Telegraphische berichten. Kerknieu ws, Kunstnieuws. dWawagV t. Verkiezingen, Thermometerstand, Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Staten-Generaal. V van zijn wegblijven moet gebracht worden, zoodat wel een eene enkele maal naar de letter O („overige reden") verzeilt, wat wellicht met meer juistheid tot eene van haar 5 voorgangsters behoort. Maar tevens vind ik het minder nobel van mijn onbe kenden collega, dat hij op een dergelijke wijze van zijne min- zooal niet van zijne verachting blijk geeft voor een middeldoor de autoriteiten beproefd tot vermindering van een kwaad, dat reeds zooveel jaren lang door de onderwijzers zeiven als de kanker werd aangewezen, die ons volksonderwijs verwoest. Ook in de keuze van het wapen, dat collega tot bestrijding heeft aangegrepen, was hij niet gelukkig. Immers, voor mijne school van pl. m. 150 kinderen zijn 10 a 12 min. ruim vol doende tot het invullen der absentielijsten. Gaarne zou ik (en wellicht vele ambtgenooten met mij) willen weten, waaraan de bedoelde hoofdonder wijzer tot half elf en tot kwart over drieën zijn tijd toch zoek brengt; dan zouden wij kunnen nagaan in hoeverre wij zijn ongunstig oordeel te danken hebben aan zijne grootere accuratesse dan wel te wijten aan zijne mindere vlugheid!" Het beroep bij de N. H. gemeente te Hoofd plaat is door den heer A. E. van Braambeek, pred. te Kandsdorp en Schellingwoude, aange nomen. Een nieuw blijspel van den heer G. Keiler, „de Dochter van den Barbier" genaamd, dat verleden jaar te Antwerpen bekroond werd, is door een liefhebbersgezelschap te 's Gravenhage opgevoerd onder warme toejuichingen van het aanwezige publiek. Den schrijver werd bij deze gelegenheid door eenige vrienden een lauwerkrans anngeboden. Bij de invoering der bronzen pasmunten van 2i cent zal de Amsterdamsche omnibusmaat schappij haren prijs per rit van 15 op 12$ ecnt brengen. Het abonnement blijft 10 cent kosten. Te Amsterdam is eene vereeniging opgericht, „de Amsterdamsche Glazenwasscherij" genaamd. Ploegen van 5 man, van de noodige ladders en andere werktuigen voorzien, zullen overal waar de bewoners het verlangen de reiniging der gla zen bewerkstelligen. - Als een goed middel om de bedorven lucht in een ziekenkamer te zuiveren, worden uien genoemd. Men snijdt de bollen in drie of vier stukken, die men op een bord legt en welke dan in korten tijd alle schadelijke bestanddeelen uit de lucht inzuigen; terwijl men door berookingen enz. wel den onaangenamen geur wegneemt, maar niet de slechte lucht verwijdert. Na verloop van zes uren moet men de uien ververschen, en de gebruikte wegwerpen, wijl ze tot niets meer deugen. Het weekblad Sieboldia deelt dit mede op gezag van „der Deutsche Garten" en acht het de algemeene bekendheid waard, omdat hier een gemakkelijk toe te passen middel aan de hand wordt gegeven, dat toch zeker wel niet uit de lucht zal zijn gegrepen. Te Lyon heerscht eene werkstaking onder de advocaten. Een hunner was nl. door den voorzitter der tweede kamer van het hof van appèl, den heer Lage val, beleedigd, daar deze een pleidooi van den advocaat voor onzinnig ver klaarde. De advocaten verlangen, dat de president zich zal verontschuldigen en daar hij tot nogtoe weigert, kan voor de tweede kamer geen proces worden behandeld. „Ge zult het met uw vader in orde maken tot bedaren komen en het spoedig inzien, hoop ik, hoe verstandig wij van avond handelen door te scheiden." „O ik zie het al in," zei ze haastig. „Wees niet bang." „En gij zult dadelijk een andere betrekking zoeken „Een betrekking mompelde zij. „Dat zal u bezigheid en afleiding geven." „Mijn naam is weg en niemand wil