Telegraphische berichten. Kunstnieuws. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen, Burgerlijke stand. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, De Tooneelvereeniging te Amersfoort, welke zich borg stelt voor mogelijke tekorten bij too- neelvoorstellingen, is er onlangs in geslaagd aldaar eene opvoering van Lodewijk Mulder's „Kiesver- eeniging van Stellendijk" en nu weder op den 4en April a. eene andere van Sardou's beroemd drama „Dora" te doen plaats hebben. De heer M. Vermast, van IJzendijke, heeft als pianist bij het uitgelezen publiek in de salie d'Erard te Parijs zoo grooten bijval verworven, dat hij in de maand April a. eene reeks kamer- muziek-soirées in dezelfde zaal heeft aangekondigd. De heer Vermast, een leerling van den heer Max Heinderickx, is, na aan het conservatoire te Gent den prix d'excellence verworven te hebben, benoemd tot leeraar in het pianospel aan het conservatoire te Luxemburg, welke betrekking hij thans nog bekleedt. De Staats-courant van 17 en 18 dezer bevat het koninklijk besluit van 14 dezer, Staatsbl. n" 17, tot regeling van de inrichting der krijgsschool. J. van Luik, die ji. Zaterdag het voorrecht ge noot van 25 jaren onafgebroken in dienst te zijn van den heer J. Sonius, timmerman en metselaar alhier, ontving bij die gelegenheid van zijn patroon en diens echtgenoot een fraai zilveren remontoir met toepasselijk inschrift van den heer P. Sonius een horlogebarid met goud versierd, en van zijne kameraden eene lamp. Deze en nog andere be wijzen van belangstelling strekten den jubilaris ten bewijze hoezeer hij op prijs wordt gesteld. De collecte voor het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Amsterdam dit jaar 4600 opgebracht, zijnde 1400 meer dan het vorige jaar. Van de algemeen gezochte „Gedichten van den Schoolmeester" is een volksuitgaaf verschenen tegen den hoogst geringen prijs van 75 cent. Zij vallen thans met recht onder ieders bereik, en zullen nu, ongetwijfeld nog spoediger dan vroeger zich eene plaats veroveren onder de blijvende volksboeken onzer natie. De heer Mulder, oud-candidaat voor de tweede kamer, heeft in de zitting van den ge meenteraad van Winschoten het „standje" tusschen hem en den burgemeester beëindigd door de voor lezing dezer verklaring: „Ik betreur den loop, dien die zaak destijds nam, en daar ik later bij een gesprek met den heer Jolles ZEd. Verklaring vernam, dat hij uit zijn driejarigen omgang met mij geene punten vond, die hem aan mijne eerlijkheid deden twijfelen, zoo verklaar ik bij dezen, de gebezigde onaange name uitdrukking geheel terug te nemen en daar voor Verschooning te vragen, om daardoor zoo mogelijk onaangename gevolgen te voorkomen." De voorzitter verklaarde hierop het gebeurde ten zeerste te betreuren en ook dat daaraan zoo danige publiciteit is gegeven. Naar aanleiding echter van hetgeen door den heer Mulder is me degedeeld, verklaart hij zich bereid om den officier van justitie te verzoeken, aan de inge diende klachte geen gevolg te willen geven en wil hij van zijn kant bevestiging geven van hetgeen de heer Mulder gezegd heeft, namelijk, dat hij gedu rende de drie jaren, welke hij, met den heer Mulder heeft omgegaan, persoonlijk van den heer Mulder nooit iets heeft ondervondenwaardoor de eerlijkheid van dien heer bij hem in twijfel werd gebracht. Naar men verneemt, zal tegen het einde van April een tweede veiling worden gehouden van gronden, behoorende tot de St.