Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken, indeeling, in deze courant wel eens een woordje gezegd. Nu eindelijk die, welke bij de nieuwe regeling behooren, het ministerie van justitie ver laten en de verschillende rechtscolleges en ambte naren, die in afstandstafelen doen, „bereikt" hebben, leg ik die vroegere, in den ouderdom van ruim twee jaren, te rusten in het papieren graf, waarin de gebroeders van Kleef ze mij geleverd hebben, en neem, voor zooveel Zeeland betreft, een kijkje in de nieuwe, die met 1 April toegepast worden. Ze hadden er voor de gerechtshoven reeds den eersten Januari 1876 en voor de andere rechtscolleges den 15en Mei 1877 moeten zijn; maar nieuwe rechtscolleges en nieuwe afstandstafelen ontstaan niet op een dag, zoo min als Keulen en Aken. De nieuwe afstandstafelen bepalen voor den kring van elk gerechtshof den afstand in kilome ters van iedere gemeente en van vele harer onder- deelen naar den zetel van: het gerechtshof, de arrondissements-rechtbank en het kantongerecht. Zij bevatten dus niets dan namen en cijfers, en zullen uit verveling nooit opgeslagen, of door beroemde buitenlanders vertaald worden. Ze geven niettemin zulke verrassende uitkomsten, dat ieder rechter, die de toeschatting doet, even als de moeder tot Jantje in de „Boterham en de Goudzoeker" wel tot den getuige mag zeggen; Hier is een zesthalf of twee En een dubbeltje, vrees er maar zuinig meè. Om dit aan te toonen volgt hieronder, van een paar plaatsen uit elk Zeeuwseh kanton, de opgaaf der schadeloosstelling, die een getuige, wegens reis- en verblijfkosten en tijdverzuim, ontvangt voor een reisje naar den Haag. Middelburg. Een getuige uit Vlissingen (naar den. Haag) wordt in het geheel toegeschat f 13.65. Doet bij de reis per boot van Middelburg, dan zal hij in de meeste gevallen, dewijl de zitting van het gerechtshof te 10 ,uren begint, en hij na afloop veelal geen gelegenheid meer zal hebben om per boot terug te keeren, daarvoor drie dagen behoeven, en dus f 4.55 per dag hebben. Trek daar af de verschotten aan stoomboot en spoor en bezie, zoo gij 't zien kunt, het sommetje dat de man overhoudt, om drie dagen zijn verteeren zijn daggeld te betalen. Gaat bij per spoor, dan zal hij wel is waar slechts twee dagen noodig hebben, maar zijn ge- heele ontvangst aan het spoorbureau moeten offeren, en er zijn reiskosten en tijdverzuim bij inschieten. De getiige, die zoo reist, heeft, eer hij uit Ylissingen aan Rilland is, de laatste halte aan den Zeeuwschen spoorweg, 58 kilometers afgelegd. Toch krijgt een getuige van Rilland naar 's Hage maar f 1.20 minder dan die uit Vlissingen. Voor die f 1.20 moet de Vlissinger heen en terug 116 kilometers meer afleggen. Dat het hier niet pluis is zal blijken. Een inwoner van Rilland, die voor de rechtbank te Middelburg moet verschijnen, en dat reisje op zijn gemak in éen dag doet, ge niet wegens reiskosten en tijdverlies f 5.50 De afstand bedraagt heen en weer 100 kilometers. De afstand van Middelburg naar 's Hage beloopt 108 kilometers. Als we nu weten, dat die van Middelburg naar Rilland 50, en van Rotterdam naar 'sHage 24 kilometers bedraagt, dan blijkt hieruit dat de afstand van Rilland naar Rotter dam, aan iemand die de reis per spoor doet, hem slechts tegen 34 kilometers wordt toegeschat Dit is natuurlijk zoo met het loon van al de getuigen, die van Walcheren naar den Haag moeten. Het verschil is niet noemenswaard. Het minst krijgen die uit Veere, namelijk f 1.60 minder dan die uit Vlissingen. Het meest, f 14.65, de bewoners van Poppenboek. Z i e r i k z e e. Een reisje naar 's Hage per boot van Middelburg of van Zierikzee, kost evenveel. seling verkregen rijkdommen, maar de gelukkigen