mij hebben." „Uw naam is niet weg. Ik zal „Gij zult niets doen, bid ik u;" zei Zeph; „ik kan daarover nu niet spreken of er aan denken. Ik ben alleen gekomen om u vaarwel te zeggen en ik kan het doen, en God zegene u „Neen, neenGod zegene u, en vergeve mij riep Dudley uit, haar in zijn armen sluitend en hartstochtelijk kussend voor de laatste maal in zijn leven. Zij beantwoordde zijn liefkozing, sloeg haar armen een oogenblik zacht om zijn hals en ging toen heen met droge oogen en langzamen, vasten tred. Hij keek haar na terwijl zij de trap af ging, van de balustrade waarover hij leunde, maar zij zag niet om hoewel hij haar nog eens vaarwel toeriep, en zij dit woord terug fluisterde, de echo van een wanhoop dieper dan de zijne. Toen zij beneden was en een paar stappen voorbij het huis, bleef zij stil staan. Zij keerde zich om en keek naar het licht, dat door het venster gordijn zijner kamer scheen. Als zij in steen Men verzekert, dat de akte van beschuldi ging in de zaak der Belgische bank nog uitvoeriger zal wezen dan die in de zaak Langrand-Dumon- ceau was. Het requisitoir met de daarbij gevoegde stukken moeten 6 a 700 bladzijden registerpapier schrift beslaan. De oorlogstoebereidselen in Engeland worden voortdurend op groote schaal voortgezet en de regeering wordt daarbij krachtig gesteund door de natie. De militie, hoewel wettelijk daar toe niet verplicht, heeft zich steeds bereid ver klaard tot den dienst buiten slands en zal dit waarschijnlijk ook thans doen, te meer daar de vrijwilligers zich reeds hebben aangeboden. Ook zeelieden hebben hunne diensten aangeboden. Eige naars van voor den dienst geschikte schepen die in Engeland in grooten getale aanwezig zijn zullen niet minder ijver voor het vaderland aan den dag leggen. De Cunard-maatschappij heeft reeds vrijwillig een aantal van haar groote, snel varende stoomschepen ter beschikking van de regeering gesteld. De admiraliteit heeft haar dank betuigd met mededeeling, dat zij, ingeval van oorlog, voornemens is, dergelijke schepen in gebruik te nemen. Zij is tegenwoordig bezig met het ontwerpen van een plan tot aanwending van zulke schepen niet alleen voor het transport maar ook bij de oorlogsvloot. Volgens de „Seccolo" wordt thans in de St. Pieterskerk te Rome „het stroo van den ge vangene" aan bijgeloovige en kleingeestige men- schen verkocht, zooals in Frankrijk en België reeds geruimen tijd is geschied. Het paradebed, waarop het lijk van Pius IX in de kapel van het heilige sacrament heeft gelegen, bestond uit een stroozak van grof linnen. Nadat de kussens, dekens, versierselen enz., waren afgenomen, bleef de stroozak liggen en de kerkedienaren verkoopen den inhoud als een kostbare reliquie. De redactie der Gazetta d'Italia, die hetzelfde meldt, verklaart, dat zij de zaak niet zou gelooven indien zij zich niet met eigen oogen overtuigd had. Men kan zich begrijpen zegt het blad dat er aan het stroo geen einde komt, dat het in de handen van allerlei handelaren en agenten zal vermenigvul digen en aan de domme menigte zal worden ver teld, dat dit het stroo is waarop de heilige vader den geest heeft gegeven. Schandelijker handel dan deze heeft in jaren niet plaats gehad, maar er zullen schitterende zaken mede worden gemaakt! binnenband. Goes. Aantal kiezers 2588uitgebrachte stemmen 1934; van onwaarde 63. Gekozen J. P. Bredius Jr., met 1102 stemmen. Op dr. Vermeu len werden 770 stemmen uitgebracht. Amsterdam. Hzt verzoek om den heer Munzebroek, directeur der Amsterdamsche suiker raffinaderij, uit zijne voorloopige hechtenis te doen ontslaan, is door het gerechtshof alhier van de hand gewezen. buitenland. Brussel. In