Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d erw ijs. Kerknieu ws, Kunstnieu ws. Marine en leger. Rechtzaken. Verknopingen en aanbestedingen. zondere scholen. Aan de eersten: op eiken len Januari het maken eener lijst van alle kinderen van 6 tot 12 jaren in de gemeente. Aan de tweeden: op denzelfden datum het maken eener lijst van hunne leerlingen. Zijn de gemeente-ambtenaren in het bezit van al die lijsten en lijstjesdan moeten zij aan 't vergelijken. Een knaap of meisje, die op de kinderen-lijst wèl, maar op een der school- lijsten niet voorkomt, is, wanneer hij, dit voegt de wet er wijselijk 'bij, intusschen niet naar elders vertrokken of gestorven is, een school-verzuimertje. Als een afschrikkend voorbeeld wordt zijn naam dan op een derde lijst geplaatst, bestemd om in 't openbaar aan geplakt te worden. De ouders of verzorgers van zulk een kind kunnen geen ondersteuning, van welken aard ook, van de gemeente krijgen. Men ziet, éest simple comme bonjour. Alleen, wanneer men weet dat er b. v. te Amsterdam 34,000 schoolkinderen zijn, waarbij nog gevoegd moeten worden zij die geen en zij die huis onderwijs ontvangen, zal men, zich het Am- sterdamsclie schoolverzuim-bureau aan 't werk denkende, eene herinnering aan zeker circum- locution-office misschien niet kunnen onder drukken. Op dit hoofdstuk komt ons een eenvoudig amendement zeer wenschelijk voor. Men bepale in de wet: „Geen onderstand, van welken aard ook, zal van gemeentewege worden verstrekt aan personen, die niet het schriftelijk bewijs kunnen overleggen dat de kinderen, aan hunne zorg toevertrouwd, behoorlijk onderwijs genieten. Dit bewijs moet afgegeven worden enz." Daar de onderstandvragers in den regel niet ver zuimen zich op hun „arme bloeden van kinde ren" te beroepen als op zoovele titels van onderstand, zal de gewenschte strafbedreiging langs dien weg vrij wat gemakkelijker toe te passen zijn dan door de ontzettende lijsten makerij en lij stenvergelijking van het ontwerp. De aanplakking der namen zal zonder bezwaar achterwege kunnen blijven, dewijl, naar wij voorzien, zeer weinigen zich met de lezing daarvan zullen ophouden, en de ouders of ver zorgers der niet-schoolgaande kinderen het minst van allen. Art. 82 van het ontwerp, waarbij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt toe gekend het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren te verbieden, komt ons voor in eene schoolwet een hors d'oeuvre te zijn. De regeling van den kinderarbeid is een te gewichtig onderwerp om het in 't voorbijgaan, als onder deel van een ander groot volksbelang, te regelen. Wanneer wij thans nog eens het geheele wetsontwerp overzien, dan komen wij tot de slotsom dat het verbetering brengt op bijna alle punten, waar de wet van 1857 gebrekkig gebleken is. Het herhalingsonderwijs doet een stap vooruit; de kweekelingen worden als onderwijskracht grootendeels verwijderd; voor hunne opleiding wordt beter gezorgd; de te groote uitgebreidheid der schoolklassen wordt besnoeid; de bezoldiging der onderwijzers ondergaat eenige verbetering het staatstoezicht wordt versterkt'aan gemoedsbezwaren wordt te gemoet gekomen voor zoover zulks op het standpunt der grondwet mogelijk ishet school verzuim wordt bestreden, ook door de ge- stelden allebei toen wij het rijtuig zagen met denzelfdfen ruiter naast het portier. Maar de grootvader was er ditmaal niet bij, het rijtuig reed langzamer en ik kon den verliefden blik opmerken, welken de jonge dame op onzen schilder liet vallen en die voor hem was als manna uit den hemel. Die kinderen hebben elkaar inderdaad lief dacht ik bij mij zeiven en Eataël is toch een groote zot, altijd in een goeden zin wel te ver staan. Ik begeleidde hem tot aan zijn woning, ofschoon hij mij met zijne oogen duidelijk te kennen gaf: ga heen en laat mij met rust, maar als het in mijn kraam te pas komt kan ik mij ook wel dom houden. Toen wij in zijn atelier waren zette ik allerlei schrijfgereedschap op tafel, terwijl hij geheel ver diept was in een doek, waarop de schets van een portret stond, en geen acht op mij sloeg. Men begrijpt reeds dat dit het portret van het meisje was, gelijkend als twee droppelen waters. Toen alles klaar was nam ik den verliefden mijnheer bij den arm, deed hem nederzitten en gaf hem de pen in de hand. Hij liet mij begaan alsof hij droomde, maar op eens kwam hij tot zich zeiven, zag mij aan, bekeek daarna het papier en de pen, dacht even na, schreef een naam boven aan de bladzijde en verder een brief waar geen einde