O n d e r w ij s. Kerknieuws, Kunstnieuws, Land bouw. Marine en leger. Rechtzaken. leger. Bij koninklijk besluit is: 1° de luite nant-kolonel J. J. Collard, van het 1' reg. vesting artillerie, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1800 's jaars, en 2° aan genoemden luitenant-kolonel de rang verleend van kolonel. Benoemd bij het wapen der artillerie tot len luitenant de 2° luitenant T. P. Almerood, van het wapen, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indie; bij den staf van het wapen, tot kolonel, de luitenant-kolonel J. H. Kretzer, van dien staf, chef van het bureau materieel der artil lerie; bij het departement van oorlog, tot luit.- kolonel, de majoor R. A. W. Sluiter, van dien staf, directeur van 's rijks gieterij van bronzen geschut; tot len luitenant, de 2a luitenant J. M. Smeets, magazijnmeester der artillerie van de 3e klasse te Ter Neuzen; bij het 2° reg, veld artillerie, tot luitenant kolonel, de majoor J. J. C. baron Taets van Amerongen, van het korps; bij het 1' reg. vesting-artillerie, tot majoor, de kapitein P. A. H. G. Thesingh, van het 2e reg. vesting artillerie; tot kapitein van de 2e klasse, de le luitenant instructeur in de rijkunst P. Haitsma Muiier, van het reg. rijdende artillerie; bij het 2" reg. vesting-artillerie, tot len luitenant, de 2e luitenant T. H. A. Tromp, van het korpstot inspecteur der artillerie, degeneraal-majoorW.de Villeneuve, thans inspecteur voor het personeel der artillerie, en tot kommandant over de bereden artillerie, de generaal-majoor K. H. van Diepen- brugge, thans inspecteur voor het materieel der artillerie, welke beide opperofficieren tevens, te rekenen van denzelfden datum, van hunne tegen woordige functiën op de meest eervolle wijze worden ontheven; tot kommandant over de vesting-artillerie, de kolonel J. H. Franlcamp, thans kommandant van het 2" reg. vesting-artil lerie; tot kommandant van het 2= reg. vesting artillerie, de kolonel J. H. Kretzer, voornoemd, die tevens, met ingang van denzelfden datum, op de meest eervolle wijze, uit zijne tegenwoordige functiën ontheven wordt; tot inspecteur van het militair onderwijs, de kolonel P. M. Netscher, vau den staf der infanterie; tot gouverneur der ko- ninklyke militaire academie, de majoor M. C. F. Simon, van den staf der artillerie; zijnde de kolonel Netscher voornoemd, op de meest eervolle wijze, ontheven van zijne tegenwoordige functiën van chef van het bureau Personeel en militaire zaken bij het departement van oorlog; tot voor zitter der commissie, te wier overstaan het eerlang plaats te grijpen examen, ter verkrijging van den rang van 2en luitenant bij het leger hier te lande en bij dat in Nederlandsch-Indië voor onderoffi cieren zal worden afgenomen, de kolonel P. M. Netscher, inspecteur van het militair onderwijs tot leden dier commissie, de luitenant-kolonel jhr. L, ridder van Rappard, van het 3e reg. hu zaren, de majoors H. E. J. Heymans en C. W. T. von Jeetze, van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de majoor A. J. F. Egter, van het 3e reg. vesting-artillerie; tot secretaris der commissie, de kapitein jhr. F. van Spengler, adjudant- van den inspecteur der infanterie, en aan die commissie toegevoegd, voor zooveel betreft het afnemen van het examen der onderofficieren tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant bij het Ned.-Ind. leger, de kapitein L. W. J.'J. Ramaer, van het wapen der infanterie van het Ned. Ind. leger, thans met verlof hier te lande. Bij koninklijk besluit is aan den met verlof in Europa aanwezigen intendant 2e klasse van het leger in Nederlandsch-Indië, W. M. de Jongh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. M'. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Bij koninklijk besluit zijn de 2e luitenants K. T. Engelbert van Bevervoorde en W. J. van Uije, van het 1«, en de 2e luitenant J. Zijlstra, van het 3e reg. infanterie, voor den tijd van vijf lijk gaf te kennen dat hij ongeveer twintig jaren oud was, zijne eenvoudige kleeding had toch iets buitengewoons, zijn haar was lang en krullend, hij had levendige zwarte oogen en hartstochtelijk gekleurde wangen. „Mijnheer begon hij, nam zijn hoed af en bleef zoo staan. Ik stond dadelijk op en wachtte af wat hij zeggen zou. „Mijnheer de opzichter ik wilde, ik Wensch- te in dat eerste huis dat afgebroken wordt naar boven te gaan." „Dat is niet geoorloofd", antwoordde ik. „0! bewijs mij die gunst!" Zijn stem klonk bevendja bijna aange daan. „Het spijt mij dat ik neen moet zeggen", hernam ik en het speet mij waarlijk, „maar het kan niet; het is verboden, weet gij? Als gij een der ondernemers kendet, iemand die iets in te brengen heeft, maar ik! Zie maar, er is niet eens een trap!" „Ik ken niemand, ik heb niemand op de wereld!" zei hij op droeven, moedeloozen toon. „Laat mij "naar boven gaan! dat ka mertje daar, met die blauwe wanden, op de derde verdieping, dat was vroeger mijn woning!" „O!" zei ik, en werd een en al gehoor, „maar er bestaat een verbod, weet ge!" „Laat mij naar boven!" En zijn toon werd dringender en vaster „In dat vertrek werd ik geboren, daar heb ik als kind gewoond, jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. consulaten. Krachtens machtiging des konings is het vice-consulaat der Nederlanden te Milford opgeheven. De gemeenteraad van Groenlo heeft besloten eene commissie te benoemen met opdracht om te onderzoeken, of een volgens de nieuwe wet in te richten progymnasium te Groenlo reden van be staan zou kunnen hebben en met de geldelijke krachten der gemeente, in verband met een wel licht te bekomen rijkssubsidie, zou zijn overeen te brengen. Op 18 dezer had de opening plaats van de nieuwe school, gelegen in de kolonie Willemsoord. Op eene bevolking van ongeveer 1900 zielen telt de Maatschappij van weldadigheid nu vijf scholen, op kosten van het rijk opgerichtwel een bewij s dat aan de opvoeding van de jeugd goede zorgen worden besteed. Voor alle scholen bestaat school plicht, en de resultaten, tot nogtoe daarmede verkregen, zijn zeer gunstig. Tot hun twaalfde jaar moeten de kinderen de school bezoeken; laten hunne kundigheden dit toe, dan wordeij. zij ontslagen, anders moeten zij nog een jaar langer blijven. De twee volgende jaren moeten de kin deren dagelijks een uur van het herhalings-onder- wijs gebruik maken. Voor diegenen, welke zich verder willen bekwamen, bestaat de gelegenheid om voortgezet onderwijs te ontvangen. Uit den aard der zaak wordt het onderwijs in de Maat schappij van weldadigheid kosteloos verstrekt. (N. R. C Door het gemeentebestuur van Utreeht is een subsidie gevraagd in de door de wet op het hooger onderwijs belangrijk vermeerderende kos ten der Latijnsche school. Onderscheidene ge meentebesturen hebben dergelijke aanvragen tot de regeering gericht. Met het oog op het plan tot herziening van het leerplan der gymnasia heeft de regeering het intussehen niet raadzaam geacht, eene bepaalde toezegging te doen omtrent eventueel te verleenen subsidiën, waarvan het bedrag ook alleen kon bepaald worden wanneer, met het leerplan tot grondslag, de kosten van een gymnasium of pro-gymnasium te ramen waren. Omtrent het toekennen van subsidie werd dus nog geene bepaalde beslissing genomen. D.) Men meldt, dat zich 160 Amsterdamsche jonge lieden naar Sloterdijk