Benoemingen en besluiten. Kerknieu ws. Land bouw. Kunstnieuws. Marine en leger, Rechtzaken» het getal en den prijs van het bestelde, opgave of het werk gebonden, ingenaaid of los is af te leveren en aanduiding der wijze van verzending. De vermelding van de plaats van afzending, de dagteekening en den naam of de firma des afzen ders, is ingevolge de bestaande bepalingen mede geoorloofd. Berichten of mededeelingen van anderen aard zijn verboden. Bestelkaarten, welke niet aan de voren staande bepalingen beantwoorden, worden niet ter verzending toegelaten; behoudens evenwel wat de kaarten betreft waarvan overlegging aan en goedkeuring door de postadministratie reeds heeft plaats gehad. Met het gebruik der laatstbe doelde kaarten kan tot aan het einde van het loopende jaar worden voortgegaan. onderwijs. Eervol ontslag verleend aan mr. A. P. de Lange, op zijn verzoek, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, en aan dr. J. Hissink Jansen, als hoogleeraar aan 'de rijks universiteit te Groningen. onderscheidingen. Vergunning verleend aan F. C. Tromp, wethouder der gemeente Amster dam, tot het aannemen en dragen der versierse len van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. Bij kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan den huzaar W. Engart, in garnizoen te Amsterdam, voor het redden van een persoon uit de vlammen bij een in den nacht van 2 op 3 Februari 1878 aldaar plaats gegrepen branden aan den brandwacht 3e klasse D. ter Haak, te Amsterdam, voor het redden van een drenkeling op 8 Februari 1878. ministerieele departementen. Eervol ontslag verleend aan de navolgende ambtenaren bij het departement van binnenlandsche zaken, behoudens aanspraak op pensioen, te weten aan: F. H. Barckhuyzen, hoofdcommiesC. J. P. van Ogten, commiesJ. Hoogeveen, commiesL. Eland, adjunct-commiesW. H. Frundt, adjunct-com mies; R. A. D. Valois, adjunct-commies; F. J. Lunenburg, bode. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken is aan J. van den Houten eervol ontslag verleend als tijdelijk eerste klerk bij ge meld departement. zeemacht. Bij kon. besluit is den kapitein luitenant ter zee J. Spanjaard, op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het korps zeeofficieren der Nederlandsche marine, en hem met den 111 Mei aanstaande opgedragen de betrekking van inspec teur over het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting in het 3e district te Willemsoord. De Roomsch katholieke gemeente alhier vierde heden een hier tot dusver onbekend feest. Haar pastoor, de heer P. C. Groen, herdacht zijn 25jarige dienstvervulling als zoodanig in Zeeland's hoofd-tad. Reeds vroeg wapperde uit de meeste door katholieken bewoonde huizen de vlag als symbool van ingenomenheid met het feest van den' jubilaris, en wie te 9 uren den plechtigen dienst in de kerk heeft bijgewoond kan getuigen dat het overtalrijk aantal hoorders, katholie ken en niet-katholieken, onder welke laatsten wij o. a. den burgemeester opmerkten, - een onom- stootelijk bewijs leverde van de achting en toe genegenheid, die de heer Groen zich hier in ver schillende kringen heeft weten te verwerven. De kerk, altaar en predikstoel waren fraai ginselen om een man zijn leven in deze wereld te zien verbeuzelen, terwijl zoo menig oogstveld op arbeiders wacht." Grace zag haar nicht met een veranderde uit drukking aan. „Ik dacht dat ik u begreep, Ethel, en toch zou ik u nooit om zulk een r.eden gelijk hebben ge geven. Wat gij zegt is in de hoofdzaak waar en goed; maar ik geloof niet dat het op mr. Revere van toepassing is. Daar is verschil tus- sehen een lui, doelloos leven en een dat wacht tot de geschikte werkkring gevonden is." „Waarom rekent gij' mr. Revere onder