N°. 61. 121e Jaargang. 18T8. |v Woensdag 13 Maart. ARME ZEFH! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cënt per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iédere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. RIJKS-BELASTINGEN. Patenten. Middelburg, 12 Maart. 13. de opinie van een vriend. wat men er aan de andere zijde van dacht. •'-TTfZ-tFf^ ti- rirttvo' I. .\7 -:;cd i:;'' J.'Rcd r; r. V3 r t r r De burgemeester van Middelburg, maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe "belastingen enz. te Middelburg, den 8nn Maart 1878, invorderbaar verklaarde kohier der patenten n° 6 voor het dienstjaar 1877/78, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat,, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met her innering tevens dat ae bezwaren, welke dienaan gaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 12en Maart 1878. De burgemeester voornoemd, S CHOKER. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de patenten van het 38 kwartaal van het dienstjaar 1877/78 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 13e« Maart tot den 26en Maart a. des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen af ha len, bij gebreke waarvan deze door den deur waarder der directe belastingen, tegen voldoening ran tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen. van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, hun patent of een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 12™ Maart 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het stoomschip Prinses Elisabeth, van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland, dat heden te Vlissin- gen is aangekomen, doet in fraaie en doelmatige inrichting niet voor zijn voorganger, de Prinses Marie, onder. Wat de zeevaartkundige eigen schappen van het schip betreft, kunnen wij mede- deelen dat het bij een proeftocht, Zaterdag op de Clyde hij Glasgow gemaakt, onder zeer gunstige omstandigheden, de zeldzaam door eenig schip bereikte vaart van 17,2 Eng. mijlen in het uur behaalde. FBUILLETOlsT. DOOK F. W. ROBINSON. VI. Het zou hem veel kosten Zeph op te geven, maar hij wilde liever dat zijn hart bloedde dan dat zijn vrienden hem uitlachten. Burke had gelijk toen hij zei dat er maar éen hartstocht was ijdelheid! Ja, Dudley Grey was zeer zwak een van die zwakke stervelingen waarmede de wereld helaas overladen is. Hij was veel zwakker dan hij zelf wist, want toen hij Zeph Carrington een paar avonden later ontmoette en hij het verstan dige voornemen had haar de volle waarheid te zeggen en vergiffenis voor zijn dubbelhartigheid te vragen, aarzelde hij weder en stelde zijn be kentenis tot een volgenden dag uit. Zij was zoo rroolijk en gelukkig dat hij haar dien avond de waarheid niet kon mededeelen. Hij zou het haar den volgenden keer vertellen, dacht hijhij zou haar de waarheid schrijvenhij zou alles doen, behalve haar toen zijn dwaasheid belijden. Alleen ter plaatse van den oever- en dijkval Van 25 November jl. heeft de ThoornpoMer ge durende den storm van 7 en 8 dezer te lijden ge had, en werd van den zeedijk een gedeelte van A0M. lengte tot in de kruin uitgeslagen. Door het aanbrengen van pakwerk wordt het overgebleven gedeelte gesteund. De commissie, vroeger door het departement Middelburg dér maatschappij tot Nut van 't alge meen benoemd tot behartiging der belangen van den dienstbaren stand, heeft zich door het op de jongste departementsvergadering genomen besluit tot opheffing van het huur- en verhuurkantoor van dienstboden, ontheven gezien van een deel harer taak. Zij wenscht echter voort te gaan met hare pogingen om dienstboden, die zich. door .ijver en trouw onderscheiden, te beloonen en tevens om aan bejaarde dienstboden, die zulks door haar gedrag verdienen, ondersteuning tegen den ouden dag te verschaffen. Om dat doel te bereiken doet de commissie beroep op allen die haar streven op prijs stellen, om haar door gel delijke bijdragen behulpzaam te zijn. Van het Nutsdepartement alhier ontving zij reeds de toe zegging eener vaste bijdrage. Wij wenschen de commissie op hare loffelijke pogingen den hesten uitslag toe. Naar aanleiding van het voorgevallene met de candidatuur van den heer Bro'cx, zijn in de kie- zersvereeniging „de Grondwet" te Winschoten twee allerzonderlingste motiën voorgesteld, en ter behandeling naar de afdeelingen verzonden. De eene motie luidt in hoofdzaak aldus: „Wij fiere stoere mannen vSn het Noorden, bezield met den heldenmoed onzer voorvaderen, zullen immer onze vrijheden, onze nationale eer en bezittingen tegen eenen vijand tot het uiterste