Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Kerknieu ws. Marine en leger, Kunst nieuws, Rechtzaken, Burgerlijke stand. moeten uit de school verdwijnen. Zij moeten er toegelaten worden opdat ook de practische voorbereiding voor hun lateren werkkring hun niet ontbreke, maar eigen vorming, niet het geven van onderricht moet daarvan het doel zijn." Het ontwerp nu telt werkelijk de kweeke- lingen niet mede onder het getal onderwijzers die in eene school behulpzaam moeten zijn het laat hen slechts toe tot het verrichten van werkzaamheden „onder rechtstreeksch toezicht en onder leiding van een bevoegde." Alleen missen wij de bepaling, welke „Volksonderwijs" verlangde, dat zij slechts gedurende beperkten tijd in de school mogen vertoeven, teneinde genoegzamen tijd voor eigen studie 'over te houden. Eene bepaling in dien zin is nog wel in de wet te brengen en wordt in de memorie van toelichting alleen afgewezen, als „niet volstrekt noodig" en omdat zij „te veel tot ontduiking uitlokt." Zij zal echter wel niet meer tot ontduiking uitlokken dan het gemis van iedere bepaling, en de „medewerking der onderwijzers", op welke in de memorie een beroep gedaan wordt, zal zeker niet minder, maar in vele gevallen krachtiger verleend kunnen worden wanneer zij zich op eene uit drukkelijke wetsbepaling kunnen beroepen. Het traktement der onderwijzers is, wanneer men vast wil houden aan het denkbeeld om voor het geheele rijk éen minimum te stellen, in het ontwerp tamelijk voldoende geregeld. Een jaarwedde van f 700 en vrije woning is op het platteland van Drenthe, Overijsel en Limburg, voor een hoofdonderwijzer schriel, maar toereikend, en in elk geval eene groote verbetering op den tegenwoordigen toestand nu men (in 1875) in Overijsel nog 138 hoofd onderwijzers met minder dan 600, in Lim burg nr 111 had met minder dan 519, welke laatste som het gemiddelde was voor alle hoofdonderwijzers dier provincie. Overigens kan het minimum in elke provincie vastgesteld worden bij koninklijk besluit, op voorstel dei- gedeputeerde staten. Het eenige wat ons hier bepaald schijnt te ontbreken, is het stellen van een minimum voor de hulponderwijzers met hoofdonderwijzers akte. Deze personen, aan wie dikwijls buiten hun schuld de weg is afgesneden tot het ver krijgen van een hoofdonderwijzerschap, belmo ren niet met de andere hulponderwijzers gelijk gesteld te blijven. Is het, om daartoe te ge raken, noodig ook het hoofdonderwijzers-mini mum nog wat te verhoogen, des te beter. Het rijk zal voortaan, volgens het ontwerp, een bepaald aandeel in de kosten van het openbare onderwijs dragen. De volksschool wordt dus, meer dan zij tot dusverre was, rijks zaak, hetgeen als een, stap in de goede richting toe te juichen is. Het niet opgeven van eenige berekening, op hoeveel het voor gestelde aandeel van 30 ten honderd in de onderwijs-kosten de schatkist te staan zal komen, zal echter, vreezen wij, tot veel moeilijkheid in de beraadslaging over het ontwerp aanlei ding geven. Door dat gemis van bepaalde cijfers staat de regeeiing aan allerlei voorstellen en plannen »®j zijt mijn redder, sprak hij en drukte mij de hand zoo hard hij kon; „wat kan ik voor u doen?" „Kom, vertel ons uw geschiedenis" stot terde mijn vrouw, een weinig verlegen, doch moed scheppende uit de nieuwsgierigheid die ook uit mijne oogen sprak. Voor mijn fatsoen berispte ik mijn wederhelft, maar hij viel mij in de rede: „Ja, ja, nu zult gij alles hooren, en dan moet ik u om raad vragen „Mij, een armen werkman? Gij houdt mij voor den gek „Ik heb terstond gezien dat gij een braaf mensch zijt, weet gij? En ik ben zóo verlaten en zoo alleen op de wereld! En wat denkt gij dan wel? Ik ben ook