de wachtenden „Omdat het niet in zijn aard ligt van luiheid en werkeloosheid te houden. Ik kan zien dat het hem niet aanstaat. Maar hij is niet gesteld op ijdel werk en kracht verspillen. Howard Revere's tijd zal komen, en zijn leven zal zoo zijn dat een vrouw die hem liefheeft, zich niet over hem zal schamen. Maar het is nutteloos er nu over te spreken. Hij is er de man niet naar om ooit weer te zeggen wat hij van avond gespro ken heeft." Ethel Darricot trachtte opgeruimd te zijn toen zij alleen was, maar dit mislukte volkomen en er kwamen eindelijk tranen te voorschijn. De woor den van haar nichtje verontrustten haar zeer. Had zij werkelijk de eene zuivere parel die haar in dit leven werd aangeboden, weggeworpen en zou haar heldere glans nooit weer haar hart en oogen vervroolijken, al deed ze ook boete met haar tranen getooid met bloemen, groen, schilden enz., waar voor de zorg was opgedragen aan de heeren Blaas, bloemist, en Bergman, schilder alhier. Boven het altaar las men het opschrift: Tu es pastor ovium (Gij zijt de herder der schapen). Een der aangebrachte schilden gaf te lezen„Den zilvren krans voor 's herders slapen, Vlecht 't zorg vol streven voor zijn schapen," en tevens als anagram de jaarcijfers 1853 en 1878. Op het andere schild lazen wij Parochio dilecto honorem in Christo (Onzen beminden herder zij eer in Christus). Meer in het bijzonder trokken nog de aandacht twee beelden, een geschenk der parochianen aan de kerk ter vereering van den pastoor, voorstellende de Gorkumsche martelaren den H. Adrianus en den H. Jacobus le Cocq, die vroeger in de Middelburgsche abdij hebben geleefd. Dit geschenk, vervaardigd door de fabrikanten Cuy- pers Stolzenberg, te Roermond, was vergezeld van een fraai album met de -namen der gevers. Bij het binnenkomen in de kerk werd den jubilaris door het flink bezet koor Psalm 129 toegezongen. Vóór den aanvang van den dienst klonk het bekende Veni Greater welluidend door den tempel. De H. offerande werd door den heer Groen zeiven opgedragen, bijgestaan door den heer C. Bouman, pastoor te Nieuwkoop, en J. J. Mes, pastoor te Vlissingen, respectievelijk als diaken en sub-diaken. Als cantores waren aanwezig de pastoors uit Zierikzee en Heinkenszand. Mede waren tegenwoordig de deken uit Goes en als assistenten de pastoors van 's Heerenhoek, Ove- zande en Oud-Vossemeer, alsmede de kapelaan uit Dordrecht. De functiën van ceremoniemeester werden vervuld door den heer A. F. Peters, kapelaan alhier. De feestrede werd uitgesproken door den keer H. L. Spoorman, pastoor te Vlissingen. Hij koos tot grondslag zijner toespraak den Brief van Paulus aan de Hebreeën, hoofdstuk 11, vers 21 en 22, en schetste, in hoog ernstige opvatting, de beteekenis van het feest, waarbij vooral op den voorgrond werd geplaatst de döor het geloof voorgeschreven aanneming van den priester als ten allen tijde de vertegenwoordiger van Christus, afgescheiden van deugden of gebreken welke de gewijde bezitten moge. Aan het slot der rede werd, in verband met het voorafgeganehet woord tot den jubilaris gerichtwiens vele ver diensten in deze gemeente als bij vingerwijzing in herinnering werden gebrachtspreker achtte, en terecht, uitweiding overbodig of misschien mis plaatst. Het Te Deüm laudamus besloot de kerkelijke feestviering. Het kerkbestuur, dat den jubilaris bij zijne intrede der kerk had opgewacht, deed hem uitgeleide, en van half 12 tot half 2 stond zijne woning open tot het recepieeren van corpo- ratiën en personen die hem blijken van belang stelling wenschten te geven. Hun getal was groot, en talrijk waren ook de stoffelijke bewijzen van achting en liefde, in den vorm van geschenk of aandenken, den waardigen jubilaris gebracht. De