BUITENLAND. Telegraphische berichten. Kerknieuws. Kunstnieuws, Marine en leger, Rechtzaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Het bericht van het weekblad De Vrijheid omtrent de weigering van het gebruik eener kerk aan de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, moet op een misverstand berusten. Die gemeente heeft aan den Ned. Herv. kerkeraad dat gebruik niet verzocht. Nv. d. D.) Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zijn twee drietallen opgemaakt voor de vacaturen van de heeren Hugenholtz. Voor de eerste vacature werd het drietal gefor meerd uit de heeren dr. G. J. van der Flier, te Delftdr. J. J. van Toornenbergen, te Rotterdam en C. H. Renier, te Utrecht. Voor de tweede vacature werden gekozen de heeren C. Ringnalda te 's GrevelduinkapelleF. L. Rutgers, te 's Bosch en J. Vermeer, te Zwolle. De Middelburg3che Muzieltvereeniging besloot gisteren de rij barer winter-ujtvoeringen op eene wijze, die het spreekwoord „lest heugt best" ge durende den aanstaanden zomer zeker ten haren voordeele zal doen toepassen. Het orkest voerde de F dur symphonie van Beethoven en de schoone jFVeiscMfó-ouverture van Weber op alleszins ver dienstelijke wijze uit. Het instrumentale gedeelte der solo-voordrachten was in handen van den heer O. Eberle, wiens technische bekwaamheid, volle, onberispelijke streek en smaakvolle voor dracht, hier reeds sinds lang op prijs gesteld, zich opnieuw deden bewonderen, vooral in het lied lm Volkston van Schumann en in eene Gavotte van Popper. Wat het violoncel-concert van Rensburg betreft, dat de kunstenaar hier voor het eerst met orkest-begeleiding voordroeg, het kwam ons voor dat dit stuk, ofschoon zeer geschikt om de verdiensten van den solist te doen uitkomen, als instrumentaal werk geen buitenge wone verdiensten bezit. - Mejuffrouw Anna Kuhlmann, eene zeer jeugdige zangeres uit Keulen, waar zij door den heer Carl Schneider in de geheimen harer kunst is ingeleid, maakte hier bijna wat men zou kunnen noemen haar debuut voor het Nederlandsch publiek. Eene enkele maal uitgezonderd, heeft zij zich toch nog niet hier te lande in het openbaar doen hooren. Wij mogen dus haar optreden als eene aanwinst voor het Nederlandsche concerten-reper toire begroeten. Zij bezit eene frissche, kristal heldere sopraanstem, welke nog niet tot haar volle kracht gekomen is, en eene bijna onberis pelijke kunstvaardigheid in het overwinnen dei- moeilijkheden-van den zang. Haar programma bestond uit het recitatief en aria uit het oratorium „de Schepping": TJnd Gott sprach: es bringe das Wasser enz., dat mej. Kuhlmann, net, doch niet met voldoende zeg gingskracht voordroeg. Als proeve van colora tuurzang was een bekend aria uit Rossini's Barbier zeer te roemen. Uit het Liederen-reper toire mogen wij een nommer van Carl Schneider en Auftrage van Schumann vermelden, als een bewijs dat mej. Kuhlmann ook op dit speciaal- Duitsche gebied harer kunst veel belooft. Het slot-nommer der voordrachten van de Duit- sche zangeres voor het Nederlandsche publiekj was een Russisch „Volkslied", in het Italiaansch gedicht. Deze opsomming bedoelt in de verste verte niet een verwijt tot mej. Kuhlmann. In tegendeel mogen wij tot hare eer zeggen dat wie» met ons en de groote meerderheid der Nederlan ders, het voorrecht mist de Italiaansche taal te verstaan, niet behoefde te weten dat Vusignuolo een vogeltje en rosignuol een nachtegaal beteekent, om door haar zang aan het nachtegalen-gekweel herinnerd te worden. Het was bewonderenswaar dig schoon. Wij gelooven mej. Kuhlmann een compliment te maken met haar te verzekeren dat het ons was als hoorden wij Josephine Weij- ringer, maar in de kristallijnen frischheid harer jeugd, de nachtegaal nabootseu. Dat