de heden gehouden zitting der kamer van afgevaardigden heeft de minister Beernaert geantwoord op de gisteren door den Gentschen afgevaardigde den heer Cruijt tot de regeering gerichte interpellatie betreffende de onderhandelingen met Nederland over het kanaal van Ter Neuzen. De minister deelde mede, dat de overeenkomst met de Nederlandsche regeering nog niet getee- kend is, en hij hoopt binnen vier weken nadere mededéelingen te zullen kunnen doen. Het gou vernement zal een onderzoek doen instellen om trent de mogelijkheid van het openen van een directen waterweg naar zee. veranderd ware, kon zij niet stiller en onbeweeg lijker in de nachtelijke schaduwen die haar om ringden, zijn blijven staan. Het was haar laatste blik. De donkere gordijn zou voor altijd tusschen hen vallen, tenzij wat zou hij zeggen, wat zou hij doen, als zij die trap weer opzwoegde en hem zei dat zij niet kon heengaan, en dat het wreed was haar Weg te zenden na alles wat gebeurd wasMaar zij keerde niet tot hem terug, zij bewoog hand noch voet totdat eensklaps een ruwe hand haar aangreep. „Benstamelde zij, toen zij zag dat het haar oude aanbidder was, die naast haar stond en haar met zijn woest, wit gelaat aanstaarde. „Ja, het is Ben geen vergissing mogelijk." „Hebt ge mij gevolgd vroeg ze met een van ''verontwaardiging trillende stem. „Dat heb ik," was het antwoord. „Ik zei uw vader dat ik buiten zou blijven tot gij kwaamt. Hij zei dat gij niet hier zoudt komen, maar ik wist het beter. Ik wist wat dit alles beteekende. O ja, het was niet gemakkelijk mij beet te nemen." „Zoo," zei ze. „En ge zijt daar binnen geweest," schreeuwde hij„ik heb de minuten geteld dat gij bezig waart met hem te overleggen wat te doen, nu het heele plan in duigen is gevallen." „Ik weet niet wat te doen," 'mompelde de hulpelooze Zeph. „Gij hebt ongetwijfeld alles wel overlegd." 13 Mrt. 's av. 11 u. 35 gr. 14 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 40 gr. Het volgend adres is door de kamer aan de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gericht Middelburg, 4 Maart 1878. De kamer van koophandel en fabrieken te Mid delburg acht het haar plicht de belangen van deze stad bij u aan te bevelen met betrekking tot de aanstaande zomerdienstregeling voor het zuidernet der staatsspoorwegen. Volgens de bestaande en vroegéTe dienstrege lingen kan men, uit Holland of Brabant komende, eerst te ruim elf uren te Middelburg of te Vlis- singen zijn, terwijl men van daar naar Holland of Brabant niet later dan te 5 u. 30 m. kan ver trekken. De trein die te 9 u. des ochtends te Vlissingen aankomt, vangt aan eerst bij Goes die te 8 u. 45 m. 's avonds uit Vlissingen ver trekt, eindigt reeds te Middelburg. De te 9 u. 20 m. 's ochtends van Vlissingen vertrekkende trein eindelijk voert de reizigers met groote snelheid naar de zijde van Duitschland, doch blijft voor de communicatie met Holland en Utrecht enz. zeer ongewenscht langdurig opont houd opleveren, zoo langdurig dat men met dien trein b.v. niet eerder dan te half vijf te Amster dam kan arriveeren. 't Zijn deze drie punten, die naar het oordeel der kamer, in 't belang zoo van het lokaal Zeeuwsch verkeer als van dat met ons gansche vaderland (buiten Noord-Brabant en Limburg), eene'wijziging der dienstregeling alleszins wenschelijk maken. Dat men alleen uit Goes en tusschenliggende plaatsen des middags vóór 11 u. 15 m. te Vlissin gen kan aankomen, is zeer.zeker een alles behalve gewenschte omstandigheid. Met den eersten trein uit Botterdam vertrek kende is men bij de winterdienstregeling reeds te 7 u. 24 m. te Roosendaal; van Goes vertrekt te 8 u. 15 m. een trein