hebben begeven, om daar als leden der Hervormde gemeente te worden aangenomen en zich dan met hun attestatie te Amsterdam te laten overschrijven. Dit geschiedt om de moeilijkheden te voorkomen, die door den Hervormden kerkeraad worden in den weg gelegd aan hen, die andere godsdienstige opvattingen zijn toegedaan dan de zijne. Woensdag avond jl. had te Sluis in het school lokaal eene uitvoering plaats door de Sluische zangvereeniging, welke in October jl. is opgericht en onder de leiding staat van den heer J. Brevée. Behalve de heer de Goey, als tenorzanger uit Leiden bekendwerkten de heer Balleerling op het Conservatoire te Gent, eene jonge dame uit Middelburg door voordrachten op de piano, en eenige dilettanten van hier en elders mede tot opluistering der uitvoering. Het program ma bestond, behalve de solo-nommers, uit den 95tn psalm van Mendelssohn-Bartholdy een vrouwenkoor van Schumann en een trio voor twee sopranen en alt, uit het oratorium Elias. ■■■■■'UW—mmmbb—maamna n ri aftMi.iww mm immm nw.Ui daar heb ik nu zeven jaren geleden, mijn aange beden moeder zien sterven!" „Uw moeder, arme jongen!" zei ik over weldigd door dat leed, dat mij niet vreemd was. „Welnu als gij denkt dat het u goed zal doen, laat ons dan naar boven gaanGij zult niet duizelig worden denk ik en als de werklieden terugkeeren terwijl wij boven zijn, zeg ik dat gij een bloedverwant van mij zijt. Aan uw uiterlijk zou ik zeggen dat ge een heer zijt, maar het is tegenwoordig geen schande meer om de bloed verwant van een ambachtsman te zijn. Gij Maar eensklaps zweeg ik stil, daar ik merkte dat ik in den wind sprak. De jongeling, die zoo ongeduldig was geweest om naar boven te gaan, scheen, nu hij er verlof toe had, te aarzelen en er voor terug te deinzen. Eindelijk overmande hem de ontroering; hij leunde met den elleboog tegen den muur, liet daar het hoofd op rusten en weende, weende, alsof zijn hart zou breken. De straat bleef eenzaam, want rij tuigen moch ten er niet meer door en voetgangers begaven zich liefst niet in dien stotboel. Ik maakte mij zoo klein mogelijk en ging een weinig ter zijde, omdat ik weet dat mannen zich schamen als men hen ziet weenen. Eindelijk hield het snikken op en kwam de hijgende borst, die eerst op en nederging als een stormachtige zee, tot rust. Hij keerde zich om en wenkte mij met de handhij toonde zich niet beschaamd zooals ik dacht, maar zei eenvoudig: „Ik ben hier voor het laatst geweest toen zij De .uitvoering van het een en ander gaf aan het talrijke publiek, dat opgekomen was, ruime stof tot toejuiching en muzikaal genot. Zondag den 31CI1 dezer zal in het Casino te Gent, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin der Belgen, alsmede van den graaf en de gravin van Vlaanderen, de tiende internatio nale tentoonstelling geopend worden der konink lijke Maatschappij van Landbouw en kruidkunde, welke dit jaar haar 70jarig bestaan viert. Een groot banket zal in de concertzalen van den Franschen schouwburg gegeven worden, waar aan, behalve de inschrijvers, de leden van de jury zullen deelnemen. Dit banket zal gevolgd worden door eene groote galavertooning in ge- melden schouwburg. Dit jaar zijn de prijskampen der tentoonstelling buitengewoon talrijk. Zij beloopen het getal van 321. Behalve 115 gouden medailles van 250, 150 en 100 franken en 735 vergulde en zilveren medailles, aangeboden door de maatschappij en hare bestuurs leden, zijn er nog als prijzen uitgeloofd groote gouden medailles, gegeven door den koning en de koningin, door de gravin de Gomer, van Amiens, door den bond der Tuinbouwmaatschap- pijen en door den Kring van boomkweek van België, kunstvoorwerpen, geschonken door het comité, te Londen opgericht om de nagedachte nis te vereeren van Lodewijk van Houtte, door den heer William Bulldoor de gravin de Kerchove de Denterghem en den graaf de Kerchove de Denterghem, voorzitter der maat schappij. De jury van 150 leden, welke die belooningen zal toewijzen, zal samengesteld zijn uit de voor naamste tuinbouwkundigen en liefhebbers van Europa. De prijskampen zijn in drie vakken verdeeld. 