echter polyglottische ongerijmdheden als de genoemde op onze concert-programma's geduld worden, is de schuld van het publiek zelf. Niet van het Middelburgschpubliek van gisteren avond, maar van het Nederlandsche concert-publiek in 't algemeen, en van hen die de leiding der Neder landsche muziek-uitvoeringen in handen hebben. Ethel bloosde even. „Ik geloof dat hij det ook niet gedaan heeft. Ik vrees dat ik het was die hem vroeg." De kus van gelukwensching dien Grace op het schoone, naar haar opgeheven gelaat drukte, was niet minder hartelijk en oprecht dan de stille tranen die zij dien avond had gestort, toen zij naar de zee en naar den zonsondergang zat te kijken, tranen die niemand, niemand zag. De muzikale voordracht van gedichten aan te hooren, waarvan men geen woord verstaat, moge zeer deftig en aesthetisch staan, het heeft te veel van comedie-spel om in den grond niet zeer belachelijk en in strijd met den goeden smaak te wezen. De muzikale uitvoering moge nog zooveel bewondering verdienen, eerst door kennis van den zin der woorden kan men van deze mede-genieten, de vertolking des kunstenaars ook in dit opzicht op prijs stellen en alzoo een wezenlijk, verstande lijk kunstgenot smaken Werden de kunstenaars niet door het publiek in de verkeerde richting aangemoedigd, zij zouden die spoedig laten varen. Deze aanmerking op toonkunstenaars en mu ziek-uitvoeringen in 't algemeen, neemt echter niets weg van de ingenomenheid, waarmede wij mej. Kuhlmann in ons land begroet en het groote succes, dat de muziek-vereeniging op haar concert van gisteren avond gemaakt heeft, mede-genoten hebben. De zangvereeniging „Nuttig en stichtelijk" te Koudekerke, die in het begin des vorigenjaars werd opgericht en thans omstreeks 50. mannelijke en vrouwelijke leden telt, gaf Vrijdag den 15™ Maart hare eerste uitvoering, onder leiding van den heer P. Visser, hoofdonderwijzer in die ge meente. Onder de liederen, die door de vereeni- ging in drie- en vierstemmig koor werden gezon gen, klonken o. a. uitmuntend Psalm 123, drie coupletten van het volkslied, het Wilhelmus, „Bij zonsopgang", „Onze leuze" en „Excelsior." Blijk baar deden alle leden hun best om het publiek niet te leur te stellen en het publiek toonde zich voldaan in ieder opzicht. De voordracht van een tweetal gedichten gaf eene aangename afwisseling. Bij het einde der uitvoering deed de burgemeester, de heer van Lijnden, het voorstel, den ietwat stemmigen naam, dien de vereeniging tot dusver droeg, te veranderen in„Nuttig, aangenaam en stichtelijk", hetwelk dadelijk instemming vond bij ds. Unger, die uit naam van alle genoodigden den directeur voor de leiding der uitvoering- dankte, en de zangvereeniging lof toebracht voor de snelle vorderingen in korten tijd door haar gemaakt, waarna hij haar ten slotte een „steeds liooger!" een „Excelsior!" van hartetoewenschte. -— De tooneelcommissie te 'sHage, na inzage van een in haar handen gesteld verbeterd hand schrift van het tooneelspel „Gabrielle", is zwarigheid blijven maken om den burgemeester te adviseeren zijn vergunning tot de opvoering te geven. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefenings-devisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 19™ dezer van St. Yincent naar Suriname vertrokken. Aan boord is alles wel. De Staats courant bevat een koninklijk be sluit van den 10™ dezer, Stbl. n° 16, tot wijziging van art. 9 van het reglement op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor den dienst bij de zee- en landmacht, vastgesteld bij konink lijk besluit van 3 Maart 1871 (Stbl. n° 9.) EI31DË. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 19™ Maart 1878 zijn de navolgende vonnissen in strafzaken gewezen: IJ. P. S., het tusschen zons onder- en opgang met een stoomschip, geen zeeschip zijnde, varen in het kanaal door Walcheren zonder voorziente zijn van de vereischte lichten. Veroordeeld in eene geldboete van f 15 of een gevangenisstraf van vijf dagen. J. S., het met zijn schip in het kanaal door Walcheren liggende niet zorg dragen er een schipper of bevelvoerder aan boord is. Veroor deeld in eene geldboete van 10 of drie dagen gevangenisstraf. H. v. L., het als jager overgaan van gronden, waarop men niet bevoegd is te jagen zonder zijn bij zich hebbende hond vast te houden, onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroor deeld in eene geldboete van f 1 of éen dag ge vangenisstraf. P. B., het als fabrikant in dienst hebben van een kind beneden den leeftijd van twaalf jaren. Veroordeeld in eene geldboete van f 3 of êen dag gevangenisstraf. J. S., het in dienst hebben op een fabriek van kinderen beneden de leeftijd van twaalf jaren. Veroordeeld in twee geldboeten van f 3 of eene gevangenisstraf van éen dag voor iedere boete. C. H. S., het werpen van vuil water en haard- asch op de openbare straat te Middelburg. Ver oordeeld in twee geldboeten elk van f 3 of eene gevangenisstraf van éen dag voor iedere boete. C. V., het zich bevinden in den spoortrein zonder voorzien te zijn van behoorlijk plaatsbe wijs. Veroordeeld in eene geldboete van f 3 of éen dag gevangenisstraf. E. S., het drijven van zeven en dertig schapen over een zeedijk waarover geen weg loopt onder Nieuw- en St. Joosland en Ritthem. Veroordeeld in eene geldboete van 9.25 of drie dagen gevangenisstraf. I. C. J., het als manufacturier in dienst hebben van een kind beneden den ouderdom van twaalf jaren,. Veroordeeld in eene geldboete van f 8 of éen dag gevangenisstraf. G. M., het jagen op een anders grond, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar pfrecht hebbende, noch in diens gezelschap. Veroordeeld in eene geldboete van f 10 of éen dag gevange nisstraf. Benevens allen in dé kosten. Op feestelijke wijze vierde de Werkmansveree- niging alhier gisteren avond het öjarig bestaan harer Zangvereeniging „Voorwaarts streven". De zaal was eivol. De bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van den heer P. Krijger, eere-voorzitter, die het aangename en nuttige der beoefening van den zang in het licht stelde en den directeur der Zangvereeniging, den heer G. van Velthoven, geluk wenschte met den uit slag Van zijn streven. Later hield een der leden eene toespraak tot den directeur, waarin hij hem, als blijk van erkentelijkheid voor zijnen belang- loozen arbeid, namens de vereeniging een fraaien lederen sigarenkoker met gouden sluiting aanbood, welk geschenk door den directeur onder dank betuiging werd aanvaard. Onderscheidene liederen werden gezongen, een tweetal tooneelstukken opgevoerd, en eene lui mige voordracht door een der begunstigers ge houden, welk een en ander den avond in aange name stemming deed voorbijgaan. Ten slotte betuigde de heer K. J. Kuiler, uit naam van alle aanwezigen, zijn dank aan allen die aan de feestelijkheid en tot haar goeden uit slag hadden medegewerkt. Een loteling die vrijstelling van den dienst dei- militie had verzocht op grond van slecht gezicht, was dezer dagen voor den militieraad verschenen, om door de deskundigen te worden onderzocht. Tel kens wanneer hem een andere bril werd opgezet, deed een der doctoren hem de vraag, of hij daardoor lezen kondoch steeds luidde het stereotype ant woord: „Nee meneer, 'k ken niks zijn." Eindelijk volgde de vraag„Maar vrindje, kun je wel lezen en na het„Nee, schrieven en lezen heb 'k nijt geleerd," werd hemop zijn verzekering heel goed speelkaarten te kennen, op eenigen afstand een kaart voorgehouden. Dadelijk riep onze bij ziende recruut: Roeten