naar Vlissingendoch de verbinding RoosendaalGoes ontbreekt op dat uur. Kon uwe maatschappij er toe besluiten na aan komst te Roosendaal van den eersten trein uit Rotterdam een trein naar Goes te doen' loopen, zoo ware reeds dit punt in de gewenschte en wenschelijke richting geregeld.. Waar de te 9 u. van Roosendaal vertrekkende, op alle stations stoppende trein het traject naar Goes in 90 minuten aflegt, is de tijdsruimte tusschen 7 u. 24 m. en 8 u. 15 m. öngètwijfeld groot genoeg om althans eenige stations aan te doen. Wellicht zou in het al of niet overslaan van stations en halten eenig verband te brengen zijn met den volgenden trein, die dan ook niet alle stations zou behoeven aan te doen. Al wat tusschen Bergen op Zoom en Vlissingen ligt, zou derhalve zeer veel gebaat zijn door deze dienstuitbreiding (men denke slechts aan dejusti- ciabelen) terwijl tegelijkertijd de communicatie met Rotterdam een belangrijke schrede voorwaarts zou doen. Ook het tweede punt meent de kamer als van veel gewicht te mogen beschouwen. Roosendaal als het. punt aannemende, van waar de reizigers uit Zeeland hun reis naar België, Duitschland en Nederland te vervolgen hebben, wijst de bestaande regeling aan dat men des avonds te 5 u. 30 m. op 't laatst daarheen kan vertrekken (aankomst te Roosendaal 8 u. 25 m.,) of wel 's morgens van hier vertrekkende te 6 uren, op zijn vroegst te 8 u. 25 m. te Roosendaal kan aankomen. „En ik geef er niet om wat er van mij wordt," voegde zij er bij. „Neen, heusch niet." „Zoodat ge uw vader en mij in den steek laat," schreeuwde Ben. „Wat komt dat er op aan Hij is niets, ik ben niets, en die kerel is alles." Hij balde de vuist tegen de verlichte vensters van Dudley Grey's kamer.. „Het zou me niet verwonderen als ik dien man op een goeden dag vermoord," mompelde hij met een vloek. „Zeg dat niet. 't Was alles mijn sehuld." „O ik verontschuldig u niet," antwoordde Ben. „Dat vraag ik u niet," zei ze, bijna ruw, en op haar oude scherpe manier, en toen vroeg ze met een holle stem„Waar is vader „Die wacht tot ik hem kom zeggen waar gij geweest zijt." „En zult ge het hem zeggen?" „Ik zal hem zeggen dat gij zoo slecht mogelij k zijt, anders zoudt ge daar niet binnen zijn ge gaan. Ik wenschte dat ik morsdood was neer gevallen voor ik u daar gezien hadriep hij uit. „Hij zal het er nu voor houden dat ik slecht ben, zal hij niet, Ben „Natuurlijk, waarom zou hij niet?" „O ja, waarom zou hij niet zei ze. „Vaarwel!" „Komt ge niet thuis vroeg hij nieuwsgierig., „Ik zal aanstonds thuis zijn. Ik beloofde mr. Grey dat ik naar huis zou gaan." Ben stiet^weer een vloek uit, en Zeph keerde zich langzaam van hem at, Hij poogde niet haar Derhalve kan men thans niet vroeger dan te 8 u. 25 m. van Roosendaal vertrekken, ten ware men reeds den vorigen dag te 5 u. 30 m. uit Vlissingen zij vertrokken. Maar belemmerend bovenal voor het lokaal Zeeuwsch verkeer is de omstandigheid dat men na 's namiddags 5 u. 42 m. niet meer, van Mid delburg, uit eenige plaats langs de Zeeuwsche lijn (buiten Vlissingen) kan bereiken. Ook deze voor het verkeer zoo belemmerende omstandigheid zou zijn uit den weg geruimd, wanneer uwe maatschappij den ten 8 u. 45 m. uit Vlissingen naar Middelburg vertrekkenden trein tot Roosendaal liet doorgaan. Eindelijk zij het ons vergund andermaal te wijzen op den ongunstigen treinenloop naar alle destinaties buiten Duitschland, Noord-Brabant en Limburg voor de reizigers die van den 9 u. 20 m. uit Vlissingen vertrekkenden trein moeten gebruik maken. Hier geldt het niet het lokaal verkeer, maar dat met België en Nederland; hier geldt het ook 't belang van de communicatie