-Agatha-goederen. Donderdag 14 Maart heeft té Winterswijk, onder begunstiging van fraai weder, de feestvie ring plaats gehad ter inwijding van den spoorweg, waardoor die gemeente met het Europeesche spoorwegnet verbonden wordt; Tengevolge van de jongste stormen zijn van de hoofden aan de haven van IJmuiden eenige betonblokken weggeslagenterwijl ook in de binnenhaven eenige schade werd aangericht. De sleephelling van de heeren Bos c° is weg geslagen. Van het niet doorgaan van de aangekondigde opvoering van Schürmann's tooneelatuk „Gabrielle" te 's Hage deelt het D. v. Z. H. de ware toedracht aldus mede: „De zaak is eenvoudig deze, dat aan de tooneelcommissie aanvankelijk een verkeerd handschrift was in handen gekomen. Bij abuis was haar een afschrift verstrekt van het stuk, zooals het niet bestemd was te worden opge voerd. Er hadden nog besnoeiing en omwerking in plaats gehnd voordat het was aangenomen en in studie gebracht. Toen nu de vergissing was ontdekt, heeft het bestuur van het Ned. tooneel die fout hersteld door het definitief handschrift in handen van de commissie te stellen. Zoo is de zaak nu nog hangende." „Ziedaar" is de titel van een nieuwe reeks schet sen uit de portefeuille van den bekenden teekenaar Alexander V. H. De uitgever, de heer P. Gouda Quint te Arnhem, die „Jeugd". „Zijn er zoo en „Zoo zijn er" uitgaf, zal in dit jaar onder bo ven genoemden titel een 5e deel der schetsen het licht doen zienen daarin zullen opgenomen worden „Vier boeken in het leven". „De visch en de mensch". „Het geweten". Het deel zal uit 48 platen bestaan, met bijschriften, die opnieuw door den auteur nagezien, een geheel zullen vor men, dat nu eens door diep gevoel, dan weder door fijnen humor zal uitmunten, en bij 't publiek zeker een even welkome ontvangst zal genieten, als de vorige bundels. Door een Weener fabrikant is eene groote verbetering uitgevonden bij de naaimachines. Hij heeft namelijk het middel ontdekt, om ze, evenals een pendule, op te winden met een veer, die naa r verkiezing versneld en vertraagd kan worden en alleen van tijd tot tijd behoeft te worden opge wonden. Het verpakken van vruchten, groenten en vleesch, in luchtdichte blikken bussen ter conservee ring heeft in de Vereenigde Staten een grooten om vang aangenomen. Alles wat eenigszins smakelijk is wordt op die wijze in den handel gebrachtin Oregon zalmin Texas schildpaddenvleeschin New Orleans garnalen; in Virginie en Maryland oesters, ananas en perziken; in Philadelphia ge hakt vleesch; in New England melk, allerlei groenten, visch en zeekreeft; in New York bijna alle reeds genoemde artikelenin Cincinatie wild, gevogelte, vruchten, beziën, groenten, pens, tongen, worst enz.; in Chicago gepekeld rund- vleescli cornet beef). Zelfs de eerwaarde Engel- sche plumpudding en een geliefdkoosd gerecht der Yankees: gebakken boonen en spek worden in bussen geconserveerd. Hoezeer in weerwil der strengheid van de Evangelische geestelijkheid in Pruisen het onge loof of althans de onverschilligheid ook daar toe nemen blijkt, hieruit, dat in het vorige jaar alleen te Berlijn 6000 kinderen ongedoopt zijn gebleven dat is 1 ongedoopte op iedere zes doopelingen. In de vorige week verloor een Amerikaan op een bal bij een landsman te Londen een doek speld ter waarde van 12,000 franken. Te vergeefs werd het geheele huis door gezocht, en de gast vertrok tamelijk ontstemd. Den volgenden mor gen vond echter een rijknecht de kostbare speld in het kiezelzand voor het huis. Waarschijnlijk was zij in het kleed eener dame blijven hangen en door deze bij hét heengaan weder verloren. De huisheer zeer verheugd over den afloop zond den knecht naar den eigenaar der speld om hem deze te overhandigen. De Amerikaan was zeer in zijn schik, bergde zorgvuldig zijn speld, tastte in zijn zak en gaf den eerlijken vinder twee sigaren. De man schaamde er zich over, maar vertelde het gebeurde aan zijn mede-bedienden, door wien het weldra ter oore van zijn meester kwam, die hem liet roepen. „Hebt gij de sigaren al gerookt?" „Neen, mijnheer." „Ik geef er u 500 franken voor." „Waarachtig?" „Hier is het geld. Gij zijt een eerlijke knaap en ik moet, dat op prijs weten te stellen. Ga nu naar den heer X en zeg hem uit mijn naam, dat gij mij verteld hebt hoe goed