verdedigen en willen daartoe al onze verdedigings middelen in den besten staat zien gebracht, zij het ook met opoffering van millioenen. „Het Handelsblad en andere Hollandsche bladen hebben derhalve onze bedoelingen geheel begre pen, wij wenschen tot de tanden toe gewapend te zijn". De andere motie is geheel in tegenovergestelde richting en luidt: „Wij fiere stoere mannen van het Noorden, overtuigd dat het voor ons klein landje, voor- ons vredelievend volk, groote dwaasheid zoude zijn, zich tegen eenigen vijandelijken inval te verdedigen en daarvoor goed en bloed onzer bur gers op het spel te zetten, willen ons budget van oorlog en ïnarine zooveel mogelijk zien besnoeid, ja, zoo het kónde, niets meer daarvoor zien uitge trokken, om al die anders onnut vermorste mil- 't Was een verkeerde meewarigheid, en de laatste kans ontglipte hem. VII. y Vier of vijf dagen nadat Dudley Grey Zeph Carrington voor het laatst ontmoet en haar ge zelschap gehouden had, zooals Zeph het noemde en vóór dat de gelegenheid zich voordeed haar weer te ontmoetten, werd de advocaat op een namiddag gestoord en verrast door twee bezoe kers op zijn kamer. Zij kwamen in het hötel Clement, gingen de trap op naar de verdieping waar hij kamers had en verschrikten hem aan zijn lessenaar, door een zwaren slag met den klopper op de deur. Hij stond op, dee<j open, en staarde op de twee mannen, die hij in verhand bracht met .dé rechts- quaestie waarover hij in de'laatste dagen stu deerde, totdat het bewustzijn dat de gelaatstrek ken van den jongeren man hem niet vreemd waren, hem onalleraangenaamst trof. „Gij herkent mij, mr. .Grey," zei Ben, tegen hem knikkende maar er even dom uitziende, „ik zie dat gij mij even goed kent als ik u." „Ja, ik herinner mij u," antwoordde Dudley; toen keek hij oplettend naar Ben's medgezel, een kort, gezet man, met groote grijze knevels. Dudley wist al wie hij was voor dat het feit hem koenen te kunnen aanwenden ter bevordering van •'■nderwijs, landbouw en nijverheid, tot een voor beeld van naburige rijken. „Het Handelsblad en andere Hollandsche bladen hebben dus onze bedoeling geheel verkeerd begre pen, wij wenschen ons liever geheel te ontwapenen dan voor de défensie zooveel schatten te be steden.".-, r Het komt ons voor dat de Winschotensche kiezersvereeniging, door het debatteeren over deze twee verklaringen en door het aannemen van eene daarvanzich. in hooge mate belachelijk zal Belachelijk, bij aanneming.der eerste motie, om dat het geen houding heeft dat vreedzame lieden, als de Winschoter kiezers, plechtig komen verkla ren dat zij, gezamenlijk en ieder voor zich, zijn „fiere stoere mannen van het Noorden, met hel denmoed bezield." Belachelijk ook, omdat eene plattelands-kiezersvergadering, in vollen vredestijd den wensch slakende om „tot de tanden gewapend te zijn," niet nalaten kan een komieken indruk te weeg te brengen. Belachelijk, indien de tweede motie aangenomen wordtomdat een „fiere stoere man van het Noorden", wanneer hij verklaart „het voor eene dwaasheid te houden zich tegen een vijandelijken aanval te verdedigen", toont niet te begrijpen wat hij zegt. Fierheid toch, en stoerheid, (als dit een Nederlandsch woord is) en afstamming van „Noordsche zeekoningen" en „frije Friezen", ver dragen zich slecht met lafheid. Belachelijk eindelijk in beide gevallen, omdat in zake de verkiezing te "Winschoten reeds uit spraak gedaan is door den hoogsten rechter, na melijk door de kiezers. Deze hebben, wetende wat tegen den heer Brocx werd ingebracht, hem, tot onze blijdschap, niet als hun vertegen woordiger willen erkennen. Alle napleiten door de leden van „de Grondwet" kan aan de betee- kenis dier hoogste uitspraak niets toe- of afdoen en loopt gevaar, naarmate men er meer groote woorden hij in 't spel brengt, meer op kwajon- genswerk te gaan lijken. De nieuwe kiezersvereeniging „Rotterdam" beval in de (conservatieve) Rotterdamsche courant van den 25™ Februari jl. haar candidaat, den heer van Stolk, aan in eene advertentie, met hijvoeging der woorden: „door wien of voor wien aan anti-vrij zinnige partijen geen enkele concessie is gedaan" Dienzelfden avond verscheen diezelfde adver tentie, door het' bestuur der kiezersvereeniging onderteekend, in de (katholieke) Maasbode; doch zonder die bijvoeging/ Dat noemt men „onafhankelijk liberalisme" bekend werd gemaakt, hoewel het gelaat stroef en ruw was en niet op dat van Zeph geleek. De man was in zijn werkpak en had een uurtje aan zijn werk ontrukt om onzen held in zijn huis te ontmoeten. Ja, Dudley wist wie hij was en met welk doel hij was gekomen. „Het