die dat te beurt valt zijn zeldzaam en niet altijd de eerlijkste. Op het laatst was ik misschien op het punt eene groote onderneming te begin nen, maar bij den eersten oorlogskreet liet ik alles in den steek. Kon ik, de soldaat van 48, te Cnrtatone gewond, de verdediger van Venetië, kalm de trotsche fortuin blijven najagen, terwijl mijn volk mij roept, terwijl mijne roemrijke broederen sneuvelen Gij begrijpt mij wel, gij engel mijner jeugd, mijn eenige liefde, gij dc eenige hoop van mijn stormachtig leven. Kon ik u en Rafaël maar wederzienMaar ik kwam te nauwernood in tijds om mijn uniform weer aan te trekken en mij bij de anderen te voegen, die Garibaldi volgen. „Als ik sterf, zult gij mij vergeven. Als ik sterf moet gij ons kind bij de hand nemen en hem bij mijn hooghartigen vader brengen! Maar neen, Julia, ik raaskal, breng mijn zoon niet onder de verdrukkers, onder de trotschen; voed hem arm op, maar vrij. Laat hem onder het volk en met het volk leven, waartoe gij' door uw geboorte behoort en ik uit verkiezing; laat hem zelfs onkundig van den naam van mijn ge slacht en laat mij alleen weten dat zijn vader leefde en stierf voor het vaderland. „Maar wellicht, Julia, keer ik terug; als ons schiereiland van de vreemdelingen bevrijd is, zullen de poorten van Toskane niet meer voor mij gesloten zijn, en dan zou zulk een groot geluk den mensch hier beneden beschoren zijn? Toch krijgen de Zierikzeenaars 3.20 minder! Aan hen wordt daarvoor in 't geheel toegeschat f 9.60; hoewel zij de reis niet anders dan per stoomboot kunnen doen en steeds drie dagen noodig zullen hebben. Zij kunnen ook per spoor over Goes reizen, doch dan is het te kort niet meer te berekenen. Ieder fatsoenlijk mensch weet, dat men, om van Brouwershaven naar 's Hage te gaan, eerst naar Zierikzee moet; dat dit 11 kilo meters van Brouwershaven ligt, en de afstand van Zierikzee naar 'sHage 76 kilometers is. Dan bedraagt, zult gij zeggen, de afstand van Brou wershaven naar 's Gravenhage ook 87 kilometers. Maar gij vergist u, want die afstand wordt u slechts als 81 kilometers toegerekend! Drijschor ligt 8 kilometers van Zierikzee, en ofschoon nu elk bewoner van Drijschor eerst naar Zierikzee moet, voor hij te Rotterdam kan komen, krijgt hij toch 30 cent minder, dan een Zierikzeenaar. Goes. De afstand van Kolijnsplaat naar den Haag, wordt slechts op 84 kilometer berekend. Als een daar wonend getuige per spoor over Goes reist, zooals nu en dan noodig zal zijn, dan moet hij, eer hij aan de halte Rilland is, 41 kilo meters afleggen, en zal toch f 2.15 minder ont vangen dan een medegedaagde uit Rilland. De getuigen uit Borsele en Baarlind krijgen evenveel als die uit Waarde, te weten I 13.55. Getuigen uit Goes ontvangen eene vergoeding van f 12.25. Ik mag in elk kanton echter niet zoo lang stilstaan. Wanneer ik van de overige de vergoe ding opgeef van de kantonshoofdptaats naar 's Hage, en voorts de vergoeding aanwijs van de plaatsen, waarvan men den groótsten en van die, waarvan men den kleinsten afstand af te leggen heeft, zal ieder de rekening gemakkelijk kunnen maken. O o s t b u r g. Van Oostburg naar 's Hage f 15.25 r> Vuilpau V 17. Breskens r> 14.15 Ter Neuzen. Ter Neuzen n 14.20 Othene r> n 15.85 Hulst. n Hulst r> n 15.30 n 't Zand r »i 16.50 n Walsoorden )i n- 13.95 Tholen. Tholen n 10.65 Westkerke l »i 11.10 St. Annaland 9.50 Voor de curiositeit vermeld ik nog, dat een getuige, die uit den Briel naar den Haag moet, maar 5 cent meer krijgt dan voor eene reis uit den Briel naar Rotterdam. De afstand van den Briel naar Rotterdam wordt gezegd te bedragen 30yia kilometer, die van Rotterdam naar den Haag 247, u kilometer, terwijl de afstand van den Briel naar