heer J. Wisse, pred. bij de N. H. gemeente te St. Laurens, is beroepen bij die te Garijp. Naar „de Vrijheid" verneemt heeft de kerke- raad der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam zich gewend tot de kerkelijke commissie aldaar, met verzoek dat haar, gedurende den tijd dat de kerk der Doopsgezinden gerestaureerd wordt, des Zon dags voormiddags de Amstelkerk in gebruik zou gegeven worden. De kerkelijke commissie moet daarop g< antwoord hebben, dat harerzijds daar tegen geen bezwaar bestond, mits de laatst be roepen n odjrne predikant, de heer de Bussy, niet aid; ar optrad. De Doopsgezinde kerkeraad heeft zkh mar de gestelde voorwaarde niet willen voegen en zich tot de Waalsche gemeente gewend, bij wie hij naar wensch geslaagd is. Zoo ging het voort tot de overgave van het fort Sumter en de oproeping welke het getrouwe Noorden de wapenen deed opvatten. Onder de eersten die als vrijwilligers wilden dienen, was de man die, zooals zij dacht, zoo op zijn gemak en op zichzelf gesteld was, zoo bang voor ver moeienis, zoo'n achterblijver in 's levens wedloop. Hij werd ingeschreven als gewoon soldaat, maar zijn compagnie koos hem eenparig tot kapitein, en zoo voerde kapitein Revere hen aan bij de verdediging van Washington. Vóór het vertrek kwam hij Ethel vaarwel zeggen; maar er waren andere gasten in de ge zelschapskamer en hij zag haar niet alleen. Doch toen hij heenging geleidde zij hem naar de deur en 'hij hield haar hand een oogenblik vast. Mis schien bracht die handdruk zijn hart op zijn lip pen. Hij zei ten minste wat hij niet van plan was geweest te zeggen. „Gij zijt niet alles voor mij wat ik eens hoopte dat ge zoudt zijn, Ethel; maar ge zijt mijn vrien din, niet waar? Gij zult soms eens aan mij denken en mij een weinig betreuren als ik val?" „Gij zult niet vallen," zei Ethel beslist, de tranen weerhoudend die haar dreigden te verstik ken „ik zal aan u denken, en als gij terugkeert zal ik u verwelkomen en trotsch op mijn vriend zijn." „Als ik terugkom!" zei hij, haar hand druk kende terwijl hij zich afwendde, „God zegene u! Ik ben niet veranderd in mijne opinie over u, al kon uw hart mij niet toebehooren." Uit Krabbendijke wordt aan de Nieuwe Goesche courant het volgende geschreven: „Ten bewijze hoe er vroeger, door den uit de administratie ontzetten C. C. van den Brink, met de diaconie-goederen geleefd werd, kan het vol gende dienenhet perceel, vroeger door hem zeiven bewoond, en dat toen heette f 72 huur op te brengen, is thans gehuurd door Joh. Blok, voor 226 'sjaars. Het andere perceel dat tot heden slechts 48 huur moest opbrengen, is thans ge huurd door M. Noordijke voor ƒ120 'sjaars. De verhuring heeft plaats gehad bij inschrij vingsbiljetten. Aan de genoemde hoogste inschrij vers zijn de perceelen gegund. Beroepen als predikant bij de N. H. gemeente te Goes de heer J. G. Ormel, pred. te St. Maar tensdijk. Met die woorden ging hij heen, en toen Wist Ethel hoe zij hem had lief gehad. Dè volgende dag kwam de soldaten waren vertrokken en Ethel Darricot trachtte het leven, dat voor haar nog overbleef, blijmoedig tegen te gaan. Het beste en liefste deel er van, voelde zij, was met hem heengegaan; maar er bleef veel te doen, zelfs iets om zich in te verheugen, over. Zij eischte van zichzelve niet minder dan van anderen. Als zij werkeloos aan haar droefheid toegaf, zou zij niet 'beantwoorden aan haar ideaal. Zelfs haar eigen vader zag geen verandering in 'haar! PVM*1, "i.' 