1° de planten2" de boomteeltde moeshove- nierderij en het fruit; 3° kunst en nijverheid op den tuinbouw toegepast. De Belgische tuinbouwers en liefhebbers zullen in het strijdperk treden met een buitengewonen rijkdom van planten en gewassen. Daarbij ver wacht men nog talrijke toezendingen uit Holland, FrankrijkEngeland, Duitschland. Holland zal hoogst merkwaardige verzamelingen tulpen en hyacinthen leveren, voor welke zeer lieve serres in den hof zijn getimmerd. Voor de orchidées wordt ook een groot glazen gebouw opgericht. Fraaie serres voor den druif kweek zijn ook reeds opgeslagen. De groote tentoon stellingzaal zal niet toereikend zijn om al de planten te bevatten; daarom worden nog ver scheidene groote houten barakken vervaardigd. Gazette v. Gent.) In verband met de in Augustus a. te houden groote manoeuvres door de 2e|divisie infanterie, in de provincie Noord-Holland, is de luit. ter zee le klasse jhr. C. Six, te Breda, namens den minis ter van oorlog uitgenoodigdom met de staf officieren der divisie het vermoedelijke manoeu- vreer-terrein te verkennen, waaruit afgeleid wordt, dat de landmacht in vereeniging met of wel tegenover de zeemacht zal manoeuvreeren. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie, in den namiddag van den 20en dezer, te Malta aangekomen. Aan boord is alles wel. begraven werd en ik haar naar het kerkhof bracht." Wij moesten naar boven langs een metse laarsladder, geheel van balken, met touwen vast gebonden en ik merkte dat mijn nieuwe vriend mij handig en vlug volgde. Op het por taal van de derde verdieping bleven wij staan aan weerszijden lagen twee lange rijen kamers, zonder deuren, zonder gevels en zonder dak: het geleken bouwvallen en dat waren het ookmaar leelijke, die niet door den tijd gewijd waren. De jongeling sloeg den blik in 'trond, daarop schoot hij mij voorbij en liep voort naar de lin kerzijde. Eerst liet ik hem begaan en volgde van verrehij was aan de laatste hoekkamer- gekomen en bleef op den drempel staan. Op eens verhaastte ik den stap en stond achter hemhet was niet uit nieuwsgierigheid, maar ik kreeg op eens een ontzettend vermoeden, vreeselijke ge dachten deden mijne haren te berge rijzen. Ik begon bijna berouw te gevoelen over mijn mede lijden en vreesde dat ik in de een of andere hin derlaag gesleept was, daarom verloor ik mijn vriend niet uit het oog, en was gereed hem bij de minste beweging bij zijnekleeren te grijpen. De kamer waar wij ons bevonden, was ongeveer zes el in 't vierkant, en geheel donker blauw ge schilderd, met vergulde sterretjes. Het plafond was reeds vernield en ik herinner mij enkele fresco 's in goeden stijl, die ik met leedwezen verwoest had het venster was hoog en ook dat was versierd met snijwerk en lofwerk in cypressenhout, dat zoo liefelijk is voor he1 De arrondissement-rechtbank alhier heeft heden N. J. H., houder van een advertentie-bureau en commissionair te Amsterdam, gedetineerd alhier (van wiens nogal uiteenloopende levenservaringen en betrekkingen wij eenigen tijd geleden melding maakten), schuldig verklaard aan oplichting en veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevange nisstraf, alsmede in de kosten. De bedrogenen zijn de heeren