aan kwam. Wordt vervolgd.) meentebesturen op te wekken tot maatregelen ter aanmoediging van het schoolgaan. Aan verbetering door amendementen heeft het ontwerp zeker in sommige opzichten be hoefte. Wij vertrouwen echter dat het gemeen overleg tusschen regeering en vertegenwoordi ging daartoe zal leiden, opdat de lang ge wenschte herziening onzer schoolwet nu eindelijk eene waarheid worde en de hand geslagen kunne worden aan zoo menige verbetering, welke op wetge,vend gebied ten onzent eene zoo dringende behoefte is. Thans meldt het Nieuws van den Dag dat de berichten omtrent een huwelijksplan van Z. K. H. prins Hendrik v a n all en gr o nd ontblo o t zijn. Zooals de tegenspraak daar ligt, is ze bijna onaannemelijk. Wij kunnen niet gelooven dat een blad als de N. Rott. Ct. een dergelijk bericht in de wereld zou zendenzonder e e n i g e n vertrouwbaren grond. Indien echter ook maar blijkt dat de aankon diging voorbarig is geweest en niet door uitvoering gevolgd wordt, is het, naar ons inzien, ten zeerste te betreuren dat de vermelding heeft plaats g'ehad. 't Is alsof tegenover vorstelijke personen de regelen der welvoegelijkheid niet meermaar minder behooren in acht genomen te worden dan tegen over particulieren. Provinciaal blad n° 38 bevat eene circulaire van den commissaris des konings in Zeeland, waarbij de ingezetenen worden opgewekt, bij den aanvang van het voorjaar, tot verdubbelde waak zaamheid tegen den Colorado-kever. De burge meesters worden tevens uitgenoodigd om van insecten, welke verdacht worden tot deze kever- soort te behooren, onverwijld een exemplaar te zenden aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben P. de Broekert, op zijn verzoek, met 1 Mei a. eervol ontslagen als afslager van de zeevisch en in diens plaats benoemd Anth. de Broekert, thans assistent-afslager. In de Dinsdag jl. te Veendam gehouden ver gadering van de aldaar bestaande afdeeling van het Anti-dienstvervangingsbond, is die afdeeling, ruim 60 leden tellende, met algemeene stemmen ontbonden. ouderscheidingen. Verlof verleend aan J. Foc- kens, vice-consul van Portugal te Harlingen, tot het aannemen van het ridderkruis der Christus-orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Ter zake van de jongste krijgsverrichtingen in de Noorderdistricten van Zuid-Celebes, tegen kraëng Bonto-Bonto en zijne aanhangers, benoemd tot ridder der orde van deu Nederlandschen Leeuw, de majoor der infanterie van het leger in Neder- landsch-Indië C. C. Prager, destijds kommandant der expeditionaire troepenmacht in de Noorder districten van Zuid-Celebes, en verder bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederlandsch- Indië als hier te lande, ter zelfder zake eervol zullen worden vermeld: de kapitein der infanterie M. II. Vis, de le luitenant der cavalerie J. A. Bras, de 2e luitenant der infanterie (sedert bevorderd tot len luitenant) A. Ernste, en de korporaal der infanterie (sedert bevorderd tot sergeant) K. Her mans, allen van het leger in Nederlandsch-Indië. Tevens is bij voormeld besluit tot ridder dei- orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd J. Bensbach, assistent-resident ter beschikking van den gouverneur van Celebes en onderhoo- righeden. procureurs. Benoemd tot procureur bij de arrondisscments-rechtbank te Winschotennr'.Z. W. Straatman, advocaat te Winschoten, en J. J. So er, te Rotterdam. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan G. Verdooren als notaris te Aardenburg. [Gisteren reeds onder Tel. ber. gemeld.] pensioenen. Pensioen verleend aan A A. A. Stuten, ontvanger der directe belastingen ens., ten bedrage van f 2214, wegens ouderdom en diensttijd, en aan F. H. Neiszen, ingenieur-veri- ticateur van het kadaster, ten bedrage van f 1718, wegens lichaamsgebrek. topographie. Bepaald dat, te rekenen van 1 April 1878, aan het hoofd van de Topograpliische inrichting zal staan een burgerlijk ambtenaar, met den titel van directeur, en als zoodanig benoemd de hoofdcommies, technische opzichter bij die inrichting, C. A. Eckstein. [Gisteren reeds onder Tel ber. gemeld.] leger. Buiten werking gesteld het kon. besluit van den 14™ Mei 1877, waarbij de 2e luitenant S. Mesch, van het wapen der infanterie hier te lande, voor den tijd van vijf jaren werd gede tacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indie, voor zooveel die detacheering betreft, en genoemde 2e luitenant in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Eervol ontslag ,uit M*. militairen dienst verleend aan den met verlof