hij is geweest, maar dat ik vreesde, dat hij heden misschien zich het genot van te rooken zou moeten ontzeggen, waarom ik u heb bevolen hem zijne sigaren terug te brengen." „Moet ik iets van dé 500 franken zeggen?" „Geen woord." De bediende bracht de boodschap over en keerde met het volgende brieve terug „Geëerde heer Ik ben zeer geluk kig weder in het bezit mijner diamanten te zijn. Ik heb er zes zoo, die een prachtig garnituur vormen, daarom was ik troosteloos over mijn verlies. Wat de sigaren betreft, gij kunt deze wel aan uw bediende geven, daar ik van deze soort 5000 heb leggen. Ontvang enz." De schrijver van dien brief bezit, naar men verze kert, meer dan 200,000 pond sterling rente en is ongehuwd. Ongeveer honderd tabak- en sigarenfabri kanten uit de districten Heitord, Minden en Bie lefeld hebben een adres tot den Duitschen rijks dag gericht. Zij betreuren het levendig, dat de regeering veranderingen in de tabaksbelasting heeft voorgesteldzij keuren het af, dat door herhaalde belastingplannen de belanghebbende handelskringen telkens worden benadeeldzij ver- oordeelen ten sterkste de eventueele invoering van het monopolieen verdedigen eindelijk de handhaving der belasting bij het gewicht, terwijl zij de inlandsche tabak lager en de geïmporteerde sigaren hooger willen belasten. Zeker ten bate van de Duitsche consumenten? Twee rechtsgedingen zijn in België aan hangig geweest het eene tegen zekere weduweVanot, die haar echtgenoot liet vermoorden, en het andere tegen zekeren Mestag, die zijn vrouw doodde en in stukken sneed. Dit geeft den ij veraars voor de dood straf in België aanleiding thans op hare toepas sing aan te dringen, nadat zij gedurende 15 jaren feitelijk is afgeschaft. De beul van België is onlangs in lioogen ouderdom overleden en zijn helper is mede reeds oud. De Etoile beige Wil dat de regeering liever een voorstel zal doen tot wettelijke afschaffing der doodstraf. Intus- schen is Gustaaf Mestag veroordeeld tot de dood straf, ten uitvoer te leggen op een der openbare pleinen van Antwerpen, terwijl Louise Fraikin, weduwe Yanot, Yehent en Derville wegens den moord van Vanot zijn veroordeeld tot de dood straf, ten uitvoer te leggen op een der openbare pleinen te Gilly. Tengevolge van het initiatief door paus Leo XIII genomen en de gunstige ontvangst daarvan bij keizer Alexander, zal waarschijnlijk de positie der katholieke kerk in Polen eerlang worden geregeld. Het schijnt dat thans ook in Berlijn vanwege het Vaticaan krachtige po gingen worden aangewend om den godsdienst strijd in Duitschlaud te doen eindigen. Nu het wetsontwerp tot regeling der ver vanging van den rijkskanselier is aangenomen ziet men te Berlijn met spanning uit naar den vice-Kantzler. Als zoodanig is genoemd graaf Eulenburg, gouverneur van Hanover, doch dit plan is reeds weder opgegeven. binnenland, Tweede kamer. De heeren de Vos van Steenwijk, van Tienhoven, van Stolk en Bredius zijn beëedigd en toegelaten. De stukken betref fende de verkiezing in Zevenbergen zijn nog niet ingekomen. De geloofsbrieven van den heer Schimmelpenninck van der Oije, die door onge steldheid verhinderd wordt, zijn onderzocht en goedgekeurd. Het schoolwetsontwerp wordt in de afdeelingen onderzocht. Gisteren is alhier te koop aangeboden: Perceel 1. De hofstede genaamd „'tHuisZand- voort", staande en liggende aan den Seisweg in de gemeente Grijpskerke, met 5 II. 42 A. en 40 Ca. bouw- en weiland. Verkocht voor 13431. Perceel 2. 53 A. 50 Ca. weiland aldaar. Ver kocht voor f 1150.50. Perceel 3. 61 A. 70 Ca. boomgaard aldaar. Verkocht voor 1571. Perceel 4. 42 A. 30 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 1015. Perceel 5. 57 A. 40 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 1100. Perceel 6. 50 A. 80 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 849. Perceel 7. 