J. J. Bertel alhier en G. J. Bertel, te Koudekerke, respectievelijk voor een geldelijk bedrag van f 4 en f 7.5Ó. Ter crimineele terechtzitting van het gerechts hof te 'sGravenhage werd gisteren behandeld de zaak van J. P. O., beschuldigd van gewelddadige aanranding der eerbaarheid van jonge kinderen, gepleegd onder de gemeente Zierikzee in de maan - den September en December van het vorige jaar. Nadat door den griffier het arrest van terecht stelling was voorgelezen, werd, op requisitoir van den advocaat-generaal, mr. Gregory, door het hof bepaald, dat de verdere behandeling der zaak met gesloten deuren zou plaats hebben. (Vad.) Door 123 bouwkundigen uit den Haag en Scheveningen is een adres ingediend bij gedep. staten van Zuid-Holland, houdende het verzoek om Z. M. den koning tot vernietiging te willen adviseeren van de door den gemeenteraad vast gestelde Verordening regelende de bouwpolitie. Gisteren nacht zijn uit het huis van arrest te Haarlem twee gevangenen, tlouwert en Roeper, ontvlucht. Zij waren wegens ziekte in de zieken kamer opgenomen, hebben een deur weten uit te lichten, zijn over een hoogen muur geklommen en hebben door den tuin van een naburigen be woner de straat weten te bereiken. Men heeft hen nog niet ontdekt. Te Utrecht is eene melkinrichting tot stand gekomen, die onder toezicht staat van de heeren G. van Overbeek de Meijer, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan 's rijks universi teit, A. W. H. Wirtz, directeur van 's rijks vee artsenijschool, en H. Wefers Bettink, hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks universiteit aldaar. Die heeren hebben bovendien den steun van de andere leden der geneeskundige faculteit. De melk dier inrichting zal kosten 9 ets. per liter als men ze haalt en 10 ets. als zij aan huis gebracht wordt. Uit Utrecht wordt van 20 Maart gemeld: De ongeregeldheden van de militairen blijven aanhouden. Vooral de mineurs spelen daarbij weer een hoofdrol. De Boterstraat is het brand punt van de vechtpartijen tusschen mineurs en artilleristen. Sterke patrouilles, waarbij zelfs artilleristen te paard, bewogen zich gisteren avond in deze en omliggende straten, en slaagden er in enkele belhamels te arresteeren. Verscheidene militairen zijn gewond (naar men zegt, sommige zeer ernstig) in het hospitaal opgenomen. De Amsterdamsche glazenwasscherij noodigt thans bij circulaire tot deelneming uit. Bij abon nement van 5 jaar kost het 6 maal wassohen van een raam f 1. Bij abonnement van 1 jan - i 25. Bij meer dan 6 maal wasschen in het jaar wordt de abonnementsprijs per raam f 0.10 voor elke maal verhoogd. - Naar aanleiding van het adres der Gronin ger Werklieden-vereeniging aan den gemeenteraad van Groningen, om maatregelen te willen nemen ter beteugeling van het misbruik van sterken drank hebben burgemeester en wethouders voor gesteld, dat de raad de aandacht van de hooge regeering zal vestigen op den omvang van het drankverbruik en-bij haar zal aandringen om te oog en bij ons zooveel gebruikt wordt. In éen woord, uit alles bleek dat dit gebouw dagtee- kende uit een tijd toen men het nuttige met het artistieke wist te vereenigen en dat het aan lieden van goeden huize had toebehoord, ofschoon het op het laatst in verval was geraakt en aan burger lieden verhuurd. Maar gaandeweg viel mijn oog op iets, waar ik eerst niet op gelet had; aan den achterwand bevond zich een nis van ongeveer een meter hoogte en daarin stond het waggelende en verminkte beeld van ik weet niet welken heilige in een monnikspij. Waarschijnlijk was dit vertrek dus vroeger een bidkamer geweest. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2