den Haag te zamen maar vergoed wordt tegen 3iyi0 kilometer! Is het te verwon deren dat zulke afstandstafelen met den eersten April toegepast worden consuls. Eervol ontslag verleend aan A. F. H. Pape, op zijn verzoek, uit de betrekking van consul der Nederlanden voor de Portngeesche be zittingen ter Zuid Westkust van Afrika èn voor die kust tusschen genoemde bezittingen en de Fransche bezittingen aan de Gabo schoolopzieners. Eervol ontslag verleend aan mr. A. H. van Tienhoven, op zijn verzoek, als schoolopziener in het negende schooldistrict van Zuid-Holland, en tot schoolopziener in dat district benoemd G. Blokhuis. examens. Benoemdtot lid en voorzitter der commissie, die gedurende de jaren 18781879 en 1880 belast zal zijn met bet afnemen van het veeartsenijkundig' examen, bedoeld in art. 12, alinea 2 en 3, der wet van 8 Juli 1874 (Staatsbl. n» 99), A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks O! bad ik.u maar medegenomen! Maar hoe kon ik vermoeden dat mijn verbanning zoo lang zou duren „Ik zegen u met Rafaël en druk u vol liefde aan mijn hart. Uw trouwe echtgenoot." „Slechts weinige brieven, behalve dezqp, had moeder in zoovele jaren van ballingschap ontvan gen, maar wellicht waren er anderen weggeraakt" vervolgde Rafaël. „In dien tijd was Flo rence geheel het onderste boven gekeerd, maar ik zal mij nu niet ophouden met over politiek te spreken; men deed echter overal huiszoeking, wierp de lieden in de gevangenis en beging al die. vergissingen welke de vrees ingeeft. „Daarom vindt men de ware vrijheid alleen bij de sterke natiën" merkte jk aan. Mijn jonge vriend prees mijne opmerking, drukte mij de hand en ging voort „Dienzelfden avond kwam de oude Cesira in allerijl naar boven om ons te waarschuwen dat er een commissaris was die naar ons vroeg De politie die altijd geheimen ontdekt, waaraan zij niets heeft, was er achter gekomen dat mijn moeder de vrouw van een revolutionair was. Even daarna kwam <le commissaris, maar hij vond niets en greep mij woedend, bij den arm. Rooverskind, zei bij en zag mij met zijn sbirren-gezicht doordringend aan, waar zijn de brieven van uw vader, die en hij beze gelde de vraag met de noodige vloeken. Ik wist niets, en verborg weenend mijn gelaat in de plooien van moeders japon. veeartsenijschool te Utrecht: tot lid en secretaris W. C. Schimmel, leeraar bij gemelde school te Utrechttot leden dr. Th. H. Mac Gillavry, hoog leeraar aan 's rijks universiteit te Leiden; A. J. Janné, districtsveearts te Roermond; E. Overbosch, plaatsvervangend districtsveearts te Goudatot plaatsvervangende ledenF. C. Hekmeijer, leeraar aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht; A. J. de Bruyn, paardenarts 1" klasse, majoor, bij het le regiment veldartillerie te Utrecht; L. Swart, districts veearts te BarendreehtA. J. Montens, plaatsvervangend districtsveearts te Zevenbergen M. J. P. H. Thomassen, plaatsvervangend dis trictsveearts te Maastrict. posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen van de tweede klasse H Helling, thans directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis; Ten behoeve van de afdeeling „hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus"van het gy m- nasium Willem III te Batavia, wordt verlangd een leeraar in de natuurlijke geschiedenis en warenkennis, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken. De aan die betrekking verbonden voordeelen, de voorwaarden voor de benoeming en de door de sollicitanten aan het departement van koloniën over te leggen stukken worden opgegeven in de Staats courant van heden. De hoogleeraren in de faculteiten van genees kunde en wis en natuurkunde aan verschillende universiteiten hebben zich tot de tweede