een werkman, wanneer dit ten' minste beteekent, met de handen werken ik ben schilder! „Nog al een onderscheid!" viel mijn vrouw in. „Gij hebt gelijk; doe mij nu het pleizier en ga het avondeten gereed maken en pas beter op uw tong", zei ik, een barsch gezicht zettend; daarop schoof ik den ouden leuningstoel van mijn grootvader, die goede ziel, aan voor den schilder en een kruk op drie poo len voor mij. Mijn vrouw, een model van een huishoudster, maakte spoedig het eten klaar cn altijd onder den schijn van druk bezig te zijn met hare huis houdelijke aangelegenheden, schoot zij als een visch in het water, dan hier, dan daar heen, en zorgde dat zij toch alles haarklein te weten kwam, zooals ik heel spoedig daarna bemerkte. [Wordt vervolgd.) bloot, welke zij moeilijk zal kunnen controleeren. Als voorbeeld strekke het volgende. In het Vaderland werd dezer dagen voorgesteld om niet 30 pet. der onderwijs-uitgaven, maar liever alle traktementen van onderwijzers voor 's rijks rekening te nemen. Voor de eenvoudigheid en juistheid der berekening zou dit ook ons wen- sckelijk voorkomen. Nu beliepen de traktementen der onderwijzers echter in 1876, volgens het regeeringsverslag over dat jaar, ruim viermil- lioen. Sedert dat jaar zijn de traktementen weder gestegen en volgens het wetsontwerp zullen ze een nog hooger standaard bereiken. Het voorstel van het Vaderland komt dus zeer licht voor de schatkist neer op eene uitgaaf van zes millioen. Het totaal der gemeente uitgaven voor onderwijs bedroeg in 1876 7,493,125. Hiervan 30 pet. zou zijn 2,247,937. Ook dit cijfer zou, tengevolge der wet-Kappeijne, natuurlijk toenemen, doch waarschijnlijk toch het cijfer der onderwijzers- traktementen niet halen. Men ziet hieruit hoe noodig eene becijfering der financieele gevolgen van het ontwerp ware geweest. Men kan toch geen blanco - wissels op de schatkist trekken. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a., des namiddags te half 2 uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: ingekomen stukken; adres mej. M. M. Faro, ontslag als onderwijzeres in de gymnastiek brief bestuur der godshuizen, voordracht vacature gemeente-apotheker; rekening der dd. schutterij over 1877; rekening der kamer van koophandel en fabrieken id.; rapport en voorstel van burg. en weth. op: a adres van II. Koppelle, verlenging van wachtgeld, b adres van J. Fak BrouwerMz. oprichting eener steenbakkerij in het oud-haven kanaal; voorstellen van burg. en wetli.: a ver lenging der huur schoollokaal in de Gortstraat, b vernieuwing kadastrale leggers, c buitengewone aflossing ad f 7000 geldleening 1871, d verbou wing van het provoosthuis op den Dam, geld leening, bijdrage droogdok enz. Z. K. H. prins Hendrik wordt heden middag, tot een bezoek aan het hof van België, waarvan de duur nog niet bepaald is, te Brussel verwacht. De Nederlandsche gezant, baron Gericke, en een adjudant van koning Leopold II reizen den prins tot de gren3 tegemoet. In een hij voegsel der Staats-courant van 24 en 25 Maart zijn opgenomen de statuten der coöpe ratieve vereeniging „De Leidsche vleeschmaat- schappij", gevestigd te Leiden. De Staats-courant van 24 en 25 dezer bevat het koninklijk besluit van 18 dezer, houdende aanwijzing van de gemeente Eist en van Dedems- vaart, gemeente Aiereest, als standplaats vaneen postkantoor. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot de regeering het verzoek te richten om straf bepalingen in het leven te roepen tegen openbare dronkenschap. Met het oog op den weinig beteekenenden invloed, door deze strafbepalingen, voor zoover zij door gemeentebesturen zijn uitgevaardigd, tot dusverre op het misbruik van sterken drank uitgeoefend, zien wij in wettelijke strafbedreigin gen op zichzélf weinig heil. Het kwaad moet op andere wijze bestreden worden dan door repres sieve maatregelen tegen openbare dronkenschap. De leden der tweede kamer zullen deze week de werkzaamheden in de afdeelingen voortzetten Dinsdag zullen worden onderzocht: de onteigening voor de spoorwegen DordrechtKesteren en AmersfoortNijmegen; bepalingen omtrent ijk- en weegwerktuigencredieten boven de Indische be grooting voor 1878naturalisatie';verhooging der loopende begrooting van oorlog bekrachtiging der overeenkomst met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij. Tot rapporteurs der tweede kamer over de leeningwet en die op de successie in de rechte lijn zijn benoemd de heeren Insinger, van Heuke- loin, Blussé, van der Loeff en van Houten. Door de regeering is ingetrokken en door een geheel nieuw ontwerp vervangen het wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van burgérlijke rechtsvordering (de z. g. procureurswet,) Dit ontwerp gaat uit van het beginsel, dat de procu reurs gehandhaafd worden. De verplichte rechts bijstand wordt afgeschaft. Men leest in het nbl. „Sommigen gelooven, dat de tweede kamer door de jongste verkiezing in Haarlemmermeer eene militaire specialiteit rijker geworden is. Zij meenen, dat de heer mr. F. J. A. M. Reekers, die aldaar de meeste stemmen heeft verkregen, deel uitgemaakt heeft van het korps der pauselijke zouaven. Dit is eene dwaling, veroorzaakt wel licht door de omstandigheid, dat de heer Reekers, op eene reis naar Rome, belast werd met eene zending voor Nederlandsche katholieken. leger. Eervol uit den militairen dienst ont slagen de officier van gezondheid 2S klasse van het leger in Nederlandsch-Indië, dr. J. A. Palme, met ingang van 1 April a. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den Oost-Indischen ambtenaar L. K. Harmsen, derden onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Fort de Koek (residentie Padangsche Bovenlanden), tot het aannemen der versierselen van Officier d'académie, hem door den minister van onderwijs en s<}hoone kunsten in Frankrijk geschonken. Beroepen bij de N. H. gemeente te Waterland kerkje de heer F. van der Scheer, predikant te Oud- en Nieuw-Appelseha. Er zal eene reorganisatie plaats hebben van het bataljon mineurs eu sappeurs, waarbij dit korps met eene schoolcompagnie zal worden vermeerderd. Bij het afgeloopen officiers-examen door de commissie van den geneeskundigen dienst te Amsterdam is een voldoend examen atgelegd voor officier van gezondheid 2" klasse hij het leger in Oost-Indië, door den militairen arts G. J. van der Linden, geboren te Oud-Vosmeer, in Zeeland. Met den 16™ April a. worden de navolgende officieren geplaatstaan boord van Zr. Ms. ram- schip Guinea, de luitenant ter zee 1' klasse C. A. Woldringh, als le officier, de luitenants ter zëe 2' klasse D. J. W. A. G. Coops, G. J. Stuyterman en W. A. Palm, de officier van gezondheid le kl. H. van Stockum, en de officier van administratie 2e kl. N. W. Lasonderen aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luitenant ter zee 2® klasse F. C. E. L. Koster. Met den 1™ Mei a. wordt de is luitenant bij het korps mariniers J. A. van Welt', dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord ,en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers, ter beschikking gesteld van den kommandant van het- korps, en vervangen door den len luitenant O. H. Pilaar. Volgens een bij bet departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, den 22en dezer van Malta vertrokken. Aan boord is alles wel. Den 5™ April a. zal in den schouwburg alhier eene voorstelling gegeven worden door het tooneel- gezelschap