tusschen Amster dam enz. eenerzijds en Engeland anderzijds, zoo dikwerf de'tusschen Queensborough en Vlissingen varende booten door eenig accident op de zeereis te laat mochten aankomen voor den trein van 7. u 25 m. De kamer zal u wel niet behoeven uit te reke nen dat men, naar België of Rotterdam reizende, in beide gevallen ruim éen uur te Roosendaal moet vertoeven, en dat men Amsterdam evenmin over Boxtel en Utrecht kan bereiken zonder te Boxtel een even lang oponthoud te ondervinden. Dat deze grief tegen alle vroegere regelingen eene rechtmatige is, bewijzen de cijfers te krach tig dan dat de kamer door redeneeringen er meer kracht aan zou kunnen bijzetten. Deze grieven tot het verledene te doen behoo- ren zal gewis in uwe macht staan, door zoodanige regeling te ontwerpen dat de langdurige opont houden, althans voor het traject naar Holland, worden Vermeden. De kamer vleit zich dat het aan 't orga- niseerend talent uwer maatschappij noch onmoge lijk noch zelfs buitengewoon moeilijk zal zijn aan dit gewichtige bezwaar te gemoet te komen, zij het met zoodanige regeling dat, in verband met voorafgaande of volgende treinen, enkele stations worden voorbij gestoomd, en met inacht neming van de strengste eischeh van den dienst voor het behoorlijk kruisen van treinen, in ver schillende richting zich bewegende. De kamer voornoemd, get. W. C. Boksius, vice-voorzitter. E. Fokkek, secretaris. Biiinenlanclsche scheepvaart. In het ontwerp tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der binnenlandsche scheepvaart wordt het volgende bepaald: Art. 1. Yoor rekening van den staat worden: a een kanaal gegraven van Amsterdam door de Geldersche Vallei naar de Boven-Waal; b de waterweg van Meppel tot in de Zuiderzee verbe terd; e de waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam langs Alphen en den Hollandschen IJsel verbeterd; d de noodige werken aangelegd tot verzekering van een voldoenden waterstand voor de behoeften der gewone scheepvaart op de kanalen in de provinciën Drenthe en Overijsel. Met den aanleg van de werken, onder c bedoeld, wordt niet aangevangen voor dat de provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland zich hebben ver bonden, om elk f 1,500,000 in de kosten van aanleg, en jaarlijks elk 10,000 in de kosten van onderhoud van den waterweg bij te dragen. Met den aanleg der werken, onder d bedoeld, wordt niet aangevangen voor dat de onmiddellijke belanghebbenden zich hebben verbonden, om ze na hun voltooiing in beheer en onderhoud over te nemen. te volgenhij ging zijn eigen weg en, bitter ge stemd, naar mr. Carrington's huis. IX. „I)e moraal der geschiedenis." De zwakke, ijdele man die eens zoo trotsch was op zijn moreele kracht, was een vreemder wezen dan hij zelf wist, of dan wij in staat waren hem aan onze lezers te beschrijven in de flauwe sehets die wij hier poogden te geven. Hoewel geen buitengewoon man, en geen ongewoon ver schijnsel in de menschheid, alleen iemand vau de sentimenteele soort van wezens, die nooit kwaad bedoelen en meer onheil stichten dan de onbe schaamder zondaars, die zegevierend des duivels pad bewandelen alsof het op glorie uitloopt Dudley Grey was tot op zekere hoogte verschil lend van zijn soort. Hij ademde niet vrij nadat zijn romantische dwaasheid een eind genomen en het afscheid plaats gehad had, en alles nu voor goed uit was. Hij voelde dat hij er geen vrede mede had om van Zeph te scheiden. Hij was diep getroffen door haar smart en haar liefde voor hemhaar wanhopend gezichtje vervolgde hem nog. Hij had voor altijd een schaduw over haar leven geworpen. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2