hier te landè aan wezigen officier van gezondheid der le klasse van het leger in Nederlandsch-Indië H. J. Wefers Bettink, met ingang van den len April, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsge breken, met toekenning van den titulairen rang van dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse, alsmede van pensioen. telegraphie. .Benoemd bij de rijks telegraaf, met ingang van 1 April a., tot onderdirecteur G. H. Harmes en G. II. Sweers, beiden thans telegrafist der eerste klasse; tot telegrafist dei- tweede klasse, G. J. A. Menningh, thans telegrafist der derde klasse; tot telegrafist der derde klasse, J. L. Storm, J. van Boven, H. A. Spaarenberg, C. Dronkers, F. A. van Vuuren, J. J. Hetterschij, E. A. Alings en H. J. H. Hulsman, allen thans klerk der tweede klasse. In de Wekker kwam dezer dagen een adver tentie van het gemeentebestuur, van Wamel voor, waarbij voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar uitsluitend Roomsch- katholieke sollicitanten werden opgeroepen. Het nommer van dit blad, waarin deze adver tentie voorkwam, is onder particulier adres aan den minister van binnenlandsehe zaken toegezon den, zoodat er alle reden bestaat om te verwach ten, dat aan deze wetschennis een einde zal gemaakt worden. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Zuidzande de heer J. C. Y. Bussingh de Vries, thans predikant te Terheijden (Noord-Braband). Op eene veiling van moderne schilderijen te Amsterdamnagelaten door wijlen den heer P. Langerhuizen, zijn in het geheel 77 schilderijen verkocht, die te zamen ƒ118,959 hebben opge bracht. Ziehier eenige der voornaamste prijzen J. Bosboom, „de Kerk te Edam' ƒ4400; L. Gal- lait, „Mijmering" f 11,000; J. F. Hoppenbrouwers en C. Rochussen, „Wintergezicht" f 6435; B. C. Koekkoek, „gezichtop de Moezel" f 5005:11. Leijs, „Rembrandt in zijn atelier" f 4675; id. „de Wa pensmid" f 4400C. Springer, „gezicht te Middel - burg" f 1430; id. „gezicht te Veere" f 1430." De heer Rubinstein heeft gisteren avond te Rotterdam op een concert der maatschappij „de Voorzorg" gespeeld en daarna deelgenomen aan een souper, dat hem door eenige muziekliefheb bers, onder voorzitterschap van den burgemees ter, eerevoorzitter der genoemde maatschappij, werd aangeboden. Landbouw. In de jury der internationale tentoonstelling van tuinbouw, welke van 31 Maart tot 7 April a. te Gent gehouden zal worden, hebben elf Nederlandsche leden zitting, onder welke ook de heer m". W. G. M, de Jonge van Ellemeet, te Oost- kapelle. De luitenants ter zee le klasse J. F. M. Lange, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie bij 's rijks werf te Amsterdam, en A. van Linden van den Heuvell, gedetacheerd bij het departement van marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling hydrograpliie, en de officier van administratie 1= klasse J. A. Wal deck, dienende aan boord van Zr. Ms. opleiding schip Admiraal van Wassenaer, worden met den laatsten April a. op nonactiviteit gesteld, en met den 1™ Mei daaraanvolgende vervangen, respec tievelijk door de luitenants ter zee 1? klasse W. A. Arriëns en jhr. T. E. de Brauw en den officier van administratie le klasse G. H. Verboon. Het arrest van het hof te Leeuwarden in zake den heer v. R., schrijver van een ingezonden stuk in de N. Veend. ct., waardoor de burgemeester van Muntendam en Meeden zich beleedigd achtte, luidde anders dan wij, op gezag van andere bladen, vermeld hebben. Het vonnis der rechtbank te Winschoten toch werd vernietigd en de beschul digde vrijgesproken. Nv. d. D) De persoon van J. P. O., beschuldigd van feitelijke aanranding der eerbaarheid, gepleegd onder de gemeente Zierikzee, in Sept. en Dec. jl., is gisteren door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. De scholieren te Arnhem voeren weder oor log, een periodiek verschijnsel. Het schijnt even wel, dat het thans met medeweten en goedvinden der ouders en onderwijzers geschiedt. Althans de strijdlustigen dragen gekleurde banden om de pet, om zich te doen kennen. Er ontbreekt maar aan dat sommigen ook roode kruisen dragen. De minister van binnenlandsehe zaken heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog en na advies^'van de inspecteurs van het middelbaar onderwijs, een schrijven gericht aan de directeu ren der rijks hoogere burgerscholen, om hen uit te noodigen het onderwijs aan de hoogere bur gerscholen met öjarigen cursus voortaan zóo in te richten, dat de leerlingen, die met vrucht de drie laagste klassen hebben doorgeloopen, in staat