kamer der staten generaal gewend, om te wijzen op een gróót bezwaar tegen een der door de regeering voorgestelde veranderingen in de wet van 28 April 1876. Dit bezwaar bestaat in hei eenvoudig vervallen der tweede zinsnede (betrekkelijk de splitsing na bet 5e jaar) van art. 7 der genoemde wet, in art. 1 van het wetsontwerp, dat bestemd is om ge noemd art. 7 te vervangen. Die splitsing, in de genoemde wet in het belang der aanstaande genees- en natuurkundigen opge nomen, wordt thans eenvoudig ter zijde gesteld en zij alzo o in het vervolg ook aan de letterkun dige propaedeusis onderworpen. Onder erkenning van de hooge waarde eener klassieke vorming meenen zij evenwel te moeten opmerken, dat de studie der speciale ouderdeelen vau bedoelde vakken een aanmerkelijk groote uitbreiding gekregen heeft en dat, daar de stu dietijd dientengevolge verlengd wordt, het een groote fout zou zijn den aanvang daarvan zoo zeer te verschuiven, als volgens het aanhangig wetsontwerp het geval zou zijn. Zij stellen om deze en andere redenen voor, een splitsing na het 4e jaar, na welke splitsing het ouderwijs voor aanstaande genees- wis- en natuurkundigen zich hoofdzakelijk tot de wis- en natuurkundige vakken zou moeten bepalen. Ter correctioneele terechtzitting der 2' kamer van het gerechtshof te 's Gravenhage werd Zater dag behandeld de volgende zaak: J. J. was met nog 8 anderen door de recht bank te Middelburg bij vonnis van 11 Februari veroordeeld ter zake van mishandeling tot een celstraf van 15 dagen en f 8 boete. Zij hadden zekeren II. B. op den Blauwendijk onder Mid delburg met hun negenen aangegrepen en met de vuisten geslagen, terwijl na de mishandeling bleek, dat zij een ander bedoeld hadden. De advocaat- generaal mr. Gregory requireerde de bevestiging van het vonnis, terwijl mr. van Deinse,procureur te Middelburg, die zich met de verdediging van „Toen die man weg was, ging moeder op haar gewone plaats aan het venster zitten en trok mij op haar schoot, iets wat zij in den laatsten tijd nooit meer deed, daar ik zoo groot werd en zij zoo zwak was. „Rafaël, sprak zij weenend, ik ben zeer zwak en wellicht zult gij binnen kort geen moeder meer hebben, terwijl gij ook misschien reeds geen vader meer hebt; het uur is gekomen om te spreken, waartoe ik mij nauwe lijks sterk genoeg meer voel; luister goed eu doe uw best mij te hegrijpen." „Al word ik honderd jaar zal ik nooit haar gelaat, dat zelfs bij die droefheid zoo kalm bleef vergeten, evenmin als het ontzettende tooUecl dat nu volgde. Het was lente en uit dë nabu rige tuinen drong een welriekende geur tot ons door. Dé klokken sloegen een voor een midder nacht en de maan, welke wij niet konden zien, verlichtte ons kamertje. Ik staarde vol verruk king op dat engelachtige gelaat rnijner moeder en op haar glinsterende zwarte oogen, welke zij strak op het heiligenbeeld gevestigd hield, waarop af en toe het schijnsel der maan viel. Eensklaps zweeg zij stil en greep mij bij den arm. Wij luisterden: er liépéh'tweemannen door de stille straat, en de een zei op zachten doch duidelij ken toon tot den ander: Ilier is het bulletin van de inneming van San Fermo en Varese! welk een overwinning! En dit is de lijst der dooden en gewonden. „Rafaël" riep moeder buiten zichzelve „loop, vlieg! Vraag die heiden in naam van sommige der appellanten had belast, de onschuld zijner cliënten trachtte aan te toonen. In deze zaak werd de uitspraak bepaald op 30 dezer. (Fad). -Hi>.i^J5S$iiS;ji8gn..3i lêmdjUu. Wij vernemen, dat de heer P. J. Heijning, ontvanger der loodsgelden te Nieuwediep en schoolopziener in het 7e district van Noord holland, zal worden benoemd tot inspecteur van financiën bij het loodswezen aan 't