53 A. 70 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 1075. Perceel 8. 54 A. 10 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 1225. Perceel 9. 49 A. 60 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 861. Perceel 10. 45 A. 90 Ca. tiendvrij bouwland aldaar. Verkocht voor f 1061. Perceel 11. 88 A. 70 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor f 1621. Perceel 12. 1 H. 87 A. 50 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 2431. Perceel 13. 2 H. 22 A. 90 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 5850. Perceel 14. 93 A. 80 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor /1714. Perceel 15. 1 H. 39 A. 20 Ca. weiland aldaar. Perceel 16. 1 H. 25 A. 80 Ca. weiland aldaar. Samen verkocht voor 4176. Perceel 17. 1 H. 43 A. 10 Ca. weiland aldaar. Perceel 18. 1 H. 50 A. 50 Ca. weiland aldaar. Perceel 19. 85 A. 90 Ca. weiland aldaar. Sa men verkocht voor 7900. Perceel 20. 79 A. 70 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor f 1500. Perceel 21. 63 A. 30 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor ƒ1051. Perceel 22. 90 A. 40 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 1525. Perceel 23. 1 H. 7 A. 80 Ca. weiland aldaar. Perceel 24. 1 H. 10 A. 70 Ca. weiland aldaar. Samen verkocht voor 3436. Perceel 25. 86 A. 50 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 1600. Perceel 26. 74 A. 90 Ca. weiland aldajar. Verkocht voor 1250. Perceel 27. 92 A. 90 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 1401. Perceel 28. 75 A. 50 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 1203. Perceel 29. 1 H. 42 A. 70 Ca. weiland aldaar. Perceel 30. 1 H. 21 A. 20 Ca. weiland aldaar. Samen verkocht voor 4920. Perceel 31. 1 II. 19 A. 50 Ca. weiland in de gemeente Middelburg. Verkocht voor f 3400. Perceel 32. 66 A. 40 Ca. weiland in de ge meente St. Laurens. Verkocht voor 1076. Perceel 33. 1 H. 2 A. 70 Ca. weiland aldaar. Verkocht voor 1578.25. Perceel 34. 39 A. 30 Ca. bouwland in de ge meente Koudekerke. Perceel 35. 65 A. 40 Ca. Perceel 36. 52 A. 40 Ct. Perceel 37. 48 A. 10 Ca. Perceel 38. 57 A. 90 Ca. bouwland aldaar. Samen verkocht voor 5000. -w» (Van 10—17 Maart.) Middelburg. Ondertrouwd: F. L. van Ruijven, jm. 25 j., met J. E. Schenk, jd. 22 j. A. Wattel, jm. 21 j., met S. Houpt, jd. 24 j. Bevallen: K. van Riel, geb. Broeke, z. L. C. Littooij, geb. Walraven, d. P. van Poeljen, geb. Arendse, d. J. Koster, geb. van Leersem, z. M. Baan, geb. Geldof, z. T. Franse, geb. Klaasse, z, J. D, Scharten, geb. Schilham, z. Overleden: C. Vermaere, wed8, ran J. Geluk, 65 j. E. Baljé, vrouw van C. Baljé, 37 j. D. Bas- tiaanse, man van M. J. de Jager, 69 j. P. Beek man, wede. van A. Regeur, 85 j. M. A. Visch, d. 1 j. D. L. Boone, z. 2 j. G. J Kerssen, man van S. C. van Uden, 77 j. J. P. Dierikx, z. 9 m. P. E. Adriaanse, d. 1 j. (Van 9—16 Maart.) Vlissingen. BevallenP. Lichtenberg, geb. Hage, d. M. L. Devoghel, geb. de Dewitte, z. H. A. Visser, geb. Peppeling, z. H. Raff, geb. Oldermann, z. M. Riekwel, geb. van den Ham, d. S. de Waard, geb. Meesen, d. C. J. van der Hof stede, geb. van Riet, z. E. M. E. Decroos, geb. Dewitte, d. J. H. Halffman, geb. Ileffner, z. A. C. van der Staal, geb. Maan, z. OverledenF. van Beem, z. 9 d. J. M. Paulusse, d. 8 w. C. Eekman, man van A. Vader, 33 j. M. J. E. Ghijs, d. 3 j. Goes. Bevallen: E. van Liere, geb. Felius, z. A. Maartense, geb. de Fouw, z. M. van der Weele, geb. de Jonge, d. OverledenP. W. Reijerse, d. 3 m. A. C. Vis ser, d. 13 m. A. de Beste, wed', van F. J. Lie senfeit, 86 j. Zierikzee. Gehuwd: H. Vermeulen, jm. 31 j., met H, van der Jagt, jd. 26 j. Bevallen: Th. A. E. Boudier, geb. Oosterwaal, z. J. Kanaar, geb. van de Velde, z. J. Berrevoets, geb. Bakker, d. C. Heijboer, geb. Koopman, z. Overleden: J. de Jong Zijlstra, man van J. Ochtman, 46 j. H. J. Doeleman, z. 4 m. P. van den Brand, man van C. Brouwer, 61 j. 16 Mrt. 