acht! en onmiddellijk volgde ook de uitspraak„Aangewezen voor den dienst!" Naar wij vernemen is hier ter stede weldra eene voorstelling te verwachten van dissolving view* (nevelbeelden, verdwijnende gezichten) door den heer Reinhardt, hof-photograaf van Z. K. H. prins Frederik. Van zijne voorstellingen te Am sterdam en te Groningen, zeiden het Handelsblad en de Gron. Ct. het volgende De lamp, door hem gebezigd, tot een bijzonder krachtig werktuig gemaakt, bewees uitstekende diensten, en de beelden werden helder en behaag lijk tevens op het doek getooverd. En wat de beelden zelve betreft, schooner voor werpen, landschappen, microscopische voorstellin gen tot allerlei gebied van kunst en natuur be- hoorende, zullen bezwaarlijk in ruimer afwisseling en beter keuze worden aangetroffen. De landschappen vooral waren keurig, scherp van omtrek en getrouw. Bij de vertooning der statuen, alle naar bekende meesterstukken, toonde de heer Reinhardt hoe hij met zijn toestel tot enorme vergrooting in staat is. Dergelijke pogin gen om de kunst te populariseeren, zoo goed ge slaagd, verdienen eene aanbeveling ten volle. Aan de billijke grief dat het standbeeld van Erasmus te Rotterdam was verscholen achter onoogelijke kramen, is dezer dagen tegemoet ge komen. Een flink breed verhoogd voetpad is om en voor het standbeeld gelegd. De heer mr. F. II. van Persijn, in November jl. tot burgemeester van Amersfoort benoemd, terwijl hij lid van den gemeenteraad was, heeft in de raadszitting van 19 Maart zijn ontslag als lid van den gemeenteraad genomen, omdat hij het lidmaatschap van den raad met het burgemeester schap onvereenigbaar acht. Morgen den 22™ dezer zal de keizer van Daitschland zijn 81™ verjaardag vieren. Bij die gelegenheid zal het nieuwe paleis voor den rijks kanselier door een diner worden ingewijd. De werkstaking der Londensche metselaars is geëindigdna 32 weken volgehouden te hebben, moesten de werklieden 'toegeven en tegen het vroegere loon 45 cent per uur den arbeid hervatten. Er zijn nu nog 500 wier plaats inmid dels door vreemden ingenomen is, en die uit de algemeene kas nog ondersteund moeten worden. De strike kostte aan de kas van het werklieden verbond ongeveer 360,000 gulden aan onderhoud van de gezinnen der werkstakers. De meesters moesten 120,000 gulden onkosten maken om an dere werklieden van buiten af te doen komen. Daarbij gerekend het verlies dooi: het niet-nako- men van contracten enz. geleden, kan de schade veilig op een totaal van 700,000 gulden geschat worden. In de buurtschap Deelen, gemeente Otterlo, eigendom van baron van I)allandt van Rosen- daal, is een, urn opgegraven van zeer hoogen ouderdom, op eene plaats, waar vroeger bij het omzetten van den grond voor het poten eener laan, velen van denzelfden vorm zijn gevonden en vernietigd. Oudheidkundigen kunnen deze urn bezichtigen aan het logement te Roosendaal en inlichtingen bekomen om verder onderzoek te doen op dit kerkhof der grijze oudheid, waar zeker aog veel zal te vinden zijn. Ook een steenen pijlspits, dus uit het tijdvak Yóor de metalen, is in die nabijheid gevonden. De budget commissie der Fransche kamer heeft goedgevonden om voor den duur der aan staande wereldtentoonstelling aan den president der republiek toe te staan eene vergoeding van 500,000 franken, aan den minister van landbouw en handel 250,000 franken, aan de overige minis ters 100,000 franken en aan de in Parijs wonende ambtenaren 10 percent van hun jaarwedde. Als plaatsvervanger en eventueel opvolger van prins Bismarck woidt te Berlijn algemeen genoemd graaf Otto zu Stolberg Wernigerode, thans gezant te Weenen, die zich als een uitste kend administrateur heeft doen kennen. Daar hij zoowel op politiek als op kerkelijk gebied