departement van marine en als ontvanger vervangen, naar men verzekert, door den heer J. S. Pisuisse, thans te Maassluis. Ren ND. ct.) Het voor rekening van de Noordpool-expe- ditie gebouwde schip Willem Barendsz zal den 6™ April te Amsterdam te water gelaten worden. Daar men weet dat honden in 't sneeuw- en ijsland gewichtige diensten zullen kunnen bewijzen, heeft de expeditie zich twaalf van die dieren aangeschaft. De firma Eerkes C0., te Nieuwe Pekela, heeft voor de expeditie een bezending sigaren ten ge schenke gegeven. Aan ovatiën ter eere van Rubinstein ontbrak het niet zoo schrijft men aan de Anrst. Ct., ten aanzien van het te Haarlem gegeven concert. Een krans sierde den lessenaar, waarvoor hij zou dirigeeren, en naar den grond ging de krans. De dames van het koor wierpen hem ieder twee fraaie en geurige bouquetjes toe, en niet éen bloem werd opgeraapt door den maestro, die blijkbaar op dit punt geblaseerd schijnt te zijn. Men went zich trouwens aan alles, zelfs aan vereering, en gelijk de kunstenaar daar stond, krans en bloemen aan zijn voeten latende liggen, deed hij denken aan Calehas in de Belle Helèneuitroepende: Trop de fleurs!" Toen zich Rubinstein des avonds, na een hem aangeboden souper en een serenade van Sempre Crescendo, ter ruste wilde leggen en aan de kruk van de deur zijner slaapkamer weder een lauwer krans, aardige attentie vau een bewonderaar zag hangen, moet hij zelfs eenigszins melan choliek hebben uitgeroepen: Immer Lorbeere Zoo kan men zelfs van het goede te veel krijgen. Heden (Zaterdag) is Rubinstein naar Rotterdam vertrokken, gelijk te zien was op het kaartje, dat prijkte achter den band des hoeds, die den genialen schedel des grooten mans dekte, toen hij in de stations-wachtkamer der 2e klasse een cigarette zat te rookeu, luisterend naar mededee- lingen van zijn secretaris en pianostemmer en zich latende aangapen door een troepje badauds.. -e- Eenige jongens te Ilpendam, die een kat met petroleum besmeerd en daarna in brand ge stoken hadden, zijn door den kantonrechter tot éen dag gevangenisstraf en f 25 boete voor ieder veroordeeld. Het comité van het Roode Kruis te Padang zegt in zijn bulletin, gepubliceerd in de „Sum. Ct." van 7 Februari: „Ons comité heeft thans besloten zijn werk zaamheden te staken, zonder zich daarom evenwel te ontbinden. Naar ons oordeel toch is de stand van zaken voor den soldaat sedert 1873 zoozeer ten goede veranderd, dat bet Roode Kruis zich thaus gerust kan terugtrekken." Voor eenigen tijd werd ons uit Zwolle ge schreven, dat de Spaarbankvereenigiqg aldaar in het afgeloopen jaar een winst van f 50,000 zou hebben gemaakt. Al aanstonds wekte dit bericht bij allen, die .met de werking vau het spaarbank wezen bekend zijn, de grootste verwondering. Daar wij de rechte waarheid niet. wisten, en aan geen schrijffout konden denkeu, meenden we nadere inlichtingen te moeten afwachten. In het Vaderland worden ze ons gegeven. Een inzender God, dat zij u dat papier toevertrouwen; het behelst het noodlot van uw vader!" „Ik liep zoo hard ik kon naar beneden en zonder te weten waarom; gelukkig stond de huisdeur open; ik haalde de heeren in, die reeds bijna den hoek omsloegen, greep een hunner big zijn jas en smeekte: „Geef mij dat papier, het behelst hét nood lot van mijn vader." „De heeren bleven weifelend staan en vroegen: wie zendt u?" „Moeder." „Welnu breng ons bij haar." „Ik keerde naar huis terug en zij volgden mij naarbovenmoeder wachtte ons buiten op het portaal, en een der heeren vroeg haar: „Hoe is de naam van uw echtgenoot?" Maar zij greep op eens het blad, en liep naar het venster, daar er geen licht opgestoken was. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2