is Zeph's vader," zei Ben bij wijze van introductie. „Zoo," antwoordde Dudley met heesche stem. „Wilt gij binnenkomen? Ik hoop," voegde hij er langzaam bij, „dat er niets bijzonders is gebeurd wat u hier brengt. Juffrouw Carrington is toch wel „Er is iets gebeurd," gaf mr. Carrington ten antwoord en hij en Ben volgden Dudley in de kamer, „anders zou ik u niet op deze wijze gestoord hebben zonder u vooraf te waarschu wen." „Gaat zitten," zei Dudley; „overhaast u niet neemt er den tijd voor." 1 Hij wenschte zelf niet overhaast te worden hij had tijd noodig om na te denken, om zich voor te bereiden op deze crisis, die eindelijk was gekomen en die hij nu onder de oogen moest zien. Hij begreep dat hij op zijn hoede moest zijn en zich wachten voor een overhaaste uit drukking of belofte aan den vader, met Zeph's vader minnaar tot getuige van elk woord dat hij sprak. Hij gevoelde zich zelfs wat veront waardigd alsof hij in een hinderlaag gelokt was, zonder vooraf te zijn gewaarschuwdtotdat de verlegen, angstige blik van mr. Carrington Al de brievenbestellers te Rotterdam, die Zondag jl. een vrijen dag gehad zouden hebben, zijn ge noodzaakt geweest dienst te doen ter bezorging van de ongehoorde menigte strooibiljetten, circu laires en vlugschriften, betrekking hebbende op de verkiezing. Er werden ruim 30,000 van die stukken bezorgd. Ook wij verheugen ons sinds eenige dagen ge regeld in de ontvangst van strooibiljetten, waarin de heer van Stolk ons als de incarnatie van het „ware" liberalisme wordt aangepreekt. Zou men hoop- hebben ook ons tot de „onafhankelijkheid", te -bekeeren De gisteren door ons in hoofdzaak medege deelde conclusie van de commissie tot het houden der enquête omtrent de longziekte onder het rundvee, luidt in haar geheel aldus 1°. Dat het staatstoezicht in die gedeelten van het rijk, waar de besmettelijke longziekte heerscht, worde versterkt. 2°. Dat de onmiddellijke aangifte van het eerste ziektegeval in een verdachten koppel zooveel mo gelijk door wetswijziging wordt bevorderd. 3°. Dat de inenting van het rundvee als voor behoedmiddel van de zijde van het staatstoezicht worde aangemoedigd. 4°. Dat door de regeering bijzondere voor schriften zullen worden uitgevaardigd, strekkende om de bestaande wettelijke bepalingen in toepas sing te brengen en de volledige naleving der wet te verzekeren. De hooge raad heeft bij een gisteren gewezen arrest beslist, dat wanneer volgens gemeentelijke verordeningen bepaald is dat plaatsen, waar ge lagen worden gezet, op zeker uur moeten geslo ten worden, dergelijk gebod niet van toepassing is op gedeelten van die plaatsen, die uitsluitend voor besloten gezelschappen zijn bestemd. De minister van financiën brengt ter kennis dat gedurende het jaar 1877 in 's rijks munt zijn ver vaardigd en afgeleverd voor rekening van het rijk: 1,000,000 10 centsstukken11,026,000 koperèn centen1,400,000 koperen halve centen 4,000,000 bronzen 2\ cents- stukken 6,100,000 bronzen centen voor rekening van particulieren: 1,108,149 10 guldenstukken 14,785 gouden dukaten onge rekend de gouden dukaten, te zamen uitmakende eene nominale waarde van f 11,459,755. St.-Ct Naar de betrekking van commies-griffier bij de tweede kamer, voor welke de benoeming in eene volgende zitting zal plaats hebben, is gesolliciteerd zijn toom in vrees deed veranderen. Het was een bedrukt gelaat, waarnaar hij schuin keek en de eerste indruk dat het verhit was door drank, werd gedurende het onderhoud telkens meer ver sterkt. „Ik kan niet veel tijd missen en ik wil ook niet veel van den uwen vergen," zei mr. Carring ton; „maar ik ben ongerust, mijnheer, en een paar woorden van u kunnen alles in orde brengen, indien de dingen ooit te recht te brengen zijn Ben zegt van niet." „Neen, zeker niet," voegde Ben er op knorrigen toon bij, „ik weet wat mannen als hij bedoelen als zij meisjes zooals Zeph naloopen. Wij allen weten wat daarvan het gevolg is; wij zijn geen van allen blind." Dudley haalde diep adem. „Wilt ge mij zeggen wat er gebeurd is!" zei hij tot den vader. „Ja, dat wil ik. Zeph heeft gedaan gekregen," antwoordde mr. Carrington. „Is ze uit haar betrekking ontslagen?" riep Dudley uit. „Door uw schuld. Dat is het ergste van de zaak, mr. Grey," zei de vader. „Door u." „Ik kan niet inzien hoe het niijn schuld zou zijn dat „O dat is gemakkelijk verteld," viel mr. Car rington hem in de rede, „zij vonden op haar Winkel dat zij niet goed werkte zoo stelden zij het voor, begrijpt ge en dat zij uitging met een heer dat zijt gij naar allerlei

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1