't - j Zoo gingen1 maanden voorbij, m'eer dan een jaar zelfs, tot aain -het vreeselijk zesdaagSche ge vecht voor Richmond. In al dién tijd was kapi tein Revëre nooit ernstig gewónd gewórden eh had hij nooit zijn post verlaten. Anderen namen verlof sómmigen om een nietig voorwendsel en kwamen tè huis, hij nooit. Misschien voelde hij dat hij geen eigenlijk tehuis had en geen zoete hoop die hem naar het Noorden lokte en gaf hij daarom niet zooveel om zijn leven. Ethel Dar ricot zag intusschen gretig elke courant in. Zij zag zijn naam dikwijls waar dappere daden ver meld werden en heldenmoed geprezen werd; en toch bleef hij ongedeerd. Zij begon te gelóoven dat de kogel nog niet gegoten was die hem moest dooden; en soms, als zij aan de toekomst dacht, begon een zoete, maar merkbare hoop, zachtkens in haar hart te ontkiemen. Misschien had Grace toch wel onge- generaal mr. Gregory conclusie genomen in de zaak van C. C. J. de Wit, weduwe P. Schillemans, en cons., ca. G. de Bie en cons. Volgens het gevoelen van dien ambtenaar kon hier alleen in aanmerking komen de notarieele akte van 1810, bij welke de auteur verklaarde geleend te hebben f 7113,11 en die som schuldig te zijn, terwijl men geheel in het onzekere bleef aan gaande het verband, dat er tusschen die akte en het testament van 1803 bestond. De conclusie strekte alzoo tot bevestiging van het vonnis der rechtbank te Zierikzee. In deze zaak zal het hof den 24'n April uitspraak doen. Ter terechtzitting der 2B kamer werd L. de J. veroordeeld tot tuchthuisstraf van 5 jaar en 4 geldboeten van f 50. (Zie M. Ct. van 16 dezer.) lijk. Hij kon nog terugkeeren en weer dezelfde woorden spreken naar welke haar ziel als naar muziek dorstte. Maar ten laatste waren het noodlot en de rebellen hem te sterk. In den slag van Centre- ville verloor hij een arm en werd daarenboven ernstig in de heup gewond. De hospitalen waren vol en zoodra hij kon vervoerd worden werd hij naar huis gezonden. Het duurde weken eer hij staan kon; toen werd hem gezegd dat de zeelucht zijn uitgeputte krachten zou helpen herstellen en zijn geneesheer zond hem naar Newport. Misschien ging hij te eer .omdat hij wist dat de Darricots daar een buitentje hadden en hij was zich te goed bewust dat hij innig verlangde Ethel weer te zien. En toch had Grace gelijk toen zij giste dat hij nooit- voor de tweede maal de vraag zou doen -die hij op dien winteravond gedaan had. Twee- .niaal door dezelfde vrouw te worden afgewezen, zou voor hem eene zedelijke onmogelijkheid zijn geweest. Hij wist zelf nauwelijks waarom hij haar wensclite te zien, of welke ijdele hoop hij koesterde. i J Cf f ,r Wordt nrvolgd.) Op een buitengewone algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw, te houden 24 April a. te 's Gravenhage, zullen de volgende vragen in behandeling worden ge bracht: 1». Is de herziening dei; grondbelasting noodzakelijk? 2°. Zoo ja, zal de voorgestelde herziening het beoogde doel, nl.: „herstel der thans bestaande onbillijkheid" bereiken? 3°. Is de voorgestelde grondslag: „de huurwaarde" als juist en doeltreffend aan te nemen? 4°. Is het noodig dat een degelijke regeling van het kadas ter daaraan vooraf-, of daarmede gepaard ga? 5°. Moet aan een anderen grondslag, bijv. het classificeeren der landerijen, volgens grondtypen, de voorkeur worden gegeven? 6°. Moeten, onver schillig welke grondslag van waardeering wordt aangenomen, bij de vaststelling der belastbare waarde, de polderlasten worden in aanmerking genomen 7°. Is het in het algemeen belang wen- schelijk, dat de tegenwoordige opbrengst dei- grondbelasting bij deze wet onveranderd blijve vastgesteld? Zoo niet, is het dan wenschelijkdat die opbrengst aan wisseling onderworpen zij, ten einde bij hoogere opbrengst over te gaan tot afschaffing van andere lasten, die op den grond drukken, zooals het mutatiereeht en obligatierecht bij vestiging van hypotheken? Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat door tusschenkomst van de Vereeniging tot bevorde ring van goede voorstellingen op kunstgebied, door het Rotterdamsch tooneelgezelschap van de heeren le Gras, van Zuylen en Haspels, ook te dezer stede eene voorstelling van Lodewijk Mul- ders's „Kiesvereeniging van Stellendijk" zal wor den gegeven. De officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht A. Pieters, thans gedetacheerd bij het departement van marine, wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidingschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord der instructiebrik Ter- nate, terwijl hij met dien datum aan het depar tement vervangen wordt door den officier van gezondheid le klasse F. H. L. Roessing van Iterson. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 17ffl dezer, wordt het ramschip „Guinea", liggende te Willemsoord, met den 16ea April a. in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein luitenant ten zee C. P. van der Star. Ter civiele terechtzitting van het gerechtshof te s Gravenhage werd gisteren door den advocaat- Heden voormiddag is de stuurman van het in de Pottenkaai te Vlissingen liggende barkschip Carolina, terwijl hij aan de gaffel werkte, door het losgaan van een bout met deze naar beneden gekomen, waarbij hij zich aan het hoofd en den hals gewond heeft. Ook is heden middag een man, bij de in aanbouw zijnde schutsluis der voormalige marinehaven, van boven neer in de kolk gevallen. Hij heeft zich vrij ernstig gekneusd en is per brancard naar het gasthuis vervoerd, alwaar ook eerstgenoemde ter verpleging is opge nomen. Naar wij vernemen heeft de justitie alhier zich heden naar Baarland begeven tot het instel len van een onderzoek omtrent een gerucht van kindermoord, door een ongehuwde moeder ge- rpleegd. Het beraamde plan tot eene hoog noodige ver betering van de dorpsstraat te Wolfaartsdijk, zal eerstdaags ten uitvoer gelegd worden. Bereids is de voorraad van klinkersteen aangevoerd, althans voor het gedeelte der straat, dat niet tot den provincialen weg behoort, en tevens tot hèt aanleggen van een schoolpad op Oud-Sabbinge, Goesche Ct.) Sedert eenige weken hielden zich de heeren dr. W. K. J. Schoor en H. van Gelder, op last der justitie bezig met het scheikundig onderzoek van maag enz. eener, onder vermoedens van ver giftiging, te Suameer overleden vrouw. Naar het schijnt, heeft dat onderzoek eindelijk een positief resultaat opgeleverd. Vrijdag jl. is de man der overledene vrouw gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Omstreeks 19 Maart zullen hevige Z. O. tot N. Westelijke winden, vergezeld van lageren barometerstand, met regen en vermoedelijk bliksem voorkomen op de Britsche en Noordsche kusten. Tevens omstreeks dien tijd stormweder benoorden 40' N. breedte. (New-York Herald.) Het onlangs gemelde bericht, dat de dochter van een commies te Oss haar vader vergiftigd zou hebben, berustte op een los gerucht, waartoe het meisje zelf aanleiding schijnt gegeven te heb ben. De officier van justitie te 's Hertogenbosch heeft haar verhoord, doch laten gaan. De Gron. cour. deelt mede, dat Ferdinand Heun, de persoon, die in hechtenis is genomen onder verdenking van moord op de wed. Aikema, zijn schuld volledig heeft bekend. Hij verklaarde daartoe door armoede te zijn gedreven en had nog denzelfden avond voor den moord onder scheiden pogingen aangewend om geld te bekomen. Ten laatste was hij naar de weduwe Aikema gegaan met het doel.zijn horloge te verpanden. Deze had hem daarvoor evenwel niet de gevraagde drie rijksdaalders willen geven. Later hadden zij twist gekregen over het aantal borrels, dat hij had gedronken. Hij had haar aangegrepen op het oogenblik dat zij zich voorover had ge-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2