbooten en vier houten fregatten voor den havendienst. Dit alles staat, men lette wel, buiten de actieve marine, Of de equipage, om deze schepen te bemannen, enkel op papier of ook in werke lijkheid aanwezig is, meldt onze .bron"niet. De Fransche minister- van onderwijs, de heer Bardoux, heeft aan den heer Duqueshel, den directeur van het théatre de VOdéon, een brief geschreven, om hem er opmerkzaam op te maken, de staat zijn schouwburg niet met fr, 100,000 subsidieert, om hem in de gelegenheid te stellen een literarisch prulstuk als de Joseph Balsamo van Dumas met groote pracht op te voeren. De directeur zal voortaan te zorgen hebben, werken op te voeren, die van een hooger streven op dramatisch gebied getuigen. De Figaro meldt, dat de diamanten van koningin Isabella, die in bewaring zijn bij de Fransche bank en eene waarde hebben van ver scheidene millioenen, in Juli a. publiek zullen verkocht worden. BINNENLAND. Bergen-op-ïoom. De te 9.20 uren van Vlissingen vertrokken sneltrein is heden morgen bij Bergen-op-Zoom ontspoord. Persoonlijke on gelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Amsterdam. Op de heden alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij is het diyidend op 58 gulden per aandeel bepaald. 's Gravcnliage. De minister van financiën heeft aan de kamer medegedeeld in zijn schriftelijk antwoord op het verslag over het wetsontwerp betrekkelijk, den aanslag der beetwortelsuiker- fabriekanten, dat de Nedcrlandsche regeering onlangs aan de buitenlandsche gouvernementen heeft medegedeelddat eene iets beteekenende verlaging van den accijns voorshands uiterst ge waagdÏS, teiwijl de exercice en het entrepotstelsel ernstige bedenkingen vinden. Daar dit, zegt de minister, de eenige grondslagen voor eene internationale regeling zijn, zoo zoekt de regee ring zeer ernstig naar middelen om uit den tegen woordigen toestand te geraken. Verandering dei- classificatie en vermindering van den accijns komen daarbij in aanmerking. In elk "geval moet voorshands de bestaande accijns wet.' onveranderd blijven. BUITENLAND. Brussel. Ilet Journal de' Constantinople wil dat de Russen van plan zijn Bujultdéré te bezetten. Het Journal de St. Pétersboarg zegt dat Rusland geene concessiën zal doen, maar met de wapenen in de hand zal afwachten of men hem de door opofferingen verkregen resultaten zal betwisten. De Globe weerspreekt de juist heid der benoeming van lord Salisbury tot minister van buitenlandsche zaken; er zou nog geen be sluit genomen zijn. Londen. Volgens de Standard heeft Rusland van de Porte verlangd, dat zij de verwijdering der Britsche vloot zou eischen. De Engelsche gezant Layard antwoordde dat, volgens de in- structiën zijner regeering, de vloot blijven moest tot de Russische troepen aftrokken. Petersburg. Het Journal de Saint Péters- bourg hecht aan het aftreden van lord Derby groot gewicht en verklaart dat geen bedreigingen in staat zullen zijn om Rusland te bewegen af stand te doen van de vruchten der gebrachte offers. 29 Mrt. 's av. 11 u. 38 gr. 30 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 37 gr. 's av. 6 n. 37 gr. Terwijl in een groot gedeelte van Europa de geest der staatslieden wordt bezig gehouden door de groote vraag van vrede of oorlog, gaat Frankrijk rustig door met zijn wetgevenden arbeid. Welk een verschil met vroeger tijd. De minste wolk aan den politieken hemel van 1848 tot 1870 veroorzaakte in Frankr jk zekere agitatie en onrust. Kunstmatig werden de hartstochten van het licht ontvlambare volk opgezweept, zoo dat de oppervlakkige toeschouwer meende, dat het werkelijk de Fransche volksgeest was, die den mond vol had van guerre en gloire. Schit terend logenstraft de Fransche natie thans die meening. Rustige ontwikkeling van gezonde maatschappelijke instellingen, gesteund en zoo min mogelijk belemmerd door een goed ingericht staatsbestuur, geldt ook haar voor het hoogste goed. Het is een aangenaam rustpunt voor het oog van den dagbladschrijver, wanneer hij van tooneelen van onbetamelijke winzucht en verbre king van als heilig aangegane overeenkomsten, van het weifelend en stilzittend aanzien dier con tractbreuk door anderen, van intrigues en fijn gesponnen diplomatieke valstrikken, den blik kan wenden naar eene parlementaire vergadering, •wier meerderheid met kalnien, doeh vasten tred voortgaat op den weg,dien ze zich afgebakend heeft, steeds met hetzelfde doel voor oogende verheffing van eéne. natie, die, wellicht meer dan eenige andere, gevaar' beeft geloopen hare edelste

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2