veel conservatiever is dan de heer von Bennigsen is men in hof- en militaire kringen met deze schik king zeer ingenomen. De minister van financiën, de heer Camphausen, zal waarschijnlijk worden opgevolgd door den heer Burghart, directeur- generaal der indirecte belastingen. Men verwacht thans, dat terstond na de invoering van de wet op de vervanging van den rijkskanselier een nieuw wetsontwerp zal inkomen tot instelling van een rijks ministerie van financiën. Reeds is daarvoor een gebouw in de Wilhelmstrasse bestemd. BINNENLAND. Tweede kamer. Ingekomen is een wets ontwerp betreffende de vernieuwing der hypothe caire inschrijvingen. De geloofsbrieven van den heer J. Diepen, met de daartoe betrekking hebbende bezwaarschriften, zijn ontvangen en in handen eener commissie ge steld. 's CJiavcnhage. Benoemd tot inspecteur der artillerie de generaal-majoor Villeneuve; tot inspecteur van het militair onderwijs de kolo nel Netscher; tot gouverneur der militaire aca demie de majoor Simon. BUITENLAND. Londen. De Times bevat een uittreksel uit het vredestractaat, hetwelk in hoofdtrekken over eenkomt met de bekende lezing van Montenegro, doch in beteekenis grooter uitbreiding verkrijgt. Aan het bestuur van Bulgarije kunnen na het eerste jaar de gedelegeerden der Porte en der Europeesche mogendheden deelnemen. Door het polderbestuur der „Vier Bannen van Duiveland" werd Dinsdag aanbesteed: het maken der gebouwen voor het te stichten stoomgemaal voor genoemden polder, bij de Stevensluis. Aan nemer is geworden de heer J. v. d. Linden, te Zierikzee, voor de som van 26,900. 20 Mrt. 's av. 11 u. gr. 21 's morg. 8 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 49 gr. Er waait een vredekoeltje door de hooge poli tieke kringen, hoewel het zoo zwak is, dat het slecht3 door groote opmerkzaamheid kan worden waargenomen. In de eerste plaats verdienen opmer king de pogingen van Duitschland om de bijeen komst van het congres te verzekeren en te bespoe digen. Hieruit blijkt dat prins Bismarck er een hooge waarde aan hecht, en hij zal in dit geval wel de deus ex machina moeten wezen, die den vrede, als deze mogelijk is, te voorschijn too- vert. Engeland houdt nog altijd vol in zijn eisch om het geheele traktaat van San Stefano op het congres in behandeling te brengen en verlangt daarvan een categorische verklaring van Rusland, dat deze niet noodig acht, omdat het traktaat vooraf in zijn geheel aan de mogendheden wordt medegedeeld, die het recht hebben hare op« en aanmerkingen te maken, voorstellen te doen, enz. Van de zijde van Duitschland en Oostenrijk wordt intusschen zooveel mogelijk pressie op Engeland uitgeoefend om het tot toegeven te bewegen. In verband hiermede is van groote beteekenis de bijzonder vriendschappelijke verhouding tus schen Oostenrijk en Duitschland. Hoewel de pogingen om een verbond tusschen Oostenrijk en Engeland" in het leven te roepen nog niet schijnen te zijn opgegeven kan men niet verwachten, dat zij zullen slagen. Bij de verdediging toch van zijn crediet-aanvraag in de Hongaarsche delegatie heeft graaf Andrassy op zoo in het oog vallende wijze zijne blijdschap te kennen gegeven, niet alleen over de bijzonder vriendschappelijke ver houding tusschen hem en prins Bismark, maar ook over de zeer vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk, dat aan de woorden van den Oostenrijkschen kanselier wel een bijzondere waarde moet worden gehecht. Nooit zeide hij waren de betrekkingen tus schen beide landen Zoo hartelijk, zoo oprecht, zoo zeker ook als tegenwoordig. Omtrent zijne politieke plannen hield hij zich aan zijn vorige verklaringen, terwijl hij ook thans weder verzocht dat men het oordeel over die

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2