's av. 11 u. 30 gr. 17 's morg. 8 u. 37 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 u. 41 gr. 's av. 11 gr. 18 's morg. 8 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 6 u. 45 gr. Vergadering van Vrijdag 15 Maart. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden, afwezig de heer de Marees van Swin- deren. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De heer Fransen van de Putte zegt tot nadere toelichting van het door hem aangevoerde in de vorige vergadering omtrent de foutieve opmaking van het suppletoir kohier H. O. over 1877, dat bij onderzoek gebleken is dat dit kohier door den secretaris met den surnumerair was opgemaakt en na overschrijving niet door den griffier was nagezien, en door burgemeester en wethouders maatregelen zijn genomen om dat in het vervolg te voorkomen. De voorzitter deelt daarna mede: dat door het eervol ontslag van den hulponderwijzer A. C. Boluijt en de benoeming van de hulponderwijzeres v. d. Visse ƒ100 ten voordeele der gemeente komt, doch dat bij de aanstelling van den kweekeling J. Reij singer dezen eene toelage van 30 is ver strekt en de onderwijzers der scholen le en 2' klasse elk een kweekeling hebben aangesteld op 30 'sjaars, zoodat er nu slechts 10 overschiethij vraagt hierop de goedkeuring van den raad, die zonder hoofdelijke stemming wordt verleend. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht! Van gedeputeerde staten goedkeuring van het 2e suppletoir kohier, dat onmiddellijk in han den van den ontvanger ter invordering is gesteld, en van eenige verordeningen, die zoo noodig zijn afgekondigd, terwijl tevens van hetzelfde college een schrijven is ontvangen betrekkelijk eenige verordeningen die niet door den raad herzien zijn. Van den gemeente-ontvanger rekening en ver antwoording der voormalige gildenfondsen over 1877. Gerenvoieerd naar B. en W. om gesteld te worden in handen der financieele commissie. Van het burg. armbestuur kennisgeving der in stallatie van de heeren d s. Verschoor en Kooman, doch dat mevrouw de wed VervenneBurger, wegens ongesteldheid, als regentes nog niet is kunnen worden geïnstalleerd. Voor notificatie aangenomen. Van den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht bericht van goedkeuring dat de heer J. Adam weder voor een jaar de gemeente apotheek waar neemt, Voor notificatie aangenomen. Van de commissie van toezicht op het M. O. ken nisgeving dat de heer D. Stigter met 1 Februari zijne betrekking van leeraar met dien datum heeft aanvaard. Voor notificatie aangenomen. Van de heeren d 3. Verschoor en Kooman verslag over den gezondheidstoestand der gemeente over 1877, dat in het jaarverslag over 1878 zal worden opgenomen. Vervolgens is aan de orde: Wijziging der verordening voor het gasthuis. Deze wijziging strekt alleen om de verordening voor het gasthuis in overeenstemming te brengen met het beschikbaar stellen van twee kamers tot ver pleging van meergegoede zieken en worden deze wijzigingen onveranderd vastgesteld. Voorstel van de drie raadsleden W. F. Busing, G. van der Hoek en S. A. Bevier de Fouw om de vacature van gemeenteopzichter niet aan te vullen maar de werkzaamheden van den bouw meester uit te breiden met verhooging van (200 traktement. Na voorlezing van de desbetreffende stukken heeft er eene discussie plaats tusschen de heeren Busing, Callenfels, van der Hoek, den voor zitter, van der Feltz, v. d. Putte, Quist en Hamer en wordt eindelijk het voorstel met 8 tegen 4 stemmen verworpen (voor dr. Callenfels, de Fouw, Busing en van der Hoek) en wordt onmiddellijk overgegaan tot benoeming van een opzichter. Door burgemeester en wethouders waren op de voordracht geplaatst de heeren M. de Zomer, J. W. F. Couvee en B. A. Ileijdeze laatste had echter schriftelijk zijne sollicitatie ingetrokken.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2