uit Antwerpen, onder leiding van den heer Victor Driessens. Het stuk dat opgevoerd zal worden is: „Een beroemd proces", naar het Fransch (TJne cause célébYevan de heeren Den- nery en Cormon. Dit stuk heeft op de Parijscbe theaters grooten opgang gemaakt en is ook hier te lande met veel bijval in verschillende steden opgevoerd. De heer Driessens moet de hoofdrol (Jean Renaud) op voortreffelijke wijze vervullen. Het is dus te verwachten dat het Middelburgsch publiek zal toonen deze niet dagelijks voorko mende gelegenheid om met een nieuw tooneelwerk kennis te maken, op prijs-te stellen, De heer Anton Rubinstein, die Vrijdag avond in de muziekzaal van „de Vereeniging" te Haar lem o. a. zelf de uitvoering van acht koren uit zijn Verloren Paradies door de zangvereeniging van Toonkunst en leden van de twee mannenzang- vereenigingen leidde, werd na de pauze door de dames van het koor met een regen van bouquet- ten begroet, en ontving van het bestuur van Toon kunst en de Haarlemsohe Baehvereeniging een lauwerkrans. De zangers schonken hem tot her innering twee gravuren naar schilderijen van Mesdag. Eene deputatie had hem met muziek opgewacht en in een open rijtuig naar zijn hotel geleid, en na den afloop werd hij aldaar door de liedërtafel „Crescendo" begroet met een paar koren. De Weduwe van Rossini, art® Olympe Pel- lissier, is in 78jarigen ouderdom, na eene langdurige ziekte te Parijs overleden. Zij was in tweede huwelijk met den beroemden toonzetter getrouwd, na den dood zijner eerste vrouw, art® Colbrun, eene tooneelspeelster, welke hij op zeer jeugdigen leeftijd gehuwd had. Beide huwelijken, waren kinderloos. Het zeer groote fórtuin, waarvan ifiu® Pellissiei' erfgename was en dat verscheidene millioenen beloopt, wordt voor het grootste gedeelte bestemd tot het oprichten van een gesticht maison de retraite) voor zangers en zangeressen. Andere toonkunstenaars mogen er niet in opgenomen worden. Het bestuur der openbare weldadigheid wordt met deze stichting belast. De naaste be trekkingen en de bedienden der overledene ont vangen slechts eenige matige legaten. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den schrij ver van een ingezonden stuk in de Nieuwe Veen- dammer courant, waardoor de burgemeester van Veendam zich beleedigd achtte, in hooger beroep tot eene boete van f 25 veroordeeld. In den tuin van dr. B. te Tbolen staaf sedert het begin der vorige week eene pruimeboom in vollen bloei. Ofschoon deze boom ieder jaar boven andere vruchtboomen uitmunt, is het verschijnsel echter in dezen tijd van het jaar zoo buitengewoon, dat het ons als een merkwaardigheid wordt mede gedeeld. De nieuwbenoemde burgemeester van St. Kruis, mr. P. C. Hennequin, werd den 21en dezer aldaar feestelijk ingehaald. Door 25 salutschoten werd des morgens vroeg het feest aangekondigd vlaggen, groen en eerepoorten versierden de ge meente; eene eerewacht te paard geleidde den burgemeester naar het gemeentebuis; de school jeugd zong hem welkomstliederen toehet muziek gezelschap van Aardenburg voerde in eene opge richte muziektent eenige stukken uit, en des avonds was de gemeente geïllumineerd. De schoolkinderen en de behoeftigen werden door den burgemeester getrakteerd. Een 86jarig veteraan, die meer dan 60 jaren in militairen dienst doorgebracht en acht veld tochten medegemaakt heeft, de gepensioneerde generaal Henri de Veije de Burine, is te Utrecht overleden. Hij was ridder der orde van den Ned. leeuw en begiftigd met de zilveren en metalen kruisen en de Sint Helena-medaitle. binnenland. 