zijn het toelatings-examen voor de koninklijke militaire academie te Breda af te leggen. Dien tengevolge zullen de programma's dier scholen moeten gewijzigd worden. De minister is o. a. van oordeel, dat het onder wijs in de scheikunde eerst in de vierde klasse kan aanvangen en dat in de natuurkunde in de derde klasse kan worden uitgebreid. De commissie voor kunst voor de Parijsche tentoonstelling heeft tot nog toe alle ingekomen portretten van den maarschalk moeten weigeren. Hunne kunstwaarde was niet hoog genoeg om ze eene plaats waardig te keuren. Een portret van mevrouw de Mac Mahon door Cot is aangenomen. Dinsdag morgen vervoegde zich een burger uit Vught in een der kazernes te 's Bosch met worst, die hij tegen zeer geringen prijs te koop aanbood. Eenige soldaten maakten daarvan ge bruik om zich een3 te goed te doen. Dienzelfden avond meldde zich een hunner ziek en den volgen den morgen was hij reeds een lijk. Nog 6 anderen zijn thans ongesteld. Men denkt in de worst, die onderzocht wordt, vergif te vinden. Ook in Duitschland maakt de bouwstijl der rijksgebouwen nu en dan een punt van gedach- tenwisseling uit. Bij de behandeling van de uit gaven voorpost- en telegraafdienst in den rijksdag beklaagde de afgevaardigde Demmler zich, dat de groote gebouwen, voor dezen dienst bestemd, meerendeels opgericht werden met volkomen ver- waarloozing van den goeden smaak. De bekende ultramontaan Reichensperger maakte van deze gelegenheid gebruik om ook voor deze gebouwen den gothischen stijl aan te bevelen. „Over het algemeen", zeide hij, „is de Gothiek de stijl der doelmatigheid en van het gezond verstand!'. Al zien wij in den een of anderen bouwstijl ook niet dadelijk een middel tot verbreiding van eene politieke lichting, is het toch opmerkelijk na te gaan, wie de sterke verdedigers der veelbe sproken Gothisehe bouworde zijn. binnenland. Tweede kamer. Het wetsontwerp tot af schaffing der oificieele stempeling van de haring vaten werd eenparig aangenomen, zijnde het tijd stip dor invoering bepaald op 1 Juni 1879. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der wet op hot notarisambt, verklaarde de heer Gratama, ofschoon zijn weiischen niet vervuld werden, op grond zijner parlementaire ervaring te zullen aannemen wat in de goede richting leiden kan, behoudens eenige wijzigingen, die hij wenscht, speciaal betrekkelijk de bepalin gen omtrent het toezicht. Ook de heer van Leeu wen wilde de beginselen van het ontwerp goed keuren, hoewel hij zeer tegen het partijdig drijven naar partieele regeling dezer materie is. De heer Geertsema, die gaarne het doctoraal examen als eiseh voor de toelating had gezien, adviseerde toch in gelijken zin als de heer Gratama omdat reeds het voorschrift van het staatsexamen eene goede urgente verbetering had te weeg gebracht. De heer van Eek verlangde eene geheele herzie ning der wet en eene toezegging van den minister iu dien zin. De heer Patijn was van hetzelfde gevoelen als de heer Gratama, doch al de ge noemde sprekers waren tegen liet disciplinair toe zicht In meenden waarborgen te moeten eischen voor de benoembaarheid en de keuze der personen. De minister, ofschoon partieele herziening niet als regel aannemende, achtte haar hier door de urgentie gewettigd en verdedigde de verschillende beginselen van het ontwerp, zich overigens tot gemeen overleg bereid verklarende. Bij de artikelen, waarover het debat begonnen werd, stelde de heer van Eek voor het doctoraat in de rechten, en de heer Patijn om een practiselien werktijd van twee jaren als voorwaarde voor de benoembaarheid te stellen. Maandag voortzetting. Woensdag is het wets ontwerp op de bedelarij aan de orde. buitenland. Londen. Lagerhuis. De minister van oorlog verklaart de oproeping der eerste legerreserve en militiereserve noodzakelijk. De inlijving der mili tie zal eerst geschieden bij vertrek eener expedi tie naar het buitenland. De regeering beval onmiddelijke uitrusting van transportschepen en kocht groote stoomschepen voor troepenvervoer De Times zegt, dat Ruslands houding volko men ongerechtvaardigd iszoo het die niet laat varen is handhaving van Engelands rechten noodzakelijk. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden Een huis en erf op den Kinderdijk te Middel burg, wijk P n° 114. Verkocht voor f 1600. Een huis en erf in de Spanjaardstraat aldaar, wijk E n' 73. Verkocht voor f 1675. Een huis en erf in de Spanjaardstraat aldaar, wijk E n° 72. Verkocht voor 1375.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2