's Gravenlia^e. Aan de 2e kamer is inge diend een wetsontwerp regelende de bevordering der officieren bij den generalen staf. Het eigen lijke korps van den generalen staf is slechts eene kleine kernwaarnevens in het leger, als eene reserve, een groot aantal officieren. Eene bepaling is gemaakt ter voorkoming dat buitengewoon bekwame officieren door officieren van den staf in bevordering worden voorbijge gaan. Van de officieren, die aan den krijgskun digen cursus voldaan hebben, worden jaarlijks eenigen aangewezen om twee jaren bij den chef van den generalen staf werkzaam te zijn. Na het einde van dezen proeftijd krijgen zij, die voor den dienst bij den generalen staf geschikt zijn, den titel van stafofficieren en daaruit worden de officieren van den generalen staf gekozen; dit ge schiedt doorgaans met bevordering, waartoe echter voor de hoogere rangen bijzondere regelen gesteld worden. buitenland. Brussel. Z. K. H. prins Hendrik is heden op officieele wijze door den koning en den graaf van Vlaanderen opgewacht en heeft eene revue over de troepen bijgewoond. Koftstantinopel. Voor het geval dat een oorlog met Engeland uitbreekt, eischt Rusland van Turkije óf een bondgenootschap óf ontwa pening. Petersburg. Volgens de Agence Russe, is het gerucht dat Rusland de terugroeping der Engelsche vloot eischte, voorbarig. De inscheping der Russische garde is onbepaald uitgesteld. Bonden. Op de vraag van lord Derby of de mededeeling van het tractaat aan de mogend heden gelijk staat met de overlegging aan het congres, is door Rusland ontkennend geantwoord. Daardoor weigerde het de eenige voorwaarde in te willigen, waaronder Engeland genegen is aan het congres deel te nemen. ■ii— iiBH mil iinniiiifBiTTiiinii wm (Van 1724 Maart.) Middelburg. Ondertrouwd: J. Breel, jm. 28 j., met P. Sohier, jd. 27 j J. van Giersbergen, jm. 25 j., met W. Albert, jd. 19 j. Bevallen: M. van Tatenhove, geb. Wanjon, d. G. Flink, geb. van der Griek, z. en d. (tweel.) E. Pouwer, geb. Smallegange, z. J. Foree, geb. Montanari, d. K. A. de Zeeuw, geb. Loeuje, d. M. de Bukviel, geb. Petiet, z. T. Kögeler, geb. Arendse, z. C. Schuit, geb. Sinke, d M. Theune, geb. Huibregtse, d. A. van Rijswijk, geb. van Ginderen, d. C. H. G. Morren, geb. Geijer, d. (levenl.) OverledenK. de Jonge, d. 6 j. S. de Vlieger, wed®, van N. Verhuist, 57 j. J. H. Pundke, z. 19 m. J. Gravelijn, vrouw van J. van Wezel, 68 j. D. C. van Maaren, z. 4 m. J. 0. Voogdt, wed', van J. Mantz, 71 j. W. F. Machgeels, z. 10 m. J. J. C. Helm, man van M Lorier, 48 j. M. van de Putte, vrouw van W. A. Borket, 47 j. A. H. Bakliuijzen, jm. 52 j. (Van 16—23 Maart.) Vlissingen. Gehuwd H. van der Broek, jm. 26 j., met A. J. C. Lauwerse, jd. 30 j. Bevallen: E. Augustijn, geb. Adnaanse, d. A. M. van der Horst, geb. Bos, z. M. Huilmand, geb. Thienpont, z. E. C. Rekkers, geb. Smith, d. D M. Vroome, geb. van Outrijve, z. F. Loeke- meijer, geb. Marty, z. P. de Ruijter, geb. Kuijpers, z. A. van Hees, geb. Bikkers, d. Overleden: L. Naerebout, z. 3 m. A. E. Quite, d. 2 Goes. Bevallen: E. Mol, geb. Sanderse, z. M. Boer, geb. de Geus, d. J. de Wolf, geb. van de Voorde, d. M C. Breetvelt, geb. Ittmann, z. C. Rejack, geb. de Bad, z. (levenl.) Overleden: H. H. Barbier, d. 15 m. P. Wairave, gehuwd met J. E. Geers, 44 j. II. L. van Hiele, jd. 25 j. J. B. M. Feijen, jm. 50 j. J. Pijke, wed', van D. Mallekote,_ 79 j. P. S. Merison, wed®, van J. van Liere, 39 j. Zierikzee. Gehuwd: W. A. E. van der Pluijin, jm. 39 j., met A. J. Heijstck, jd. 25 j. BevailenE. Botvliet, geb. Jaspers, z. M. A. Bossaert, g'eb. Troch, d A. T. Klink, geb. van Schelven, z». (tweel.) J. Elsevier, geb, van de Velde, d. G. J. Koenegracht, geb. van den Berge, z. (levenl.) OverledenR. C. Smits, d. 10 j. J. Smits, wed 79 j. A. M. Verboven, d. 17 in.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2